Ασφαλίτες καταπατούν το άσυλο στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Οι φοιτητές πώς γίνεται να είναι η πολυπληθέστερη τάξη? Οι εργάτες σε όποια τους μορφή δεν είναι ? Αν εναντιωθούν οι φοιτητές τι θα μπορέσουν να κάνουν ρε συ μανώλι να σταματήσουν να διαβάζουν η να ξεκινήσουν επισόδεια? Στην πρώτη περίπτωση θα πλήξουν μελλοντικά το κράτος στην δευτερη πάντα το κράτος βγαίνει νικητής ακόμα και φτάνωντας στα άκρα.
Φαντάζεσαι μια κοινή εξέγερση των εργατών- εργαζομένων της χώρας? Εκεί να δεις γέλιο και πλήρη αναρχία όταν ξαφνικά το κράτος θα σταματήσει να τρέφεται. Μην μπερδέυεις την ιστορία με το παρόν και τις προσπάθειες και το αίμα κάποιον φοιτητών με τα σημερινά δεδομένα. Άλλο τα ιδανικά και άλλο το να χρησιμοποιούμαι μια κατάσταση υπέρ μας γιατί μας βολέυει.;)

ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Τωρα ομως το τι σχεση εχει η ελευθερη σκεψη και επιστημονικη ερευνα με τα οσα γινονται κατα καιρους μεσα στα πανεπιστημια και τους βανδαλισμους και την αστυνομια να καθεται απ'εξω και να κοιταει εγω τουλαχιστον ΔΕΝ μπορω να τα συνδιασω...:(
Ουτε με το αν κανει καποιον ελεγχο ενας αστυνομικος π.χ. για καποιον ο οποιος υπαρχει "πληροφορια" οτι διακυνει ναρκωτικα...
Και μην μου πειτε οτι το τραβαω...
Εχω επισκευτει φιλο μου στο Π.Αθηνων συχνα πυκνα και χαλαρα μεσα σε μερικες ωρες θα μπορουσα να φυγω BOB MARLEY....δυστυχως!

Έλα ντε, Η αστυνομία δεν πρέπει να μπαίνει στους πανεπηστημιακούς χώρους να κάνει ελέγχους γιατί παραβιάζει την "ελευθερία" των φοιτητών και πάντα κομματικά θα ψάξει να βρεί τα πιστέυω του κάθε ένα. Το πανεπηστημιακό άσυλο είναι καραμέλα να μασάμε και τρανή απόδειξη και ακόμα δεν μου έχει φέρει κάποιος μια σωστή απάντηση είναι το ότι δεν θέλουν καμία μορφή ελέγχου, ουτε κάν φοιτητική αστυνόμευση κύριος λόγος γιατί δεν τους ενδιαφέρει αν κάποιος τους σπάει το πανεπηστήμιο. Πότε ήταν η τελευταία φορά που βγήκε ομάδα περιφρούρησης για να προστατέψει το πανεπηστημιακό άσυλο τους απο ξένα προς τα αυτούς στοιχεία όπως είναι οι αναρχικοί? Πότε οργανωμένα έκαναν το παραμικρό για να βοηθήσουν στην απομάκρυνση τους Ποτε! Μην τα βάζετε λοιπόν με την αστυνομία που έκανε έλεγχο μέσα σε ένα ξέφραγκο αμπέλι και μην προσπαθείτε με ιδεολόγίες του παρελθόντος να μας πείσετε για τα αγνά ιδανικά. Λες και αν θέλει η αστυνομία δεν μπορούσε να του κάνει έλεγχο έξω ακριβώς απο την πύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ.

