Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Οι εγκυκλιοι μετεγγραφων δεν αναφερουν κατι για τις σχολες αυτες.
Το ιδιο και η περσινη εγκυκλιος των κατ εξαιρεση.
Το βασικοτερο προβλημα δεν ειναι οι εγκυκλιοι αλλα το οτι οι κωδικοι που σου εχει δωσει η σχολη σου (αν σου εχει δωσει ) δεν δουλευουν.
Το ιδιο θα γινει και στην πλατφορμα των κατ εξαιρεση με τους κωδικους. Βεβαια εκει μπορεις υπο προυποθεσεις να τα στειλεις και με courier. Αν βεβαια η πληροφορια που σου εδωσε εκει η κυρια του υπαιθ δεν ειναι μουφα.
Πολυ ειδικες οι σχολες , ΑΕΙ μεν, ανεξαρτητες δε.
Θα ελεγα να επικοινωνησεις με την σχολη στοχο που θελεις.
 

Kriskrisaki

Νεοφερμένος

Η Kriskrisaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οι εγκυκλιοι μετεγγραφων δεν αναφερουν κατι για τις σχολες αυτες.
Το ιδιο και η περσινη εγκυκλιος των κατ εξαιρεση.
Το βασικοτερο προβλημα δεν ειναι οι εγκυκλιοι αλλα το οτι οι κωδικοι που σου εχει δωσει η σχολη σου (αν σου εχει δωσει ) δεν δουλευουν.
Το ιδιο θα γινει και στην πλατφορμα των κατ εξαιρεση με τους κωδικους. Βεβαια εκει μπορεις υπο προυποθεσεις να τα στειλεις και με courier. Αν βεβαια η πληροφορια που σου εδωσε εκει η κυρια του υπαιθ δεν ειναι μουφα.
Πολυ ειδικες οι σχολες , ΑΕΙ μεν, ανεξαρτητες δε.
Θα ελεγα να επικοινωνησεις με την σχολη στοχο που θελεις.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Οι κωδικοί μου δουλεύουν. Ανοίγει η αρχική σελίδα. Βλέπει τα στοιχεία μου και την σχολή μου. Αλλά με το κόκκινο μήνυμα: "Δεν έχετε δικαίωμα υποβολής αίτησης μετεγγραφής διότι το τμήμα σας δεν έχει αντιστοιχία με καμία άλλη σχολή". Πράγμα που δεν ισχύει όπως προκύπτει από το ΦΕΚ μεταγραφών - αντιστοιχιών σχολών όπως προανέφερα. Η σχολή στόχος είναι απρόθυμη επίσης. Πρώτη απάντηση: Δεν γίνονται μεταγραφές. Δεύτερη απάντηση μετά από επιμονή μου- ερωτήσεις: Κάνε αίτηση εσύ και βλέπουμε. Η πληροφορία που μου έδωσαν από το ΥΠΑΙΘ ήταν με επιφύλαξη. Βγάλε άκρη... Γι αυτό ρωτώ εδώ. Μήπως κανείς έχει καμιά καλύτερη πληροφόρηση...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Οι κωδικοί μου δουλεύουν. Ανοίγει η αρχική σελίδα. Βλέπει τα στοιχεία μου και την σχολή μου. Αλλά με το κόκκινο μήνυμα: "Δεν έχετε δικαίωμα υποβολής αίτησης μετεγγραφής διότι το τμήμα σας δεν έχει αντιστοιχία με καμία άλλη σχολή". Πράγμα που δεν ισχύει όπως προκύπτει από το ΦΕΚ μεταγραφών - αντιστοιχιών σχολών όπως προανέφερα. Η σχολή στόχος είναι απρόθυμη επίσης. Πρώτη απάντηση: Δεν γίνονται μεταγραφές. Δεύτερη απάντηση μετά από επιμονή μου- ερωτήσεις: Κάνε αίτηση εσύ και βλέπουμε. Η πληροφορία που μου έδωσαν από το ΥΠΑΙΘ ήταν με επιφύλαξη. Βγάλε άκρη... Γι αυτό ρωτώ εδώ. Μήπως κανείς έχει καμιά καλύτερη πληροφόρηση...
Καταλαβα , εμπλεξες. Ο διγαλακης το εβαλε στο φεκ αλλα οι αθηναιοι του εβαλαν παγο και στην πλατφορμα το πηρε πισω οπως και αλλα. Αυτες οι σχολες ειναι φεουδα με προσχημα την τεχνη.
Νομιζω η των αθηνων ειναι στο πολυτεχνειο πατησιων, το εχει ο χωρος.
Τι να πω προσπαθησε με κατ εξαιρεση ( δεν θα τελεσφορησει ) και με αιτηση στην σχολη. Η λυση να καταρριψεις την πλατφορμα δικαστικα παιζει καλα αλλα ζησε μαη να φας τριφυλλι.
Τωρα καταλαβα γιατι δεν απαντουν οι παλιοι μαλλον ειναι βυσματιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kriskrisaki

