Ασκήσεις Φυσικής & Μαθηματικών

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
:eek::eek::eek:

Ωραια, σειρα μου τωρα.
Καταρχην θυμισε μου τους 2 νομους του Νευτωνα (τον 1ο και τον 3ο), δευτερον τι εννοουμε με τον όρο ''αδράνεια σώματος'', και 3ο διαφορες μαζας-βαρους (ειναι 5).

Υ.Γ Μολις σου είπα 3 στανταρ θεματα που θα πεσουν την Δευτερα, οποτε μην διανοηθω να δω ''βαριεμαι''.
Υ.Γ.2 Τωρα που το σκεφτομαι, κι εγ Δευτερα γραφω φυσικη...

Προς τι η φατσα;
βαριεμαι:P
Λοιπον: οταν ενα σωμα ασκει μια δυναμη σε ενα αλλο ( δραση) τοτε και το δευτερο σωμα ασκει μια δυναμη ισου μετρου αλλα αντιθετης διευθυνσης στο πρωτο ( αντιδραση) πιο απλα: για καθε δραση υπαρχει παντα μια αντιδραση
Οταν σε ενα σωμα δεν ασκουνται δυναμεις ή ασκουνται και εχουν συνισταμενη 0 τοτε το σωμα: 1 μενει ακινητο 2 κινηται με σταθερη ταχυτητα.

Μαζα: σχετ. με το ποσο ευκολα ή δυσκολα σπρωχνουμε ενα σωμα βαρος: σχετ. με το ποσο ευκολα ή δυσκολα σηκωνουμε ενα σωμα
Μαζα: την μετραμε με ζυγο Βαρος: το μετραμε με δυναμομετρο
Μαζα: μοναδα μετρησης 1 Kg Βαρος: 1 Ν
Μαζα: μετρο αδρανειας Βαρος: δυναμη που εκλει τα σωματα
Μαζα: μενει σταθερη βαρος: μεταβαλλετε απο τοπο σε τοπο

Εννουμε οτι το σωμα αντιστεκετε σε οποιαδηποτε μεταβολη της κινητικης του καταστασης;;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μαζα: σχετ. με το ποσο ευκολα ή δυσκολα σπρωχνουμε ενα σωμα βαρος: σχετ. με το ποσο ευκολα ή δυσκολα σηκωνουμε ενα σωμα

Εδω ειναι προτιμοτερο να γραφεις ''μαζα: Ποσότητα ύλης Βαρος: Ελκτικη δυναμη που ασκεί η γη σε ένα σώμα''. Είναι πιο καλό. Αν και δεν νομζω να ειναι λαθος, δεν ξερω... Θα ρωτησω την Ν. :hmm::hmm::hmm:

Σωστα όλα τα υπολοιπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εδω ειναι προτιμοτερο να γραφεις ''μαζα: Ποσότητα ύλης Βαρος: Ελκτικη δυναμη που ασκεί η γη σε ένα σώμα''. Είναι πιο καλό. Αν και δεν νομζω να ειναι λαθος, δεν ξερω... Θα ρωτησω την Ν. :hmm::hmm::hmm:

Σωστα όλα τα υπολοιπα :)

Να την ρωτησεις λιγο συντομα ομως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θα την ρωτησω την Τριτη αν την δω (μακαρι να την δω :inlove::inlove::inlove:)

Στο ευχομαι,... Για το καλο μου:worry:
Περιμενω σχημα λεμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Στο ευχομαι,... Για το καλο μου:worry:
Περιμενω σχημα λεμε

Ξες πως βαριεμαι να σκαναρω τωρα σχημα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ξες πως βαριεμαι να σκαναρω τωρα σχημα??

Και εγω βαριομουν να γραψω τους νομους και την αδρανεια αλλα τους εγραψα... come on liebe αντε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Και εγω βαριομουν να γραψω τους νομους και την αδρανεια αλλα τους εγραψα... come on liebe αντε.

Αχ θα σε σκοτωσω... :kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • img015.jpg
    img015.jpg
    331.4 KB · Εμφανίσεις: 165

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τελειααα!!! <3 μπραβο! \
Και εγω σε αγαπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Θα βάλω μια αρκετά δύσκολη άσκηση:
1. Δύο κινητά, τα Α και Β κινούνται ευθύγραμμα ομαλά στον ίδιο δρόμο. έχοντας όμοιες κατευθύνσεις. Κινούνται με ταχύτητες 144km/h και 72km/h, αντίστοιχα. Την στιγμή t0, το Α βρίσκετε 1000m πίσω από το Β. Ποια χρονική στιγμή και σε ποια απόσταση από την αρχική θέση του Α θα συναντηθούν; Ποια χρονική στιγμή θα απέχουν πάλι 500m;

Πηγή: https://www.scribd.com/doc/3565261/ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΗ-ΚΙΝΗΣΗ (έχει πολλές τέτοιες ασκήσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Και μια ακόμη άσκηση:
Αν x + y = 20
x * y = 75
Τότε x - y = ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Και μια ακόμη άσκηση:
Αν x + y = 20
x * y = 75
Τότε x - y = ;
Ωραία άσκηση, αλλά η λύση της ξεφεύγει από τα όρια της τάξης μας(εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν βλέπω;)).
Οι δύο εξισώσεις αποτελούν ένα σύστημα, οπότε λύνοντας την πρώτη ως προς έχουμε:
. Αντικαθιστώντας στην δεύτερη ισότητα παίρνουμε ισοδύναμα:

Η σχέση (1) αποτελεί μια δευτεροβάθμια εξίσωση με διακρίνουσα
Οι λύσεις αυτής της εξίσωσης είναι .
Άρα ή

Τώρα, αντικαθιστώντας στην πρώτη δοσμένη ισότητα έχουμε ότι ή .

