Αρχές Οικονομικής Θεωρίας: να το επιλέξω;

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
ναι μας είπαν ότι πριν ένα χρόνο πολλοί επέλεγαν αοθ επειδή ήταν καλοί στην αποστήθιση και κέρδιζαν μόρια,τώρα φέτος που έδινα αυτό καταργήθηκε και για πανελλήνιες επιλεγόταν μόνο με μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
"ναι mary και γω αυτό ήξερα αλλά δεν είμαι σίγουρη αν με την ερώτηση της αυτό εννοεί"
Άννα η ερωτηση μου ειναι αν εχουμε δυνατοτητα να δωσουμε πανελλαδικά το ΑΟΘ χωρίς να πρέπει να δώσουμε απαραιτητα μαθημα επιλογης Μαθηματικα Γενικής (Πχ δινουμε ΑΟΘ-Βιολογία ή ΑΟΘ-Φυσικη Γενικης) με τη διαφορά ότι δεν ανοίγεις το 5ο πεδίο αλλά επηρεάζεις θετικά ή αρνητικα (αναλογα με το πως θα γραψεις) το Μέσο όρο των πανελλήνιων εξετάσεων...
Mary ολοι το ακουσαν πρωτη φορά όταν το ανεφερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
dream απ'οσο ξέρω αυτό καταργήθηκε :)
επίσης οφφ αλλά μπορείς να πατήσεις παράθεση ώστε να παραθέσεις το ποστ κάποιου και να το σχολιάσεις και να μην το ξαναγράφεις η ίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
dream απ'οσο ξέρω αυτό καταργήθηκε :)
επίσης οφφ αλλά μπορείς να πατήσεις παράθεση ώστε να παραθέσεις το ποστ κάποιου και να το σχολιάσεις και να μην το ξαναγράφεις η ίδια
ειμαι νεα στο φορουμ και δεν εχω μαθει ακομα τα κολπα χαχα..
ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefterisg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lefterisg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Δεν μπορείς να πάρεις ΑΟΘ χωρίς Μαθηματικά γενικής . Το ΑΟΘ πάει μαζί με τα Μαθηματικά γενικής και το επιλέγουν όσοι θέλουν να ανοίξουν 5ο πεδίο. Αυτό είναι σίγουρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_1521

Νεοφερμένος

Η mary_1521 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
δεν εχω ιδεα, αν ενδιαφερεσαι πολυ δοκιμασε να ρωτησεις στο υπουργειο μπας και σου πουν τιποτα.. λεμε τωρα.. :P
εδω παντως επιβεβαιωνει αυτο που λεει και η Αννα για περυσι τουλαχιστον! :)

https://stadiodromia.gr/arthra/aglfros_10_11/2011_01_30.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefterisg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lefterisg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Εγώ τουλάχιστόν και το 08 που έδωσα πρώτη φορά έτσι ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Επειδή δεν είναι ωραίο ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του, τι "άκουσε" ή τι "του είπαν" "έγκυρες πηγές", ιδού:

Από αυτό το άρθρο https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4657119 που δημοσιεύθηκε πριν 12 μέρες, κάτω κάτω λέει:

Εφόσον ο υποψήφιος προτίθεται να επιλέξει το 5ο επιστημονικό πεδίο, το δεύτερο μάθημα Γενικής Παιδείας το οποίο πρέπει να επιλέξει και να εξεταστεί σε πανελλαδικό επίπεδο είναι τα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής. Επιπλέον ο υποψήφιος πρέπει να επιλέξει και να εξεταστεί σε πανελλαδικό επίπεδο και στο μάθημα επιλογής Αρχές Οικονομικής Θεωρίας. Σε αυτή την περίπτωση τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι επτά (7).
Κανένας υποψήφιος δεν μπορεί να δηλώσει το 5ο επιστημονικό πεδίο αν δεν έχει εξεταστεί ή δεν έχει δηλώσει ότι θα εξεταστεί σε πανελλαδικό επίπεδο στα δύο μαθήματα αυξημένης βαρύτητας του πεδίου αυτού.
Σε περίπτωση που ο υποψήφιος δηλώσει ότι θα εξεταστεί πανελλαδικά στο μάθημα επιλογής Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, απαραίτητη προϋπόθεση είναι το δεύτερο μάθημα Γενικής Παιδείας, το οποίο δηλώνει ότι θα εξεταστεί πανελλαδικά να είναι υποχρεωτικά το μάθημα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής.


