Αστυφύλακας ή ειδικός φρουρός;

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

Ειδικους φρουρους θα προσλαβουν κι αλλους? Δε φτανουν 1.500 που μπηκαν πριν λιγους μηνες (μην ξεχναμε πως με τα κριτηρια που εθεταν για την προσληψη μια απ τια πρωτες θεσεις στη μοριοδοτηση ειχε ο Ποτσεπης-αγαπη μονο)? Δε φτανει που υπερδιπλασιαστηκαν οι θεσεις φετος στις ακαδημιες της αστυνομιας (απο 350 εγιναν 800)?

Παντως, δεν μπορω να πω πλεον νιωθω ασφαλεια. Προχθες πετυχα το βραδυ στο δρομο και αστυνομικους υπαλληλους να κανουν σουζες με τα μηχανακια.

Μετα που να βρεθουν θεσεις για διορισμο φιλολογων...
Ειπαμε σαν χωρα επενδυουμε μονο στα οπλα, τις μανικες και την αρβυλα. Για καμια προσληψη στα σχολεια ή στα νοσοκομεια που τα κενα ειναι τεραστια ουτε λογος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Επειδη εχω βγαλει φιλολογία στο ΑΠΘ και επειδή έχω έρθει σε επαφή με αρκετά άτομα...άτομα που πέρασαν τότε φιλολογία με 17.500 και πάνω (τόσο είχε και η βάση απ'όσο θυμάμαι) αλλά και άτομα που πέρασαν σε άλλες πόλεις με 14 και 13.500 και απλά πήραν μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη μπορούσα να καταλάβω πόσο διέφεραν μεταξύ τους. Φυσικά και η στραβή μπορεί να σου κάτσει στις πανελλήνιες. Ναι, συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Αλλά όταν μαζικά πλέον οι φιλόλογοι μου μπαίνουν μόνο στο ΑΠΘ (Δε θα μιλήσω καν για την επαρχία) με 14 εεε αυτό δε μπορείς να το λες και ατυχία. Συγγνώμη αλλά εγώ δε μπορώ να το πω ατυχία. Άλλο να συμβεί σε 5,10, 20, 30 άτομα και άλλο σε 100 και 150. Δεν είναι το ίδιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό που χρειάζεται η Ελλάς είναι άτομα να θέλουν πραγματικά να γίνουν ένστολοι, και να έχουν τα απαιτούμενα προσόντα. Να το βλέπουν ως λειτούργημα στην κοινωνία, γιατί αυτό είναι. Εάν το βλέπεις έτσι, σου προτείνω με τα χίλια να γίνεις, αλλά και τον καθένα που διαβάζει το μύνημα μου. Δεν έχω κάτι άλλο να πω, είναι φανερό πως έχουμε αντίθετες απόψεις, και ούτε εσύ ούτε εγώ δεν προκειται να αλλάξουμε στον έναν τον άλλον γνώμη.
Σε ολα αυτα που λες συμφωνω στο 100%.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ειπαμε σαν χωρα επενδυουμε μονο στα οπλα και στις μανικες. Για καμια προσληψη στα σχολεια ή στα νοσοκομεια που τα κενα ειναι τεραστια ουτε λογος.
Κι επειδη τα σταστιστικα ειναι η καλυτερη απαντηση στο λαικισμο:
Και τα στοιχεια αυτα ειναι παλιοτερα κ δεν περιλαμβανουν τους μαζικους διορισμους του τελευταιου ετους.

