Από Φαρμακευτική σε Ιατρική

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
ναι αλλα στις επαρχιακες λχ κρητη κοιταξα και δωσαν μονο 45 ατομα και περασαν 20 ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μικρος 1/2 περναει αρα λογικα ειναι ευκολες
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
@Katerinaev
Ναι;
Είπα ακούω δεν είπα πιστεύω, είναι η γνώμη, η αποψη μου είναι κλπ κλπ.
Κι εγώ πότε ειπα ότι είναι αυτό που πιστεύεις; 😂 Είπες ότι αυτό ακούς και εγώ σου ειπα ότι αυτό που ακούς δεν ισχύει. Chill
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ναι αλλα στις επαρχιακες λχ κρητη κοιταξα και δωσαν μονο 45 ατομα και περασαν 20 ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μικρος 1/2 περναει αρα λογικα ειναι ευκολες
Όντως; Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις πού το διάβασες αυτό;
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
πατησα αποτελεσματα κατατακτηριων ιατρικη κρητης και το ειδα
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Κι εγώ πότε ειπα ότι είναι αυτό που πιστεύεις; 😂 Είπες ότι αυτό ακούς και εγώ σου ειπα ότι αυτό που ακούς δεν ισχύει. Chill
Τσιλ είμαι, τώρα τι φαντάζεται το μυαλού σόρρυ κιόλας, αλλα αδυνατώ να το γνωρίζω :P

Πάντως το αρχικό σου μήνυμα δεν έδειχνε αυτό που ισχυρίζεσαι τη δεδομένη χρονική στιγμή, αλλα τώρα οκ
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Τσιλ είμαι, τώρα τι φαντάζεται το μυαλού σόρρυ κιόλας, αλλα αδυνατώ να το γνωρίζω :P

Πάντως το αρχικό σου μήνυμα δεν έδειχνε αυτό που ισχυρίζεσαι τη δεδομένη χρονική στιγμή, αλλα τώρα οκ
Συγχωρεμένη! Δεν καταλαβαινω από που το κατάλαβες αυτό αλλά εντάξει, όπως λες κι εσυ ο καθένας ότι θέλει φαντάζεται.

@georgia1213 https://www.med.uoc.gr/sites/all/arx...ies/katatarktiries-2021-2022-apotelesmata.pdf
Αυτό λες; 35% επιτυχία. Μια χαρα
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Μπήκα σε κανα γυμνάσιο και δεν το κατάλαβα; :laugh:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
πατησα αποτελεσματα κατατακτηριων ιατρικη κρητης και το ειδα
Βρε γεωργια 3/13 επιτυχοντες ειχαν κατω απο τη βαση στη χημεια, κι απο τους υπολουπους επιτυχοντες οι περισσοτεροι ειχαν ΜΟ στο μαθημα γυρω στο 10 (κοιτα τους πρωτους 13 απο τη λιστα).

Αυτο χρονια συμβαινει εκει περα (οι περισσοτεροι να περνουνε με κατω απο τη βαση στη χημεια ή οριακα πιο πανω) και δεν εχει παρεμβει κανεις εδω και μια δεκαετια.

Δεν το βρισκω ιδιαιτερα ασφαλη επιλογη απο αποψη ρισκου...
Screenshot_20220215-202907_Drive.jpg
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Μπήκα σε κανα γυμνάσιο και δεν το κατάλαβα; :laugh:
Δεν καταλάβαινεις την ειρωνία μου, δεν πειράζει πάμε παρακάτω 😂
Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει κόφτης στις κατατακτηριες αλλά απ ότι βλέπω είναι μέχρι καλύψεως των θέσεων που διατίθενται.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@Katerinaev
Μια σημειωση, υπαρχει κοφτης.
Για να περασεις με καποιο μαθημα κατω απο τη βαση ομως, πρεπει αφενως να μην εχουν καλυφθει οι θεσεις, αφετερου να εχεις συνολικο αθροισμα >30.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
αυτα τα δεδομενα που δειχνετε δεν δειχνουν οτι ειναι ευκολες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βρε γεωργια 3/13 επιτυχοντες ειχαν κατω απο τη βαση στη χημεια, κι απο τους υπολουπους επιτυχοντες οι περισσοτεροι ειχαν ΜΟ στο μαθημα γυρω στο 10 (κοιτα τους πρωτους 13 απο τη λιστα).

