Από Γεωπόνος... Σλαβόφωνος!

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Σπουδάζω στο Γεωπονικό. Είμαι προς τα τέλη πλέον, θα το τελειώσω. Μια σχολή την οποία δεν ήθελα αλλά επειδή έπρεπε ένα χαρτί να έχω, κατέληξα εκεί.

Θέλω πολύ να ασχοληθώ με τις γλώσσες. Μισός Βούλγαρος που είμαι, σκέφτομαι σοβαρά να ολοκληρώσω τα βουλγάρικά μου με την βούλα, και να προχωρήσω και στα ρώσικα μετά που θα μου είναι παιχνιδάκι. Αλλά δεν θα με χάλαγε καθόλου να μπω και σε κάποιο τμήμα. Έψαξα λιγάκι το Βαλκανικών και Σλαβικών σπουδών στο ΠΑΜΑΚ και τα μαθήματα μου άρεσαν πολύ. Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες, αν μου επιτρέπεται.

Ίσως είναι τρέλα, αλλά θέλω να δοκιμάσω. Τα τρία μαθήματα που ζητάνε δεν τα θεωρώ και παλούκια. Μάλιστα το ένα ήταν και βασικό μάθημα στην σχολή μου, οικονομικά.

Τι θα λέγατε εσείς, άγνωστοι φίλοι μου, κουβέντα να γίνεται...
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Είναι πολύ θετικό που γνωρίζεις σε βασικό επίπεδο την βουλγαρική γλώσσα (και θέλεις να την τελειοποίησεις), καθώς είναι η ευκολότερη σλαβική γλώσσα που μπορεί να μάθει κάποιος. Τα ρωσικά θα είναι όντως παιχνιδάκι μετά, γιατί ήδη θα ξέρεις λεξιλόγιο, γραφή και ανάγνωση, οπότε θα δώσεις περισσότερη βαρύτητα στη γραμματική και στη μορφολογία.

Το τμήμα Βαλκανικών και Σλαβικών Σπουδών είναι όντως πολύ ενδιαφέρον και με τις γνώσεις που θα αποκτήσεις εκεί στις γλώσσες, θα μπορούσες άνετα να ασχοληθείς με τον τομέα του Τουρισμού ή με τον τομέα της Ναυτιλίας, που γενικά ακμάζουν στη χώρα μας (οκ, φέτος έχουμε covid :P). Ακόμη, το τμήμα χορηγεί επαγγελματικά δικαιώματα Οικονομολόγου/Λογιστή και μπορείς να εγγραφείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο. Για τις προκηρύξεις θέσεων ΠΕ Διοικητικού/Οικονομικού του δημοσίου δεν μιλάω, γιατί οι πίνακες είναι φρακαρισμένοι με άτομα που έχουν μεταπτυχιακά, διδακτορικά, εμπειρία και μέσον :laugh:

Αν θέλεις να δώσεις οπωσδήποτε κατακτήριες, μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή για τις φετινές (όταν και όποτε γίνουν), ώστε να πάρεις μία ιδέα τι περίπου ζητούν και σε τι επίπεδο βρίσκεσαι ήδη και να ξεκινήσεις γερό διάβασμα, ώστε του χρόνου να περάσεις στα σίγουρα [αν περάσεις φέτος ακόμη καλύτερα :P]. Ειδάλλως, αν έχεις καλό επίπεδο στα μαθηματικά, μπορείς να δώσεις πανελλήνιες και να εισαχθείς μέσω αυτών. Η βάση είναι σχετικά χαμηλή.

edit: Αν τελικά μπεις στο τμήμα, εγώ θα έλεγα να διαλέξεις ως κύρια γλώσσα τη Ρωσική (επειδή είναι η πιο πολυπληθής από τις σλαβικές) και ως γλώσσα επιλογής τα αραβικά (γιατί, well, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα :P).
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δεν ξέρω για φέτος, του χρόνου μάλλον ναι. Γενικά για γλώσσες και πολιτικοιστορικά μαθήματα τρελαίνομαι, και τώρα το συνειδητοποίησα, άσχετα αν μια ζωή μόνο αυτά διάβαζα. Και το πρόγραμμα σπουδών του συγκεκριμένου τμήματος μου άρεσε πάρα πολύ. Και έχω ήδη βάσεις στα οικονομικά, μιας και στο Γεωπονικό πήρα κατεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας, και στο ένα των κατατακτηρίων ζητά πράγματα που έχω ήδη κάνει.

Τώρα που το λες, και πανελλήνιες γίνεται. Η βάση έχει πέσει αρκετά, τα μαθήματα είναι, πόσα τώρα, τέσσερα; Πάνε οι εποχές των 6 και 7. Δεν ξέρω, θα το ψάξω.