οι φοιτητές της ακαδημαικής κοινότητας είναι η πολυπληθέστερη τάξη? Για κάντο λίγο πιο λιανά να το καταλάβουμε :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Τωρα ομως το τι σχεση εχει η ελευθερη σκεψη και επιστημονικη ερευνα με τα οσα γινονται κατα καιρους μεσα στα πανεπιστημια και τους βανδαλισμους και την αστυνομια να καθεται απ'εξω και να κοιταει εγω τουλαχιστον ΔΕΝ μπορω να τα συνδιασω...:(
Ουτε με το αν κανει καποιον ελεγχο ενας αστυνομικος π.χ. για καποιον ο οποιος υπαρχει "πληροφορια" οτι διακυνει ναρκωτικα...
Και μην μου πειτε οτι το τραβαω...
Εχω επισκευτει φιλο μου στο Π.Αθηνων συχνα πυκνα και χαλαρα μεσα σε μερικες ωρες θα μπορουσα να φυγω BOB MARLEY....δυστυχως!

P.S.-Προσωπικα εμουφεαρ εχω διαβασει τι εχεις γραψει και σωστα και αγια,απλως ορισμενα πραγματα προσωπικα με ξενιζουν.
Οχι απο αυτα που λες, αλλα γενικα γυρω απο το τι γινεται και το τι θα επρεπε να γινεται...

Και εγώ δεν μπορώ να τα συνδυάσω και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Χαίρομαι που διάβασες αυτά που λέω και καταλαβαίνεις.

Εμένα να δεις πως με ξενίζουν, όταν βλέπουμε βανδάλους να καπηλεύονται το άσυλο μπροστά μας μείνει ήσυχος πως δεν το αφήνουμε να περάσει έτσι.

Δεν είναι ο κανόνας όμως ρε ****το να συμβαίνουν αυτά.. είναι ο κανόνας των ΜΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
οι φοιτητές της ακαδημαικής κοινότητας είναι η πολυπληθέστερη τάξη? Για κάντο λίγο πιο λιανά να το καταλάβουμε :confused:

Οι φοιτητές είναι η πολυπληθέστερη τάξη της ακαδημαϊκής κοινότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Οι φοιτητές είναι η πολυπληθέστερη τάξη της ακαδημαϊκής κοινότητας.

αααααααα πές το ρε μανόλε κάτω δεν το διευκρινήζεις μιλάς απλά για την πολυπληθέστερη τάξη!:) το OMFGWTFBBQ τι είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
διαφωνώ :D. παλιός νόμος ένας που διανύει την τρίτη δεκαετία της ζωής του; :confused: με τπτ...
Σε ποια ηλικια κατα την γνωμη σου μπαγιατευει ενας νομος? στα 10, 25, 50 χρονια ? Πότε ?? Γιατι εγω νομιζω οτι δεν ισχυει αυτο. Αυτο που ανεφερα οτι οσο πιο μπαγιατικος ο νομος τοσο πιο πιθανον να ειναι προβληματικός, ειναι στατιστικό στοιχειο και καθολου μα καθολου απολυτο. Μπορει να υπαρχει νομος αρχαιος που να ειναι μια χαρα, και χτεσινος που να ειναι χάλια. Απλως στους νομους των προ 50 ετων, πολλοι περισσοτεροι ειναι προβληματικοί (βλ λιγο ή πολυ λαθος) παρα σε αυτους των 5 ετων. Οπως το βλεπω εγω, προβληματικός μπορει να ειναι ενας νομος για 3 λογους. Ενας εκ τους οποιους ειναι οτι ειναι αναχρονιστικός, δηλ εκφραζει αποψεις μιας παλαιοτερης κοινωνιας (πχ μονο οι αντρες ψηφιζουν, ή πιο φρεσκο σχετικά, τα εκτος γαμου τεκνα δεν εχουν κληρονομικα δικαιωματα). Για τον συγκεκριμενο λογο λοιπον υπαρχει αυτη η στατιστικη ταση (μπαγιατικός -> αυξημενες πιθανοτητες να λεει ο νομος αλλα αντι αλλων). Οι άλλοι 2 παραγοντες ομως ειναι διαχρονικοί. Προβληματικός μπορει να ειναι και νομος που ψηφιστηκε χτες (φρεσκοτατος δηλ).