Νεοφερμένος

Η Kriskrisaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταλαβα , εμπλεξες. Ο διγαλακης το εβαλε στο φεκ αλλα οι αθηναιοι του εβαλαν παγο και στην πλατφορμα το πηρε πισω οπως και αλλα. Αυτες οι σχολες ειναι φεουδα με προσχημα την τεχνη.
Νομιζω η των αθηνων ειναι στο πολυτεχνειο πατησιων, το εχει ο χωρος.
Τι να πω προσπαθησε με κατ εξαιρεση ( δεν θα τελεσφορησει ) και με αιτηση στην σχολη. Η λυση να καταρριψεις την πλατφορμα δικαστικα παιζει καλα αλλα ζησε μαι να φας τριφυλλι.
Τωρα καταλαβα γιατι δεν απαντουν οι παλιοι μαλλον ειναι βυσματιες.
Τι να πω; Τα είπες όλα...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα. Σας παρακαλώ μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις μεταγραφές στις σχολές Καλών Τεχνών; Ψάχνω, διαβάζω, ρωτάω και δεν βγάζω άκρη. Πέρασα στην Καλών Τεχνών Ιωαννίνων. Έχω αδελφή που σπουδάζει Θεσσαλονίκη και πληρώ όλα τα κριτήρια του νόμου για μεταγραφές αδελφών (εισόδημα, σπίτι, πολυτεκνία κλπ) Στο ΦΕΚ με τις αντιστοιχίες των σχολών έχει και τις τέσσερις σχολές Καλών τεχνών (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Φλώρινα, Ιωάννινα) με αντιστοιχία μεταξύ τους. Όμως επειδή η εισαγωγή σ' αυτές δεν γίνεται με πανελλαδικές, το σύστημα δεν μου δίνει δικαίωμα να κάνω αίτηση (μπαίνω γιατί έχω κωδικούς πανελλαδικών). Ξέρω άτομα στην Καλών Τεχνών που έχουν πάρει μεταγραφή από αλλά δεν έχω πρόσβαση για να πάρω πληροφορίες (δεν μου δίνουν). Με το υπουργείο που επικοινώνησα μου είπαν να κάνω αίτηση με τις κατ' εξαίρεση μεταγραφές, όταν θα βγει εγκύκλιος και προθεσμίες. Όμως διαβάζοντας τις σχετικές διατάξεις α) και από εκεί πάλι αναφέρεται στις σχολές που η εισαγωγή γίνεται με πανελλαδικές και β) ορίζει τις εξαιρετικές περιπτώσεις (ασθενείς, θύματα, κληρικοί κλπ..) στις οποίες δεν υπάγομαι. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται... Μήπως κανείς;;