Αυτο χρονια συμβαινει εκει περα (οι περισσοτεροι να περνουνε με κατω απο τη βαση στη χημεια ή οριακα πιο πανω) και δεν εχει παρεμβει κανεις εδω και μια δεκαετια.

Δεν το βρισκω ιδιαιτερα ασφαλη επιλογη απο αποψη ρισκου...
View attachment 96848
δωσαν 40 ατομα και περασαν 13 στις πανελληνιες σε ιατρικες παιρνανε 800 και δινουν 14.000 που ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κανονικα μαλιστα θα παιρναγαν 20 αλλα επειδη δεν καταφεραν να γραψουν την βαση δεν μπηκαν δηλαδη το 10/20μο
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
αυτα τα δεδομενα που δειχνετε δεν δειχνουν οτι ειναι ευκολες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


δωσαν 40 ατομα και περασαν 13 στις πανελληνιες σε ιατρικες παιρνανε 800 και δινουν 14.000 που ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας;
Γραφουν τοσο καλα ομως και οι 14.000 που να ειναι κοντα στη βαση της ιατρικης οπως στις κατατακτηριες; Ή απο αυτους ενα μεγαλο ποσοστο τις δηλωνουν και με κατω απο πχ 15000 μορια;
Δεν εχω τα ακριβη στοιχεια για τα παιδια που οντως δηλωνουν ιατρικες στις πανελληνιες και ειναι κοντα στη βαση, ουτε εχω χρονο δυστυχως για να βγαλω τετοια στατιστικη και να καταληξω στο πιο αξιοπιστο συμπερασμα,
αλλα πιστευω οτι ποσοστιαια, οσοι παιδια που δινουν κατατακτηριες ειναι πολυ περισσοτερο ανταγωνιστικοι, σε μια σαφως μεγαλυτερη και στριφνοτερη υλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
η βαση στις κατατακτηριες αποτι παρατηρεις κι εσυ ειναι 10/20 δεν ειναι κατι το δυσεπιτευκτο για αυτα τα μαθηματα
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
η βαση στις κατατακτηριες αποτι παρατηρεις κι εσυ ειναι 10/20 δεν ειναι κατι το δυσεπιτευκτο για αυτα τα μαθηματα
Σου εξηγησα παραπανω γεωργια οτι τετοια βαση παρατηρειται αποκλειστικα στις κατατακτηριες ιατρικης κρητης λογω της χημειας, που μονο 3/40 που δινουν γραφουν 15 και πανω, λογω στριφνοτητας των καθηγητων στο συγκεκριμενο μαθημα εδω και μια 10αετια. Για κρητη παντα, το να πιασεις τη βαση στη χημεια, απαιτει διαβασμα για 19-20.

Δεν ειμαι τυχαιο που σε ολες τις υπολοιπες η βαση ειναι πλεον γυρω στο 50/60.

Γενικα, το να πας να πιασεις "τη βαση" στις κατατακτηριες απλα δεν υπαρχει, με αυτη τη λογικη εχεις κοπει με το καλημερα, δεν ειναι εξετασεις εξαμηνου που περνας με ενα 5 με πασαλειματα ή πολλαπλης επιλογης και SOS θεματα ή εχεις την πολυτελεια να ξαναδωσεις το Σεπτεμβρη.
Ο στοχος πρεπει να ειναι να πας να αποτυπωσεις ακριβως αυτα που γραφουν μεσα τα βιβλια, διαβαζοντας σε στυλ πανελληνιων, με υλη δεκα φορες μεγαλυτερη.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Δεν μου ανοιγει το λινκ σου, αλλα για ιατρικη Αλεξανδρουπολης φετος τα αποτελεσματα ειναι αυτα.

Εδωσαν 47 ατομα στη γενικη καταταξη που μας νοιαζει(συνολο 49 μαζι με 2 οδοντιατρους), περασαν 16, και ο βαθμος του τελευταιου(16ου) ηταν 38,5/60, δηλαδη 6,4/10.

