Αστυνομία: φταίει για όλα;

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ακριβώς ...Κάποτε είχαν αλλα τώρα έχουν κάνει τόσα και τόσα,πως να τον σέβεται ο κόσμος?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ο κόσμος κάποτε σεβόταν την αστυνομία.Τώρα δεν την σέβεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Και ο κόσμος κάποτε σεβόταν την αστυνομία.Τώρα δεν την σέβεται.
Ακριβώς ,και αυτό λόγο των πράξεών της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μια 'σχέση' επαγγελματική,ερωτική και σε κάθε είδους σχέση όταν κάτι πάει στραβά δεν φταίει μόνο ένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι αλλά αν κλείσει κάποια επιχείρηση οι εργαζόμενοι θα απορροφηθούν κάποι αλλού?ή θα μείνουν άνεργοι?η Αστυνομία δεν σταματάει ποτέ να υπάρχει και αν φύγεις από ένα τμήμα θα πας σε κάποιο άλλο.
Και ίσως να μην θεωρούν την δουλειά του πωλητή ή του περιπτερά αξιόλογη.Να την έχουν στο μυαλό κάπως,πώς να το πω,παρακατιανή σε σχέση με αυτή του αστυνόμου.Αυτές βέβαια είναι λανθασμένες αντιλήψεις.

Τελικά όμως οι λόγοι που γίνεται κάποιος αστυνομικός είναι πολλοί
Για τα χρήματα?για την εξουσία?για το prestige?γιατι κάποιοι έχουν την ανάγκη να προστατέψουν το συνάνθρωπο?γιατί νομίζουν ότι η αστυνομία είναι όπως στις ταινίες ?γιατί απλά τους αρέσει? γιατί κάποιος τους πίεσε να πάνε? γιατί χίλιους λόγους.

Δε ξερω σε αλλες επιχειρησεις ναι σε αλλες οχι.
Τελικα η μονιμοτητα ειναι καλο ή κακο πραγμα; Για τους καθηγητες γκρινιαζουμε οτι λογω της μονιμοτητας slackαρουν και δε κανουν σωστα τη δουλεια τους γιατι δε τους ενδιαφερει... γιατι να ισχυει γιατι διαφορετικο στην αστυνομια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Για να σε σέβεται κάποιος πρέπει να τον σέβεσαι κι εσύ.Αλληλοσεβασμός.Δεν ζητάμε μόνο αλλά δίνουμε κιόλας.
Λιγο παραδοξο μου ακουγεται ,τοτε δεν θα πρεπε και αυτος να με σεβαστει για τον σεβαστω εγω?:P
Η κυβέρνηση αλλάζει με τις εκλογές.Δεν νομίζω η αστυνομία να φταίει που δεν αλλάζει η κυβέρνηση.
Τώρα αν η αστυνομία προστατεύει πχ. ένα υπουργείο για να μην γίνει μπάχαλο(σχετικά με υλικές καταστροφές) δεν νομίζω να είναι και τόσο κακό.
Μπορεί οι υπουργοί να θέλουν ξύλο :p αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνει κιόλας.
Οι κοινοβουλευτικες εκλογες ειναι απλα ο τροπος που τα ατομα που βρισκονται σε θέσεις ισχύος χρησιμοποιουν ως μασκαρεμα για να δωσουνε την ψευδαίσθηση της δημοκρατιας.
Η αστυνομια ειναι ενας παραγοντας που δεν αλλαζει η κατασταση , προστατευει τα ατομα στην εξουσια και τα κτιρια απλα απεικονιζουν το τι πρεσβευουν , οταν καποιος του αξιζει το ξυλο δεν βλεπω το λογο να μην εισπραξει κατι αναλογο.
Ξαναλεω το τι θα κανανε τα ατομα εκει μεσα δεν το ξερουμε αφου ποτε δεν μπηκανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ο σεβασμος απο την αλλη ειναι κατακτηση. οι μοναδες αποκαταστασης ταξης δεν εχουν κανει κατι για να αποκτησουν το σεβασμο(οχι τον φοβο) του κοσμου.

