Αστυνομία: φταίει για όλα;

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατι παρομοιο ηθελα να πω κι εγω ναι. Δε ξερω, μου ακουγεται πολυ ασχημο να λενε "εχουμε κ εμεις τα ιδια προβληματα με σας". Γιατι δε κανετε κατι τοτε; γιατι δεν ερχεστε μαζι μας; Ναι οκ καταλαβαινω ειναι η δουλεια του αλλα το οτι επελεξε να την κανει παρα αυτα τα προβληματα τον ριχνει πολυ στην δικια μου αντιληψη (και πιστευω σε αρκετων).


Η Αστυνομία προσφέρει σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.Με το που βγαίνεις από τη σχολή πιάνεις δουλειά.Ένα άνθρωπος που έχει ανάγκη από χρήματα και δεν έχει την ευχέρεια και την οικονομική υποστήριξη να σπουδάσει σε πανεπιστήμιο θα προσπαθήσει να πάει Αστυνομία ή Στρατό. Και κάποιος πρέπει να παέι και Αστυνομία. Και είμαι σίγουρη ότι πολλοί από αυτούς που τα βάζουν με την Αστυνομία θα την έχουν πρώτη επιλογή.

Εγώ ξέρω ότι ήξερε πολύ καλά το τι θα έκανε σαν ματατζής και παρόλαυτά επειδή δεν ήθελε να ζοριστεί και να κάνει μια τίμια δουλιά στράφικε στην εύκολη λύση να φιλάει τα αφεντικά του και να δέχετε διαταγές άσχετα με τα πιστεύω του.

Τίμια δουλειά?Τι έχει και δεν είναι τίμια δουλειά?Όταν δεν ξέρεις αν αύριο θα έχεις να φας και πόσο μάλλον αν έχεις οικογένεια βάζεις την δουλειά πάνω από κάθε πιστεύω σου.

Συνηθως τα συμφεροντα του καθε εργαζομενου συμπιπτουν με του διπλανου του και γι'αυτο εξαλλου υπαρχει συσπειρωση, συνδικατα κτλ και οργανωνονται οι διαμαρτυριες και οι απεργιες. Τωρα ποιος γενικευει
Το ότι μαζεύονται όλοι μαζί δεν σημαίνει ότι και ότι ο ένας σκέφτεται τον άλλον.Άμα βολευτεί κάποιος ,πολύ εύκολα ξεχνάει τον άλλον που τελικά δεν είχαν αποτελέσματα οι αγώνες του. Κι αν ήταν άστοχη η γενίκευσή μου συγνώμη την παίρνω πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η Αστυνομία προσφέρει σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.Με το που βγαίνεις από τη σχολή πιάνεις δουλειά.Ένα άνθρωπος που έχει ανάγκη από χρήματα και δεν έχει την ευχέρεια και την οικονομική υποστήριξη να σπουδάσει σε πανεπιστήμιο θα προσπαθήσει να πάει Αστυνομία ή Στρατό. Και κάποιος πρέπει να παέι και Αστυνομία. Και είμαι σίγουρη ότι πολλοί από αυτούς που τα βάζουν με την Αστυνομία θα την έχουν πρώτη επιλογή.


