Αρχιτεκτόνων Μηχανικών vs Πολιτικών Μηχανικών

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Για να απαντήσω σε όλους!Ξέρω πολιτικό μηχανικό που σχεδίασε-έφτιαξε (όπως προτιμάτε) κτήριο και δεν ήταν ένα απλό τετράγωνο κτήριο αλλά αντίθετα πολύ όμορφο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Για να απαντήσω σε όλους!Ξέρω πολιτικό μηχανικό που σχεδίασε-έφτιαξε (όπως προτιμάτε) κτήριο και δεν ήταν ένα απλό τετράγωνο κτήριο αλλά αντίθετα πολύ όμορφο!:)


Και;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
O Πολιτκός έχει δικαίωμα να σχεδιάζει όπως και ο αρχιτέκτονας έχει δικαίωμα για στατικές μελέτες (τα έχει μπερδέψει το ΤΕΕ και έχει δώσει τα δικαιώματα του ενός και στον άλλον). Αν θέλω να φτιάξω ένα σπίτι στο μέλλον (ή μια πολυκατοικία ένας πιο πλούσιος) μπορεί ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ αρχιτέκτονα. Για αυτό στην Ελλάδα ο Πολιτκός Μηχανικός είναι ανώτερος από τον φίλο του Αρχιτέκτονα Μηχανικό όχι ως προς τις σπουδές αλλά ως προς τις προοπτικές (αυτό πρέπει να διαφέρει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Οι αρχιτέκτονες απο όσο ξέρω ασχολούνται και με την διαμόρφωση πχ πεζοδρόμηση,ανάδειξη κτλ αρχαιολογικών χώρων και μνημείων,μουσείων και γενικά έχει ένα "αέρα" πολιτισμού η σχολή.Προσωπικά την θεωρώ πιο ενδιαφέρουσα απο τους πολιτικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Για να απαντήσω σε όλους!Ξέρω πολιτικό μηχανικό που σχεδίασε-έφτιαξε (όπως προτιμάτε) κτήριο και δεν ήταν ένα απλό τετράγωνο κτήριο αλλά αντίθετα πολύ όμορφο!:)

Η ύπαρξη (και γνώση σου περί) ενός πολιτικού μηχανικού με ευχέρεια και ευαισθησία στη σχεδίαση ή και κάποιες περαιτέρω σπουδές πάνω στο αντικείμενο δεν αποδεικνύει τίποτα για το σύνολο του κλάδου, πόσο μάλλον για τις σπουδές που παρακολουθούν οι φοιτητές του.-


----------------------------------------------------------
με τόσα χρόνια που έχουν περάσει από τότε που χτίστηκε, εγώ γι αυτό τον θαυμάζω. :P
Την τελευταία φορά που κοίταξα δε θαυμάζαμε τον Παρθενώνα μόνο επειδή στέκεται ακόμη...
:P


---------------------------------------------------------
Οι αρχιτέκτονες απο όσο ξέρω ασχολούνται και με την διαμόρφωση πχ πεζοδρόμηση,ανάδειξη κτλ αρχαιολογικών χώρων και μνημείων,μουσείων και γενικά έχει ένα "αέρα" πολιτισμού η σχολή.

Και με κτήρια εκπαίδευσης, διοίκησης, υγείας, εμπορίου, συγκροτημάτων κατοικίας, θρησκευτικά κτήρια (αν και στην Ελλάδα δεν μπορούμε να ελπίζουμε σε αυτό, προτιμάμε τις kitch απομιμήσεις βυζαντινών ναών).
Αλλά ναι, ένα "θέμα" αν θες με τον πολιτισμό και την κουλτούρα υπάρχει.:P





PS to admins: υπήρχε ήδη τέτοιο θέμα νομίζω, αν γίνεται ας κάνουμε ένα merge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ρε,ο αρχιτέκτονας λέγεται και αρχιτέκτονας μηχανικός.Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτός?Αυτός κάνει όλα τα σχέδια,αυτός ασχολείται με τη λειτουργικότητα του κτηρίου και στη συνέχεια ο πολιτικός μηχανικός φροντίζει αυτό που σχεδιάσε ο αρχιτέκτονας να το κάνει υλοποιήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Ρε,ο αρχιτέκτονας λέγεται και αρχιτέκτονας μηχανικός.Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτός?Αυτός κάνει όλα τα σχέδια,αυτός ασχολείται με τη λειτουργικότητα του κτηρίου και στη συνέχεια ο πολιτικός μηχανικός φροντίζει αυτό που σχεδιάσε ο αρχιτέκτονας να το κάνει υλοποιήσιμο.

