Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Χα χα καλο!Και φανταζεσαι στη διαφημηση θα ειναι ο σωκρατης και ο πλατωνας με τα μουσια και οι δυο."ελα αλεκο εμαθες ποιος μπηκε οεφε και παννελαδικες?Ποιος?αχαχαχα.Φυσικα μετα θα κατεβουν σε πορεια διαμαρτυριας μαζι με αλλους αδικημενους σολωμο,βυιζηνο,βενιζελο κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια-Α

Νεοφερμένος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
χαχαχα..ναι ναι ναι!!!
κ όλοι τους θα κάψουν τα βιβλία τους!!!!!!!!!
χαχαχααχαχαχ
(μπηχτή για το θέμα της έκθεσης!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Και μετα στα δελτια ειδησεων και στον πρεντεντερη.Τρεμε ψωμιαδη!(Θα εχουν μια προτιμηση στο σκαι βεβαια!)Απορω γιατι δινουμε παμε για οσκαρ υπερρεαλιστικου σεναριου!Θα αφοδευτουμε εις τα ευρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lookthetree

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
χαχαχα..ναι ναι ναι!!!
κ όλοι τους θα κάψουν τα βιβλία τους!!!!!!!!!
χαχαχααχαχαχ
(μπηχτή για το θέμα της έκθεσης!!)
ποιο μεγαλη φαση ειχε σημερα στο σχολειο ενα παιδι...βλεπει τα 8εματα κ αμεσως λεει και τωρα κλαιμε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια-Α

Νεοφερμένος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
χαχα!!! εμείς το γελάμε!!
αχ αυτά τα σοσ....το φυσάμε κ δν κρυώνει, που λέει η παροιμία!!
τώρα θα πέφτει τρελό γέλιο απο δω κ πέρα!!!
στο τέλος θα μας πούν ότι το παίζουν τζόκερ το θεματάκι των πανελληνίων...ή στην μουκάλα!!
1 φιλάκι = εύκολο θέμα
2 φιλάκια= πάλι εύκολο θέμα
3 φιλάκια= μέτριο θέμα
κ φιλάκι στο φιλάκι, μας γ**** στο θέμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Παντως εγώ έχω ακουσει οτι αν δεν τα βρισκουν το ριχνουν στον κληρο!Γιατι δεν δοκιμαζουν να μας ρωτησουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
ποιο μεγαλη φαση ειχε σημερα στο σχολειο ενα παιδι...βλεπει τα 8εματα κ αμεσως λεει και τωρα κλαιμε...:P
Εμάς το πρώτο παιδί που πήρε τα θέματα νομίσαμε ότι έπαθε εγκεφαλικό στην αρχή. :P Τον ρωτάγαμε τί έπεσε και αυτός είπε: "Είναι ανοιχτά τα παράθυρα? Ωραία! Πάμε όλοι, ένας ένας!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια-Α

Νεοφερμένος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
δε ξέρω ρε παιδιά.....οι τύχες μας στα χέρια τους....
-----------------------------------------
εγώ επειδή ήμουν η πρώτη που πήρε τα θέματα κ ενώ όλοι φώναζαν "πρωταγόρας πρωταγόρας" εγώ φωνάζω "ηθικα!!!" κ όλοι πάγωσαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Εμενα το πρωτο παιδι στην αιθουσα λιγο πριν μπουμε μου κανει ''αμα πεσουν ηθικα καηκα....θα πηδηξω απο το μπαλκονι'' και γελουσαμε.... Μολις πηρε τα θεματα στα χερια του,τον κοιτουσα για να δω αντιδραση.Και εμεινε μαμακας! Λεω ''ωχ,ηθικα...'' Αρχισαν να ακουγονται απο ολο τον οροφο κατι ''οχι ρε πουστη μου!'' η ''αμαν,την κατσαμε...'' και αν δεν ημουν ετσι οπως ημουν θα εβλεπα οτι η κατασταση ηταν κωμικοτραγικη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rocko

Νεοφερμένος

Ο rocko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
αυτος εισαι μαγκα μου.. και παλι ηθικα!!!!!
-----------------------------------------
κατι αντιστοιχο...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

