Αστυφύλακας ή ειδικός φρουρός;

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Τί πιστευέτε ότι αξίζει περισσότερο από αποψη ευθυνών, μεταθέσεων, επικινδυνότητας κλπ;
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Προφανώς αστυφύλακας ,δεν υπάρχει καν σύγκριση
Είναι σαν το αντίστοιχο ερώτημα αξιωματικός ή αστυφύλακας
έχεις όμως πιο πολλές ευθύνες από αυτά που ακούω γιατί θεωρείσαι ανακριτικός υπάλληλος...
 

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Πάντως και ο ειδικός φρουρός, μετά την 5ετία παίρνει βαθμό αστυφύλακα, οπότε νομίζω δεν υπάρχει λόγος να γίνεις ειδικός φρουρός, εφόσον έχεις την δυνατότητα να γίνεις κατευθείαν αστυφύλακας.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Άμα δεν έχεις ευθύνες, δεν παίρνεις και λεφτά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
τελικά όχι φιλόλογος;
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
τελικά όχι φιλόλογος;
μπα...στην Ελλάδα δε συμφέρει να είσαι, αυτό έχω καταλάβει. Ούτε κύρος ούτε αναγνώριση. Τίποτα. Και το χειρότερο είσαι συνάδελφος με το κάθε ντουβάρι (συγγνώμη για την έκφραση) του 9 και του 10.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Τί πιστευέτε ότι αξίζει περισσότερο από αποψη ευθυνών, μεταθέσεων, επικινδυνότητας κλπ;
Νομίζω το τι αξίζει θα το κρίνεις με δικά σου κριτήρια. Εννοείται δεν συγκρίνεται ένας αστυφύλακας με έναν ειδικό φρουρό. Και ένας αστυφύλακας, μετά από ένα χρονικο διάστημα, αν το επιθυμεί μπορεί να ξανά δώσει πανελλήνιες με ειδικό ποσοστό και να γίνει αξιωματικός, και να είναι σε ένα γραφείο (νομίζω μετά από δύο χρόνια υπηρεσίας). Και έχε στο νου ότι οι ειδικοί φρουροί δημιουργήθηκαν για να καλύψουν τις ανάγκες ομάδων όπως της Δίας, των ματ. Άρα καταλαβαίνει κανείς την επικινδυνότητα. Εννοείται και ως αστυφύλακας, υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι. Και αν είσαι διατεθειμένος να διαβάσεις για πανελλήνιες ένα χρόνο, να πας αστυφυλάκων. Αντίθετα, γίνεσαι ειδικός φρουρός. Παράδειγμα, στην περίπτωση μου (και με βάση τα όσα ζω) προτιμότερο θα ήταν ειδικός φρουρός, γιατί πληρω αρκετά κριτήρια, δεν ξέρω πως θα απεδιδα πανελλήνιες. Και θα ήθελα να είμαι στις ομάδες άμεσης δράσης, όχι σε ένα γραφείο. Α, και επειδή όταν είσαι ειδικός φρουρός θεωρείσαι μόνιμος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
μπα...στην Ελλάδα δε συμφέρει να είσαι, αυτό έχω καταλάβει. Ούτε κύρος ούτε αναγνώριση. Τίποτα. Και το χειρότερο είσαι συνάδελφος με το κάθε ντουβάρι (συγγνώμη για την έκφραση) του 9 και του 10.

