Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Βρε παιδιά επειδή πάλι με τρώει η αγωνία,
έχω μια αδερφή η οποία είναι προπτυχιακή φοιτήτρια και έχω και 6.5 μόρια (κοιν./οικον.), ποιο πιστεύετε ότι είναι πιο σίγουρο για την μετεγγραφή μου σε τμήμα της Αθήνας (από τα Ιωάννινα, Αγωγής και Φροντίδας);
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Με 3 μορια οικονομικων κριτηριων τι πιθανοτητες υπαρχουν για εργοθεραπεια αιγαλεω?Επισης,θεωρειτε οτι με 15210 μορια (εδωσα το 2019)εχω πιθανοτητες για εργοθεραπεια αθηνα με το 4% την επομενη χρονια?

Εισαι στο οριο με 3 μορια με πλεονεκτημα στις ισσοβαθμιες αν υπαρξει κοινο 15%. Αν δεν υπαρξει κοινο 15% υπαρχει καποιος με 4 μορια
Για το 4% με πτωση 600 μορια πολυ δυσκολο, Βλεπεις αυτη η σχολη ειναι πολυ επιθυμητή , γενικα το παδα ειναι στα επανω του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωχχχ δυσκολα πραγματα! Και καλα να μπορεσω να παρω την μετεγραφη ..αλλιως πιασε το αυγο και κουρευτο....
Θα την παρεις εχε πιστη, πηγαινε πατρα να κανεις παιχνιδι. Αλλα πες που μενεις και απο ποια σχολη ερχεσαι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βρε παιδιά επειδή πάλι με τρώει η αγωνία,
έχω μια αδερφή η οποία είναι προπτυχιακή φοιτήτρια και έχω και 6.5 μόρια (κοιν./οικον.), ποιο πιστεύετε ότι είναι πιο σίγουρο για την μετεγγραφή μου σε τμήμα της Αθήνας (από τα Ιωάννινα, Αγωγής και Φροντίδας);
Που ειναι η πατρικη σας κατοικια και που σπουδαζει η αδελφη σου?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Που ειναι η πατρικη σας κατοικια και που σπουδαζει η αδελφη σου?
[/QUOTE]

Αθήνα και η αδερφή μου σπουδάζει επίσης Αθήνα, στο ΕΚΠΑ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Που ειναι η πατρικη σας κατοικια και που σπουδαζει η αδελφη σου?

Αθήνα και η αδερφή μου σπουδάζει επίσης Αθήνα, στο ΕΚΠΑ.
[/QUOTE]

Περιμενε να διαβασω παλι τον νομο μετεγγραφων για αδελφια , απο τα μορια υποθετω οτι ειστε 3 αδελφια, σωστα?
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Περιμενε να διαβασω παλι τον νομο μετεγγραφων για αδελφια , απο τα μορια υποθετω οτι ειστε 3 αδελφια, σωστα?


Φυσικά! Ναι, κάτω των 25 ετών.
[/QUOTE]

Λοιπον , αν ηταν ο Γαβρογλου θα σου ελεγα πηγαινε με τα αδελφια ειναι 100% οκ.
Τωρα τα πραγματα ειναι διαφορετικα με την Κεραμεως να εχει αλλεργια στις μετεγγραφες και να κοβει παντιωθεν και πικοιλοτροπως.

Περιπτωση με αδελφια .
Το πνευμα του νομου λεει οτι καθε οικογενεια μπορει να συντηρει μεχρι δυο σπιτια.
Το γραμμα του νομου λεει στις βασικες προυποθεσεις:

Άρθρο 76
Μετεγγραφή αδελφών προπτυχιακών φοιτητών
1. Φοιτητής, ο οποίος έχει ένα ή περισσότερα αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές, δύναται να αιτηθεί μετεγγραφή αποκλειστικά κατά το πρώτο έτος, σύμφωνα με τη διαδικασία του παρόντος άρθρου, υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
α) τα αδέλφια σπουδάζουν σε Τμήματα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. τα οποία εδρεύουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία διαμένουν μόνιμα οι γονείς ή οι ίδιοι ή οι γονείς τους έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας,
β) τα αδέλφια της περ. α΄ συμπεριλαμβανομένου του αιτούντος, δεν είναι κάτοχοι τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών και δεν έχουν υπερβεί τον ανώτατο χρόνο σπουδών, ο οποίος προβλέπεται για την απονομή του τίτλου σπουδών,
γ) το κατά κεφαλήν εισόδημα του αιτούντος δεν υπερβαίνει το ποσό των δώδεκα χιλιάδων πεντακοσίων (12.500) ευρώ.