ετσι και αλλιως, δεν μπορω να σεβαστω ουτε το αξιωμα ουτε τη στολη. εχω μαθει να σεβομαι ανθρωπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε ξερω σε αλλες επιχειρησεις ναι σε αλλες οχι.
Τελικα η μονιμοτητα ειναι καλο ή κακο πραγμα; Για τους καθηγητες γκρινιαζουμε οτι λογω της μονιμοτητας slackαρουν και δε κανουν σωστα τη δουλεια τους γιατι δε τους ενδιαφερει... γιατι να ισχυει γιατι διαφορετικο στην αστυνομια;

Για μένα η μονιμότητα είναι καλό πράγμα.Είναι πολύ κακό να μην ξέρεις αν την άλλη μέρα θα έχεις τη δουλειά σου ή όχι.Τώρα για τους καθηγητές δεν είναι η μονιμότητα που φταίει.Αλλά η ηλικία που φτάνουν η οποία τους χαλάει.Δηλαδή άλλο μάθημα κάνει ο 30χρονος κι άλλο ο 40χρονος καθηγητής αλλά όχι λόγο του ότι είναι μόνιμοι αλλά επειδή μένουν σε παλιές μεθόδους-αντιλήψεις.Εξάλλουν πρεπεί να πάρουν και σύνταξη κι αυτό γίνεται σε μια συγκεκριμένη ηλικία.Γιάυτό βλέπουμε και τους καθηγητές που σε 1 χρόνο τελειώνουν να βαριούνται που ζουν.Στην αστυνομία σύνταξη παίρνεις πιο νωρίς λόγω του ότι παίρνεις ένσημα από όταν μπαίνεις ή βγαίνεις από τη σχολή δεν θυμάμαι.Αλλά και οι αστυνομικοί μεγάλης ηλικίας δεν είναι σε σώματα όπως στα ΜΑΤ(αν κάνω λάθος συγνώμη) γιατί λογικό είναι να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν.Συνήθως οι μεγαλύτεροι είναι σε γραφεία ή έχουν κάποιον υψηλό βαθμό και ασχολούνται με άλλο είδους υποθέσεις χωρίς να έρχονται σε τόσο άμεση επαφή με τους ανθρώπους.

Λιγο παραδοξο μου ακουγεται ,τοτε δεν θα πρεπε και αυτος να με σεβαστει για τον σεβαστω εγω?:P
Ναι.

Οι κοινοβουλευτικες εκλογες ειναι απλα ο τροπος που τα ατομα που βρισκονται σε θέσεις ισχύος χρησιμοποιουν ως μασκαρεμα για να δωσουνε την ψευδαίσθηση της δημοκρατιας.
Η αστυνομια ειναι ενας παραγοντας που δεν αλλαζει η κατασταση , προστατευει τα ατομα στην εξουσια και τα κτιρια απλα απεικονιζουν το τι πρεσβευουν , οταν καποιος του αξιζει το ξυλο δεν βλεπω το λογο να μην εισπραξει κατι αναλογο.
Ξαναλεω το τι θα κανανε τα ατομα εκει μεσα δεν το ξερουμε αφου ποτε δεν μπηκανε
Οι εκλογές υπάρχουν και άμα υπήρχαν και άνθρωποι που δεν είναι κολλημένοι με ένα-δύο κόμματα πολλά θα άλλαζαν.Δημοκρατία έχουμε.
Η αστυνομία να μην χρησιμοποιεί βία για να επιβάλλει την τάξη αλλά οι δυσαρεστημένοι πολίτες να δώσουν ξύλο για να έρθει η τάξη?Δηλαδή όποτε μας βολεύει θα λύνονται τα προβλήματα με ξύλο και όποτε δεν μας βολεύει δεν θα λύνονται?
Εάν άφηναν ακόμα και τους πιο ήρεμους και πιο ψύχραιμους ανθρώπους να μπούνε στο υπουργείο μαζί θα έμπαιναν και ταραξίες και θα γίνοταν χαμός.Δεν γίνεται να καταλάβει ο αστυνομικός που θα σε αφήσει πχ να μπεις μέσα αν εσύ είσαι έτοιμος για συζήτηση ή αν πας με άγριες διαθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Οι εκλογές υπάρχουν και άμα υπήρχαν και άνθρωποι που δεν είναι κολλημένοι με ένα-δύο κόμματα πολλά θα άλλαζαν.Δημοκρατία έχουμε.
Η αστυνομία να μην χρησιμοποιεί βία για να επιβάλλει την τάξη αλλά οι δυσαρεστημένοι πολίτες να δώσουν ξύλο για να έρθει η τάξη?Δηλαδή όποτε μας βολεύει θα λύνονται τα προβλήματα με ξύλο και όποτε δεν μας βολεύει δεν θα λύνονται?
Εάν άφηναν ακόμα και τους πιο ήρεμους και πιο ψύχραιμους ανθρώπους να μπούνε στο υπουργείο μαζί θα έμπαιναν και ταραξίες και θα γίνοταν χαμός.Δεν γίνεται να καταλάβει ο αστυνομικός που θα σε αφήσει πχ να μπεις μέσα αν εσύ είσαι έτοιμος για συζήτηση ή αν πας με άγριες διαθέσεις.
Oι εκλογες υπαρχουν για να δημιουργουν την απατηλη εντυπωση πως εχουμε δημοκρατια , ο λογος που ειναι "κολλημενοι" εγκειται στο οτι τα μεγαλα κομματα βρισκονται σε θεση ισχυος .
Οι διαδηλωτες εχουν μαζι τους το δικιο ενω η αστυνομια το αδικο , θεμα μαχης δεν θα πρεπε να τιθεται η αστυνομια οφείλει να κανει στην ακρη.
Τι θα επικρατουσε δεν το ξερουμε , αυτο που επικρατει παντως οταν δεν μπαινουνε ειναι η αδικια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για μένα η μονιμότητα είναι καλό πράγμα.Είναι πολύ κακό να μην ξέρεις αν την άλλη μέρα θα έχεις τη δουλειά σου ή όχι.Τώρα για τους καθηγητές δεν είναι η μονιμότητα που φταίει.Αλλά η ηλικία που φτάνουν η οποία τους χαλάει.Δηλαδή άλλο μάθημα κάνει ο 30χρονος κι άλλο ο 40χρονος καθηγητής αλλά όχι λόγο του ότι είναι μόνιμοι αλλά επειδή μένουν σε παλιές μεθόδους-αντιλήψεις.Εξάλλουν πρεπεί να πάρουν και σύνταξη κι αυτό γίνεται σε μια συγκεκριμένη ηλικία.Γιάυτό βλέπουμε και τους καθηγητές που σε 1 χρόνο τελειώνουν να βαριούνται που ζουν.Στην αστυνομία σύνταξη παίρνεις πιο νωρίς λόγω του ότι παίρνεις ένσημα από όταν μπαίνεις ή βγαίνεις από τη σχολή δεν θυμάμαι.Αλλά και οι αστυνομικοί μεγάλης ηλικίας δεν είναι σε σώματα όπως στα ΜΑΤ(αν κάνω λάθος συγνώμη) γιατί λογικό είναι να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν.Συνήθως οι μεγαλύτεροι είναι σε γραφεία ή έχουν κάποιον υψηλό βαθμό και ασχολούνται με άλλο είδους υποθέσεις χωρίς να έρχονται σε τόσο άμεση επαφή με τους ανθρώπους.