Ενας ανθρωπος που εχει αναγκη απο χρηματα μπορει να κανει και αλλες δουλειες. Δεν νομιζω οτι ειναι το μονο κριτηριο για να παει καποιος αστυνομια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι κι άλλες δουλειές υπάρχουν δεν αντιλέγω αλλά την σιγουριά του Στρατού και της Αστυνομίας δεν την έχουν όλες.Εγώ ξέρω τουλάχιστον 6-7 άτομα που προέρχονται από οικογένειες που δύσκολα τα βγάζουν πέρα και πάνε Αστυνομία γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο.Εκεί δεν πρόκειται να σε απολύσει κανένας + έχεις επαγγελματική εξέλιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Τίμια δουλειά?Τι έχει και δεν είναι τίμια δουλειά?
Τι έχει και δεν είναι τίμια δουλειά....Απορώ οι περισσότεροι [γιατί δεν θέλω να τα ισοπεδώσω όλα]αφού έχουν πλακωθεί στο ξύλο με τα παιδιά πως μπορούν και κοιτιούνται στον καθρέπτη και με τι μάτια αντικρίζουν τα παιδιά τους...Επίσης μέχρι και στο youtube έχει videos αλλά δεν θέλω να τα βάλω εδώ εξάλλου είναι γνωστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η δουλειά του Αστυνομικού είναι τίμια.Εάν θέλεις να αναφερθείς σε τέτοια περιστατικά πες για άτιμους ανθρώπους.Και είναι οι λιγότεροι όχι οι περισσότεροι.Κι εγώ από την άλλη αναρωτιέμαι πώς τα παιδιά μετά από τόσα βρισίδια και το ρίξιμο διάφορων αντικειμένων κοιτάνε στα μάτια τους γονείς του που μπορεί να έχουν την ίδια ηλικία με εκείνους τους αστυνομικούς ή τους αστυνουμικούς γονείς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γιατί ξέρω ότι οι γονείς μου αντί να φιλάν τα αφεντικά ζορίζονται και δεν πήραν τον εύκολο δρόμο...Στον οποίο ότι και να σου πει ο άλλος εσύ λες ναι κύριε άσχετα με το τι πιστεύεις....Εκεί φαίνεται και η δύναμη των επιλογών σου και των πιστεύω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω τι κάνουν οι δικοί σου γονείς αλλά και εγώ από την μεριά μου ξέρω δεκάδες γονείς που δουλεύουν στον δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα και έχουν πατήσει επί πτωμάτων,έχουν κοροιδέψει,έχουν 'κλέψει' για να φτάσουν εκεί που είναι σήμερα.
Όταν γίνεσαι αστυνομικός ξέρεις ότι θα δέχεσαι διαταγές από τους ανώτερους και ότι πρέπει να το κάνεις.Πρέπει να υπάρχει οργάνωση αλλιώς ο καθένας θα πήγαινε σε διαφορετικό μέρος με αποτελεσμα να μην φυλάσσεται τίποτα τελικά.Όποιος δεν μπορεί να υποτάξει τα πιστεύω του δεν γίνεται αστυνομικός,πολύ απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτη η υποταγη των πιστευω που λες δε μου εμπνεει κανενα σεβασμο προς το ατομο αυτο. Προτιμω καποιος να ειναι δολοφονος για παραδειγμα απο πιστευω και ιδεολογια (ασχετα οτι διαφωνω και θα συγκρουστει με την κοινωνια) παρα καποιος που παραταει τα πιστευω του για χρηματα, πιο αληθινοι σαν ανθρωποι ειναι οι πρωτοι για μενα. Φαντασου οτι υπαρχουν ανθρωποι που ειναι αστεγοι απο ιδεολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Όταν παίρνεις τηλέφωνο να τους πεις π.χ τράκαρε κάποιος αυτοί έρχονται όποτε θελήσουν ενώ όταν πει το αφεντικό ...Ναι κύριε.Αγαπούν την εξουσία, τους αρέσει να χτυπούν ποτέ δεν ένοιωθαν να είναι κάτι σημαντικό και έτσι μέσα από μία κλήρωση απέκτησαν προσωπικότητα και κρίση [Δεν μιλάω για όλους ,πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτη η υποταγη των πιστευω που λες δε μου εμπνεει κανενα σεβασμο προς το ατομο αυτο. Προτιμω καποιος να ειναι δολοφονος για παραδειγμα απο πιστευω και ιδεολογια (ασχετα οτι διαφωνω και θα συγκρουστει με την κοινωνια) παρα καποιος που παραταει τα πιστευω του για χρηματα, πιο αληθινοι σαν ανθρωποι ειναι οι πρωτοι για μενα. Φαντασου οτι υπαρχουν ανθρωποι που ειναι αστεγοι απο ιδεολογια...

