Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Και τα χανια ωραια και ακριβα και η σαμος ωραια και φτηνοτερη. Οι σχολες ειναι παρομοιες. Αποψη μου κατσε εκει που εισαι, το ελμεπα ειναι πολυ καλο ανερχομενο πανεπιστημιο φροντιζει τους φοιτητες και θα παρεις και πτυχιο στην ωρα του. Και η σχολη του ελμεπα ειναι 5ετης και θα γινει που συντομα πολυτεχνικη ( σπονσοραρεται απο την Ντορα) και εχει direct δικαιωματα στο ΠΔ99 και ΤΕΕ . Και της σαμου εχει αλλα κατα αντιστοιχια εντασεται και αυτη στην κατηγορια Ηλεκτρονικων μηχανικων του ΤΕΕ κατα αντιστοιχια. Και επειδη εισαι μαλλον απο 4ο σου λεω οτι θα σου βγει ο κω..ς στην σχολη αυτη απο την φυσικη και τα μαθηματικα . Τα ιδια ισως λιγοτερο της σαμου.

Λαθος.. Θα σε απογοητευσω, αλλα ειμαι απο ΤΕΛ, αποφοιτος τμηματος Ηλεκτρονικης του 1999! :hehe: :cool:
Το φοβαμαι αυτο που λες παντως, θα τα βρω σκουρα με τα μαθηματικα και τη φυσικη σιγουρα κ αυτος ειναι και ο κυριος λογος που επελεξα να μην παω φετος, ωστε να προσπαθησω να προετοιμαστω σε αυτα τα 2 μαθηματα οσο καλυτερα μπορω και να παω του χρονου.
Σε τι αντικειμενα να δωσω περισσοτερη βαρυτητα σχετικα με αυτα τα 2 μαθηματα, για να προετοιμαστω οσο καλυτερα γινεται?
Αρα μεταξυ αυτων των δυο σχολων εσυ θα προτιμουσες τα Χανια δηλαδη?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Λαθος.. Θα σε απογοητευσω, αλλα ειμαι απο ΤΕΛ, αποφοιτος τμηματος Ηλεκτρονικης του 1999! :hehe: :cool:
Το φοβαμαι αυτο που λες παντως, θα τα βρω σκουρα με τα μαθηματικα και τη φυσικη σιγουρα κ αυτος ειναι και ο κυριος λογος που επελεξα να μην παω φετος, ωστε να προσπαθησω να προετοιμαστω σε αυτα τα 2 μαθηματα οσο καλυτερα μπορω και να παω του χρονου.
Σε τι αντικειμενα να δωσω περισσοτερη βαρυτητα σχετικα με αυτα τα 2 μαθηματα, για να προετοιμαστω οσο καλυτερα γινεται?
Αρα μεταξυ αυτων των δυο σχολων εσυ θα προτιμουσες τα Χανια δηλαδη?

Ναι χανια , με μεταπτυχιακο μηχατρονικη. Κατσε να δω το προγραμμα σπουδων
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή:
1) Απορρίφθηκε η αίτηση μετεγγραφής σου,
2) είναι Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου,
3) το έχεις δηλώσει στο μηχανογραφικό σου
4) συγκεντρώνεις τα μόρια της βάσης εισαγωγής του και
4) περιλαμβάνεται σε μία από τις δύο (2) το πολύ διαφορετικές περιφερειακές ενότητες στις οποίες έχεις δικαίωμα να δηλώσεις τα έως πέντε (5) Τμήματα που σ΄ενδιαφέρουν.

Μμμ, η απαντηση ειναι ναι, επειδη λογικα πληρω τα κριτηρια μετακινησης προς αυτη τη σχολη, μιας και στις μετακινησεις δε χρειαζεται να υπαρχει αντιστοιχια μετεγγραφων, αλλα να ανηκει απλα στο ιδιο επιστημονικο πεδιο η σχολη, να εχεις πιασει τη βαση της και να την εχεις δηλωσει στο μηχανογραφικο σου?

Ξεθόλωσε το μυαλό!
Χαίρομαι!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Επειδή:
1) Απορρίφθηκε η αίτηση μετεγγραφής σου,
2) είναι Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου,
3) το έχεις δηλώσει στο μηχανογραφικό σου
4) συγκεντρώνεις τα μόρια της βάσης εισαγωγής του και
4) περιλαμβάνεται σε μία από τις δύο (2) το πολύ διαφορετικές περιφερειακές ενότητες στις οποίες έχεις δικαίωμα να δηλώσεις τα έως πέντε (5) Τμήματα που σ΄ενδιαφέρουν.