Ναι αλλα παρα μα παρα πολλοι επιλεγουν να γινουν καθηγητες (ακομα και αν δεν εχουν τις μεταδοτικες ή παιδαγωγικες ικανοτητες) λογω της μονιμοτητας. Οποτε αυτο τους κανει απο την αρχη κακους καθηγητες. Γενικα δεν ειμαι κατα της μονιμοτητας, αλλα αυτο το προβλημα υπαρχει δυστυχως.
Φαντασου τι κανει σε εναν μπατσο (με τη σημασια τη σωστη μπατσο) η μονιμοτητα. Και η ατιμωρισια που γενικα επικρατει στο χωρο αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Για μένα η μονιμότητα είναι καλό πράγμα.Είναι πολύ κακό να μην ξέρεις αν την άλλη μέρα θα έχεις τη δουλειά σου ή όχι.Τώρα για τους καθηγητές δεν είναι η μονιμότητα που φταίει.Αλλά η ηλικία που φτάνουν η οποία τους χαλάει.Δηλαδή άλλο μάθημα κάνει ο 30χρονος κι άλλο ο 40χρονος καθηγητής αλλά όχι λόγο του ότι είναι μόνιμοι αλλά επειδή μένουν σε παλιές μεθόδους-αντιλήψεις.Εξάλλουν πρεπεί να πάρουν και σύνταξη κι αυτό γίνεται σε μια συγκεκριμένη ηλικία.Γιάυτό βλέπουμε και τους καθηγητές που σε 1 χρόνο τελειώνουν να βαριούνται που ζουν.Στην αστυνομία σύνταξη παίρνεις πιο νωρίς λόγω του ότι παίρνεις ένσημα από όταν μπαίνεις ή βγαίνεις από τη σχολή δεν θυμάμαι.Αλλά και οι αστυνομικοί μεγάλης ηλικίας δεν είναι σε σώματα όπως στα ΜΑΤ(αν κάνω λάθος συγνώμη) γιατί λογικό είναι να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν.Συνήθως οι μεγαλύτεροι είναι σε γραφεία ή έχουν κάποιον υψηλό βαθμό και ασχολούνται με άλλο είδους υποθέσεις χωρίς να έρχονται σε τόσο άμεση επαφή με τους ανθρώπους.

Ναι.