Ναι αλλά όταν πεινάς ή οταν έχεις παιδιά να θρέψεις δεν επιμένεις και πολύ με τα πιστεύω σου.Και δεν είναι μόνο το να παρατάς τα πιστεύω για χρήματα που ακούγεται κάπως αλλά για την επιβίωση απλά.Υπάρχουν άνθρωποι που παλεύουν για τα πιστεύω τους και άνθρωποι που δεν μπορούν να παλέψουν.Δεν έχουν όλοι τις ίδιες αντοχές.
Άν δεν υπήρχαν όμως άτομα που θα πειθαρχούσαν στην καθημερινότητα που επιβάλλει η αστυνομία,δεν θα υπήρχε αστυνομία.

Όταν παίρνεις τηλέφωνο να τους πεις π.χ τράκαρε κάποιος αυτοί έρχονται όποτε θελήσουν ενώ όταν πει το αφεντικό ...Ναι κύριε.Αγαπούν την εξουσία, τους αρέσει να χτυπούν ποτέ δεν ένοιωθαν να είναι κάτι σημαντικό και έτσι μέσα από μία κλήρωση απέκτησαν προσωπικότητα και κρίση [Δεν μιλάω για όλους ,πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις]

Αυτά που λές εσύ είναι οι εξαιρέσεις.Ξέρεις όταν χτυπάει το τηλέφωνο για ένα ατύχημα δεν είναι οι αστυνομικοί τίποτα τερατάκια που θα πούνε ''καλά να πάθει ο βλάκας,ας ψοφήσει να ησυχάσουμε''.
Τους αρέσει να χτυπούν?κι αυτό είναι μια άστοχη έκφραση.Πάλι τους βλέπεις με κακία.
-έτσι μέσα από μία κλήρωση απέκτησαν προσωπικότητα και κρίση ?αυτό δεν το πιασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι αλλά όταν πεινάς ή οταν έχεις παιδιά να θρέψεις δεν επιμένεις και πολύ με τα πιστεύω σου.Και δεν είναι μόνο το να παρατάς τα πιστεύω για χρήματα που ακούγεται κάπως αλλά για την επιβίωση απλά.Υπάρχουν άνθρωποι που παλεύουν για τα πιστεύω τους και άνθρωποι που δεν μπορούν να παλέψουν.Δεν έχουν όλοι τις ίδιες αντοχές.
Άν δεν υπήρχαν όμως άτομα που θα πειθαρχούσαν στην καθημερινότητα που επιβάλλει η αστυνομία,δεν θα υπήρχε αστυνομία.

