Αύξηση της στρατιωτικής θητείας

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ναι αλλά μετά για μια ζωή δε θα είσαι αστυνομικός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ναι αλλα δεν ειναι τοσο ασχημα αν εισαι αξιωματικος, αλλα αν εισαι αστυφυλακας θα πιξεις στις περιπολιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ε οκ, το να είσαι μια ζωή αστυνομικός για να αποφύγεις ένα χρόνο στρατό είναι χαζό. Εκτός βέβαια αν ήθελες να πας αστυνομία εξ αρχής, εκεί πάω πάσο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ifigeneia :)

Νεοφερμένος

Η Ifigeneia :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σωστός ;)

Γιατί σε χαλάει η αστυνομία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Γιατί σε χαλάει η αστυνομία?

Εσύ δηλαδή πως το βλέπεις; Είναι λογικό να κάνεις μια ζωή κάτι που δε σου αρέσει για να αποφύγεις να κάνεις ένα χρόνο κάτι που επίσης δε σου αρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Συλλυπητήρια σε όλα τα αγόρια του ischool!:/:
Γιατί συλλυπητήρια βρε παιδιά; Εγώ με χάρα θα υπηρετούσα την πατρίδα μου!:) Γιατί βλέπετε τον στρατό σαν αγγαρεία και βασανιστήρια; Και το πλένεις τουαλέτες έχει νόημα:αυτή η δραστηριότητα αναμφισβητητα είναι πολύ ταπεινωτική αλλά για σκεφτείτε σε περίοδο πολέμου να σε αιχμαλωτίσει ο εχθρός και να σε κάνουν πολύ ταπεινωτικά βασανιστήρια για να προδώσεις την πατρίδα σου, και εσύ επείδη είσαι ένας μεγάλος εγωιστής να υποκυψεις... Αυτό ήταν ένα λίγο τραβηγμένο σενάριο αλλα ελπίζω να καταλάβαινετε τι θέλω να πώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γιατί συλλυπητήρια βρε παιδιά; Εγώ με χάρα θα υπηρετούσα την πατρίδα μου!:) Γιατί βλέπετε τον στρατό σαν αγγαρεία και βασανιστήρια;

Ως φανταρος, το μονο που θα κανεις ειναι αυτο στα μαυρα, εκτος απο καμια βολη. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
αν γινει πολεμος δεν θα ειναι σε στυλ α' παγκοσμιου.μια-δυο βομβες υδρογονου θα ριξουν και αντε γεια ελλαδιτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Αφου δεν εχουν να τους ταισουν μωρε γιατι αυξανουν την θητεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Από ότι είδα δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα ή κάτι πιο γενικό, οπότε σκέφτηκα να ανοίξω κτ καινούριο.

Η αύξηση της στρατιωτικής θητείας από 9 σε 12 μήνες είναι πλέον γεγονός και είναι τυπικά διαδικαστικό από εδώ και πέρα το θέμα για την επισημοποίηση του μέτρου από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, άκουγα σήμερα στο ραδιόφωνο.
Να και μια πιο επίσημη πηγή, που αφήνει και κάποια περιθώρια στο ενδεχόμενο πραγμάτωσης αυτού του σχεδίου...

Τον διάλογο με τις φοιτητικές παρατάξεις και τις νεολαίες κομμάτων τον περιμένω με μεγάλη αγωνία!:hehe:
Συλλυπητήρια σε όλα τα αγόρια του ischool!:/:

Κι ο βλάκας πήγα κι πήρα αναβολή... Είδες τι θα τραβήξω για να μην σ'αφήσω μόνη, πρώτη χρονιά στην Θεσ/νίκη;;

3 μήνες παραπάνω στρατό... Αν και δεν είναι και τόσο κακό που σήμερα είμαι σπίτι μου κι όχι στην Αυλώνα...

Τεσπα, δεν είναι και τόσο τραγικό πάντως... Δεν είναι όπως ήταν παλιά ο στρατός... Αλλά κακά τα ψέματα, 3 μήνες είναι 3 μήνες... :/:


Αφου δεν εχουν να τους ταισουν μωρε γιατι αυξανουν την θητεια?

Γιατί το να τους ταΐσουν απαιτεί λιγότερα λεφτά από το να ταΐζουν και να πληρώνουν μόνιμους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Γιατί σε χαλάει η αστυνομία?

Ε,όπως και αν το δει κανείς,υπάρχουν πιο αξιοπρεπείς και πιο τίμιοι τρόποι για να βγάζεις το ψωμί σου. ;)

σκεφτείτε σε περίοδο πολέμου να σε αιχμαλωτίσει ο εχθρός και να σε κάνουν πολύ ταπεινωτικά βασανιστήρια για να προδώσεις την πατρίδα σου,

Μπορεί να σου στρίψουν τις ρώγες :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ε ρε κάτι 15χρονα που κάθονται πίσω απο το pc και λένε δέν θα πάνε στρατό και θέλουν να σπουδάσουν και να πάρουν doctora στο εξωτερικό:clapup:..

θέλετε να γίνεται και πολίτες....:D
ΦΛΩΡΟΙ!

