Από Φαρμακευτική σε Ιατρική

math1234

Νεοφερμένος

Ο math1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι στο τρίτο έτος της Φαρμακευτικής Τα μαθήματα γενικά μου αρέσουν αλλά συνειδητοποιώ πως η σχολή δεν είναι αυτό που περίμενα. Θα ήθελα να πάω ιατρική, αλλά μόνο υπό την προϋπόθεση ότι θα μου αναγνωριστούν κάποια εξάμηνα και δεν θα πάνε τρία χρόνια χαμένα .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Είμαι στο τρίτο έτος της Φαρμακευτικής Τα μαθήματα γενικά μου αρέσουν αλλά συνειδητοποιώ πως η σχολή δεν είναι αυτό που περίμενα. Θα ήθελα να πάω ιατρική, αλλά μόνο υπό την προϋπόθεση ότι θα μου αναγνωριστούν κάποια εξάμηνα και δεν θα πάνε τρία χρόνια χαμένα .
γιατι να το κανουν αυτο οι ιατρικες ? εχετε κοινα μαθηματα?
αν εχετε ,αυτα τα περασμενα θα ζητησεις αναγνωριση και μεχρι εκει.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Είμαι στο τρίτο έτος της Φαρμακευτικής Τα μαθήματα γενικά μου αρέσουν αλλά συνειδητοποιώ πως η σχολή δεν είναι αυτό που περίμενα. Θα ήθελα να πάω ιατρική, αλλά μόνο υπό την προϋπόθεση ότι θα μου αναγνωριστούν κάποια εξάμηνα και δεν θα πάνε τρία χρόνια χαμένα .
μηπως το καλυτερο πλεον ειναι να τελειωσεις τη σχολη και μετα να δωσεις κατατακτηριες;
βαλε τα δυνατα σου να την τελειωσεις στα 5 χρονια
αν ξαναδωσεις πανελληνιες λογικα θα δωσεις του χρονου(4ο ετος) οποτε δεν ξερω αν συμφερει
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Είμαι στο τρίτο έτος της Φαρμακευτικής Τα μαθήματα γενικά μου αρέσουν αλλά συνειδητοποιώ πως η σχολή δεν είναι αυτό που περίμενα. Θα ήθελα να πάω ιατρική, αλλά μόνο υπό την προϋπόθεση ότι θα μου αναγνωριστούν κάποια εξάμηνα και δεν θα πάνε τρία χρόνια χαμένα .
ποτε δεν ειναι αργα φιλε...εγω αλλαζω τριτη σχολη φετος καλο ειναι να κανουμε αυτο που θελουμε ορισμενες φορες...βαλε τα + κα - και ακου το μεσα σου τι σου λεει οτι απαντηση και να σου δωσουμε εδω δεν νομιζω να βοηθησει
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Είμαι στο τρίτο έτος της Φαρμακευτικής Τα μαθήματα γενικά μου αρέσουν αλλά συνειδητοποιώ πως η σχολή δεν είναι αυτό που περίμενα. Θα ήθελα να πάω ιατρική, αλλά μόνο υπό την προϋπόθεση ότι θα μου αναγνωριστούν κάποια εξάμηνα και δεν θα πάνε τρία χρόνια χαμένα .
Λες ότι η σχολή δεν είναι αυτό που περίμενες, εμένα αυτό θα μου αρκούσε για να αλλάξω σχολή.
Αξίζει να μην αλλάξεις, επειδή μπορεί να μη σου αναγνωριστούν μαθήματα;

Είναι σα να μας λες οτι θα κάτσεις να κάνεις ενα επάγγελμα που δε σου αρέσει για το υπόλοιπο της ζωής σου, επειδή μπορεί να χρειαστεί να ξεκινήσεις μια σχολή από το μηδέν(μιας και δε θα σου αναγνωριστούν κάποια μαθήματα).

Ολη σου η ζωή vs 6 χρόνια(περίπου)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Πάντως μεγάλο λογικό άλμα από το δεν μου αρέσει η φαρμακευτική στο θέλω να πάω ιατρική.

