Αστυνομία: φταίει για όλα;

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Εγώ θέλω να γίνω επιστήμονας αλλά δεν απαίτησα και δεν πρόκειται ν'απαιτήσω από τη χώρα μου να ικανοποιήσει τα δικά μου γούστα και των υπολοίπων εκατομμυρίων πτυχιούχων γιατί είναι οικονομικά αδύνατο. Εγώ είμαι διατεθειμμένος για τη δουλειά μου να πάω και στην άλλη άκρη του κόσμου, δεν κλαίγομαι, αυτά είναι τα καλά της παγκοσμιοποίησης. Αν, λοιπόν, ήθελα σώνει και καλά να βρω δουλειά στην Ελλάδα σε διαβεβαιώ ότι θα γινόμουν σερβιτόρος.
Η οικονομία δουλεύει με νούμερα, άσχετα αν αρέσει ή όχι (δεν είπα ότι μου αρέσει εμένα), τα προβλήματα και τα ζητήματα σχετίζονται άμεσα με τα νούμερα και μέσω αυτών επιλύονται. Από κει και πέρα εντάξει, άποψή μου, αλλά πιστεύω στην τεχνοκρατία. Τα προβλήματα δεν λύνονται με κουβέντα, φιλοσοφία και θεωρίες. Τα προβλήματα λύνονται με το να τα βάλεις κάτω εντελώς ρεαλιστικά, να δεις τι έχεις, γιατί το έχεις και πως επιλύεται. Στη θεωρία, είμαι σε θέση να γράψω μια εκπληκτική έκθεση ιδεών για την Παιδεία που θα συγκινούσε και τον Υπουργό, αλλά δεν θα προσφέρω κάτι στην κατάσταση. Οι υπολογισμοί είναι το πρόβλημα, ναι. Κι αν εσύ τους θεωρείς φθηνούς προφανώς δεν γνωρίζεις πως δουλεύει το σύστημα το οποίο υποτίθεται ότι απορρίπτεις. Τι απορρίπτεις, αυτό που δε γνωρίζεις; Αν έμπαιναν κάθε χρόνο στα πανεπιστήμια 30 χιλιάδες κι όχι 70, δηλαδή ένα λογικό ποσοστό σε σχέση με τις άλλες ανεπτυγμένες χώρες, αν όποιος έβγαζε το Γυμνάσιο με κάτω από 15 πήγαινε να βρει το δρόμο του αλλού κι όχι στην Ανώτατη, όπως γίνεται στις ανεπτυγμένες χώρες, σίγουρα η ανεργία θα ήταν πολύ κάτω του 10%, σίγουρα ένα πανεπιστημιακό πτυχίο δεν θα ήταν αυτονόητο και χωρίς αξία, όπως είναι τώρα. Τι θέλεις δηλαδή, που είναι το πρόβλημα; Μπορείς να είσαι ανταγωνιστική στις θέσεις που απαιτούν πτυχίο, με ένα πτυχίο πανεπιστημίου τη στιγμή που έχουν ένα πτυχίο πανεπιστημίου όλοι οι Έλληνες πλέον; Που είναι το παράλογο; Όταν το 1970 οι Έλληνες είχαν απολυτήριο Γυμνασίου ήσουν προσοντούχος με πτυχίο πανεπιστημίου, τώρα που είναι όλοι με πτυχία, για να είσαι προσοντούχος πρέπει να έχεις κάτι παραπάνω ΚΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ να αγαπάς τη δουλειά σου και πάνω απ'ολα να ξέρεις να προμοτάρεις τον εαυτό σου και να μην περιμένεις να έρθουν να σε πάρουν απ'το χεράκι για να πας να δουλέψεις. Που είναι το παράλογο; Ότι η κατάσταση αυτή ξεβολεύει; Εντάξει, όποιος θέλει τα πολλά μαθαίνει να ξεβολεύεται κιόλας, αυτό είναι παγκόσμια αξία. Όσοι δεν τραβάνε για τα πολλα, ας αρκεστούν στα λίγα.
Πριν απαντησουμε κοιταμε και λιγο παραπανω το ποστ του αλλου οκ?Και σου ξαναλεω οσα λες θα φυγουν μονο εφοσον γινει σωστη η παιδεια,δεν μπορεις να απαιτεις στον αλλον να μην σπουδασει ή να αρκεστει σε λιγοτερα οταν δεν προσφερεις αλλες διεξοδους καταλαβετο..Κια δεν θελω να γινω ανταγωνιστικη γιατι να ειμαι ανταγωνιστικη?Ποιος σου ειπε οτι πρεσβευω τον ανταγωνοσμο?Και ποιος σου ειπε οτι θελω να μου πιασουν το χερακι για να δουλεψω καλα τι μαλακιες λες αυτα καταλαβες απ οσα ειπες?Τα καλα και συμφεροντα που λενε..Δεν μπορει τη λογικη να βολευτουμε και οι αλλοι να παν να γαμηθουν,δεν μ αρεσει ως λογικη και συνεχεια αυτο προβαλεις και οχι για μενα δεν ειμαστε μονο νουμερα,δεν ειμαστε προβατα ουτε κατσικια να μας μετρουν και δεν θελω να ξερω τι κανει το καθε συστημα δεν μ αρεσει το συστημα τους το εντελως και φυσικα τα προβληματα δεν λυνονται με φιλοσοφιες και θεωριες αλλα ουτε με αριθμου λυνονται ΜΕ ΔΡΑΣΗ οχι με το να καθομαι στην γραφειαρα μου και να υπολογιζω τους αλλους σαν κομματι κρεας.Α τοσοι να μιενεται ανεργοι τοσοι θα δουλεψετε τοση θα παρετε πτυχιο λες και εχω δικαιωμα να εξουσιαζω τους αλλους και ποιος εισαι εσυ και ο καθενας ποσοι πρεπει να ειναι στην απεξω και ποσοι στα πανεπιστημια,δεν το καταλαβα αυτο...Αλλα δεν περιμενω λυσεις απο ανθρωπους που δεν φερονται με ανθρωπια και οταν στοχος ειναιη αποκτησει εξουσιας ο αριθμος,η καλοπαιρεαση και το χρημα ή να στο πω και αλλιως τι θα φαμε τι πιουμε και τι θα αρπαξει ο κωλος μας(αυτο δεν παει σε εσενα,γενικα μιλαω).Και για να επιστρεψω παλι στο προγουμενο αν θελουν να μειωσουν τον αριθμο ας δωσουν κινητρο στα παιδια να ασχοληθουν με αλλα επαγγελματα περα των καθιερωμενων,δεν μπορεις ξαφνικα να απαιτεις ο κοσμος να μην σπουδαζει οταν καθημερινα του δειχνεις οτι μονο ετσι μπορει να ειναι καλυτερα(?).