Για τη νοοτροπία της Ελλάδας αξίζει να χαραμίσεις μια ζωή;
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Για τη νοοτροπία της Ελλάδας αξίζει να χαραμίσεις μια ζωή;
Δεν είναι μόνο η αναγνώριση. Τα λεφτά στον ιδιωτικό από αυτά που ακούω είναι ψίχουλα. 3 ευρώ την ώρα δε λέει και να μαλλιαζει η γλώσσα σου τη στιγμή που ένας γιατρός πχ με μια απλή εξέταση βγάζει 50 ευρώ το δεκάλεπτο. Ειναι άδικο, είναι ανήθικο και μόνο χαμένος βγαίνεις από τις σπουδές που θα κάνεις. Εκτός αν μιλούσαμε για διορισμό σε σχολείο το οποίο αποτελεί απλά όνειρο θερινής νυκτός. Καλύτερα αστυφύλακας. Δυστυχώς, καλύτερα αστυφύλακας.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
μπα...στην Ελλάδα δε συμφέρει να είσαι, αυτό έχω καταλάβει. Ούτε κύρος ούτε αναγνώριση. Τίποτα. Και το χειρότερο είσαι συνάδελφος με το κάθε ντουβάρι (συγγνώμη για την έκφραση) του 9 και του 10.
Εάν ήθελες πραγματικά να γίνεις φιλόλογος θα γινοσουν, αψηφώντας αυτά που λες. Εάν είσαι καλός στην δουλειά σου, δεν θα υπήρχε περίπτωση να μην έκανες ιδιαίτερα, να μην βγάζεις κάποια λεφτά. Αλλά θέλει περισσότερο χρόνο για να γίνεις "γνωστός", να έχεις ζήτηση, από το να γίνεις τώρα αστυφύλακας ή ειδικός φρουρός. Άπαξ και μπεις σε ένστολη σχολή, έχεις άμεσο μισθό. Αυτό ψάχνεις όπως και χιλιάδες υποψήφιοι. Το πώς θα βγάλουν πιο "εύκολα" λεφτά. Και σε ότι αφορά την προσβολή σου για όσους γράφουν 10 πανελλήνιες και περνάνε σε τέτοιες σχολές. Περνάνε εκεί γιατί έχουν την λιγότερη ζήτηση, και η βάση τους είναι 10 γιατί είναι σε περιφερειακές πόλεις, όχι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Και ένας που γράφει 10 και περνάει σε πανεπιστήμιο δεν σημαίνει ότι ως επαγγελματίας θα αξίζει λιγότερο από αυτόν που πέρασε με 19 στην ίδια σχολή. Δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για την ακαδημαϊκή επίδοση και των δύο. Και δεν είναι λίγοι οι υποψήφιοι που ενώ έγραψαν τα τρελά μόρια και πέρασαν στις πιο υψηλόβαθμες σχολές, να συνειδητοποιούν έπειτα την πατάτα που έκαναν . Στα λέω όλα αυτά, συμβουλευτικά. Αν και εννοείται είμαι κάθετη στους ισχυρισμούς σου. Γιατί οι πανελλήνιες, ως εξετάσεις δεν είναι ικανές να καθορίσουν κανενός την επαγγελματική του σταδιοδρομία, η οποία σχετίζεται άμεσα από την θέληση που υποδεικνύει το άτομο για να αποκτήσει περισσότερα εφόδια κτλ.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Εάν ήθελες πραγματικά να γίνεις φιλόλογος θα γινοσουν, αψηφώντας αυτά που λες. Εάν είσαι καλός στην δουλειά σου, δεν θα υπήρχε περίπτωση να μην έκανες ιδιαίτερα, να μην βγάζεις κάποια λεφτά. Αλλά θέλει περισσότερο χρόνο για να γίνεις "γνωστός", να έχεις ζήτηση, από το να γίνεις τώρα αστυφύλακας ή ειδικός φρουρός. Άπαξ και μπεις σε ένστολη σχολή, έχεις άμεσο μισθό. Αυτό ψάχνεις όπως και χιλιάδες υποψήφιοι. Το πώς θα βγάλουν πιο "εύκολα" λεφτά. Και σε ότι αφορά την προσβολή σου για όσους γράφουν 10 πανελλήνιες και περνάνε σε τέτοιες σχολές. Περνάνε εκεί γιατί έχουν την λιγότερη ζήτηση, και η βάση τους είναι 10 γιατί είναι σε περιφερειακές πόλεις, όχι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Και ένας που γράφει 10 και περνάει σε πανεπιστήμιο δεν σημαίνει ότι ως επαγγελματίας θα αξίζει λιγότερο από αυτόν που πέρασε με 19 στην ίδια σχολή. Δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για την ακαδημαϊκή επίδοση και των δύο. Και δεν είναι λίγοι οι υποψήφιοι που ενώ έγραψαν τα τρελά μόρια και πέρασαν στις πιο υψηλόβαθμες σχολές, να συνειδητοποιούν έπειτα την πατάτα που έκαναν . Στα λέω όλα αυτά, συμβουλευτικά. Αν και εννοείται είμαι κάθετη στους ισχυρισμούς σου. Γιατί οι πανελλήνιες, ως εξετάσεις δεν είναι ικανές να καθορίσουν κανενός την επαγγελματική του σταδιοδρομία, η οποία σχετίζεται άμεσα από την θέληση που υποδεικνύει το άτομο για να αποκτήσει περισσότερα εφόδια κτλ.
ώπα ώπα ένα ένα. Άλλο να βγάλεις κάποια λεφτά και άλλο να βγάλεις λεφτά για να επιβιώσεις και να κάνεις οικογένεια. Δεν είναι το ίδιο. Για την ακρίβεια είναι τελείως διαφορετικό το ένα απο το άλλο. Άρα θες να μου πεις ότι Θεσσαλονίκη και Αθήνα που πλέον μπαίνουν οι μισοί με 14+++ είναι αστέρια; Δεν είναι προσβολή να τους λες ντουβάρια που μπαίνουν με 10 φιλόλογοι. Είναι ντροπή για τη χώρα. Ξέρεις τι σημαίνει γράφω 10 πανελληνιες και γίνομαι φιλολογος; Ότι δεν μπορώ να γράψω πάνω από τη βάση στα αρχαία, στην ιστορία, στην έκθεση, στα λατινικά τα οποία καλούμαι αύριο μεθαύριο ΝΑ ΤΑ ΔΙΔΑΞΩ. Επομένως μη το παίρνετε τόσο αψηφιστα.
Και κατι ακόμη. Δεν είναι εύκολα λεφτά στα ένστολα. Γιατί και ευθύνες έχεις και κινδύνους έχεις και χίλια δυο. Απλώς είναι λεφτά με τα οποία μπορείς να επιβιώσεις και να κάνεις κ οικογένεια χωρίς να σε συντηρούν οι δικοί σου μέχρι τα βαθιά γεράματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο η αναγνώριση. Τα λεφτά στον ιδιωτικό από αυτά που ακούω είναι ψίχουλα. 3 ευρώ την ώρα δε λέει και να μαλλιαζει η γλώσσα σου τη στιγμή που ένας γιατρός πχ με μια απλή εξέταση βγάζει 50 ευρώ το δεκάλεπτο. Ειναι άδικο, είναι ανήθικο και μόνο χαμένος βγαίνεις από τις σπουδές που θα κάνεις. Εκτός αν μιλούσαμε για διορισμό σε σχολείο το οποίο αποτελεί απλά όνειρο θερινής νυκτός. Καλύτερα αστυφύλακας. Δυστυχώς, καλύτερα αστυφύλακας.