Οι εκλογές υπάρχουν και άμα υπήρχαν και άνθρωποι που δεν είναι κολλημένοι με ένα-δύο κόμματα πολλά θα άλλαζαν.Δημοκρατία έχουμε.
Η αστυνομία να μην χρησιμοποιεί βία για να επιβάλλει την τάξη αλλά οι δυσαρεστημένοι πολίτες να δώσουν ξύλο για να έρθει η τάξη?Δηλαδή όποτε μας βολεύει θα λύνονται τα προβλήματα με ξύλο και όποτε δεν μας βολεύει δεν θα λύνονται?
Εάν άφηναν ακόμα και τους πιο ήρεμους και πιο ψύχραιμους ανθρώπους να μπούνε στο υπουργείο μαζί θα έμπαιναν και ταραξίες και θα γίνοταν χαμός.Δεν γίνεται να καταλάβει ο αστυνομικός που θα σε αφήσει πχ να μπεις μέσα αν εσύ είσαι έτοιμος για συζήτηση ή αν πας με άγριες διαθέσεις.

σε αυτη τη κοινωνια η μονιμοτητα ειναι θεμα βολεματος και ασφαλειας. δεν ειναι κατα βαση αξιοκρατικη.

η αστυνομια δεν επιβαλει την ταξη, την προστασια της εκαστοτε κυβερνησης εξυπηρετει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλα παρα μα παρα πολλοι επιλεγουν να γινουν καθηγητες (ακομα και αν δεν εχουν τις μεταδοτικες ή παιδαγωγικες ικανοτητες) λογω της μονιμοτητας. Οποτε αυτο τους κανει απο την αρχη κακους καθηγητες. Γενικα δεν ειμαι κατα της μονιμοτητας, αλλα αυτο το προβλημα υπαρχει δυστυχως.
Φαντασου τι κανει σε εναν μπατσο (με τη σημασια τη σωστη μπατσο) η μονιμοτητα. Και η ατιμωρισια που γενικα επικρατει στο χωρο αυτο...

Ναι δίκιο έχεις.Η μονιμότητα θα ταίριαζε σε αυτούς που την αξίζουν.Δυστυχώς όμως επειδή τα χλωρά καίγονται με τα ξερά και οι 'μπάτσοι' έχουν την μονιμότητα.Αλλά δεν φταίει η μονιμότητα αυτή κάθε αυτή αλλά η τελευταία λέξη που είπες.Η ατιμωρισία.Αν τιμωρούνταν οι 'κακοί' τότε όλοι θα ήταν πιο μαζεμένοι στις πράξεις τους.

Oι εκλογες υπαρχουν για να δημιουργουν την απατηλη εντυπωση πως εχουμε δημοκρατια , ο λογος που ειναι "κολλημενοι" εγκειται στο οτι τα μεγαλα κομματα βρισκονται σε θεση ισχυος .
Οι διαδηλωτες εχουν μαζι τους το δικιο ενω η αστυνομια το αδικο , θεμα μαχης δεν θα πρεπε να τιθεται η αστυνομια οφείλει να κανει στην ακρη.
Τι θα επικρατουσε δεν το ξερουμε , αυτο που επικρατει παντως οταν δεν μπαινουνε ειναι η αδικια

Αυτό το ''δεν έχουμε δημοκρατία'' είναι το πιο άκυρο που έχω ακούσει.
Θες να ζήσεις σε πραγματική δικτατορία για να δεις την γλύκα?Εγώ δεν έχω ζήσει και μόνο που σκέφτομαι την νεκρή ζωή των ανθρώπων που είχαν στο κεφάλι τους ένα δικτάτορα τρέμω.
Τα κόμματα έχουν ισχύ γιατί ο κόσμος είναι κολλημένος.Αν ο κόσμος δεν ήταν κολλημένος κι έκανε το μπαμ και δεν ψήφιζε αυτό που ψήφισε ο προπάππος του προπάππου τότε κάτι θα γινόταν.
Δεν μπορώ να πω σε κανένα ότι έχει δίκιο ή άδικο.Όσο φταίει η αστυνομία,η κυβέρνηση και ότι άλλο λέτε άλλο τόσο φταίνε και οι πολίτες για μένα.Αν θέλετε να απαλλαγείτε από τις ευθύνες τότε τι να πω.
Εσείς να μην το ξέρετε εγώ είμαι 99,9% σίγουρη ότι άμα έμπαιναν μπορεί να θρηνούσαμε και θύματα.Έχω μάτια και βλέπω και ξέρω ότι το εξαγριωμένο πλήθος είναι σαν βόμβα και μπορεί να σκάσει έιτε στην πλατεία Συντάγματος είτε σε ένα κτήριο.