PS: Δεν το επιτάσσει κάποια κοινωνική ανάγκη το να γίνω επιστήμονας, είναι καθαρά θέμα επιλογής και αρεσκείας. Το γεγονός, πάντως, ότι έχεις γειτόνισσα την κατίνα την κυρά-Μαρία που θα σχολιάσει τη σταδιοδρομία που διαλέγεις είναι ομολογουμένως κάτι που δε μπορείς να ζητάς να στο λύσει το κράτος. Εγώ στη ζωή μου έχω δει να προοδεύουν μόνο όσοι κατάφεραν να απογαλακτιστούν απ'το σύνδρομο Παπανδρέου. Ότι δηλαδή κάθε πολίτης, είτε είναι άνεργος, είτε είναι τεμπέλης, θα έχει από πίσω ένα κράτος να τον υπηρετεί, ακόμη κι αν είναι λαμόγιο. Ότι το κράτος πρέπει να καταβάλει επίδομα, αλλά ο πολίτης έχει δικαίωμα που και που να φοροδιαφεύγει. Όχι, δεν είναι καθόλου έτσι. Τα κουμάντα του τα κάνει ο καθένας για τον εαυτό του. Δεν πρόκειται να προοδεύσεις αν μια ζωή κλαις τη μοίρα σου με το κράτος μπλα μπλα...Το να θεωρείς το κράτος ως ένα μπαμπάκα που θα σε προστατεύει μέχρι να πεθάνεις είναι τουλάχιστον εκούσια αποπομπή της ελευθερίας σου και της ανεξαρτησίας σου, για να μην πω τίποτα παραπάνω.
Πρωτον το ειρωνικο σου υφακι αλλου...φυσικα και απαιτω απο το κρατος η Κυρα Μαρια να ειναι πιο κοσμια γιατι συμβαλει στο να εχει καταντησει ετσι μεσω οχι μονο της παιδειας αλλα και της καθημερινης παραπληροφορησης,φυσικα δεν φταιει μονο το κρατος.Μα δεν ειπα να κλαις την μοιρα σου και ουτε θελω να με προστατευει ουτε τον θεωρω "μπαμπακα"ΖΗΤΩ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ να μου προσφερει δεν γινεται να με θυμαται οποτε ειναι να πληρωσω φορο και οταν εχουμε εκλογες.