Συμφωνα λοιπον με το πνευμα του νομου αλλα και την βασικη πρυποθεση (α) την οποια δεν πληρεις, φρονω οτι ΔΕΝ θα σου δωσει την μετεγγραφη και θα ειναι συμφωνη και με το πνευμα και με το γραμμα του νομου.

Προτεινω να πας με τα μορια . Τα 6,5 μορια ειναι αρκετα, βασικα μονο οι πολυτεκνοι σε καπακωνουν αλλα αυτοι δεν ειναι πολλοι. Περυσι το παδα εκλεισε στα 5. Εχεις αριστες προυποθεσεις.

Διαβασε και εσυ τον νομο και μαλλον θα συμφωνήσεις μαζι μου ( αρθρο 76)

ΥΓ Πιστευω οτι εχεις υπολογισει σωστα τα μορια. Μηπως εργαζεται καποιο αδελφι και κανει δηλωση?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημέρα.
Έτσι όπως είναι τα πράγματα με τις μετεγγραφές και τις μετακινήσεις, δεν έχω δυνατότητα αυτή τη στιγμή να κάνω αίτηση προς κάποια σχολή που με ενδιαφέρει.

Έτσι αποφάσισα να κάνω αναστολή φοίτησης για φέτος για τους λόγους που έχω ηδη αναφέρει, οπότε θα κάνω εγγραφή στη σχολή και στο καπάκι θα ζητήσω αναστολή πριν πάρω μαθήματα για να μη χαθεί το εξάμηνο.

Αυτο με αποκλειει από το δικαίωμα να αιτηθω μετεγγραφή-μετακινηση, μιας και δε θα θεωρούμαι ενεργός φοιτητής.
Η ερώτηση μου είναι η εξής.

Πες πως τον Οκτώβριο που θα βγει η νέα εγκύκλιος, αλλάξει η Κεραμεως κάτι στο νομο και δω ότι με ευνοεί τελικά να αιτηθω μετακίνηση. Γίνεται να σταματήσω την αναστολή τότε και να γραφτω στη σχολή ξανά, ώστε να μπορέσω να αιτηθω μετεγγραφή ή μετακίνηση όπως όλοι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Καλημέρα.
Έτσι όπως είναι τα πράγματα με τις μετεγγραφές και τις μετακινήσεις, δεν έχω δυνατότητα αυτή τη στιγμή να κάνω αίτηση προς κάποια σχολή που με ενδιαφέρει.

Έτσι αποφάσισα να κάνω αναστολή φοίτησης για φέτος για τους λόγους που έχω ηδη αναφέρει, οπότε θα κάνω εγγραφή στη σχολή και στο καπάκι θα ζητήσω αναστολή πριν πάρω μαθήματα για να μη χαθεί το εξάμηνο.

Αυτο με αποκλειει από το δικαίωμα να αιτηθω μετεγγραφή-μετακινηση, μιας και δε θα θεωρούμαι ενεργός φοιτητής.
Η ερώτηση μου είναι η εξής.

