Αρχές Οικονομικής Θεωρίας: να το επιλέξω;

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σας... Το μάθημα το πηρα, και φαινεται πολύ ενδιαφέρον ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gs1992

Νεοφερμένος

Ο Γεράσιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Παιδια τωρα που αλλαξε η υλη τι πιστευετε?Θα μπουν πιο δυσκολα στο τελος,απ'οτι τις προηγουμενες χρονιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulhunter21

Νεοφερμένος

Ο soulhunter21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μπα....δεν νομιζω....Το μονο που φοβαμαι ειναι πως η θεωρια θα ζηταται κατα λεξη οπως στο ΑΟΔΕ λογω του οτι το μοναδικο κεφαλαιο που εχει θεωρια ειναι το 1 !! (τα υπολοιπα εχουν 1-4 σελιδες...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyRos____

Νεοφερμένος

Ο SpyRos____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
νομιζω αν γραψεις 20 εχεις επιπλεον 240 μορια κ οχι 300.
αν κανω λαθος διορθωστε με!!
εγω προσωπικα σταματησα σημερα το αοθ γιατι
καταλαβα πως ειναι επιπλεον βαρος και θα τα βγαλω δυσκολα περα
γιατι εχω κενα, ειδικα στη φυσικη...
εσυ αν τα πας καλα γενικως θα τα πας καλα κ σε αυτο!!!
σμα ftw:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
δλδ σου δινει τοσα μορια το αοθ ρε παιδια?και μπορει να σου ανεβασει κατα πολυ το βαθμο προσβασης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
δλδ σου δινει τοσα μορια το αοθ ρε παιδια?και μπορει να σου ανεβασει κατα πολυ το βαθμο προσβασης??
σου δινει μορια μονο αν επιλεξεις 5ο πεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
για το 2 και 4 πεδιο δεν σου δινει δλδ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εδω παιρνεις ρισκο. Αν γραψεις καλα ΑΟΘ, σου δινει μαξιμουμ +300 μορια στα αλλα παιδια. Αν δεν γραψεις ομως σου κατεβαζει τον μεσο ορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
αχα ..συνεπως συμφερει ειναι και για τα υπολοιπα παεδια ομως
-----------------------------------------
*πεδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κοιτα. Εγω γενικα προτεινω να το επιλεγει ενας μαθητης που δεν ειναι τοσο καλος στη φυσικη κατευθυνσης πχ που εχει βαρυτητα στο 4ο πεδιο. Στην πορεια βλεπει αν μπορει να ανταπεξελθει στο διαβασμα του συγκεκριμενου μαθηματος, και εν τελει μπορει και να μην το δωσει πανελλαδικα.
Αλλα αν παρεις ΑΟΘ εχεις μια παρα πολυ καβατζα που λεγεται 5ο πεδιο(σε περιπτωση που δεν εχεις πρωτο στοχο τα οικονομικα-οπως εγω). Τα μαθηματα βαρυτητας ειναι απειρως πιο ευκολα απο τα αντιστοιχα στο 4ο πεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ναι συμφωνω με τη Ρανια.

Τελικα το ΑΟΘ το αφησα, δεν θα το δωσω πανελλαδικα. Ήταν βαρος. Και απο τη στιγμη που φυσικη -μαθηματικα στοχευω ψηλα, το αοθ το πιο πιθανο θα ηταν να με καταστρεψει.Και ουτως ή αλλως δεν θελω τιποτα απο 5ο. Οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αν θελεις να επιλεξεις 5ο πεδιο, η επιλογη των ΑΟΘ ειναι μονοδρομος οποτε δεν το συζηταω καν.

Αν ομως δεν θελεις να επιλεξεις 5ο πεδιο, τοτε για να ωφεληθεις θα πρεπει στο ΑΟΘ να γραψεις καλυτερα απο ο,τι στον μεσο ορο των αλλων 6 μαθηματων. Αν γραψεις χειροτερα, τοτε ζημιωνεσαι και απο πανω.