η αστυνομια δεν επιβαλει την ταξη, την προστασια της εκαστοτε κυβερνησης εξυπηρετει

Δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αυτό το ''δεν έχουμε δημοκρατία'' είναι το πιο άκυρο που έχω ακούσει.
Θες να ζήσεις σε πραγματική δικτατορία για να δεις την γλύκα?Εγώ δεν έχω ζήσει και μόνο που σκέφτομαι την νεκρή ζωή των ανθρώπων που είχαν στο κεφάλι τους ένα δικτάτορα τρέμω.
Τα κόμματα έχουν ισχύ γιατί ο κόσμος είναι κολλημένος.Αν ο κόσμος δεν ήταν κολλημένος κι έκανε το μπαμ και δεν ψήφιζε αυτό που ψήφισε ο προπάππος του προπάππου τότε κάτι θα γινόταν.
Δεν μπορώ να πω σε κανένα ότι έχει δίκιο ή άδικο.Όσο φταίει η αστυνομία,η κυβέρνηση και ότι άλλο λέτε άλλο τόσο φταίνε και οι πολίτες για μένα.Αν θέλετε να απαλλαγείτε από τις ευθύνες τότε τι να πω.
Εσείς να μην το ξέρετε εγώ είμαι 99,9% σίγουρη ότι άμα έμπαιναν μπορεί να θρηνούσαμε και θύματα.Έχω μάτια και βλέπω και ξέρω ότι το εξαγριωμένο πλήθος είναι σαν βόμβα και μπορεί να σκάσει έιτε στην πλατεία Συντάγματος είτε σε ένα κτήριο.
Ακυρο ? Εδω μπορω να παραθεσω ενα αποφθεγμα του λενιν , το δικαιωμα της ψηφου ειναι καλυτερη μορφη που χρησιμοποιει η εξουσια για να διατηρησει μια ιδεαλιστικη σκια της ελευθερειας και της δημοκρατιας ενω στην πραγματικοτητα δεν υπαρχουν.Ακομα και στην περιπτωση του δημοκρατικου καπιταλισμου οι ταξεις που εχουν την εξουσια δεν την χανουν εφοσον εχουν με πισω απ τις σκηνες μεθοδους εχουνε εναν ασφυκτικό κλοιό γυρω απ το κρατος.
Η δικτατορια ειναι που δεν εχει σχεση ,υπαρχουν χειροτερα και λοιπον ?
Δεν ειπα , ουτε αφησα να εννοηθει οτι ζουμε σε κλιμα δικτατοριας , ημουνα συγκεκριμενος .
Στο συγκεκριμενο παραδειγμα διαδηλωσης οι διαδηλωτες ειχανε δικιο (το παραδεχεται και ο ιδιος ο αστυνομικος) , οι προσωπικες ευθυνες που θιγεις δεν εχουνε σχεση με αυτο.Οι πολιτες τι φταινε ?Που ζητουν τα δικαιωματα τους και το κρατος τους τα αρνηται μεσω τον αστυνομικων και λενε μετα οι αστυνομικοι ενα αρχηστο "καταλαβαινω" , τοσο αρχηστο οσο το "καταλαβαινω" των πολιτικων.
Η οργη που λες ητανε απορροια δικαιης αγανακτησης , διοτι οι αστυνομικοι δεν τους αφηναν να συνδιαλλαγούν με κανεναν (φασιστικη ρηση) , δεν ητανε αλλωστε οπως τα παρουσιασεις , ηταν πολλοι πιο ηρεμοι απ οτι περιγραφεις.
"μπορεί να θρηνούσαμε και θύματα." σε παρακαλω τι υπονοεις οτι θα σκοτωνανε κοσμο οι διαδηλωτες , μολις μπαινανε στο υπουργειο!Πως , θα καρφωνανε την σημαια με την κοιλια του αλλου , αν ειναι δυνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακυρο ? Εδω μπορω να παραθεσω ενα αποφθεγμα του λενιν , το δικαιωμα της ψηφου ειναι καλυτερη μορφη που χρησιμοποιει η εξουσια για να διατηρησει μια ιδεαλιστικη σκια της ελευθερειας και της δημοκρατιας ενω στην πραγματικοτητα δεν υπαρχουν.Ακομα και στην περιπτωση του δημοκρατικου καπιταλισμου οι ταξεις που εχουν την εξουσια δεν την χανουν εφοσον εχουν με πισω απ τις σκηνες μεθοδους εχουνε εναν ασφυκτικό κλοιό γυρω απ το κρατος.
Η δικτατορια ειναι που δεν εχει σχεση ,υπαρχουν χειροτερα και λοιπον ?
Δεν ειπα , ουτε αφησα να εννοηθει οτι ζουμε σε κλιμα δικτατοριας , ημουνα συγκεκριμενος .
Στο συγκεκριμενο παραδειγμα διαδηλωσης οι διαδηλωτες ειχανε δικιο (το παραδεχεται και ο ιδιος ο αστυνομικος) , οι προσωπικες ευθυνες που θιγεις δεν εχουνε σχεση με αυτο.Οι πολιτες τι φταινε ?Που ζητουν τα δικαιωματα τους και το κρατος τους τα αρνηται μεσω τον αστυνομικων και λενε μετα οι αστυνομικοι ενα αρχηστο "καταλαβαινω" , τοσο αρχηστο οσο το "καταλαβαινω" των πολιτικων.
Η οργη που λες ητανε απορροια δικαιης αγανακτησης , διοτι οι αστυνομικοι δεν τους αφηναν να συνδιαλλαγούν με κανεναν (φασιστικη ρηση) , δεν ητανε αλλωστε οπως τα παρουσιασεις , ηταν πολλοι πιο ηρεμοι απ οτι περιγραφεις.
"μπορεί να θρηνούσαμε και θύματα." σε παρακαλω τι υπονοεις οτι θα σκοτωνανε κοσμο οι διαδηλωτες , μολις μπαινανε στο υπουργειο!Πως , θα καρφωνανε την σημαια με την κοιλια του αλλου , αν ειναι δυνατον.

