Από Φαρμακευτική σε Ιατρική

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
οφ κορς, αν έχεις άλλη απορία μπορείς να μου στείλεις
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Χαιρετώ τα μέλη του αγαπητού φόρουμ! Χαίρομαι πραγματικά που βρήκα ένα θέμα σχετικό με ένα δίλλημα που με απασχολεί εδώ και κάτι μήνες... Εγώ έδωσα πανελλαδικές το 21 ,στο 3ο πεδίο και συγκέντρωσα 17.859 μόρια περνώντας στην Φαρμακευτική. Μέχρι και πριν λίγο καιρό ήμουν ικανοποιημένος με αυτό αλλά με την προυπόθεση ότι θα ακολουθούσα μια πιο κλινική εξειδίκευση της φαρμακευτικής (πχ Κλινική Φαρμακευτική). Μετά όμως από αρκετή έρευνα που έκανα ανακάλυψα ότι ,τουλάχιστον στην Ελλάδα, ο κλάδος είναι ανύπαρκτος... Για να μην πολυλογώ αρχίζω να έχω αμφιβολίες για την σχολή που επέλεξα και πραγματικά θέλω ένα επάγγελμα σε επαφή με τον ασθενή (προφανώς όχι εκτέλεση συνταγών). Μου έχει κολλήσει λοιπόν να ξαναπροσπαθήσω έστω και έναν χρόνο αργότερα αλλά δεν ξέρω αν στην τελική αξίζει. Όπως τα έχω φέρει στο μυαλό μου υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα:
α) Ξαναδίνω και με μπόλικη προσπάθεια και λίγη τύχη περνάω Ιατρική. Να σημειώσω επίσης ότι πέρυσι περνούσα ΣΣΑΣ Ιατρική με την κατηγορία των πολυτέκνων αλλά δεν είχα δώσει αθλήματα. Οπότε αν ξαναμπώ στην διαδικασία των πανελλαδικών λέω να δώσω και αθλήματα μπας και
β) Ξαναδίνω και δεν περνάω...Αυτό που με τρομάζει σε ένα τέτοιο σενάριο είναι ότι θα τζάμπα θα έχω επιβαρύνει οικονομικά την οικογένεια μου χωρια ότι θα μπουν και αυτοί σε μία ψυχοφθόρα διαδικασία...
Επίσης να σημειώσω ότι έχω σκοπό ,ακόμα και αν δώσω, να τελειώσω πρώτα με την εξεταστική ώστε σε πρίπτωση που επιβεβαιωθεί το 2ο σενάριο να έχω όσο λιγότερα χρωστούμενα. Ακόμη να προσθέσω ότι τα περισσότερα λάθη που μου στέρησαν βαθμολογικά ήταν λόγω άγχους ,όχι γνωστικών ελλείψεων (πχ χημεία έπαιζα στα δάκτυλα τις επαναληπτικές του 20 αλλά τελικά έγγραψα 17.4 γιατί κατάλαβα λάθος ζητούμενο...) Κυρίως φοβάμαι έκθεση (17 έγραψα αλλά μπορεί λόγω τύχης) και φυσικά βιολογία ως μάθημα βαρύτητας. Και επειδή ξέφυγα σε έκταση ,αυτό που θέλω είναι μια 2η γνώμη για το αν αξίζει να ξαναδώσω και μια άποψη για τις πιθανότητες να πετύχω με βάση τις προηγούμενες επιδόσεις μου. Φυσικά αναφέρομαι σε πανελλήνιες του 23 μην παρεξηγηθώ... Αν δεν περάσω θα συνεχίσω καναονικά την Φαρμακευτική. Και εννοείται φέτος 10% αν έχω χρόνο να το κάνω (χλωμό βέβαια με 300 μόρια διαφορά)
Συγχωρήστε με για το μακροσκελές κείμενο...Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη
Είναι πολύ δύσκολο να σου πούμε τι αξίζει και τι όχι καθώς είναι άκρως υποκειμενικό.
Εαν έχεις αποφασίσει οτι η φαρμακευτική δεν σου ταιριάζει, τότε το να ξαναδώσεις προφανώς είναι μονόδρομος. Ωστόσο στο μυαλό σου είχες ένα συγκεκριμένο στόχο μας λες, και ταυτόχρονα δεν είχες παράπονο απο την σχολή. Και αυτό είναι σημαντικό.