Κορίτσι μου καλό, θα σε στενοχωρήσω αλλά θα σου πω αυτά που ξέρω.
1) Αν προσέξεις στο ΦΕΚ 2766 τ.Β΄/7-7-2020 με τις αντιστοιχίες, θα δεις ότι στα Τμήματα Εικαστικών Τεχνών έχει από κάτω σε παρένθεση "εκτός Πανελληνίων".
2) Αν διαβάσεις τον Νόμο και την εγκύκλιο των μετεγγραφών, θα παρατηρήσεις ότι όλοι όσοι ανήκουν στις κατηγορίες που δικαιούνται μετεγγραφή (εκτός από τους ασθενείς), έχουν δώσει πανελλαδικές εξετάσεις.
Επίσης πουθενά δεν αναφέρονται τα Εικαστικά Τμήματα.
3) Η εισαγωγή στα τέσσερα Εικαστικά Τμήματα (ΑΣΚΤ, ΑΠΘ, Ιωαννίνων και Δυτικής Μακεδονίας) γίνονται με ειδικές εξετάσεις που δεν είναι κοινές για όλα. Διεξάγονται όπως εσύ ξέρεις καλύτερα, από τις κατά Τμήμα ειδικές επιτροπές που αποφασίζουν τα θέματα, κρίνουν τους εξεταζόμενους κτλ.
Με άλλα λόγια η καθεμιά έχει δικό της μπαϊράκι!
Από τα παραπάνω βγαίνει το συμπέρασμα ότι παρόλο που αυτά τα Τμήματα θεωρούνται αντίστοιχα (αν και ειδικά η ΑΣΚΤ δεν πιστεύω ότι αποδέχεται αυτή την αντιστοιχία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) ή δεν γίνονται καθόλου μετεγγραφές (που εγώ να σου πω την αλήθεια αυτό πίστευα) ή είναι μια διαδικασία που γίνεται εκ των έσω και κανείς δεν γνωρίζει ούτε τον τρόπο ούτε τα κριτήρια.

-Προσπάθησε να πάρεις τηλέφωνο στο Υπουργείο 210-3443468, 210-3443460, 210-3442404, 210-3442754, 210-3443229, 210-3442448, 210-3443103, 210-3443081, 210-3442354, Δευτέρα ως Παρασκευή 9:00-15:00
-Στείλε έγγραφο επίσημο ερώτημα στο Υπουργείο ( ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗΣ & ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΜΗΜΑ Δ’ – ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ) έτσι ώστε να υποχρεωθούν να σου απαντήσουν.
- Προτιμότερο απ΄όλα είναι να πας εσύ η ίδια (ή η αδελφή σου) στη Γραμματεία της Θεσσαλονίκης να εξηγήσεις τους σοβαρούς λόγους για τους οποίους θέλεις να πάρεις μετεγγραφή και να σου πουν τι ακριβώς ισχύει. Πιστεύω ότι είναι οι πλέον αρμόδιοι να σε διαφωτίσουν.
Σου εύχομαι ολόψυχα να πετύχεις αυτό που θέλεις!




@γιαννης_00 Στο Πολυτεχνείο στην Πατησίων βρίσκονται μόνο οι διοικητικές υπηρεσίες της ΑΣΚΤ.
Τα μαθήματα και τα εργαστήρια γίνονται στην Πειραιώς 256-Ρέντη στους χώρους που στεγάζονταν παλιά τα "Ελληνικά Υφαντήρια".
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Κορίτσι μου καλό, θα σε στενοχωρήσω αλλά θα σου πω αυτά που ξέρω.
1) Αν προσέξεις στο ΦΕΚ 2766 τ.Β΄/7-7-2020 με τις αντιστοιχίες, θα δεις ότι στα Τμήματα Εικαστικών Τεχνών έχει από κάτω σε παρένθεση "εκτός Πανελληνίων".
2) Αν διαβάσεις τον Νόμο και την εγκύκλιο των μετεγγραφών, θα παρατηρήσεις ότι όλοι όσοι ανήκουν στις κατηγορίες που δικαιούνται μετεγγραφή (εκτός από τους ασθενείς), έχουν δώσει πανελλαδικές εξετάσεις.
Επίσης πουθενά δεν αναφέρονται τα Εικαστικά Τμήματα.
3) Η εισαγωγή στα τέσσερα Εικαστικά Τμήματα (ΑΣΚΤ, ΑΠΘ, Ιωαννίνων και Δυτικής Μακεδονίας) γίνονται με ειδικές εξετάσεις που δεν είναι κοινές για όλα. Διεξάγονται όπως εσύ ξέρεις καλύτερα, από τις κατά Τμήμα ειδικές επιτροπές που αποφασίζουν τα θέματα, κρίνουν τους εξεταζόμενους κτλ.
Με άλλα λόγια η καθεμιά έχει δικό της μπαϊράκι!
Από τα παραπάνω βγαίνει το συμπέρασμα ότι παρόλο που αυτά τα Τμήματα θεωρούνται αντίστοιχα (αν και ειδικά η ΑΣΚΤ δεν πιστεύω ότι αποδέχεται αυτή την αντιστοιχία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) ή δεν γίνονται καθόλου μετεγγραφές (που εγώ να σου πω την αλήθεια αυτό πίστευα) ή είναι μια διαδικασία που γίνεται εκ των έσω και κανείς δεν γνωρίζει ούτε τον τρόπο ούτε τα κριτήρια.