Πες πως τον Οκτώβριο που θα βγει η νέα εγκύκλιος, αλλάξει η Κεραμεως κάτι στο νομο και δω ότι με ευνοεί τελικά να αιτηθω μετακίνηση. Γίνεται να σταματήσω την αναστολή τότε και να γραφτω στη σχολή ξανά, ώστε να μπορέσω να αιτηθω μετεγγραφή ή μετακίνηση όπως όλοι;
Κάθε φοιτητής/ρια έχει δικαίωμα να ζητήσει αναστολή σπουδών έως και 8 εξάμηνα κατά τη διάρκεια των σπουδών του. Ο/Η φοιτητής/ρια καταθέτει αίτηση αναστολής φοίτησης για σοβαρούς οικογενειακούς ή άλλους λόγους (προσοχή όχι Διακοπή) στη Γραμματεία, η οποία το προωθεί στη Γενική Συνέλευση του Τμήματος για έγκριση. Το αίτημα θα πρέπει να γίνεται στην αρχή του εξαμήνου, στην περίπτωση που αφορά το τρέχον εξάμηνο.

Ο φοιτητής, καθ’ όλο το διάστημα της αναστολής, δεν έχει τη φοιτητική ιδιότητα και τις φοιτητικές παροχές (σίτιση, στέγαση, μειωμένο εισιτήριο στις συγκοινωνίες, ιατροφαρμακευτική κάλυψη, πρόσβαση στη βιβλιοθήκη). Μετά το πέρας της περιόδου αναστολής, ο/η φοιτητής/ρια οφείλει να ενημερώσει τη Γραμματεία ώστε να επανενεργοποιηθεί η καρτέλα του/της στην ηλεκτρονική Γραμματεία.


Θα περάσει από συμβούλιο η αίτηση και γι'αυτο όπως είπα πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος.
Τώρα γι'αυτό που ρωτάς είναι λίγο λεπτομέρια οπότε καλό είναι να ρωτήσεις την γραμματεία της σχολής που πέρασες
 

tzina2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tzina2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ωχχχ δύσκολα πράγματα! Και καλα να μπορεσω να παρω την μετεγραφη ..αλλιως πιασε το αυγο και κουρευτο....
Μενω κοντα στην Αμφιλοχια,και θελω να φυγω απο ΗΜΜΥ Ξανθη,και η αδερφή μου είναι Νοσηλευτική Ιωαννίνων και τελειώνει σε ενα χρόνο οποτε δεν φευγει απο κει.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Κάθε φοιτητής/ρια έχει δικαίωμα να ζητήσει αναστολή σπουδών έως και 8 εξάμηνα κατά τη διάρκεια των σπουδών του. Ο/Η φοιτητής/ρια καταθέτει αίτηση αναστολής φοίτησης για σοβαρούς οικογενειακούς ή άλλους λόγους (προσοχή όχι Διακοπή) στη Γραμματεία, η οποία το προωθεί στη Γενική Συνέλευση του Τμήματος για έγκριση. Το αίτημα θα πρέπει να γίνεται στην αρχή του εξαμήνου, στην περίπτωση που αφορά το τρέχον εξάμηνο.

Ο φοιτητής, καθ’ όλο το διάστημα της αναστολής, δεν έχει τη φοιτητική ιδιότητα και τις φοιτητικές παροχές (σίτιση, στέγαση, μειωμένο εισιτήριο στις συγκοινωνίες, ιατροφαρμακευτική κάλυψη, πρόσβαση στη βιβλιοθήκη). Μετά το πέρας της περιόδου αναστολής, ο/η φοιτητής/ρια οφείλει να ενημερώσει τη Γραμματεία ώστε να επανενεργοποιηθεί η καρτέλα του/της στην ηλεκτρονική Γραμματεία.


Θα περάσει από συμβούλιο η αίτηση και γι'αυτο όπως είπα πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος.
Τώρα γι'αυτό που ρωτάς είναι λίγο λεπτομέρια οπότε καλό είναι να ρωτήσεις την γραμματεία της σχολής που πέρασες

Τα παραπάνω αποτελούν εξαίρεση λογικά, συγκεκριμένα στο τμήμα φιλολογίας απ όπου έκανες αντιγραφή το παραπάνω κείμενο απ ότι βλέπω.

Ο νόμος λέει ότι δε χρειάζεται να αναφέρεις το λόγο για τον οποίο ζητάς αναστολη και ότι μπορείς κανονικά να πάρεις αναστολη αμέσως μετά την εγγραφή σου στη σχολή.

