Αστυνομία vs. Πληροφορική

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Για μένα κάνε αυτό που σου αρέσει περισσότερο.
Να ξέρεις ότι σχολές πληροφορικής γενικά είναι δύσκολες και θέλουν πολύ διάβασμα. Θα πρέπει να είσαι έτοιμος να μάθεις πολλές γλώσσες προγραμματισμού και να "βγάλεις" τα μάτια σου μπροστά σε γραμμές κώδικα. Τώρα δεν ξέρω αν θα μπορείς να ασχοληθείς και με hardware απο τα συγκεκριμένα τμήματα.
όσο για αστυνομικές/στρατιωτικές σχολές, η δική μου άποψη:
ΜΟΝΟ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
επειδή η αστυνομία/στρατός επειδή έχουν πολλές ιδιαιτερότητες, τόσο κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης όσο και στη δουλειά μετά, μην το κοιτάς από την πλευρά της αποκατάστασης, καθώς μπορεί να κατλήξεις να κάνεις κάτι που θα σε καταπιέζει και δεν θα σου αρέσει και δύσκολα θα μπορείς να φύγεις από εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
υπολογίζεις χωρίς τον ξενοδόχο...γιατί:


  • στις σχολές θετικών επιστημών με αντικείμενα σπουδών μαθηματικά, πληροφορική, φυσική,... δεν είναι δεδομένη υπόθεση η αποφοίτηση στα 4 έτη


  • η τεράστια ύλη και οι αρκετές καταλήψεις με τα ελλιπή μαθήματα είναι ένας παράγοντας που θα σε αναγκάσει να κάνεις αυτοδιδασκαλία μόνος σου στο σπίτι προκειμένου να περάσεις το μάθημα (και μιλάμε για 6-7 μαθήματα με strong mathematical μορφή ανά εξάμηνο)


  • οι εξεταστικές απαιτήσεις των διδασκόντων και οι βαθμολογικές ιδιοτροπίες αρκετών, με κλασικό παράδειγμα ότι πολλοί καθηγητές για να σου βάλουν ένα ταπεινό 5αράκι (την βάση) σου βγάζουν την πίστη με αποτέλεσμα να μην έχεις δύναμη να περνάς πάνω από 3-4 μαθήματα την εξεταστική! ούτε φακελάκι δεν έχουν ζητήσει ακόμη...για «βαθμό 5»!


  • το κάθε μάθημα για να περαστεί (με ένα αξιοπρεπή βαθμό όπως 8 ή με ένα 5...αφού δεν υπάρχει διαφορά στην ποσότητα διαβάσματος) είναι σαν να βγαίνει ένα δόντι


  • η πολυπλοκότητα της εξεταστέας ύλης και η συνάφεια προαπαιτούμενων από το γυμνάσιο-λύκειο, η ανεπάρκεια των υποδομών στα Ελληνικά Πανεπιστήμια, η αδιαφορία των καθηγητών,...κτλ καθιστούν κάποια μαθήματα δύσκολα ή μπορεί η φύση της διδασκαλίας να μην είναι κατανοητή στον φοιτητή ή γενικά οι ασκήσεις να είναι τρομερά ευρηματικές (δηλ., ασκήσεις μεθοδολογίας ξέχνα...τις!!)


  • επίσης να ξέρεις ότι η πληροφορική θέλει άψογη κατανόηση βασικών μαθηματικών και συνδυαστική σκέψη που είτε την έχεις είτε όχι! (να ξέρεις ότι άτομα που δήλωναν δαγκωτό Πληροφορική στο λύκειο επειδή τους άρεσαν οι υπολογιστές, ο προγραμματισμός όπως τον είχαν φανταστεί,...κάτι μαθήματα με γλώσσες προγραμματισμού C++, Lisp, Prolog, Αυτόματα,...κτλ στο Πανεπιστήμιο αποδεικνύονται πολύ πιο δύσκολα από τις λυκειακές εκτιμήσεις και «αυξάνουν» χρόνια από την λήψη πτυχίου στα 4 έτη)
    επίσης πολλοί φοιτητές ζορίζονται στον προγραμματισμό, στον τρόπο διατύπωσης κώδικα (να δεις αρλούμπες να σου πέσουν τα μαλλιά),... και γενικά πάνε σπρώχνοντας με απογοήτευση των διδασκόντων (δηλ., ο καθηγητής Πανεπιστημίου μην περιμένεις να σε πάρει από το χέρι να μάθεις να γράφεις αντικειμενοστραφή)
    βέβαια όσοι «κατέχουν» το σπορ του προγραμματισμού και διαβάζουν πολύ(!) προχωράνε κάπως καλύτερα (χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν τις αποτυχίες τους στην εξεταστική)