-Προσπάθησε να πάρεις τηλέφωνο στο Υπουργείο 210-3443468, 210-3443460, 210-3442404, 210-3442754, 210-3443229, 210-3442448, 210-3443103, 210-3443081, 210-3442354, Δευτέρα ως Παρασκευή 9:00-15:00
-Στείλε έγγραφο επίσημο ερώτημα στο Υπουργείο ( ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗΣ & ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΜΗΜΑ Δ’ – ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ) έτσι ώστε να υποχρεωθούν να σου απαντήσουν.
- Προτιμότερο απ΄όλα είναι να πας εσύ η ίδια (ή η αδελφή σου) στη Γραμματεία της Θεσσαλονίκης να εξηγήσεις τους σοβαρούς λόγους για τους οποίους θέλεις να πάρεις μετεγγραφή και να σου πουν τι ακριβώς ισχύει. Πιστεύω ότι είναι οι πλέον αρμόδιοι να σε διαφωτίσουν.
Σου εύχομαι ολόψυχα να πετύχεις αυτό που θέλεις!




@γιαννης_00 Στο Πολυτεχνείο στην Πατησίων βρίσκονται μόνο οι διοικητικές υπηρεσίες της ΑΣΚΤ.
Τα μαθήματα και τα εργαστήρια γίνονται στην Πειραιώς 256-Ρέντη στους χώρους που στεγάζονταν παλιά τα "Ελληνικά Υφαντήρια".
Ναι Λενω εχεις δικιο. Βλεπω την πορτα τους στην πειραιως οταν περνω με το αυτοκινητο.
Η τεχνη στο ναο της εργατιας, καλο. Το κριςκριςακι που εχει αναγκη το φτυσανε ομως. Αυτο εμενα με θυμωνει. Ειμαι σιγουρος οτι αυτο ειναι δακτυλο της αθηνας και της θεσ/νικης .Τα ιωαννινα και η φλωρινα δεν θα ειχαν προβλημα να δεχτουν αλλα τους βολεψε και αυτους να μην φευγουν.
 

