Αστυνομία - Αστυφυλάκων - Αξιωματικών

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Ιδιαιτερα προσοντα δεν θελεις για να πας στα ΜΑΤ . Τα ΜΑΤ ειναι μια υπηρεσια που ζηταει συνεχεια κοσμο αλλα δεν ανταποκρινεται κανεις σχεδον για αυτο αν δηλωσεις θα πας σιγουρα . Για αυτο πολλες φορες παιρνουν με το ζορι ατομα(νεοεξερχομενους απο τις αστυνομικες σχολες) και μετα τα παιδια κανουν σαν τρελα να φυγουν απο εκει . Εκει θελουν κυριως Αστυφυλακες οποτε δεν εχεις θεμα . Λιγους αξιωματικους παιρνουν . Κυριως φυλανε ευπαθεις στοχους(Υπουργεια...κλπ) σε 9ωρες υπηρεσιες και αν υπαρχουν μεγαλες διαδηλωσεις μπορει να δουλεψεις και 12 ωρες ακομη και περισσοτερες . Τα μεγαλυτερα ωραρια κανουν τα ΜΑΤ . Και επισης οταν δεν εχει πορειες πανε σε κεντρα κρατησης , στα Εξαρχεια , στα γηπεδα κλπ . Μην αγχωνεσαι αν μπεις στην σχολη μετα το μονο ευκολο ειναι να πας ΜΑΤ . Αλλα να ξες ΜΑΤ υπαρχουν μονο σε Αθηνα και Θεσσαλονικη . Και εσυ μονο Αθηνα θα σε . Στην Θεσσαλονικη θεωρειτε βυσματικη υπηρεσια . Και επειδη θελουν κοσμο δεν μπορεις να φυγεις ευκολα . Για αυτο προσοχη . Αρκετοι το μετανιωνουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Vasileiou

Νεοφερμένος

Ο John Vasileiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μόνο με πανελλήνιες η ένταξη στην σχόλη αστυφυλακών έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Ναι . Στην Αστυνομια μπορεις να μπεις και απο προκηρυξη Ειδικων Φρουρων και μετα απο 5 χρονια υπηρεσια σαν Ειδικος Φρουρος να προαχθεις στον βαθμο του Αστυφυλακα( Μη παραγωγικου, Μη Αανακριτικου υπαλληλου) αλλα εχει να βγει προκηρυξη απο το 2011 . Οποτε ναι Αστυφυλακων και μονο με πανελληνιες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπέρα στην παρέα. φέτος είμαι β λυκειου και ειμαι θεωρητικη κατευθυνση. Του χρονου θα ακολουθησω το 1ο πεδιο. είμαι μαθητης του 18, μπορω να πιασω αστυνομια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλησπέρα! Για την Αστυνομία, οι ψυχοτεχνικές εξετάσεις πού γίνονται?

Ευχαριστώ!

Και κάτι ακόμα, τι χαρτιά καταθέτω και πού για την Αστυνομία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zoe...zz

Νεοφερμένος

Η Zoe...zz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά θελω συμβουλές...Τώρα είμαι 17 κ έχω ύψος 1.65 με 1.66 περίπου.. και θελω να πάρω κάποιους πόντους..του χρόνου δίνω πανελληνιες και έχω ως στόχο την αστυνομία..Αλλά θέλουν ύψος τουλάχιστον 1.70...έχω απελπιστεί.. γυμνάζομαι καθημερινά αλλά δεν βλεπω διαφορά στο ύψος μου...τι να κανω;Θέλω παρα πολυ να περασω αστυνομία...
 

Stellaa

Νεοφερμένος

Η Stellaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι μαθήτρια Δευτέρας λύκειου και έχω ως όνειρο από μικρή να γίνω αστυνομικος. Έχω επιλέξει να δώσω από θεωρητική κατεύθυνση για σχολή αξιωματικών και αστυφυλακων,και έχω μερικές απορίες σχετικά με την εισαγωγή μου, όποιος μου απαντήσει είμαι ευγνώμων!

1)Έχω σκολίωση 20 μοιρών, από την ανάπτυξη, μπορεί να με αποκλείσει από την σχολή; Δεν αποτελεί κινητικό πρόβλημα ούτε διαταραχή της ισορροπίας,σχεδον δεν φαίνεται καλά καλά. Επίσης κάνω πρωταθλητισμο στην κολυμβηση, που λειτουργεί ως πειστήριο πιστεύω.

2) Θέλω να μπω αξιωματικών, αλλά μόλις βγω να είμαι μαχιμη και να μπω στην ΔΙΑΣ. Γίνεται ο αξιωματικός να εκτελεί μαχιμη υπηρεσία στην ΔΙΑΣ, γιατί εχω ακούσει πως οι αξιωματικοί ειναι μόνο στα γραφεία.

3)Ειναι πολύ αυστηροί στα υγειονομικά; Μερικοί φίλοι μου λένε πως βρίσκουν ευκαιρια να κοψουν...

