Ασεξουαλικότητα : Νέα Επανάσταση;

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,847 μηνύματα.
Asexuals Το 1/4 του πληθυσμού

Copyright © 2013 ATHENSVOICE A.E.
Ανάπτυξη εφαρμογής OTO I Dev
ATHENSVOICE
Πίσω Sex stories
ΧΑΡΗΣ ΜΑΡΚΑΚΗΣ
Asexual Revolution
Παρά την αποχή από το σεξ, δηλώνουν ευτυχισμένοι


Στην πανσεξουαλική εποχή που ζούμε, είμαστε σε συνεχή αναζήτηση και εξερεύνηση διαφορετικών σεξουαλικών εμπειριών. Καινούργιοι όροι μπαίνουν στη καθημερινότητά μας για νέες σεξουαλικές τάσεις και συμπεριφορές. Ένας τέτοιος νέος όρος που ταράζει τα νερά και πάει αντίθετα στο ρεύμα της εποχής είναι οι ασέξουαλ, που ανακαλύφθηκαν σχετικά πρόσφατα, με το κυρίαρχο ρεύμα να τους αμφισβητεί και να αντιδρά απέναντί τους με μεγάλη δυσπιστία και καχυποψία.

Δηλώνουν υγιείς κι ευτυχισμένοι, παρά την αποχή από το σεξ, και πιο αποφασισμένοι και συσπειρωμένοι από ποτέ διεκδικούν δυναμικά το δικαίωμα στο να μην επιθυμούν σεξουαλική επαφή. Στον αντίποδα της σεξουαλικής απελευθέρωσης των 60s, ζητούν την παγκόσμια αποδοχή και αναγνώρισή τους ως επίσημος απελευθερωμένος σεξουαλικός προσανατολισμός. Παρότι ο ορισμός της ασεξουαλικότητας είναι ακόμα ασαφής και αμφιλεγόμενος, οι ίδιοι περιγράφουν φυσιολογική την κατάσταση που βιώνουν, χωρίς εμφανή παθολογικά ή ψυχικά αίτια.

«Δεν περιστρέφονται τα πάντα γύρω από το σεξ στη ζωή μου. Το αντίθετο, θα έλεγα… Αγαπώ βαθιά και αληθινά τα άτομα που με περιβάλλουν και ερωτεύομαι πλατωνικά, χωρίς να αναζητώ τη σεξουαλική επαφή. Έχω κάνει πολλές φορές σεξ στο παρελθόν, αλλά δεν με ικανοποιούσε καθόλου. Στην αρχή νόμιζα πως έφταιγαν οι άλλοι και πως θα ήμουν για πάντα δυστυχισμένη. Δεν είμαι ανοργασμική. Όταν έχω σεξουαλική ορμή δεν αναζητώ πια παρτενέρ να με ικανοποιήσει. Όταν αισθάνομαι αυτή την ανάγκη, αυνανίζομαι. Μου αρέσουν τα χάδια ή τα φιλιά, και τώρα που γνωρίζω τι μου συμβαίνει, έχω συμφιλιωθεί με τον εαυτό μου. Το σεξ είναι ο τελευταίος παράγοντας που με αφορά και με ενδιαφέρει». - Jenny, 29

Κάποιοι ασέξουαλ μπορεί έχουν σεξουαλική διέγερση και κάποιοι όχι, με μικρές διαβαθμίσεις στη μειωμένη τους libido. Το γεγονός παραμένει πως δεν νιώθουν σεξουαλική έλξη. Γνωριμίες πάντως καταλήγουν σε πραγματικές φιλίες, ακόμα και σε γάμο, μέσα από την ηλεκτρονική κοινότητα του AVEN (Asexual Visibility and Education Network), που είναι το μεγαλύτερο φόρουμ αποδοχής, συμπαράστασης και υποστήριξης των ασεξουαλικών. Η Jenny, η Evangeline και ο David είναι τρεις από τα περισσότερα από 60.000 μέλη σε όλο τον κόσμο, που ολοένα και πληθαίνουν. Οι ασέξουαλ αποτελούν πλέον μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας, αφού τελευταία έρευνα έδειξε ότι αποτελούν το ¼ του συνολικού πληθυσμού από το οποίο το 70% είναι γυναίκες.