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
ο νόμος για τη μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων που κρατάει έναν αιώνα κοντά (αν δεν απατώμαι) τι είναι τότε; :P
Μαλλον δεν θελεις να ξερεις τι νομιζω οτι ειναι :)
(και οχι λογω ηλικιας νομου. Οπως ανεφερα η ηλικια αυτη καθ'αυτη δεν εχει απο μονη της σημασια. Το περιεχομενο κρινουμε. Παντα. Και αφου το κρινουμε, μπορουμε να αναλυσουμε γιατι γραφτηκε νομος τοσο στραβος.(AN τον θεωρουμε στραβο). Και μια απο τις εξηγησεις μπορει να ειναι οτι "τοτε - παλια δηλ - που γραφτηκε, τετοια πιστευε ο κοσμος οτι ηταν σωστα." πχ. προκληση σε μονομαχια :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Yeap σε αυτό συμφωνώ leviathan. Ένας νόμος μπορεί να μπαγιατέψει από τη μια μέρα στην άλλη ή να είναι πιο επίκαιρος από ποτέ μετά από 60 χρόνια.

//edit:

Εσύ είσαι όμως που χρησιμοποίησες πρώτη το επιχείρημα "Τα έφαγε τα ψωμιά του" για να μην ξεχνιόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
συνεφωνώ κι εγώ σχετικά με τη μορφή της συναρτήσεων F (x) - πχιότητα νόμου (έτος ψήφισης), αλοίμονο :D. απλά είχες γράψει κάτι για 1982 κι "εφαγε τα ψωμιά του" δε μου φάνηκε τόοοσο μακριά :P, κατά τα άλλα τα βρίσκουμε :).

πάντως νταξ, έχει (ευτυχώς δλδ...) κυρίως συμβολική αξία το άσυλο στις μέρες μας, αλλά αυτός κάθε άλλο παρά σοβαρός λόγος για την κατάργηση του είναι κατ' εμέ. με την ίδια λογική να καταργήσουμε και τις διατάξεις του συντάγματος (το ίδιο το σύνταγμα δλδ :D) που μας προστατεύουν από μία ριζική ανατροπή του (δημοκρατικού) πολιτεύματός μας, μιας και δε μας έχουν χρησιμεύσει πρόσφατα (ευτυχώς και πάλι δλδ... :)).

ψ. τζον το bbq εν τσέρω τι είναι, κατς να ψάξω. το υπόλοιπο είναι "o my fucking god what the fuck" :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Αλλα, ειλικρινα μετα λυπης μου (για το σημειο αυτο, τα αλλα στα οποια διαφωνουμε δεν ειναι και τοσο φοβερα σχεση με αυτο) βλεπω οτι το αν η εναγουσα εταιρια εχει δικιο (αυτη που ισχυριζεται "ε! με κλεβετε") δεν θα το αποφασισει η δικαιοσυνη, αλλα η επιτροπη του πανεπιστημιου ("Ναι οντως τους κλεβουμε, παιδια σταματηστε την ερευνα". Και ας αφησουμε να ερθει και ο εισαγγελεας και η δικαιοσυνη να 'αποφασισει'.. Μα, τι να αποφασισει, αφου απεφανθει ηδη η επιτροπη επι του θεματος η δικαιοσυνη δεν εχει πλεον δουλεια... !! Δηλαδη αν με κατηγορησουνε για κατι θα αποφασισω εγω μονη μου αν ειμαι αθωα η ενοχη, και αν αποφασισω οτι ειμαι ενοχη θα παω και στο δικαστη να του πω: "ΟΚ, δικαστε με". Και στη περιπτωση που θεωρω οτι ειμαι αθωα θα τους το απογορευω ??
Ασχετως της αναρμοδιοτητας, μηπως υπαρχει και conflict of interest ? Μηπως την καταργουμε την δικαιοσυνη και την χρησιμοπουμε ουσιαστικα μονο οταν θελεουμε εμεις ?? Και αυτο ειναι επιχειρημα υπερ του πανεπιστημιακου ασυλου ??
Γιατι εγω το βλεπω για κατα. Αν δηλ (υποθετικα - σεναριο τρομου μου φαινεται αυτο που περιγραφεις!) μπορει να χρησιμοποιηθει το ασυλο οχι απλως για παρεμποδιση αλλα για καταργηση της δικαιοσυνης, τοτε απο εκει που πιστευα για το ασυλο "να καταργηθει" μια, τωρα σκεφτομαι "να καταργηθει" δεκα !
Δεν έχεις ιδέα από τη χρησιμότητα του Πανεπιστημίου αλλά σου αποδίδω τα εύσημα μιας και μας το διευκρίνισες από την 1η σελίδα του θέματος.
Η επιτροπή ενός Πανεπιστημίου δεν είναι ηλίθια να υποθάλπτει παράνομες έρευνες αλλά είναι έξυπνη ώστε να προστατεύει τις νόμιμες έρευνες από τους απανταχού διώκτες.