Το ερώτημα μου όμως δεν αφορά το αν θα μπορέσω ή όχι να πάρω αναστολη, αλλά αν θα μπορέσω να τη σταματήσω αν χρειαστεί, τη στιγμή που θα βγει η εγκύκλιος των μετεγγραφων...
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τα παραπάνω αποτελούν εξαίρεση λογικά, συγκεκριμένα στο τμήμα φιλολογίας απ όπου έκανες αντιγραφή το παραπάνω κείμενο απ ότι βλέπω.

Ο νόμος λέει ότι δε χρειάζεται να αναφέρεις το λόγο για τον οποίο ζητάς αναστολη και ότι μπορείς κανονικά να πάρεις αναστολη αμέσως μετά την εγγραφή σου στη σχολή.

Το ερώτημα μου όμως δεν αφορά το αν θα μπορέσω ή όχι να πάρω αναστολη, αλλά αν θα μπορέσω να τη σταματήσω αν χρειαστεί, τη στιγμή που θα βγει η εγκύκλιος των μετεγγραφων...
Ναι θα πρέπει να πάρεις τηλ την γραμματεία του τμήματος που θα κάνεις την εγγραφή να τους ρωτήσεις. Αυτοί σίγουρα θα ξέρουν
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες πως τον Οκτώβριο που θα βγει η νέα εγκύκλιος, αλλάξει η Κεραμεως κάτι στο νομο και δω ότι με ευνοεί τελικά να αιτηθω μετακίνηση. Γίνεται να σταματήσω την αναστολή τότε και να γραφτω στη σχολή ξανά, ώστε να μπορέσω να αιτηθω μετεγγραφή ή μετακίνηση όπως όλοι;

Η εγκύκλιος των μετεγγραφών απλά θα επαναλάβει αυτά που αναφέρονται στον Νόμο και το πολύ-πολύ να δώσει κάποιες επιπλέον διευκρινίσεις.
Δεν υπάρχει περίπτωση να συμπεριληφθεί εμβόλιμα κάποια σημαντική αλλαγή.

Ενημερωτικά για το θέμα της αναστολής σπουδών ενώ όλοι ξέρουμε τι ισχύει σύμφωνα με τον σχετικό Νόμο, δεν έχει προβλεφθεί τίποτα για την περίπτωση της επιθυμίας κάποιου φοιτητή για την πρόωρη λήξη της.
Αυτό σημαίνει ότι εναπόκειται στο κάθε Πανεπιστήμιο τι θα αποφασίσει.
Βέβαια είναι αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε φοιτητή να υποβάλει σχετική αίτηση, το θέμα όμως είναι αν θα γίνει αποδεκτό το αίτημά του και αν ναι με ποιες προϋποθέσεις (οι οποίες τονίζω, δεν είναι υποχρεωτικό να ταυτίζονται από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο).
΄Εχουμε εν τω μεταξύ και τις αργόσυρτες διαδικασίες! Μέχρι να κάνει κάποιος την αίτηση, μέχρι να του εγκριθεί (αν του εγκριθεί) ώστε να θεωρείται ενεργός φοιτητής, μάλλον θα έχει λήξει η περίοδος των μετεγγραφών.
Και ακόμα και αν προλάβει να κάνει την αίτηση μετεγγραφής και του εγκριθεί, μετά φτου και από την αρχή καινούρια αίτηση αναστολής σπουδών η οποία πιθανότατα θα του εγκριθεί πια από το Β΄εξάμηνο καθώς το Α΄εξάμηνο θα οδεύει προς τη λήξη του.
Πολλά "αν", πολλά "πιθανόν" πολλές ασάφειες, πολλές διαδικασίες που απαιτούν ευελιξία η οποία δεν υπάρχει.
Δεν θα το συνιστούσα!
Αν και όπως είπα στην αρχή δεν θα συντρέξει λόγος για να μπει κάποιος σ΄αυτήν τη σκέψη και τη διαδικασία.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Η εγκύκλιος των μετεγγραφών απλά θα επαναλάβει αυτά που αναφέρονται στον Νόμο και το πολύ-πολύ να δώσει κάποιες επιπλέον διευκρινίσεις.
Δεν υπάρχει περίπτωση να συμπεριληφθεί εμβόλιμα κάποια σημαντική αλλαγή.

