Αφήνω σχολή και δίνω πανελλήνιες από άλλη κατεύθυνση;

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπερα
Αρχικα να πω οτι ειδα ιδιο θεμα χθεσινο αλλα δεν εγραψα εκει καθως το θεμα ηταν του παιδιου και δεν ηθελα να ρωταω για εμενα..αλλωστε εχω ολοκληρο σεντονι εδω(καποια πραγματα που θα γραψω ισως τα εχετε ξαναδει απο προηγουμενα θεματα) :P
Ξεκιναω λοιπον.. ειμαι φοιτητης οικονομικων επιστημων 1ο ετος..Λιγο background
Ηξερα απο μικροτερη ηλικια οτι θελω να ασχοληθω με την ψυχολογια αλλα λογω του οτι δεν πιστευα στις δυνατοτητες μου και δεν ημουν αρκετα ωριμος δεν πηγα θεωρητικη καθως δεν περιμενα να γραψω τα 17-18.000 που θελει η ψυχολογια.Αυτα τα λεω κυριως για να τονισω οτι δε φταινε οι γονεις μου..Ειχα υποστηριξη και δε με πιεσαν καθολου, αναλαμβανω καθε ευθυνη λοιπον για τη δυσκολη θεση που βρισκομαι.
Πηγα 4ο πεδιο και περασα περυσι οικονομικο με σκεψεις να ξαναδωσω αλλα δε μπορουσα να το σηκωσω ψυχολογικα(επαιζαν και διαφορα με λατινικα κοινωνιολογια υλες και γενικα αβεβαιοτητα).
Αποφασισα να δωσω μια ευκαιρια στο οικονομικο και οσο κι αν προσπαθησα να το αγαπησω εψαξα προοπτικες κλπ απλα δε μπορω να βρω μια θεση που ανηκω μεσα στα οικονομικα..παρ ολο που μπορει να προσφερουν καλυτερη αποκατασταση(αναφερομαι κυριως σε λογιστικη) και η ψυχολογια ειναι ενας περιεργος τομεας σαν επαγγελμα.
Ειμαι σχεδον ετοιμος να παρω την αποφαση αυτη τη φορα διοτι καθε φορα εγκαταλειπω την ιδεα και το μετανιωνω..ετσι οπως παει στις κατατακτηριες οδευω αλλα ο λογος που σκεφτομαι να ξαναδωσω ειναι οτι ειμαι μολις 1ο ετος και δε νομιζω οτι μπορω να περιμενω την αποφοιτηση για τις κατατακτηριες..
Το σκεφτομαι ολη την ωρα και με καταβαλλει μεγαλο αγχος περι αποτυχιας και επιστροφης στη σχολη και νιωθω οτι χανω χρονια αλλα εδω δε γραφω τοσο γι αυτο οσο για να ρωτησω καποια πραγματα περι των μαθηματων..
Το θετικο ειναι οτι παντα ημουν καλος στην αποστηθιση και στα αρχαια αλλα οπως φανταζεστε δεν εχω βασεις(τονισμος χρονοι εγκλισεις συντακτικο τιποτα)
Βγαινουν αυτα μεσα στο καλοκαιρι? Τι αλλο πρεπει να βγει μεσα στο καλοκαιρι?
Εχω διαθεση να διαβασω αλλωστε εχω το θετικο οτι θα μαι σπιτι αρα εξτρα χρονος για αναπληρωση
Το θεμα ειναι οτι δε θελω να ειμαι πισω οταν ξεκινησει η χρονια και θελω να εχω καλυψει οσα περισσοτερα μπορω μεσα στο καλοκαιρι..αν βγει η ιστορια φερειπειν θα ειμαι πιο ανετος να δουλευω με τις πηγες που φαινονται απαιτητικες :P
Ευχαριστω
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σε ποιες γειτονιές μένετε όλοι εσείς οι "ψαγμένοι"; :crazy:
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εαν αναφερεσαι στο ψαξιμο περι προσανατολισμου στο σχολειο οπως ανεφερα αναλαμβανω καθε ευθυνη. Το παρελθον δεν αλλαζει και η σκεψη του μονο τυψεις προκαλει.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια,

