Ατομική προσπάθεια για το επίπεδο Γ2 στα αγγλικά

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Jenny + να προσθέσω κάτι.

Πολλά βιβλία καθηγητή δε σου λένε ΓΙΑΤΙ κάτι είναι σωστό, δεν υπάρχει αιτιολόγηση, οπότε θα έχεις πρόβλημα με αυτό το θέμα. Το θέμα είναι να ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ, όχι απλά να βλέπεις το σωστό - λάθος ( αναφέρομαι και σε grammar αλλά και σε vocabulary )

Και, παρόλο που υπάρχουν λίγα βιβλία που έχουν αιτιολόγηση, μη περιμένεις καμιά τρελή ανάλυση.

Επίσης, ακόμα και στο Listening να έχεις απορίες ( πχ ECPE) πρέπει κάποιος να σου εξηγήσει γιατί η τάδε απάντηση είναι σωστή και η άλλη λάθος.


Το αν ΜΠΟΡΕΙ πάντως δεν έχει να κάνει μόνο με αυτά που περιγράφουμε, έχει να κάνει και με το επίπεδο του εκάστοτε υποψηφίου. Αν έχει πάρει Lower και ασχολείται συνέχεια με τα Αγγλικά πχ, ας κάτσει να διαβάσει, ίσως να έχει καλές ελπίδες.


Αν θα το συνιστούσα όμως;; ( Μιλώντας πάντα για τον μέσο άνθρωπο )

ΟΧΙ. Θα ήταν τουλάχιστον επιθυμητό για κάποιους μήνες να έκανε τουλάχιστον ιδιαίτερα για να λύσει τυχόν απορίες του ( καθώς και σε φροντιστήριο θα ήταν αδύνατο κάτι τέτοιο, να προσαρμοστεί δηλ η ύλη σύμφωνα με τις ανάγκες του ).
συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ

Κοίταξε djohn, το να συγκρίνεις το Lower με το Proficiency είναι άτοπο. Είναι μερικές χιλιάδες λέξεις διαφορά, να στο πω εντελώς απλοϊκά.

Και το θέμα είναι απλά να το πάρεις, οριακά πχ;; Αν είναι έτσι δίνεις και ένα εύκολο, να μη δίνει επάρκεια κλπ κλπ.

Ότι το πήρες έχοντας διαβάσει ελάχιστα από το Lower δε το πιστεύω πάντως, ακόμα κι αν πήρες το Lower με Α. Τώρα αν ήδη γνώριζες λεξιλόγιο λόγω άλλων ασχολιών, αυτό είναι άλλη ιστορία και θα είσαι η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας. Τα λεξιλόγια των 2 πτυχίων έχουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά.
εχεις μεγαλο δικαιο, φετος ειμαι προφισενσυ και οταν διαβαζω κειμενα προφισενσυ το λεξιλογιο και ολο το κειμενο γενικα μου φαινεται δυσκολο. οταν διαβαζω κειμενο λοουερ γελαω.....
και η γνωμη μου ειναι οτι δεν εχει μεγαλη διαφρα απλος...ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!!!

ΕΓΩ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 16 ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΤΟΥ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ.ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ
θα μου επιτρεψεις να θεωρησω μπουρδες αυτα που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Θεωρώ πως γίνεται να το δώσεις χωρις βοήθεια και να το περάσεις αρκεί να έχεις το κατάλληλο υπόβαθρο. οπως έχω επισημάνει και σε αλλά topics του forum, τα φροντιστήρια έχουν υπερεκτιμηθεί.
αν τα αγγλικά σου είναι σε πολύ καλό επίπεδο και κάνεις μόνος σου λίγη εξάσκηση (για το speaking θα χρεαστείς και κάποιον άλλον ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ γνώστη της αγγλικής- να μην κάνει λάθη και να μπορεί να διορθώνει και εσένα, αν χρειαστεί), θα τα καταφέρεις! Good luck!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και το ξαναλεω.
Αξιολογουμε τις δυνατοτητες μας και μετα αποφασιζουμε.
Λιγα ειναι τα ατομα φωστηρες στα αγγλικα.
Το Proficiency δεν ειναι και περιπατος.
Θελει καποια βοηθεια.
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Θεωρώ πως γίνεται να το δώσεις χωρις βοήθεια και να το περάσεις αρκεί να έχεις το κατάλληλο υπόβαθρο. οπως έχω επισημάνει και σε αλλά topics του forum, τα φροντιστήρια έχουν υπερεκτιμηθεί.
αν τα αγγλικά σου είναι σε πολύ καλό επίπεδο και κάνεις μόνος σου λίγη εξάσκηση (για το speaking θα χρεαστείς και κάποιον άλλον ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ γνώστη της αγγλικής- να μην κάνει λάθη και να μπορεί να διορθώνει και εσένα, αν χρειαστεί), θα τα καταφέρεις! Good luck!