Λες δηλαδη οτι καποιος στα 18 του που επιλεγει να παει αστυνομικος εχει παιδια να θρεψει;
Αν θελεις απλα να επιβιωσεις γινεσαι περιπτερας, δε χρειαζεται ουτε απο σωματικες κακουχιες απο την εκπαιδευση να περασεις, ουτε να κινδυνευεις στο δρομο ουτε να υπακους τις εντολες του καθενος. Δεν παει καποιος να γινει αστυνομικος ΜΟΝΟ για να επιβιωσει. Θελει κατι αλλο. Ειτε του αρεσει η δικη του εξουσια στους πολιτες, ή εχει καποια ειδους ρομαντικη ματια για την αστυνομια οτι θα προστατευει τους πολιτες και θα κανει κ θα ρανει οπως στις ταινιες και αλλα τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Να μπούνε στο υπουργείο?Μα τότε είναι που θα γίνει Ο χαμός.Δεν νομίζω οι ειρηνικοί διαδηλωτές μέσα στους οποίους είναι ανακατεμένοι και οι ταραξίες( κι όποιος άλλο θέλει) θα μπούνε στο υπουργείο και θα επικρατήσει μια...ανθρώπινη κατάσταση.Εδώ κατέστρεψαν πανεπιστήμια στο υπουργείο θα σταματήσουν!
Εκτος του οτι αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε ,η αντιμετωπιση των ανθρωπων απ την κυβερνηση δεν ητανε ανθρωπινη εξαρχης
Αυτη η υποταγη των πιστευω που λες δε μου εμπνεει κανενα σεβασμο προς το ατομο αυτο. Προτιμω καποιος να ειναι δολοφονος για παραδειγμα απο πιστευω και ιδεολογια (ασχετα οτι διαφωνω και θα συγκρουστει με την κοινωνια) παρα καποιος που παραταει τα πιστευω του για χρηματα, πιο αληθινοι σαν ανθρωποι ειναι οι πρωτοι για μενα. Φαντασου οτι υπαρχουν ανθρωποι που ειναι αστεγοι απο ιδεολογια...
Ωραια τα λες κρου
Ναι αλλά όταν πεινάς ή οταν έχεις παιδιά να θρέψεις δεν επιμένεις και πολύ με τα πιστεύω σου.Και δεν είναι μόνο το να παρατάς τα πιστεύω για χρήματα που ακούγεται κάπως αλλά για την επιβίωση απλά.Υπάρχουν άνθρωποι που παλεύουν για τα πιστεύω τους και άνθρωποι που δεν μπορούν να παλέψουν.Δεν έχουν όλοι τις ίδιες αντοχές.
Άν δεν υπήρχαν όμως άτομα που θα πειθαρχούσαν στην καθημερινότητα που επιβάλλει η αστυνομία,δεν θα υπήρχε αστυνομία.
Συμφωνω στο οτι δεν αντιδρουν με το ιδιο τροπο διαφορετικοι ανθρωποι σε παρομοιες καταστασεις.
Το τι επιβαλλει η αστυνομια ειναι αδικη κυβερνηση οχι πειθαρχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Πάνε εκεί για να έχουν έναν σεβασμό που ποτέ τους και από κανένα δεν είχαν...Επίσης η πλειοψηφία αυτών των ανθρώπων έχει αυτά τα χαρακτηριστικά και είμαι σίγουρος πως κι εσύ θα γνωρίζεις πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λες δηλαδη οτι καποιος στα 18 του που επιλεγει να παει αστυνομικος εχει παιδια να θρεψει;
Αν θελεις απλα να επιβιωσεις γινεσαι περιπτερας, δε χρειαζεται ουτε απο σωματικες κακουχιες απο την εκπαιδευση να περασεις, ουτε να κινδυνευεις στο δρομο ουτε να υπακους τις εντολες του καθενος. Δεν παει καποιος να γινει αστυνομικος ΜΟΝΟ για να επιβιωσει. Θελει κατι αλλο. Ειτε του αρεσει η δικη του εξουσια στους πολιτες, ή εχει καποια ειδους ρομαντικη ματια για την αστυνομια οτι θα προστατευει τους πολιτες και θα κανει κ θα ρανει οπως στις ταινιες και αλλα τετοια.

Ο 18χρονος πάει για το σίγουρο μέλλον.Τώρα για τον περιπτερά που λές δεν ξέρω πόσα χρήματα κερδίζει το μήνα και εξαρτάται κι από το άν δουλεύεις στο περίπτερο ή είναι δικό σου.Μπορεί να μην θέλει κάτι από αυτά που λές εσύ.Μπορεί να θέλει μόνο να επιβιώσει γιατί το αποκλείεις?
Η ακόμα μπορεί και να του αρέσει ως επάγγελμα χωρίς να κρύβεται κάποια ανάγκη για εξουσία ή να έχεις στο μυαλό του αμερικάνικες ταινίες και καταδιώξεις.Αλλά όπως κι εσύ δεν πρέπει να αποκλείεις αυτά που σου είπα τώρα κι εγώ δεν αποκλείω σε καμία περίπτωση αυτά που είπες.Υπάρχουν άτομα που πάνε για την εξουσία.
Εκτος του οτι αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε ,η αντιμετωπιση των ανθρωπων απ την κυβερνηση δεν ητανε ανθρωπινη εξαρχης

Συμφωνω στο οτι δεν αντιδρουν με το ιδιο τροπο διαφορετικοι ανθρωποι σε παρομοιες καταστασεις.
Το τι επιβαλλει η αστυνομια ειναι αδικη κυβερνηση οχι πειθαρχια

Σίγουρα η κυβέρνηση δεν αντιμετωπίζει τους ανθρώπους σωστά.Δεν αντιλέγω καθόλου σε αυτό.

Το τι επιβαλλει η αστυνομια ειναι αδικη κυβερνηση οχι πειθαρχια
Δηλαδή?Πώς το εννοείς?