«Μου προκαλεί αποστροφή η ερωτική επαφή. Δεν είμαι άρρωστη ή ανώμαλη και δεν με ελκύει κανένα φύλο. Υπάρχουν πολλοί προκατειλημμένοι -από άγνοια κυρίως- που πρέπει να καταλάβουν τη διαφορά ανάμεσα στο ότι η ασεξουαλικότητα είναι σεξουαλικός προσανατολισμός, ενώ η αγαμία αφορά σε μία μεγαλύτερη ή μικρότερη αποχή από το σεξ (συνήθως όχι ακριβώς ηθελημένη). Είμαι άφυλη, δεν διαφέρω σε τίποτα από τους straight, gay, bisexual και απλώς θεωρώ πως το σεξ είναι υπερεκτιμημένο. Μπορώ να ζήσω μια χαρά και χωρίς αυτό». - Evangeline, 30


Η σημαία υπερηφάνειας και το το ανάποδο τρίγωνο με αποχρώσεις μοβ-άσπρο-γκρι-μαύρο που αποτελεί παγκόσμιο σύμβολο των ασεξουλικών.

«Όταν ήμουν δεκατριών, όλοι οι φίλοι μου μιλούσαν για το σεξ και την σεξουαλικότητα. Αισθάνονταν ότι έπρεπε να έχουν εμπειρίες ανάλογες με το πρότυπο του αρσενικού που μας έχουν επιβάλει. Εγώ απλώς δεν μπορούσα να τους καταλάβω. Ποτέ δεν είχα την ανάγκη αυτής της εμπειρίας. Είναι κάτι που τρομοκρατεί πολλούς ασέξουαλ». - David, 26

Το ερώτημα αν η ασεξουαλικότητα αποτελεί πράγματι προσανατολισμό ή παθολογική κατάσταση δεν έχει απαντηθεί. Το μοντέλο αυτό «ερωτικής» ζωής διχάζει την επιστημονική κοινότητα, που αδυνατεί προς το παρόν να ερμηνεύσει αυτό τον προσανατολισμό. Μάλιστα, κάποιοι υποστηρίζουν πως, λόγω της οικονομικής κρίσης, η ερωτική επιθυμία μειώθηκε, ενώ η σεξουαλική δυσλειτουργία αυξήθηκε τόσο που οδεύουμε σε ένα παγκόσμιο φαινόμενο μιας ασεξουλικής εποχής. Στο μεγάλο φάσμα της σεξουαλικής απελευθέρωσης το θέμα της ασεξουαλικότητας είναι σύνθετο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ανθρώπινη (α)σεξουαλικότητα είναι πιο πολύπλοκη από όσο έχει εκτιμηθεί μέχρι σήμερα.

Υ.Γ. Ίσως καμιά φορά, ένα κομμάτι κέικ να είναι προτιμότερο από το σεξ. «Η μαλακία δεν τυφλώνει, αν πετύχει μάλιστα, τύφλα να 'χει το σεξ!»



ATHENSVOICE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,847 μηνύματα.
To ενα τεταρτο του πληθυσμου μου φαινεται υπερβολικο. Μηπως ειναι 1,4;;;
Wtf...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Οι asexuals είναι περίπου το 1% (του πληθυσμού της Αμερικής, υποθέτω), σε καμία περίπτωση το ένα τέταρτο αλλιώς θα ακούγαμε για δραματικές πτώσεις σε γεννήσεις ή τίποτα τέτοιο. Έτσι όπως τους παρουσιάζει το άρθρο, οι asexuals ακούγονται περισσότερο ως τύποι που αντιδρούν στο ότι τα πάντα γυρίζουν γύρω από το σεξ παρά ως inherently ανίκανοι να κάνουν σεξ. Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του απέχω και δεν μπορώ...εξάλλου το ότι αυνανίζονται είναι σημάδι libido.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,847 μηνύματα.
Στη wikipedia οντως γραφει για 1%. Αρα μαλλον προκειται για απροσεξια του περιοδικου Αthensvoice
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ηλίθιες αμερικανιές.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teotsi

Νεοφερμένος

Ο teotsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Νομιζω αρκετο ιντερνετ ειχα για σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,847 μηνύματα.
Ηλίθιες αμερικανιές.