Μπορείς να μηνύσεις/καταγγείλεις το πανεπιστήμιο αλλά αν η επιτροπή δεν δώσει άδεια για έλεγχο από εισαγγελέα τότε στην ουσία η μήνυση είναι σαν να μην έγινε ΠΟΤΕ, μην παίζεις με τις λέξεις ρε levi.. έλεος..... :(

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Οταν υπαρχουν καταγγελιες οτι καποιες δραστηριοτηες ειναι παρανομες, σταματουν οι εν λογω δραστηριοτητες μεχρι να αποφανθει η δικαιοσυνη = ομαλη λειτουργια.

Συνεχιζουμε την ερευνα και τους γραφουμε ολους στα παλαια μας τα υποδηματα και δεν αφηνουμε να ερευνησει η δικαιοσυνη την υποθεση = μη ομαλη λειτουργια.
Μα το άσυλο θα προστατέψει το Πανεπιστήμιο από κωλύματα που θα προέκυπταν συνέχεια και αδίκως. (Καθηγητής ΠΑΣΟΚος που κάνει την έρευνα Ν.Δ. στην κυβέρνηση καταγγελίες.. (και το ανάποδο, κτλ ανάλογα με τις πολιτικές εξελίξεις) συν τα παραδείγματα που ανέφερα).

Βαρέθηκα να λέω τα ίδια και τα ίδια και να προσποιείσαι ότι δεν τα καταλαβαίνεις. Δε θες να κάνει έρευνα το πανεπιστήμιο, πες το να τελειώνουμε.

ΥΓ. Το αυτεπάγγελτα όντως το χρησιμοποίησα άκομψα σε εκείνο το post, απορώ όμως (ή μάλλον δεν απορώ) γιατί σκάλωσες αφού από τα συμφραζόμενα (αλλά και προηγούμενα post μου) έβγαινε μια χαρά το νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
πάντως νταξ, έχει (ευτυχώς δλδ...) κυρίως συμβολική αξία το άσυλο στις μέρες μας, αλλά αυτός κάθε άλλο παρά σοβαρός λόγος για την κατάργηση του είναι κατ' εμέ. με την ίδια λογική να καταργήσουμε και τις διατάξεις του συντάγματος (το ίδιο το σύνταγμα δλδ :D) που μας προστατεύουν από μία ριζική ανατροπή του (δημοκρατικού) πολιτεύματός μας, μιας και δε μας έχουν χρησιμεύσει πρόσφατα (ευτυχώς και πάλι δλδ... :)).
Ας πούμε, εγώ δεν βλέπω να υπάρχει πιθανότητα να κάνουμε πόλεμο στο κοντινό ή λιγότερο κοντινό μέλλον, γιατί δεν καταργούμε το στρατό?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
συνεφωνώ κι εγώ σχετικά με τη μορφή της συναρτήσεων F (x) - πχιότητα νόμου (έτος ψήφισης), αλοίμονο :D. απλά είχες γράψει κάτι για 1982 κι "εφαγε τα ψωμιά του" δε μου φάνηκε τόοοσο μακριά :P, κατά τα άλλα τα βρίσκουμε :).