Πρέπει να μισείς πολύ τον εαυτό σου για να μου λες ότι θα θυσιάσεις τα όνειρά σου για χάρη της κοινωνίας που λες ότι εκτιμά μόνο τους πτυχιούχους. Δεν κέρδισε κανένας τίποτα χωρίς να συγκρουστεί με το περιβάλλον του, δεν θα στο δώσει κανένας στο χέρι. Όταν τη Βουγιουκλάκη και τη Χρονοπούλου το 1950 τις λέγανε πουτάνες, αυτές είχαν το όνειρό τους. Αν σκέφτονταν όπως εσύ κι αν περίμεναν από μια αόρατη κρατική παρέμβαση ν'αλλάξει την κοινωνία (το κράτος είναι υποδεέστερη και περιεχόμενη έννοια στην κοινωνία, δεν είναι ανώτερη), σήμερα το ελληνικό σινεμά θα μετρούσε δύο λιγότερους θρύλους. Στην τελική κάθε εμπόδιο για καλό λένε και προσωπικά το πιστεύω.
Θα το ξαναπω αυτο με το σχολιακη και το υφακι ....ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΜΩΡΕ ΟΤΙ ΘΥΣΙΑΣΑ ΕΓΩ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΚΤΙΜΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ?ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.Καλα μα εχεις διαβασει το ποστ μου?εχεις καταλαβει καν τι λεω,τι εννοω??ειπα εγω πουθενα αυτα που μολις μου καταλογιζεις?Ημαρτον δλδ...και σου ξαναλεω δεν περιμενω καμμια αορατη κρατικη παρεμβαση ζητω να με σεβεται και να μην επεμβαινει στα προσωπικα μου επεγγελματικα ονειρα γιατι αυτο κανει επεμβαινει με το χειροτερο τροπο ερχεται και μου υποδικνυει που θα δουλεψω και σε ποια χωρα εε οχι εγω αυτο δεν το ανεχομαι τωρα εσυ αν θες να σε βολευουν εκει που εχουν θεση για σενα καλως..Δλδ οκ μηπως πρεπει να ζητησω και συγγνωμη ετσι οπως το πας που δεν μ αρεσει να συμβιβαζομαι με τα ψιχουλα που δινει το κρατος και ζητω παραπανω,δλδ για σενα ολα ωραια και ολα καλα μια χαρα πανε ολα ετσι?Ολα ρολοι για σενα αα οκ εχουμε λιγη ανεργια σχετικα με τον αρθμο των πτυχιουχων καθε χρονο,ωραια και η απορροφηση των νεων αλλα μωρε δε πειραζει ας πανε εξωτρικο να βρουν δουλεια,δεν πειραζει αφου αν τους αρεσει ειναι διατεθημενοι για τα παντα,ολα ωραια ολα καλα ειμαστε κοπλε....τι να πω απο κει περα ο καθε νοημων ανθρωπος θα καταλαβει οτι ή εχεις παρεξηγησει τα πραγματα ή εισαι δακτυλος μερικων..Και μην πεις ξανα σαν προφαση οτι κλαιω τη μοιρα μου γιατι δεν κανω αυτο,απλα παραθετω την καθημερινοτητα η οποια για σενα ειναι πολυ υπερβολικη,τωρα αν εσυ εχεις συμβηβαστει με την υπαρχουσα κατασταση σε αυτο δεν ευθυνομαι εγω αλλα μην προσπαθεις να μας βγαλεις και μοιρολατρες για να βγεις απο πανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Το είπες και μόνος σου .Κοίτα τι γράφεις στην αρχή.Με τον εαυτό μας σε όλα δίνουμε μία αντικειμενική βάση ώστε να καταλαβαινόμαστε μεταξύ μας.Τώρα το πώς το λαμβάνει κάθε άνθρωπος είναι αυτό που κάνει την έννοια υποκειμενική.Και για να μην βγούμε εκτός θέματος ένας αστυνόμος και ένας αναρχικός λαμβάνουν εντελώς αντίθετα την ελευθερία.

οχι φιλε μου δεν παει ετσι οπως το λες.

το ιδιο σημαινει ελευθερια και για τους δυο.

Η διαφορα ειναι οτι ο μεν αναρχικος εχει ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΗ ΣΕΒΕΤΑΙ, ενω ο ΜΠΑΤΣΟΣ (οχι αστυνομικος) να την καταπατα με το ξυλο πχ σε μαθητες που διαδηλωνουν.

Η ελευθερια ειναι μια για ολους, δεν ισχυει αυτο που ειπωθηκε οτι ειναι υποκειμενικο. Το κατα ποσο θα σεβαστεις αυτο που ξερεις οτι ειναι ελευθερια, ειναι σχετικο. Οι μεγαλυτεροι φιλοσοφοι βλ. Ρουσω, ειχαν ισχυριστει οτι η ελευθερια ειναι κοινη. Και σημερα το αποδεχεται και η συγχρονη κοινωνιολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
οχι φιλε μου δεν παει ετσι οπως το λες.

το ιδιο σημαινει ελευθερια και για τους δυο.