Πάνε εκεί για να έχουν έναν σεβασμό που ποτέ τους και από κανένα δεν είχαν...Επίσης η πλειοψηφία αυτών των ανθρώπων έχει αυτά τα χαρακτηριστικά και είμαι σίγουρος πως κι εσύ θα γνωρίζεις πολλά.
Ποιον σεβασμό?Αν εννοείς τον σεβασμό ενός 40 χρονου σε έναν αστυνομικό είναι ο ίδιος σεβασμός που δείχνει και σε έναν γιατρό-δικηγόρο και όλα αυτά τα ...υψηλά?να το πω επαγγέλματα.Γιατί δεν νομίζω ο αστυνομικός να έχει κερδίσει σεβασμό από την συνολική νεολαία.
Εγώ δεν νομίζω η πλειοψηφία να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά.Είμαι πιο σίγουρη ότι δεν θα με εξυπηρετήσει ένας υπάλληλος μιας δημόσιας επιχείρησης και θα μου φερθεί χωρίς σεβασμό παρά ένας αστυνομικός.
Σχετικά με τι θα γνωρίζω πολλά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ποιον σεβασμό?Αν εννοείς τον σεβασμό ενός 40 χρονου σε έναν αστυνομικό είναι ο ίδιος σεβασμός που δείχνει και σε έναν γιατρό-δικηγόρο και όλα αυτά τα ...υψηλά?να το πω επαγγέλματα.Γιατί δεν νομίζω ο αστυνομικός να έχει κερδίσει σεβασμό από την συνολική νεολαία.
Εγώ δεν νομίζω η πλειοψηφία να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά.Είμαι πιο σίγουρη ότι δεν θα με εξυπηρετήσει ένας υπάλληλος μιας δημόσιας επιχείρησης και θα μου φερθεί χωρίς σεβασμό παρά ένας αστυνομικός.
Σχετικά με τι θα γνωρίζω πολλά?[/quote]
εννοώ τον σεβασμό από την κοινωνία...Τον οποίο τελικά δεν απέκτησαν γιατί είναι απάνθρωποι.Το είπε και καλύτερα ο beautiful luser δεν κάνουν το σωστό και δεν τηρούν καν τον νόμο εαν τους διατάξουν να κάνουν κάτι θα το κάνουν.Θα γνορίζεις και σύ περιστατικά [αυτό εννοώ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο 18χρονος πάει για το σίγουρο μέλλον.Τώρα για τον περιπτερά που λές δεν ξέρω πόσα χρήματα κερδίζει το μήνα και εξαρτάται κι από το άν δουλεύεις στο περίπτερο ή είναι δικό σου.Μπορεί να μην θέλει κάτι από αυτά που λές εσύ.Μπορεί να θέλει μόνο να επιβιώσει γιατί το αποκλείεις?
Η ακόμα μπορεί και να του αρέσει ως επάγγελμα χωρίς να κρύβεται κάποια ανάγκη για εξουσία ή να έχεις στο μυαλό του αμερικάνικες ταινίες και καταδιώξεις.Αλλά όπως κι εσύ δεν πρέπει να αποκλείεις αυτά που σου είπα τώρα κι εγώ δεν αποκλείω σε καμία περίπτωση αυτά που είπες.Υπάρχουν άτομα που πάνε για την εξουσία.