Ε ντάξει ούτε με τον Λένιν συμφωνώ σε αυτό που λέει ούτε με σένα που μου είπες το ίδιο πράγμα πριν.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί φταίνε οι αστυνομικοί που υπουργοί δεν ακούνε.Άμα ήθελαν να ακούσουν θα έβγαιναν από το γραφειάκι τους και θα συζητούσαν.Και γιατί το καταλαβαίνω των αστυνομικών είναι άχρηστο?
Γιατί βλέπετε παντού εχθρούς?Σε λίγο θα ακούσω ότι οι αστυνομικοί φταίνε για τους μισθούς,για το ασφαλιστικό και δεν ξέρω και εγώ τι.Ήμαρτον δήλαδη.Λες και οι αστυνομικοί δεν έχουν προβλήματα.
Δηλαδή τι θέλετε τελικά?Μήπως να σταματήσει να υπάρχει η αστυνομία για να είστε καλά?Τα δικαιώματα των πολιτών τα καταπατά το κράτο άμεσα και όχι μέσω των αστυνομικών.
Οι αστυνομικοί δέχονται εντολές αν θες να το καταλάβεις κατάλαβε το.
Δεν μπορεί να αφήσει τους διαδηλωτές να μπούνε σε τέτοιους χώρους.Είδα και κάποια πανεπιστήμια πως καταντήσανε που εκεί έμπαινε κάθε καρυδιάς καρύδι.



Και είπα και πιο πάνω μέσα στους διαδηλωτές μπλέκονται και ταραξίες και ότι οι αστυνομικοί δεν μπορούν να ξεχωρίσουν αν ακόμα και ο πιο ήρεμος μπορείς να έχει επικίνδυνα πράγματα κατα νου.Δεν νομίζω να είπα πουθενά ότι όλοι οι διαδηλωτές θα αρχίζαν κανένα μακελειό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ε ντάξει ούτε με τον Λένιν συμφωνώ σε αυτό που λέει ούτε με σένα που μου είπες το ίδιο πράγμα πριν.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί φταίνε οι αστυνομικοί που υπουργοί δεν ακούνε.Άμα ήθελαν να ακούσουν θα έβγαιναν από το γραφειάκι τους και θα συζητούσαν.Και γιατί το καταλαβαίνω των αστυνομικών είναι άχρηστο?
Γιατί βλέπετε παντού εχθρούς?Σε λίγο θα ακούσω ότι οι αστυνομικοί φταίνε για τους μισθούς,για το ασφαλιστικό και δεν ξέρω και εγώ τι.Ήμαρτον δήλαδη.Λες και οι αστυνομικοί δεν έχουν προβλήματα.
Δηλαδή τι θέλετε τελικά?Μήπως να σταματήσει να υπάρχει η αστυνομία για να είστε καλά?Τα δικαιώματα των πολιτών τα καταπατά το κράτο άμεσα και όχι μέσω των αστυνομικών.
Οι αστυνομικοί δέχονται εντολές αν θες να το καταλάβεις κατάλαβε το.
Δεν μπορεί να αφήσει τους διαδηλωτές να μπούνε σε τέτοιους χώρους.Είδα και κάποια πανεπιστήμια πως καταντήσανε που εκεί έμπαινε κάθε καρυδιάς καρύδι.