Αυτό που όλοι παίρνουν ως παράδειγμα τον γιατρό της ευνοϊκής συνθήκης της μαζικής πελατείας για το 50ευρω per 10 minutes με ξεπερνάει. Γνωρίζω γιατρούς που δεν μπορούν να σταυρώσουν πελάτη και η πείνα πάει στεφάνι. Ούτε για βενζίνη δεν έχουν να πάνε μέχρι το Ιατρείο τους. Αυτοί από πού φύτρωσαν; Γιατί δεν παίρνουμε ως παράδειγμα και την αντίθετη πραγματικότητα;

Εσείς πού έχετε παραδείγματα τέτοιων "ευκατάστατων" γιατρών για να δώσω ιδέες σε πεινάλες γιατρούς μπας και βγάλουν ζεστό χρήμα;
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Αυτό που όλοι παίρνουν ως παράδειγμα τον γιατρό της ευνοϊκής συνθήκης της μαζικής πελατείας για το 50ευρω per 10 minutes με ξεπερνάει. Γνωρίζω γιατρούς που δεν μπορούν να σταυρώσουν πελάτη και η πείνα πάει στεφάνι. Ούτε για βενζίνη δεν έχουν να πάνε μέχρι το Ιατρείο τους. Αυτοί από πού φύτρωσαν; Γιατί δεν παίρνουμε ως παράδειγμα και την αντίθετη πραγματικότητα;

Εσείς πού έχετε παραδείγματα τέτοιων "ευκατάστατων" γιατρών για να δώσω ιδέες σε πεινάλες γιατρούς μπας και βγάλουν ζεστό χρήμα;
Προσωπικά δε ξέρω γιατρό που να πεινάει κιόλας. Φιλολόγους και άξιους με σπουδές μεταπτυχιακά ακόμη και διδακτορικά ξέρω μπόλικους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ο Αστυνομικός σε τι είδους επιστημονικές δεξιότητες καλείται να απαντήσει ώστε να χρειάζεται Πανεπιστημιακή μόρφωση; Μιας και θίγουμε την σύγκριση με την Φιλολογία. Οι πανελλήνιες επίσης δεν εξετάζουν επιστημονικές ικανότητες για μια πιθανή σταδιοδρομία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικά δε ξέρω γιατρό που να πεινάει κιόλας. Φιλολόγους και άξιους με σπουδές μεταπτυχιακά ακόμη και διδακτορικά ξέρω μπόλικους.