Να μην τα υπερεκτιμούμε αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Είναι αδύνατο να περάσεις το proficiency χωρίς βοήθεια. Και για να έχεις αυτό το υπόβαθρο που εσύ αναφέρεις, χρειάζεται βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginaz28

Νεοφερμένος

Η ginaz28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ο καθηγητής μπορεί να επιλύσει απορίες, να επισημάνει τα βασικότερα, να αξιολογήσει την επίδοση στα προφορικά και στα γραπτά. Γενικά, από τη στιγμή που ετοιμάζεσαι για ένα τόσο απαιτητικό πτυχίο χρειάζεσαι σωστή καθοδήγηση και προγραμματισμό, τον οποίο μόνο ένας ειδικευόμενος και υπεύθυνος καθηγητής μπορεί να σου προσφέρει και σε συνάρτηση με την προσωπική σου εργασία θα έχεις επιτυχία. Οπότε συμφωνώ με τους παραπάνω καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ο καθηγητής μπορεί να επιλύσει απορίες, να επισημάνει τα βασικότερα, να αξιολογήσει την επίδοση στα προφορικά και στα γραπτά. Γενικά, από τη στιγμή που ετοιμάζεσαι για ένα τόσο απαιτητικό πτυχίο χρειάζεσαι σωστή καθοδήγηση και προγραμματισμό, τον οποίο μόνο ένας ειδικευόμενος και υπεύθυνος καθηγητής μπορεί να σου προσφέρει και σε συνάρτηση με την προσωπική σου εργασία θα έχεις επιτυχία. Οπότε συμφωνώ με τους παραπάνω καθηγητές.

Και μαθητές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Προσωπικά έκανα φροντιστήριο μέχρι το επίπεδο του lower (fce). Την αμέσως επόμενη χρονιά αγόρασα τα βιβλία και συνέχισα τη μελέτη μόνος μου. Έδωσα για ecpe και το πήρα με honors pass (Α) . Πιστεύω ότι στην επιτυχία μου συνέβαλλε πιο πολύ η καθημερινή εξάσκηση στην ομιλία (λόγω φίλων από το εξωτερικό) και γενικά η παρακολούθηση ταινιών/σειρών χωρίς υπότιτλους.. Άλλωστε η μόνη διαφορά μεταξύ lower και proficiency είναι το λεξιλόγιο. Σε γνώσεις γραμματικής και σύνταξης δεν αλλάζει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Προσωπικά έκανα φροντιστήριο μέχρι το επίπεδο του lower (fce). Την αμέσως επόμενη χρονιά αγόρασα τα βιβλία και συνέχισα τη μελέτη μόνος μου. Έδωσα για ecpe και το πήρα με honors pass (Α) . Πιστεύω ότι στην επιτυχία μου συνέβαλλε πιο πολύ η καθημερινή εξάσκηση στην ομιλία (λόγω φίλων από το εξωτερικό) και γενικά η παρακολούθηση ταινιών/σειρών χωρίς υπότιτλους.. Άλλωστε η μόνη διαφορά μεταξύ lower και proficiency είναι το λεξιλόγιο. Σε γνώσεις γραμματικής και σύνταξης δεν αλλάζει κάτι.