Aυτό πρέπει να γίνεται κανονικά θεωρητικά. Ο αρχιτέκτονας να κάνει σχέδια και όλοι οι υπόλοιποι να εργάζονται σύμφωνα με τα σχέδια του.

Όμως το ΤΕΕ τα έχει κάνει μπάχαλο. Έτσι ο πολιτικός μηχανικός μπορεί να κάνει σχέδια, ο αρχιτέκτονας στατικές μελέτες και οι δυο ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες (που κανονκά έπρεπε να κάνει μόνο ο ΗΜΜΥ ή ο μηχανολόγος μηχανικός).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Τι και?Απλά απάντησα σ'αυτούς που πιστεύουν ότι οι πολιτικοί μηχανικοί φτιάχνουν απλά τετράγωνα κτήρια:)Και κάτι άλλο δεν υποστηρίζω τον πολιτικό μηχανικό ενάντια στον αρχιτέκτονα!Η αρχιτεκτονική είναι πολύ ενδιαφέρουσα..Απλά υποστηρίζω ότι μπορεί η συμβολή του αρχιτέκτονα σε ένα κτήριο να είναι σημαντική , αλλά για πολλούς δεν είναι πάντα απαραίτητη!!:):):);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ρε,ο αρχιτέκτονας λέγεται και αρχιτέκτονας μηχανικός.Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτός?Αυτός κάνει όλα τα σχέδια,αυτός ασχολείται με τη λειτουργικότητα του κτηρίου και στη συνέχεια ο πολιτικός μηχανικός φροντίζει αυτό που σχεδιάσε ο αρχιτέκτονας να το κάνει υλοποιήσιμο.

Αμήν.

:yahoo:






Τι και?Απλά απάντησα σ'αυτούς που πιστεύουν ότι οι πολιτικοί μηχανικοί φτιάχνουν απλά τετράγωνα κτήρια:)

Απαντάς με ένα παράδειγμα. Η αντίθετη άποψη έχει να επιδείξει μερικές πόλεις. Guess who's right.

Και κάτι άλλο δεν υποστηρίζω τον πολιτικό μηχανικό ενάντια στον αρχιτέκτονα!Η αρχιτεκτονική είναι πολύ ενδιαφέρουσα..Απλά υποστηρίζω ότι μπορεί η συμβολή του αρχιτέκτονα σε ένα κτήριο να είναι σημαντική , αλλά για πολλούς δεν είναι πάντα απαραίτητη!!:):):);)
Άλλο το τι γίνεται κι άλλο το τι θα έπρεπε να γίνεται ;)
Πιστεύω ότι έτσι πρέπει να γίνεται!:)

Αχμ...:whistle:


Θεωρείς πολύ ενδιαφέρον κάτι για το οποίο μέχρι χθες (και ίσως ακόμη και τώρα) δεν είχες ιδέα περί τίνος πρόκειται. Χμ... Δεν είναι και πολύ πειστικό αυτό.
Τέλος πάντων, κτήριο χωρίς αρχιτεκτονική θεωρείται παράπηγμα, ή μοντέρνα καλύβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κατερίνα,για να γίνει proper job η συμβολή του αρχιτέκτονα είναι απαραίτητη.Και ο αρχιτέκτονας μπορεί να κάνει στατικές μελέτες,σε περίπτωση που δεν υπάρχει πολιτικός μηχανικός.Μπορεί να λειτουργήσει ως υποκατάστατό του,όχι να τον αντικαταστήσει.Το ίδιο και ο πολιτικός μηχανικός τον αρχιτέκτονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Κατερίνα,για να γίνει proper job η συμβολή του αρχιτέκτονα είναι απαραίτητη.Και ο αρχιτέκτονας μπορεί να κάνει στατικές μελέτες,σε περίπτωση που δεν υπάρχει πολιτικός μηχανικός.Μπορεί να λειτουργήσει ως υποκατάστατό του,όχι να τον αντικαταστήσει.Το ίδιο και ο πολιτικός μηχανικός τον αρχιτέκτονα.
Τότε πώς το εξηγείς ότι σε πολλά κτήρια δεν υπάρχει η επέμβαση αρχιτέκτονα??Δε λέω αν είναι σωστό ή λάθος..Απλά λέω ότι συμβαίνει..:)