  • όσοι επιλέγουν ένα Τμήμα Πληροφορικής σαν κάτι πιο "εφαρμοσμένο" και soft από ένα Τμήμα Μαθηματικών με κατεύθυνση Θεωρητικής Πληροφορικής, με την εντύπωση πιο "μαλακού" προγράμματος σπουδών σε μαθηματικά πλανώνται πλάνη οικτρά, διότι μπορεί να μην κάνουν πακέτα μαθηματικών αναλύσεων, γεωμετρίας, άλγεβρας,...σε όλη την έκτασή τους και σε επίπεδο δυσκολίας, αλλά βασικά μαθηματικά άλγεβρας και ανάλυσης (σε σοβαρό Πανεπιστημιακό επίπεδο) θα κάνουν, με τον ανάλογο φορμαλισμό, πιο soft από το Μαθηματικό αλλά δεν παύει να είναι μαθηματικά!


  • βέβαια η φράση «μου αρέσουν τα μαθηματικά επειδή λύνω 5 ψωροασκήσεις άλγεβρας 1ης λυκείου ή κανένα ολοκλήρωμα της πλάκας» δεν συνεπάγεται «δηλώνω Μαθηματικό ή Πληροφορική ή...» όπως και ο προγραμματισμός του λυκείου δεν έχει καμία σχέση με του Πανεπιστημίου, όμως σε κάθε περίπτωση τα μαθηματικά και ο προγραμματισμός του σχολείου αποτελούν μια νοητή βάση

επιτέλους πρέπει να απομυθοποιηθεί το Ελληνικό Πανεπιστήμιο...ότι δεν μαθαίνει τίποτε στον φοιτητή! απλά παρουσιάζει τις επιστημονικές ενότητες σε ένα ακροατήριο φοιτητών από το οποίο οι 2-5 φοιτητές θα τις «αρπάξουν» και θα προχωρήσουν, οι υπόλοιποι απλά κοροϊδεύουν την ματαιοδοξία τους ότι είναι φοιτητές...(εφόσον δεν υπάρχει ο θεσμός της διαγραφής μετά την 2η αποτυχία)

Ηταν αναγκη να τα γραψεις τοσο μικρα γραμματα; Βγαλαμε τα ματια μας!
Τελος παντως, τα μισα απο οτι αναφερες ισχυουν σε ολα τα ελληνικα πανεπιστημια. Και οσον αφορα το επιπεδο δυσκολιας, εννοειται οτι δεν περιμενω η σχολη πληροφορικης να ειναι παιδικη χαρα. Αλλα αλλο να πιανεται ο κωλος σου (σορρυ για την εκφραση) στον καναπε απο το διαβασμα, και αλλο να πιανεται επισης ο κωλος σου και να πρεπει να ξυπνας 6 η ωρα, να ξυριζεσαι καθε μερα, να κανεις προπονηση και ολα τα συναφη που ισχυουν στις αστυνομικες σχολες. Με το "4 χρονια φοιτητικη ζωη" εννοουσα οτι σε καμια περιπτωση δεν συγκρινεται ενα απλο πανεπιστημιο με τις αστυνομικες σχολες. Ουσιαστικα κανεις 4 χρονια στρατο, και πρεπει να διαβασεις κιολας για να περασεις. Που να μαθω ολο το Αστικο Δικαιο και δεν ξερω εγω τι αλλο εχει, τεχνολογικη κατευθυνση ειμαι! Ενω μια σχολη πληροφορικης ειναι σχετικα πιο ευκολη για εναν θετικοτεχνολογικο, καθως τα μαθηματα ειναι αυτης της φυσης. Τωρα αν το επιπεδο δυσκολιας ειναι στην πολυ θεωρια των μαθηματων, υπαρχει παντα και η σχολη Εφαρμοσμενης Πληροφορικης (δεν ξερω ακριβως ποιες ειναι οι διαφορες οσον αφορα τα μαθηματα, αλλα υποuετω απο το ονομα. Αν καποιος γνωριζει, παρακαλω ας με διαφωτισει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Συμβουλή: δώσε τον καλύτερό σου εαυτό στις Πανελλήνιες, γράψε όσο πιο καλά μπορείς και, μόλις βγουν οι βαθμοί σου, τότε να ασχοληθείς με το θέμα αυτό. Μην προσθέτεις ένα επιπλέον (αγχωτικό) πρόβλημα στο μυαλό σου - αρκετά προβλήματα έχουν οι Πανελλήνιες από μόνες τους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αυτό μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο?
Δηλαδή σου αρέσει το gaming,το msn,το facebook?:P