+1 Εγω αν και εκανα φροντιστηριο αυτο που καταλαβα στην πορια ηταν πως ο ρολος του καθηγητη σε αυτο το επιπεδο και σε παιδια αυτης της ηλικιας ειναι καθαρα αυτος του συντονιστη-εξεταστη.Ισως στην αρχη να πρεπει να ρωτησεις καποιον καθηγητη πως πρεπει να δουλευεις κλπ αλλα δεν υπαρχουν πολλα καινουρια πραγματα που χρειαζεται να σου μαθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Να μην τα υπερεκτιμούμε αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Είναι αδύνατο να περάσεις το proficiency χωρίς βοήθεια. Και για να έχεις αυτό το υπόβαθρο που εσύ αναφέρεις, χρειάζεται βοήθεια.


Πράγματι. Το υπόβαθρο δεν έρχεται με επιφοίτηση εξ' ουρανού!!!
Αν όμως κάποιος το έχει αποκτήσει, τότε γιατί να μη δώσει μόνος του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Εξαρταται τον ανθρωπο.Την ωριμοτητα του κλπ κλπ κλπ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γίνεται με μεθοδικότητα και αρκετά περισσότερη προσπάθεια και προσοχή. Αλλά παίρνεις τελείως πάνω σου το ρίσκο, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Μπορείς για την έκθεση τουλάχιστον να διαθέσεις μια ώρα τη βδομάδα σε κάποιον καθηγητή. Είναι όπως και με τις πανελλήνιες. Γίνεται να περάσεις χωρίς βοήθεια, αλλά ποιος ρισκάρει? Ελάχιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
εγώ είμαι από αυτούς που θα το ρισκάρουν! πραγματικά δε ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα..κοντος ψαλμος..όμως θα σας γραψω τι θα γίνει!
γενικότερα πιστεύω πως η απάντηση σε τετοια θέματα δεν ειναι ενα απλό ναι ή ένα απλό όχι. εξαρτάται από το ποιος, πως και γιατί...
δε σημαινει πως αυτοι που μπορουν ειναι φωστηρες και οι αλλοι ανοητοι..προφανως παιζει ρολο το υποβαθρο και η αφοσιωση στο στοχο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mερικες φορες ο τολμών νικά λέει και το αρχαίο ρητο.
Καλη επιτυχια σου ευχομαι!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
εγώ είμαι από αυτούς που θα το ρισκάρουν! πραγματικά δε ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα..κοντος ψαλμος..όμως θα σας γραψω τι θα γίνει!
γενικότερα πιστεύω πως η απάντηση σε τετοια θέματα δεν ειναι ενα απλό ναι ή ένα απλό όχι. εξαρτάται από το ποιος, πως και γιατί...
δε σημαινει πως αυτοι που μπορουν ειναι φωστηρες και οι αλλοι ανοητοι..προφανως παιζει ρολο το υποβαθρο και η αφοσιωση στο στοχο..
Καλη επιτυχια λοιπον:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros88

Νεοφερμένος

Ο petros88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας παιδια.ειμαι και εγω ενας που θα το παιξει παλικαρας και θα ρισκαρει για το proficiency το μαιο του 2011.Ωστοσο θα δωσω για το msu-celp και θα ηθελα να πω και εν συνεχεια να ρωτησω 2-3 πραγματακια
1:εχω μαζεψει υλικο (βιβλια preliminary, επισημα βιβλια του mcpe και cpe απο εναν φιλο μου που εδεινε πριν 4 χρονια, καθως επισης και σημειωσεις για εκθεση γενικα.
2:οταν δοκιμασα το sample test απο τη σελιδα του msu για το celp, δηλαδη: listening ,grammar, reading καταφερα 34/40, 30/40, 32/40 αντιστοιχα. Γνωριζω πως δεν ηταν ασχημα αλλα στα 25, περιπου ποσο καλα τα πηγα?επισης δεν βρηκα καποιο θεμα εδω στο forum που να μιλαει κανεις για το msu-celp, περα απο διασπαρτες πληροφοριες...
το θεμα μου ειναι το εξης:πιστευετε οτι αν ξεκινησω κατα τον ιανουαριο 1 ωρα τη βδομαδα με καθηγητρια, μονο εκθεση, θα μπορεσω να ανταπεξελθω στις απαιτησεις του celp?(για τα υπολοιπα -reading,listening,grammar- θα φροντισω μονος μου)!!
κατι συμαντικο τωρα:ποια ειναι τα επισημα βιβλια(if any) για το celp? βρηκα 2 links το ενα ειναι της silvia Kar-ουμπαλη και το αλλο Andrew Betsis. σκεφτομαι κατα τον γεναρη που θα αρχισω μονο εκθεση να αγορασω ενα απο τα δυο (student's kai teacher's book) και να κανω εκθεσεις με την καθηγητρια πανω σε αυτά τα βιβλία..
απ' ο.τι ειδα στο επισημο site, το celp δεν μου φαινεται κ τοσο δυσκολο... καποια προταση,συμβουλη,ενδειξη..θα με βοηθουσε πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros88