Αχμ...:whistle:


Θεωρείς πολύ ενδιαφέρον κάτι για το οποίο μέχρι χθες (και ίσως ακόμη και τώρα) δεν είχες ιδέα περί τίνος πρόκειται. Χμ... Δεν είναι και πολύ πειστικό αυτό.
Τέλος πάντων, κτήριο χωρίς αρχιτεκτονική θεωρείται παράπηγμα, ή μοντέρνα καλύβα.[/spoiler]
Εδώ και κάτι χρόνια θεωρώ την αρχιτεκτονική πιο ενδιαφέρουσα απ'το τμήμα πολιτικών μηχανικών!Δε νομίζω να έδειξα ότι δε ξέρω περί τίνος πρόκειται η αρχιτεκτονική!Με αυτό που είπα χθες εννοούσα ότι ένα κτήριο μπορεί καλώς ή κακώς να γίνει μόνο με πολιτικό μηχανικό!Άλλο αν αυτό δεν είναι σωστό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τότε πώς το εξηγείς ότι σε πολλά κτήρια δεν υπάρχει η επέμβαση αρχιτέκτονα??Δε λέω αν είναι σωστό ή λάθος..Απλά λέω ότι συμβαίνει..:)

Γιατί δέχεσαι ως δεδομένο ότι σε πολλά κτήρια γίνεται proper job?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Τότε πώς το εξηγείς ότι σε πολλά κτήρια δεν υπάρχει η επέμβαση αρχιτέκτονα??

What he said.^

Δεν είναι απλώς πολλά, είναι 80%. Εσύ πως εξηγείς το χάλι των ελληνικών πόλεων;:hmm:

Εδώ και κάτι χρόνια θεωρώ την αρχιτεκτονική πιο ενδιαφέρουσα απ'το τμήμα πολιτικών μηχανικών!Δε νομίζω να έδειξα ότι δε ξέρω περί τίνος πρόκειται η αρχιτεκτονική!
>
Ρε παιδιά τόσα χρόνια πώς γίνονται τα κτίρια ??? Είδατε να πέσει κανά κτίριο? Εγώ πάντως δε ξέρω... Πιστεύω ότι ο αρχιτέκτονας δίνει την τελική πινελιά:)
Πιστεύω απλά ότι η παρέμβαση αρχιτέκτονα δεν είναι απαραίτητη στο να στέκεται ένα κτίριο!Ο αρχιτέκτονας κάνει αισθητικά ένα κτήριο..:)
Οι αρχιτέκτονες δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη ευθύνη..Λειτουργικά κτήρια φτιάχνουν και οι πολιτικοί!Δε θέλω να καταλήξω κάπου!Απλά απαντάω:)

:whistle::giveup:

-----------------------------------------------------------------------------
Δε λέω αν είναι σωστό ή λάθος..Απλά λέω ότι συμβαίνει..:)
------------------------------------------------------------
Με αυτό που είπα χθες εννοούσα ότι ένα κτήριο μπορεί καλώς ή κακώς να γίνει μόνο με πολιτικό μηχανικό!Άλλο αν αυτό δεν είναι σωστό:)
>
Άλλο το τι γίνεται κι άλλο το τι θα έπρεπε να γίνεται ;)
Πιστεύω ότι έτσι πρέπει να γίνεται!:)
Μη με κάνεις να ξαναψάχνω τα μηνύματα για πολλαπλά quotes λέγοντας πως δεν είπες κάτι ή προσπαθώντας να βρεις συμβιβαστική θέση. Scripta manent.
Παραδέξου πως έκανες λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Αν με αξιώσει ποτέ ο Θεός να κάνω σπίτι. Θα πληρώσω μόνο πολτικό μηχανικό και όχι αρχιτέκτονα μηχανικό. (δε θα πληρώνω και 2 μηχανιούς έναν για σχέδια έναν για στήριξη ).
_________________