καλα και εγω ηξερα κατι παιδια (μαλιστα εναν και απο δω) που ελεγε μου αρεσουν οι υπολογιστες και ενα σωρο αλλα......
ομως αλλο εννουσε! εννουσε οτι του αρεσει να σερφαρει και μολις μπηκε στην σχολη...το μετανιωσε...δεν ηξερε μαλλον τι τον περιμενε ως προς το αντικειμενο σπουδων!.....
εμ ετσι ειναι ...αμα ο αλλος εχει μια γενικη εικονα και δηλωνει ο,τι ναναι στο μηχανογραφικο.....πρεπει να το ψαχνουν περισσοτερο συγκεκριμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
καλα και εγω ηξερα κατι παιδια (μαλιστα εναν και απο δω) που ελεγε μου αρεσουν οι υπολογιστες και ενα σωρο αλλα......
ομως αλλο εννουσε! εννουσε οτι του αρεσει να σερφαρει και μολις μπηκε στην σχολη...το μετανιωσε...δεν ηξερε μαλλον τι τον περιμενε ως προς το αντικειμενο σπουδων!.....
εμ ετσι ειναι ...αμα ο αλλος εχει μια γενικη εικονα και δηλωνει ο,τι ναναι στο μηχανογραφικο.....πρεπει να το ψαχνουν περισσοτερο συγκεκριμενα!

Αυτό εννοώ.Διάβασε καλύτερα το μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αυτό εννοώ.Διάβασε καλύτερα το μήνυμα.

καλε ναι το διαβασα! και επειδη συμφωνω συμπληρωσα αυτο που ειπες....αμεσως εσυ!
συμπληρωματικα το ειπα οχι με προθεση αντιρρησης ή διαφωνιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ηταν αναγκη να τα γραψεις τοσο μικρα γραμματα; Βγαλαμε τα ματια μας!
Τελος παντως, τα μισα απο οτι αναφερες ισχυουν σε ολα τα ελληνικα πανεπιστημια. Και οσον αφορα το επιπεδο δυσκολιας, εννοειται οτι δεν περιμενω η σχολη πληροφορικης να ειναι παιδικη χαρα. Αλλα αλλο να πιανεται ο κωλος σου (σορρυ για την εκφραση) στον καναπε απο το διαβασμα, και αλλο να πιανεται επισης ο κωλος σου και να πρεπει να ξυπνας 6 η ωρα, να ξυριζεσαι καθε μερα, να κανεις προπονηση και ολα τα συναφη που ισχυουν στις αστυνομικες σχολες. Με το "4 χρονια φοιτητικη ζωη" εννοουσα οτι σε καμια περιπτωση δεν συγκρινεται ενα απλο πανεπιστημιο με τις αστυνομικες σχολες. Ουσιαστικα κανεις 4 χρονια στρατο, και πρεπει να διαβασεις κιολας για να περασεις. Που να μαθω ολο το Αστικο Δικαιο και δεν ξερω εγω τι αλλο εχει, τεχνολογικη κατευθυνση ειμαι! Ενω μια σχολη πληροφορικης ειναι σχετικα πιο ευκολη για εναν θετικοτεχνολογικο, καθως τα μαθηματα ειναι αυτης της φυσης. Τωρα αν το επιπεδο δυσκολιας ειναι στην πολυ θεωρια των μαθηματων, υπαρχει παντα και η σχολη Εφαρμοσμενης Πληροφορικης (δεν ξερω ακριβως ποιες ειναι οι διαφορες οσον αφορα τα μαθηματα, αλλα υποuετω απο το ονομα. Αν καποιος γνωριζει, παρακαλω ας με διαφωτισει).

Η Πληροφορική έχει απαιτητικά μαθηματικά, εργαστήρια και όλα τα συναφή παρελκόμενα. Δύσκολα να βγει στα 4 έτη.

