Αργοπεθαίνει η εκπαίδευση Η/Υ στην Ελλάδα;

liousis

Νεοφερμένος

Ο liousis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αγαπητοί φίλοι και αναγνώστες του ischool.

Διαβάζω αρκετά και διάφορα θέματα και ήθελα να μοιραστώ με τη σειρά μου
εναν προβληματισμο μου.

Θα ήθελα τη γνώμη σας οσον αφορά την ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
τόσο απο εκπαιδευτήρια (εργαστηρια ελευθερων σπουδων) και οσο απο
φροντιστηρια αγγλικών. Πιστεύετε οτι "πεθαίνει" η εκπαίδευση ; Πιστεύετε
οτι ολοένας αγνοεί την εκμαθηση πληροφορικης που αφορα τις βασικες
ενοτητες (Word-Excel-Internet-Windows) που λιγο πολυ ηθελε για να "πασαρει"
οτι δηθεν γνωριζει στο...Δημόσιο ; Πιστεύετε οτι έχει γινει "σούπα" ένα χαρτι
του στυλ ECDL, ACTA, VELLUM κλπ και πλεον ο καθενας μπορει να κανει την
εκπαιδευση σπιτι του ; Πιστευετε οτι τα διδακτρα που ζητουνται ειναι "too much" ;

Αποφάσισα πρόσφατα να βαλω "λουκέτο" στη σχολή μου αφού πλέον δεν
πορεύομαι οσο θα ηθελα και αγαπω την εκπαιδευση. Δεν παρειχα ΜΟΝΟ
τα βασικά αλλά και προχωρημένα όπως σεμινάρια σε C++, Java, SQL, Crystal
Reports, VB, .NET αλλά η αγορά ειναι πολύ συγκεκριμένη και απειροελάχιστη.
Ολοι νομιζουν οτι απλα σερφαροντας στο internet και εχοντας ενα facebook
profile τους ανηκει ο κοσμος ολος...Τελος παντων. Πονοκεφαλιαζω και στεναχωριεμαι.
Το καλό βέβαια είναι οτι θα ασχοληθώ με άλλο αντικείμενο (πολυ πιο κερδοφορο -
ας κοιταξω και τη τσεπη μου στο κατω κατω ) οποτε δεν ανησυχω οικονομικα,
απλα με "ποναει" το γεγονος οτι αφηνω εναν χωρο που αγαπησα και αγαπω ακομη.

Ευχαριστω για το χρονο σας και για τα χρησιμα συμπερασματα που εβγαλα
σε οσες συζητησεις ειχα και θεματα εδω μεσα. Η βοηθεια σας ηταν πολυτιμη.
Ζηταω συγγνωμη εκ των προτερων, αν το ποσταρα σε λαθος μερος αλλα δεν
βρηκα καποιο αναλογο section που να αφορα εκπαιδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μάλλον αργοπεθαίνει. Όταν ήμουν δημοτικό προς γυμνάσιο πολλοί γονείς μας έστελναν σε φροντιστήρια εκμάθησης Η/Υ, είχε πλάκα, βοηθούσε και στο να κάνεις σωστά τα πρώτα σου βήματα. Τώρα που το βλέπω όμως ξανά, βρίσκω κάπως υπερβολικά τα χρήματα και το χρόνο που πρέπει να ξοδέψει κάποιος για να μάθει δυο σουίτες και ένα λειτουργικό συγκεκριμένης εταιρείας, άντε και το να σερφάρει. Δεν ξέρω αν είχες μέχρι τώρα και πελάτες ενήλικες οι οποίοι έρχονταν είτε για προσωπικούς είτε για επαγγελματικούς λόγους στο φροντιστήριο σου. Πλέον όλοι κουτσά στραβά ξέρουν τα στοιχειώδη στο χειρισμό ενός Η/Υ. Ίσως γι'αυτό να μην είναι διαθετιμένοι να πληρώσουν τόσα πολλά. Σκέψου επίσης από τη στιγμή που όλα αυτά τα πιστοποιητικά έχουν ημερομηνία λήξης, οτι πολλοί το βλέπουν καχύποπτα, "γιατί να κάνω μαθήματα (π.χ. στο παιδί μου) από τώρα και σε 5-6 χρόνια αυτά να είναι ξεπερασμένα και να μη μετράνε;"
Τέλος για τις υπολοιπες τεχνολογίες και γλώσσες που παρέθεσες το βρίσκω λογικό το να μην είχες πελατεία. Αυτοί που ενδιαφέρονται συνήθως το ψάχνουν και μόνοι τους,πλέον από τρομακτικά μικρές ηλικίες. Ασε που αν σκεφτείς ιδιωτική εκπαίδευση για εκμάθηση Η/Υ μάλλον σε ΙΕΚ θα πάει το μυαλό σου, όχι σε φροντιστήρια που πιστοποιούν το ECDL.
Λίγο μπερδεμένες οι σκέψεις μου, ίσως να μην προσφέρω και πολλές απαντήσεις στο ερώτημά σου, αλλά μάλλον η απάντηση είναι καταφατική στην ερώτηση του τόπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liousis

Νεοφερμένος

Ο liousis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μια χαρα απαντησες. Και σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου.
Απλα ψαχνω να βρω και αλλων γνωμες - προτασεις - ιδεες για το αν τελικα
(δεν) αξιζει να συνεχισω αυτο που κανω αφου βλεπω οτι δυσκολα καποιος
θα ασχοληθει με πιστοποιηση ή εστω και με εξειδικευμενες γνωσεις (αλλα λιγος κοσμος).