Kriskrisaki

Νεοφερμένος

Η Kriskrisaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κορίτσι μου καλό, θα σε στενοχωρήσω αλλά θα σου πω αυτά που ξέρω.
1) Αν προσέξεις στο ΦΕΚ 2766 τ.Β΄/7-7-2020 με τις αντιστοιχίες, θα δεις ότι στα Τμήματα Εικαστικών Τεχνών έχει από κάτω σε παρένθεση "εκτός Πανελληνίων".
2) Αν διαβάσεις τον Νόμο και την εγκύκλιο των μετεγγραφών, θα παρατηρήσεις ότι όλοι όσοι ανήκουν στις κατηγορίες που δικαιούνται μετεγγραφή (εκτός από τους ασθενείς), έχουν δώσει πανελλαδικές εξετάσεις.
Επίσης πουθενά δεν αναφέρονται τα Εικαστικά Τμήματα.
3) Η εισαγωγή στα τέσσερα Εικαστικά Τμήματα (ΑΣΚΤ, ΑΠΘ, Ιωαννίνων και Δυτικής Μακεδονίας) γίνονται με ειδικές εξετάσεις που δεν είναι κοινές για όλα. Διεξάγονται όπως εσύ ξέρεις καλύτερα, από τις κατά Τμήμα ειδικές επιτροπές που αποφασίζουν τα θέματα, κρίνουν τους εξεταζόμενους κτλ.
Με άλλα λόγια η καθεμιά έχει δικό της μπαϊράκι!
Από τα παραπάνω βγαίνει το συμπέρασμα ότι παρόλο που αυτά τα Τμήματα θεωρούνται αντίστοιχα (αν και ειδικά η ΑΣΚΤ δεν πιστεύω ότι αποδέχεται αυτή την αντιστοιχία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) ή δεν γίνονται καθόλου μετεγγραφές (που εγώ να σου πω την αλήθεια αυτό πίστευα) ή είναι μια διαδικασία που γίνεται εκ των έσω και κανείς δεν γνωρίζει ούτε τον τρόπο ούτε τα κριτήρια.

-Προσπάθησε να πάρεις τηλέφωνο στο Υπουργείο 210-3443468, 210-3443460, 210-3442404, 210-3442754, 210-3443229, 210-3442448, 210-3443103, 210-3443081, 210-3442354, Δευτέρα ως Παρασκευή 9:00-15:00
-Στείλε έγγραφο επίσημο ερώτημα στο Υπουργείο ( ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗΣ & ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΜΗΜΑ Δ’ – ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ) έτσι ώστε να υποχρεωθούν να σου απαντήσουν.
- Προτιμότερο απ΄όλα είναι να πας εσύ η ίδια (ή η αδελφή σου) στη Γραμματεία της Θεσσαλονίκης να εξηγήσεις τους σοβαρούς λόγους για τους οποίους θέλεις να πάρεις μετεγγραφή και να σου πουν τι ακριβώς ισχύει. Πιστεύω ότι είναι οι πλέον αρμόδιοι να σε διαφωτίσουν.
Σου εύχομαι ολόψυχα να πετύχεις αυτό που θέλεις!




@γιαννης_00 Στο Πολυτεχνείο στην Πατησίων βρίσκονται μόνο οι διοικητικές υπηρεσίες της ΑΣΚΤ.
Τα μαθήματα και τα εργαστήρια γίνονται στην Πειραιώς 256-Ρέντη στους χώρους που στεγάζονταν παλιά τα "Ελληνικά Υφαντήρια".
Καταρχήν ευχαριστώ για την αναλυτική σας απάντηση.
Δυστυχώς για εμένα έχετε δίκιο σε όλα όσα γράψατε -έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά και τον νόμο και τις εγκυκλίους.
Όντως στις Εικαστικές σχολές στο ΦΕΚ υπάρχει παρένθεση "εκτός πανελληνίων" -αλλά τότε γιατί συμπεριλαμβάνονται στις αντιστοιχίες των μεταγραφών άραγε; Και πράγματι όλες οι διατάξεις αφορούν αυτούς που έχουν δώσει πανελλήνιες ενώ στις Καλών Τεχνών εισάγεσαι με δικές τους εξετάσεις (διαφορετικές μεταξύ τους) τις οποίες και έδωσα.
Προσπαθώ να καταλάβω/καταλήξω:
α) αν πράγματι δεν προβλέπονται καθόλου μεταγραφές, οπότε εντάξει, τι να κάνουμε,να το πάρω απόφαση ή β) αν προβλέπονται κι εγώ δεν έχω βρει την σχετική διάταξη ώστε να κινηθώ ανάλογα και κυρίως εντός των προθεσμιών ή ακόμα χειρότερα
γ) αν δεν προβλέπονται -άρα δεν υπάρχει τίποτα να βρω- αλλά γίνονται!... Αυτό το "εκ των έσω" είναι και που με ανησυχεί.
Με το Υπουργείο επικοινώνησα, δεν βρήκα άκρη. Τα ίδια που λέμε εδώ μου είπαν. "Ίσως με τις κατ' εξαίρεση μεταγραφές... Να περιμένουμε την εγκύκλιο να δούμε..." είπαν.
Στην γραμματεία της σχολής στην Θεσσαλονίκη αυτόν τον καιρό, λόγω των περιορισμών ούτε μπορεί κανείς να πάει ούτε και δέχονται κοινό. Και από το τηλέφωνο δεν με διαφώτισαν καθόλου. Αντιθέτως με μπέρδεψαν - "Δεν γίνονται μεταγραφές. Εσύ κάνε αίτηση πάντως αν θέλεις."
Η μόνη λύση που βλέπω είναι το επίσημο ερώτημα στο Υπουργείο.
Ευχαριστώ πολύ πάντως -και για την ευχή!
 

