Απόψεις για το παρκούρ (free running)

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
παρκουρ κανει ενας φιλος μου.εχει πολυ πλακα,τον βλεπεις στο σχολειο τρεχει απο δω κι απο κει,πηδαει πανω απο παγκακια,τρεxει πανω σε στεγες και υποστεγα...θεος :D:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
2 μαθητές μου είναι τρασέρ και μία τρασέζ. Ο ένας λεχει σπάσει το χέρι του πριν από τρεις μήνες αλλά δεν το βάζει κάτω:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
εμενα μου αρεσει και πιστευω οτι θα γινει δημοφιλεις και στο εξωτερικο:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ειναι πορωση, ισως γιατι τα εχει ολα!
Σωματικη εκγυμναση και διατηρηση καλης φυσικης καταστασης, κινδυνο και ...μοιαζει λιγο με στιβο μαχης. Ειναι και φιγουρατζιδικο!
Ψιλοασχολουμαι αλλα δεν ειμαι ιδιαιτερα καλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ασχολούμαι με το παρκούρ αλλά πολύ λίγο. Μόλις άρχισα να πέρνω τα πάνω μου, κρεβατώθηκα από τη γρίπη και μου κόπηκε η φόρα. Τώρα που θα αρχίσω πάλι να κόβω βόλτες θα προσπαθήσω, σιγά σιγά, να βρω πάλι τη φόρμα μου....Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να λειτουργώ αυτοδίδακτα και να βασίζομαι στα βιντεάκια του Youtube.... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Προσωπικά το θεωρώ χαζό, επίσης (τουλάχιστον με τον τρόπο με τον οποίο προβάλλεται)- (περνάω/πηδάω από οικόπεδα-οικοδομές-αυλές-φράχτες-αυτοκίνητα-αγάλματα κτλ) είναι και παράνομο.
(ήταν ένας πιτσιρικάς μία μέρα που πάτησε το αμάξι μου ενώ έκανε επίδειξη σε κάτι κοπελίτσες)...

Επίσης είναι χαζό και αυτό που διάβασα παραπάνω:


Ένας Traceur πρέπει να καλλιεργεί την ικανότητά του να εντοπίζει εναλλακτικούς τρόπους κίνησης, τους οποίους ενδέχεται να χρησιμοποιήσει στην καθημερινή του ζωή και σε περιστάσεις εκτάκτων αναγκών.

Anyway μόδα είναι, θα περάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
Προσωπικά το θεωρώ χαζό, επίσης (τουλάχιστον με τον τρόπο με τον οποίο προβάλλεται)- (περνάω/πηδάω από οικόπεδα-οικοδομές-αυλές-φράχτες-αυτοκίνητα-αγάλματα κτλ) είναι και παράνομο.
(ήταν ένας πιτσιρικάς μία μέρα που πάτησε το αμάξι μου ενώ έκανε επίδειξη σε κάτι κοπελίτσες)...

Επίσης είναι χαζό και αυτό που διάβασα παραπάνω:




Anyway μόδα είναι, θα περάσει...

φιλε δεν ασχολεισε με το παρκουρ οποτε μν μιλας ενταξει?:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.

Επίσης είναι χαζό και αυτό που διάβασα παραπάνω:




Anyway μόδα είναι, θα περάσει...


γιατι,σε περιπτωση που κατι του συμβει,αυτο θα τον βοηθησει.δεν ειναι παντελως χαζο.
και δε ειναι μοδα,εδω και χρονια νομιζω οτι εχει φαν στην αμερικη.δεν θα το χαρακτηριζα σαν μοδα.εμενα μ αρεσει,εστω κι αν απο μενα δε γινεται να πραγματοποιηθει.:P

dk13 εχει δικαιωμα να λεει τη γνωμη του,θετικη η αρνητικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
φιλε δεν ασχολεισε με το παρκουρ οποτε μν μιλας ενταξει?:mad::mad::mad:

Ναι ναι, έχεις δίκιο, συγγνώμη.

xDD FAAAAIIIIIL

γιατι,σε περιπτωση που κατι του συμβει,αυτο θα τον βοηθησει.δεν ειναι παντελως χαζο.
και δε ειναι μοδα,εδω και χρονια νομιζω οτι εχει φαν στην αμερικη.δεν θα το χαρακτηριζα σαν μοδα.εμενα μ αρεσει,εστω κι αν απο μενα δε γινεται να πραγματοποιηθει.:P

dk13 εχει δικαιωμα να λεει τη γνωμη του,θετικη η αρνητικη.