Η διαφορα ειναι οτι ο μεν αναρχικος εχει ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΗ ΣΕΒΕΤΑΙ, ενω ο ΜΠΑΤΣΟΣ (οχι αστυνομικος) να την καταπατα με το ξυλο πχ σε μαθητες που διαδηλωνουν.

Η ελευθερια ειναι μια για ολους, δεν ισχυει αυτο που ειπωθηκε οτι ειναι υποκειμενικο. Το κατα ποσο θα σεβαστεις αυτο που ξερεις οτι ειναι ελευθερια, ειναι σχετικο. Οι μεγαλυτεροι φιλοσοφοι βλ. Ρουσω, ειχαν ισχυριστει οτι η ελευθερια ειναι κοινη. Και σημερα το αποδεχεται και η συγχρονη κοινωνιολογια.
Εάν ρωτήσεις έναν μπάτσο αν καταπατά την ελευθερία τι θα σου πει?Θα σου πει όχι .Δεν την βλέπουμε όλοι με τον ίδιο όρο ,Γενικά δεν υπάρχει αντικειμενικότητα.Αυτό που κάνει ο μπάτσος το βλέπει απολύτως φυσιολογικό και αντίθετα από εσένα νομίζει ότι εσύ καταπατάς την ελευθερία του υπόλοιπου λαού και έτσι την προστατεύει.Εάν ο όρος ήταν κοινός δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εάν ρωτήσεις έναν μπάτσο αν καταπατά την ελευθερία τι θα σου πει?Θα σου πει όχι .Δεν την βλέπουμε όλοι με τον ίδιο όρο ,Γενικά δεν υπάρχει αντικειμενικότητα.Αυτό που κάνει ο μπάτσος το βλέπει απολύτως φυσιολογικό και αντίθετα από εσένα νομίζει ότι εσύ καταπατάς την ελευθερία του υπόλοιπου λαού και έτσι την προστατεύει.Εάν ο όρος ήταν κοινός δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα .

σιγα μην μου πει οτι την καταπαταει την ελευθερια ο μπατσος, δεν τον συμφερει, θα χασει και τυπικα το δικιο του.

οχι, δεν το βλεπει φυσιολογικο ο μπατσος, ξερει τι κανει οταν χτυπαει εναν μαθητη, ξερει οτι δεν πρεπει να το κανει, απλα εχει εντολες ή ειναι κομπλεξικος ή απλα δε μπορει να πλησιασει κουκουλοφορο και εκτονωνεται στα παιδια για να δειξει οτι και καλα κανει την δουλεια του, βλακειες δηλαδη.
Οι κουκουλοφοροι οντως καταπατουν ελευθερια αλλων, αλλα προφανως καταπατηθηκε πρωτα η δικη τους ελευθερια και αντιδρουν ετσι, κατ εμε απολυτα εξισορροπημενο .. πισω απο μια κουκουλα μπορει να ειναι ενας που χει δεκα παιδια και δεν εχει ουτε δουλεια, ουτε μεριμνα του κρατους, νομιζεις αυτος δεν θα παει να σπασει??καλα θα κανει στην τελικη, του παταν την ελευθερια και τους παταει και κεινος, η βια φερνει βια, και η βια ασκηθηκε πρωτα απο την εξουσια εμμεσα..
Και φυσικα οι μαθητες-φοιτητες που διαδηλωνουν δεν καταπατουν την ελευθερια κανενος (τους διαχωριζω απο τους κουκουλοφορους εννοειται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Καλα ο μιβ παντα αποκλειει την αποψη σου βαση κατι που δεν εχεις πει , του το εχω πει , το εχω συνηθισει και περιμενω να το ξανακανει.
Ακομα να καταλαβεις πως λεμε οτι σκοπος του κυβερνησης ειναι η ευμερια του λαου και οχι η διαιώνιση της σε βαρος του αλλιως να παει στο διαολο.Δεν ειναι θεμα γουστου εφοσον η κυβερνηση οφείλει να εξυπηρετει τα συμφεροντα του λαου πρεπει να βρει καποια λυση και οχι με διωξει.
Η ελευθερια ειναι μια για ολους, δεν ισχυει αυτο που ειπωθηκε οτι ειναι υποκειμενικο. Το κατα ποσο θα σεβαστεις αυτο που ξερεις οτι ειναι ελευθερια, ειναι σχετικο. Οι μεγαλυτεροι φιλοσοφοι βλ. Ρουσω, ειχαν ισχυριστει οτι η ελευθερια ειναι κοινη. Και σημερα το αποδεχεται και η συγχρονη κοινωνιολογια.
:lol: , ο ρουσω αντιλαμβανοταν ως πραγματικη ελευθερια του ανθρωπου τον φυσικο ανθρωπο , δεν ειπε οτι εχει μονο μια εννοια η λεξη και ειναι αντικειμενικο.Μην παραποιεις το τι ειπε ενας μεγαλος φιλοσοφος για να στηριξεις το πως νομιζεις οτι ειναι πραγματα.
Το αντιθετο δεχεται η συγχρονη κοινωνιολογια , ψαξε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
σιγα μην μου πει οτι την καταπαταει την ελευθερια ο μπατσος, δεν τον συμφερει, θα χασει και τυπικα το δικιο του.