Ξεθόλωσε το μυαλό!
Χαίρομαι!

Ειναι που πηγα σημερα ΕΠΑΛ για αγιασμο, γι αυτο! :D :P

Ομως πιο πανω ο φιλος Γιαννης ανεφερε κατι περι ορφανων σχολων..

Σορρυ η σχολη Ηλεκρονικων μηχανικων ελμεπα ειναι ορφανη σχολη , δεν μπορεις να ζητησεις μετεγγραφη και συνεπως ουτε μετακινηση.

Υπαρχει θεμα δηλαδη αν ειναι ορφανη τελικα?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπαρχει θεμα δηλαδη αν ειναι ορφανη τελικα?

Κανένα θέμα!
Μια χαρά μπορείς να κάνεις αίτηση για μετακίνηση σε μια μη αντίστοιχη Σχολή.
Αν δεν ίσχυε αυτό τότε δεν θα υπήρχε κανένας λόγος να νομοθετηθούν οι μετακινήσεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Ναι χανια , με μεταπτυχιακο μηχατρονικη. Κατσε να δω το προγραμμα σπουδων

Σαφως πρεπει να γραφεις στην σχολη να παρεις και την βεβαιωση σπουδων για το στρατο και κατα τις αρχες φεβρουαριου να κανεις αναστολη για το εαρινο εξαμηνο να μην τρεχουν τα χρονια.

Εδω τα μαθηματα του 1ου και 2ου εξαμηνου.

1600085761284.png


Τα μαθηματα αυτα δεν διαβαζονται απο βιβλια μονο θα πρεπει καποιος να στα διδαξει ,που να βρεις ολους αυτους και φτηνα ειναι θεμα?
Φροντισε με τους κωδικους σου να κατεβασεις τις σημειωσεις και κανε κονε με καποιο που φοιτα να κατεβασει και να σου στειλει τις σημειωσεις οταν δεν θα εχεις κωδικους.

Σου συνιστω να διαθεσεις μερικα χρηματα και να παρεις απο τον ΑΡΝΟ τα εξης μαθηματα.
Μαθηματικη Αναλυση 1
Μαθηματικη Αναλυση 2
Γραμμικη αλγεβρα
Διακριτα μαθηματικα
Διαφορικες εξισωσεις
Ηλεκτρικα κυκλωματα
Φυσικη μηχανικη
Ηλεκτρομαγμητισμο
Γλωσσα C
Λογικη σχεδιαση.

Οχι μαζεμενα ανα εξαμηνο.
Τα αλλα στην πορεια βλεποντας και κανοντας , με τα εργαστηρια δεν θα εχεις θεμα τα καλωδια τα παιζεις στα δακτυλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ειναι που πηγα σημερα ΕΠΑΛ για αγιασμο, γι αυτο! :D :P

Ομως πιο πανω ο φιλος Γιαννης ανεφερε κατι περι ορφανων σχολων..



Υπαρχει θεμα δηλαδη αν ειναι ορφανη τελικα?

Σαφως υπαρχει θεμα οταν εισαι σε ορφανη σχολη , δεν εχεις δικαιωμα να υποβαλεις αιτηση μετεγγραφης οποτε αυτη να απορριφθει στη συνεχεια και να εξεταστει η αιτηση μετακινησης

το λετε και παραπανω 1) Απορρίφθηκε η αίτηση μετεγγραφής σου,

Ουσιαστικα δεν εχεις δικαιωμα να υποβαλεις αιτηση μετεκινησης δεν θα στο επιτρεψει το ηλεκτρονικο συστημα.

Αν το αλλαξουν στην εκγυκλιο θα δουμε αν και δεν ελπιζω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Σαφως πρεπει να γραφεις στην σχολη να παρεις και την βεβαιωση σπουδων για το στρατο και κατα τις αρχες φεβρουαριου να κανεις αναστολη για το εαρινο εξαμηνο να μην τρεχουν τα χρονια.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με τα μαθηματα που χρειαζεται να διαβασω. Μολις παω τον επομενο χρονο στη σχολη, θελω να παρακολουθησω τα παντα απ την αρχη, απ το πρωτο εξαμηνο, για να τα δω σωστα.
Οποτε συμφωνεις με τη Λενω, δεν υπαρχει θεμα με τις ορφανες σχολες που ανεφερες πριν?