Θα πρότεινα να κάνεις μια προσεκτική μελέτη όλων των διεξόδων σου σε συνάρτηση πάντα με τις επιθυμίες/φιλοδοξίες σου. Το γεγονός οτι δεν υπάρχει ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ΔΕΝ θεωρώ κατά την άποψη μου οτι είναι λόγος να παρατήσεις την σχολή σου. Δεν υπάρχουν μεταπτυχιακά για αρκετά πράγματα γενικά τόσο στην χώρα μας αλλά και σε άλλες. Οι επιλογές για να "διορθωθεί" αυτό είναι αρκετές. Μπορείς λόγου χάρη να πας έξω να το κάνεις, ή να αποκτήσεις πρακτική εμπειρία απο την δουλειά σε αυτό τον τομέα, να κάνεις διδακτορικό κτλπ. κτλπ.

Βέβαια αυτό είναι μια πτυχή της αλήθειας. Η οποία είναι πως εαν το λέει η καρδούλα σου και θες ιατρική ,πιθανότατα με τίποτα δεν θα είσαι ευτυχισμένος εαν δεν το προσπαθήσεις. Αλλά αυτή είναι η γνώμη μου. Η κάθε επιστήμη έχει την δική της φιλοσοφία και χάρη. Τα δικά της θετικά και κατά. Τις δικές της ευκολίες μα και δυσκολίες. Δεν είσαι αρκετό χρόνο στην σχολή για να τα έχεις μάθει σε ένα βασικό επίπεδο όλα αυτά. Και ακόμα και όταν φτάσεις, θα υπάρχει πάντα το επόμενο layer(μεταπτυχιακό, δουλειά, διδακτορικό κτλπ.), για το οποίο θα ξέρεις πολύ λίγα. Σκέψου σοβαρά λοιπόν εαν πράγματι θες ιατρική, διότι η σχολή σου είναι πολύ καλή και δυνατή. Αρκεί να το αντιληφθείς. Εαν δεν το αντιληφθείς όμως, θα νιώθεις συνεχώς δυσφορία,θα το πολεμάς και δεν θα συμφιλιωθείς ποτέ με το αντικείμενο πλήρως, για να το γνωρίσεις καλά και να το αγαπήσεις. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Υπάρχει τι θες εσύ και τι προσφέρει η σχολή, και κατά πόσο αυτό συμβαδίζει με τα ενδιαφέροντα σου.

Όσο για τον φόβο της αποτυχίας...Πράγματι οι παράγοντες που επηρεάζουν και αλλάζουν τα αποτελέσματα είναι πολλοί. Σε κάθε πράγμα στην ζωή έτσι είναι. Ωστόσο θεωρώ πως είναι μάταιο μετά απο ένα σημείο να ανησυχείς για όλους. Κάποιοι αναπόφευκτα θα είναι πιο σημαντικοί απο τους άλλους. Κάποιοι θα αντισταθμιστούν κτλπ. κτλπ. Το μόνο που πρέπει να κάνεις και το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι να προσπαθήσεις να τους σταθμίσεις όλους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο που μπορείς και να ελπίζεις για το καλύτερο. Άσε λοιπόν τον φόβο για την αποτυχία. Ακόμα δεν ξεκίνησες κάτι, εαν σε τρώει αυτό, τι λες να συμβεί και την δεύτερη φορά ; Εαν αποφασίσεις λοιπόν να ξαναδώσεις, δουλειά μέχρι τις εξετάσεις και άγχος στο διάστημα μεταξύ του τελευταίου μαθήματος και των αποτελεσμάτων. Ποτέ στην προετοιμασία και ποτέ στην εξέταση. Είναι αντιπαραγωγικό και μειώνει την απόδοση σου όπως ο ίδιος έχεις διαπιστώσει. Μάθε να το διαχειρίζεσαι και να το αφήνεις στην άκρη με το να εστιάζεις στο να κάνεις όσο καλύτερα γίνεται αυτό που σου ζητάνε εκείνη την στιγμή. Το εαν θα είναι αρκετό θα το δεις σε δεύτερο χρόνο.
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Απλά να σου πω,αν δεν το γνωρίζεις, ότι το 2023 η ύλη της φυσικής θα είναι δραματικά διαφορετική από αυτήν που εξετάστηκε πέρυσι και πιο δυσκολη σύμφωνα με διάφορους καθηγητές.Βεβαια,αυτό δεν σημαίνει κάτι γτ μπορεί εσύ να αντιλαμβάνεσαι χωρις καμία δυσκολία τη φυσική και να είναι το δυνατό σου μαθημα.
Με δεδομένο αυτό και την αβεβαιότητα της έκθεσης μου φαίνεται κάπως ριψοκίνδυνο.
Πάντως , καλή τύχη σε ό,τι και να επιλέξεις τλκ!!
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Απλά να σου πω,αν δεν το γνωρίζεις, ότι το 2023 η ύλη της φυσικής θα είναι δραματικά διαφορετική από αυτήν που εξετάστηκε πέρυσι και πιο δυσκολη σύμφωνα με διάφορους καθηγητές.Βεβαια,αυτό δεν σημαίνει κάτι γτ μπορεί εσύ να αντιλαμβάνεσαι χωρις καμία δυσκολία τη φυσική και να είναι το δυνατό σου μαθημα.
Με δεδομένο αυτό και την αβεβαιότητα της έκθεσης μου φαίνεται κάπως ριψοκίνδυνο.
Πάντως , καλή τύχη σε ό,τι και να επιλέξεις τλκ!!
Για την φυσική το ξέρω πως η ύλη θα είναι πιο εκτενής γιατί θα συμπεριλαμβάνει και το στερεό που εγώ δεν το διδάχτηκα. Αλλά διδάχθηκα τα υπόλοιπα κεφάλαια οπότε πιστεύω με εντατική προσπάθεια θα καλυφθεί Τώρα για την έκθεση είναι όντως θέμα τύχης αλλά γενικά γράφω καλά οπότε πιστεύω έχω πιθανότητες πχ για 16. Πάντως είναι πράγματι ριψοκίνδυνο δεν αντιλέγω για αυτό δεν έχω καταλήξει ακόμα αν θα προσπαθήσω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι πολύ δύσκολο να σου πούμε τι αξίζει και τι όχι καθώς είναι άκρως υποκειμενικό.
Εαν έχεις αποφασίσει οτι η φαρμακευτική δεν σου ταιριάζει, τότε το να ξαναδώσεις προφανώς είναι μονόδρομος. Ωστόσο στο μυαλό σου είχες ένα συγκεκριμένο στόχο μας λες, και ταυτόχρονα δεν είχες παράπονο απο την σχολή. Και αυτό είναι σημαντικό.