Όπως οι περισσότεροι δε θα πληρώσω 2 μηχανικούς ενώ μπορεί να με καλύψει ο ένας. Επίσης το σχέδιο του σπιτιού μπορώ και να το κάνω και μόνος μου (και δεν πιστεύω ότι ένας αρχιστέκτονας ξέρει καλύτερα από μένα τις ανάγκες ή τις επιθυμίες μου). Αν το σχέδιο μου υπερβαίνει τους κανόνες της πολεοδομίας τότε τις απαραίτητες διορθώσεις μπορεί να μου τις κάνει ο πολιτικός μηχανικός.

Συνοπτικά προτιμώ να έχω έναν μηχανικό εξειδικευμένο στην ευστάθεια και στην στατική του κτιρίου παρά έναν μηχανικό καλλιτέχνη που απλώς κάνει μελέτες στατικής επειδή μόνο και μόνο του έδωσε τα δικαίωματα το ΤΕΕ.

Όσοι δε με συμφωνούν με τα λόγια μου ας κοιτάξουν το πρόγραμμα σπουδών των 2 σχολών (αρχικά του Αρχιτέκττονα )https://www.arch.ntua.gr/studies/degree/periexomenomathimaton/sitemathimaton.htm

μετά του πολιτικού μηχανικού (https://www.civil.ntua.gr/courses/ ) δείτε τα μαθήματα για να καταλάβαιτε ότι οι αρχιτέκτονες είναι γεμάτο ιστορίες της τέχνης και καλλιτεχνικά και πείτε μου ποιον εμπιστεύεστε από τους 2 επαγγελματίες για να σας φτιάξει ένα κτίριο.

Εγώ αν ήταν να διαλέξω έναν θα διάλεγα με κλειστά τα μάτια πολτικό μηχανικό.
Αν έχετε λεφτά για πέταμα πάρτε και τους 2. Πάρτε και έναν ΗΜΜΥ ή μηχανολόγο μηχανικό για να σας κάνει ηλεκτρολογικό σχέδιο και μηχανολογικό και σαχλαμαρίτσες.

Το σπίτι δε το φτιάχνει ούτε ο πολιτικός μηχανικός. ούτε ο αρχιτέκτονας, ούτε ο ΗΜΜΥ. Προτιμώ από το να πάρω έναν καλό μηχανικό να πάρω έναν έμπειρό κτίστη και έναν έμπειρο ηλεκτρολόγο του ΤΕΙ που θα μου φτιάξει την εγκατάσταση. Αφού το ΤΕΕ με υποχρεώνει να έχω μια υπογραφή μηχανικού θα πάρω έναν δε θα πάρω 10 (εσείς αν θέλετε πάρετε και 15) και ο μηχανικός που θεωρώ πιο κατάλληλος είναι ο πολιτικός μηχανικός.


΄Οποιος θέλει να ασχοληθεί με οικοδομές τον συμβολεύω να πάει πολιτικός μηχανικός με κλειστά τα μάτια. Όποιος του αρέσει η τέχνη, οι μακέτες κ.λπ. πηγαίνει αρχιτέκτονας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Επίσης το σχέδιο του σπιτιού μπορώ και να το κάνω και μόνος μου (και δεν πιστεύω ότι ένας αρχιστέκτονας ξέρει καλύτερα από μένα τις ανάγκες ή τις επιθυμίες μου).

