Αραβικά

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Λες να μάθουμε αραβικά;

Το λέω γιατί μήπως θα αναγκαστώ να πάω στο Ντουμπάι να δουλέψουμε.:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Λες να μάθουμε αραβικά;

Το λέω γιατί μήπως θα αναγκαστώ να πάω στο Ντουμπάι να δουλέψουμε.:D:D:D

έχω πάντως γνωστό που δουλέυει ως αρχιτέκτονας στο Ντουμπάι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
έχω πάντως γνωστό που δουλέυει ως αρχιτέκτονας στο Ντουμπάι :P

Nαι, από ότι έχω ακούσει στο Ντουμπάι τα τελευταία χρόνια, υπάρχει μια μεγάλη εισροή γενικότερα μηχανικών.
Για να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις τι διαφορα εχουν τα Αραβικα απο τα Περσικα; Γενικα μοιαζουν σαν γλωσσες ή απλα εχουν ιδια γραφη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εγώ στο τμήμα μου μαθαίνω αραβικά και είναι ίσως το πιο δύσκολο πράγμα που 'χω επιχειρήσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις τι διαφορα εχουν τα Αραβικα απο τα Περσικα; Γενικα μοιαζουν σαν γλωσσες ή απλα εχουν ιδια γραφη;

Απ οτι ξερω αλλη γλωσσα τα περσικα κι αλλη τα αραβικα. Απλα στο ακουσμα μοιαζουν λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εγώ στο τμήμα μου μαθαίνω αραβικά και είναι ίσως το πιο δύσκολο πράγμα που 'χω επιχειρήσει :P

εγω μαθαινω σε φροντιστηριο και μεχρι στιγμης την παλευω :P

Απ οτι ξερω αλλη γλωσσα τα περσικα κι αλλη τα αραβικα. Απλα στο ακουσμα μοιαζουν λιγο...

στο ακουσμα και προφανως στη γραφη :hmm: θα το ρωτησω και στον καθηγητη μου απλα τωρα ακουω κατι περσικα τραγουδια και ηθελα να ρωτησω αν γενικα εχουν κοινα.. ευχαριστω ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα περσικά είναι όπως το λέει η λέξη άλλη γλώσσα απο τα αραβικά. Τα περσικά λέγονται διεθνώς αλλά και στη γλώσσα τους φαρσί (από την πόλη Φαρς ή Παρς κατά τους αρχαίους Έλληνες). Χρησιμοποιούν την αραβική γραφή όπως και άλλες γλώσσες, π.χ. τα πακιστανικά που λέγονται ούρντου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Που μαθαίνετε αραβικά στην Αθήνα, εκτός του διδασκαλείου του ΕΚΠΑ; (οικονομικά εννοείται) Θα με ενδιέφερε να άρχιζα γιατί έχω αρκετούς αραβόφωνους φίλους και μου αρέσει πολύ σαν γλώσσα και σαν πολιτισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Προσωπικα ξεκίνησα τα αραβικά στην ηλικία των 13, πρωτη γυμνασίου τότε. Οι γονεις μου με άφησαν να επιλέξω, και νομίζω οτι έκανα τη σωστή επιλογή. Έκανα ιδιαίτερα, με καθηγητη απο το Λιβανο, και όσον αφορα τα δίδακτρα αυτο ειναι αλουνου παπά ευαγγέλιο. Είμαι σε θέση να καταλαβαίνω και να συννενοουμαι, για οτιδήποτε χρειαστεί. Μέσα στα επόμενα χρονια θα την τελειωποιησω καθως ειναι μια εξαιρετικά όμορφη και πλούσια γλωσσα. Η αραβική λογοτεχνία ειναι μια απο τις καλύτερες. Την προτείνω ανεπιφύλακτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Παιδιά, γνωρίζετε οικονομικα φροντιστήρια ή ιδιαίτερα για την εκμάθηση της αραβικής γλώσσας στην Αθήνα; Μ'ενδιαφέρει πάρα πολύ να μάθω!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Τα αγαπώ κι εγώ τα αραβικά :inlove: σε πολλούς δεν αρέσουν, εμένα όμως με ελκύουν, μου ακούγονται πολύ ωραία και με ενθουσιάζουν!! Ξέρει κανείς τι τιμές παίζουν για φροντ Θεσσαλονίκη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μου φενεται ομορφη και ερωτικη γλωσσα :inlove: Βασικα, ειναι και μυστηρια οταν την ακους, σε τραγουδια τουλαχιστον :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Eξωτική γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Και φυσικά καθόλου δύσκολη για να την μάθει κάποιος, μόνο καμία δεκαετία θα του χρειαστεί. :hehe: ποιος ο λόγος να μάθει κανείς αραβικά; Δεν νομίζω πως είναι απ τις γλώσσες που θα του φανούν χρήσιμες μετέπειτα, εκτός βέβαια και την μαθαίνει απλά και μόνο για να κείνον και του αρέσει να μαθαίνει ξένες γλώσσες. Χαρά στο κουράγιο του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εκτός βέβαια και την μαθαίνει απλά και μόνο για να κείνον και του αρέσει να μαθαίνει ξένες γλώσσες
Από μόνο του είναι γαμάτο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ακουγεται τοσο μυστηρια γλωσσα, μου φενεται πολυ ελκυστικη! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ότι μάλλον θα ξεκινήσω αραβικά ή από τον Ιούνιο ή από τον Σεπτέμβριο. :D Αυτό.
Τώρα πώς θα την παλέψω με μια δύσκολη γλώσσα στο 6ο έτος, να μην το συζητήσουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Σε πολλα αραβικα καναλια που εχω παρακολουθησει στο ιντερνεττο 20- 30% ειναι γαλλικες λεξεις. Ξερει κανεις να με πληροφορησει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σε πολλα αραβικα καναλια που εχω παρακολουθησει στο ιντερνεττο 20- 30% ειναι γαλλικες λεξεις. Ξερει κανεις να με πληροφορησει;

Τι κανάλια ήταν; Οι χώρες της Βόρειας Αφρικής έχουν επίσημα αναγνωρισμένες γλώσσες τα αραβικά και τα γαλλικά. Ξέρω ότι όταν μιλάνε ανακατεύουν και τις 2 γλώσσες και ανάλογα με την περιοχή μπορεί να επικρατούν τα γαλλικά (π.χ. σε κάποιες πόλεις της Τυνησίας και του Μαρόκου). Τα γαλλικά που άκουγες ήταν διάλεκτος ή τα αυθεντικά;


Και να πω ότι ξεκίνησα αραβικά χθες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top