Να μας έλεγες ότι θα ήθελες να δοκιμάσεις, να έλεγα οκ...αλλά να είσαι τόσο σίγουρος ότι η ιατρική θα σου αρέσει και θα είναι όπως την περιμένεις...μωρέ μπράβο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Α και κάτι ακόμα. Δεν ξέρω με βεβαιότητα αν θα σε συνέφερε να δώσεις πανελλαδικές ή κατατακτηριες.

Φυσικά η επιλογή ειναι δικη σου, αλλα θεωρώ οτι θα ηταν καλύτερο το δεύτερο.
Πανελλαδικές υποχρεωτικά θα δώσεις από του χρόνου και μετά. Πες οτι δίνεις και χτύπα ξύλο δεν περνάς. Τι θα κάνεις;
Θα ξαναδώσεις; Θα γυρίσεις πίσω να τελειώσεις τη φαρμακευτική;

Ε του χρόνου μπορείς κάλλιστα να τελειώσεις και τη σχολή σου και θα έχεις εξασφαλισμένο ένα πτυχίο πριν κάνεις το επόμενο βήμα.

Για σκέψου να πας στην ιατρική και να μη σου αρέσει ούτε αυτή;

Γι'αυτο θεωρώ ότι θα ηταν προτιμότερο να τελειώσεις τη σχολή σου και να δώσεις κατατακτήριες. Αλλα φυσικά η επιλογή είναι δική σου, όπως προείπα.
Ακουσέ την καρδιά σου, αλλα μην κλείνεις και τα αυτάκια σου όταν μιλάει η λογική.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Α και κάτι ακόμα. Δεν ξέρω με βεβαιότητα αν θα σε συνέφερε να δώσεις πανελλαδικές ή κατατακτηριες.

Φυσικά η επιλογή ειναι δικη σου, αλλα θεωρώ οτι θα ηταν καλύτερο το δεύτερο.
Πανελλαδικές υποχρεωτικά θα δώσεις από του χρόνου και μετά. Πες οτι δίνεις και χτύπα ξύλο δεν περνάς. Τι θα κάνεις;
Θα ξαναδώσεις; Θα γυρίσεις πίσω να τελειώσεις τη φαρμακευτική;

Ε του χρόνου μπορείς κάλλιστα να τελειώσεις και τη σχολή σου και θα έχεις εξασφαλισμένο ένα πτυχίο πριν κάνεις το επόμενο βήμα.

Για σκέψου να πας στην ιατρική και να μη σου αρέσει ούτε αυτή;

Γι'αυτο θεωρώ ότι θα ηταν προτιμότερο να δώσεις κατατακτήριες. Αλλα φυσικά η επιλογή είναι δική σου, όπως προείπα.
Ακουσέ την καρδιά σου, αλλα μην κλείνεις και τα αυτάκια σου όταν μιλάει η λογική.
Αφού όλοι λένε ότι είναι πιο εύκολες οι πανελλαδικές από τις κατατακτήριες
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Αφού όλοι λένε ότι είναι πιο εύκολες οι πανελλαδικές από τις κατατακτήριες
Εγώ το ανάποδο ακούω, αλλα και να ισχύει αυτό που λες είναι σίγουρο οτι θα περάσει; Οχι
Ούτε με τις κατακακτηριες ειναι σίγουρο, αλλα τουλάχιστον έχει εξασφαλίσει κάτι.

Και οπως προείπα αν μπει στην ιατρική και διαπιστώσει πως ούτε αυτή του ταιριάζει τι θα κάνει;
Είναι προτιμότερο να έχει τελειώσει κάποια σχολή, μιας και θα έχει πιο καθαρό μυαλό για να σκεφτεί το επόμενο βήμα του, οποίο και αν είναι αυτό.

Γνώμη μου πάντα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εγώ το ανάποδο ακούω, αλλα και να ισχύει αυτό που λες είναι σίγουρο οτι θα περάσει; Οχι
Ούτε με τις κατακακτηριες ειναι σίγουρο, αλλα τουλάχιστον έχει εξασφαλίσει κάτι.

Και οπως προείπα αν μπει στην ιατρική και διαπιστώσει πως ούτε αυτή του ταιριάζει τι θα κάνει;
Είναι προτιμότερο να έχει τελειώσει κάποια σχολή, μιας και θα έχει πιο καθαρό μυαλό για να σκεφτεί το επόμενο βήμα του, οποίο και αν είναι αυτό.