1) πάντως νταξ, έχει (ευτυχώς δλδ...) κυρίως συμβολική αξία το άσυλο στις μέρες μας, αλλά αυτός κάθε άλλο παρά σοβαρός λόγος για την κατάργηση του είναι κατ' εμέ. με την ίδια λογική να καταργήσουμε και τις διατάξεις του συντάγματος (το ίδιο το σύνταγμα δλδ :D) που μας προστατεύουν από μία ριζική ανατροπή του (δημοκρατικού) πολιτεύματός μας, μιας και δε μας έχουν χρησιμεύσει πρόσφατα (ευτυχώς και πάλι δλδ... :)).

2) ψ. τζον το bbq εν τσέρω τι είναι, κατς να ψάξω. το υπόλοιπο είναι "o my fucking god what the fuck" :D.

1) Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα για κατάργηση του πανεπηστημιακού ασύλου αλλα και η δεδομένη κατάσταση είναι απαράδεκτη σε κάποιο σημείο weak έγραψες ότι τα αυτοκίνητα που καίγονται είναι ευθύνη φίλαξης της αστυνομίας. Αν οι αναρχικοί -χουλιγκανς δεν είχαν σαν βάση τα πανεπηστήμια δεν θα τολμούσαν να κάνουν σε τέτοια έκταση επεισόδια εδώ βγαίνουν πετάνε μολότωφ και τρέχουν και κρίβονται πάλι μέσα. Αν δεν είχαν ορμητήριο σίγουρα θα τους είχαν κυκλώσει η θα προκαλούσαν περιορισμένες ζημιές καθώς με την εμφάνηση της αστυνομίας θα έτρεχαν μόνο σε μεγάλες ομάδες κάνουν οτιδήποτε και μόνο με κάλυψη επαναστάτες του κ@λου .
2) Και εγώ κάτι τέτοιο βρήκα στο google και βασικά περιμένω το μανόλι να μου το αναλύσει λιγάκι όχι μόνο τι σημένει αλλα και γιατί το έβαλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ανέφερα ήδη παραδείγματα που τη γλιτώνει το πανεπιστήμιο..

E, πες το ντε ! Τωρα το καταλαβα.:) Αν τα πραδειγματα ηταν για το πως 'την γλυτωνει' το πανεπιστημιο, τοτε παω πασο. Εγω νομιζα οτι ηταν παραδειγματα του πως το πανεπιστημιο μπορει να λειτουργησει απροσκοπτα και ομαλα (και νομιμα εννουσα, αλλα δεν το ανεφερα ως αυτονοητο. παραληψις μου!) με τη βοηθεια της υπαρξης του ασυλου. Αν ηταν παραδειγματα του πως το πανεπιστημιο 'την γλυτωνει', τοτε οντως βλεπω την λογικη των παραδειγματων. (δεν ξερω αν στην πραξη θα ισχυαν οντως αυτα που αναφερονται στα παραδειγματα αφου ειναι υποθετικα, αλλα αν πουμε πως ναι, τοτε οκ. Καταλαβα το point σου).

Αρα αν δεχτουμε οτι το πανεπιστημιο την γλυτωνει (την τρωει η μαυρη τρυπα την μηνυση) τοτε ναι τα παραδειγματα σου στεκουν και :
  • ειναι επιχειρημα υπερ της συνεχισης του ασυλου (οταν ενας απο τους στοχους μας ειναι να την γλυτωνουμε)
  • ειναι επιχειρημα υπερ της καταργησης του ασυλου (οταν δεν θελουμε το πανεπιστημιο - η οποιοσδηποτε άλλος - να την γλυτωνει).
Αρα νομιζω οτι τελικα συννεοηθηκαμε.!! Η διαφορα μας ειναι οτι εσυ στο 1ο bullet και εγω στο 2ο, εξ'ου και το δικο μου μαυρο εσυ το βλεπεις ασπρο και αντιστροφως. Και αναρωτιομασταν τοσο καιρο ο καθενας μας αν ο συνομιλητης μας εχει αχρωματοψια... :) Απλως βλεπουμε διαφορετικα χρωματα ο καθενας τελικα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Ας πούμε, εγώ δεν βλέπω να υπάρχει πιθανότητα να κάνουμε πόλεμο στο κοντινό ή λιγότερο κοντινό μέλλον, γιατί δεν καταργούμε το στρατό?...