οχι, δεν το βλεπει φυσιολογικο ο μπατσος, ξερει τι κανει οταν χτυπαει εναν μαθητη, ξερει οτι δεν πρεπει να το κανει, απλα εχει εντολες ή ειναι κομπλεξικος ή απλα δε μπορει να πλησιασει κουκουλοφορο και εκτονωνεται στα παιδια για να δειξει οτι και καλα κανει την δουλεια του, βλακειες δηλαδη.
Οι κουκουλοφοροι οντως καταπατουν ελευθερια αλλων, αλλα προφανως καταπατηθηκε πρωτα η δικη τους ελευθερια και αντιδρουν ετσι, κατ εμε απολυτα εξισορροπημενο .. πισω απο μια κουκουλα μπορει να ειναι ενας που χει δεκα παιδια και δεν εχει ουτε δουλεια, ουτε μεριμνα του κρατους, νομιζεις αυτος δεν θα παει να σπασει??καλα θα κανει στην τελικη, του παταν την ελευθερια και τους παταει και κεινος, η βια φερνει βια, και η βια ασκηθηκε πρωτα απο την εξουσια εμμεσα..
Και φυσικα οι μαθητες-φοιτητες που διαδηλωνουν δεν καταπατουν την ελευθερια κανενος (τους διαχωριζω απο τους κουκουλοφορους εννοειται).
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες αλλά εάν ρωτήσεις πολλούς ανθρώπους γύρο σου τι είναι ελευθερία θα δεις ότι οι γνώμες θα είναι πολλές και διαφορετικές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
:lol: , ο ρουσω αντιλαμβανοταν ως πραγματικη ελευθερια του ανθρωπου τον φυσικο ανθρωπο , δεν ειπε οτι εχει μονο μια εννοια η λεξη και ειναι αντικειμενικο.Μην παραποιεις το τι ειπε ενας μεγαλος φιλοσοφος για να στηριξεις το πως νομιζεις οτι ειναι πραγματα.
Το αντιθετο δεχεται η συγχρονη κοινωνιολογια , ψαξε το.

επειδη ο,τι και να σου πω μια ζωη θα λες οτι παραποιω την αληθεια, οριστε αποσπασμα απο το "Κοινωνικο συμβολαιο" του ιδιου του Ρουσσω οπως το ειπε, στην αρχη φαινεται ξεκαθαρα οτι μιλαει για ελευθερια κοινη:


Ό άνθρωπος γεννήθηκε ελεύθερος άλλά παντού είναι σκλαβωμένος και αν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του κύριο των άλλων δεν παύει νά είναι πιο σκλάβος απ’ αυτούς. Πώς έγινε αύτή ή αλλαγή; Δεν ξέρω. Τι μπορεί νά την κάνει νόμιμη; Πιστεύω ότι μπορώ νά δώσω κάποια απάντηση σ' αυτό το πρόβλημα.
Αν δεν λογάριαζα, παρά τη δύναμη και το αποτέλεσμα που προκύπτει άπ' αύτή, θα έλεγα: Όσο ένας λαός αναγκάζεται νά σκύβει το κεφάλι και το κάνει, ενεργεί σωστά.
Από τη στιγμή όμως πού θα καταλάβει ότι έχει δύναμη νά αποτινάξει το ζυγό του και το κάνει, ενεργεί ακόμα πιο σωστά, γιατί ξαναβρίσκοντας την ελευθερία του με το ίδιο δικαίωμα πού του τη στέρησαν ή έχει δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για νά την ξανακερδίσει ή ήταν άδικο νά του την αφαιρέσουν.
Η κοινωνική όμως ευταξία είναι ένα προνόμιο ιερό πού πάνω του στηρίζονται όλα τ' άλλα. Παρ' όλα αυτά όμως,. αυτό το προνόμιο δεν δόθηκε στον άνθρωπο εκ φύσεως.
Στηρίζεται λοιπόν σε ορισμένους κανόνες. Ή δυσκολία είναι νά γνωρίσει ο άνθρωπος ποιοι είναι αυτοί οι κανόνες.
Πριν φτάσω όμως σ' αυτό το σημείο, πρέπει νά εδραιώσω αυτά πού πρόκειται ν' ακολουθήσουν.

Ζαν Ζακ Ρουσσω, Κοινωνικο Συμβολαιο.








