Απόψεις για το παρκούρ (free running)

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Έχοντας διαβάσει τις απόψεις σας, αλλά και διάφορων άρθρων στο internet και έχοντας δει κάποια βιντεάκια στο youtube, παρατήρησα πως free running και parkour διαφέρουν....όμως παρατήσρησα πως το free running περιέχει parkour εξωραισμένο, καθώς δίνεται έμφαση στην λεπτομέρεια και την ομορφιά....Επομένως, όποιος κάνει free running, έχει την δυνατότητα να κάνει και parkour.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.


Το συγκεκριμενο δεν ξερω αν κατατασσεται στο παρκούρ, παντως αυτο που κανει στο 00:38 δεν το εχω ξαναδει ποτε μου! :stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.


Το συγκεκριμενο δεν ξερω αν κατατασσεται στο παρκούρ, παντως αυτο που κανει στο 00:38 δεν το εχω ξαναδει ποτε μου! :stunned:

:eek::eek::eek::stunned::stunned::stunned: γ@μησε πράγματι στο 00:38
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafakSuper3

Νεοφερμένος

Ο RafakSuper3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εμένα μου αρέσει το παρκουρ αλλά πρωτιμώ να μη λέω <<παρκουρ>>......Οι φίλοι μου με λένε μαϊμού......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει το παρκουρ αλλά πρωτιμώ να μη λέω <<παρκουρ>>......Οι φίλοι μου με λένε μαϊμού......
Και που το κακο? :hmm::ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.


αξιζει να το δειτε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis_akis

Νεοφερμένος

Ο akis_akis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Προσωπικά το θεωρώ πολύ επικίνδυνο άθλημα και αυτό που είναι το πιο τρομακτικό είναι ότι βλέπω όλο και πιο νέα άτομα να ασχολούνται...Όσο πιο νέος είσαι όμως, τόσο μεγαλύτερη άγνοια κινδύνου έχεις...Ας μην ξεχνάμε το 12χρονο αγόρι που σκοτώθηκε στη Θεσσαλονίκα πέρυσι κάνοντας παρκούρ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Προσωπικά το θεωρώ πολύ επικίνδυνο άθλημα και αυτό που είναι το πιο τρομακτικό είναι ότι βλέπω όλο και πιο νέα άτομα να ασχολούνται...Όσο πιο νέος είσαι όμως, τόσο μεγαλύτερη άγνοια κινδύνου έχεις...Ας μην ξεχνάμε το 12χρονο αγόρι που σκοτώθηκε στη Θεσσαλονίκα πέρυσι κάνοντας παρκούρ....

το παρκούρ γίνεται επικίνδυνο από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις τα όριά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
https://www.imdb.com/title/tt2215457/

Μια ωραία ταινία σχετική με το θέμα και να περάσει εύκολα και ξεκούραστα 1,5 ώρα κανείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Και τα αθλήματα ανεβάζουν την αδρεναλίνη, είναι ανάγκη να κινδυνεύσεις για να ευχαριστηθείς; :hmm:

Προσωπικά, καλώς ή κακώς, το βρίσκω βλακώδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
μα δεν κινδυνεύεις. το παρκούρ δεν σημαίνει ότι πρέπει να πηδάς ταράτσες συνέχεια. σημαίνει να ξεπερνάς τα εμπόδια που βρίσκεις μπροστά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μέχρι κι η Κουτσή Μαρίκα έχει μαθει πλέον το παρκούρ εκεί που πριν 10-15 χρόνια το ήξεραν μονο ελάχιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Μέχρι κι η Κουτσή Μαρίκα έχει μαθει πλέον το παρκούρ εκεί που πριν 10-15 χρόνια το ήξεραν μονο ελάχιστοι.
Ίσως έγινε κουτσή λόγω του παρκούρ που έκανε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πριν 4-5 χρόνια υπήρχε ντόρος περί παρκούρ, πλέον βρίσκεται στα ίδια επίπεδα δημοτικότητας με εκείνα πριν 10+ χρόνια. Παρκούρ δεν είναι να κινδυνεύεις τη ζωή σου αλλά να ξεπερνάς εμπόδια όπως ειπώθηκε πριν(meetmeinmontauk). Δεν είναι απλά να πηδάς από δω κι από κει, είναι τρόπος ζωής (και αν δεν απατώμαι είναι μέρος της Hip Hop κουλτούρας). Εμένα αν και μου αρέσει το παρκούρ δεν μπορώ μόνος μου να το εξασκήσω διότι δεν ξέρω και φοβάμαι μην σκοτωθώ :P Από κει και πέρα είναι αρκετά πρακτικό στην καθημερινότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top