Και είπα και πιο πάνω μέσα στους διαδηλωτές μπλέκονται και ταραξίες και ότι οι αστυνομικοί δεν μπορούν να ξεχωρίσουν αν ακόμα και ο πιο ήρεμος μπορείς να έχει επικίνδυνα πράγματα κατα νου.Δεν νομίζω να είπα πουθενά ότι όλοι οι διαδηλωτές θα αρχίζαν κανένα μακελειό.
Ξέρεις τον λόγο ύπαρξης των ΜΑΤ?Υπάρχουν για να επιβάλουν την τάξη. Απο εκεί και πέρα στην οποιαδήποτε διαμαρτυρία η κυβέρνηση δίνη εντολή στα ΜΑΤ να την έχουν υπό έλεγχο .Αυτοί το δέχονται [άσχετα με τα πιστεύω τους] και το πράττουν.Οι περισσότεροι λοιπόν απο τους διαδηλωτές αντί να στραφούν ενάντια στην κυβέρνηση ,τελικά έρχονται σε σύγκρουση με τα ΜΑΤ,διότι δεν τους το επιτρέπουν.Επίσης τί έκαναν τόσοι ασφαλίτες σε κάθε πορεία?Ποιοι ήταν τελικά αυτοί που έσπαζαν?Γιατί σε μικρές πόλις δεν σημειώθηκαν ζημιές? Μήπως γιατί οι διαδηλωτές γνωριζόντουσαν μεταξύ τους και έτσι δεν μπήκαν ''άγνωστοι''[ασφαλίτες] μέσα στην πορεία?Γιατί υπάρχουν κάμερες?Γιατί υπάρχουν σε κάθε τετράγωνο 2-3 ασφαλίτες?Γιατί σε σημαντικές συζητήσεις τα κινητά μένουν έξω απο τον χώρο?Γιατί σε λίγο καιρό οι κάμερες θα μπουν στους δημόσιους χώρους εργασίας?Γιατί δεν είναι δημοκρατία αυτό, το είχα αναφέρει και πιο πριν.Η δημοκρατία είναι επιλογές είναι ελεύθερη βούληση είναι ελευθερία.Πού είναι τα δημοψηφίσματα?ε?Πού είναι οι επιλογές ,οταν με το που πας σχολείο μαθαίνεις οτι η δικιά μας θρησκεία είναι αληθινή? που είναι η ελευθερία οταν οι κάμερες είναι παντού γύρω σου??Πού είναι η ελεύθερη βούληση όταν όλα τα κανάλια τα κώματα μέχρι και οι γονείς κάποιες φορές σου λένε το τι θα είναι σωστό να ψηφίσεις και τι θα πιστεύεις στην ζωή σου?Για αυτούς τους λόγους κάποιοι πάνε να διαμαρτυρηθούν ,και να μοιράσουν τις γνώσεις τους και σε μας να καταλάβουμε που ζούμε οτι ναι! πολλά σχολικά βιβλία δεν λέν αλήθειες οτι οι καθηγητές τελικά έχουν εξουσία.Αντί λοιπών να τους αφήσουν να εκφραστούν βάζουν τα ''σκυλάκια'' τους να φυλάνε τα σπιτάκια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δίνω +1 στον dreamer ;) Τα είπες ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ε ντάξει ούτε με τον Λένιν συμφωνώ σε αυτό που λέει ούτε με σένα που μου είπες το ίδιο πράγμα πριν.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί φταίνε οι αστυνομικοί που υπουργοί δεν ακούνε.Άμα ήθελαν να ακούσουν θα έβγαιναν από το γραφειάκι τους και θα συζητούσαν.Και γιατί το καταλαβαίνω των αστυνομικών είναι άχρηστο?
Γιατί βλέπετε παντού εχθρούς?Σε λίγο θα ακούσω ότι οι αστυνομικοί φταίνε για τους μισθούς,για το ασφαλιστικό και δεν ξέρω και εγώ τι.Ήμαρτον δήλαδη.Λες και οι αστυνομικοί δεν έχουν προβλήματα.
Δηλαδή τι θέλετε τελικά?Μήπως να σταματήσει να υπάρχει η αστυνομία για να είστε καλά?Τα δικαιώματα των πολιτών τα καταπατά το κράτο άμεσα και όχι μέσω των αστυνομικών.
Οι αστυνομικοί δέχονται εντολές αν θες να το καταλάβεις κατάλαβε το.
Δεν μπορεί να αφήσει τους διαδηλωτές να μπούνε σε τέτοιους χώρους.Είδα και κάποια πανεπιστήμια πως καταντήσανε που εκεί έμπαινε κάθε καρυδιάς καρύδι.