Ενημερωτικά για το θέμα της αναστολής σπουδών ενώ όλοι ξέρουμε τι ισχύει σύμφωνα με τον σχετικό Νόμο, δεν έχει προβλεφθεί τίποτα για την περίπτωση της επιθυμίας κάποιου φοιτητή για την πρόωρη λήξη της.
Αυτό σημαίνει ότι εναπόκειται στο κάθε Πανεπιστήμιο τι θα αποφασίσει.
Βέβαια είναι αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε φοιτητή να υποβάλει σχετική αίτηση, το θέμα όμως είναι αν θα γίνει αποδεκτό το αίτημά του και αν ναι με ποιες προϋποθέσεις (οι οποίες τονίζω, δεν είναι υποχρεωτικό να ταυτίζονται από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο).
΄Εχουμε εν τω μεταξύ και τις αργόσυρτες διαδικασίες! Μέχρι να κάνει κάποιος την αίτηση, μέχρι να του εγκριθεί (αν του εγκριθεί) ώστε να θεωρείται ενεργός φοιτητής, μάλλον θα έχει λήξει η περίοδος των μετεγγραφών.
Και ακόμα και αν προλάβει να κάνει την αίτηση μετεγγραφής και του εγκριθεί, μετά φτου και από την αρχή καινούρια αίτηση αναστολής σπουδών η οποία πιθανότατα θα του εγκριθεί πια από το Β΄εξάμηνο καθώς το Α΄εξάμηνο θα οδεύει προς τη λήξη του.
Πολλά "αν", πολλά "πιθανόν" πολλές ασάφειες, πολλές διαδικασίες που απαιτούν ευελιξία η οποία δεν υπάρχει.
Δεν θα το συνιστούσα!
Αν και όπως είπα στην αρχή δεν θα συντρέξει λόγος για να μπει κάποιος σ΄αυτήν τη σκέψη και τη διαδικασία.

Παντως δε μπορεις να πεις, ολο πρωτοτυπα πραγματα ρωταω ετσι? :pardon: :cool:
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ερωτηση..
Μπορει καποιος να αιτηθει μετακινηση προς σχολη που πιανει τη βαση της, που ειναι του ιδιου επιστημονικου πεδιου αλλα ανηκει στα 87 τμηματα που δεν εχουν αντιστοιχιες μετεγγραφων?

SNAG-1130.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερωτηση..
Μπορει καποιος να αιτηθει μετακινηση προς σχολη που πιανει τη βαση της, που ειναι του ιδιου επιστημονικου πεδιου αλλα ανηκει στα 87 τμηματα που δεν εχουν αντιστοιχιες μετεγγραφων?

Εγώ θα σου απαντήσω ΝΑΙ, εσύ θα μου εξηγήσεις το γιατί.
΄Αντε γιατί από τους πολλούς συνδυασμούς που κάνει το μυαλό σου, έχει μπλοκάρει!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Καλημέρα.
Έτσι όπως είναι τα πράγματα με τις μετεγγραφές και τις μετακινήσεις, δεν έχω δυνατότητα αυτή τη στιγμή να κάνω αίτηση προς κάποια σχολή που με ενδιαφέρει.

Έτσι αποφάσισα να κάνω αναστολή φοίτησης για φέτος για τους λόγους που έχω ηδη αναφέρει, οπότε θα κάνω εγγραφή στη σχολή και στο καπάκι θα ζητήσω αναστολή πριν πάρω μαθήματα για να μη χαθεί το εξάμηνο.

Αυτο με αποκλειει από το δικαίωμα να αιτηθω μετεγγραφή-μετακινηση, μιας και δε θα θεωρούμαι ενεργός φοιτητής.
Η ερώτηση μου είναι η εξής.