Τη βεβαιωση σπουδων για το στρατο τι τη χρειαζομαι ακριβως? Πηγα φανταρος το 2000.. :pardon:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σαφως υπαρχει θεμα οταν εισαι σε ορφανη σχολη , δεν εχεις δικαιωμα να υποβαλεις αιτηση μετεγγραφης οποτε αυτη να απορριφθει στη συνεχεια και να εξεταστει η αιτηση μετακινησης

το λετε και παραπανω 1) Απορρίφθηκε η αίτηση μετεγγραφής σου,

Ουσιαστικα δεν εχεις δικαιωμα να υποβαλεις αιτηση μετεκινησης δεν θα στο επιτρεψει το ηλεκτρονικο συστημα.

Αν το αλλαξουν στην εκγυκλιο θα δουμε αν και δεν ελπιζω

Το αντιθετο συμβαινει βασικα, εχω περασει στη Σαμο στο ΜΠΕΣ που δεν ειναι ορφανη, εχει αντιστοιχια με Πατρα και Γιαννενα, αλλα δεν πιανω τις βασεις τους και γι αυτο κοιταζω την ορφανη Ηλεκτρονικων Μηχανικων της Κρητης.
Οποτε σε αυτη την περιπτωση ισχυει οτι ειπε η Λενω?
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με τα μαθηματα που χρειαζεται να διαβασω. Μολις παω τον επομενο χρονο στη σχολη, θελω να παρακολουθησω τα παντα απ την αρχη, απ το πρωτο εξαμηνο, για να τα δω σωστα.
Οποτε συμφωνεις με τη Λενω, δεν υπαρχει θεμα με τις ορφανες σχολες που ανεφερες πριν?

Τη βεβαιωση σπουδων για το στρατο τι τη χρειαζομαι ακριβως? Πηγα φανταρος το 2000.. :pardon:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Το αντιθετο συμβαινει βασικα, εχω περασει στη Σαμο στο ΜΠΕΣ που δεν ειναι ορφανη, εχει αντιστοιχια με Πατρα και Γιαννενα, αλλα δεν πιανω τις βασεις τους και γι αυτο κοιταζω την ορφανη Ηλεκτρονικων Μηχανικων της Κρητης.
Οποτε σε αυτη την περιπτωση ισχυει οτι ειπε η Λενω?
Βοηθα χρυσοστομε και γραφω τσαμπα και δεν το μπορω εισαι και αγιασμενος απο αγιασμο. Μασκα ειχες?
Αν εισαι σαμο ναι σωστα τα λεει η Λένω. Αιτηση μετεγγραφης ετσι για ξεκαρφωμα και επισυναπτομενα αιτηση μετακινησης για Χανια.

Κοιτα η σχολη χανιων ειναι βαρβατη ειναι μια καλη ΗΜΜΥ χωρις το power. To μονο που με ανυσυχει μηπως θελησει το ΤΕΕ να την πνιξει οπως εκανε με αλλες αντιστοιχες. Θεσφατο ,τα δικαιωματα ηλεκτρονικων πρεπει να τα εχουν οι ΗΜΜΥ. Αλλα μεχρι τοτε θα εχεις τελειωσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Βοηθα ρε χρυσοστομε και γραφω τσαμπα και δεν το μπορω εισαι και αγιασμενος απο αγιασμο. Μασκα ειχες?