Δηλαδή, ΑΟΘ και Μαθηματικά Γενικής, πάνε πακέτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Επειδή δεν είναι ωραίο ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του, τι "άκουσε" ή τι "του είπαν" "έγκυρες πηγές", ιδού:

Από αυτό το άρθρο https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4657119 που δημοσιεύθηκε πριν 12 μέρες, κάτω κάτω λέει:

Εφόσον ο υποψήφιος προτίθεται να επιλέξει το 5ο επιστημονικό πεδίο, το δεύτερο μάθημα Γενικής Παιδείας το οποίο πρέπει να επιλέξει και να εξεταστεί σε πανελλαδικό επίπεδο είναι τα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής. Επιπλέον ο υποψήφιος πρέπει να επιλέξει και να εξεταστεί σε πανελλαδικό επίπεδο και στο μάθημα επιλογής Αρχές Οικονομικής Θεωρίας. Σε αυτή την περίπτωση τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι επτά (7).
Κανένας υποψήφιος δεν μπορεί να δηλώσει το 5ο επιστημονικό πεδίο αν δεν έχει εξεταστεί ή δεν έχει δηλώσει ότι θα εξεταστεί σε πανελλαδικό επίπεδο στα δύο μαθήματα αυξημένης βαρύτητας του πεδίου αυτού.
Σε περίπτωση που ο υποψήφιος δηλώσει ότι θα εξεταστεί πανελλαδικά στο μάθημα επιλογής Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, απαραίτητη προϋπόθεση είναι το δεύτερο μάθημα Γενικής Παιδείας, το οποίο δηλώνει ότι θα εξεταστεί πανελλαδικά να είναι υποχρεωτικά το μάθημα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής.


Δηλαδή, ΑΟΘ και Μαθηματικά Γενικής, πάνε πακέτο.

Ειναι να απορεις με το μυαλο των ανθρωπων...περαν του οτι η κοινη λογικη κοντευει να φτασει σε επιπεδα ευφυιας σαν ποσοστο στον πληθυσμο δημιουργουν τοσο χαζες δικλειδες που δεν μπορει κανεις να καταλαβει το γιατι...ΤΟΣΗ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΘΕΕ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εγώ θέλω να περάσω στο 5ο πεδίο.Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση, πρέπει να δώσω και μαθηματικά γενικής εκτός από τα μαθηματικά κατεύθυνσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Όντως δεν καταλαβαίνεις, κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ή απλά βαρέθηκες να διαβάσεις πιο πάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Όντως δεν καταλαβαίνεις, κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ή απλά βαρέθηκες να διαβάσεις πιο πάνω;

Καλά βρε άνθρωπε ηρέμησε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
αοθ μόνο με μαθηματικά γενικής ΤΕΛΟΣ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εγώ θέλω να περάσω στο 5ο πεδίο.Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση, πρέπει να δώσω και μαθηματικά γενικής εκτός από τα μαθηματικά κατεύθυνσης;
Ναι πρέπει να δώσεις ΚΑΙ μαθηματικά γενικής τα οποία είναι τελείως ανεξάρτητα από αυτά τις κατεύθυνσης απ'ότι κατάλαβες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Επειδή δεν είναι ωραίο ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του, τι "άκουσε" ή τι "του είπαν" "έγκυρες πηγές", ιδού:

Από αυτό το άρθρο https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4657119 που δημοσιεύθηκε πριν 12 μέρες, κάτω κάτω λέει:

Εφόσον ο υποψήφιος προτίθεται να επιλέξει το 5ο επιστημονικό πεδίο, το δεύτερο μάθημα Γενικής Παιδείας το οποίο πρέπει να επιλέξει και να εξεταστεί σε πανελλαδικό επίπεδο είναι τα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής. Επιπλέον ο υποψήφιος πρέπει να επιλέξει και να εξεταστεί σε πανελλαδικό επίπεδο και στο μάθημα επιλογής Αρχές Οικονομικής Θεωρίας. Σε αυτή την περίπτωση τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι επτά (7).
Κανένας υποψήφιος δεν μπορεί να δηλώσει το 5ο επιστημονικό πεδίο αν δεν έχει εξεταστεί ή δεν έχει δηλώσει ότι θα εξεταστεί σε πανελλαδικό επίπεδο στα δύο μαθήματα αυξημένης βαρύτητας του πεδίου αυτού.
Σε περίπτωση που ο υποψήφιος δηλώσει ότι θα εξεταστεί πανελλαδικά στο μάθημα επιλογής Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, απαραίτητη προϋπόθεση είναι το δεύτερο μάθημα Γενικής Παιδείας, το οποίο δηλώνει ότι θα εξεταστεί πανελλαδικά να είναι υποχρεωτικά το μάθημα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής.


Δηλαδή, ΑΟΘ και Μαθηματικά Γενικής, πάνε πακέτο.