Δεν βγαίνει όλη η ύλη σε 2-3 μήνες δυστυχώς. Θέλεις πολλή προετοιμασία ειδικά αν δεν έχεις καμία σχέση με Αρχαία π.χ.. Επίσης, η ψυχολογία είναι υψηλόβαθμη σχολή, άρα απαιτεί δυνατή προετοιμασία σε όλα τα μαθήματα.
Αν δεν μπορείς καθόλου στα οικονομικά και αισθάνεσαι ότι δεν σου ταιριάζει αυτή η σπουδή, γιατί να μείνεις να σπουδάζεις;

Όλα αυτά που λέμε βέβαια είναι εύκολα να τα πούμε αλλά δύσκολα στην πράξη... Σίγουρα όμως αν αποφάσεις πρέπει γρήγορα να το κάνεις για να αρχίσεις εντατικά τα μαθήματα και την προετοιμασία.

Τα Λατινικά βγαίνουν από Αύγουστο αν αρχίσεις, Ιστορία το ίδιο. Τα Αρχαία είναι δύσκολα και απαιτούν από τώρα να αρχίσεις σίγουρα.
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εμενα με ενδιαφερει κυριως να καλυφθουν κενα στο καλοκαιρι(γραμματικη συντακτικο)
Δηλαδη οχι ολη η υλη..Ξερω οτι πρεπει να βιαστω γι αυτο αγχωνομαι
Αν αποφασισω να το κανω θα μιλησω με το φροντισηριο μου
Ευχαριστω!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τα μαθήματα του οικονομικού τα περνάς πώς σου φαίνονται;
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ολα βατα μεχρι στιγμης κανενα προβλημα γι αυτο και δεν ηταν αυτος ο λογος που θελω να αφησω τη σχολη..αλλα το αντικειμενο ειναι που αιθανομαι οτι δεν ειναι για εμενα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μάλιστα, αν αισθάνεσαι ότι δεν σου ταιριάζει καλώς να δοκιμάσεις αλλά απαιτεί πολύ διάβασμα ειδικά για κάποιον που είναι εντελώς «άσχετος». Το συντακτικό γραμματική θέλει εξάσκηση συνεχώς.
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καταλαβαινω ειμαι ετοιμος θεωρω να διαβασω οσο χρειαστει
Να σαι καλα για τη βοηθεια σου
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Εγώ θα σου να ξεκινήσεις απτον ερχόμενο Δεκέμβρη προετοιμασία για τις πανελλήνιες του 2022
Φαντάζομαι ούτε στη α,β λυκείου θα χες εμβαθύνει στα αρχαία άρα υποθέτω θα έχεις αρκετά κενά
Δεν τρέχει κάτι και να χάσεις 2-3-4 χρόνια για να κανείς αυτό που θες εν τέλη
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δε ξέρω είμαι πολύ μπερδεμενος θα το σκεφτώ και αυτό το ενδεχομενο
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτό που είπε ο φίλος για να δώσεις πανελλήνιες το 2022 το σκεφτόμουν κι εγώ να σου το προτείνω. Μπορείς να αρχίσεις σιγά σιγά από Αύγουστο που ξεκινάνε και τα φροντιστήρια με την ύλη σου χωρίς τρέξιμο τρομερό, με σταθερό ρυθμό ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις καλύτερα στις απαιτήσεις της ύλης. Γιατί από το 0 χωρίς καμία επαφή που δυσκολεύεσαι να κλίνεις το λύω πχ σε 9 μήνες θα ζοριστείς πολύ. Ωστόσο θα έχεις χρόνο αποκλειστικό για τις πανελλήνιες δεν θα πηγαίνεις σχολείο όπως όταν ήσουν 17-18, γιατί αφαιρεί αρκετες ώρες ξεκούρασης ύπνου διαβάσματος το σχολείο.
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
εχει μια λογικη αυτο απλα ηδη αισθανομαι οτι χανω χρονο και δε ξερω μου φαινεται ασχημα πχ να μπαινω οταν οι συνομηλικοι μου θα μπαινουν τελευταιο ετος...επισης δε ξερω αν υπαρχει τετοια οικονομικη δυνατοτητα..πφφ δε ξερω
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μία σβούρα στο forum να κάνεις θα δεις πόσα άτομα μεγαλύτερά σου 1, 5, 20, 30 χρόνια δίνουν Πανελλήνιες. Εννοείται ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να το σκέφτεσαι και να σε απασχολεί αυτό.