Αυτό είναι μια ράδιο αρβύλα. Κάνε μια επίσκεψη στον Ιατρικό σύλλογο της περιοχής σου και κάνε μια κουβέντα. Μετά έλα να μας πεις ότι δεν ξέρεις γιατρό που να πεινάει.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Τί πιστευέτε ότι αξίζει περισσότερο από αποψη ευθυνών, μεταθέσεων, επικινδυνότητας κλπ;
Εγώ θα επέλεγα να γίνω Αρχιφύλακας ενάντια των Σκοτεινών Τεχνών. Το Υπουργείο Μαγείας έχει ελλείψεις θέσεων.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Άρα θες να μου πεις ότι Θεσσαλονίκη και Αθήνα που πλέον μπαίνουν οι μισοί με 14+++ είναι αστέρια; Δεν είναι προσβολή να τους λες ντουβάρια που μπαίνουν με 10 φιλόλογοι. Είναι ντροπή για τη χώρα. Ξέρεις τι σημαίνει γράφω 10 πανελληνιες και γίνομαι φιλολογος; Ότι δεν μπορώ να γράψω πάνω από τη βάση στα αρχαία, στην ιστορία, στην έκθεση, στα λατινικά τα οποία καλούμαι αύριο μεθαύριο ΝΑ ΤΑ ΔΙΔΑΞΩ. Επομένως μη το παίρνετε τόσο αψηφιστα.
Φιλε συμφωνω 100%. Αρκετα πια με τις ευγενειες και την ανοχη στους μαθητες-μελλοντικους καθηγητες του 10. Βεβαια και που τα λες εδώ λιγη σημασια εχει αφου οι Πανεπιστημιακοι και το Υπουργειο Παιδείας ουτε που ασχολουνται με αυτο το ζητημα.
Btw το σκεφτεσαι καθολου για εργασια στο εξωτερικο;
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Ο Αστυνομικός σε τι είδους επιστημονικές δεξιότητες καλείται να απαντήσει ώστε να χρειάζεται Πανεπιστημιακή μόρφωση; Μιας και θίγουμε την σύγκριση με την Φιλολογία. Οι πανελλήνιες επίσης δεν εξετάζουν επιστημονικές ικανότητες για μια πιθανή σταδιοδρομία.
Γιατί νομίζεις συμφωνώ με το γεγονος οτι πρεπει να δώσεις πανελληνιες για να γίνεις αστυνομικος;;; Αυτο δε γίνεται ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ . Μόνο εδώ
. ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ. Αν με Ρωτάς για φιλολογία ναι θα σ πω όμως. Εξετάζουν επιστημονικές ικανότητες. Τα μαθήματα που προανέφερα είναι το αυριανό σου αντικείμενο. Δεν είναι δυνατόν με τέτοιες βαθμολογίες να παριστάνεις το φιλόλογο. Και πόσο ποια να βελτιωθείς; Αν βαριέσαι να διαβάσεις στην γ λυκείου να δω στο Πανεπιστήμιο που γνωρίζεις παρέες βγαίνεις στα κλαμπάκια, κάνεις σχέσεις κλπ κλπ πόσο εύκολα μπορείς να στρώσεις...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σαν φιλόλογος έξω που; Και άντε και βρίσκεις τίποτα νομίζεις το εξωτερικό είναι ο επίγειος παράδεισος; Έχει χίλιες δύο δυσκολίες που οι περισσότεροι αιθεροβάμονες απλά αγνοούν.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
ώπα ώπα ένα ένα. Άλλο να βγάλεις κάποια λεφτά και άλλο να βγάλεις λεφτά για να επιβιώσεις και να κάνεις οικογένεια. Δεν είναι το ίδιο. Για την ακρίβεια είναι τελείως διαφορετικό το ένα απο το άλλο. Άρα θες να μου πεις ότι Θεσσαλονίκη και Αθήνα που πλέον μπαίνουν οι μισοί με 14+++ είναι αστέρια; Δεν είναι προσβολή να τους λες ντουβάρια που μπαίνουν με 10 φιλόλογοι. Είναι ντροπή για τη χώρα. Ξέρεις τι σημαίνει γράφω 10 πανελληνιες και γίνομαι φιλολογος; Ότι δεν μπορώ να γράψω πάνω από τη βάση στα αρχαία, στην ιστορία, στην έκθεση, στα λατινικά τα οποία καλούμαι αύριο μεθαύριο ΝΑ ΤΑ ΔΙΔΑΞΩ. Επομένως μη το παίρνετε τόσο αψηφιστα.