Η Αστυνομία έχει όρια ηλικίας. Λάβε το υπ' όψιν. Κατά τα λοιπά, σύντομη φοίτηση, σε γενικές γραμμές εύκολη και αμείβεσαι άμεσα. Δεν έχει τις μεταθέσεις του στρατού και παίρνεις σύνταξη σχετικά μικρός ηλικιακά. Όσο για τα δίκαια, σιγά το μάθημα που κάνουν. Για αυτό όλοι σκοτώνονται για αστυνομικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ηταν αναγκη να τα γραψεις τοσο μικρα γραμματα; Βγαλαμε τα ματια μας!
Τελος παντως, τα μισα απο οτι αναφερες ισχυουν σε ολα τα ελληνικα πανεπιστημια. Και οσον αφορα το επιπεδο δυσκολιας, εννοειται οτι δεν περιμενω η σχολη πληροφορικης να ειναι παιδικη χαρα. Αλλα αλλο να πιανεται ο κωλος σου (σορρυ για την εκφραση) στον καναπε απο το διαβασμα, και αλλο να πιανεται επισης ο κωλος σου και να πρεπει να ξυπνας 6 η ωρα, να ξυριζεσαι καθε μερα, να κανεις προπονηση και ολα τα συναφη που ισχυουν στις αστυνομικες σχολες. Με το "4 χρονια φοιτητικη ζωη" εννοουσα οτι σε καμια περιπτωση δεν συγκρινεται ενα απλο πανεπιστημιο με τις αστυνομικες σχολες. Ουσιαστικα κανεις 4 χρονια στρατο, και πρεπει να διαβασεις κιολας για να περασεις. Που να μαθω ολο το Αστικο Δικαιο και δεν ξερω εγω τι αλλο εχει, τεχνολογικη κατευθυνση ειμαι! Ενω μια σχολη πληροφορικης ειναι σχετικα πιο ευκολη για εναν θετικοτεχνολογικο, καθως τα μαθηματα ειναι αυτης της φυσης. Τωρα αν το επιπεδο δυσκολιας ειναι στην πολυ θεωρια των μαθηματων, υπαρχει παντα και η σχολη Εφαρμοσμενης Πληροφορικης (δεν ξερω ακριβως ποιες ειναι οι διαφορες οσον αφορα τα μαθηματα, αλλα υποuετω απο το ονομα. Αν καποιος γνωριζει, παρακαλω ας με διαφωτισει).