Το ίδιο πράγμα είναι? Αν σήμερα είναι να μην πας απο πανόρμου να καταργήσουμε και τον δρόμο. Τι σχέση έχει η χρησιμότητα του στρατού με το πανεπηστημιακό άσυλο, το ίδιο σημαντικό η ασφάλεια ενός κράτους με κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
bbq σημαίνει barbeque :P :P

Το έβαλα γιατί μου πέσανε τα μαλλιά και ήμουνα σε φάση omfgwtfbbq?
Τέσπα, νόμιζα ότι το έγραψες για πλάκα και έβαλα για πλάκα τις κουκουβάγιες, αφού δεν το είχες καταλάβει στο διευκρίνισα και end of story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Το ίδιο πράγμα είναι? Αν σήμερα είναι να μην πας απο πανόρμου να καταργήσουμε και τον δρόμο. Τι σχέση έχει η χρησιμότητα του στρατού με το πανεπηστημιακό άσυλο, το ίδιο σημαντικό η ασφάλεια ενός κράτους με κάτι τέτοιο?
Μα αυτό θέλω να πω.Κάτι που μπορεί να μην έχει τη χρησιμότητα που είχε παλιά δε σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθεί, ειδικά κάτι με τη σημασία του ασύλου.Η ασφάλεια ενός κράτους είναι συγκρίσιμη με τις ελευθερίες και τα κεκτημένα της ακαδημαϊκής κοινότητας.
Δε βλέπω να απειλούμαστε από πουθενά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
bbq σημαίνει barbeque :P :P

Το έβαλα γιατί μου πέσανε τα μαλλιά και ήμουνα σε φάση omfgwtfbbq?
Τέσπα, νόμιζα ότι το έγραψες για πλάκα και έβαλα για πλάκα τις κουκουβάγιες, αφού δεν το είχες καταλάβει στο διευκρίνισα και end of story.

1) Ξαναβάλε τα μαλλιά στην θέση τους με λίγη κόλλα
2) δεν το έβαλα για πλάκα
3) Οι κουκουβάγιες βουνού είναι
4) Την επόμενη φορά του που θα μπείς σε ανάλογη φάση πριν βάλεις το ΟMMDFDASHGFUEGI γράψε ολοκληρωμένα τα post σου για να βγάζουν νόημα! ;)
5) End of story!
6) Οεο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Μα αυτό θέλω να πω.Κάτι που μπορεί να μην έχει τη χρησιμότητα που είχε παλιά δε σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθεί, ειδικά κάτι με τη σημασία του ασύλου.Η ασφάλεια ενός κράτους είναι συγκρίσιμη με τις ελευθερίες και τα κεκτημένα της ακαδημαϊκής κοινότητας.
Δε βλέπω να απειλούμαστε από πουθενά

