Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα πως θα γινει αυτο, αφου πρεπει να παραμεινω ενεργος μεχρι να γινουν οι μετεγγραφες δεν ειπαμε?
Αρα αν δεν κανεις αναστολη φοιτησης απ την αρχη, δε μπορεις να παρεις μετα, πχ. πριν αρχισει το Β' εξαμηνο?

Μιλάω για όταν κάνεις την εγγραφή σου στο τελικό Τμήμα μετά τις μετεγγραφές και τις μετακινήσεις.
Θα προσπαθήσεις να πάρεις αναστολή σπουδών και για το Α΄εξάμηνο (παρόλο που θα έχει ξεκινήσει) και για το Β΄εξάμηνο.
Αλλιώς θα πάρεις πριν την έναρξη του Β΄εξαμήνου οπότε μέχρι τότε θα θεωρείσαι ενεργός φοιτητής.

Η βεβαίωση σπουδών που χορηγείται στους φοιτητές "λήγει" κάθε εξάμηνο και σε περίπτωση που ο φοιτητής τη χρειαστεί πρέπει να την επανεκδόσει οπότε αν καταφέρεις να πάρεις αναστολή σπουδών για το Α΄εξάμηνο, απλά δεν θα την παραλάβεις. Αν κάνεις μόνο για το Β΄εξάμηνο, δεν έχει σημασία αν την έχεις πάρει κατά την εγγραφή σου αφού με την έναρξη του Β΄εξαμήνου παύει να ισχύει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ενημερωτικά χτες πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο παιδείας ρώτησα για τις μετεγγραφές τι θα ισχύσει κλπ .η απάντηση ήταν ότι δεν ξέρουν τι θα ισχύσει και να περιμένω να βγει η εγκύκλιος .
 

Josua

Νεοφερμένος

Ο Josua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα και απο μένα. Έχω περάσει στο τμήμα πολιτικών επιστημών του έκπα, και η αδερφή μου νοσηλευτική θεσσαλονίκη. Απέχω πάνω απο 2750, άρα θα κάνω και αίτηση μετακίνησης, στην κατηγορία των αδελφών φοιτητών που λέει ότι οι μετακινήσεις (της κατηγορίας αυτής) γίνονται καθ υπέρβαση του 15%. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει όριο στα άτομα που θα μετακινηθούν, με αυτή την κατηγορία; I mean, είναι σχεδόν σίγουρο δηλαδή ότι θα την πάρω;


Η κύρια κατοικία μας είναι Κόζανη*
 

orestis202

Νεοφερμένος

Ο orestis202 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Είμαι πρωτοετής φοιτητής στην Τρίπολη και θέλω να πάρω μετάθεση στο Ρέθυμνο. Έχω αδερφό που φοιτά στο Ηράκλειο και οι γονείς μου είναι μόνιμοι κάτοικοι σε άλλοι περιοχή (όχι στην Κρήτη ) . Θέλω να σας ρωτήσω με ποιον τρόπο είναι καλύτερα να θέσω την αίτηση λόγο του αδερφού μου ή λόγω οικονομικής κατάστασης(με αυτόν τον τρόπο έχω συνολικά 6 μόρια)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Πες μας και σε ποια σχολη εισαι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημέρα και απο μένα. Έχω περάσει στο τμήμα πολιτικών επιστημών του έκπα, και η αδερφή μου νοσηλευτική θεσσαλονίκη. Απέχω πάνω απο 2750, άρα θα κάνω και αίτηση μετακίνησης, στην κατηγορία των αδελφών φοιτητών που λέει ότι οι μετακινήσεις (της κατηγορίας αυτής) γίνονται καθ υπέρβαση του 15%. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει όριο στα άτομα που θα μετακινηθούν, με αυτή την κατηγορία; I mean, είναι σχεδόν σίγουρο δηλαδή ότι θα την πάρω;


Η κύρια κατοικία μας είναι Κόζανη*

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα με τις μετακινησεις. Σε ποια σχολη θελεις να πας , πιανεις την βαση της?
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για μεταγραφή από το τμήμα αγωγής και φροντίδας στην πρώιμη παιδική ηλικία στα Ιωάννινα στο αντίστοιχο στην Αθήνα (Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής) με 4 περίπου μόρια από κοινωνικά οικονομικά κριτήρια και συν το γεγονός ότι οι θέσεις στο πανεπιστήμιο της Αθήνασ δεν έχουν συμπληρωθεί. Πιστεύετε έχω πιθανότητες?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Zoi._k3 Δεν ξερω τι βλεπεις και λες ''οτι το πανεπιστημιο αθηνων δεν συμπληρωσε''. στο excel φαινεται πληρες.
Η σχολη αυτη του παδα ειναι αντιμετωπη κυριως με τα ιωαννινα και ο κοφτης 2750 δεν εχει μεγαλη ισχυ.
Νομιζω οτι αυτη η σχολη του παδα θα κλεισει στα 4 μορια φετος (περυσι 5 ) ,με ισοβαθμιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΠΕΡΣΥ είχε κυμανθεί στα 0 μορια. φετος με 3 μόρια πιστεύετε είμαι μέσα;