*Πρωτη παρατυπια εδω*
Εαν κοιταξεις τους αριθμους μητρωου, τι δουλεια εχουν οι 2 επιτυχοντες οδοντιατροι μεσα στη βαθμολογικη γενικη λιστα; Το ποσοστο τους ειναι ξεχωριστο στην καταταξη και οφειλουν να βαθμολογουνται επισης ξεχωριστα!

Βαθμολογικα τωρα, το 38,5/60 ειναι φαινομενικα καλο νουμερο για κατατακτηριες ΑΛΛΑ
Στους περισσοτερους επιτυχοντες, οι βαθμοι τους στη βιοχημεια ειναι και εδω ιδιαιτερα χαμηλοι σε σχεση με τους βαθμους τους στα υπολοιπα μαθηματα. Το 12 και το 13 παει συννεφο. Επεσαν δυσκολα; Τραβανε ζορια οι βιοχημικοι και δεν τους ελεγχει κανεις; Δεν διαβαζουν οι υποψηφιοι βιοχημεια;

Ενας μαλιστα βλεπω οτι εγραψε συνολικα 40 (θυμιζω η βαση 38,5), αλλα κοπηκε με... 8,5 βιοχημεια λογω της εσωτερικης βασης και πηγε στον πατο κατευθειαν! Το ιδιο κι ο αμεσως επομενος με 39 συνολικα και βιοχημεια.... 9,5!!! Τι θα ελεγαν οι πονηροι στο χωριο μου αραγε για αυτες τις περιπτωσεις;

Διαλεξε, αλλα πιστευω οτι ολοι τους ηταν πολυ καλα διαβασμενοι και απλα οι διορθωτες βγαζαν γουστα χωρις αυριο.
Προσωπικα, το βρισκω πολυ επιφοβο να παω στην αλλη ακρη της ελλαδας για να τζογαρω 1 χρονο διαβασματος για ραντομ διορθωση στη βιοχημεια και να ρισκαρω κι απο πανω κοψιμο λογω εσωτερικης βασης.

Απο την αλλη, πανω απο την απολυτη βαση (30/60) εχουν 30 στους 47 υποψηφιους (μη-οδοντιατρους), δηλαδη ενα ποσοστο 63%.
Και σε μια πολυ δυσκολοτερη-μεγαλυτερη υλη απο αυτη των πανελληνιων. Αυτο πρεπει να το καταλαβει καποιος που θελει να δωσει πολυ καλα, για να εχει ελπιδα να περασει πρεπει να παπαγαλισει ολους τους τομους και των 3 μαθηματων, επειδη οι τυποι διορθωνουν με το βιβλιο απο διπλα! Συγκρινε το τωρα με τις 100 σελιδες παπαγαλιας της βιολογιας των πανελληνιων....