Είπατε όμως οτι αυτο ισχύει σε περιπτωση που ο υποψηφιος προτιθεται να δηλώσει το 5ο πεδίο... Εμείς αναφερόμασταν στην περίπτωση που ο υποψήφιος επιλέξει το ΑΟΘ μονο για να βοηθήσει τη βαθμολογία του στις πανελλαδικές,χωρίς να επιλεξει το 5ο πέδιο,γεγονος που ισχυε απ 'οτι καταλαβα σε παλαιοτερες χρονιες και πλεον καταργηθηκε...Σε εκεινη την περίπτωση ο υποψηφιος δεν ήταν υποχρεωμένος να επιλεξει Μαθηματικα γενικής,με την προϋποθεση οτι εχανε το δικαιωμα προσβασης στις οικονομικες σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Είπατε όμως οτι αυτο ισχύει σε περιπτωση που ο υποψηφιος προτιθεται να δηλώσει το 5ο πεδίο... Εμείς αναφερόμασταν στην περίπτωση που ο υποψήφιος επιλέξει το ΑΟΘ μονο για να βοηθήσει τη βαθμολογία του στις πανελλαδικές,χωρίς να επιλεξει το 5ο πέδιο,γεγονος που ισχυε απ 'οτι καταλαβα σε παλαιοτερες χρονιες και πλεον καταργηθηκε...Σε εκεινη την περίπτωση ο υποψηφιος δεν ήταν υποχρεωμένος να επιλεξει Μαθηματικα γενικής,με την προϋποθεση οτι εχανε το δικαιωμα προσβασης στις οικονομικες σχολές...

Λες να μην το ξέρω ότι ίσχυε αυτό παλιότερα; :Ρ :Ρ :Ρ Ένηγουέη, νομίζω ξεκαθαρίστηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Λες να μην το ξέρω ότι ίσχυε αυτό παλιότερα; :Ρ :Ρ :Ρ Ένηγουέη, νομίζω ξεκαθαρίστηκε.
Απλα επειδη η απορια μου δεν αφορουσε το 5ο πεδιο αναφερθηκα στο σχολιο σας περι αυτου και των μαθηματικων γενικής ..
Μην το λετε..εμενα πρωτη φορα το ακουσαν στο σχολειο μου οτι υπηρχε τετοια δυνατοτητα:worry:
Ναι ξεκαθαρίστηκε...!Ευχαριστω πολυ ολους για τις χρησιμες πληροφοριες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γείας σας. Πάω Γ Λυκείου, τεχνολογική, μαθημα επιλογής:μαθ γεν..
Με μετρητή μορίων, σε βαθμούς που πιστεύω θα γράψω βγάzω 17300.. Άμα βάλω και οικονομία όμως extra, και βάλω ότι έχω 20, μου το ανεβάζει 17650 και η σχολή που θέλω φέτος ήταν 17550. Τι λέτε, να πάρω οικονομία για τα 350 μόρια; Είναι εύκολη ή θα ζοριστώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γείας σας. Πάω Γ Λυκείου, τεχνολογική, μαθημα επιλογής:μαθ γεν..
Με μετρητή μορίων, σε βαθμούς που πιστεύω θα γράψω βγάzω 17300.. Άμα βάλω και οικονομία όμως extra, και βάλω ότι έχω 20, μου το ανεβάζει 17650 και η σχολή που θέλω φέτος ήταν 17550. Τι λέτε, να πάρω οικονομία για τα 350 μόρια; Είναι εύκολη ή θα ζοριστώ;
καταρχην να κρατας το μικροτερο καλαθι που υπαρχει ;) εγω στο θεμα του αοθ ειμαι θετικος γιατι πστευω πως αν ξερεις οτι μπορεις να ανταπεξελθεις με ενα παραπανω μαθημα και συγκεκριμενα με αυτο ειναι μια πολυ καλη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Γείας σας. Πάω Γ Λυκείου, τεχνολογική, μαθημα επιλογής:μαθ γεν..
Με μετρητή μορίων, σε βαθμούς που πιστεύω θα γράψω βγάzω 17300.. Άμα βάλω και οικονομία όμως extra, και βάλω ότι έχω 20, μου το ανεβάζει 17650 και η σχολή που θέλω φέτος ήταν 17550. Τι λέτε, να πάρω οικονομία για τα 350 μόρια; Είναι εύκολη ή θα ζοριστώ;

1. ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ να ξερεις ποσο θα γραψεις.
2. Δεν αξιζει, αν δε γραψεις τουλαχιστον 19. Ασε που ισως να σου φαει χρονο απο αλλα μαθηματα, που εχουν και υψηλους συντελεστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top