Τα 0 περσινα μορια φετος εγιναν 2 . Η σχολη μαλλον θα κλεισει μεταξυ 2-4 μοριων, αναλογα με ποσους την χρησιμοποιησαν ως σκαλοπατι για αθηνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημερα.
Γνωριζει καποιος να μας πει με σιγουρια αν οντως τελικα με τις μετακινησεις δεν ισχυει η διαφορα των 2750 μοριων? Ειχα την εντυπωση οτι αυτη η διαφορα ισχυει και για τις δυο περιπτωσεις, μετεγγραφες και μετακινησεις!
Αν τελικα δεν ισχυει, τοτε ανατρεπει τα παντα αυτη η λεπτομερεια!

Ο νομος λεει το εξης:

Τα Τμήματα, τα οποία δύναται να δηλώσει ο φοιτητής είναι αυτά τα οποία είχε δηλώσει κατά την υποβολή του μηχανογραφικού του δελτίου και για τα οποία συγκεντρώνει τα μόρια της βάσης εισαγωγής.

Τελικα λεει αυτο που νομιζω? :/:
Τοσο δυσκολο ηταν στο νομοθετη να βαλει μια διευκρινηση εκει, να γραφει, δεν ισχυουν τα 2750 μορια, αλλα πρεπει να συγκεντρωνει τα μορια της βασης εισαγωγης? Ελεος δηλαδη... :wall:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Καλημερα.
Γνωριζει καποιος να μας πει με σιγουρια αν οντως τελικα με τις μετακινησεις δεν ισχυει η διαφορα των 2750 μοριων? Ειχα την εντυπωση οτι αυτη η διαφορα ισχυει και για τις δυο περιπτωσεις, μετεγγραφες και μετακινησεις!
Αν τελικα δεν ισχυει, τοτε ανατρεπει τα παντα αυτη η λεπτομερεια!

Ο νομος λεει το εξης:

Τα Τμήματα, τα οποία δύναται να δηλώσει ο φοιτητής είναι αυτά τα οποία είχε δηλώσει κατά την υποβολή του μηχανογραφικού του δελτίου και για τα οποία συγκεντρώνει τα μόρια της βάσης εισαγωγής.

Τελικα λεει αυτο που νομιζω? :/:
Τοσο δυσκολο ηταν στο νομοθετη να βαλει μια διευκρινηση εκει, να γραφει, δεν ισχυουν τα 2750 μορια, αλλα πρεπει να συγκεντρωνει τα μορια της βασης εισαγωγης? Ελεος δηλαδη... :wall:
Ξεκάθαρα αναφέρεται ότι στις σχολές που θα δηλώσεις στην αίτηση μετακίνησης πρέπει να έχεις συγκεντρώσει την βάση εισαγωγής.
Η βάση εισαγωγής= τα 2750 μορια
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ξεκάθαρα αναφέρεται ότι στις σχολές που θα δηλώσεις στην αίτηση μετακίνησης πρέπει να έχεις συγκεντρώσει την βάση εισαγωγής.
Η βάση εισαγωγής= τα 2750 μορια

Δεν ειναι ξεκαθαρο αυτο, λεει βαση εισαγωγης της σχολης, που μπορει να σημαινει να πιανεις τη βαση ακριβως και οχι να εχεις αποκλιση 2750 μοριων!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Δεν ειναι ξεκαθαρο αυτο, λεει βαση εισαγωγης της σχολης, που μπορει να σημαινει να πιανεις τη βαση ακριβως και οχι να εχεις αποκλιση 2750 μοριων!
Προφανώς και το λένε, και σωστά κάνουν, ώστε να μην πάει και μετακινηθεί κάποιος που έχει περάσει πχ σε τμήμα κάτω των 5.000 μορίων, σε ένα υψηλόβαθμο τμήμα του ίδιου πεδίου. Γι'αυτό και υπάρχει το αυστηρό κριτήριο.
Μόλις ξανακοίταξα την εγκύκλιο και ναι, έχεις δίκιο, πρεπει στην μετακίνηση να πιάνεις την βάση της σχολής
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Δεν ειπα να μην υπαρχει η διαφορα των 2750 μοριων, ουτε ειναι αυτο το ζητουμενο.
Ο νομος δεν αναφερει πουθενα για τις μετακινησεις (οχι μετεγγραφες) οτι πρεπει να εχεις μειον 2750 μορια, αλλα οτι πρεπει να εχεις τη βαση εισαγωγης της σχολης, οποτε?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Δεν ειπα να μην υπαρχει η διαφορα των 2750 μοριων, ουτε ειναι αυτο το ζητουμενο.
Ο νομος δεν αναφερει πουθενα για τις μετακινησεις (οχι μετεγγραφες) οτι πρεπει να εχεις μειον 2750 μορια, αλλα οτι πρεπει να εχεις τη βαση εισαγωγης της σχολης, οποτε?
Πολύ σωστά. Πρέπει να πιάνεις την βάση της σχολής και να την έχεις δηλωσει στο μηχανογραφικό τον Ιούλιο.