Στα θετικα βρισκω την καλυτερη κατανομη στη βαθμολογικη κλιμακα, που ομως παραμενει αρκετα στενη. Τα λαθη δεν συγχωρουνται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Χαιρετώ τα μέλη του αγαπητού φόρουμ! Χαίρομαι πραγματικά που βρήκα ένα θέμα σχετικό με ένα δίλλημα που με απασχολεί εδώ και κάτι μήνες... Εγώ έδωσα πανελλαδικές το 21 ,στο 3ο πεδίο και συγκέντρωσα 17.859 μόρια περνώντας στην Φαρμακευτική. Μέχρι και πριν λίγο καιρό ήμουν ικανοποιημένος με αυτό αλλά με την προυπόθεση ότι θα ακολουθούσα μια πιο κλινική εξειδίκευση της φαρμακευτικής (πχ Κλινική Φαρμακευτική). Μετά όμως από αρκετή έρευνα που έκανα ανακάλυψα ότι ,τουλάχιστον στην Ελλάδα, ο κλάδος είναι ανύπαρκτος... Για να μην πολυλογώ αρχίζω να έχω αμφιβολίες για την σχολή που επέλεξα και πραγματικά θέλω ένα επάγγελμα σε επαφή με τον ασθενή (προφανώς όχι εκτέλεση συνταγών). Μου έχει κολλήσει λοιπόν να ξαναπροσπαθήσω έστω και έναν χρόνο αργότερα αλλά δεν ξέρω αν στην τελική αξίζει. Όπως τα έχω φέρει στο μυαλό μου υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα:
α) Ξαναδίνω και με μπόλικη προσπάθεια και λίγη τύχη περνάω Ιατρική. Να σημειώσω επίσης ότι πέρυσι περνούσα ΣΣΑΣ Ιατρική με την κατηγορία των πολυτέκνων αλλά δεν είχα δώσει αθλήματα. Οπότε αν ξαναμπώ στην διαδικασία των πανελλαδικών λέω να δώσω και αθλήματα μπας και
β) Ξαναδίνω και δεν περνάω...Αυτό που με τρομάζει σε ένα τέτοιο σενάριο είναι ότι θα τζάμπα θα έχω επιβαρύνει οικονομικά την οικογένεια μου χωρια ότι θα μπουν και αυτοί σε μία ψυχοφθόρα διαδικασία...
Επίσης να σημειώσω ότι έχω σκοπό ,ακόμα και αν δώσω, να τελειώσω πρώτα με την εξεταστική ώστε σε πρίπτωση που επιβεβαιωθεί το 2ο σενάριο να έχω όσο λιγότερα χρωστούμενα. Ακόμη να προσθέσω ότι τα περισσότερα λάθη που μου στέρησαν βαθμολογικά ήταν λόγω άγχους ,όχι γνωστικών ελλείψεων (πχ χημεία έπαιζα στα δάκτυλα τις επαναληπτικές του 20 αλλά τελικά έγγραψα 17.4 γιατί κατάλαβα λάθος ζητούμενο...) Κυρίως φοβάμαι έκθεση (17 έγραψα αλλά μπορεί λόγω τύχης) και φυσικά βιολογία ως μάθημα βαρύτητας. Και επειδή ξέφυγα σε έκταση ,αυτό που θέλω είναι μια 2η γνώμη για το αν αξίζει να ξαναδώσω και μια άποψη για τις πιθανότητες να πετύχω με βάση τις προηγούμενες επιδόσεις μου. Φυσικά αναφέρομαι σε πανελλήνιες του 23 μην παρεξηγηθώ... Αν δεν περάσω θα συνεχίσω καναονικά την Φαρμακευτική. Και εννοείται φέτος 10% αν έχω χρόνο να το κάνω (χλωμό βέβαια με 300 μόρια διαφορά)
Συγχωρήστε με για το μακροσκελές κείμενο...Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να μιλήσεις με την ιατρική σχολή που σε ενδιαφέρει. Δεν είναι σίγουρο ότι θα σου αναγνωριστεί ούτε καν η Φαρμακολογία
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Χαιρετώ τα μέλη του αγαπητού φόρουμ! Χαίρομαι πραγματικά που βρήκα ένα θέμα σχετικό με ένα δίλλημα που με απασχολεί εδώ και κάτι μήνες... Εγώ έδωσα πανελλαδικές το 21 ,στο 3ο πεδίο και συγκέντρωσα 17.859 μόρια περνώντας στην Φαρμακευτική. Μέχρι και πριν λίγο καιρό ήμουν ικανοποιημένος με αυτό αλλά με την προυπόθεση ότι θα ακολουθούσα μια πιο κλινική εξειδίκευση της φαρμακευτικής (πχ Κλινική Φαρμακευτική). Μετά όμως από αρκετή έρευνα που έκανα ανακάλυψα ότι ,τουλάχιστον στην Ελλάδα, ο κλάδος είναι ανύπαρκτος... Για να μην πολυλογώ αρχίζω να έχω αμφιβολίες για την σχολή που επέλεξα και πραγματικά θέλω ένα επάγγελμα σε επαφή με τον ασθενή (προφανώς όχι εκτέλεση συνταγών). Μου έχει κολλήσει λοιπόν να ξαναπροσπαθήσω έστω και έναν χρόνο αργότερα αλλά δεν ξέρω αν στην τελική αξίζει. Όπως τα έχω φέρει στο μυαλό μου υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα:
