Αρχιτεκτόνων Μηχανικών vs Πολιτικών Μηχανικών

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
παιδιά δεν είμαι καθόλου καλός σε σχέδιο και τέτοια αλλά με ενδιαφέρει πολιτικός μηχανικός , με συμβουλεύετε να ακολουθήσω ή θα δυσκολευτώ με το σχέδιο ?

Για πολιτικός μηχανικός δεν χρειάζεται να έχεις ιδιαίτερες ικανότητες στο σχέδιο. Το σχέδιο του πολιτικού μηχανικού είναι απλό. Για αρχιτέκτον είναι που θα τα βρεις σκούρα αν δεν είσαι καλός στο σχέδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
βασικά είμαι τελίος άσχετος σε σχέδια ... δηλαδή πρέπει να ακολουθήσω Μαθηματικά και Φυσική σωστά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
βασικά είμαι τελίος άσχετος σε σχέδια ... δηλαδή πρέπει να ακολουθήσω Μαθηματικά και Φυσική σωστά ?

Ναι. Έτσι νομίζω πως είναι καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ , εάν έχω και άλλες απορίες θα σας γράψω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι. Ο πολιτικός μηχανικός έχει πλήρη δικαιώματα υπογραφής σε αρχιτεκτονικές μελέτες κτιριακών έργων όπως και ο αρχιτέκτων μηχανικός. Ο αρχιτέκτονας ξέρει λίγα πράγματα για στατικά και δεν αποκτά πολλές γνώσεις πολιτικού μηχανικού όπως και ο πολιτικός μηχανικός αποκτά λίγες αρχιτεκτονικές γνώσεις κατά την διάρκεια των σπουδών του. Ο αρχιτέτων μηχανικός έχει περιορισμένα δικαιώματα υπογραφής στατικών μελετών για κατασκευές οπλισμένου σκυροδέματος.

Ως πτυχιούχος φαίνεται θα ξέρεις κάτι παραπάνω, αλλά απ' όσο γνωρίζω, αρχιτέκτονες με μη αναγνωρισμένα πλήρως πτυχία έχουν ανάγκη άλλους για να υπογράφουν μελέτες, οπότε υποθέτω πως και ένας πολιτικός μηχανικός θα χρειάζεται κάτι αντίστοιχο για μια αρχιτεκτονική μελέτη.
Ο αρχιτέκτονας διδάσκεται αρκετά στατικά μπορώ να πω, λίγα αν τα συγκρίνεις με αυτά που μαθαίνει ένας πολιτικός μηχανικός.
Για το τελευταίο που λες, αυτό εννοούσα με το "...του πολιτικου μηχανικου, οχι ομως οτι δεν θα τον χρειάζεσαι...".

Τέλος πάντων, η ένσταση μου ήταν κυρίως πάνω σ΄αυτά που είπε ο Samy:
"θεωρητικά σε ένα έργο πρέπει να συμμετέχει τουλαχιστον ενας πολιτικος ή αρχιτέκτονας μηχανικός" και
"ας πούμε με απλά λογια οτι ο πολιτικος μηχανικός μπορει να κανει τη δουλεια αρχιτέκτονα!".
Νομίζω πως θα συμφωνήσεις πως θεωρητικά τουλάχιστον (αφού πρακτικά λίγοι το εφαρμόζουν) πρέπει να υπάρχουν και οι δύο, και σίγουρα πως ο πολιτικός μηχανικός δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του αρχιτέκτονα, όπως και το αντίστροφο.
Θεωρώ πως ειδικά σε ένα χώρο σαν κι αυτό που αφορά την εκπαίδευση και παρακολουθείται από παιδιά γυμνασίου και λυκείου δεν θα έπρεπε να διαφημίζουμε την άσχημη κατάσταση που βρισκόμαστε, γιατί είναι πολύ πιθανό να τη λάβουν ως πρότυπο και να τη συνεχίσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτά που λες garch. Αλλά λέω πως έχει το πράγμα στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**χρυ$@ν8η**

Νεοφερμένος

Η Χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γεια σας παιδια :hello:...Μήπως μπορείτε να μου λύσετε μία απορία που έχω? :) Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ Αρχιτεκτόνων Μηχανικών και Πολιτικών Μηχανικών? και ποιό πιστεύετε ότι είναι καλύτερο???