 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εχω διαβασει το συγκεκριμενο αποσπασμα ( αν και δεν ειναι τιποτα μπροστα στην πραγματεια περι της καταγωγης και των θεμελιων της ανισοτητας αναμεσα στους ανθρωπους) , και οπως εξηγησα πριν "ο ρουσω αντιλαμβανοταν ως πραγματικη ελευθερια του ανθρωπου τον φυσικο ανθρωπο , δεν ειπε οτι εχει μονο μια εννοια η λεξη και ειναι αντικειμενικο" -->και δεν απέδειξες το αντιθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες αλλά εάν ρωτήσεις πολλούς ανθρώπους γύρο σου τι είναι ελευθερία θα δεις ότι οι γνώμες θα είναι πολλές και διαφορετικές:)

αν ρωτησεις οσους εχουν φαει ξυλο απο μπατσο και οσους εχουν δειρει μπατσο, θα δεις οτι εχουν ιδια γνωμη με εμενα :)
-----------------------------------------
εχω διαβασει το συγκεκριμενο αποσπασμα ( αν και δεν ειναι τιποτα μπροστα στην πραγματεια περι της καταγωγης και των θεμελιων της ανισοτητας αναμεσα στους ανθρωπους) , και οπως εξηγησα πριν "ο ρουσω αντιλαμβανοταν ως πραγματικη ελευθερια του ανθρωπου τον φυσικο ανθρωπο , δεν ειπε οτι εχει μονο μια εννοια η λεξη και ειναι αντικειμενικο" -->και δεν απέδειξες το αντιθετο


ενταξει ο,τι πεις...ενω εσυ τα αποδεικνυεις ολα..


ο ρουσσω ειπε "ο ανθρωπος γεννηθηκε ελευθερος"...

απλα μαθηματικα. Δεν ειπε "ο ταδε ανθρωπος γεννηθηκε ελευθερος", ΟΛΟΙ γεννηθηκαμε ελευθεροι και αυτο γιατι η ελευθερια μας ειναι κοινη, ή εισαι ή δεν εισαι ελευθερος..η ελευθερια ειναι αοριστη εννοια, αλλα οι κοινωνιολογοι την εχουν προσεγγισει με βαση τα δεδομενα που ΟΛΟΙ οι ανθρωποι δημιουργησαν, εδωσα ορισμο απεδειξα τα παντα, ειναι κατι πασιφανες αυτο.

Και να ξερεις χανεις το δικαιο σου με επιθεσεις του στυλ "δεν απεδειξες τιποτα", συζητηση κανουμε , δεν ειμαστε στο δικαστηριο...;)εγω εδωσα τεκμηρια που επιβεβαιωνουν τις θεσεις μου.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Και οι δύο θα έχουν όμως τα ίδια πιστεύω .Το θέμα είναι να ρωτήσεις κάποιον με διαφορετική άποψη , να δεις τι θα σου πει ,αν και εγώ επειδή έχω την ίδια με την δικιά σου δεν ξέρω την απάντηση, αν και έχω μιλήσει πολλές φορές με άτομα που έχουν αντίθετα πιστεύω από τα δικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
in flames gn δεν ειναι μαθηματικα η φιλοσοφια , ο ρουσω αν εχεις διαβασει τιποτα παραπανω απ αυτο το αποσπασμα κανει λογο και οριζει διαφορες ελευθεριες που εχουνε να κανουν με την κυβερνηση , οπως ειπα εκει αναφεροτανε στην πραγματικη ελευθερια οπως την αντιλαμβανονταν αυτος που εχει σχεση με πως ζει ο φυσικος ανθρωπος οπως παλι τον αντιλαμβανεται ο ιδιος εναντιθεση με τον Χομπς.
Η πραγματικη ελευθερια ειναι κοινη ,ποτε μα ποτε δεν στηριξε με κανενα τροπο οτι η ελευθερια ειναι εννοια μονοδιαστατη
edit : Τα "αποδειξεις" ειναι ενας τροπος για πω τεκμηρια , δεν σε δικαζω , κανε οτι θελεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
in flames gn δεν ειναι μαθηματικα η φιλοσοφια , ο ρουσω αν εχεις διαβασει τιποτα παραπανω απ αυτο το αποσπασμα κανει λογο και οριζει διαφορες ελευθεριες που εχουνε να κανουν με την κυβερνηση , οπως ειπα εκει αναφεροτανε στην πραγματικη ελευθερια οπως την αντιλαμβανονταν αυτος που εχει σχεση με πως ζει ο φυσικος ανθρωπος οπως παλι τον αντιλαμβανεται ο ιδιος εναντιθεση με τον Χομπς.
Η πραγματικη ελευθερια ειναι κοινη ,ποτε μα ποτε δεν στηριξε με κανενα τροπο οτι η ελευθερια ειναι εννοια μονοδιαστατη
edit : Τα "αποδειξεις" ειναι ενας τροπος για πω τεκμηρια , δεν σε δικαζω , κανε οτι θελεις