Ο χρόνος πάει χαμένος όταν κάνουμε αυτό που δεν μάς αρέσει :).
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε μου είδα το θέμα σου. Και'γω είμαι 41 πάω 42, και θα ξεκινήσω φροντιστήριο Σεπτέμβριο Μαθηματικά κ Φυσικοχημεία να δώσω για Μαθηματικό Ηρακλείου(λέω να δηλώσω κ Φυσική κ Χημεία) γιατί εγώ ταλαντευτεί κ με το Οικονομικό που όπως μου λένε ειναι πιο βατό, αλλά δεν το γουστάρω. Φπαδες και προΰπολογισμοί κρατών κτλ... κυνήγησε το όνειρο σου, πήγαινε προσπάθησε κάνε αυτό που αγαπάς και νέος είσαι ακόμα μπορείς να τα καταφέρεις, ειδικά όταν κάνουμε αυτό που αγαπάμε κ προσπαθούμε πολύ δεν χανόμαστε. Εντάξει δεν θα γίνουμε οι νέοι Αινσταίν ή Πλάτωνες αλλά κάτι θα καταφέρουμε. Κυνήγα το όνειρο σου, στο λέει ένας 41χρονος, ποτέ δεν είναι αργά.

Αυτά τα Οικονομικά πολύ βαρετά ρε παιδί μου, όταν βλέπω Στουρνάρες και Σταικούρες θέλω να πυροβολήσω την τελεβίζιον... πλάκα κάνω, δεν βλέπω τηλεόραση παρά μόνο ταινίες επιστημονικής φαντασίας και δράσης.

Επίσης έδωσε πέρυσι ένας 84χρονος πανελλήνιες κ πέρασε στο Ρέθυμνο. Παράδειγμα προς μίμηση έτσι;
Και όταν έχουμε μία δυσκολία στην ζωή μας, κοιτάμε Στήβεν Χώκινγκ που ήταν παράλυτος ο άνθρωπος και τι πέτυχε. Πολλά μπορούμε να κάνουμε, μην το βάζετε κάτω.

Σας ευχαριστώ
 

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω γνωστό που την πρώτη χρονιά που έδωσε Πανελλήνιες ήταν στο 1ο Πεδίο, δεν πέρασε σε κάποια σχολή που τον ενδιέφερε, μετά από 2 χρόνια ξανάεδωσε Πανελλήνιες στο 3ο Πεδίο, και τώρα είναι στην Ιατρική. Αν το θέλεις πραγματικά, θα το καταφέρεις
 