Στάθης01

Νεοφερμένος

Ο Στάθης01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
4.800 άτομα μέχρι στιγμής έχουν υποβάλλει την αίτηση. Πιστεύω θα κλείσουν στους 6.500. Μακάρι για να έχουμε και πάρα πάνω πιθανότητες..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
4.800 άτομα μέχρι στιγμής έχουν υποβάλλει την αίτηση. Πιστεύω θα κλείσουν στους 6.500. Μακάρι για να έχουμε και πάρα πάνω πιθανότητες..
ελπιδοφορο
Εγω τις υπολογιζα σε 7000-8000 με μορια και 2000 αδελφια
 

Στάθης01

Νεοφερμένος

Ο Στάθης01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Παιδιά ποια πιστευετε θα είναι η βάση χημικό ΑΠΘ φέτος στις μετεγγραφες
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχήν ευχαριστώ για την αναλυτική σας απάντηση.
Δυστυχώς για εμένα έχετε δίκιο σε όλα όσα γράψατε -έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά και τον νόμο και τις εγκυκλίους.
Όντως στις Εικαστικές σχολές στο ΦΕΚ υπάρχει παρένθεση "εκτός πανελληνίων" -αλλά τότε γιατί συμπεριλαμβάνονται στις αντιστοιχίες των μεταγραφών άραγε; Και πράγματι όλες οι διατάξεις αφορούν αυτούς που έχουν δώσει πανελλήνιες ενώ στις Καλών Τεχνών εισάγεσαι με δικές τους εξετάσεις (διαφορετικές μεταξύ τους) τις οποίες και έδωσα.
Προσπαθώ να καταλάβω/καταλήξω:
α) αν πράγματι δεν προβλέπονται καθόλου μεταγραφές, οπότε εντάξει, τι να κάνουμε,να το πάρω απόφαση ή β) αν προβλέπονται κι εγώ δεν έχω βρει την σχετική διάταξη ώστε να κινηθώ ανάλογα και κυρίως εντός των προθεσμιών ή ακόμα χειρότερα
γ) αν δεν προβλέπονται -άρα δεν υπάρχει τίποτα να βρω- αλλά γίνονται!... Αυτό το "εκ των έσω" είναι και που με ανησυχεί.
Με το Υπουργείο επικοινώνησα, δεν βρήκα άκρη. Τα ίδια που λέμε εδώ μου είπαν. "Ίσως με τις κατ' εξαίρεση μεταγραφές... Να περιμένουμε την εγκύκλιο να δούμε..." είπαν.
Στην γραμματεία της σχολής στην Θεσσαλονίκη αυτόν τον καιρό, λόγω των περιορισμών ούτε μπορεί κανείς να πάει ούτε και δέχονται κοινό. Και από το τηλέφωνο δεν με διαφώτισαν καθόλου. Αντιθέτως με μπέρδεψαν - "Δεν γίνονται μεταγραφές. Εσύ κάνε αίτηση πάντως αν θέλεις."
Η μόνη λύση που βλέπω είναι το επίσημο ερώτημα στο Υπουργείο.
Ευχαριστώ πολύ πάντως -και για την ευχή!