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna650

Νεοφερμένος

Η anna650 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
:hmm:Λοιπον, κοίτα δεν ξέρω ακριβώς τι διαφορες έχουν, μόνο οτι οι αρχιτέκτονες ασχολούνται περισσότερο με την αισθητική ενώ οι μηχανικοί με το κτήριο σαν κατασκευή(σίδερα κτλ.) Παντως επειδή ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο(τρομάρα μου), παιδιά που ρώτησα που σπουδάζουν μηχανικοί μου είπαν πως έχει δύσκολα μαθηματικά και καλύτερα να πάω αρχιτεκτονική. Απο κει και πέρα νομιζώ θα σε κατατοπίσουν ποοοοοοολύ καλύτερα οι συμφορουμιτες-φοιτητές σε αυτές τις σχολές...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
ενα θα σου πω....ο αρχιτεκτονας δεν ειναι πολιτικος μηχανικος,ο πολιτικος μηχανικος ειναι και αρχιτεκτονας(για ελλαδα λεμε)...κατα τα αλλα οτι σαρεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**χρυ$@ν8η**

Νεοφερμένος

Η Χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
εγώ θέλω να μπορώ να βγαζω άδεια για ενα κτιριο, να κανω τη μελετη για τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν και τετοια, δεν με ενδιαφερει πολυ η διακοσμηση και τετοια...Άρα μαλλον πολιτικος μηχανικος...Όποιος ξέρει περισσοτερα παρακαλω να μας δωσει τα φωτα του...Thanks!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Έχω κάτι λαμπατέρ φοβερά :D

Πέρα από την πλάκα επειδή έχω συγγενείς και πολιτικό μηχανικό και αρχιτέκτονα μου έχουν εξηγήσει-μες τις άκρες- ότι ο αρχιτέκτονας ασχολείται κυρίως με την σχεδίαση του κτιρίου,την μορφή που θα έχει το κτίριο κλπ, ενώ ο πολιτικός μηχανικός ασχολείται κυρίως με το πόσους ορόφους μπορεί να ''αντέξει'' ένα κτίριο,που μπορεί να χτιστεί, να κάνει μελέτες για κατασκεύη αντισεισμικών κτιρίων κλπ. Σίγουρα αυτά που σου λέω είναι πολύ γενικά και δεν είναι και καμιά σοβαρή πληροφορία για αυτό καλύτερα να πάρεις απαντήσεις και από άλλους και αν μπορείς και από φοιτητές των τμημάτων αυτών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ο πολιτικος ασχολειται με την μελετη (απο στατικοτητα και μπετα μεχρι και την σχεδιαση του σπιτιου)
ο αρχιτεκνονας κυριως με την σχεδιαση του.
με λιγα λογια την τελικη μορφη στα σχεδια το κτιριο την παιρνει απο τον πολιτικο μηχανικο ,ο οποιος εαν υπαρχει αρχιτεκτονας θα αξιολογησει κατα ποσο τα σχεδια του μπορουν να πραγματοποιηθουν.
για την κατασκεθη σπιτιων ξερω οτι απαραιτητος ειναι ο πολιτικος μηχανικος για πιο μεγαλα κτιρια δεν ξερω τι γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Γεια σας παιδια :hello:...Μήπως μπορείτε να μου λύσετε μία απορία που έχω? :) Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ Αρχιτεκτόνων Μηχανικών και Πολιτικών Μηχανικών? και ποιό πιστεύετε ότι είναι καλύτερο???


O αρχιτέκτονας μηχανικός ασχολείται με τη σύνθεση του κτιρίου. Είναι αυτός που το σχεδιάζει, δηλαδή ασχολείται τόσο με τη διάταξη των λειτουργιών των χώρων, όσο και με τη μορφή που θα έχει.
Ο πολιτικός μηχανικός είναι αυτός που "χτίζει" το κτίριο, είναι δηλαδή αυτός που υπολογίζει τα στατικά θέματα του κτιρίου.