Εννοειται! Σαν νιντζαρεος ημουν με τη μασκα σημερα! :hehe:
Στα εγραψα στα προηγουμενα μηνυματα αναλυτικα, αλλα κατι διαβασες αναποδα! Ξαναλεω λοιπον, εχω τελειωσει το ΤΕΛ (τεχνικο επαγγελματικο λυκειο) το 1999 και περασα ΜΠΕΣ φετος, οποτε ουτε φανταρος θα παω ξανα (18 μηνες ηταν αρκετοι νομιζω!), ουτε σε ορφανη σχολη. :comando: :baby:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Εννοειται! Σαν νιντζαρεος ημουν με τη μασκα σημερα! :hehe:
Στα εγραψα στα προηγουμενα μηνυματα αναλυτικα, αλλα κατι διαβασες αναποδα! Ξαναλεω λοιπον, εχω τελειωσει το ΤΕΛ (τεχνικο επαγγελματικο λυκειο) το 1999 και περασα ΜΠΕΣ φετος, οποτε ουτε φανταρος θα παω ξανα (18 μηνες ηταν αρκετοι νομιζω!), ουτε σε ορφανη σχολη. :comando: :baby:
Ναι τα εμπεδωσα , για το στρατο ....μετα ειδα οτι εισαι μεγαλο παιδι. Εγω θα παω το 2027, αλλα κατι ειπε ο κουλης χτες οτι θα με παρει τωρα.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ναι τα εμπεδωσα , για το στρατο ....μετα ειδα οτι εισαι μεγαλο παιδι. Εγω θα παω το 2027, αλλα κατι ειπε ο κουλης χτες οτι θα με παρει τωρα.

Ο Κουλης χθες ειπε και για επιστροφη στη 18μηνη θητεια, αλλα σημερα εκανε μια κωλοτουμπα και τα γυρισε, ειπε τελικα οχι πανω απο 12μηνο. Αφου εχεις αναβολη μη φοβασαι, δεν προκειται να σε κουνησει κανεις.
Ε δεν ειμαι πολυ μεγαλο παιδι, ειμαι 19 (+20) :baby: :hehe:
Τουλαχιστον τοσο αισθανομαι! :cool:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Ο Κουλης χθες ειπε και για επιστροφη στη 18μηνη θητεια, αλλα σημερα εκανε μια κωλοτουμπα και τα γυρισε, ειπε τελικα οχι πανω απο 12μηνο. Αφου εχεις αναβολη μη φοβασαι, δεν προκειται να σε κουνησει κανεις.
Ε δεν ειμαι πολυ μεγαλο παιδι, ειμαι 19 (+20) :baby: :hehe:
Τουλαχιστον τοσο αισθανομαι! :cool:

Πολυ καλο αυτο να αισθανεσαι εφηβος, μονο μην το πεις στη γυναικα σου ευθεως, αστην με τις αμφιβολιες της.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαφως υπαρχει θεμα οταν εισαι σε ορφανη σχολη , δεν εχεις δικαιωμα να υποβαλεις αιτηση μετεγγραφης οποτε αυτη να απορριφθει στη συνεχεια και να εξεταστει η αιτηση μετακινησης
το λετε και παραπανω 1) Απορρίφθηκε η αίτηση μετεγγραφής σου,
Ουσιαστικα δεν εχεις δικαιωμα να υποβαλεις αιτηση μετεκινησης δεν θα στο επιτρεψει το ηλεκτρονικο συστημα.
Αν το αλλαξουν στην εκγυκλιο θα δουμε αν και δεν ελπιζω

Η αίτηση μετεγγραφής υποβάλλεται ταυτόχρονα με την αίτηση μετακίνησης.
Κρίνεται λοιπόν κατά προτεραιότητα η αίτηση μετεγγραφής του φοιτητή σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που τίθενται από τον Νόμο (ας μην τις αναφέρουμε πάλι γιατί θα κόψω φλέβες, ΣΤΗΝ 1η ΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ) και ΑΝ δεν την πάρει τότε κρίνεται η αίτηση μετακίνησής του.

Η αίτηση μετακίνησης είναι μια δεύτερη ευκαιρία που δίνεται στον φοιτητή που αδυνατεί να σπουδάσει στο Τμήμα εισαγωγής του, που δεν πήρε μετεγγραφή για ένα αντίστοιχο Τμήμα και που προκειμένου να μην σπουδάσει καθόλου ή να μπει στη διαδικασία να ξαναδώσει πανελλαδικές ή να διεκδικήσει μια θέση με το 10% (που δεν είναι σίγουρος ότι θα την κερδίσει), επιλέγει να σπουδάσει σ΄ένα Τμήμα που ανήκει στο επιστημονικό του πεδίο που ναι μεν δεν είναι η πρώτη του επιλογή, είναι όμως μέσα στα ενδιαφέροντά του αφού το έχει δηλώσει στο μηχανογραφικό του.
Εκεί θα εισαχθεί εφόσον συγκεντρώνει τα μόρια της βάσης εισαγωγής του Τμήματος και εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις μέχρι να συμπληρωθεί το ποσοστό του 15% εκτός από την αίτηση μετακίνησης ενός φοιτητή της κατηγορίας "αδελφών προπτυχιακών φοιτητών" που είναι καθ’ υπέρβαση του ποσοστού του 15%.