μια μικρη παρενθεση....
και εγω τεχνολογικη ημουν....και το αστικο δικαιο μια χαρα το εμαθα...οπως επισης τωρα μαθαινω το εμπορικο δικαιο και μπρος ολοταχως.... αυτα περι κατευθυνσεων δεν ειναι τοσο μονοτονα οσο συνηθιζεται να παρουσιαζονται...λενε μερικοι εγω ημουν θεωρητικη και για αυτο τωρα δυσκολευομαι..(και αυτα που μου εδειχνε ηταν αλγεβρα γυμνασιου)
λεει ο αλλος ημουν θετικη και γραφει 10αρια σε θεωρητικα κυριως μαθηματα...ας ξεκολλησουμε λιγο.θελω να πω μην τρομαζεις κιολας ...αμα θες μια χαρα θα τα πας....το θεμα ειναι θες;;;
τα σαιτ των σχολων τα εχεις ψαξει; αν και μερικες φορες οι σχολες (αμα δεν παινεψουμε το σπιτι μας θα πεσει να μας πλακωσει) λενε για τον εαυτο τους ωραια πραγματα που δεν πολυ αντισοιχουν στην πραγματικοτητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
μια μικρη παρενθεση....
και εγω τεχνολογικη ημουν....και το αστικο δικαιο μια χαρα το εμαθα...οπως επισης τωρα μαθαινω το εμπορικο δικαιο και μπρος ολοταχως.... αυτα περι κατευθυνσεων δεν ειναι τοσο μονοτονα οσο συνηθιζεται να παρουσιαζονται...λενε μερικοι εγω ημουν θεωρητικη και για αυτο τωρα δυσκολευομαι..(και αυτα που μου εδειχνε ηταν αλγεβρα γυμνασιου)
λεει ο αλλος ημουν θετικη και γραφει 10αρια σε θεωρητικα κυριως μαθηματα...ας ξεκολλησουμε λιγο.θελω να πω μην τρομαζεις κιολας ...αμα θες μια χαρα θα τα πας....το θεμα ειναι θες;;;
τα σαιτ των σχολων τα εχεις ψαξει; αν και μερικες φορες οι σχολες (αμα δεν παινεψουμε το σπιτι μας θα πεσει να μας πλακωσει) λενε για τον εαυτο τους ωραια πραγματα που δεν πολυ αντισοιχουν στην πραγματικοτητα!
Κοιτα, ως τεχνολογικη κατευθυνση εχω συνηθησει παντα στα πρακτικα μαθημαατα με πραξεις και ετσι. Στα θεωρητικα μαθηματα παντα εγραφα χαλια γιατι δεν με ενδιεφεραν. Ωντας λοιπον τεχνολογικη, η αποστηθιση δεν ειναι το φορτε μου - γι αυτο αλλωστε παιδευονται ολοι στο ΑΟΔΕ. Εχω στο φροντιστηριο μια συμμαθητρια η οποια περσυ ηταν θεωρητικη και φετος πηγε τεχνολογικη, και το ΑΟΔΕ της φαινεται ευκολο ("μικρη ειναι η υλη"...). Προφανως αμα εισαι θεωρητικη εχεις συνηθησει και το να μαθαινεις απ' εξω 60 σελιδες ειναι σχετικα ευκολο. Αλλα επειδη εχω δει τα μαθηματα στην Αξιωματικων, τα 4/5 των μαθηματων ειναι θεωρητικα. Αλλωστε δεν θα πηγαινα επειδη μ' αρεσει να γινω αστυνομικος, για την επαγγελματικη αποκατασταση θα πηγαινα και επειδη απο εκει μπορω να παω στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος.
Αυτο που επισης με τρομαζει στην αστυνομια ειναι το αστηρο προγραμμα. Το οτι θα ειμαι εσωκλειστος 4 χρονια δεν με πειραζει τοσο, αλλα ε δεν θελω να κανω 4 χρονια στρατο, να ξυπναω απο τις 6, ξυρισμα, προπονησεις και ολα τα συναφη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
δίλημμα? καλά είσαι... άλλοι έχουν και τριλήμματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα σου με τις Αστυνομικές σχολές είναι ότι βλέπεις μόνο τον μισθό κι όχι το παραπέρα. Εκτός του ότι πρέπει να καταλάβεις αν είσαι φτιαγμένος για να γίνεις αστυνομικός, τουτεστιν αν θα αντέξεις την εκπαίδευση,και το ότι δεν θα χεις τη φοιτητική ζωή που ίσως ήθελες,και όταν θα βγεις θα είσαι εκτεθειμένος ειδικά τώρα που ένα μεγάλο ποσοστό είναι τόσο κατά των Αστυνομικών. Εκτός κι αν έχεις εξασφαλισμένο γραφείο ή είσαι προετοιμασμένος για ότι θα σου ρθει. + μην νομίζεις ότι οι Αστυφύλακες παίρνουν κανένα τρελό μισθό.Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν.
Και δεν κατάλαβα το σημείο που λές να μπεις Αστυφυλάκων και να ξαναδώσεις πανελλήνιες για να περάσεις Αξιωματικών με χαμηλότερες βάσεις.Γιατί και στην κατηγορία Αστυνομικοί η βάση είναι αρκετά υψηλή. Τέλοσπάντων.Να το σκεφτείς πολύ.Γενικά όσοι διαλέγετε την Αστυνομία να είσαι λίγο συνειδητοποιημένοι και να κοιτάτε και πέρα από την αποκατάσταση γιατί μπορεί να περάσετε και λίγο δύσκολα και πρέπει να είσαι έτοιμοι γι'αυτό. Είσαι καλός όταν σ'αρέσει αυτό που κάνεις. Αν θέλεις να γίνει Αστυνομικός ,μακάρι να το καταφέρεις.Αν θες να γίνεις Πληφορικοτέτοιος πάλι μακάρι να τα καταφέρεις. Κάθε σχολή έχεις τις δυσκολίες τις.Διάλεξε αυτή στην οποία θεωρείς ότι θα αντέξεις. (ανάμεσα σε αυτές που θέλεις φυσικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου. Απλα εν καιρω κρισης δεν ειναι τοσο απλο να ακολουθησεις απλα αυτο που θελεις, πρεπει να εχει και μια Α απορροφηση το επαγγελμα. Και δυστυχως η πληροφορικη δεν μπορει να σου εγγυηθει σιγουρη δουλεια αυριο. Αλλα η εκπαιδευση στις αστυνομικες σχολες ειναι αρκετα εξουθενωτικη, ειδικα για μενα που δεν εχω ασχοληθει με τον αθλητισμο προηγουμενως. Και το προγραμμα επισης ειναι πολυ αυστηρο. Γι αυτο μπηκα στο διλλημα... αξιζει να περασω 4 χρονια ετσι και να εχω σιγουρο μισθο ή οχι; Πλεον και εγω κλινω προς την πληροφορικη, και ας λενε οι γονεις μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bookworm

