Ασκήσεις εξάσκησης για τους διαγωνισμούς της ΕΜΕ

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους,
Σε περίπου 20 ημέρες θα διοργανωθεί ο μαθηματικός διαγωνισμός "Ο Θαλής" της ΕΜΕ. Για αυτόν τον λόγο, ανοίγω αυτό το θέμα, έτσι ώστε να δίνουμε επαναληπτικές ασκήσεις για εξάσκηση για όλες τις τάξεις.

Ξεκινώ εγώ με ένα θέμα του Θαλή 2004 Β΄ Γυμνασίου:
Ένας τετραψήφιος αριθμός έχει όλα τα ψηφία του ίσα και το άθροισμα των ψηφίων του είναι .
(α) Να βρεθεί ο αριθμός .
(β) Να βρεθεί δεκαδικός αριθμός και φυσικός αριθμός τέτοιοι ώστε να ισχύει: .

Νίκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους,
Σε περίπου 20 ημέρες θα διοργανωθεί ο μαθηματικός διαγωνισμός "Ο Θαλής" της ΕΜΕ. Για αυτόν τον λόγο, ανοίγω αυτό το θέμα, έτσι ώστε να δίνουμε επαναληπτικές ασκήσεις για εξάσκηση για όλες τις τάξεις.

Ξεκινώ εγώ με ένα θέμα του Θαλή 2004 Β΄ Γυμνασίου:
Ένας τετραψήφιος αριθμός έχει όλα τα ψηφία του ίσα και το άθροισμα των ψηφίων του είναι .
(α) Να βρεθεί ο αριθμός .
(β) Να βρεθεί δεκαδικός αριθμός και φυσικός αριθμός τέτοιοι ώστε να ισχύει: .

Νίκος

Ωραία προσπάθεια... Και εγώ πιστεύω πως χρειάζεται ένα τέτοιο θέμα... Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι... Για την άσκηση:

α)Έστω .

Θα είναι

Από την υπόθεση έχουμε:



Άρα

β)Θα είναι

Θα βάλω μια άσκηση που είχε πέσει στον Ευκλείδη 2012 για την Γ΄ Γυμνασίου.

Γράφουμε στον πίνακα το σύνολο που περιέχει όλους τους ακέραιους από το μέχρι και το . Διαγράφουμε από το σύνολο όλους τους ακέραιους που είναι πολλαπλάσια του και του . Να βρείτε πόσοι ακέραιοι θα μείνουν στο σύνολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zoo-doc

Νεοφερμένος

Ο Zoo-doc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ωραία προσπάθεια... Και εγώ πιστεύω πως χρειάζεται ένα τέτοιο θέμα... Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι... Για την άσκηση:

α)Έστω .

Θα είναι

Από την υπόθεση έχουμε:



Άρα

β)Θα είναι

Θα βάλω μια άσκηση που είχε πέσει στον Ευκλείδη 2012 για την Γ΄ Γυμνασίου.

Γράφουμε στον πίνακα το σύνολο που περιέχει όλους τους ακέραιους από το μέχρι και το . Διαγράφουμε από το σύνολο όλους τους ακέραιους που είναι πολλαπλάσια του και του . Να βρείτε πόσοι ακέραιοι θα μείνουν στο σύνολο
:hmm: (Εγώ δεν θα λάβω συμμετοχή,προφανώς,απλά μου φάνηκε ενδιαφέρουσα άσκηση και είπα να την δοκιμάσω...Επειδή όμως θέλω να την δοκιμάσουν και οι ''διαγωνιζόμενοι'' δεν παραθέτω λύση προς το παρόν:P)...Μήπως 1409?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν είναι τόσο... Ξαναδές το πιο προσεκτικά και αν δεν μπορείς θα τη δούμε πιο μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ωραία προσπάθεια... Και εγώ πιστεύω πως χρειάζεται ένα τέτοιο θέμα... Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι... Για την άσκηση:

α)Έστω .

Θα είναι

Από την υπόθεση έχουμε:



Άρα

β)Θα είναι

Σωστά.

Γράφουμε στον πίνακα το σύνολο που περιέχει όλους τους ακέραιους από το μέχρι και το . Διαγράφουμε από το σύνολο όλους τους ακέραιους που είναι πολλαπλάσια του και του . Να βρείτε πόσοι ακέραιοι θα μείνουν στο σύνολο

Προς το παρών, δεν παραθέτω λύση, γιατί πιστεύω ότι πρέπει να την προσπαθήσουν και άλλοι. Δίνω όμως μια συμβουλή: βρείτε πρώτα τον αριθμό των πολλαπλασίων του και του καθώς και του .

Νίκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Σωστός ο Νίκος...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ας βάλω μια άσκηση με παραστάσεις:
1. Έστω και
α. Να βρεθουν τα και .
β. Να προσδιορίσετε το μεγαλύτερο ακέραιο του οποίου οι αριθμοί και είναι πολλαπλάσια.
(Θαλής 2010, Β΄ Γυμνασίου)

Παρατήρηση:
Για να λυθεί η άσκηση πρέπει να γνωρίζεται την προτεραιότητα των πράξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Να βρεθεί ο μεγαλύτερος απ'τους , (την είχα βάλει και εδώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Να βρεθεί ο μεγαλύτερος απ'τους , (την είχα βάλει και εδώ)

Το Β γραφεται 999!=1*2*3*4....*998*999=(500-499)*(500-498 ).....*500*.......*(500+498 )(500+499)=500(500-499)(500+499)(500-498 )(500+498 ).......=500(500^2-499^2)(500-498^2)........ οπου στην τελευταια ισοτητα οι παρενθεσεις ειναι 294.

Το Α γραφεται 500^999=500*500^2*500^2*500^2...... οπου ο ορος EMFANIZETAI 294 φορες.ομως
. με πολλαπλασιασμο κατα μελη των ανισοτητων καταληγουμε οτι 500^999>999!.

Υ.Γ. συγγνωμη που δε χρησιμοποιησα latex αλλα μου πεταγε κατι ακυρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 594 μηνύματα.
σωστο ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Σωστός! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 594 μηνύματα.
οκ,ευχαριστω:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top