Μετά τα παραπάνω είναι ευνόητο ότι δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης οι μετακινήσεις αν υπήρχε η προϋπόθεση της αντιστοιχίας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Μενω κοντα στην Αμφιλοχια,και θελω να φυγω απο ΗΜΜΥ Ξανθη,και η αδερφή μου είναι Νοσηλευτική Ιωαννίνων και τελειώνει σε ενα χρόνο οποτε δεν φευγει απο κει.

Αν κανεις λογω αδελφης θα εχει επιτυχια αν ελθει και η αδελφη σου πατρα που δεν θελει και δεν θα το δηλωσει.
Το να πας μονη σου πατρα ,οπως εχω πει περυσι θα ηταν οκ ,φετος ειναι αοριστο.
Προτεινω να κανεις με τα 4 σου μορια για πατρα, αυτος ο δρομος εχει για μενα περισσοτερες πιθανοτητες απ οτι λογω αδελφης.
 

Elena78

Νεοφερμένος

Η Elena78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα εμείς με 4 μορια και λόγους υγείας θα μπορέσουμε να πάρουμε μεταγραφή από κομοτηνη Αθήνα;το παιδί είναι με το παλιό σύστημα παίζει ρόλο;ευχαριστω πολύ
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Καλησπέρα εμείς με 4 μορια και λόγους υγείας θα μπορέσουμε να πάρουμε μεταγραφή από κομοτηνη Αθήνα;το παιδί είναι με το παλιό σύστημα παίζει ρόλο;ευχαριστω πολύ
Για ποια σχολή ενδιαφέρεστε; Και όχι το ότι είναι με το παλιό δεν παίζει κανένα ρόλο
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Φυσικά! Ναι, κάτω των 25 ετών.

Λοιπον , αν ηταν ο Γαβρογλου θα σου ελεγα πηγαινε με τα αδελφια ειναι 100% οκ.
Τωρα τα πραγματα ειναι διαφορετικα με την Κεραμεως να εχει αλλεργια στις μετεγγραφες και να κοβει παντιωθεν και πικοιλοτροπως.

Περιπτωση με αδελφια .
Το πνευμα του νομου λεει οτι καθε οικογενεια μπορει να συντηρει μεχρι δυο σπιτια.
Το γραμμα του νομου λεει στις βασικες προυποθεσεις:

Άρθρο 76
Μετεγγραφή αδελφών προπτυχιακών φοιτητών
1. Φοιτητής, ο οποίος έχει ένα ή περισσότερα αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές, δύναται να αιτηθεί μετεγγραφή αποκλειστικά κατά το πρώτο έτος, σύμφωνα με τη διαδικασία του παρόντος άρθρου, υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
α) τα αδέλφια σπουδάζουν σε Τμήματα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. τα οποία εδρεύουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία διαμένουν μόνιμα οι γονείς ή οι ίδιοι ή οι γονείς τους έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας,
β) τα αδέλφια της περ. α΄ συμπεριλαμβανομένου του αιτούντος, δεν είναι κάτοχοι τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών και δεν έχουν υπερβεί τον ανώτατο χρόνο σπουδών, ο οποίος προβλέπεται για την απονομή του τίτλου σπουδών,
γ) το κατά κεφαλήν εισόδημα του αιτούντος δεν υπερβαίνει το ποσό των δώδεκα χιλιάδων πεντακοσίων (12.500) ευρώ.

Συμφωνα λοιπον με το πνευμα του νομου αλλα και την βασικη πρυποθεση (α) την οποια δεν πληρεις, φρονω οτι ΔΕΝ θα σου δωσει την μετεγγραφη και θα ειναι συμφωνη και με το πνευμα και με το γραμμα του νομου.

Προτεινω να πας με τα μορια . Τα 6,5 μορια ειναι αρκετα, βασικα μονο οι πολυτεκνοι σε καπακωνουν αλλα αυτοι δεν ειναι πολλοι. Περυσι το παδα εκλεισε στα 5. Εχεις αριστες προυποθεσεις.