Νεοφερμένος

Η bookworm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι τίποτα πια δεν είναι σίγουρο στην εποχή που ζούμε. Είσαι σίγουρος ότι θα έχεις δουλειά στην Αστυνομία, με τα σημερινά δεδομένα. Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα και σε 4 χρόνια από τώρα βέβαια. Θα σου έλεγα να σκεφτείς ποιο από τα δύο επαγγέλματα θα ήθελες να εξασκήσεις. (Ψάξε λίγο την καθημερινότητα του καθενός και σκέψου τι σου ταιριάζει καλύτερα.) Επίσης, για ποιο θα πάλευες για δουλειά έστω και σε δύσκολους καιρούς; Το επάγγελμά σου θα είναι μεγάλο μέρος της καθημερινότητάς σου, οπότε πρέπει σίγουρα να το αγαπάς και να σου αρέσει να το ασκείς. Καλή επιτυχία στην επιλογή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου. Απλα εν καιρω κρισης δεν ειναι τοσο απλο να ακολουθησεις απλα αυτο που θελεις, πρεπει να εχει και μια Α απορροφηση το επαγγελμα. Και δυστυχως η πληροφορικη δεν μπορει να σου εγγυηθει σιγουρη δουλεια αυριο. Αλλα η εκπαιδευση στις αστυνομικες σχολες ειναι αρκετα εξουθενωτικη, ειδικα για μενα που δεν εχω ασχοληθει με τον αθλητισμο προηγουμενως. Και το προγραμμα επισης ειναι πολυ αυστηρο. Γι αυτο μπηκα στο διλλημα... αξιζει να περασω 4 χρονια ετσι και να εχω σιγουρο μισθο ή οχι; Πλεον και εγω κλινω προς την πληροφορικη, και ας λενε οι γονεις μου...

Ανεξάρτητα από την κρίση, πάνω απ' ολα έχει σημασία τι θέλεις εσύ. Δε ξέρεις πως θα έχει διαμορφωθεί η κατάσταση σε 4 χρόνια που θα έχεις αποφοιτήσει. Μπορέι να είναι καλύτερα ή χειρότερα και για τους δυο τομείς που σε ενδιαφέρουν και αυτό είναι κάτι που ισχύει για τα περισσότερα επαγγέλματα λίγο ή πολύ.
Εγώ λέω να δεις πρώτα πως θα πας στις εξετάσεις και μετά αποφασίζεις.. Μην αφήνεις να σε επηρεάσει αυτό με τον ένα ή τον άλλον τρόπο στην απόδοσή σου. Όταν βγουν τα αποτελέσματα θα έχεις χρόνο να το σκεφτείς καλύτερα, και ανάλογα με τα μόριά σου να κάνεις μια καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john25

Νεοφερμένος

Ο john25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η γνωμη μου ειναι πως το μεγαλυτερο ποσοστο οσον δηλωνουν κυριωσ στρατιωτικεσ αλλα και ασυνομικες σχολες μονο και μονο για να εξασφαλισουν ενα μισθο στα 20 'η στα 22 τουσ δεν αντεχουν ι στισ σχολες και τισ εγκαταλειπουν τισ πρωτεσ εβδομαδες η και ημερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Κοιτα, ως τεχνολογικη κατευθυνση εχω συνηθησει παντα στα πρακτικα μαθημαατα με πραξεις και ετσι. Στα θεωρητικα μαθηματα παντα εγραφα χαλια γιατι δεν με ενδιεφεραν. Ωντας λοιπον τεχνολογικη, η αποστηθιση δεν ειναι το φορτε μου - γι αυτο αλλωστε παιδευονται ολοι στο ΑΟΔΕ. Εχω στο φροντιστηριο μια συμμαθητρια η οποια περσυ ηταν θεωρητικη και φετος πηγε τεχνολογικη, και το ΑΟΔΕ της φαινεται ευκολο ("μικρη ειναι η υλη"...). Προφανως αμα εισαι θεωρητικη εχεις συνηθησει και το να μαθαινεις απ' εξω 60 σελιδες ειναι σχετικα ευκολο. Αλλα επειδη εχω δει τα μαθηματα στην Αξιωματικων, τα 4/5 των μαθηματων ειναι θεωρητικα. Αλλωστε δεν θα πηγαινα επειδη μ' αρεσει να γινω αστυνομικος, για την επαγγελματικη αποκατασταση θα πηγαινα και επειδη απο εκει μπορω να παω στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος.
Αυτο που επισης με τρομαζει στην αστυνομια ειναι το αστηρο προγραμμα. Το οτι θα ειμαι εσωκλειστος 4 χρονια δεν με πειραζει τοσο, αλλα ε δεν θελω να κανω 4 χρονια στρατο, να ξυπναω απο τις 6, ξυρισμα, προπονησεις και ολα τα συναφη...