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος, ότι θα σου αρέσει η ψυχολογία; Είναι διαφορετικό να διαβάζεις Φρουντ και για την ψυχανάλυση ή ακόμη και για την ψυχολογία της καθημερινότητας και κάτι διαφορετικό να ασχοληθείς με κλινική ψυχολογία, φυσιολογία, νευροψυχολογία & στατιστική.
Θα σου πρότεινα αρχικά να ψάξεις εκτενώς τα προγράμματα σπουδών των αντίστοιχων τμημάτων, έπειτα αν έχεις την δυνατότητα να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα ψυχολογίας (έστω και διαδυκτιακά) και τέλος να μιλήσεις με κάποιον που ειδικεύεται σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού.
Ως εναλλακτική σκέψου και την ενδιαφέρουσα μεταπτυχιακή ειδίκευση στην οικονομική ψυχολογία.
Και σου μιλάει ένας άνθρωπος που άλλαξε 3 σχολές και κατέληξε σε αυτή που αρχικά νόμιζε, ότι του ταίριαζε λιγότερο...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η Ψυχολογία έχει πολλούς κλάδους και σίγουρα δεν είναι μόνο το συνηθισμένο που έχουμε στο μυαλό για έναν απόφοιτο ψυχολογίας, ότι δηλαδή παρακολουθεί πελάτες/ασθενείς. Μπορεί να ασχοληθεί με παιδάκια, άτομα στην εφηβεία, την ενήλικη ζωή και ηλικιωμένους. Με γνωστικά, αναπτυξιακά, κοινωνικά, περιβαλλοντικά, οικονομικά (βιομηχανικά/επιχειρηματικά κομμάτια), με εγκληματολογία και πάρα πολλούς άλλους τομείς, που οι περισσότεροι δεν τους γνωρίζουν καν.
Το πτυχίο στην ψυχολογία ευτυχώς παρέχει γενικό υπόβαθρο γνώσης με μία ιδέα από πολλούς διαφορετικούς κλάδους. Το ότι μπορεί κάποιος να παρακολουθεί ασθενείς με πτυχίο μόνο, είναι επικίνδυνο και ιδιαίτερα παράξενο για τα δεδομένα των υπόλοιπων χωρών, πρόκειται για άλλο ζήτημα που θέλει πολλή κουβέντα.

Αυτό που αναφέρεις για την οργανωσιακή ψυχολογία (industrial/organizational/occupational/business psychology), μπορεί να το κάνει αλλά περιορίζεται σε τι θα εργαστεί από την άποψη ότι δεν θα λάβει γνώσεις για κλινικά-γνωστικά-αναπτυξιακά-εκπαιδευτικά ζητήματα. Αλλά κυρίως για τον τρόπο αλληλεπίδρασης μεταξύ των εργαζομένων, για βελτίωση των σχέσεων τους, αύξηση της αποδοτικότητάς τους κλπ. Μπορεί π.χ. να εργαστεί στο ανθρώπινο δυναμικό της εταιρείας, ή ως consultant.
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Προς απάντηση όλων αρχικά ευχαριστώ πάρα πολύ για το κίνητρο που μου δινετε
Έπειτα να αναφέρω πως έχω έρθει σε επαφή με το κομμάτι της ψυχολογίας με αρκετούς τρόπους που δε θα ήθελα να αναφέρω και λίγο η πολύ ξέρω τι παιζει
Τώρα γνωρίζω και τους κλάδους και οι θέσεις που μπορεί να ασχοληθεί κάποιος είναι πολλές όπως προανέφερε ο φίλος Viedo.. Σε καμία περίπτωση δεν έχω στο μυαλό μου ότι θα ανοίξω κατευθείαν γραφείο και θα έρχονται ασθενείς να συζητάμε η τουλάχιστον μόνο αυτο
Επίσης το κομμάτι της εργασιακής και οργανωσιακης ψυχολογιας δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα... Τουλάχιστον τώρα.. Και δεν είναι αυτό που έχω στο μυαλό μου.. Γι αυτό και δε θέλω να το κυνηγήσω από τα οικονομικά με ενα μεταπτυχιακό δηλαδή για hr κλπ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Προτείνω μια ανάλυση του βίντεο. Οσκαρική η ερμηνεία Μάϊνα...

- Μάϊνας: με τη συγκάτοικό μου στην Ιταλία, τη Γαβριέλα
- Ράντου: Έλα...
- Μάϊνας: Όχι εσύ έλα..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top