Κατά κανόνα ένα κτίριο χρειάζεται έναν αρχιτέκτονα για να το σχεδιάσει κι έναν πολιτικό για να κάνει τα στατικά.
Στην Ελλάδα η κατάσταση έχει ως εξής: ο αρχιτέκτονας μηχανικός μπορεί να κάνει και στατικά για κτίριο μέχρι δύο ορόφων, και ο πολιτικός να κάνει κάποια αρχιτεκτονικά σχέδια.
Το συμφέρον της τσέπης οδηγεί κάποιους να επιλέγουν να πληρώνουν μόνο πολιτκό μηχανικό.

:hmm:Λοιπον, κοίτα δεν ξέρω ακριβώς τι διαφορες έχουν, μόνο οτι οι αρχιτέκτονες ασχολούνται περισσότερο με την αισθητική ενώ οι μηχανικοί με το κτήριο σαν κατασκευή(σίδερα κτλ.) Παντως επειδή ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο(τρομάρα μου), παιδιά που ρώτησα που σπουδάζουν μηχανικοί μου είπαν πως έχει δύσκολα μαθηματικά και καλύτερα να πάω αρχιτεκτονική. Απο κει και πέρα νομιζώ θα σε κατατοπίσουν ποοοοοοολύ καλύτερα οι συμφορουμιτες-φοιτητές σε αυτές τις σχολές...:)

Πρώτα απ' όλα είναι και οι δύο μηχανικοί. Ευχαριστώ.
Ο αρχιτέκτονας δεν ασχολείται περισσότερο με την "αισθητική", όπως είπα, αλλά και με τη λειτουργία και την κατασκευή. Κατασκευαστικά θέματα εντάσσονται επίσης και μέσα στη μορφή και την όψη του κτιρίου.

Είναι γεγονός πως η σχολή πολιτικών μηχανικών έχει περισσότερα και πιο δύσκολα μαθηματικά, γιατί η δουλειά απαιτεί αρκετούς και αρκετές φορές περίπλοκους υπολογισμούς.

ενα θα σου πω....ο αρχιτεκτονας δεν ειναι πολιτικος μηχανικος,ο πολιτικος μηχανικος ειναι και αρχιτεκτονας(για ελλαδα λεμε)...κατα τα αλλα οτι σαρεσει

Δεν ήξερα ότι οι συμβουλές για την επιλογή σχολής και επαγγέλματος (άρα και ενδιαφέροντος) έχει να κάνει με τα συντεχνιακά συμφέροντα που παίζονται στο ΤΕΕ.:whistle:

Η πρόταση σου είναι λανθασμένη. Γιατί ο αρχιτέκτονας πια δεν μπορεί να κάνει πολλά στατικά και κυρίως γιατί το γεγονός πως έχει επικρατήσει μια νοσηρή συνήθεια στην Ελλάδα δεν σημαίνει πως ο πολιτικός μπορεί να συνθέσει ένα κτίριο. Δεν το διδάσκεται.

εγώ θέλω να μπορώ να βγαζω άδεια για ενα κτιριο, να κανω τη μελετη για τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν και τετοια, δεν με ενδιαφερει πολυ η διακοσμηση και τετοια...Άρα μαλλον πολιτικος μηχανικος...Όποιος ξέρει περισσοτερα παρακαλω να μας δωσει τα φωτα του...Thanks!!!