Είναι με λίγα λόγια σαν να ξανακάνεις μηχανογραφικό με σχολές που έχεις ήδη δηλώσει τον Ιούλιο
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Αρα συμφωνουμε που διαφωνουμε, για διαφωνουμε που συμφωνουμε? :crazy: :hehe:
😂😂😂😂.
Εγώ έκανα λάθος που νόμιζα ότι ισχύουν τα 2750 μόρια στην αρχή
Όπως σωστά είπες, οι προϋποθέσεις είναι να πιάνεις τα μόρια της βάσης της σχολής, και να είναι δηλωμένη στο μηχανογραφικό
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
😂😂😂😂.
Εγώ έκανα λάθος που νόμιζα ότι ισχύουν τα 2750 μόρια στην αρχή
Όπως σωστά είπες, οι προϋποθέσεις είναι να πιάνεις τα μόρια της βάσης της σχολής, και να είναι δηλωμένη στο μηχανογραφικό

Πολυ θα ηθελα να ειχα κανει εγω λαθος ομως!
Αρα υπο αυτη τη μικρη λεπτομερεια που αλλαζει παντελως το νοημα των μετακινησεων, καποιοι απο μας αποχωρουμε απο το παιχνιδι αυτο. Δε βαριεσαι, υγεια!

SNAG-1087.png
 

zoi._k3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoi._k3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Zoi._k3 Δεν ξερω τι βλεπεις και λες ''οτι το πανεπιστημιο αθηνων δεν συμπληρωσε''. στο excel φαινεται πληρες.
Η σχολη αυτη του παδα ειναι αντιμετωπη κυριως με τα ιωαννινα και ο κοφτης 2750 δεν εχει μεγαλη ισχυ.
Νομιζω οτι αυτη η σχολη του παδα θα κλεισει στα 4 μορια φετος (περυσι 5 ) ,με ισοβαθμιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Τα 0 περσινα μορια φετος εγιναν 2 . Η σχολη μαλλον θα κλεισει μεταξυ 2-4 μοριων, αναλογα με ποσους την χρησιμοποιησαν ως σκαλοπατι για αθηνα.


Καταλαβα αλλά και εγώ δεν γνωρίζω γιατί φέτος έδωσα πανελλήνιες...αλλα μπορώ να κάνω μια ερώτηση πως ακριβώς γνωρίζουμε πόσα μόρια δηλαδή χρειάζεται για την μεταγραφή η σχολή?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Στην μετακινηση δεν ισχυουν τα 2750 μορια. Μην συγχεουμε την βαση μετεγγραφης οπου ισχει ( βαση εισαγωγης της σχολης προορισμου μειον 2750), με την βαση εισαγωγης που ειναι οτι γραφει το excel του υπουργειου.
Σημαντικο επισεις, δικαιωμα μετακινησης εχουν οσοι εχουν δικαιωμα μετεγγραφης ή οποια θα απορριφθει. Αν η σχολη σου δεν εχει αντιστοιχη , ή αν εχει αντιστοιχη αλλα περνεις ευκολα μετεγραφη για εκει τοτε μετακινηση δεν γινεται.
 

Xristosdimitra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristosdimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Η βάση εισαγωγής δεν είναι τα 2750 μόρια .η βάση μετεγγραφής είναι τα μείον 2750 μόρια .το γράφει
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην μετακινηση δεν ισχυουν τα 2750 μορια. Μην συγχεουμε την βαση μετεγγραφης οπου ισχει ( βαση εισαγωγης της σχολης προορισμου μειον 2750), με την βαση εισαγωγης που ειναι οτι γραφει το excel του υπουργειου.
Σημαντικο επισεις, δικαιωμα μετακινησης εχουν οσοι εχουν δικαιωμα μετεγγραφης ή οποια θα απορριφθει. Αν η σχολη σου δεν εχει αντιστοιχη , ή αν εχει αντιστοιχη αλλα περνεις ευκολα μετεγραφη για εκει τοτε μετακινηση δεν γινεται.
Η βάση εισαγωγής δεν είναι τα 2750 μόρια .η βάση μετεγγραφής είναι τα μείον 2750 μόρια .το γράφει

Το ίδιο λέτε! :laugh:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top