Από ΗΜΜΥ σε Ιατρική - να ξανά δώσω με 1 ώρα την εβδομάδα φροντιστήριο;

klearhos19

Νεοφερμένος

Ο klearhos19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ειμαι φοιτητης ηλεκτρολογων μηχανικων θεσσαλονικη(μια σχολη που μισω και που ποτε δεν γουσταρα) οι δικοι μου με πιεσαν να παω εκει διοτι ειναι μηχανικοι(ο πατερας μου μονο βασικα) και εγω θελω να αλλαξω και να παω ιατρικη γιατι δεν την παλευω και αυτο θελω. Ετσι αποφασισα να δωσω πανελληνιες χωρις να το μαθουν. Πιστευετε μπορω να περάσω με πολυ λιγοτερα φροντηρια πανελληνιες γιατι δε βγαινει οικονομικα να πληρωνω και εξοδα και φροντιστες (φαση μια ωρα τη βδομαδα σε ολα)?
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Κάνεις δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά σε αυτό!
Εξαρτάται από τις βάσεις που έχεις ,το ποσό γρήγορος είσαι , προφανώς τη διάθεσή σου να μελετήσεις μόνος και άλλα πολλά.
Το ότι έχεις περάσει σε μια υψηλόβαθμη σχολή δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα κατ εμέ και δεν σου διασφαλίζει μια θέση στην ιατρική με την πρώτη προσπάθεια.
Στο 3ο πεδίο ο ανταγωνισμός είναι πάρα πολύ μεγάλος και οι θέσεις ελάχιστες.
Χωρίς να ξέρω τις κλίσεις σου αλλά σαν απλός παρατηρητής θεωρώ πιθανό να το κάνεις όλο αυτό από αντίδραση.
Επίσης λανθασμένα η ιατρική έχει εξιδανικευτεί ,καθώς είναι μια πάρα πολύ απαιτητική σχολή από άποψη διαβάσματος και παρακολούθησης ενώ η κακή κατάσταση των νοσοκομείων προκαλεί επιπρόσθετα δυσφορία στους φοιτητές και μετ έπειτα ειδικευόμενους.
Τώρα αυτά που γράφω ίσως βγαίνουν λίγο εκτός του ερωτηματος που έθεσες αλλά και πάλι υπογραμμίζω ότι δεν μπορείς να πάρεις μια σαφή απάντηση στο αν θα σε καλύψει 1 ώρα άνα μάθημα.
Προσωπικά το θεωρώ δύσκολο στη βιολογία γιατί είναι ένα εξ ολοκλήρου νέο μάθημα για σένα του οποίου η φύση απέχει κατά πολύ από τη στείρα αποστήθιση.
Στα αλλά μάλλον θα σε φτάσει αλλά και πάλι δε γνωρίζω τι θυμάσαι, πότε έδωσες κτλπ.
Να τονισω πως ο,τι είπα είναι προφανώς προσωπική μου άποψη και δεν έχω αρνητικές προθέσεις.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν έχεις κάτι να χάσεις. Είσαι σε μια σχολή που όπως είπες δεν σου αρέσει, οπότε κανείς δεν υπόσχεται ότι θα την βγάλεις στην τελική, ειδικά αν δεν έχεις όρεξη για διάβασμα. Και όση ώρα και να κάτσω να σκεφτώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να περάσεις Ιατρική, θεωρώ δεν θα είναι όσο δύσκολο όσο το να είσαι κάπου που δεν θέλεις. Άρα ναι, προσπάθησέ το.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 640 μηνύματα.
Κοιτά έχεις πιάσει αξιοπρεπέστατη σχολή που σημαίνει ότι είσαι σε καλο επίπεδο…Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει πλέον παλαιό σύστημα και είσαι αναγκασμένος να μάθεις μόνος σου αδίδακτη, για σένα, ύλη! Γνωμη μου είναι να συζητήσεις με τους γονείς σου για να δεις αν θα σε στηρίξουν γιατί χωρίς φροντιστήριο θα ναι δύσκολα τα πράγματα. Αν διστάζεις, σκεψου ότι τα σπασμένα τα δικά τους θα πληρώσουν και όχι τα δικά σου (εννοώ ότι δεν απέτυχες αλλά σε ανάγκασαν να κανεις κάτι που δε θες.) Αν δεν έχεις την στήριξη τους, ακόλουθα το πλάνο που ήδη μας είπες. Σιγουρέψου όμως ότι θες όντως ιατρική γιατί είναι βαριά απόφαση.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Καλησπέρα έδωσα 2 φορές πανελλήνιες και μπήκα ημμυ Απθ (μετα απο πίεση απο τους δικούς μου γι αυτη τη σχολή) ωστόσο αρχίζω να το μετανιώνω και σκέφτομαι σοβαρα την ιατρικη. Σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες(έστω κρυφά). Οι προθεσμίες για τις δηλώσεις ομως εχουν τελειωσει... αυτο σημαίνει οτι δε μπορώ να δωσω φέτος ??? Πρεπει να περιμενω του Χρόνου τον Ιουνιο και να χασω ολοκληρη χρόνια .... ? (λογικα ουτε επαναληπτικές με αφήνουν) Μπορειτε να μου προτείνεται μια λύση για το πρόβλημα μου ??
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ


13 σελίδες είχε εκείνο το θέμα πριν 1 μήνα ακόμη μπερδεμένος είσαι;
 

klearhos19

Νεοφερμένος

Ο klearhos19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κοιτά έχεις πιάσει αξιοπρεπέστατη σχολή που σημαίνει ότι είσαι σε καλο επίπεδο…Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει πλέον παλαιό σύστημα και είσαι αναγκασμένος να μάθεις μόνος σου αδίδακτη, για σένα, ύλη! Γνωμη μου είναι να συζητήσεις με τους γονείς σου για να δεις αν θα σε στηρίξουν γιατί χωρίς φροντιστήριο θα ναι δύσκολα τα πράγματα. Αν διστάζεις, σκεψου ότι τα σπασμένα τα δικά τους θα πληρώσουν και όχι τα δικά σου (εννοώ ότι δεν απέτυχες αλλά σε ανάγκασαν να κανεις κάτι που δε θες.) Αν δεν έχεις την στήριξη τους, ακόλουθα το πλάνο που ήδη μας είπες. Σιγουρέψου όμως ότι θες όντως ιατρική γιατί είναι βαριά απόφαση.
Δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβουν για κανεναν λόγο σκεφτομαι να δουλεψω καλοκαρι για να πληρωνω φροντηστηρια κρυφα το χειμωνα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,758 μηνύματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβουν για κανεναν λόγο σκεφτομαι να δουλεψω καλοκαρι για να πληρωνω φροντηστηρια κρυφα το χειμωνα
συνηθως οι γονεις εχουν τρελα με ιατρικη εσενα συμβαινει το ακριβως αντιθετο.μεινε παρε πτυχιο και δωσε κατατακτηριες
 

klearhos19

Νεοφερμένος

Ο klearhos19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,758 μηνύματα.
Και να φαω αλλα 5 χρονια αυτο το μαρτυριο ....?
εχεις κανει ηδη 1 ετος και εισαι αριστος φοιτητης θυμαμαι να λες.στο μεταξυ δεν εχεις καμια σχεση με βιολογια και παπαγαλια.γτ να πας να μπλεξεις?τι κολλημα ειναι αυτο?και για να μην πας ιατρικη σημαινει οτι δεν σου αρεσε.τι να σου πω.τελειωσε τη σχολη και μετα κατατακτηριες για ιατρικη.θα πουλας και μουρη ετσι οτι εχεις 2 πτυχια
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
εχεις κανει ηδη 1 ετος και εισαι αριστος φοιτητης θυμαμαι να λες.στο μεταξυ δεν εχεις καμια σχεση με βιολογια και παπαγαλια.γτ να πας να μπλεξεις?τι κολλημα ειναι αυτο?και για να μην πας ιατρικη σημαινει οτι δεν σου αρεσε.τι να σου πω.τελειωσε τη σχολη και μετα κατατακτηριες για ιατρικη.θα πουλας και μουρη ετσι οτι εχεις 2 πτυχια
εχεις ριξει γκομενακι με 2 πτυχια?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,758 μηνύματα.
εχεις ριξει γκομενακι με 2 πτυχια?
ε του λεω καμια μπαρουφα μπας και ηρεμησει γτ βλεπω εχει πολυ αγχος.εγω δεν καταλαβαινω εφοσον τωρα δεν ειναι οπως στα χρονια τα δικα μας που ηταν η θετικη και ειχες 1000 επιλογες σχολων τωρα ειτε θες ιατρικη ειτε πολυτεχνειο πρεπει να διαλεξεις αρα οι περισσοτεροι πανω κατω ξερουν τι τους ταιριαζει πως παει στη μια κατευθυνση δινει και μετα απο 1.5 χρονο αλλαζει αποφαση.καπου δεν στεκει ολο αυτο
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Βλέπω ότι ή επιθυμία σου για ιατρική είναι τεράστια αφού θέλεις να δώσεις τρίτη φορά πανελλήνιες, έχοντας περάσει στην καλύτερη σχολή του δεύτερου πεδίου
Όλο αυτό δεν το αντιλαμβάνονται οι γονείς σου;
Μου φαίνεται απίστευτο
Κάνε μία ήρεμη συζήτηση μαζί τους και νομίζω ότι θά σέ στηρίξουν
Πριν αποφασίσεις, πήγαινε πολλές φορές σέ διάφορα μαθήματα στα αμφιθέατρα τής ιατρικής,δες λοιπόν αν σου αρέσουν αυτά που ακούς και αποφάσισε
Πάντως η σχολές είναι εκ διαμέτρου αντίθετες
Ιατρική= τρελή αποστήθιση
Εντάξει ή ευφυΐα βοηθάει και σ αυτό αλλά καμία σχέση με Πολυτεχνείο
Θέλω να σου πω επίσης ότι η σχολή σου έχει πολλές και ευφάνταστες δυνατότητες και κατευθύνσεις
Μελέτησε την καλύτερα πρίν την τελική σου απόφαση
Ότι και να επιλέξεις, να θυμάσαι ότι η ζωή είναι δική σου και θα την ζήσεις όπως θέλεις εσύ
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,645 μηνύματα.