Θα πρότεινα να κάνεις μια προσεκτική μελέτη όλων των διεξόδων σου σε συνάρτηση πάντα με τις επιθυμίες/φιλοδοξίες σου. Το γεγονός οτι δεν υπάρχει ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ΔΕΝ θεωρώ κατά την άποψη μου οτι είναι λόγος να παρατήσεις την σχολή σου. Δεν υπάρχουν μεταπτυχιακά για αρκετά πράγματα γενικά τόσο στην χώρα μας αλλά και σε άλλες. Οι επιλογές για να "διορθωθεί" αυτό είναι αρκετές. Μπορείς λόγου χάρη να πας έξω να το κάνεις, ή να αποκτήσεις πρακτική εμπειρία απο την δουλειά σε αυτό τον τομέα, να κάνεις διδακτορικό κτλπ. κτλπ.


Βέβαια αυτό είναι μια πτυχή της αλήθειας. Η οποία είναι πως εαν το λέει η καρδούλα σου και θες ιατρική ,πιθανότατα με τίποτα δεν θα είσαι ευτυχισμένος εαν δεν το προσπαθήσεις. Αλλά αυτή είναι η γνώμη μου. Η κάθε επιστήμη έχει την δική της φιλοσοφία και χάρη. Τα δικά της θετικά και κατά. Τις δικές της ευκολίες μα και δυσκολίες. Δεν είσαι αρκετό χρόνο στην σχολή για να τα έχεις μάθει σε ένα βασικό επίπεδο όλα αυτά. Και ακόμα και όταν φτάσεις, θα υπάρχει πάντα το επόμενο layer(μεταπτυχιακό, δουλειά, διδακτορικό κτλπ.), για το οποίο θα ξέρεις πολύ λίγα. Σκέψου σοβαρά λοιπόν εαν πράγματι θες ιατρική, διότι η σχολή σου είναι πολύ καλή και δυνατή. Αρκεί να το αντιληφθείς. Εαν δεν το αντιληφθείς όμως, θα νιώθεις συνεχώς δυσφορία,θα το πολεμάς και δεν θα συμφιλιωθείς ποτέ με το αντικείμενο πλήρως, για να το γνωρίσεις καλά και να το αγαπήσεις. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Υπάρχει τι θες εσύ και τι προσφέρει η σχολή, και κατά πόσο αυτό συμβαδίζει με τα ενδιαφέροντα σου.