α) Ξαναδίνω και με μπόλικη προσπάθεια και λίγη τύχη περνάω Ιατρική. Να σημειώσω επίσης ότι πέρυσι περνούσα ΣΣΑΣ Ιατρική με την κατηγορία των πολυτέκνων αλλά δεν είχα δώσει αθλήματα. Οπότε αν ξαναμπώ στην διαδικασία των πανελλαδικών λέω να δώσω και αθλήματα μπας και
β) Ξαναδίνω και δεν περνάω...Αυτό που με τρομάζει σε ένα τέτοιο σενάριο είναι ότι θα τζάμπα θα έχω επιβαρύνει οικονομικά την οικογένεια μου χωρια ότι θα μπουν και αυτοί σε μία ψυχοφθόρα διαδικασία...
Επίσης να σημειώσω ότι έχω σκοπό ,ακόμα και αν δώσω, να τελειώσω πρώτα με την εξεταστική ώστε σε πρίπτωση που επιβεβαιωθεί το 2ο σενάριο να έχω όσο λιγότερα χρωστούμενα. Ακόμη να προσθέσω ότι τα περισσότερα λάθη που μου στέρησαν βαθμολογικά ήταν λόγω άγχους ,όχι γνωστικών ελλείψεων (πχ χημεία έπαιζα στα δάκτυλα τις επαναληπτικές του 20 αλλά τελικά έγγραψα 17.4 γιατί κατάλαβα λάθος ζητούμενο...) Κυρίως φοβάμαι έκθεση (17 έγραψα αλλά μπορεί λόγω τύχης) και φυσικά βιολογία ως μάθημα βαρύτητας. Και επειδή ξέφυγα σε έκταση ,αυτό που θέλω είναι μια 2η γνώμη για το αν αξίζει να ξαναδώσω και μια άποψη για τις πιθανότητες να πετύχω με βάση τις προηγούμενες επιδόσεις μου. Φυσικά αναφέρομαι σε πανελλήνιες του 23 μην παρεξηγηθώ... Αν δεν περάσω θα συνεχίσω καναονικά την Φαρμακευτική. Και εννοείται φέτος 10% αν έχω χρόνο να το κάνω (χλωμό βέβαια με 300 μόρια διαφορά)
Συγχωρήστε με για το μακροσκελές κείμενο...Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη
Καλύτερα να ξαναπροσπαθήσεις για αυτό που σου αρέσει παρά να τα παρατήσεις και να συμβιβαστείς με μία διαφορετική σχολή. Πολλοί θεωρούν ότι η φαρμακευτική είναι υποκατάστατο της ιατρικής για όσους δεν είχαν τα μόρια αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό. Ακόμη και στα μεταπτυχιακά της κλινικής φαρμακευτικής, που όπως πολύ σωστά ανέφερες δεν υφίσταται στην Ελλάδα (παραμόνο στο εξωτερικό), γιατρός δεν γίνεσαι. Προφανώς και υπάρχουν ιατρικά μαθήματα (κυρίως φαρμακολογία) αλλά για κάποιον που πραγματικά θέλει μόνο ιατρική δεν ξέρω πως θα του φανεί το υπόλοιπο 90% της σχολής που είναι θετικά μαθήματα και εργαστήρια.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Καλύτερα να ξαναπροσπαθήσεις για αυτό που σου αρέσει παρά να τα παρατήσεις και να συμβιβαστείς με μία διαφορετική σχολή. Πολλοί θεωρούν ότι η φαρμακευτική είναι υποκατάστατο της ιατρικής για όσους δεν είχαν τα μόρια αλλά ιατρική δεν ξέρω πως θα του φανεί το
Καλύτερα να ξαναπροσπαθήσεις για αυτό που σου αρέσει παρά να τα παρατήσεις και να συμβιβαστείς με μία διαφορετική σχολή. Πολλοί θεωρούν ότι η φαρμακευτική είναι υποκατάστατο της ιατρικής για όσους δεν είχαν τα μόρια αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό. Ακόμη και στα μεταπτυχιακά της κλινικής φαρμακευτικής, που όπως πολύ σωστά ανέφερες δεν υφίσταται στην Ελλάδα (παραμόνο στο εξωτερικό), γιατρός δεν γίνεσαι. Προφανώς και υπάρχουν ιατρικά μαθήματα (κυρίως φαρμακολογία) αλλά για κάποιον που πραγματικά θέλει μόνο ιατρική δεν ξέρω πως θα του φανεί το υπόλοιπο 90% της σχολής που είναι θετικά μαθήματα και εργαστήρια.
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Και χαίρομαι που μου απαντά και άτομο εκ των έσω (που ξέρει τι γίνεται σε μεγαλύτερα έτη της φαρμακευτικής)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top