opaoktsis4

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
οσο κι αν ελεγαν τα άλλα για σος, εγω πίστευα - δεν ξερω γιατι - οτι θα πέσουν και πάλι ηθικά. βέβαια πίστευα οτι θα πέσουν τα 9-10. τελοσπαντων, αυτό που θέλω να πω είναι πως τα θέματα, αν τα κοιταξει τώρα κάποιος, ήταν κάπως προβλεψιμα. αρκεί να ακολουθούσες τα "σημάδια".
δλδ,
ΕΚΘΕΣΗ: ο μπαμπινιώτης έλεγε σε δημόσιες εμφανίσεις του για τα σχολεία και τα ηλεκτρονικά μέσα. εκτός αυτού, την προηγουμένη της έκθεσης είχαν πει στις τηλεοράσεις για το θέμα αυτό. και το αστείο είναι οτι ο πατέρας μου μού το είχε πει να το προσεξω αλλά δεν τον άκουσα.
ΚΕΙΜΕΝΑ: εδω μας ξαφνιασαν. κανείς δεν το περίμενε τον "Ελεγκτη". αλλά αν σκεφτόταν οτι στην έκθεση έβαλαν ενα σχετικά άκυρο θέμα μπορούσε να περιμένει κάτι το παραξενο.
ΑΡΧΑΙΑ : Εδώ κι αν μας ξαφνιασαν. ΑΛΛΑ, αν σκεφτόταν κανείς οτι δε βάζουν σος και οτι ο μπαμπινιώτης έχει κόλλημα με την αρετη τότε μπορούσε να το προβλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
οσο κι αν ελεγαν τα άλλα για σος, εγω πίστευα - δεν ξερω γιατι - οτι θα πέσουν και πάλι ηθικά. βέβαια πίστευα οτι θα πέσουν τα 9-10. τελοσπαντων, αυτό που θέλω να πω είναι πως τα θέματα, αν τα κοιταξει τώρα κάποιος, ήταν κάπως προβλεψιμα. αρκεί να ακολουθούσες τα "σημάδια".
δλδ,
ΕΚΘΕΣΗ: ο μπαμπινιώτης έλεγε σε δημόσιες εμφανίσεις του για τα σχολεία και τα ηλεκτρονικά μέσα. εκτός αυτού, την προηγουμένη της έκθεσης είχαν πει στις τηλεοράσεις για το θέμα αυτό. και το αστείο είναι οτι ο πατέρας μου μού το είχε πει να το προσεξω αλλά δεν τον άκουσα.
ΚΕΙΜΕΝΑ: εδω μας ξαφνιασαν. κανείς δεν το περίμενε τον "Ελεγκτη". αλλά αν σκεφτόταν οτι στην έκθεση έβαλαν ενα σχετικά άκυρο θέμα μπορούσε να περιμένει κάτι το παραξενο.
ΑΡΧΑΙΑ : Εδώ κι αν μας ξαφνιασαν. ΑΛΛΑ, αν σκεφτόταν κανείς οτι δε βάζουν σος και οτι ο μπαμπινιώτης έχει κόλλημα με την αρετη τότε μπορούσε να το προβλέψει.

Εχει κολλημα με την αρετη...Σε λίγο θα προσπαθούμε να ερμηνευσουμε και το πως πίνει τον καφέ του το πρώι. ΕΛΕΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εχει κολλημα με την αρετη...Σε λίγο θα προσπαθούμε να ερμηνευσουμε και το πως πίνει τον καφέ του το πρώι. ΕΛΕΟΣ.

quoted for emphasis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiou

Νεοφερμένος

Ο Γώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα παιδια. εχω μια απλη απορια. ποια ειναι συμφωνα με τον Πρωταγορα η διαφορα του ανθρωπου απο τα ζωα? και αν μπορει καποιος να την συγκρινει με την γνωμη του Αριστοτελη, ο οποιος υποστηριζει οτι η διαφορα ανθρωπου/ζωου συνισταται στην ικανοτητα του λογου. Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
H διαφορά είναι οτι ο ανθρωπος ειναι ελλογο ζωο....ίδια νομιζω πως ειναι η γνωμη και των 2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
ακριβως και οι 2 υποστηριζαν οτι ο ανθρωπος ξεχωριζει απτα ζωα λογω της λογικης ! ο Αριστοτελης μαλιστα ελεγε οτι ο ανθρωπος ειναι ''φυσει πολιτικον ον'' ακριβως επειδη μπορουσε να δρα με βαση την λογικη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
καλησπερα παιδια. εχω μια απλη απορια. ποια ειναι συμφωνα με τον Πρωταγορα η διαφορα του ανθρωπου απο τα ζωα? και αν μπορει καποιος να την συγκρινει με την γνωμη του Αριστοτελη, ο οποιος υποστηριζει οτι η διαφορα ανθρωπου/ζωου συνισταται στην ικανοτητα του λογου. Ευχαριστω εκ των προτερων

Ο άνθρωπος με τη λογική που διαθέτει αξιοποιεί τα δώρα του Προμηθέα (έντεχνη σοφία + πυρ) δημιουργεί τεχνικό πολιτισμό, γίνεται κι αυτός (όπως και οι Θεοί ) κατασκευαστής και δημιουργός (homo faber), βελτιώνει τον εαυτό του και τον κόσμο του.
Σε σχέση με τον Αριστοτέλη: Αναγνωρίζουν και οι δυο την τάση του ανθρώπου να ζει σε κοινωνία. Ο Πρωταγόρας (από το μύθο) την ερμηνεύει ως αποτέλεσμα μιας εξωτερικής πίεσης (φόβος θηρίων), ενώ ο Αριστοτέλης θεωρεί πως η ανάγκη για κοινωνική ζωή προκύπτει ως εσωτερική ορμή από τον ίδιο των άνθρωπο.Τέλος, κατά τον Πρωταγόρα , η ζωή μέσα στην κοινωνία εξασφαλίζει την επιβίωση του ανθρώπου (το ζην), ενώ σύμφωνα με τον Αριστοτέλη, ο άνθρωπος μέσα στην πόλη εξασφαλίζει το ευ ζην, δηλαδή την καλή, ποιοτική ζωή και όχι απλώς την επιβίωσή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
τι μου θυμισες τωρα...νομιζω πως η φιλολογος μας,σε καλυψε πληρως!...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Πως γινεται να μη θυμαμαι τιποτα ρε παιδιά απο όλα αυτα?:( Μπραβο σε οσους τα θυμούνται....Κ εγραψα και 19,7 στα αρχαια τρομάρα μου. Προσπαθουσα να θυμηθω να σου απαντησω κ δεν μπορούσα! Αποδειξη οτι οι πανελληνιες ειναι μια φούσκα τελικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εγω πάλι αύριο να πήγαινα να γράψω όλα τα θυμαμαι,δεν ξερω πως γινεται αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top