4)Από το κικ μποξινκ μπορω να κερδίσω μορια για την σχολή;

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, είναι κουραστικό με συγχωρείτε.αν μπορεί κάποιος που τα γνωρίζει να μου απαντήσει σύντομα παρακαλώ! Ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σας!​
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γειά σας! Είμαι μαθήτρια Δευτέρας λύκειου και έχω ως όνειρο από μικρή να γίνω αστυνομικος. Έχω επιλέξει να δώσω από θεωρητική κατεύθυνση για σχολή αξιωματικών και αστυφυλακων,και έχω μερικές απορίες σχετικά με την εισαγωγή μου, όποιος μου απαντήσει είμαι ευγνώμων!

1)Έχω σκολίωση 20 μοιρών, από την ανάπτυξη, μπορεί να με αποκλείσει από την σχολή; Δεν αποτελεί κινητικό πρόβλημα ούτε διαταραχή της ισορροπίας,σχεδον δεν φαίνεται καλά καλά. Επίσης κάνω πρωταθλητισμο στην κολυμβηση, που λειτουργεί ως πειστήριο πιστεύω.

2) Θέλω να μπω αξιωματικών, αλλά μόλις βγω να είμαι μαχιμη και να μπω στην ΔΙΑΣ. Γίνεται ο αξιωματικός να εκτελεί μαχιμη υπηρεσία στην ΔΙΑΣ, γιατί εχω ακούσει πως οι αξιωματικοί ειναι μόνο στα γραφεία.

3)Ειναι πολύ αυστηροί στα υγειονομικά; Μερικοί φίλοι μου λένε πως βρίσκουν ευκαιρια να κοψουν...

4)Από το κικ μποξινκ μπορω να κερδίσω μορια για την σχολή;

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, είναι κουραστικό με συγχωρείτε.αν μπορεί κάποιος που τα γνωρίζει να μου απαντήσει σύντομα παρακαλώ! Ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σας!​

1) Δεν γνωριζω, συγνωμη.

2) Αρκετα δυσκολο, μιας και οι αξιωματικοι συνηθως δεν πανε σε μαχιμες υπηρεσιες, αλλα δεν ειναι ακατορθωτο.

3) Ειναι αυστηροι οσο πρεπει. Εφοσον δεν εχεις τα νοσηματα η ατελειες που αναγραφονται στους νομους, δεν εχεις κατι να φοβασαι. Σου προτεινω να τα κοιταξεις ολα για να σιγουρευτεις πως δεν εχεις κατι. Τσεκαρε τη λιστα:

https://edu.klimaka.gr/panelladikes/exetaseis/846-stratiwtikes-scholes-noshmata-swmatikes-ateleies


4) Μονο οι μεγαλοι πρωταθλητες σε εθνικο/παγκοσμιο επιπεδο κερδιζουν μορια για τετοια, οποτε ειναι ειναι σχεδον απιθανο. Πιο πολυ θα ηλπιζα για προνομια απο ειδικες κατηγοριες παρα απο αθληματα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stellaa

Νεοφερμένος

Η Stellaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
1) Δεν γνωριζω, συγνωμη.

2) Αρκετα δυσκολο, μιας και οι αξιωματικοι συνηθως δεν πανε σε μαχιμες υπηρεσιες, αλλα δεν ειναι ακατορθωτο.

3) Ειναι αυστηροι οσο πρεπει. Εφοσον δεν εχεις τα νοσηματα η ατελειες που αναγραφονται στους νομους, δεν εχεις κατι να φοβασαι. Σου προτεινω να τα κοιταξεις ολα για να σιγουρευτεις πως δεν εχεις κατι. Τσεκαρε τη λιστα:

https://edu.klimaka.gr/panelladikes/exetaseis/846-stratiwtikes-scholes-noshmata-swmatikes-ateleies


4) Μονο οι μεγαλοι πρωταθλητες σε εθνικο/παγκοσμιο επιπεδο κερδιζουν μορια για τετοια, οποτε ειναι ειναι σχεδον απιθανο. Πιο πολυ θα ηλπιζα για προνομια απο ειδικες κατηγοριες παρα απο αθληματα.

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε, και τόσο σύντομα!! Δεν έχω κάτι από τα νοσήματα που αναγράφονται στην σελίδα που μου στείλατε,και ευτυχώς δεν ανέφερε σκολίωση. Αλλά αλλες σελίδες το αναφέρουν, για αυτό έχω μια μικρή αμφιβολία.

2) Το ανέφερα γιατί είμαι διχασμένη, σχεδόν όλοι λένε πως οι αξιωματικοί δεν είναι μάχιμοι αλλά στην διας έχω δει συνοδηγό με τρία αστέρια, και έχω μπερδευτεί γενικά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων που απαντήσατε!

Παιδιά θελω συμβουλές...Τώρα είμαι 17 κ έχω ύψος 1.65 με 1.66 περίπου.. και θελω να πάρω κάποιους πόντους..του χρόνου δίνω πανελληνιες και έχω ως στόχο την αστυνομία..Αλλά θέλουν ύψος τουλάχιστον 1.70...έχω απελπιστεί.. γυμνάζομαι καθημερινά αλλά δεν βλεπω διαφορά στο ύψος μου...τι να κανω;Θέλω παρα πολυ να περασω αστυνομία...