1. Να σε δω να σχεδιάσεις (συνθέσεις) αρχιτεκτόνημα (και όχι κουτί ή πολλά κουτιά μαζί) και δεν θέλω τίποτα άλλο στον κόσμο. Ούτε που πρέπει να προσανατολίζονται οι χώροι δεν ξέρεις.:wall:

2. Αυτός που σχεδιάζει ένα κτήριο το κάνει βάση ενός πράγματος που λέγεται Κτηριολογικό Πρόγραμμα. Δε φτιάχνει τα δικά του. Και φυσικά δε σου παρουσιάζει ένα σπίτι και τελειώνει το θέμα εκεί. Όλη την ώρα σε ρωτάει να του πεις τη γνώμη σου και τις ανάγκες σου.
:knife:

δείτε τα μαθήματα για να καταλάβαιτε ότι οι αρχιτέκτονες είναι γεμάτο ιστορίες της τέχνης και καλλιτεχνικά και πείτε μου ποιον εμπιστεύεστε από τους 2 επαγγελματίες για να σας φτιάξει ένα κτίριο.

Επειδή είσαι τόσο σχετικός με το ζήτημα, μάθε πως αυτά τα λιγοστά για σένα μαθήματα δομικής, στατικής κλπ είναι αρκετά για να σου κάνουν τα στατικά για το σπίτι σου.
Και δεν καταλαβαίνω πως οι ιστορία της αρχιτεκτονικής και της τέχνης σε αποκλείει από το να ξέρεις κάποια βασικά στατικά.:wall:

΄Οποιος θέλει να ασχοληθεί με οικοδομές τον συμβολεύω να πάει πολιτικός μηχανικός με κλειστά τα μάτια. Όποιος του αρέσει η τέχνη, οι μακέτες κ.λπ. πηγαίνει αρχιτέκτονας.

Αφού δεν έχεις ιδέα τι μιλάς;
Την επίβλεψη στην οικοδομή ποιος την κάνει; Ο φούφουτος;:fool:


Αν έχετε λεφτά για πέταμα πάρτε και τους 2.

Γενικά μαζέψου λίγο. Δε σου έχει δώσει κανείς το δικαίωμα να προσβάλλεις ένα σύνολο ανθρώπων και να αποκαλείς την επίπονη εργασία τους ως κάτι "για πέταμα".



Πάνε αλλού να τρολλάρεις, και άσε τις "συμβουλές". Συμβουλές δίνει αυτός που έχει επαφή με το αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εγώ αν ήταν να διαλέξω έναν θα διάλεγα με κλειστά τα μάτια πολτικό μηχανικό.
Αν έχετε λεφτά για πέταμα πάρτε και τους 2. Πάρτε και έναν ΗΜΜΥ ή μηχανολόγο μηχανικό για να σας κάνει ηλεκτρολογικό σχέδιο και μηχανολογικό και σαχλαμαρίτσες.

Το σπίτι δε το φτιάχνει ούτε ο πολιτικός μηχανικός. ούτε ο αρχιτέκτονας, ούτε ο ΗΜΜΥ. Προτιμώ από το να πάρω έναν καλό μηχανικό να πάρω έναν έμπειρό κτίστη και έναν έμπειρο ηλεκτρολόγο του ΤΕΙ που θα μου φτιάξει την εγκατάσταση. Αφού το ΤΕΕ με υποχρεώνει να έχω μια υπογραφή μηχανικού θα πάρω έναν δε θα πάρω 10 (εσείς αν θέλετε πάρετε και 15) και ο μηχανικός που θεωρώ πιο κατάλληλος είναι ο πολιτικός μηχανικός.

΄Οποιος θέλει να ασχοληθεί με οικοδομές τον συμβολεύω να πάει πολιτικός μηχανικός με κλειστά τα μάτια. Όποιος του αρέσει η τέχνη, οι μακέτες κ.λπ. πηγαίνει αρχιτέκτονας.


1. Τότε αν εσύ για το σπίτι σου δεν χρειάζεσαι ηλεκτρολόγο-μηχανολόγο-αρχιτέκτονα-πολιτικό μηχανικό ας καταργηθούν όλα αυτά τα επαγγέλματα και ας υπάρχουν μόνο μηχανικοί-έμπειροι κτίστες (πολύ πιο ασφαλείς από ένα άτομο που έχει σπουδάσει σε κάποιο αντικείμενο ;) ) και ηλεκτρολόγοι ΤΕΙ (που σημαίνει ότι δεν βλέπεις καμία διαφορά ανάμεσα σε ΤΕΙ-Πολυτεχνείο :S)