Όσο για τον φόβο της αποτυχίας...Πράγματι οι παράγοντες που επηρεάζουν και αλλάζουν τα αποτελέσματα είναι πολλοί. Σε κάθε πράγμα στην ζωή έτσι είναι. Ωστόσο θεωρώ πως είναι μάταιο μετά απο ένα σημείο να ανησυχείς για όλους. Κάποιοι αναπόφευκτα θα είναι πιο σημαντικοί απο τους άλλους. Κάποιοι θα αντισταθμιστούν κτλπ. κτλπ. Το μόνο που πρέπει να κάνεις και το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι να προσπαθήσεις να τους σταθμίσεις όλους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο που μπορείς και να ελπίζεις για το καλύτερο. Άσε λοιπόν τον φόβο για την αποτυχία. Ακόμα δεν ξεκίνησες κάτι, εαν σε τρώει αυτό, τι λες να συμβεί και την δεύτερη φορά ; Εαν αποφασίσεις λοιπόν να ξαναδώσεις, δουλειά μέχρι τις εξετάσεις και άγχος στο διάστημα μεταξύ του τελευταίου μαθήματος και των αποτελεσμάτων. Ποτέ στην προετοιμασία και ποτέ στην εξέταση. Είναι αντιπαραγωγικό και μειώνει την απόδοση σου όπως ο ίδιος έχεις διαπιστώσει. Μάθε να το διαχειρίζεσαι και να το αφήνεις στην άκρη με το να εστιάζεις στο να κάνεις όσο καλύτερα γίνεται αυτό που σου ζητάνε εκείνη την στιγμή. Το εαν θα είναι αρκετό θα το δεις σε δεύτερο χρόνο.
Αρχικά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και που μου απάντησες! Πάνω κάτω αυτά μου λένε ακαι από την οικογένεια ότι δηλαδή η φαρμακευτική είναι δυνατή σχολή ,έχει προοπτικές πχ σε εταιρείες,έρευνα... Αλλά όπως είπες και συ νιώθω ότι η ιατρική μου ταιριάζει ίσως περισσότερο από Φαρμακευτική. Καλή σχολή αλλά αν δεν σε γεμίζει δεν ξέρω τι κατάληξη μπορεί να έχει. Έτσι σκέφτομαι να δώσω και αν δεν περάσω να συνεχίσω φαρμακευτική που όπως επισήμανες ίσως δεν την έχω γνωρίσει στην ολότητά της και μελλοντικά να μου φανεί πιο ενδιαφέρουσα. Άλλωστε πιστεύω ότι αξίζει να προσπαθείς να πετύχεις κάτι αλλά μέχρι ενός σημείου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Γενικά ο φαρμακοποιός ασχολείται σφαιρικά με τα φάρμακα και με την επίδραση τους στο ανθρώπινο σώμα.
Ενώ ο γιατρός ασχολείται σφαιρικά με τον ασθενή και τα φάρμακα αποτελούν ένα από τα εργαλεία θεραπείας του.
Ο φαρμακοποιός ασχολείται κατά 80% με φάρμακα και 20% με ασθενείς.
Ο γιατρός ασχολείται κατά 80% με ασθενείς και 20% με φάρμακα...
Επιλεξε.
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Για την φυσική το ξέρω πως η ύλη θα είναι πιο εκτενής γιατί θα συμπεριλαμβάνει και το στερεό που εγώ δεν το διδάχτηκα. Αλλά διδάχθηκα τα υπόλοιπα κεφάλαια οπότε πιστεύω με εντατική προσπάθεια θα καλυφθεί Τώρα για την έκθεση είναι όντως θέμα τύχης αλλά γενικά γράφω καλά οπότε πιστεύω έχω πιθανότητες πχ για 16. Πάντως είναι πράγματι ριψοκίνδυνο δεν αντιλέγω για αυτό δεν έχω καταλήξει ακόμα αν θα προσπαθήσω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αρχικά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και που μου απάντησες! Πάνω κάτω αυτά μου λένε ακαι από την οικογένεια ότι δηλαδή η φαρμακευτική είναι δυνατή σχολή ,έχει προοπτικές πχ σε εταιρείες,έρευνα... Αλλά όπως είπες και συ νιώθω ότι η ιατρική μου ταιριάζει ίσως περισσότερο από Φαρμακευτική. Καλή σχολή αλλά αν δεν σε γεμίζει δεν ξέρω τι κατάληξη μπορεί να έχει. Έτσι σκέφτομαι να δώσω και αν δεν περάσω να συνεχίσω φαρμακευτική που όπως επισήμανες ίσως δεν την έχω γνωρίσει στην ολότητά της και μελλοντικά να μου φανεί πιο ενδιαφέρουσα. Άλλωστε πιστεύω ότι αξίζει να προσπαθείς να πετύχεις κάτι αλλά μέχρι ενός σημείου...
[/QUOTE
Δεν ισχύει αυτό που λες για την ύλη της φυσικής.
Από του χρόνου θα είναι στην ύλη των πανελληνίων ένα έξτρα κομμάτι στον ηλεκτρομαγνητισμό που βγάζει δύσκολα θέματα ,τα κύματα στη θέση των ρευστών και κεφάλαια κβαντικης φυσικής!!!! Για αυτό είπα ότι αλλάζει δραματικά η ύλη.