Γνώμη μου πάντα.
Απλά σκέψου ότι για τις κατατακτήριες οι θέσεις είναι ούτε δέκα ενώ με τις πανελλήνιες. Πολλές περισσότερες... Επίσης κ στις κατατακτήριες χρειάζεται φροντιστήριο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Απλά σκέψου ότι για τις κατατακτήριες οι θέσεις είναι ούτε δέκα ενώ με τις πανελλήνιες. Πολλές περισσότερες...
Και πολλοί περισσότεροι οι υποψήφιοι.
Είναι σα να μου λες οτι είναι πιο δύσκολο να μπω αν οι θέσεις ειναι 3 και οι υποψήφιοι 10,απ'οτι αν οι θέσεις είναι 100 και οι υποψήφιοι 13.000( τα νούμερα είναι τυχαία).
Επίσης κ στις κατατακτήριες χρειάζεται φροντιστήριο.
Και αυτό που κολλάει τώρα;
Και το χρειάζεται είναι σχετικό, μιας και πανελλαδικές δίνουν μερικά παιδιά χωρίς να παρακολουθούν κάποιο φροντιστήριο.

Δεν νομίζω οτι αυτά έχουν κάποια συσχέτιση με το μήνυμα μου.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Και πολλοί περισσότεροι οι υποψήφιοι.
Είναι σα να μου λες οτι είναι πιο δύσκολο να μπώ αν οι θέσεις ειναι 3 και οι υποψήφιοι 10,απ'οτι αν οι θέσεις είναι 100 και οι υποψήφιοι 13.000( τα νούμερα είναι τυχαία).

Και αυτό που κολλάει τώρα;
Και το χρειάζεται είναι σχετικό, μιας και πανελλαδικές δίνουν μερικά παιδιά χωρίς να παρακολουθούν κάποιο φροντιστήριο.

Δεν νομίζω οτι αυτά έχουν κάποια συσχέτιση με το μήνυμα μου.
Επειδή είπες ότι οι κατατακτήριες είναι πιο εύκολες από τις πανελλήνιες κ είπα ότι δεν ισχύει μιας κ το έχω ψάξει λίγο παραπάνω στο παρελθόν
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Επειδή είπες ότι οι κατατακτήριες είναι πιο εύκολες από τις πανελλήνιες κ είπα ότι δεν ισχύει μιας κ το έχω ψάξει λίγο παραπάνω στο παρελθόν
Εννοώ οτι τα επιχειρήματα σου, πέρα απ'οτι κατε με ηταν εσφαλμένα, δεν αντέκρουσαν τα δικά μου, ώστε να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

Πάντως πέρα από αυτό, ξαναλέω οτι η απόφαση είναι δική σου @math1234 .

Υ. Γ Και δεν είπα πουθενά τι είναι πιο εύκολο, απλα είπα ποιο θεωρώ οτι θα ήταν το πιο ορθό βήμα στη φάση που βρίσκεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
οι κατατακτηριες ειναιπολυ πιο ευκολεςγια επαρχιακη ιατρικη συγκριτικαμεπανελληνιες
για αθηνα και θεσαλονικη ισως ειναι πιο δυσκολες λογω τωνπολλωνσχετικα υποψηφιων(η αθηνα περνει 20 ατομα και δινουν 160,η θεσαλονικη περνει 20 και δινουν100,στις υπολοιπεςιατρικες λιγοτεροι απο 50)
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Εγώ το ανάποδο ακούω, αλλα και να ισχύει αυτό που λες είναι σίγουρο οτι θα περάσει; Οχι
Ούτε με τις κατακακτηριες ειναι σίγουρο, αλλα τουλάχιστον έχει εξασφαλίσει κάτι.

Και οπως προείπα αν μπει στην ιατρική και διαπιστώσει πως ούτε αυτή του ταιριάζει τι θα κάνει;
Είναι προτιμότερο να έχει τελειώσει κάποια σχολή, μιας και θα έχει πιο καθαρό μυαλό για να σκεφτεί το επόμενο βήμα του, οποίο και αν είναι αυτό.