Steliosgkougkou

Νεοφερμένος

Ο Steliosgkougkou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
δεν υπαρχει αποστηθιση arvacon
Δεν θα το ελεγα

Αυτα ειναι καλα νεα τοτε! Πωωωω, δε φανταζεστε ποσο μισωωωωω την αποστηθιση -aka- παπαγαλια!! Δε μπορω να θυμηθω τιποτα με αυτον τον τροπο, τα μαθαινω απεξω και τα ξεχναω σε 5 λεπτα... Αν δεν κατανοησω πληρως αυτο που διαβαζω, δε μπορω να το θυμηθω...

Αρα ξεχναμε δηλαδη τον τροπο διαβασματος για εξετασεις δευτεροβαθμιας και δουλευουμε περισσοτερο με πρακτικες μεθοδους και αναλυοντας κατι με δικα μας λογια, ωστε να αποδειξουμε πως το εχουμε καταλαβει να υποθεσω?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,343 μηνύματα.
Δηλαδη στους ΗΜΜΥ δεν παιζει καθολου αποστηθιση?
Δεν υπάρχει ούτε μία φορά που χρειάστηκε να αποστήθισω το οτιδήποτε :P . Στα περισσότερα μαθήματα ούτως η άλλως γράφεις με ανοιχτά βιβλία είτε φέρνεις και σημειώσεις.

Ακόμα και εάν χρειαστώ κάτι αλλά δεν έχω βιβλίο για την ακρίβεια, μπορώ να κάτσω να το αποδείξω. Βέβαια όχι την ώρα των εξετάσεων. Αλλά γενικά θεωρώ ότι η σχολή δεν έχει κυριολεκτικά καθόλου αποστήθιση. Έμφαση δίνεται κυρίως στις βασικές αρχές και την λογική σκέψη, και σε βάθος χρόνου την αντίληψη πρακτικών ζητημάτων, εκ των οποίων τα υπόλοιπα απορρέουν σαν θεωρητικές γνώσεις.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ούτε μία φορά που χρειάστηκε να αποστήθισω το οτιδήποτε :P . Στα περισσότερα μαθήματα ούτως η άλλως γράφεις με ανοιχτά βιβλία είτε φέρνεις και σημειώσεις.

Ακόμα και εάν χρειαστώ κάτι αλλά δεν έχω βιβλίο για την ακρίβεια, μπορώ να κάτσω να το αποδείξω. Βέβαια όχι την ώρα των εξετάσεων. Αλλά γενικά θεωρώ ότι η σχολή δεν έχει κυριολεκτικά καθόλου αποστήθιση. Έμφαση δίνεται κυρίως στις βασικές αρχές και την λογική σκέψη, και σε βάθος χρόνου την αντίληψη πρακτικών ζητημάτων, εκ των οποίων τα υπόλοιπα απορρέουν σαν θεωρητικές γνώσεις.

Οταν λες ανοιχτα βιβλια και σημειωσεις, εννοεις δηλαδη οτι οταν γραφετε εξεταστικη, πως καποιος μπορει να κατσει να αντιγραψει οτι λεει το βιβλιο και να μη του πουν τιποτα? Ή πρεπει να γραψεις με δικα σου λογια αυτο που λεει το βιβλιο, αλλιως σε μηδενιζουν? :knife:

Δηλαδη θα μπορουσε καποιος να εχει κανει προεργασια σπιτι του, να εχει γραψει διαφορες σημειωσεις και απλα να τις μεταφερει στην κολλα κατα τη διαρκεια της εξετασης μετα? :read:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top