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο!
Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έγραφες στο παραπάνω μήνυμά σου ότι ξέρεις άτομα στην Καλών Τεχνών που έχουν πάρει μετεγγραφή, εγώ θα σου απαντούσα απλά και μόνο ότι: "Οι μετεγγραφές αφορούν όσους έλαβαν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις και πέτυχαν την εισαγωγή τους στα Πανεπιστήμια μέσω αυτών. Εφόσον λοιπόν στα Εικαστικά Τμήματα δεν εισάγονται μέσω πανελλαδικών άρα δεν δικαιούνται μετεγγραφής".
Επίσης δεν έχει τύχει να δω κάποια διάταξη που να τις προβλέπει ούτε έχει τύχει ν΄ακούσω κάποιον που να έχει μετεγγραφεί.
Εφόσον όμως εσύ ξέρεις ότι υπάρχουν μετεγγραφέντες, εγώ δεν μπορώ να το αμφισβητήσω οπότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι γίνονται μέσω κάποιας μεταξύ τους διαδικασίας που δεν γνωρίζω.
Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον αν μπορούσες να μιλήσεις με κάποιον απ΄αυτούς και να ενημερώσεις κι εμάς.
Τα υπόλοιπα ερωτήματά σου είναι πολύ εύλογα αλλά δύσκολα θα βρεις απαντήσεις.
Είστε και μια χούφτα άνθρωποι όλοι-όλοι (ελάχιστοι αυτοί που θα θέλουν μετεγγραφή), τα Τμήματά σας είναι πολύ απομακρυσμένα το ένα από το άλλο και είναι δύσκολο να μαζευτείτε όλοι μαζί και να διεκδικήσετε απαντήσεις.
Εκτός αν η λύση είναι η κατ΄εξαίρεση μετεγγραφή που σου είπαν, υπό την έννοια της σοβαρής και τεκμηριωμένα εξαιρετικής περίπτωσης. Από τη στιγμή που όπως λες πληροίς όλα τα κριτήρια του Νόμου, μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί ως τέτοια (μην ξεχάσεις να επισυνάψεις στην αίτηση της κατ΄εξαίρεση μετεγγραφής, τα δικαιολογητικά που αναφέρονται στο Γ5 της εγκυκλίου ως αποδεικτικά στοιχεία).
Το θέμα είναι ότι ακόμα και το Υπουργείο να σου την εγκρίνει, δεν είναι σίγουρο ότι θα δεχτούν να ολοκληρώσουν τη διαδικασία της εγγραφής σου στη Σχολή της Θεσσαλονίκης (αυτοί έχουν τον τελευταίο λόγο και είναι στο χέρι τους να τη δεχτούν ή όχι).
Η γνώμη μου είναι να παρακολουθείς κανονικά τη Σχολή σου στα Ιωάννινα επειδή τα ΑΝ είναι πολλά, οι ελπίδες λίγες και είναι κρίμα να χάσεις άδικα τον χρόνο σου.
Ενημέρωσέ μας πάντως αν θες, για το τι έγινε τελικά επειδή αυτή είναι μια πολύ ειδική περίπτωση που δεν συναντάται συχνά.
Να είσαι καλά και καλές σπουδές!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

De Broglie

Νεοφερμένος

Ο De Broglie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Πόσες αιτήσεις έχουν γίνει μέχρι στιγμής Ξέρουμε?
 

Στάθης01

Νεοφερμένος

Ο Στάθης01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

B747

Νεοφερμένος

Ο B747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 83 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ίσως έχει γινει πολλές φορές η ερώτηση αλλά επειδή δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό, αν κάποιος αιτηθεί μεττεγραφή και γίνει τελικά δεκτή, αν αλλάξει γνώμη, είναι υποχρεωτικό να ολοκληρώσει τη διαδικασία και να πάει στη νέα σχολή ή μπορεί να συνεχίσει στην παρούσα;

Επίσης, αν κάποιος επιθυμεί μετακίνηση αντί για μεττεγραφή, δεν έχει το δικαιώμα να αιτηθεί μόνο μετακίνηση, σωστά;