Γνώμη μου πάντα.
Ούτε πατά διάνοια δεν είναι πιο εύκολες οι κατατακτήριες για ιατρική. Για άλλη σχολη ίσως… για ιατρική όμως οχι
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Εγώ το ανάποδο ακούω, αλλα και να ισχύει αυτό που λες είναι σίγουρο οτι θα περάσει; Οχι
Ούτε με τις κατακακτηριες ειναι σίγουρο, αλλα τουλάχιστον έχει εξασφαλίσει κάτι.

Και οπως προείπα αν μπει στην ιατρική και διαπιστώσει πως ούτε αυτή του ταιριάζει τι θα κάνει;
Είναι προτιμότερο να έχει τελειώσει κάποια σχολή, μιας και θα έχει πιο καθαρό μυαλό για να σκεφτεί το επόμενο βήμα του, οποίο και αν είναι αυτό.

Γνώμη μου πάντα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
@Katerinaev
Ναι;
Είπα ακούω δεν είπα πιστεύω, είναι η γνώμη, η αποψη μου είναι κλπ κλπ.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερα με κατατακτήριες γιατί θα έχεις δύο πτυχία που συνδέονται κιολας οι γνώσεις μεταξύ τους. Και πάντα θα ξέρεις ότι αν πάει κάτι στραβά θα έχεις ήδη ένα πτυχίο και μια μελλοντική δουλειά
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ως αποφοιτος που περασα με κατατακτηριες Ιατρικη (χωρις φροντιστηριο) βεβαιωνω οτι οι κατατακτηριες απεχουν ετη φωτος σε δυσκολια απο τις πανελληνιες.

Η βαση φετος για θεσσαλονικη λχ ηταν 54,5 (με αναγωγη 9 στα 10). Κατι αντιστοιχο και στην Αθηνα. Οι διαβαθμισεις των βαθμων ηταν στη μιση μοναδα (με 7 ατομα να ισοβαθμουν στην προτελευταια θεση, δηλαδη στο 54/60).
Επισης 17/19 περασαν απο το ιδιο φροντιστηριο, ο,τι κι αν σημαινει αυτο.
Στις επαρχιακες ισως ειναι ελαχιστα πιο ευκολο αλλα α)στα γιαννενα ολοι μπαινουν απο ενα συγκεκριμενο φροντιστηριο β)στις υπολοιπες δεν υπαρχει εξειδικευμενο φροντιστηριο γ) Ολα γινονται πισω απο κλειστες πορτες/δεν υποκεινται σε δημοσιο ελεγχο.

Συγκεκριμενα για εμενα, πανελληνιες οταν εδινα εγραψα βαθμο (απο αλλη κατευθυνση βεβαια και με βαρυτητας μαθηματικα κ φυσικη τοτε) που επιανα ιατρικη, ενω κατατακτηριες χρειαστηκε να δωσω 2 φορες για να περασω.

Για την περιπτωση σου, πιστευω ειναι καλυτερα α)να βγαλεις τη σχολη β) οταν θα κανεις την πρακτικη σου ασκηση στη φαρμακευτικη, φροντισε να μην εχεις χρωστουμενα και να επενδυσεις το χρονο σου στο να παρακολουθησεις τα μαθηματα των πανελληνιων σε φροντιστηριο.

Με οποιον τροπο κι αν περασεις, απο φαρμακευτικη θα σου αναγνωριστουν περιπου 5-10 μαθηματα, οπως και στα παιδια που περασαν μαζι μου εχοντας βγαλει φαρμακευτικη.

Ενα ακομη σημαντικο, ειναι οτι αν περασεις με πανελληνιες δικαιουσαι μεταγραφη στην πολη συμφεροντων σου ενω με κατατακτηριες μονο κατ'εξαιρεση (δηλαδη μονο παθολογικο αιτιο).

Τελος, υπαρχουν στη σχολη ορισμενοι καθηγητες/διδακτορικοι που εχουν βγαλει και τις δυο σχολες (πχ κουβελας). Οι δυο σχολες δεν συνδυαζονται ιδιαιτερα στην κλινικη πραξη, αλλα σε ακαδημαικο επιπεδο. Ομως, θα σου δωσει μεγαλυτερη ευελιξια στο να κυνηγησεις ορισμενους ακαδημαικους τιτλους, και μαλιστα κατα τη διαρκεια των σπουδων, εαν πρωτα εχεις το πτυχιο της φαρμακευτικης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top