Το 'χω πάρει πολύ ζεστά.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κατατακτήριες φέτος δεν προλαβαίνεις, οι αιτήσεις κάθε χρόνο γίνονται 1-15 Νοεμβρίου σε όλα τα ΑΕΙ (αν και κατάλαβα δεν έχεις ακόμα πάρει πτυχίο, κοντεύεις). Επίσης, λόγω κοβιντ, οι εξετάσεις των κατατακτηρίων φέτος αναβλήθηκαν μέχρι νεοτέρας...

Τώρα αν έχεις σιγουριά ότι μέχρι τον προσεχή Σεπτέμβριο θα έχεις πάρει πτυχίο, μπορείς να δώσεις πανελλήνιες το καλοκαίρι... Το τμήμα αυτό που λες στη αρχή είναι και στο 4ο πεδίο (έκθεση-λογοτεχνία, μαθηματικά, πληροφορική, αοθ). Επειδή λες είσαι σε αγροτική οικονομία, το αοθ θα σου είναι παιχνιδάκι θαρρώ...
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Προγραμματισμό, έκθεση και μαθηματικά επιπέδου πανελληνίων έχω να ασχοληθώ από τότε που έδωσα. Σίγουρα με βλέπω να τρέχω σε φροντιστήρια. ΑΟΘ ναι, ίσως είναι το μόνο που θα μπορέσω να αναλάβω μόνος.

Φαίνεται παλούκι αλλά έχω ενθουσιαστεί τόσο με την ιδέα που θα έμπαινα στην διαδικασία.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
έκθεση-λογοτεχνία ως ενήλικας μπορείς να γράψεις αξιοπρεπώς με ελάχιστο κόπο. Αοθ θαρρώ με 2-3 ημέρες διάβασμα, γράφεις >17 άνετα.

Μαθηματικά όλο και κάτι βασικό θα ξέρεις από αγροτική οικονομία για να γράψεις θεωρία και 1-1,5 άσκηση, τώρα με πληροφορική θα το δεις με τους αλγόριθμους το τι θυμάσαι στην πορεία.

Δηλαδή σε σχέση με το 1ο πεδίο (αρχαία κ.λπ.), ως γεωπόνος που λες, εκεί όλα τα μαθήματα πανελληνίων θα σού είναι "άκυρα"!

Τώρα για πανελλήνιες vs κατατακτήριες εξαρτάται πως το βλέπει ο καθένας. Αν είναι τμήμα με βάση μέχρι τύπου το 12, με πανελλήνιες μπαίνεις με λίγο κόπο βάσει του υποβάθρου σου. Και φυσικά δεν σε εμποδίζει τίποτα να προσπαθήσεις και με τους δύο τρόπους...
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεν ξέρω για φέτος, του χρόνου μάλλον ναι. Γενικά για γλώσσες και πολιτικοιστορικά μαθήματα τρελαίνομαι, και τώρα το συνειδητοποίησα, άσχετα αν μια ζωή μόνο αυτά διάβαζα. Και το πρόγραμμα σπουδών του συγκεκριμένου τμήματος μου άρεσε πάρα πολύ. Και έχω ήδη βάσεις στα οικονομικά, μιας και στο Γεωπονικό πήρα κατεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας, και στο ένα των κατατακτηρίων ζητά πράγματα που έχω ήδη κάνει.

Τώρα που το λες, και πανελλήνιες γίνεται. Η βάση έχει πέσει αρκετά, τα μαθήματα είναι, πόσα τώρα, τέσσερα; Πάνε οι εποχές των 6 και 7. Δεν ξέρω, θα το ψάξω.

Το 'χω πάρει πολύ ζεστά.
Επειδή είμαστε της ίδιας χρονιάς, αν θυμάμαι καλά εσύ ήσουν τεχνολογική, έτσι;
Σου πρότεινα πανελλήνιες, γιατί το 4ο πεδίο (πλέον) των οικονομικών και της πληροφορικής είναι προσβάσιμο με μαθηματικά, ΑΕΠΠ, ΑΟΘ και έκθεση. Αν έχεις ακόμη τριβή με τα μαθηματικά θεωρώ ότι θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις στις απαιτήσεις τους. Στη χειρότερη περίπτωση να γράψεις το 10 από τη θεωρία και την εφαρμογή της (αποδείξεις). Να ξέρεις, όμως, ότι πλέον η ύλη στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που δίναμε εμείς το 2015. Πχ. τα μαθηματικά έχουν συνδυαστική ύλη από τα (δικά μας) μαθηματικά κατεύθυνσης και τα μαθηματικά γενικής.

