Αραβικά

x_xChristine

New member

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Αραβικά ξεκίνησες σε φροντιστήριο; Ενδιαφέρομαι κι εγώ αν είναι στη Θεσσαλονίκη

juste un instant

Well-known member

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,365 μηνύματα.
Τι κανάλια ήταν; Οι χώρες της Βόρειας Αφρικής έχουν επίσημα αναγνωρισμένες γλώσσες τα αραβικά και τα γαλλικά. Ξέρω ότι όταν μιλάνε ανακατεύουν και τις 2 γλώσσες και ανάλογα με την περιοχή μπορεί να επικρατούν τα γαλλικά (π.χ. σε κάποιες πόλεις της Τυνησίας και του Μαρόκου). Τα γαλλικά που άκουγες ήταν διάλεκτος ή τα αυθεντικά;

Και να πω ότι ξεκίνησα αραβικά χθες. :D
Canal Algérie, TVMaroc, Tunisie Nationale, Σενεγαλεζικα RTS, Μαυριτανιας, Σουδαν, Λιβανος κτλ. Μερικες φορες το προγραμμα τους ειναι αποκλειστικα στα γαλλικα. Δεν νομιζω να ειναι διαλεκτοι γιατι οι γαλλικες λεξεις ειναι ευδιακριτες.
Δεν ειναι ομως οπως τα καναλια του Κογκο, της Ακτης Ελεφαντοστου, του Καμερουν, του Τσαντ (π.χ Εlectron tv), του Μπενιν, του Τογκο, του Μαλι (το πρωτο κρατικο), Τζιμπουτι κτλ που ειναι αποκλειστικα στα γαλλικα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Global Health and Disaster Medicine και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,471 μηνύματα.
Αραβικά ξεκίνησες σε φροντιστήριο; Ενδιαφέρομαι κι εγώ αν είναι στη Θεσσαλονίκη
Όχι, στο Academia αλλά έχει γεμίσει το τμήμα.
Μπορείς να τσεκάρεις στην Βαβυλωνία όμως, δεν έχει κλείσει ακόμα. Είναι και τα 2 θερινά σεμινάρια.

bella_trix

New member

Η bella_trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω αραβικά στην Πάτρα, έχετε να προτείνετε κάποιο φροντιστήριο ή καθηγητή που κάνει ιδιαίτερα; Απ'ότι είδα έχει το so easy αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια

juste un instant

Well-known member

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,365 μηνύματα.
Πάντως είναι σημαντική γλώσσα για business... (μετα τα κινέζικα και τα γαλλικά)... Έχει και καλή αύξηση του gpd growth (πανω απο 25%) απο το 2011-2016... Eιναι και επίσημη γλώσσα σε 23 χώρες...

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Well-known member

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,179 μηνύματα.
Ωραία αλλα δύσκολη γλώσσα.

Tribbiani

New member

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλοι/φίλες.

Λίγο παλιό το topic, αλλά το φέρνω ξανά στην επιφάνεια :)

Ενδιαφέρομαι για μαθήματα αραβικών στην Αθήνα. Μια αναζήτηση στο google βέβαια μου βγάζει αρκετά περιορισμένες επιλογές.

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι από δική του εμπειρία ή από εμπειρία γνωστών του; Θα προτιμούσα κάτι κοντά στο κέντρο της Αθήνας, αλλά και λίγο πιο έξω δεν θα ήταν πρόβλημα. Ευχαριστώ :)

Gus Roger10

New member

Ο Gus Roger10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για μαθήματα αραβικής γλώσσας στην Αθήνα ,συνιστώ το μορφωτικό κέντρο της πρεσβείας της Αιγύπτου. Βρίσκεται Πανεπιστημίου 7. Έχουν σελίδα και στο facebook, ανεβάζουν συχνά ενημερώσεις .Οι εγγραφές γίνονται τώρα το Σεμπτέμβριο. Μπορείς είτε να περάσεις από εκεί είτε να τους πάρεις τηλέφωνο,θα σε ενημερώσουν πλήρως για τα προγράμματα τους.

Ελπίζω να βοηθήσει!!!
https://embassy-91.business.site/

Johnnyjohnny

New member

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Για μαθήματα αραβικής γλώσσας στην Αθήνα ,συνιστώ το μορφωτικό κέντρο της πρεσβείας της Αιγύπτου. Βρίσκεται Πανεπιστημίου 7. Έχουν σελίδα και στο facebook, ανεβάζουν συχνά ενημερώσεις .Οι εγγραφές γίνονται τώρα το Σεμπτέμβριο. Μπορείς είτε να περάσεις από εκεί είτε να τους πάρεις τηλέφωνο,θα σε ενημερώσουν πλήρως για τα προγράμματα τους.

Ελπίζω να βοηθήσει!!!
https://embassy-91.business.site/

Καλησπέρα!
Θέλω να σε ρωτήσω μήπως ξέρεις το κόστος για το πρόγραμμα.
Σε ευχαριστώ πολύ!

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...