Πες πως τον Οκτώβριο που θα βγει η νέα εγκύκλιος, αλλάξει η Κεραμεως κάτι στο νομο και δω ότι με ευνοεί τελικά να αιτηθω μετακίνηση. Γίνεται να σταματήσω την αναστολή τότε και να γραφτω στη σχολή ξανά, ώστε να μπορέσω να αιτηθω μετεγγραφή ή μετακίνηση όπως όλοι;

Το σεναριο σου εχει αποτυχει ηδη. Οι γραμματειες δεν ειναι διακοπτης on-off. Οι εγγραφες πρωτοετων γινονται περι τα μεσα οκτωβριου οταν αρχιζουν οι μετεγγραφες. Τα μαθηματα 1ου εξαμηνου τα δηλωνει η γραμματεια, οχι εσυ. Εστω οτι σου δινεται η αναστολη κατα τον νοεμβριο και πετυχαινεις και την μετεγγραφη . Εστω οτι σου δινει και χαρτι διαγραφης για να πας στην νεα σχολη , το χαρτι θα γραφει οτι ησουν σε αναστολη και η νεα γραμματεια θα σε απορριψει συμφωνα με το νομο διοτι πηρες μετεγγραφη οντως σε αναστολη. Οι αναστολες σπουδων και οι αρσεις εχουν βημα εξαμηνων οχι ημερων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ερωτηση..
Μπορει καποιος να αιτηθει μετακινηση προς σχολη που πιανει τη βαση της, που ειναι του ιδιου επιστημονικου πεδιου αλλα ανηκει στα 87 τμηματα που δεν εχουν αντιστοιχιες μετεγγραφων?

View attachment 71142

Βεβαια μετακινηση γινεται σε αυτες αρκει να πιανεις την βαση τους, να τις εχεις δηλωσει στο μηχανογραφικο , να εχεις δωσει το ειδικο μαθημα αν ζητουν και να βρεις μια σχολη που θα απορριψει πρωτα την αιτηση μετεγγραφης σου.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Εγώ θα σου απαντήσω ΝΑΙ, εσύ θα μου εξηγήσεις το γιατί.
΄Αντε γιατί από τους πολλούς συνδυασμούς που κάνει το μυαλό σου, έχει μπλοκάρει!

Επειδη ειναι μια σχολη που το αντικειμενο της φαινεται πιο κοντα στα ενδιαφεροντα μου, αν και πρωην ΤΕΙ. Προκειται για τη σχολη Ηλεκτρονικων Μηχανικων στα Χανια, του ΕΛΜΕΠΑ.
Αυτη που χω περασει ειναι η Μ.Π.Ε.Σ στη Σαμο, η οποια ειναι πολυτεχνικη αλλα απ οτι ειδα ειναι σχολη περισσοτερο θεωρητικη παρα πρακτικη, δηλαδη αφορα κυριως προγραμματισμο και οχι τοσο ηλεκτρονικα οσο θα ηθελα.
Αυτη στην Κρητη δεν ξερω ομως τι ψαρια πιανει η αληθεια ειναι, αλλα το προγραμμα σπουδων της δειχνει ενδιαφερον.


Βεβαια μετακινηση γινεται σε αυτες αρκει να πιανεις την βαση τους, να τις εχεις δηλωσει στο μηχανογραφικο , να εχεις δωσει το ειδικο μαθημα αν ζητουν και να βρεις μια σχολη που θα απορριψει πρωτα την αιτηση μετεγγραφης σου.

Τα πληρω τα παραπανω κριτηρια.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδη ειναι μια σχολη που το αντικειμενο της φαινεται πιο κοντα στα ενδιαφεροντα μου, αν και πρωην ΤΕΙ. Προκειται για τη σχολη Ηλεκτρονικων Μηχανικων στα Χανια, του ΕΛΜΕΠΑ.
Αυτη που χω περασει ειναι η Μ.Π.Ε.Σ στη Σαμο, η οποια ειναι πολυτεχνικη αλλα απ οτι ειδα ειναι σχολη περισσοτερο θεωρητικη παρα πρακτικη, δηλαδη αφορα κυριως προγραμματισμο και οχι τοσο ηλεκτρονικα οσο θα ηθελα.
Αυτη στην Κρητη δεν ξερω ομως τι ψαρια πιανει η αληθεια ειναι, αλλα το προγραμμα σπουδων της δειχνει ενδιαφερον.