Κοίτα τι χάνεις στην απουσιά φοιτιτηκού ασύλου και τι στην απουσιά στρατού και τα 2 έχουν βαρύτητα και ότι είναι υπέρ την ελευθερίας είναι αποδεκτό! Να μην κοιτάμε μόνο την ακαδημαική κοινότητα αλλα και την κοινωνία γενικά, κομμάτι της κοινωνίας είναι και οι φοιτητές της κομματι της όμως. Η απειλή δεν ξέρεις απο που θα έρθει και πότε θα έρθει και η ύπαρξη του στρατού είναι για να μην υπάρξει απειλη, αν η Ελλάδα δεν είχε τακτικό στρατό το 74 θα σου έλεγα τι σημαία θα είχε η Ρόδος σήμερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
σε κάποιο σημείο weak έγραψες ότι τα αυτοκίνητα που καίγονται είναι ευθύνη φίλαξης της αστυνομίας. Αν οι αναρχικοί-χουλιγκανς δεν είχαν σαν βάση τα πανεπιστήμια δεν θα τολμούσαν να κάνουν σε τέτοια έκταση επεισόδια εδώ βγαίνουν πετάνε μολότωφ και τρέχουν και κρίβονται πάλι μέσα. Αν δεν είχαν ορμητήριο σίγουρα θα τους είχαν κυκλώσει η θα προκαλούσαν περιορισμένες ζημιές καθώς με την εμφάνιση της αστυνομίας θα έτρεχαν μόνο σε μεγάλες ομάδες κάνουν οτιδήποτε και μόνο με κάλυψη επαναστάτες του κ@λου

λεπόν. εγώ πιστεύω πως και το άσυλο να μην υπήρχε, πάλι δε θα τους έπιαναν. και ξαναλέω ότι έχω δει ά π ε ι ρ ε ς φορές 4-5 νοματαίους να καταστρέφουν (όχι δική τους :P) περιουσία, με την αστυνομία τριγύρω να παρακολουθεί και να μην κάνει απολύτως τ ί π ο τ α. άμα με ρωτήσεις "γιατί", θα σου απαντήσω "έλα ντε" :D. φαντάζομαι όπως ότι δεν είναι ούτε χαζομάρα, ούτε ανικανότητα αλλά κάτι χειρότερο. κατηγορήστε με ότι μου αρέσουν οι θεωρίες συνομοσίας, δε θα το αρνηθώ ;).
δες το παρεμφερές ζήτημα με τα επεισόδια στα γήπεδα (μην ψάχνεις στο στέκι καλέεεε :P). και οι δικαιολογίες περί πολιτικού κόστους που ψυθιρίζονται δε μου λένε τπτ. σιγά, για πόσα άτομα νομίζετε ότι μιλάμε δλδ;... εγώ τις ίδιες φάτσες βλέπω κάθε χρόνο στην πορεία της 17 νοέμβρη (για παραάδειγμα) να κάνουν επεισόδια. γνωστοί-άγνωστοι κατά τα άλλα μη χέσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
E, πες το ντε ! Τωρα το καταλαβα.:) Αν τα πραδειγματα ηταν για το πως 'την γλυτωνει' το πανεπιστημιο, τοτε παω πασο.

Ντάξει εγώ αρνούμαι να συνεχίσω τον ειρωνικό διάλογο όπου απομονώνεις λέξεις και λες ό,τι σου κατέβει.
Όταν λέω γλυτώνει εννοώ αυτά που έχω αναφέρει εδώ:
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56483&postcount=8
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56574&postcount=22
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56626&postcount=34
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56663&postcount=48
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56666&postcount=50
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56673&postcount=56
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56810&postcount=67
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56821&postcount=70
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56852&postcount=74
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56873&postcount=77
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56882&postcount=80
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56887&postcount=82
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56889&postcount=84
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56979&postcount=103
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56982&postcount=105
https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=56999&postcount=118

Βαρέθηκα Leviathan. Σου έχω 1000πει τα ίδια πράγματα, κάθε φορά βρίσκεις μια λέξη την απομονώνεις και διαστρεβλώνεις πλήρως το νόημα των post μου (μήνυση, αυτεπάγγελτα, ρημάδα, γλυτώνω κτλ). Όμως επειδή υπάρχουν και άλλοι στο στέκι και δεν θέλω να διαβάζουν τα ίδια και τα ίδια το κόβω εδώ. Όταν μάθεις να συζητάς τα ξαναλέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top