Το point μου είναι ότι σε περίπτωση ανάγκης το μόνο που (ίσως?) χρειάζεται είναι να τρέχει γρήγορα. Αλλά γενικότερα ξέρω γω το πιο αποτελεσματικό θα ναι να βγει πεντέλης (ορ γουατεβερ κεντρικό δρόμο) και να πάρει ένα ταξί ξέρω γω.

Μόδα είναι (στην Ελλάδα τουλάχιστον), καθότι ήρθε μαζί με την διαφήμιση της Sprite xDD. Πριν δεν υπήρχε καν σαν έννοια εδώ, απλά κλασσικά μαζί με την διαφήμιση ήρθε και η "μόδα".
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Πάτε ψάξτε και βιντεάκια που δείχνουν άτομα με σπασμένη σπονδυλική στήλη, σπασμένο αυχένα κ.ο.κ και μετά πείτε μου αν αξίζει η ενασχόληση μαζί του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ναι ναι, έχεις δίκιο, συγγνώμη.

xDD FAAAAIIIIIL



Το point μου είναι ότι σε περίπτωση ανάγκης το μόνο που (ίσως?) χρειάζεται είναι να τρέχει γρήγορα. Αλλά γενικότερα ξέρω γω το πιο αποτελεσματικό θα ναι να βγει πεντέλης (ορ γουατεβερ κεντρικό δρόμο) και να πάρει ένα ταξί ξέρω γω.

Μόδα είναι (στην Ελλάδα τουλάχιστον), καθότι ήρθε μαζί με την διαφήμιση της Sprite xDD. Πριν δεν υπήρχε καν σαν έννοια εδώ, απλά κλασσικά μαζί με την διαφήμιση ήρθε και η "μόδα".
:)


Οκ δε διαφωνώ, αλλά τι γίνεται άμα βρεθεί μπροστά σου ένας μαντρότοιχος; Θα κάθεσαι και κοιτάς. Ενώ αν έχεις ασχοληθεί έστω και λίγο θα προσπαθήσεις(μην ξεχνάς ότι εκείνη την ώρα που σε κυνηγάνε οι ικανότητές σου διπλασιάζονται :P) και πολύ πιθανόν να το καταφέρεις. :)

Είναι αρκετά χρήσιμο για να κερδίζεις χρόνο όταν σε κυνηγάνε. Αντί να κάνεις τον κύκλο του παγκαγκιού περνάς απο πάνω και κερδίζεις κάποια δευτερόλεπτα που μπορούν να αποβούν σωτήρια.

Πάτε ψάξτε και βιντεάκια που δείχνουν άτομα με σπασμένη σπονδυλική στήλη, σπασμένο αυχένα κ.ο.κ και μετά πείτε μου αν αξίζει η ενασχόληση μαζί του...
Άμα σκέφτεσαι πάντα την αρνητική πλευρά των πραγμάτων τότε δε θα έκανες τίποτα. Κοίτα πόσα παιδιά δεν πέρασαν στις πανελλήνιες και αυτοκτόνησαν. Παρακάτω.

Και αν προσέχεις και σκέφτεσαι λογικά, και δεν ξεπερνάς τα όρια των δυνατοτήτων σου τότε είναι δύσκολο να την πάθεις. Ένας γνωστός μου είναι αυτοδίδακτος και προσέχει. Την έπαθε όμως γιατί πήγε να κάνει παρκούρ χωρίς να έχει προθερμανθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ποιος θα σε κυνηγαει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Άμα σε κυνηγάνε 10 άτομα με λοστούς ρε παιδί μου πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Άμα σε κυνηγάνε 10 άτομα με λοστούς ρε παιδί μου πχ.

Ναι, ναι, καθημερινές καταστάσεις, μπορεί να συμβεί στον καθένα, εμένα δεν περνάει μέρα χωρις να με κυνηγάνε 10 με λοστούς, μαχαίρια, ak-47, στα μεγάλα κέφια και με rpg. Kαι ξεφεύγω χάρη στο παρκούρ.
(μου την πέσανε μες στα στενά.. Και ήταν 5.... Ε, 5 και τέταρτο, 5 και 25.. )

Σοβαρά τώρα, ούτε κερδίζεις χρόνο με το παρκούρ (με το να πηδήξεις πάνω από το παγκάκι που ανέφερες χάνεις χρόνο καθώς χάνεις την φόρα σου) , και επίσης δεν χρειάζεται να κάνεις παρκούρ για να μπορέσεις να πηδήξεις έναν μαντρότοιχο.