2. Από όσο βλέπω σπουδάζεις Ιατρική! (αν και σε προηγούμενο ποστ σου πάνω στο θέμα με τις κατευθύνσεις δήλωνες νοσηλευτικη :S)
Οπότε όσους γνωστούς και να έχεις που σπουδάζουν σε σχολές όπως Αρχιτεκτονική ή Πολιτικών μηχανικών ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να απαξιώνεις τις σπουδές τους και το επάγγελμα που επέλεξαν να κάνουν...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ τι μαθαίνει και τι όχι κάποιος σε αυτές τις σχολές όσο και (από όσο φαίνεται) θες να τα ξέρεις όλα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
What he said.^

Δεν είναι απλώς πολλά, είναι 80%. Εσύ πως εξηγείς το χάλι των ελληνικών πόλεων;:hmm:


>




:whistle::giveup:

-----------------------------------------------------------------------------

>

Μη με κάνεις να ξαναψάχνω τα μηνύματα για πολλαπλά quotes λέγοντας πως δεν είπες κάτι ή προσπαθώντας να βρεις συμβιβαστική θέση. Scripta manent.
Παραδέξου πως έκανες λάθος.
:giveup::giveup::giveup::giveup::giveup:Πραγματικά δεν καταλαβαίνω σε τι διαφωνείς μαζί μου..Έχω ψάξει αρκετά καλά την αρχιτεκτονική γιατί ενδιαφερόμουν!!:)Όσα είπα συνεχίζω να τα πιστεύω..Ο αρχιτέκτονας δεν έχει τόσο μεγάλη ευθύνη όσο ο πολιτικός μηχανικός ! Είναι απόλυτα σίγουρο αυτό και επιβεβαιωμένο και απ'τους μεν και απ'τους δε!:)Θα παραδεχτώ ότι έκανα λάθος μόνο αν καταλάβω πού το έκανα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
:giveup::giveup::giveup::giveup::giveup:Πραγματικά δεν καταλαβαίνω σε τι διαφωνείς μαζί μου..Έχω ψάξει αρκετά καλά την αρχιτεκτονική γιατί ενδιαφερόμουν!!:)Όσα είπα συνεχίζω να τα πιστεύω..Ο αρχιτέκτονας δεν έχει τόσο μεγάλη ευθύνη όσο ο πολιτικός μηχανικός ! Είναι απόλυτα σίγουρο αυτό και επιβεβαιωμένο και απ'τους μεν και απ'τους δε!:)Θα παραδεχτώ ότι έκανα λάθος μόνο αν καταλάβω πού το έκανα!:)

Κοίτα, δε θα ξανακάτσω να σου βάλω τα quotes αφού δεν θέλεις να καταλάβεις.

Πρώτο θέμα: Έχεις ψάξει τόσο πολύ την αρχιτεκτονική που η άποψη σου για το τι κάνει ο αρχιτέκτων μηχανικός είναι αυτή που αναφέρεις παραπάνω. Μάλλον δεν έψαξες αρκετά.

Δεύτερο θέμα: Δεν έκανες λόγο μόνο για την ευθύνη. Έκανες λόγο για επαγγελματικά δικαιώματα και ακαδημαϊκές γνώσεις και εξέφρασες υποστήριξη σε μια νοσηρή κατάσταση.

Αν "δεν καταλαβαίνεις" ούτε και τώρα, καλύτερα μην απαντήσεις.



Άντε που μου έβαλες και τη λευκή σημαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι τόσο χαζή και δεν καταλαβαίνω..Πάντως μην εκνευρίζεσαι!Απλά διαφωνούμε...Δεν έκανα λόγο για τα επαγγελματικά δικαιώματα γιατί δεν τα γνωρίζω καλά!Και ποτέ δεν ανέφερα τις ακαδημαϊκές γνώσεις!Είναι αυτονόητο ότι είναι υψηλού επιπέδου οι γνώσεις τους..Τέλος πάντων:)Μην εκνευρίζεσαι,δε λέω κάτι κακό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να έχεις τελειώσει και τα δύο τμήματα.Απο όσο ξέρω αρκετοί το επιχειρούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top