Αν ήταν μόνο το έξτρα στερεό θεωρώ ότι θα το είχες ανετα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από του χρόνου η ύλη φυσικής θα έχει κύματα αντί ρευστά, παραγράφους με έννοιες κβαντικής φυσικής καθώς και έξτρα παράγραφο ηλεκτρομαγνητισμό που βγάζει αρκετά δύσκολα θέματα!!
Για αυτό είπα ότι αλλάζει δραματικά η ύλη

Αν ήταν μόνο το στερεό έξτρα θεωρώ ότι θα το είχες ανετα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Αρχικά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και που μου απάντησες! Πάνω κάτω αυτά μου λένε ακαι από την οικογένεια ότι δηλαδή η φαρμακευτική είναι δυνατή σχολή ,έχει προοπτικές πχ σε εταιρείες,έρευνα... Αλλά όπως είπες και συ νιώθω ότι η ιατρική μου ταιριάζει ίσως περισσότερο από Φαρμακευτική. Καλή σχολή αλλά αν δεν σε γεμίζει δεν ξέρω τι κατάληξη μπορεί να έχει. Έτσι σκέφτομαι να δώσω και αν δεν περάσω να συνεχίσω φαρμακευτική που όπως επισήμανες ίσως δεν την έχω γνωρίσει στην ολότητά της και μελλοντικά να μου φανεί πιο ενδιαφέρουσα. Άλλωστε πιστεύω ότι αξίζει να προσπαθείς να πετύχεις κάτι αλλά μέχρι ενός σημείου...
Κάνε την προσπάθεια σου τότε και βλέπεις εφόσον αυτό θες. Και εαν δεν τα καταφέρεις, no big deal. Όπως είπαμε είσαι ήδη σε καλή σχολή. Θα έχεις καλό μέλλον οπότε εαν αξιοποιήσεις κατάλληλα τα όσα έχεις και δεν κλείσεις πόρτες.

Και πραγματικά μην αποθαρρύνεσαι απο την έκθεση ούτε τα άλλα μαθήματα. Ανέκαθεν υπήρχε μια στοχαστικότητα ως προν την επίδοση σε αυτό το μάθημα, και φυσικά αστάθεια στο σύστημα λόγω των συνεχών αλλαγών στην ύλη στα υπόλοιπα. Κάθε χρόνο και διαφορετικά πράγματα. Αλλά αυτό δεν πρέπει να σε φοβίζει ούτε να σε αποθαρρύνει απο την στιγμή που έχεις ήδη εμπειρία απο την πρώτη φορά όσον αφορά στο διάβασμα. Άσε που όσο θα δυσκολευτείς εσύ θα δυσκολευτούν και οι άλλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
μηπως συμφερει να κανεις του χρονου 10 τα εκατο για στρατιωτικη ιατρικη και να δωσεις και αθληματα;
αφου περναγες περυσι λογικα με το 10 θα πιασεις την στρατιωτικη
και φετος για στρατιωτικη λογικα περνας αλλα νομιζω εχουν γινει ηδη τα αθληματα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μην στεναχωριεσαι παντως, εχω βρεθει κι εγω στην θεση σου
το επιπεδο σου ειναι πολυ υψηλο αν τελικα αποφασισεις να ξαναδωσεις επειδη μιλαμε για ιατρικη καλυτερα να μην δωσεις τα μαθηματα του εξαμηνου, αν θελεις να δωσεις ιουνιο του 2023 καλυτερα να ξεκινησεις εντατικο διαβασμα τουλαχιστον απο τον σεπτεμβρη του 22
να εισαι απολυτα αφοσιωμενος και να διαβαζεις οσο περισσοτερο μπορεις
στη σχολη εχουμε πολλα παιδια που μπηκαν με την 2η και την 3η φορα και πολλους απο κατατακτηριες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ για την υποστήριξη! Τέλος πάντων λέω να το προσπαθήσω και ό,τι είναι να γίνει ας γινει... Άλλωστε και να αποτύχω να περάσω Ιατρική ένα χρόνο θα χάσω ,δεν είναι και αιωνιότητα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top