Τα παιδια ; Μικροτερης ηλικιας ; Πχ Δημοτικου ή Γυμνασιου ;
Θα ανταποκρινοντουσαν ; Θα τους ενδιεφερε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Τα παιδια ; Μικροτερης ηλικιας ; Πχ Δημοτικου ή Γυμνασιου ;
Θα ανταποκρινοντουσαν ; Θα τους ενδιεφερε ;

Δυστυχώς δεν νομίζω ότι ο αριθμός των παιδιών που ενδιαφέρονται να μάθουν κάποια γλώσσα προγραμματισμού είναι αρκετός ώστε να καταφέρεις να συντηρήσεις σχολή. Όπως είπε και η woochoogirl, όσοι ενδιαφέρονται για το αντικείμενο τα βρίσκουν μόνοι τους και μάλιστα for free. Ακόμα και αυτοί που στοχεύουν σχολές που σχετίζονται με το αντικείμενο προτιμούν να περιμένουν το πανεπιστήμιο.

Πάντως δεν νομίζω να υπήρξε εποχή στην Ελλάδα όπου η ζήτηση για εκπαίδευση στους Η/Υ ήταν ιδιαίτερα ανεβασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ολοι νομιζουν οτι απλα σερφαροντας στο internet και εχοντας ενα facebook
profile τους ανηκει ο κοσμος ολος.



:confused:
Υπάρχει τίποτε άλλο στους υπολογιστές εκτός απο το facebook?????? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
όπως λες και εσύ είναι πολύ περιορισμένη η αγορά.
το μεγάλο μπαμ έγινε πριν 2-3 χρόνια με τις επιδοτήσεις που δίνονταν για τα προγράμματα σε φοιτητές και δεν έβρισκες και που να το κάνεις.
επίσης κάποια προγράμματα του οαεδ αλλά όλα αυτά δύσκολα ξαναέρχονται επίσης πραγματικά ενδιαφέρονται πάνε σε σχετική σχολή είτε τει είτε στο πολυτεχνείο.

αυτός είναι και ο λόγος που όλα τα κέντρα εκπαίδευσης πληροφορικής είναι ή και φροντιστήρια ξένων γλωσσών ή και φροντιστήρια για μαθήματα προς φοιτητές.

οπότε αν δεν έβγαινες καλύτερα που το έκλεισες αφού βρήκες κάτι πιο προσοδοφόρο να κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
εγω θεωρω οτι ποτε στην Ελλαδα δεν πηγαιναν πολλα ατομα σε σχολες σχετικα με τους Η/Υ.για αυτο θα σου προτεινα να ασχοληθεις με ενα πιο κερδοφορο αντικειμενο οπως λες και εσυ,το οποιο θα εισαι σιγουρος οτι θα ειναι παντοτε ζητησιμο στην Ελλαδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ιδιωτική εκπαίδευση για εκμάθηση Η/Υ μάλλον σε ΙΕΚ θα πάει το μυαλό σου, όχι σε φροντιστήρια που πιστοποιούν το ECDL.
Λίγο μπερδεμένες οι σκέψεις μου, ίσως να μην προσφέρω και πολλές απαντήσεις στο ερώτημά σου, αλλά μάλλον η απάντηση είναι καταφατική στην ερώτηση του τόπικ.
συμφωνω απολυτα...

και επανερχομαι,

τα φροντιστηρια για πιστοποιηση γνωσεων Η/Υ δεν λενε και πολλα... προσωπικα εγω προτιμησα να πιασω ενα βιβλιο πληροφορικης στα χερια μου και να το διαβασω παρα να παω σε φροντισηριο... καποιοι γνωστοι μου που πηγαν, το εκοψαν, πιστευωντας οτι αυτα που μαθαιναν ηταν ανεπαρκη για τα χρηματα που εδιναν...
δεν υπαρχει υψηλο επιπεδο στην διδασκαλια σε μαθητες γυμνασιου π.χ...
Τα ΙΕΚ εχουν καποιο σεβαστο επιπεδο τουλαχιστον...

οσο για αυτο που ειπες για το φεϊσμπουκ εχεις δικιο...ΒΟΥΝΟ! 20/25 συμαθητες μου εχουν φεϊσμπουκ (εγω δεν εχω, βσκε χω μονο ενα για να πειραματιζομαι, εχω ολα τα αλλα εκτος απο φμπ! ετσι γιατι μου την σπαει αυτο που λες) ομως 2 ατομα απο τα 25 θα ξερουν απο υπολογιστες .... και δεν τα εχουν μαθει απο φροντιστηριο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top