Διαβασε και εσυ τον νομο και μαλλον θα συμφωνήσεις μαζι μου ( αρθρο 76)

ΥΓ Πιστευω οτι εχεις υπολογισει σωστα τα μορια. Μηπως εργαζεται καποιο αδελφι και κανει δηλωση?
[/QUOTE]

Έχω διαβάσει τον ΦΕΚ πολλές φορές, γι'αυτό έχω προβληματιστεί τόσο 😂
Πράγματι ισχύει αυτό που λες αλλά παρακάτω γράφει και το εξής :
4. Κατ’ εξαίρεση της παρ. 3, σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα του αιτούντος δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ, τα αδέλφια
φοιτητές δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχο Τμήμα της Περιφερειακής Ενότητας, στην οποία οι ίδιοι ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας.
Ο πατέρας μου (έχει ασχοληθεί εκείνος με το εισόδημα, γιατί δεν έχω ιδέα) με διαβεβαίωσε ότι δεν ξεπερνάμε αυτό το όριο.
Το θέμα είναι αν έχω ερμηνεύσει σωστά αυτήν την παράγραφο ή εννοεί κάτι διαφορετικό.
Η αδερφή μου εργαζόταν αλλά πραγματικά δεν ξέρω από αυτά, ο πατέρας μου μου είπε ότι τα έχει υπολογίσει και βγαίνουν τόσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Λοιπον , αν ηταν ο Γαβρογλου θα σου ελεγα πηγαινε με τα αδελφια ειναι 100% οκ.
Τωρα τα πραγματα ειναι διαφορετικα με την Κεραμεως να εχει αλλεργια στις μετεγγραφες και να κοβει παντιωθεν και πικοιλοτροπως.

Περιπτωση με αδελφια .
Το πνευμα του νομου λεει οτι καθε οικογενεια μπορει να συντηρει μεχρι δυο σπιτια.
Το γραμμα του νομου λεει στις βασικες προυποθεσεις:

Άρθρο 76
Μετεγγραφή αδελφών προπτυχιακών φοιτητών
1. Φοιτητής, ο οποίος έχει ένα ή περισσότερα αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές, δύναται να αιτηθεί μετεγγραφή αποκλειστικά κατά το πρώτο έτος, σύμφωνα με τη διαδικασία του παρόντος άρθρου, υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
α) τα αδέλφια σπουδάζουν σε Τμήματα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. τα οποία εδρεύουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία διαμένουν μόνιμα οι γονείς ή οι ίδιοι ή οι γονείς τους έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας,
β) τα αδέλφια της περ. α΄ συμπεριλαμβανομένου του αιτούντος, δεν είναι κάτοχοι τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών και δεν έχουν υπερβεί τον ανώτατο χρόνο σπουδών, ο οποίος προβλέπεται για την απονομή του τίτλου σπουδών,
γ) το κατά κεφαλήν εισόδημα του αιτούντος δεν υπερβαίνει το ποσό των δώδεκα χιλιάδων πεντακοσίων (12.500) ευρώ.

Συμφωνα λοιπον με το πνευμα του νομου αλλα και την βασικη πρυποθεση (α) την οποια δεν πληρεις, φρονω οτι ΔΕΝ θα σου δωσει την μετεγγραφη και θα ειναι συμφωνη και με το πνευμα και με το γραμμα του νομου.

Προτεινω να πας με τα μορια . Τα 6,5 μορια ειναι αρκετα, βασικα μονο οι πολυτεκνοι σε καπακωνουν αλλα αυτοι δεν ειναι πολλοι. Περυσι το παδα εκλεισε στα 5. Εχεις αριστες προυποθεσεις.

Διαβασε και εσυ τον νομο και μαλλον θα συμφωνήσεις μαζι μου ( αρθρο 76)

ΥΓ Πιστευω οτι εχεις υπολογισει σωστα τα μορια. Μηπως εργαζεται καποιο αδελφι και κανει δηλωση?