Η γυμναστική δεν έχει σχέση με το ύψος... Ούτε το μονόζυγο κάνει δουλειά μου το έχει πει ορθοπεδικος. Το ύψος είναι καθαρά θέμα γονιδίων, αν έχεις ψηλούς γονείς ψηλή θα βγεις και συ! Αν έχεις κοντους, το αντίστοιχο. Πάντως και να μην φτάσεις το 1,70 μην χάνεις τις ελπίδες σου, μπορεί μέχρι να δώσεις το ύψος να έχει κατέβει στο 1,65.!! Κοίτα να γράψεις καλά πανελληνιες και όλα τα άλλα τα βρίσκεις! Επίσης αν δεν περάσεις αστυνομία λόγω ύψους, μπορείς να μπεις σε κάποια στρατιωτική σχολή π.χ
Ευελπίδων, ΣΜΥΝ, ΣΜΥΑ, ΣΜΥ κτλ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε, και τόσο σύντομα!! Δεν έχω κάτι από τα νοσήματα που αναγράφονται στην σελίδα που μου στείλατε,και ευτυχώς δεν ανέφερε σκολίωση. Αλλά αλλες σελίδες το αναφέρουν, για αυτό έχω μια μικρή αμφιβολία.

2) Το ανέφερα γιατί είμαι διχασμένη, σχεδόν όλοι λένε πως οι αξιωματικοί δεν είναι μάχιμοι αλλά στην διας έχω δει συνοδηγό με τρία αστέρια, και έχω μπερδευτεί γενικά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων που απαντήσατε!



Η γυμναστική δεν έχει σχέση με το ύψος... Ούτε το μονόζυγο κάνει δουλειά μου το έχει πει ορθοπεδικος. Το ύψος είναι καθαρά θέμα γονιδίων, αν έχεις ψηλούς γονείς ψηλή θα βγεις και συ! Αν έχεις κοντους, το αντίστοιχο. Πάντως και να μην φτάσεις το 1,70 μην χάνεις τις ελπίδες σου, μπορεί μέχρι να δώσεις το ύψος να έχει κατέβει στο 1,65.!! Κοίτα να γράψεις καλά πανελληνιες και όλα τα άλλα τα βρίσκεις! Επίσης αν δεν περάσεις αστυνομία λόγω ύψους, μπορείς να μπεις σε κάποια στρατιωτική σχολή π.χ
Ευελπίδων, ΣΜΥΝ, ΣΜΥΑ, ΣΜΥ κτλ..


για την τελευταία ερώτησή σου όχι υπάρχει και εκεί κριτήριο ύψους , μια φίλη μου το έπαθε ενώ ήθελε ΣΣΑΣ. :|
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.

Stellaa

Νεοφερμένος

Η Stellaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το ξέρει, απλά το αναφέρει επειδή στον στρατό το όριο είναι 1,65 και όχι 1,70

Παιδιά συγνώμη αυτό για το ύψος το έγραψα για μια ερώτηση που έκανε μια κοπέλα... Προφανώς έκανα λάθος κλικ και μπήκε στο πρώτο κείμενο που έγραψα ????σόρυ είμαι καινούργια εδώ, δεν ξέρω και πολύ καλά το σύστημα
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Παιδιά έχω ερώτηση βλέπω τους πινάκες για <<Κρίση Σωματικής Ικανότητας των στρατευσίμων, αυτών που κατατάσσονται στις Ένοπλες Δυνάμεις, καθώς και του στρατιωτικού προσωπικού γενικά >> και δεν μπορώ να καταλάβω το εξής εάν κάποιος ανήκει στην Ι/2 κατηγορία (Η παχυσαρκία με δείκτη μάζας σώματος από 27,1 έως 35 kg/m2 για τους άνδρες και 25,1 έως 35 kg/m2 για τις γυναίκες, που δεν προκαλεί κώλυμα στη βάδιση και στις υποχρεώσεις του στρατιωτικού βίου, εφόσον η περίμετρος της μέσης (οριζόντια περίμετρος σώματος στο σημείο μεταξύ του πλευρικού τόξου και της λαγονίου ακρολοφίας) υπερβαίνει τα 102 εκατοστά για τους άνδρες και τα 88 εκατοστά για τις γυναίκες.) κρίνεται ικανός ή μη ικανός δηλαδή θα πρέπει να ανήκει στην κατηγορία Ι/1 (Ο δείκτης μάζας σώματος (ΔΜΣ), δηλαδή το πηλίκο του σωματικού βάρους σε χιλιόγραμμα προς το τετράγωνο του ύψους του/της σε μέτρα, όταν για μεν τους άνδρες βρίσκεται μεταξύ 19 και 27 kg/m2, για δε τις γυναίκες, μεταξύ 18 και 25 kg/m2. ) ή μπορεί και απο την κατηγορία Ι/2 να κριθεί ικανός ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top