Εγώ δεν σε ρώτησα αυτό.
Το γιατί επιθυμείς τη μετακίνηση είναι δικό σου προσωπικό θέμα!
Εγώ σε ρώτησα να μου δικαιολογήσεις γιατί η απάντηση στην παραπάνω ερώτησή σου είναι ΝΑΙ σύμφωνα με τον Νόμο.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Εγώ δεν σε ρώτησα αυτό.
Το γιατί επιθυμείς τη μετακίνηση είναι δικό σου προσωπικό θέμα!
Εγώ σε ρώτησα να μου δικαιολογήσεις γιατί η απάντηση στην παραπάνω ερώτησή σου είναι ΝΑΙ σύμφωνα με τον Νόμο.

Μμμ, η απαντηση ειναι ναι, επειδη λογικα πληρω τα κριτηρια μετακινησης προς αυτη τη σχολη, μιας και στις μετακινησεις δε χρειαζεται να υπαρχει αντιστοιχια μετεγγραφων, αλλα να ανηκει απλα στο ιδιο επιστημονικο πεδιο η σχολη, να εχεις πιασει τη βαση της και να την εχεις δηλωσει στο μηχανογραφικο σου?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Επειδη ειναι μια σχολη που το αντικειμενο της φαινεται πιο κοντα στα ενδιαφεροντα μου, αν και πρωην ΤΕΙ. Προκειται για τη σχολη Ηλεκτρονικων Μηχανικων στα Χανια, του ΕΛΜΕΠΑ.
Αυτη που χω περασει ειναι η Μ.Π.Ε.Σ στη Σαμο, η οποια ειναι πολυτεχνικη αλλα απ οτι ειδα ειναι σχολη περισσοτερο θεωρητικη παρα πρακτικη, δηλαδη αφορα κυριως προγραμματισμο και οχι τοσο ηλεκτρονικα οσο θα ηθελα.
Αυτη στην Κρητη δεν ξερω ομως τι ψαρια πιανει η αληθεια ειναι, αλλα το προγραμμα σπουδων της δειχνει ενδιαφερον.




Τα πληρω τα παραπανω κριτηρια.

Και τα χανια ωραια και ακριβα και η σαμος ωραια και φτηνοτερη. Οι σχολες ειναι παρομοιες. Αποψη μου κατσε εκει που εισαι, το ελμεπα ειναι πολυ καλο ανερχομενο πανεπιστημιο φροντιζει τους φοιτητες και θα παρεις και πτυχιο στην ωρα του. Και η σχολη του ελμεπα ειναι 5ετης και θα γινει που συντομα πολυτεχνικη ( σπονσοραρεται απο την Ντορα) και εχει direct δικαιωματα στο ΠΔ99 και ΤΕΕ . Και της σαμου εχει αλλα κατα αντιστοιχια εντασεται και αυτη στην κατηγορια Ηλεκτρονικων μηχανικων του ΤΕΕ κατα αντιστοιχια. Και επειδη εισαι μαλλον απο 4ο σου λεω οτι θα σου βγει ο κω..ς στην σχολη αυτη απο την φυσικη και τα μαθηματικα . Τα ιδια ισως λιγοτερο της σαμου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μμμ, η απαντηση ειναι ναι, επειδη λογικα πληρω τα κριτηρια μετακινησης προς αυτη τη σχολη, μιας και στις μετακινησεις δε χρειαζεται να υπαρχει αντιστοιχια μετεγγραφων, αλλα να ανηκει απλα στο ιδιο επιστημονικο πεδιο η σχολη, να εχεις πιασει τη βαση της και να την εχεις δηλωσει στο μηχανογραφικο σου?

Σορρυ η σχολη Ηλεκρονικων μηχανικων ελμεπα ειναι ορφανη σχολη , δεν μπορεις να ζητησεις μετεγγραφη και συνεπως ουτε μετακινηση.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top