τα μαθηματικα ειναι κλαδος της φιλοσοφιας, αλλα δεν εννοουσα αυτο οταν το ειπα, εννοουσα απλα οτι το σκεπτικο μου ειναι μαθηματικο σε αυτο το ζητημα , δεν προσπαθησα να συσχετισω τα μαθηματικα με την φιλοσοφια, αν και τα μαθηματικα ειναι κλαδος της φιλοσοφιας, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

on topic:

αλλο κοινος και αλλο μονοδιαστατος, εγω πουθενα δεν ανεφερα οτι η ελευθερια ειναι μονοδιαστατη, αν δεις το πρωτο ποστ μου κανω ολοκληρη αναλυση τις κατηγοριες της και την φυση της, αλλα το γεγονος οτι ολοι οι ανθρωποι πρεπει να εχουν τα ιδια φυσικα δικαιωματα, ειναι καθολικο, δεν διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο, οσο ελευθερος ειναι ενας μπατσος να με δειρει σε μια πορεια χωρις να χω κανει τιποτα, τοσο ελευθερος ειμαι εγω να του καψω το περιπολικο με μια μολοτοφ.απλα ο πρωτος εχει το προσωπειο της εξουσιας και λεει εμενα οτι λειτουργω με ασυδοσια, ενω στην πραγματικοτητα και οι δυο λειτουργουμε με ασυδοσια.
φυσικα και θα κανω ο,τι θελω, σε κανεναν "αγνωστο" δεν οφειλω να αποδειξω κατι, εγω λεω τις θεσεις μου, ακουω αλλες, και σχηματιζω μια τελικη γνωμη. Ειπα πως φαινεται οτι ο Ρουσσω μιλαει για μια ελευθερια φυσικη, ολων, δεν θελω να επαναλαμβανομαι γυρω απο το τιποτα. Ουτε ειναι το θεμα μας αυτο στην τελικη. Απλα μην μου λες κιολας οτι παραποιω την αληθεια, ο ανθρωπος το λεει ξεκαθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Πουθενα δεν ειπες οτι φαινεται οτι ο Ρουσσω μιλαει για μια ελευθερια φυσικη ειπες οτι ο ρουσο ειχε ισχυριστει οτι η ελευθερια ειναι κοινη ,δυο εντελως διαφορετικα πραγματα , την ελευθερια του φυσικου ανθρωπου (το τι θεωρουσε αληθινη/πραγματικη ελευθερια )εγω εκανα λογο πως σε αυτο αναφεροταν , εκει εγκειται η παραποιηση της αληθειας.
Οσο αναφορα τωρα τι κανεις εσυ (οχι εσυ προσωπικα) με τους αστυνομικους , με εκφραζει το μοττο του θορω που διατείνεται οτι ως ανθρωπος το μονο δικαιωμα που θα πρεπε να χεις ειναι αυτο του να εχεις το δικαιωμα να αποφασιζεις τι να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Παιδιά ξεφεύγετε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Πουθενα δεν ειπες οτι φαινεται οτι ο Ρουσσω μιλαει για μια ελευθερια φυσικη ειπες οτι ο ρουσο ειχε ισχυριστει οτι η ελευθερια ειναι κοινη ,δυο εντελως διαφορετικα πραγματα , την ελευθερια του φυσικου ανθρωπου (το τι θεωρουσε αληθινη/πραγματικη ελευθερια )εγω εκανα λογο πως σε αυτο αναφεροταν , εκει εγκειται η παραποιηση της αληθειας.
Οσο αναφορα τωρα τι κανεις εσυ (οχι εσυ προσωπικα) με τους αστυνομικους , με εκφραζει το μοττο του θορω που διατείνεται οτι ως ανθρωπος το μονο δικαιωμα που θα πρεπε να χεις ειναι αυτο του να εχεις το δικαιωμα να αποφασιζεις τι να κανεις.

μα η φυσικη ελευθερια ειναι ενιαια .

ή εισαι ή δεν εισαι ελευθερος, και αυτο ΤΟ ΕΙΠΕ ο Ρουσσω, μιλωντας για καθε ανθρωπο. Καμια παραποιηση.
Δε μπορω να καταλαβω, δηλαδη ο μπατσος πχ μπορει να θεωρει ελευθερια να δειρει ενα 17χρονο με το κλομπ??

ε?