Τοσα χρονια τα μεσα μας ενημερωναν διεξοδικα για το μεγαλο δημοσιο κ τους πλεοναζοντες γιατρους, καθηγητες κτλ. Αραγε εχει ακουστει ποτε ενα σχολιο για την υπετροφικη αστυνομια? Υπαρχει κανενας αλλος κλαδος που οι συνδικαλιστες του εχουν καθημερινο στασιδι σε ολες τις ενημερωτικες εκπομπες? Ιερες αγελαδες στο δημοσιο, οπως φαινεται, συνεχιζουν να υπαρχουν και τιποτα δεν αναμενεται να αλλαξει...
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Γενικά είμαι της άποψης ότι δεν είναι σωστό να βάζουν στο ίδιο τσουβαλι τον καλό με τον λιγότερο καλό. Όπου και εσύ το πιστεύεις. Πλέον έχουν δημιουργηθεί πολλές σχολές που σχετίζονται με κοινωνικές επιστήμες, με γλώσσες μη συνηθισμένες, και αρκετοί με 16 προτιμούν τέτοιες σχολες, από το να γίνουν φιλόλογοι. Και σίγουρα αν δεν είχαν δημιουργήθει αυτά τα τμήματα, οι κλασικές σπουδές θα είχαν υψηλότερη βάση. Και σε ότι αφορά για την αστυνομία που μπήκε στις πανελλήνιες, αποφάσισαν να την βάλουν με σκοπό να περιοριστεί η ευνοϊοκρατία. Φαινόμενο που καλά κρατεί ακόμα. Γιατί πριν μπει πανελλήνιες, έπαιζε ρόλο εάν είσαι του κόμματος, και το μέσον. Σκέψου, ούτε το ύψος δεν μετρούσε τόσο πολύ, όσο μετράει τώρα. Ήθελαν έναν αντικειμενικό διαγωνισμό. Αν και πιστεύω θα ήταν καλύτερα εάν υπήρχαν διαφορετικού είδους εξετάσεις για το στρατό και τα σώματα ασφαλείας, αλλά πρέπει να έχεις και υποδομές. Τέλος πάντων, εφόσον συμφωνείς 100% με αυτά που λέω, τότε να γίνεις ένστολος. Και μόνο που το βλέπεις ως λειτούργημα, αρκεί για να κατευθυνθεις εκεί, και αναγνωρίζεις συγκεκριμένα πράγματα στους αστυνομικούς. Αλλά εννοείται αν μπεις αστυφυλάκων, προσπάθησε να γίνεις αξιωματικός (μέχρι τα 28 είναι για την ειδική κατηγορία των αστυνομικών). Γιατί θα παίρνεις πιο πολλά, άλλο κύρος. Και εφόσον θες οικογένεια, θα ήταν αρκετά ασφαλές. Γιατί στους δρόμους, ρισκάρεις πιο πολλά. Παίζεται το αν θα ξανά δεις τους δικούς σου μία μέρα... Και εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να σου έρθει.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Γιατί στους δρόμους, ρισκάρεις πιο πολλά. Παίζεται το αν θα ξανά δεις τους δικούς σου μία μέρα... Και εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να σου έρθει.
Οπως τα λες ειναι. Θα μου επιτρέψεις μόνο ένα σχόλιο να κάνω. Ο κίνδυνος στο δρόμο ναι μπορεί να υπάρχει, αλλά έχει να κάνει τόσο με την υπηρεσία που είσαι όσο και με την περιοχή όπου είσαι τοποθετημένος. Διαφορετικά είναι τα πράματα πχ στην Αθήνα, διαφορετικά στη Θεσσαλονίκη και σίγουρα διαφορετικά στην επαρχία ή σε κάποιο νησί. Δεν είναι το ίδιο πράμα. Τα πρώτα χρόνια είσαι στην Αθήνα και είναι όντως πιο δύσκολο αλλά δε θα σαι για πάντα εκεί. Αυτό είναι προφανές.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Οπως τα λες ειναι. Θα μου επιτρέψεις μόνο ένα σχόλιο να κάνω. Ο κίνδυνος στο δρόμο ναι μπορεί να υπάρχει, αλλά έχει να κάνει τόσο με την υπηρεσία που είσαι όσο και με την περιοχή όπου είσαι τοποθετημένος. Διαφορετικά είναι τα πράματα πχ στην Αθήνα, διαφορετικά στη Θεσσαλονίκη και σίγουρα διαφορετικά στην επαρχία ή σε κάποιο νησί. Δεν είναι το ίδιο πράμα. Τα πρώτα χρόνια είσαι στην Αθήνα και είναι όντως πιο δύσκολο αλλά δε θα σαι για πάντα εκεί. Αυτό είναι προφανές.
Ειπαμε υπαρχουν κινδυνοι στην αστυνομια αλλα ας ειμαστε σοβαροι. Εδω και πανω απο 6 χρονια δεν εχει υπαρξει νεκρος αστυνομικος στο πλαισιο συμπλοκης/τρομοκρατικης ενεργειας.
Για να δουμε τι εχει συμβει τα τελευταια 36,5 χρονια.
Πεσόντες στο καθήκον Αστυνομικοί
Από τροχαία ατυχήματα: 77 θύματα Από συμπλοκή με εγκληματίες (πλην τρομοκρατών): 32 θύματα Από ατυχήματα κ.λπ.: 12 θύματα Από διαπιστωμένες τρομοκρατικές ενέργειες: 11 θύματα
Περιπου ενας νεκρος αστυνομικος στους 55.000 - 60.000 αστυνομικους ανα ετος απο εγκληματικη ενεργεια.

Ξεκαθαριζω πως λυπαμαι για καθε αδικο θανατο. Απλα θελω να ποσοτικοποιησω τον κινδυνο.

Η απορια μου ειναι αν το παιδι που εκανε σουζες με το μηχανακι της αστυνομιας επεφτε και πεθαινε, θα τον θεωρουσαμε πεσοντα εν ωρα καθηκοντος? (Παλι το σχολιο δε θελει να γενικευσει, αναφερομαι αποκλειστικα σε αυτο που ειδα με τα ματια μου)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Οπως τα λες ειναι. Θα μου επιτρέψεις μόνο ένα σχόλιο να κάνω. Ο κίνδυνος στο δρόμο ναι μπορεί να υπάρχει, αλλά έχει να κάνει τόσο με την υπηρεσία που είσαι όσο και με την περιοχή όπου είσαι τοποθετημένος. Διαφορετικά είναι τα πράματα πχ στην Αθήνα, διαφορετικά στη Θεσσαλονίκη και σίγουρα διαφορετικά στην επαρχία ή σε κάποιο νησί. Δεν είναι το ίδιο πράμα. Τα πρώτα χρόνια είσαι στην Αθήνα και είναι όντως πιο δύσκολο αλλά δε θα σαι για πάντα εκεί. Αυτό είναι προφανές.
Υπάρχουν περιπτώσεις αστυνομικών που θα έκαναν μία απλή περιπολία, σε "μη επικίνδυνη" περιοχή , και μόνο που δεν σκοτώθηκαν. Ο κίνδυνος για τον αστυνομικό, εφόσον έχει περιπολίες, παντού υπάρχει. Όταν φοράει κάποιος στολή, είναι πιο εκτεθειμένος απ'όσο νομίζει σε πολλά πράγματα. Και δεν αναιρω ότι η κάθε πόλη έχει διαφορετικά ποσοστά εγκληματικότητας. Αλλά δεν σημαίνει και ότι δεν έχει καθόλου. Σε όποια υπηρεσία υπηρετεί κανείς πρέπει να προσέχει. Είναι να μην σου έρθει από εκεί που δεν το περιμένεις. Και το γνωρίζω για τις μεταθέσεις. Τι σκέφτεσαι τελικά να κάνεις;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
και να θέλατε, προκηρύξεις ειδικών φρουρών δεν βγαίνουν πια.
 
Top