Συνοψίζοντας για έχουμε (1η Περίπτωση) και για έχουμε (2η Περίπτωση).

Παίρνωντας την 1η Περίπτωση βρίσκουμε ότι ενώ για τη 2η Περίπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ωραία άσκηση, αλλά η λύση της ξεφεύγει από τα όρια της τάξης μας(εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν βλέπω;)).
Οι δύο εξισώσεις αποτελούν ένα σύστημα, οπότε λύνοντας την πρώτη ως προς έχουμε:
. Αντικαθιστώντας στην δεύτερη ισότητα παίρνουμε ισοδύναμα:

Η σχέση (1) αποτελεί μια δευτεροβάθμια εξίσωση με διακρίνουσα
Οι λύσεις αυτής της εξίσωσης είναι .
Άρα ή

Τώρα, αντικαθιστώντας στην πρώτη δοσμένη ισότητα έχουμε ότι ή .

Συνοψίζοντας για έχουμε (1η Περίπτωση) και για έχουμε (2η Περίπτωση).

Παίρνωντας την 1η Περίπτωση βρίσκουμε ότι ενώ για τη 2η Περίπτωση

Πράγματι, αυτή η άσκηση είναι για μαθητές γ γυμνασίου. Λάθος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού φυσικής! Εσείς είστε στους πρωτεύσαντες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού φυσικής! Εσείς είστε στους πρωτεύσαντες;

Που είναι??? Δεν το βρίσκω... Στείλε λινκ!!!
Ασε ακυρο το βρικα... πφφ δεν ειμαι... Ειναι όμως δύο παιδιά από το σχολείο μου, κάτι είναι κι αυτό :)
Εσύ είσαι Νίκο?

Της Θεσσαλονικης πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Που είναι??? Δεν το βρίσκω... Στείλε λινκ!!!
Ασε ακυρο το βρικα... πφφ δεν ειμαι... Ειναι όμως δύο παιδιά από το σχολείο μου, κάτι είναι κι αυτό :)
Εσύ είσαι Νίκο?

Της Θεσσαλονικης πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα?

Ναι, εγώ είμαι. Από ότι καταλαβαίνω, το σχολείο σου έχει πολλούς λάτρες της φυσικής.
Δεν έχουν βγει ακόμη τα αποτελέσματα από την Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ναι, εγώ είμαι. Από ότι καταλαβαίνω, το σχολείο σου έχει πολλούς λάτρες της φυσικής.
Δεν έχουν βγει ακόμη τα αποτελέσματα από την Θεσσαλονίκη.

Συγχαρητήρια!!!!!! :clapup::clapup::clapup:
Τουλαχιστον ευχομαι να παρω κατι απο κει... Ξεφτιλα να μην διακριθεις σε εναν διαγωνισμο με 30 συμμετοχες! :redface:

Ναι, στειλαμε 8 παιδια απο την δευτέρα και 4 απο την Τρίτη :D:D:D

Και για ον τοπικ πες τους 3 νόμους του Νεύτωνα (από γελοιο σε γελοιό πάω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Συγχαρητήρια!!!!!! :clapup::clapup::clapup:
Τουλαχιστον ευχομαι να παρω κατι απο κει... Ξεφτιλα να μην διακριθεις σε εναν διαγωνισμο με 30 συμμετοχες! :redface:

Ναι, στειλαμε 8 παιδια απο την δευτέρα και 4 απο την Τρίτη :D:D:D

Ο καλύτερος τι θέση πήρε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ο καλύτερος τι θέση πήρε;

Τι εννοεις?
Και για να μην ειμαστε οφ τοπικ εξηγησε μου και γιατι σε ενα λεωφορειο που σταματαει αποτομα οι επιβατες πεταγονται μπροστα (γελοιο το ξερω αλλα ηταν το πρώτο που μου ήρθε :/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Τι εννοεις?
Και για να μην ειμαστε οφ τοπικ εξηγησε μου και γιατι σε ενα λεωφορειο που σταματαει αποτομα οι επιβατες πεταγονται μπροστα (γελοιο το ξερω αλλα ηταν το πρώτο που μου ήρθε :/:)

Αυτό το φαινόμενο οφείλετε στην αδράνεια, δηλαδή στην τάση των σωμάτων να αντιστέκονται σε οποιαδήποτε μεταβολή της κινητικής τους κατάστασης. Άρα, αφού το λεωφορείο μεταβάλλει την ταχύτητά του απότομα, εμείς έχουμε την τάση να πεταγόμαστε μπροστά. Μέτρο της αδράνειας είναι η μάζα των σωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top