ο πολιτικος ασχολειται με την μελετη (απο στατικοτητα και μπετα μεχρι και την σχεδιαση του σπιτιου)
ο αρχιτεκνονας κυριως με την σχεδιαση του.
με λιγα λογια την τελικη μορφη στα σχεδια το κτιριο την παιρνει απο τον πολιτικο μηχανικο ,ο οποιος εαν υπαρχει αρχιτεκτονας θα αξιολογησει κατα ποσο τα σχεδια του μπορουν να πραγματοποιηθουν.
για την κατασκεθη σπιτιων ξερω οτι απαραιτητος ειναι ο πολιτικος μηχανικος για πιο μεγαλα κτιρια δεν ξερω τι γινεται

Η αρχιτεκτονική δεν έχει να κάνει ιδιαίτερα με τη διακόσμηση. Τα υλικά εκτός από δομικά είναι και αισθητικά, και ενώ το αν αντέχουν το υπολογίζει ο πολιτικός μηχανικός, το τί υλικό θα χρησιμοποιηθεί είναι κυρίως επιλογή του αρχιτέκτονα μηχανικού.

Επειδή επίσης υπάρχει η παρεξήγηση ότι καθένας δουλεύει μόνος του (και σχεδόν δεν μιλιούνται:P) να σας ενημερώσω πως η υγιής κατάσταση είναι ο πολιτικός μηχανικός να συνεργάζεται με τον αρχιτέκτονα μηχανικό. Έτσι, δεν υπάρχει περίπτωση ο πολιτικός να κάνει τα τελικά στατικά και να αλλάξει επιτόπου τη μορφή του κτιρίου επειδή κάτι δεν στέκεται. Τα αρχιτεκτονικά γραφεία επίσης παραδίδουν στην πολεοδομία αρκετά σχέδια με κατασκευαστικές λεπτομέρειες που είναι αρκετά πλήρη για να δείχνουν την τελική μορφή του κτιρίου.

Στο θέμα των εργασιακών δικαιωμάτων Μιχάλη, όπως ανέφερα δεν είναι απαραίτητος απ' όσο θυμάμαι αποκλειστικά κάποιος μηχανικός για το χτίσιμο μιας κατοικίας, (σχετικά μικρού κτιρίου δηλαδή) αλλά θεμιτό είναι να εργάζονται και οι δύο μηχανικοί, γιατί δεν κατέχει καθένας το αντικείμενο του άλλου σε μεγάλο βαθμό. Για μεγαλύτερα κτίρια (με περισσότερες ανάγκες και μεγαλύτερη αρχιτεκτονική "βαρύτητα") είναι σαφές πως είναι απαραίτητοι και οι δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Να στο πω απλα για να το καταλαβεις:

Αν δεν ειχαμε αρχιτεκτονες,θα ζουσαμε σε απαισια τετραγωνα κουτια.

Αν δεν ειχαμε πολιτκους μηχανικους,θα ζουσαμε σε ομορφα σχεδιασμενα σπιτια,που θα πεφτανε με το πρωτο αερακι.

Καταλαβες?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna650

Νεοφερμένος

Η anna650 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Να στο πω απλα για να το καταλαβεις:

Αν δεν ειχαμε αρχιτεκτονες,θα ζουσαμε σε απαισια τετραγωνα κουτια.

Αν δεν ειχαμε πολιτκους μηχανικους,θα ζουσαμε σε ομορφα σχεδιασμενα σπιτια,που θα πεφτανε με το πρωτο αερακι.

Καταλαβες?:P

χαχα! πραγματικά μου άρεσε η εξήγησή σου!!!:clapup::D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**χρυ$@ν8η**

Νεοφερμένος

Η Χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Να στο πω απλα για να το καταλαβεις:

Αν δεν ειχαμε αρχιτεκτονες,θα ζουσαμε σε απαισια τετραγωνα κουτια.

Αν δεν ειχαμε πολιτκους μηχανικους,θα ζουσαμε σε ομορφα σχεδιασμενα σπιτια,που θα πεφτανε με το πρωτο αερακι.