Αν για παραδειγμα στα 6 μαθηματα εχεις μεσο ορο 17, τοτε το ΑΟΘ θα σε βοηθησει αν γραψεις πανω απο 17, δεν θα σου δωσει τιποτα παραπανω αν γραψεις ακριβως 17 και θα σε ζημιωσει αν γραψεις κατω απο 17.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
παιδιά θέλω τη γνώμη σας σε ένα ζήτημα που με απασχολεί...
Αν και είμαι ακόμα β'λυκείου προσπαθώ να αποφασίσω αν στην γ'λυκείου θα πάρω αοθ ή όχι!
Να πως έχει το θέμα:
Λοιπόν εγώ έχω επιλέξει την θεωρητική κατεύθυνση (αν και είμαι πολύ καλή στα μαθηματικά γ.π.) καθώς αντιπαθώ πολύ την φυσική κατεύθυνσης και βρίσκω ενδιαφέροντα τα αρχαία.( Βέβαια από πολύ μικρή όλοι μου λένε ότι είμαι γεννημένη για οικονομικά). Επιπλέον δυστυχώς η θεωρητική κατεύθυνση δεν προσφέρει πολλές επιλογές αν δεν δώσεις κάποιο ειδικό μάθημα. Εγώ είμαι πολύ καλή μαθήτρια (του 19-20) και στοχεύω για νομική. Αλλά σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά ή δεν τα καταφέρω δεν θέλω να περάσω σε μία σχολή που δεν μου αρέσει. Όπότε μάλλον θα πρέπει να επιλέξω ανάμεσα σε ειδικό μάθημα και αοθ.

Εν ολίγοις θέλω να μου πείτε αν διακινδυνεύω την νομική παίρνοντας ως μάθημα επιλογής το αοθ. Αν δηλαδή μου πάρει χρόνο από τα υπόλοιπα και τελικά πέσουν οι βαθμοί μου σε όλα τα μαθήματα. Σκέφτομαι πως αν έχω να λύνω ασκήσεις στα μαθηματικά γ.π. και στο αοθ. και μετά έχω και τα φιλολογικά στο τέλος θα κλατάρω.

(Υ.Γ. 1: Εγώ λατρεύω τα οικονομικά, διαβάζω οικονομικές εφημερίδες και θα με ενδιέφερε να περάσω ασοεε)
(Υ.Γ. 2: Πολλές φορές σκέφτομαι αν η νομική θα είναι βαρετή, καθώς χρειάζεται να αποστηθίσεις τόμους βιβλίων , και αν θα βρω δουλειά γιατί όλοι λένε πως οι σχολές της θεωρητικής δεν έχουν και τις καλύτερες προοπτικές εργασίας)
* Αφήστε που αν καταλήξω σε καμιά Πάντειο, το βλέπω να ξαναδίνω γιατί εκεί και αν δεν έχει προοπτικές (ούτε μου αρέσει κιόλας)

Περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση σας και θα την εκτιμήσω ιδιαίτερα... αφού βρίσκομαι σε αδιέξοδο και είμαι αγχωμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasokak

Νεοφερμένος

Η βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καλησπέρα,κοίταξε το αοθ σαν μάθημα είναι πολύ απλό δεν έχει κάποια δυσκολία και αφού είσαι και καλή στα μαθηματικά μια χαρά!!και απο την στιγμή που σε ενδιαφέρουν τα οικονομικά δεν χάνεις κάτι να το πάρεις...τώρα όσο αφορά αυτό που είπες θα σου τρώει χρόνο από τα θεωρητικά πιστεύω οτι μετά απο ένα σημείο θα το βλέπεισ λέγοντας "ας λύσω καμιά άσκηση να ξελαμπικάρω απο την παπαγαλία!"εγώ ήμουν απο τεχνολογική και γενικά επειδή μου άρεσαν τα οικονομικά μου άρεσε και σαν μάθημα και η ύλη του πλέον είναι πολύ μικρή!!!αν και ακόμα έχεις καιρό να αποφασίσεις μην βιαζεσαι!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ βάσω!!! :)
Ευτυχώς,όπως είπες, έχω πολύ χρόνο ακόμη μέχρι να αποφασίσω αν θα το πάρω σαν μάθημα επιλογής ή όχι ... άσε που γενικά αλλάζω γνώμη κάθε εβδομάδα, οπότε βλέποντας και κάνοντας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Το αγαπημενο μου μαθημα, πραγματικα το ειχα λατρεψει!Μορια με το ''τσουβαλι'' αν γραψεις 19-20 στο πεμπτο πεδιο ποσο μαλλον αν το συνδιασεις με μαθηματικα γενικης π και εκει συμβαινει το ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitroulaaaa

Νεοφερμένος

Η dimitroulaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
και εμενα το αγαπημενο μου μαθημα...χτυπησα 20αρι στο τελος οποτε τα μορια μου ειδικα στο 5ο πεδιο εκτοξευθηκαν!!δεν ειναι δυσκολο μαθημα κ ομολογω οτι δεν μου ετρωγε καθολου ωρα γιατι οι παραδοσεις του φροντηστηριου αρκουσαν για να εμπεδωσω τη θεωρια και τη λογικη των ασκησεων...συνεπως το μονο που χρειαστηκε ηταν ενα γερο διαβασμα μια μερα πριν δωσω για να αποστηθισω τελεια την θεωρια!αλλα αν σε καποιον δεν αρεσει το περιεχομενο του μαθηματος μην επιχειρησει να το παρει..πολλα παιδια το ειχαν παρει μονο κ μονο επειδη ακουσαν οτι ειναι ευκολο και στη μεση ολοι το παρατουσαν και αποφασιζαν να μην το δωσουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι άλλο μάθημα.Αυτό σκέφτηκα εγώ και δε το πήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Το αντικείμενο του μαθήματος είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον, έχει μικρή σχετικά ύλη, απαιτεί απλές γνώσεις μαθηματικών, η θεωρία διαβάζεται σαφώς πιο ευχάριστα (συγκριτικά τουλάχιστον με ΑΟΔΕ) και τα θέματα των εξετάσεων είναι βατά. Ωστόσο συμφωνώ με κάποιον που έγραψε ότι αν αντιπαθείς τα οικονομικά να μην το επιλέξεις. Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι του χρονου να παρω ΑΟΘ ως μαθημα επιλογης και να το δωσω πανελλαδικά. Λιγο-πολύ με ενδιαφέρουν και τα οικονομικά τμήματα,και αν δεν πιάσω καποιες σχολες που με ενδιαφερουν από 2ο πεδιο,ή δεν γραψω καλα σε καποιο μάθημα,να έχω και μια καβαντζα και να μην μείνω στον άσσο.

Βέβαια σε αυτό το σημείο δημιουργουνται καποια προβληματακια.Του χρονου με το καλο θα εχω 9 ωρες Μαθηματικα Κατευθυνσης και Γενικης,2 ωρες ΑΕΠΠ,1 ωρα έκθεση και πόσες ωρες Φυσικη Κατευθυνσης .Συγκεκριμενα ο φροντιστηριουχ ος μου θα μας εχει από ένα τριωρο (8-11) Δευτέρα με Τεταρτη(Μαθηματικα) και ένα τριωρο την Παρασκευη ΑΕΠΠ και Εκθεση.Και μενουν 2 μερες λογικα(Πεμπτη και Σαββατο) για να βολεψω τη Φυσικη(που θα ναι 3-4 ωρες τη βδομαδα)Εχουμε δηλαδη 15-16 ωρες τη βδομαδα φροντιστηριομοι οποίες θα είναι fixed.Αλλη επιλογη σε φροντιστηριο δεν υπαρχει στην περιοχη που βρισκομαι.

Το ζητημα είναι πως θα χωρεσω σε ένα ΤΟΣΟ βαρυ προγραμμα τις ΑΟΘ.Σκεφτομαι να κανω καποιο ιδιαιτερο πανω σε αυτές αλλα δεν ξερω αν θα το αντέξω; Αξίζει τον κόπο δηλάδη; Σκεφτομαι περι τις 1-2 ωρες τη βδομαδα συν φυσικα τη μετακινηση 30 λεπτων για να φτασω στο προοορισμο μου.Με προχειρους υπολογισμους υπολογιζω 18-19 ωρες τη βδομαδα φροντιστηρια και ιδιαιτερα.Ετσι χρονος δεν θα βρεθει σε καμια περιπτωση για να παρω εστω και μια ανασα.Θελω να ακουσω γνωμες και από μαθητες και από καθηγητες αν επιθυμουν. Καποιο ιδιαιτερο προβλημα δεν εχω για να κανω αυτές τις 1-2 ωρες ΑΟΘ.Αλλα μηπως είναι περιττό;Μιας και υπολογιζω πως του χρονου 4-5 παιδια θα παρουμε τις ΑΟΘ(επαρχιακο σχολειο γαρ).Λετε να γινει καμια δουλεια στο σχολειο;

Η καθηγητρια εμμέσως πλην σαφώς με «εσπρωξε» στο κανω πιθανων καποια μαθηματα,από το καλοκαιρι μαλιστα.Αυτο βεβαια δεν γινεται σε καμια περιπτωση διοτι θελω να καλυψω καποια κενα εκτενη στη Φυσικη,και επίσης θα εχω 2-ωρο κάθε μερα Μαθηματικα.Απορω που θα βρω χρονο να διαβασω και τα υπολοιπα μαθηματα δηλαδη.
:confused::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top