Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να εκτυπώσω τα ερμηνευτικά σχόλια απο όλες τις ενότητες στα αρχαία στο γνωστό. Ωστόσο, έτσι όπως είναι διαμορφωμένη η σελίδα δε μου επιτρέπει να τα εκτυπώσω μαζεμένα, καθώς μ' αυτό το χαζο javascript που έχει πρέπει να κάνω κλικ σε κάθε υποενότητα για να δω τα σχόλια, το οποίο απαιτεί πάρα πολύ χρόνο, που δεν τον έχω :( Υπάρχει κανείς που να τα έχει συγκεντρώσει όλα τα σχόλια σ' ενα αρχείο word για να μου τα στείλει;
Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

itsmegeorgierus

Νεοφερμένος

Ο itsmegeorgierus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λυπάμαι που το λέω, αλλά στις σημειώσεις μου στο Γνωστό επικρατεί ένα χάος :(
Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος κάποιο site με καλές σημειώσεις για όλες τις ενότητες της ύλης να μου το πει, έτσι ώστε να τα εκτυπώσω. Κυρίως ενδιαφέρομαι για τα Πολιτικά.
Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
https://www.study4exams.gr/anc_greek/
εχει τα παντα για τα αρχαια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

itsmegeorgierus

Νεοφερμένος

Ο itsmegeorgierus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
να σαι καλά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά από που διαβάζετε μετάφραση? υπάρχει κανείς που διαβάζει από εδώ; https://www.study4exams.gr/anc_greek/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Εχετε να προτείνετε κανένα καλό βοήθημα για το γνωστό; Εχω τις σημειώσεις του φροντιστηρίου και το βιβλίο που μας δίνουν (του Μπαχαράκη), αλλά θα ήθελα και κάτι το επιπλέον, απο κάποιο άλλο βοήθημα, κυρίως για τις ερμηνευτικές ασκήσεις. Καμια ιδέα;
το μετεχμιο εχω...μπορεις βεβαια να μπεις και στο https://www.study4exams.gr/anc_greek/
:)

Παιδιά από που διαβάζετε μετάφραση? υπάρχει κανείς που διαβάζει από εδώ; https://www.study4exams.gr/anc_greek/
απο τις σημειωσεις του φροντ.αλλα και του studyforexams καλες ειναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mustikos kosmos

Νεοφερμένος

Ο mustikos kosmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
η ελληνοεκδοτικη για τον πρωταγορα ειναι καλο βοηθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
η ελληνοεκδοτικη για τον πρωταγορα ειναι καλο βοηθημα?
ξερω οτι η ελληνοεκδοτικη ειναι καλος εκδοτικος οικος...αλλα το συγκεκριμενο δεν το ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotious

Νεοφερμένος

Ο panagiotious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
η ελληνοεκδοτικη για τον πρωταγορα ειναι καλο βοηθημα?
Έχω το βοηθημα και για τον Πλατωνα και για τον Αριστοτελη, ειναι εξαιρετικα βοηθηματα , αναλυτικοτατα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.


Πάρα πολύ καλό βιβλίο και ωραία σχόλια για Αριστοτέλη Γ' Λυκείου και όχι μόνο.

ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ

ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΟΠΙΑ ΕΝΟΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ

Από το έργο ενός μεγιστάνα της διανόησης όπως του Αριστοτέλη δεν μπορούσε να λείπουν οι διαπιστώσεις γύρω από τα ψυχικά φαινόμενα. Στο βιβλίο αυτό σταχυολογούνται τα αρχαία κείμενα που έχουν σχέση με τα σημερινά ενδιαφέροντα στην ψυχική υγεία, από τις πραγματείες του φιλόσοφου: Περί ψυχής, Περί μνήμης, Περί ύπνου και Περί ενυπνίων. Γίνεται σχολιασμός των προβληματισμών που θέτει ο Αριστοτέλης και η σύγκριση που απ' εκεί προκύπτει προς τις σημερινές γνώσεις της ψυχιατρικής και ψυχανάλυσης αποκαλύπτει σημαντικές διαπιστώσεις.

https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0817000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Τελικά ο Σωκράτης πιστεύει στο διδακτό της αρετής; Δεν έχω καταλάβει!
Αφού πασχίζει να αποδείξει το αντίθετο.
Αλλά θυμάμαι ότι η καθηγήτρια μας είχε πει πως πιστεύει σε αυτό.
Και σε μια ενότητα του Αριστοτέλη λέει πως ο ίδιος αποδέχεται τη Σωκρατική αντίληψη που συμφωνεί με το διδακτό της αρετής.
Τα έχω μπερδέψει! :(
Φως κανείς;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ο σωκρατης πιστευει στο διδακτο της αρετης. Απλως ολη η διανοητικη προσπαθεια εγκειται στο να εξαχθει η σωκρατικη αποψη απο τον αντιπαλο, δηλαδη απο τον πρωταγορα. Στο τελος της συζυτησης θα καταληξει ο πρωταγορας να υποστηριζει οτι η αρετη διδασκεται.. Ελπιζω να σε βοηθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
ο σωκρατης πιστευει στο διδακτο της αρετης. Απλως ολη η διανοητικη προσπαθεια εγκειται στο να εξαχθει η σωκρατικη αποψη απο τον αντιπαλο, δηλαδη απο τον πρωταγορα. Στο τελος της συζυτησης θα καταληξει ο πρωταγορας να υποστηριζει οτι η αρετη διδασκεται.. Ελπιζω να σε βοηθησα.

Άχου κατάλαβα. Δηλαδή το παιζε ότι δε το πιστεύει, για να κάνει τον Πρωταγόρα να του το αποδείξει. Κατάλαβα!:redface:
Ευχαριστώ!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
αυτό ακριβώς! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά, να ρωτήσω, από πόσες πηγές διαβάζετε στο γνωστό; πχ μόνο από το βοήθημα ή και από άλλα φυλλάδια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
βιβλιο, σημιωσεις καθηγητη. δεν χρειαζονται αλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
ναι γιατί κι εγώ διαβάζω από το βοήθημα, από τις σημειώσεις του φροντιστηρίου, από τις σημειώσεις του σχολείου και από το ίντερνετ και έχω τρελαθεί!! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Βοήθημα και ψηφιακό βοήθημα του υπουργείου. Μη φρικάρετε και μην πήζετε στη φωτοτυπία, το 15άρι ή το 10άρι δε θα το πάρει η πιο κουλή και επιστημονική απάντηση αλλά η επαρκής. Πάντως το σαιτ του υπουργείου μη το σνομπάρετε γιατί φέτος λειτούργησε που σημαίνει αποτελεί επίσημο υλικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
μπορει να μου απαντησει καποιος γρηγορα αν εχουμε στην ύλη εισαγωγη σελ. 113 σπηλαιο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
1η παράγραφος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top