Καταλαβες?:P

ωραια εξηγηση, απλή και κατανοητη...καταλαβα τη διαφορα τους και τι ειναι το καθενα...Σας ευχαριστώ όλους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Μπορει να βγω off-topic αλλα πρεπει να το σχολιασω γιατι θα σκασω!
(Απο προηγουμενο σχολιο-νομιζω στη σελιδα 9)
" [...]Οι πολιτικοί μηχανικοί καλούνται αφενός να σχεδιάσουν γερά κτίσματα τα οποία μπορούν να στεγάσουν κάθε δραστηριότητα του ανθρώπου ενώ οι αρχιτέκτονες τα μορφοποιούν καλλιτεχνικά ώστε αυτά να έχουν και αισθητικό χαρακτήρα εκτός από χρηστικό και ως εκ τούτου να δίνουν το στίγμα των αξιών του εκάστοτε πολιτισμού.[...]"
"ΣΧΕΔΙΑΣΟΥΝ γερα ΚΤΙΣΜΑΤΑ"?Απο που και ως που?μιλαω ως φοιτητης της Αρχιτεκτονικης...δεν ειναι δουλεια των Πολιτικων Μηχανικων να σχεδιαζουν κτηρια(στα οποια μετα ο Αρχιτεκτονας θα κανει μια εικαστικη παρεμβαση-ο χριστος και η μανα του!)...ασχετως αν εδω στη Ελλαδα εχουν αυτο το επαγγελματικο δικαιωμα...το οποιο θεωρω και μεγαλο λαθος...Ο Αρχιτεκτονας οραματιζεται,οΠολιτικος Μηχανικος βοηθα και συμβουλευει στο να πραγματοποιηθει το οραμα αυτο με τον καλυτερο τροπο...και αυτα ειναι λογια καθηγητων Πολιτικων Μηχανικων...ολοκληρη εκθεση θα μπορουσα να γραψω σε αυτο το θεμα αλλα τελος παντων...σορρυ για την ασχετη παρεμβαση ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μπορει να βγω off-topic αλλα πρεπει να το σχολιασω γιατι θα σκασω!
(Απο προηγουμενο σχολιο-νομιζω στη σελιδα 9)
" [...]Οι πολιτικοί μηχανικοί καλούνται αφενός να σχεδιάσουν γερά κτίσματα τα οποία μπορούν να στεγάσουν κάθε δραστηριότητα του ανθρώπου ενώ οι αρχιτέκτονες τα μορφοποιούν καλλιτεχνικά ώστε αυτά να έχουν και αισθητικό χαρακτήρα εκτός από χρηστικό και ως εκ τούτου να δίνουν το στίγμα των αξιών του εκάστοτε πολιτισμού.[...]"
"ΣΧΕΔΙΑΣΟΥΝ γερα ΚΤΙΣΜΑΤΑ"?Απο που και ως που?μιλαω ως φοιτητης της Αρχιτεκτονικης...δεν ειναι δουλεια των Πολιτικων Μηχανικων να σχεδιαζουν κτηρια(στα οποια μετα ο Αρχιτεκτονας θα κανει μια εικαστικη παρεμβαση-ο χριστος και η μανα του!)...ασχετως αν εδω στη Ελλαδα εχουν αυτο το επαγγελματικο δικαιωμα...το οποιο θεωρω και μεγαλο λαθος...Ο Αρχιτεκτονας οραματιζεται,οΠολιτικος Μηχανικος βοηθα και συμβουλευει στο να πραγματοποιηθει το οραμα αυτο με τον καλυτερο τροπο...και αυτα ειναι λογια καθηγητων Πολιτικων Μηχανικων...ολοκληρη εκθεση θα μπορουσα να γραψω σε αυτο το θεμα αλλα τελος παντων...σορρυ για την ασχετη παρεμβαση ^_^
Διαφωνώ!Εδώ στην Ελλάδα πολλά κτίρια γίνονται χωρίς καν την επέμβαση του αρχιτέκτονα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Διαφωνώ!Εδώ στην Ελλάδα πολλά κτίρια γίνονται χωρίς καν την επέμβαση του αρχιτέκτονα!!!:)

Άλλο το τι γίνεται κι άλλο το τι θα έπρεπε να γίνεται ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Άλλο το τι γίνεται κι άλλο το τι θα έπρεπε να γίνεται ;)
Πιστεύω ότι έτσι πρέπει να γίνεται!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top