Αν δε μιλας αγγλικα... ποσες αμερικανικες ταινιες ειδες τα τελευταια χρονια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ενδιαφέρον. Νομίζω ότι ένα τέτοιο άτομο έτυχε να είναι κοπέλα μου , και μάλιστα για αρκετό καιρό. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,847 μηνύματα.
Formidable Stromae
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Θεωρώ πως είναι όντως σεξουαλικός προσανατολισμός. Άλλωστε για ποιό λόγο να μην είναι; Δε θεωρώ καθόλου απίθανο να υπάρχουν άτομα που δε διεγείρονται σεξουαλικά από την ανθρώπινη επαφή. Οι ασέξουαλ μπορούν κάλλιστα να αυνανίζονται ή να έχουν σεξουαλικά φετίχ- αυτό, όμως, δεν προϋποθέτει σεξουαλική έλξη προς το ανθρώπινο είδος. Ίσως πολύ απλά -με όρους φροϋδικής θεωρίας- η σεξουαλική ενέργεια είναι κατ'αποκλειστικότητα επενδυμένη σε ένα αντίκειμενο. Ή μηδαμινή λόγω χαμηλής λίμπιντο. Και ακόμη και φροϋδικά να μη το δεις(μιας που θεωρείται αναχρονιστικός πλέον), είναι απίθανο να είναι ορμονικό? Ούτως ή αλλως μιλάμε για το 1-2%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
βασικά αυτό με προβλημάτισε και εμένα από το κείμενο:πως γίνεται να είναι σεξουαλικός προσανατολισμός. Αφού οι άνθρωποι λέγονται α-σέξουαλ(αλφα στερητικό) που σημαίνει ότι δεν ασχολούνται με το σεξ και εν γένει δεν τους αφορά το θέμα.
Άλλωστε
*«Ασέξουαλ» -ασεξουαλικό χαρακτηρίζεται το άτομο που αποστασιοποιείται και απέχει από τη σεξουαλικότητα, ακινητοποιημένο και αδύνατο να αντιδράσει ή να ενταχθεί στο ερωτικό παιχνίδι με τους σύγχρονους κανόνες.

Διάβασε περισσότερα στο: Happily Asexual | gazzetta.gr
άρα δεν μπορεί να είναι σεξουαλικός προσασνατολισμός. Είναι σαν να λέμε ότι το ότι δεν ακούς μουσική είναι μουσική επιλογή (ηλίθιο παράδειγμα αλλά κατά κάποιον τρόπο δείχνει τη σχέση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
μαλακίες στο τετράγωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
άρα δεν μπορεί να είναι σεξουαλικός προσασνατολισμός. Είναι σαν να λέμε ότι το ότι δεν ακούς μουσική είναι μουσική επιλογή (ηλίθιο παράδειγμα αλλά κατά κάποιον τρόπο δείχνει τη σχέση)
Καταλαβαίνω τι εννοείς. Ωστόσο αναφέρομαι στο ότι είναι μια κατάσταση όσον αφορά το σεξ(ή την έλλειψή του), όπως ακριβώς η ομοφυλοφιλία(σεξ αποκλειστικά με το ίδιο φύλο) ή η ετεροφυλία(σεξ με το αντίθετο φυλο) ή το πανσέξουαλ(ανοιχτοί σε όλους) κτλ. Αναλογικά -> ασέξουαλ(σεξ με κανέναν). Όπως και να'χει,είτε είναι σεξουαλικός προσανατολισμός με την στερεοτυπική έννοια είτε όχι δεν παύει να είναι κάποιος προσανατολισμό όσον αφορά τον έρωτα και το σεξ που τα ίδια τα άτομα δεν επιλέγουν. (Αλλά ακόμη κι αν είναι συνειδητή απόφαση, δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία εφ'όσον δε βλάπτουν κανέναν.)

μαλακίες στο τετράγωνο
Τα επιχειρήματά σου με έβαλαν σε βαθιές σκέψεις η αλήθεια είναι.(ή αλλιώς Ισοπεδώνουμε ό,τι δεν είμαστε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorg0s

Νεοφερμένος

Ο Giorg0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
τι αλλη βλακεια θα ακουσουμε?? και ηταν αναγκη να κανουν ολοκληρο οργανισμο και να απαιτησουν να χειραφετηθουν ως νεα σεξουαλικη υποκατηγορια εποχης?
πω πω :whatever:
εγω ενα ξερω, οποιος εχει συγκεκριμενες πεποιθησεις και τις πιστευει ο ιδιος βαθια μεσα του δεν εχει αναγκη την παγκοσμια αναγνωριση. ζει εχοντας τα πιστευω του και οχι με βλακειες του στυλ "we are many...we are legion...we...are...asexuals...expect us"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top