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και με τους δύο τρόπους. Δες ανάλογα με το πώς μπορείς να αποδώσεις ευκολότερα και ανάλογα με τον όγκο της ύλης.
(Για πανελλήνιες: έκθεση και την κοινή ύλη των μαθηματικών κατεύθυνσης/γενικής με του 2021, θα μπορούσες να βοηθηθεις από το study4exams)
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Τεχνολογική ήμουν ναι. Τα μαθηματικά τα έχω αφήσει σχεδόν, μιας και τα μαθηματικά της σχολής ήταν πιο ελαφριά από αυτά των πανελληνίων, παραγοντοποίηση μέχρι εκεί. Δεν με πειράζει να πάω για βοήθεια σε κάποιον καθηγητή. Αλλά αυτό είναι το εύκολο κομμάτι.
Όποτε κι αν γίνει αυτό, θα είναι του χρόνου και βλέπουμε. Ακόμα σχεδιάζω και δεν έχω τελειώσει με το Γεωπονικό.

Βέβαια έχω και αντίλογο, μιας και το συζήτησα με φίλους. Ορισμένοι μου πρότειναν να ασχοληθώ καθαρά μόνο με τις γλώσσες (φροντιστήρια με εξετάσεις για απόκτηση πτυχίων) παρά να μπω στο τμήμα. Γιατί απ' όσο είδα το τμήμα αυτό δεν σου δείνει κάποια πιστοποίηση στις γλώσσες. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορείς, με το πτυχίο αυτό, να διδάξεις τις γλώσσες ή να ασχοληθώ με μεταφράσεις.

Για χόμπι πραγματικά θα το 'κανα με κλειστά μάτια, γιατί τα μαθήματα μ' άρεσαν πολύ. Επαγγελματικά πρέπει να δούμε τι μου δίνει, ειδικά στην περίπτωση των γλωσσών. Είδατε κάτι παραπάνω που δεν είδα?
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Τεχνολογική ήμουν ναι. Τα μαθηματικά τα έχω αφήσει σχεδόν, μιας και τα μαθηματικά της σχολής ήταν πιο ελαφριά από αυτά των πανελληνίων, παραγοντοποίηση μέχρι εκεί. Δεν με πειράζει να πάω για βοήθεια σε κάποιον καθηγητή. Αλλά αυτό είναι το εύκολο κομμάτι.
Όποτε κι αν γίνει αυτό, θα είναι του χρόνου και βλέπουμε. Ακόμα σχεδιάζω και δεν έχω τελειώσει με το Γεωπονικό.

Βέβαια έχω και αντίλογο, μιας και το συζήτησα με φίλους. Ορισμένοι μου πρότειναν να ασχοληθώ καθαρά μόνο με τις γλώσσες (φροντιστήρια με εξετάσεις για απόκτηση πτυχίων) παρά να μπω στο τμήμα. Γιατί απ' όσο είδα το τμήμα αυτό δεν σου δείνει κάποια πιστοποίηση στις γλώσσες. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορείς, με το πτυχίο αυτό, να διδάξεις τις γλώσσες ή να ασχοληθώ με μεταφράσεις.

Για χόμπι πραγματικά θα το 'κανα με κλειστά μάτια, γιατί τα μαθήματα μ' άρεσαν πολύ. Επαγγελματικά πρέπει να δούμε τι μου δίνει, ειδικά στην περίπτωση των γλωσσών. Είδατε κάτι παραπάνω που δεν είδα?
Το τμήμα χορηγεί επάρκεια προσόντων διδασκαλίας ξένων γλωσσών, αλλά θα πρέπει να παρακολουθήσεις επιπλέον μαθήματα διδακτικής και παιδαγωγικής για 1 έτος (+550€). Δες εδώ.

Όσο για την πιστοποίηση γνώσης των ξένων γλωσσών, φαντάζομαι ότι άνετα θα μπορείς να δώσεις εξετάσεις στο ΚΠγ ή άλλον φορέα. Αν όμως αυτό που θέλεις είναι να μάθεις να μιλάς τις σλαβικές γλώσσες, τότε ίσως να είναι όντως καλύτερα να επικεντρωθείς σε αυτό ;)
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Άρα πρέπει πρώτα να πάρω πτυχίο, μετά να κάνω άλλο έναν χρόνο συν πρακτική και να δώσω και εξετάσεις, μάλιστα.
Στα 31 θα έχω τελειώσει :laugh: μμμ...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Πριν μπεις στο λούκι των πανελληνίων - οι πανελλήνιες είναι πάντα απαίσιες είτε 18, είτε 30 - δες πρώτα τι ανταγωνισμός παίζει στις κατατακτήριες για το τμήμα που θες .

Προσωπικά εκτιμώ οτι θα είναι από τα τμήματα με μικρή ζήτηση που απαιτούν διάβασμα λίγων μηνών .
Κρίμα να κάθεσαι να γράφεις έκθεσεις , ποσο μαλλον να δώσεις κι λεφτά σε φροντιστήρια ενω μπορείς να δώσεις εξετασεις πανεπιστημιακού επιπέδου ( και οχι χαζές παπαγαλιες) και σε μαθήματα που σε ενδιαφέρουν .

Για εμενα εφόσον το θες κανε το ,αφού σε ενθουσιάζει τόσο η ιδέα .
 
Top