η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος σου αρεσει;; ρε συ αμα δεν σου αρεσει καθολου αυτο...μετα και δουλεια να βρεις θα μετρας τις ωρες να περασουν.....
τωρα εγω θα κανω μια τολμηρη προταση....μπορεις να πας αξιωματικων και να βρεις οπως λες δουλεια και μετα να σπουδασεις πληροφορικη....(αν δεν εχεις κουραστει) και να ασχολεισαι με αυτο στον ελευθερο χρονο σου....
εγω γενικα πιστευω οτι πανω απολα να σου αρεσει και μετα να δεις την επαγγελματικη αποκατασταση....
κοιτα μην παιρνεις και ως προτυπο το ΑΟΔΕ.! αυτο επρεπε να το μαθεις αυτολεξη επακριβως....ενω την ιστορια ας πουμε δεν νομιζω να την μαθαιναν απεξω εντελως...μα εντελως! συνεπως ,οτι θα εχει θεωρητικα μαθηματα δεν σημαινει ....οτι θα πρεπει να εχουν την δομη του ΑΟΔΕ.τεσπα ...το θεμα δεν ειναι μονο αυτο...εισαι απολυτα βεβαιος οτι θες πληροφορικη;;;;;;;;;και τι ακριβως θα αντιμετωπισεις στην σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος σου αρεσει;; ρε συ αμα δεν σου αρεσει καθολου αυτο...μετα και δουλεια να βρεις θα μετρας τις ωρες να περασουν.....
τωρα εγω θα κανω μια τολμηρη προταση....μπορεις να πας αξιωματικων και να βρεις οπως λες δουλεια και μετα να σπουδασεις πληροφορικη....(αν δεν εχεις κουραστει) και να ασχολεισαι με αυτο στον ελευθερο χρονο σου....
εγω γενικα πιστευω οτι πανω απολα να σου αρεσει και μετα να δεις την επαγγελματικη αποκατασταση....
κοιτα μην παιρνεις και ως προτυπο το ΑΟΔΕ.! αυτο επρεπε να το μαθεις αυτολεξη επακριβως....ενω την ιστορια ας πουμε δεν νομιζω να την μαθαιναν απεξω εντελως...μα εντελως! συνεπως ,οτι θα εχει θεωρητικα μαθηματα δεν σημαινει ....οτι θα πρεπει να εχουν την δομη του ΑΟΔΕ.τεσπα ...το θεμα δεν ειναι μονο αυτο...εισαι απολυτα βεβαιος οτι θες πληροφορικη;;;;;;;;;και τι ακριβως θα αντιμετωπισεις στην σχολη;
Αυτο ακριβως θα εκανα αν περνουσα αξιωματικων. Για να πας στην διωξη πρεπει να εχεις πτυχιο πληροφορικης, αλλιως μαλλον δυσκολο να σε παρουν.
Οσον αφορα το ΑΟΔΕ, δεν ειναι τοσο δυσκολο, αλλα εδω μιλαμε για Αστικο Δικαιο, Οικογενειακο Δικαιο κτλ. τα οποια προφανως πρεπει να μαθεις απ' εξω και ανακατωτα με πολυ δυσκολοτερο λεξιλογιο απο του ΑΟΔΕ. Και δεν ειναι ενα μαθημα, ειναι πολλα! Ειναι παρομοια με της Νομικης αν δεν κανω λαθος.
Η πληροφορικη ειναι το μονο πραγμα που να μπορω να συνδιασω επαγγελμα και κατι που μου αρεσει. Μ' αρεσει επισης το σκακι και η μονοπολη, αλλα ειναι λιγο χλωμο να γινω επαγγελματιας σκακιστης ή επιχειρηματιας! :P Τωρα μου ειπατε οτι τα μαθηματα εκει δεν ειναι παιξε γελασε, αλλα εφοσον με ενδιαφερει το αντικειμενο και υπαρχει θεληση δεν θα εχω προβλημα. Αντιθετα αμα δεν υπαρχουν αυτα τα δυο... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgopoulou

Νεοφερμένος

Ο georgopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Συμβουλή μου, μακριά από την Αστυνομία!
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά πως μπλέκεις αυτό το επάγγελμα μαζί με την πληροφορική? Έλεος, λες ότι δεν έχεις ασχοληθεί με τον αθλητισμό και περιμένεις να περάσεις καλά μέσα στην σχολή? Επειδή υπάρχουν παιδιά που το θέλουν πολύ περισσότερο από εσένα το επάγγελμα του αστυνομικού, για ηθικούς και όχι οικονομικούς λόγους θα σου έλεγα να μην το σκέφτεσαι και να αφήσεις να ασχοληθούν αυτοί. Δεν γίνεται κάθε φορά που θα έχεις υπηρεσία να είσαι στην γκρίνια και να βαριέσαι να κάθεσαι όρθιος επί 8 ώρες (ενώ υπάρχουν άλλα άτομα που δεν θα έχουν το παραμικρό πρόβλημα) και να είσαι αστυνομικός! Αυτό το επάγγελμα θέλει κότσια και αντοχές για 900 Ε! Και πάνω απ' όλα αγάπη γιαυτό που κάνεις! Δεν θα καλοπεράσεις στο λέω... Φιλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ηταν αναγκη να τα γραψεις τοσο μικρα γραμματα; Βγαλαμε τα ματια μας!
Τελος παντως, τα μισα απο οτι αναφερες ισχυουν σε ολα τα ελληνικα πανεπιστημια. Και οσον αφορα το επιπεδο δυσκολιας, εννοειται οτι δεν περιμενω η σχολη πληροφορικης να ειναι παιδικη χαρα. Αλλα αλλο να πιανεται ο κωλος σου (σορρυ για την εκφραση) στον καναπε απο το διαβασμα, και αλλο να πιανεται επισης ο κωλος σου και να πρεπει να ξυπνας 6 η ωρα, να ξυριζεσαι καθε μερα, να κανεις προπονηση και ολα τα συναφη που ισχυουν στις αστυνομικες σχολες. Με το "4 χρονια φοιτητικη ζωη" εννοουσα οτι σε καμια περιπτωση δεν συγκρινεται ενα απλο πανεπιστημιο με τις αστυνομικες σχολες. Ουσιαστικα κανεις 4 χρονια στρατο, και πρεπει να διαβασεις κιολας για να περασεις. Που να μαθω ολο το Αστικο Δικαιο και δεν ξερω εγω τι αλλο εχει, τεχνολογικη κατευθυνση ειμαι! Ενω μια σχολη πληροφορικης ειναι σχετικα πιο ευκολη για εναν θετικοτεχνολογικο, καθως τα μαθηματα ειναι αυτης της φυσης. Τωρα αν το επιπεδο δυσκολιας ειναι στην πολυ θεωρια των μαθηματων, υπαρχει παντα και η σχολη Εφαρμοσμενης Πληροφορικης (δεν ξερω ακριβως ποιες ειναι οι διαφορες οσον αφορα τα μαθηματα, αλλα υποuετω απο το ονομα. Αν καποιος γνωριζει, παρακαλω ας με διαφωτισει).

ωραιο ανεκδοτο η αστυνομια πιο δυσκολη απο πληροφορικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Αυτο ακριβως θα εκανα αν περνουσα αξιωματικων. Για να πας στην διωξη πρεπει να εχεις πτυχιο πληροφορικης, αλλιως μαλλον δυσκολο να σε παρουν.
Οσον αφορα το ΑΟΔΕ, δεν ειναι τοσο δυσκολο, αλλα εδω μιλαμε για Αστικο Δικαιο, Οικογενειακο Δικαιο κτλ. τα οποια προφανως πρεπει να μαθεις απ' εξω και ανακατωτα με πολυ δυσκολοτερο λεξιλογιο απο του ΑΟΔΕ. Και δεν ειναι ενα μαθημα, ειναι πολλα! Ειναι παρομοια με της Νομικης αν δεν κανω λαθος.
Η πληροφορικη ειναι το μονο πραγμα που να μπορω να συνδιασω επαγγελμα και κατι που μου αρεσει. Μ' αρεσει επισης το σκακι και η μονοπολη, αλλα ειναι λιγο χλωμο να γινω επαγγελματιας σκακιστης ή επιχειρηματιας! :P Τωρα μου ειπατε οτι τα μαθηματα εκει δεν ειναι παιξε γελασε, αλλα εφοσον με ενδιαφερει το αντικειμενο και υπαρχει θεληση δεν θα εχω προβλημα. Αντιθετα αμα δεν υπαρχουν αυτα τα δυο... :/:

Αυτά που λες τα έχεις ψάξει κάπου; :hmm::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top