Και είπα και πιο πάνω μέσα στους διαδηλωτές μπλέκονται και ταραξίες και ότι οι αστυνομικοί δεν μπορούν να ξεχωρίσουν αν ακόμα και ο πιο ήρεμος μπορείς να έχει επικίνδυνα πράγματα κατα νου.Δεν νομίζω να είπα πουθενά ότι όλοι οι διαδηλωτές θα αρχίζαν κανένα μακελειό.
Το γιατι διαφωνεις δεν μας λες , πιο κατω γραφεις "Τα δικαιώματα των πολιτών τα καταπατά το κράτο άμεσα" , σαν να συμφωνεις φαινεται.
Δεν ειπε κανεις οτι φταινε οι αστυνομικοι επειδη δεν ακουνε οι υπουργοι αλλα οτι ειναι ενα εργαλειο(δεν ειναι το μονο) που βοηθαει την εδραιωση τους στην καρεκλα του υπουργειου.
Το "καταλαβαινω" των αστυνομικων ειναι αχρηστο οπως ειπα πριν (αλλα το ειπε και η κρου) επειδη ανεξαρτητα απ τον σκοπο τους το αποτελεσμα ειναι η εξυπηρετηση της αδικιας.Διοτι το οταν εισαι οργανο ενας συστηματος που σου επιβαλει την αδικια καθιστασαι ως ανθρωπος που βοηθας την επιβολη της αδικιας.Θα πω παλι πως δεν ειπαμε οτι δεν εχουνε προβληματα , μαλιστα αμα δεις τι εγραψα αρχικα τους το αναγνωρισα αλλα οχι να το χρησιμοποιουνε ως δικαιολογια επειδη βοηθανε την αδικια.
Η συζητηση κανει κυκλους , ξερω πολυ καλα οτι οι αστυνομικοι δεχονται εντολες αλλα οπως ξαναειπα δεν τους καθιστα αυτο ως ατομα που δεν εμποδιζουνε την εφαρμογη της δικαιοσυνη.Εσυ εισαι αυτη που δεν θελει να καταλαβει τι λεμε κυρια μποντ.
Μιλας για διαφορετικες ομαδες ανθρωπων και εντελως διαφορετικο σκοπο -->"Δεν μπορεί να αφήσει τους διαδηλωτές να μπούνε σε τέτοιους χώρους.Είδα και κάποια πανεπιστήμια πως καταντήσανε που εκεί έμπαινε κάθε καρυδιάς καρύδι."
"μπορεί να θρηνούσαμε και θύματα."--> σαν να προμηνύεις μακελειο
Δεν μιλησα για διαχωρισμο διαδηλωτων απ αστυνομικους , ειπα ο αστυνομικος να φυγει απ τη μεση
Edit : ξεφυγε λιγο ο dreamer αλλα τα ειπε ο ωραια ;) , μου θυμησε και λιγο τον γκοντγουιν οταν εκανε λογο για το πως η κυβερνηση επιρεαζει την κρίση μας και την ιδιοσυγκρασια μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτό το ''δεν έχουμε δημοκρατία'' είναι το πιο άκυρο που έχω ακούσει.


Δεν ειναι ακυρο, σκεψου το καλυτερα. Καθε 4 χρονια καλουμαστε να ψηφισουμε ενα κομμα. Το κομμα που παιρνει τις περισσοτερες ψηφους κυβερναει και μετα για 4 χρονια δεν ζηταει ΠΟΥΘΕΝΑ την αποψη του λαου, εχει πληρη εξουσια. Και οταν ο λαος αποφασισει οτι αυτο που παει να κανει η κυβερνηση τον θιγει, και κατεβει σε διαμαρτυρια τοτε η κυβερνηση τον καταστελει.Ειναι Δημοκρατια αυτο; Ψευδαισθηση ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
να με συμπαθατε, δε θεωρω δημοκρατικο ενα πολιτευμα στο οποιο οι ΠΟΛΙΤΕΣ του δεν εχουν το δικαιωμα να επηρεασουν, πρακτικα, τις εξελιξεις παρα μονο με μια ψηφο. δεν ψηφιζω για να με κυβερνουν καποιοι οι οποιοι "ξερουν καλυτερα". ως ενεργος πολιτης του κρατους, εχω δικαιωμα να ακουγομαι, χωρις απαραιτητα να χρειαζεται να γινω επαγγελματιας πολιτικος. απο τη στιγμη που η καθε κυβερνηση προσπαθει να με φυμωσει, με οποιονδηποτε τροπο, τοτε παραβιαζει το δικαιωμα μου. σε αυτο πολλες φορες συναινουν κομματια της ελληνικης αστυνομιας, οπως η Μοναδα Αποκαταστασης Ταξης, και επομενως τα μελη της φερουν σημαντικη ευθυνη.
Τελος, ειναι αξιο, πιστευω, να αναφερθουμε, στις εγκλησεις που γινονται για αποκατασταση της ταξης σε περιοδους κοινωνικης αναταραχης, και γενικοτερα στην προσπαθεια επαναφορας στη ταξη. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δε μπορεις να ζητας για ταξη, οταν οι ιδιοι οι πολιτες σου ειναι δυσαρεστημενοι με την κατασταση της οικονομιας, της παιδειας, του συστηματος προνοιας και γενικοτερα σε ολους τους κοινωνικους κλαδους και, παρ'ολα αυτα δε κανεις προσπαθειες για αντιμετωπιση των προβληματων σε συνεργασια με τους πολιτες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top