Όπως και θα μπορέσουν να τον πηδήξουν (τον μαντρότοιχο) και όσοι σε κυνηγάνε.

Μην ενθαρρύνεις το κάθε πιτσιρίκι να κάνει αυτη την λαμακία, γιατί όταν πέσει και σπάσει τον λαιμό του, ή όταν το πιάσω να πατάει στο αμάξι μου και του σπάσω τα δόντια (όχι εγώ, τρόπος του λέγειν), μετά εξήγησε στους γονείς του: "ναι, αλλά έκανε παρκουρ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, ναι, καθημερινές καταστάσεις, μπορεί να συμβεί στον καθένα, εμένα δεν περνάει μέρα χωρις να με κυνηγάνε 10 με λοστούς, μαχαίρια, ak-47, στα μεγάλα κέφια και με rpg. Kαι ξεφεύγω χάρη στο παρκούρ.
(μου την πέσανε μες στα στενά.. Και ήταν 5.... Ε, 5 και τέταρτο, 5 και 25.. )

Σοβαρά τώρα, ούτε κερδίζεις χρόνο με το παρκούρ (με το να πηδήξεις πάνω από το παγκάκι που ανέφερες χάνεις χρόνο καθώς χάνεις την φόρα σου) , και επίσης δεν χρειάζεται να κάνεις παρκούρ για να μπορέσεις να πηδήξεις έναν μαντρότοιχο.

Όπως και θα μπορέσουν να τον πηδήξουν (τον μαντρότοιχο) και όσοι σε κυνηγάνε.

Μην ενθαρρύνεις το κάθε πιτσιρίκι να κάνει αυτη την λαμακία, γιατί όταν πέσει και σπάσει τον λαιμό του, ή όταν το πιάσω να πατάει στο αμάξι μου και του σπάσω τα δόντια (όχι εγώ, τρόπος του λέγειν), μετά εξήγησε στους γονείς του: "ναι, αλλά έκανε παρκουρ"


Το χειρότερο είναι να τον πιάσεις να τον πατάει το αμάξι σου. :D
Μιλάμε σ'αυτη την ηλικία βαράνε μπιέλες...αφού όταν περνάω μπροστά από σχολείο μεσημέρι πάω με 20 και την ψυχή στο στόμα μην πεταχτεί κανένα. :D
Μια φορά ημουν σε μια κατηφόρα και στο τέλος της σκάει μια μπάλα μπροστά μου και κλασικά από πίσω το παιδάκι, το οποίο τη γλίτωσε για τρία δευτερόλεπτα, μιας και δεν υπήρχε περίπτωση να τσαρουχώσω το φρένο σε τέτοια κατηφόρα...Έφαγε ενα βρισιμο μετά, του βγαλα όλα μου τ'απωθημένα.
Δεν θέλω, λοιπον, να φανταστώ τι θα γίνει αν αρχίσουν όλα τα 10χρονα να κάνουν παρκούρ στους...ευρύχωρους δρόμους της Αθήνας. Καλύτερα πηγαιντε σε κάνα γήπεδο ή σε κάνα δάσος.
-----------------------------------------
φιλε δεν ασχολεισε με το παρκουρ οποτε μν μιλας ενταξει?:mad::mad::mad:

Ενώ όλοι οι υπόλοιπο ξαφνικά ασχολούνται...Τι έγινε, βαρεθήκατε το skate και πιάσατε τώρα αυτό; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Η μάνα μου έκανε parkour το 50, έτρεχε από εδώ και απο εκεί πηδούσε συρματένιους φράχτες, δέντρα, χαραδράκια, ανέβαινε σε σκεπές κλπ :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ωραιο αλλα δυσκολο....θα'θελα να το δοκιμασω!!!!!!!!!!!λεμε τωρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimimtri

Νεοφερμένος

Ο dimimtri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
συμφωνω και εγω ασχολουμαι με το parkour πολυ καιρο https://www.parkour.gr/parkour-and-free-running.html για περισσοτερες πληροφοριες στον συνδεσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zopy

Νεοφερμένος

Η Zopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ασχολούμαι το τελευταιο 1 χρονο. DO try this at home...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
φοβερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top