Ε παραδειγμα ηταν ο περιπτερας ουτε γω ξερω πως ειναι το επαγγελμα. Μπορει να γινει υπαλληλος σε καταστημα πχ ρουχων. Ξερεις τι καλα λεφτα (για επιβιωση σιγουρα) εχει στα Ζαρα; Σου ειπα οτι δε θεωρω πως καποιος αν θελει μονο να επιβιωσει θα κατσει να περασει απο την εκπαιδευση των αστυνομικων και μετα τους κινδυνους του επαγγελματος. Ναι του αρεσει ως επαγγελμα δεκτο, αλλα γιατι; Υπαρχουν καποια κριτηρια που το κανουν ωραιο σε αυτους τους ανθρωπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δηλαδή?Πώς το εννοείς?
Κοιταξε να δεις ειμαι της αποψης οτι η κυβερνηση ειναι ενα εργαλειο για την ταξικη καταπιεση ,που ουσιαστικα απορρεει απ την επιθυμια ατομων να ελεχγουνε τους αλλους ανθρωπους για να πραγματοποιησουν τους σκοπους τους.Δουλεια της αστυνομιας ειναι να παραμεινουν στην εξουσια αυτα τα ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εννοώ τον σεβασμό από την κοινωνία...Τον οποίο τελικά δεν απέκτησαν γιατί είναι απάνθρωποι.Το είπε και καλύτερα ο beautiful luser δεν κάνουν το σωστό και δεν τηρούν καν τον νόμο εαν τους διατάξουν να κάνουν κάτι θα το κάνουν.Θα γνορίζεις και σύ περιστατικά [αυτό εννοώ]

Εαν δεν αποκτήθηκε ο σεβασμός που πρέπει να υπάρχει δεν φταίει μόνο η αστυνομία.

Ε παραδειγμα ηταν ο περιπτερας ουτε γω ξερω πως ειναι το επαγγελμα. Μπορει να γινει υπαλληλος σε καταστημα πχ ρουχων. Ξερεις τι καλα λεφτα (για επιβιωση σιγουρα) εχει στα Ζαρα; Σου ειπα οτι δε θεωρω πως καποιος αν θελει μονο να επιβιωσει θα κατσει να περασει απο την εκπαιδευση των αστυνομικων και μετα τους κινδυνους του επαγγελματος. Ναι του αρεσει ως επαγγελμα δεκτο, αλλα γιατι; Υπαρχουν καποια κριτηρια που το κανουν ωραιο σε αυτους τους ανθρωπους.
Ναι αλλά αν κλείσει κάποια επιχείρηση οι εργαζόμενοι θα απορροφηθούν κάποι αλλού?ή θα μείνουν άνεργοι?η Αστυνομία δεν σταματάει ποτέ να υπάρχει και αν φύγεις από ένα τμήμα θα πας σε κάποιο άλλο.
Και ίσως να μην θεωρούν την δουλειά του πωλητή ή του περιπτερά αξιόλογη.Να την έχουν στο μυαλό κάπως,πώς να το πω,παρακατιανή σε σχέση με αυτή του αστυνόμου.Αυτές βέβαια είναι λανθασμένες αντιλήψεις.

Τελικά όμως οι λόγοι που γίνεται κάποιος αστυνομικός είναι πολλοί
Για τα χρήματα?για την εξουσία?για το prestige?γιατι κάποιοι έχουν την ανάγκη να προστατέψουν το συνάνθρωπο?γιατί νομίζουν ότι η αστυνομία είναι όπως στις ταινίες ?γιατί απλά τους αρέσει? γιατί κάποιος τους πίεσε να πάνε? γιατί χίλιους λόγους.

Κοιταξε να δεις ειμαι της αποψης οτι η κυβερνηση ειναι ενα εργαλειο για την ταξικη καταπιεση ,που ουσιαστικα απορρεει απ την επιθυμια ατομων να ελεχγουνε τους αλλους ανθρωπους για να πραγματοποιησουν τους σκοπους τους.Δουλεια της αστυνομιας ειναι να παραμεινουν στην εξουσια αυτα τα ατομα.

Η κυβέρνηση αλλάζει με τις εκλογές.Δεν νομίζω η αστυνομία να φταίει που δεν αλλάζει η κυβέρνηση.
Τώρα αν η αστυνομία προστατεύει πχ. ένα υπουργείο για να μην γίνει μπάχαλο(σχετικά με υλικές καταστροφές) δεν νομίζω να είναι και τόσο κακό.
Μπορεί οι υπουργοί να θέλουν ξύλο :p αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ο σεβασμός υπήρχε.Αλλα με τις πράξεις τους δεν μπορούν να έχουν σεβασμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να σε σέβεται κάποιος πρέπει να τον σέβεσαι κι εσύ.Αλληλοσεβασμός.Δεν ζητάμε μόνο αλλά δίνουμε κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top