Και κατι ακόμη. Δεν είναι εύκολα λεφτά στα ένστολα. Γιατί και ευθύνες έχεις και κινδύνους έχεις και χίλια δυο. Απλώς είναι λεφτά με τα οποία μπορείς να επιβιώσεις και να κάνεις κ οικογένεια χωρίς να σε συντηρούν οι δικοί σου μέχρι τα βαθιά γεράματα.
Το 10 δεν σημαίνει ότι γράφεις κάτω από την βάση, απαραίτητα. Για οποιονδήποτε βαθμό συντρέχουν πολλοί λόγοι. Το να τους λες ντουβαρια, δείχνει το επίπεδο σου ως άτομο. Ακόμα και αυτός που γράφει 10 έχει κάνει προσπάθεια, δεν είναι ο γενικός κανόνας ότι κανείς δεν διαβάζει, ή ότι γράφει τόσο χωρίς διάβασμα. Και όπως είπα, σημασία έχει περισσότερο η ακαδημαϊκή επίδοση. Και ότι η βάση είναι 14 ή 10 , δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι πέρασαν έγραψαν τόσο. Στο πανεπιστήμιο έρχεσαι σε επαφή με γνώση που δεν συγκρίνεται με του λυκείου. Εκεί είναι που κάποιος θα ξεχωρίσει και θα κάνει την διαφορά σε σχέση με τους συμφοιτητές του. Εδώ εγώ που έγραψα 10 (και εγώ χαζή είμαι) , όπου και να περάσω ακόμα και φιλολογία θα την βγάλω με 8,5 γιατί έχω βλέψεις να γίνω κάτι μεγαλύτερο, οι φιλοδοξίες μου δεν περιορίζονται στον διορισμό στο δημόσιο. Και εννοείται δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα περάσω κανένα μάθημα. Ή ότι θα φοβάται κπς να αφήνει το παιδί του σε εμένα, λόγω ότι πέρασα με 10. Δεν θα βλέπουν την δουλειά μου, ή δεν θα προσπαθήσω να δραστηριοποιηθω ακόμα και στον τουρισμό; Επίσης, σε ότι αφορά τον χαρακτηρισμό "ντροπή" για τη χώρα . Να σου πω τι ντροπιάζει τη χώρα; Η παιδεία των Ελλήνων, και όχι η εκπαίδευση τους. Και το σύστημα των πανελλαδικών σε ορισμένα πράγματα είναι ντροπιαστικό. Δεν είναι αλάνθαστο. Ένα μαθητής που ήταν άριστος όλη τη χρονιά, φτάνει μία στραβή στις πανελλήνιες για να πέσει στο 10. Λες πολλά πράγματα που δεν αποτελούν γενικό κανόνα. Επίσης, οι μισθοί των ένστολων καθορίζονται και από τα οικονομικά του κράτους. Αυτό που χρειάζεται η Ελλάς είναι άτομα να θέλουν πραγματικά να γίνουν ένστολοι, και να έχουν τα απαιτούμενα προσόντα. Να το βλέπουν ως λειτούργημα στην κοινωνία, γιατί αυτό είναι. Εάν το βλέπεις έτσι, σου προτείνω με τα χίλια να γίνεις, αλλά και τον καθένα που διαβάζει το μύνημα μου. Δεν έχω κάτι άλλο να πω, είναι φανερό πως έχουμε αντίθετες απόψεις, και ούτε εσύ ούτε εγώ δεν προκειται να αλλάξουμε στον έναν τον άλλον γνώμη.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.

Ειδικους φρουρους θα προσλαβουν κι αλλους? Δε φτανουν 1.500 που μπηκαν πριν λιγους μηνες (μην ξεχναμε πως με τα κριτηρια που εθεταν για την προσληψη μια απ τια πρωτες θεσεις στη μοριοδοτηση ειχε ο Ποτσεπης-αγαπη μονο)? Δε φτανει που υπερδιπλασιαστηκαν οι θεσεις φετος στις ακαδημιες της αστυνομιας (απο 350 εγιναν 800)?

Παντως, δεν μπορω να πω πλεον νιωθω ασφαλεια. Προχθες πετυχα το βραδυ στο δρομο και αστυνομικους υπαλληλους να κανουν σουζες με τα μηχανακια.

Μετα που να βρεθουν θεσεις για διορισμο φιλολογων...
 
Top