στο στρατό ναι, τρώς απο το ίδιο πιάτο με τον διπλανό σου, μοιρίζεις την μπόχα του και αυτός την δικιά σου, και τρώς το κρύο στην μάπα.
όταν όμως η θητεία τελειώσει θα έχεις απίστευτες εμπειρίες, καλούς φίλους, και το βασικό, φεύγεις απο την ποδιά της μαμάκας..

η μείωση της θητεία στο 9μηνο ήταν εξ αρχής λάθος και έγινε καθαρά για ψηφοθηρία(που μας βόλεψε φυσικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
ειναι τζαμπα χρονος ο στρατος.....μην ακουω βλακειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Αν και ποτέ μου δεν θεώρησα τον πόλεμο λύση των προβλημάτων («επρεπε να σε είχαν ακόμα σκλάβο τους οι Τουρκοι ρεε» θα μου πει κανένας εθνι(κι)στης), αν δεν μου κάνουν πλύση εγκεφάλου εκεί πέρα, θα πάω για την εμπειρία. Μα τι λέω, λες κι έχω επιλογή:P. Κι εσείς οι υπόλοιποι, δείτε το σαν να πηγαίνετε στο survivor.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
εγω παντως το δηλωνω.....δεν προκειται στη ζωη μου να βαλω μεσο ποτε για τιποτα.....θελω να τα καταφερνω με το σπαθι μου....αλλα αν ειχα μεσο για να μην παω στρατο θα το εβαζα και θα εγραφε κι ολας οτι υπηρετησα στις ειδικες δυναμεις.....ο στρατος ειναι χασιμο χρονου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αντε το πολο πολυ μεχρι 3 μηνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ειναι τζαμπα χρονος ο στρατος.....μην ακουω βλακειες
τις επιπτώσεις της κατάργησης και της διάλησης του στρατού την σκέφτηκε κανείς?(ηδη υπάρχουν πολλά προβλήματα λόγω του ψηφοθηρικού 9μηνου)
το κόστος ενός μισθοφωρικού στρατού?
δέν γίνεται να περνάμε πάντα καλά.ο πολίτης Πρέπει να κάνει και ατομικές θησίες για το συλλογικό καλό.
σε ένα οργανωμένο κράτος εκτός απο δικαιώματα ο καθένας έχει και υποχρεώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
τις επιπτώσεις της κατάργησης και της διάλησης του στρατού την σκέφτηκε κανείς?(ηδη υπάρχουν πολλά προβλήματα λόγω του ψηφοθηρικού 9μηνου)
το κόστος ενός μισθοφωρικού στρατού?
δέν γίνεται να περνάμε πάντα καλά.ο πολίτης Πρέπει να κάνει και ατομικές θησίες για το συλλογικό καλό.
σε ένα οργανωμένο κράτος εκτός απο δικαιώματα ο καθένας έχει και υποχρεώσεις.
τι κανει η πλυση εγκεφαλου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κρίμα τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
τι κανει η πλυση εγκεφαλου....
η ηθική παρακμή μιας κοινωνίας είναι η αρχή πολλών κακών, τα οποία στην ελλάδα ζούμε ήδη.
απο αυτήν την παρακμή βγαίνει και το συμπέρασμα οτι ο στρατός είναι χαμένος χρόνος.

μάλλον εσύ είσαι ο εγκεφαλικά πλυμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δέν γίνεται να περνάμε πάντα καλά.ο πολίτης Πρέπει να κάνει και ατομικές θησίες για το συλλογικό καλό.
σε ένα οργανωμένο κράτος εκτός απο δικαιώματα ο καθένας έχει και υποχρεώσεις.
Και για όσους δεν νιώθουν Έλληνες πολίτες τι γίνεται;
Προσωπικά αν είχα και δεύτερη υπηκοότητα ενδεχομένως να μην δίσταζα να απεμπολούσα την Ελληνική μου υπηκοότητα. ΔΕΝ νιώθω Έλληνας, ΔΕΝ νιώθω κανένα λόγο να είμαι περήφανος για μία χώρα όπου βασιλεύει η σύψη και η διαφθορά και ΔΕΝ μου έχει προσφέρει τίποτα αυτή η χώρα. Μόνο η Εφορία με θυμάται τακτικά, να 'ναι καλά.

Και μην πεταχτεί κανείς να πει "να νιώθω περήφανος για τον πολιτισμό της Αρχαίας Ελλάδας". Είναι ΑΛΛΟΣ πολιτισμός από τον πολιτισμό της σύγχρονης Ελλάδας. Πλέον έχει σβήσει και εμείς τον έχουμε για να χαιρόμαστε και να λέμε στον ξένο κόσμο ότι είμαστε πολιτισμένοι.

Γιατί συνεπώς να την υπηρετήσω, αφού δεν νιώθω Έλληνας.

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, εγώ είμαι υπέρ του να κινείται κανείς νόμιμα ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις και χωρίς διάφορα τεχνάσματα (βλ. Ι5 που μοιράζονται σαν καραμέλες). Κοινώς, όποιος δεν θέλει να υπηρετήσει, είτε παίρνει αναβολή για σπουδές, είτε απεμπολεί την ελληνική υπηκοότητα, είτε βγαίνει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top