Νεοφερμένος

Ο petros88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
κανεις δεν εχει ιδεα για αυτα τα βιβλια..? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
εγω δεν ειμαι ειδικη... δεν ξερω να σου πω για τα βιβλια...
αλλα εχω μια απορια...

σκεφτομαι κατα τον γεναρη που θα αρχισω μονο εκθεση να αγορασω ενα απο τα δυο (student's kai teacher's book) και να κανω εκθεσεις με την καθηγητρια πανω σε αυτά τα βιβλία..
γιατι να "φορτωθεις" συ το βιβλιο του καθηγητη?? εφοσον θα εχεις καθηγητη, ειναι δικη του ευθυνη να το αγορασει
και μαλιστα να σου προτεινει αυτος ποιο ειναι το καλυτερο
εξαλλου στις εκθεσεις δεν υπαρχουν απαντησεις
υπαρχουν μονο δειγματα και δομες που θα υπαρχουν και στο βιβλιο του μαθητη
απο κει και περα... αν θες να το αγορασεις να υπαρχει στη βιβλιοθηκη σου, τοτε πασο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros88

Νεοφερμένος

Ο petros88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγω δεν ειμαι ειδικη... δεν ξερω να σου πω για τα βιβλια...
αλλα εχω μια απορια...


γιατι να "φορτωθεις" συ το βιβλιο του καθηγητη?? εφοσον θα εχεις καθηγητη, ειναι δικη του ευθυνη να το αγορασει
και μαλιστα να σου προτεινει αυτος ποιο ειναι το καλυτερο
εξαλλου στις εκθεσεις δεν υπαρχουν απαντησεις
υπαρχουν μονο δειγματα και δομες που θα υπαρχουν και στο βιβλιο του μαθητη
απο κει και περα... αν θες να το αγορασεις να υπαρχει στη βιβλιοθηκη σου, τοτε πασο....

επειδη οπως ειπα σκεφτομαι να κανω μονο εκθεση (κ λιγο speaking) συνεπως, ασκησεις κ γενικα οτιδηποτε αλλο εχει το βιβλιο του μαθητη, πλην τις εκθεσεις , θα τα κανω μονος μου και θα ηθελα να τσεκαρω απαντησεις κλπ...γενικα εχω αρκετο υλικο αλλα μετα απο 10 μερες που ποσταρα το πιο πανω μηνυμα, συμπεραινω πως χωρις καθηγητρια δεν μπορει να βγει η εκθεση και ισως και το speaking(προσωπικη αποψη)...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
οντως... η εκθεση και οσο να'ναι το προφορικο μονος του κανεις δνε μπορει να τα καταφερει...
βεβαια μην υποτιμαμε και τη γραμματικη γιατι εκει βασιζονται ολα...
οποτε βεβειωσου οτι ξερεις καλα τη γραμματικη ωστε να μην χρειαστει να κανεις και εκει μαθηματα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros88

Νεοφερμένος

Ο petros88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εχεις δικιο η γραμματικη θελει παραπανω προσοχη..το listening βγαινει και ο συμμαχος ειναι οι ταινιες χωρις υποτιτλους!!για το reading ουτε λογος επειδη δεν εχω χασει επαφη με τα αγγλικα εδω και 5 χρονια(internet-μουσικη κυριως). thanks για τις απαντησεις σου...οπως ηταν λογικο προτινεις αυτο το οποιο σκεφτομουν αρχικα (φορσέ μαθηματα για εκθεση και blah blah για το σπικαρισμα... ΜΕ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ)...:)κανας αλλος για το MSU-CELP ξερει να μας πει τωρα που γιναν και οι εξετασεις του Δεκεμβριου...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top