ελευθερια ειναι αυτο??
μαλλον το πολυ παιξιμο με τις λεξεις μας οδηγει σε λαθος συμπερασματα. Οταν φτανουμε στο σημειο να μιλαμε για "πολλες ελευθεριες" , τοτε κατι δεν παει καλα. Η ελευθερια ειναι εννοια για ολους ιδια. Μπορει να χει μορφες , αλλα δεν παυει να ειναι κοινη. Ολοι την ιδια ελευθερια ονειρευομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Για ελευθερίες να διαβάσετε την πολιτεία του Πλάτωνα. Πιθανόν να μην σας αρέσει το ολιγαρχικό πολίτευμα, αλλά η ελευθερίες που σου προσφέρει το συγκεκριμένο πολίτευμα είναι υπέραρκετές για κάποιον ώστε να νιώθει ελεύθερος. Και Γιώργο σίγουρα δεν φταίει η ελευθερία που έχει ο μπάτσος για να δείρει το παιδί, αλλά εδώ φταίει η ΠΑΙΔΕΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
μα η φυσικη ελευθερια ειναι ενιαια .

ή εισαι ή δεν εισαι ελευθερος, και αυτο ΤΟ ΕΙΠΕ ο Ρουσσω, μιλωντας για καθε ανθρωπο. Καμια παραποιηση.
Δε μπορω να καταλαβω, δηλαδη ο μπατσος πχ μπορει να θεωρει ελευθερια να δειρει ενα 17χρονο με το κλομπ??

ε?

ελευθερια ειναι αυτο??
μαλλον το πολυ παιξιμο με τις λεξεις μας οδηγει σε λαθος συμπερασματα. Οταν φτανουμε στο σημειο να μιλαμε για "πολλες ελευθεριες" , τοτε κατι δεν παει καλα. Η ελευθερια ειναι εννοια για ολους ιδια. Μπορει να χει μορφες , αλλα δεν παυει να ειναι κοινη. Ολοι την ιδια ελευθερια ονειρευομαστε.

Συμφωνώ αλλά αν το παιδί τον έχει προκαλέσει,δεν σου λέω με ελαφρούς τρόπους αλλα ξέρω γω με πέταγμα ανικειμένων και φθορά ξένης περιουσίας τι θα πρέπει ο ''μπάτσος'' να κάνει?
Να το πάρει από το χεράκι και να του πει:''έλα στο τμηματάκι να εξακριβώσουμε τα στοιχειάκια σου''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Συμφωνώ αλλά αν το παιδί τον έχει προκαλέσει,δεν σου λέω με ελαφρούς τρόπους αλλα ξέρω γω με πέταγμα ανικειμένων και φθορά ξένης περιουσίας τι θα πρέπει ο ''μπάτσος'' να κάνει?
Να το πάρει από το χεράκι και να του πει:''έλα στο τμηματάκι να εξακριβώσουμε τα στοιχειάκια σου''?

δε μιλαω για αυτες τις περιπτωσεις..η φθορα ξενης περιουσιες και το πεταγμα αντικειμενων πλεον δεν αναγεται σε διαδηλωτες τυπου σχολειου, αλλα σε κουκουλοφορους..οκ και μερικοι μικροι τα κανουν αυτα..αλλα εγω μιλαω για το ξυλο που τρωνε οι αθωοι μαθητες.που διαδηλωνουν ειρηνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όταν γίνεται της μουρλής στην πορεία από δακρυγόνα και τέτοια ο αστυνομικός δεν μπορεί να ξεχωρίσει ποιος είναι ποιος!
Τα παιδία δεν έχουν ταμπέλα που λέει ''εδώ μαθητής''!
Λογικό είναι μεσα στην φασαρία να φάνε 2-3 με κλόμπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Όταν γίνεται της μουρλής στην πορεία από δακρυγόνα και τέτοια ο αστυνομικός δεν μπορεί να ξεχωρίσει ποιος είναι ποιος!
Τα παιδία δεν έχουν ταμπέλα που λέει ''εδώ μαθητής''!
Λογικό είναι μεσα στην φασαρία να φάνε 2-3 με κλόμπ

νομιζω εχουμε μπερδεψει καταστασεις.

2 με 3??? προφανως αστειευεσαι...

εγω βλεπω τους κουκουλοφορους να τα ρημαζουν διπλα απο τους μπατσους και μπροστα οι μπατσοι να δινουν ξυλο στους μαθητες, αντι να πιασουν τους βανδαλους πχ...(ξαναλεω οτι ειμαι με το μερος και των μαθητων και δινω λογους και στους βανδαλους)


ναι βεβαια "οταν γινεται της μουρλης" με τα κλομπς, ε και ο κακομοιρης ο μαθητης, ολο θα αρπαξει καμια πετρα για να αμυνθει απο μια ανεξελεγκτη εξουσια που ξεσπα βαναυσα στο εφηβικο κορμι του...ετσι ειναι. η βια φερνει βια και απο τις δυο πλευρες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top