Ευχαριστώ!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ίσως έχει γινει πολλές φορές η ερώτηση αλλά επειδή δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό, αν κάποιος αιτηθεί μεττεγραφή και γίνει τελικά δεκτή, αν αλλάξει γνώμη, είναι υποχρεωτικό να ολοκληρώσει τη διαδικασία και να πάει στη νέα σχολή ή μπορεί να συνεχίσει στην παρούσα;
Οχι δεν ειναι υποχρεωτικο να την δεχτει , δεν παρουσιαζεται στην νεα σχολη ,δεν ζητα διαγραφη και συνεχιζει στην παλια. Δεν μετρα ως μετεγγραφη και μπορει παλι του χρονου. Εχει ομως κοψει την μετεγγραφη αλλου εφοσον βεβαια η σχολη ειναι πολυ επιθυμητη.
Επίσης, αν κάποιος επιθυμεί μετακίνηση αντί για μεττεγραφή, δεν έχει το δικαιώμα να αιτηθεί μόνο μετακίνηση, σωστά;

Ευχαριστώ!
( Εμπειρια απο προσωπικα τεστ και αναφορες αλλων παιδιων)
Συμφωνα με τον νομο ναι, συμφωνα με την πλατφορμα οχι.
Ο νομος λεει να κανεις αιτηση μετεγγραφης πριν και να κοπει απο ενα απο τους 2 λογους.
1. Δεν πιανεις τον κοφτη 2750
2. Δεν φτανουν τα μορια.
Για το πρωτο εχουν αφησει την ''εξυπνη'' πλατφορμα να το αποφασισει οποτε αν δεν πιανεις τον κοφτη δεν σου εμφανιζει την επιλογη αυτη στης σχολης να την επιλεξεις .
Για το δευτερο υπαρχουν παρα πολλες περιπτωσεις οπου αν επιλεξεις ( σχολη επαρχιας) ασχετη προς τις αναγκες σου θα βρεθεις σιγουρα εκει με μετεγγραφη και η μετακινηση παει.
Οποτε σου δινει την δυνατοτητα να αφησεις το πεδιο σχολη μετεγγραφης κενο και να προχωρησεις στις μετακινησεις.
Δεν εχω εικονα τι γινεται με τις σχολες που δεν εχουν απο τον νομο αντιστοιχη σχολη.
Αν καποιος εχει ας μας πει.

ΥΓ. Αν εισαι πανω απο 79 ετων, μπορεις να πας οπου θες,εισαι φωτεινο παραδειγμα και εχεις ασυλια νομου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

B747

Νεοφερμένος

Ο B747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 83 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι υποχρεωτικο να την δεχ....
Μάλιστα, κατανοητό. Εμένα που δεν μου βγάζει καθόλο επιλογή για μετακίνηση, πάει να πει οτι δεν μπορω να αιτηθώ μετακίνηση; Μου εμφανίζει μόνο επιλογή για μεττεγραφή και στο επόμενο βήμα απλά έλεγχος ορθότητας των στοιχείων και υποβολή.

Τα 80 τα χω κλέισει!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Μάλιστα, κατανοητό. Εμένα που δεν μου βγάζει καθόλο επιλογή για μετακίνηση, πάει να πει οτι δεν μπορω να αιτηθώ μετακίνηση; Μου εμφανίζει μόνο επιλογή για μεττεγραφή και στο επόμενο βήμα απλά έλεγχος ορθότητας των στοιχείων και υποβολή.
3 αιτιες
δεν επιλεγεις καταλληλη πολη για να σου δειξει επιλογες.
δεν τις εχεις δηλωσει στο μηχανογραφικο ( σπανιο)
δεν πιανεις καμμιας την βαση ( πολυ σπανιο)
 

B747

Νεοφερμένος

Ο B747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 83 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
3 αιτιες
δεν επιλεγεις καταλληλη πολη για να σου δειξει επιλογες.
δεν τις εχεις δηλωσει στο μηχανογραφικο ( σπανιο)
δεν πιανεις καμμιας την βαση ( πολυ σπανιο)
Ή μήπως επειδή είχα δώσει με 10% τελευταία φορά; :/
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top