Έχω διαβάσει τον ΦΕΚ πολλές φορές, γι'αυτό έχω προβληματιστεί τόσο 😂
Πράγματι ισχύει αυτό που λες αλλά παρακάτω γράφει και το εξής :
4. Κατ’ εξαίρεση της παρ. 3, σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα του αιτούντος δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ, τα αδέλφια
φοιτητές δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχο Τμήμα της Περιφερειακής Ενότητας, στην οποία οι ίδιοι ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας.
Ο πατέρας μου (έχει ασχοληθεί εκείνος με το εισόδημα, γιατί δεν έχω ιδέα) με διαβεβαίωσε ότι δεν ξεπερνάμε αυτό το όριο.
Το θέμα είναι αν έχω ερμηνεύσει σωστά αυτήν την παράγραφο ή εννοεί κάτι διαφορετικό.
Η αδερφή μου εργαζόταν αλλά πραγματικά δεν ξέρω από αυτά, ο πατέρας μου μου είπε ότι τα έχει υπολογίσει και βγαίνουν τόσα.
[/QUOTE]

Ναι ισχυει η 4 ,ειναι η δυσκολοτερη μετεγγραφη και ισχυει και για τα δυο αφελφια ταυτοχρονα, αλλα θελει η αδελφη σου να ερθει αθηνα? μπορει να ερθει αθηνα , v+2 , αντιστοιχια σχολης , κοφτης 2750?
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Έχω διαβάσει τον ΦΕΚ πολλές φορές, γι'αυτό έχω προβληματιστεί τόσο 😂
Πράγματι ισχύει αυτό που λες αλλά παρακάτω γράφει και το εξής :
4. Κατ’ εξαίρεση της παρ. 3, σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα του αιτούντος δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ, τα αδέλφια
φοιτητές δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχο Τμήμα της Περιφερειακής Ενότητας, στην οποία οι ίδιοι ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας.
Ο πατέρας μου (έχει ασχοληθεί εκείνος με το εισόδημα, γιατί δεν έχω ιδέα) με διαβεβαίωσε ότι δεν ξεπερνάμε αυτό το όριο.
Το θέμα είναι αν έχω ερμηνεύσει σωστά αυτήν την παράγραφο ή εννοεί κάτι διαφορετικό.
Η αδερφή μου εργαζόταν αλλά πραγματικά δεν ξέρω από αυτά, ο πατέρας μου μου είπε ότι τα έχει υπολογίσει και βγαίνουν τόσα.

Ναι ισχυει η 4 ,ειναι η δυσκολοτερη μετεγγραφη και ισχυει και για τα δυο αφελφια ταυτοχρονα, αλλα θελει η αδελφη σου να ερθει αθηνα? μπορει να ερθει αθηνα , v+2 , αντιστοιχια σχολης , κοφτης 2750?
[/QUOTE]


Αυτό εννοεί δηλαδή;
Τέλεια, εγώ άλλο είχα καταλάβει.
Όχι η αδερφή μου σπουδάζει ήδη Αθήνα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Ναι ισχυει η 4 ,ειναι η δυσκολοτερη μετεγγραφη και ισχυει και για τα δυο αφελφια ταυτοχρονα, αλλα θελει η αδελφη σου να ερθει αθηνα? μπορει να ερθει αθηνα , v+2 , αντιστοιχια σχολης , κοφτης 2750?


Αυτό εννοεί δηλαδή;
Τέλεια, εγώ άλλο είχα καταλάβει.
Όχι η αδερφή μου σπουδάζει ήδη Αθήνα.
[/QUOTE]

Τι να πω , θα το ξαναπω , αν ηταν περυσι θα ηταν σιγουρη η μετεγγραφη λογω αδελφης.

Για φετος νομιζω οτι προσκρουει στην βασικη προυποθεση (α)

α) τα αδέλφια σπουδάζουν σε Τμήματα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. τα οποία εδρεύουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία διαμένουν μόνιμα οι γονείς ή οι ίδιοι ή οι γονείς τους έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας,

Εγω θα σου προτεινω παλι τον δρομο με τα 6.5 μορια.

Ειναι δυσκολη η αποφαση και το ρισκο και δεν μπορεις να πεις αβασανιστα κανω αδελφια φετος και αν τσακισει κανω του χρονου μορια. Ο Μητσοτακης χτες ειπε οτι θα βαλει φιλτρα αποκοπης , δηλαδη ελαχιστη βαθμολογια σημαντικου μαθηματος ανα σχολη.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top