Απόψεις για το παρκούρ (free running)

GATE 7

Νεοφερμένος

Ο GATE 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
τι γνωμη εχετε για το παρκουρ:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Άλλαξα λίγο τον τίτλο για να είναι πιο σαφής:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το free running και το παρκουρ δεν ειναι το ιδιο πραγμα... Ειναι διαφορετικο "αθλημα"
Για εμενα ειναι κατι πολυ εντυπωσιακο, για ταινιες... Το να τρεχει το καθε παιδακι και να πηδαει απο κτιριο σε κτηριο, απο κτιριο σε εδαφος, πανω απο εμποδια κλπ μου φαινετε ανουσιο, και δεν μπορω να καταλαβω τι ιδιους φιλοσοφια ειναι και τι προσφερει... Βεβαια δικαιομα του καθενος αν του αρεσει να ασχολιτε...
Μου τιν δινουν ομως κατι παιδακι, που πηδανε δυο σκαλοπατια και το παιζουν "εγω κανω παρκουρ!" Αυτο το κανω και εγω χωρις να ασχολουμαι... Κια οχι μονο εγω... ο καθενας... Μεχρι και ο παπους μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Εμένα μ'αρέσει ! Είναι εντυπωσιακό και ο καθένας το κάνει για δικούς του λόγους! Μπορεί για αδρεναλίνη!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
βαθια συνδεδεμενο με την SPRITE ενα αθλημα με μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
do not try this at home
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Τι διαφορά έχει το παρκούρ από το free running?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chicane

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Η κύρια διαφορά μεταξύ των δύο αυτών τεχνών είναι η εξής: Το Parkour αποτελεί ένα πρακτικό άθλημα (όπως οι πολεμικές τέχνες), ενώ το Free-Running αποτελεί ένα καλλιτεχνικό άθλημα (όπως η ρυθμική γυμναστική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
α... Τότε το παρκούρ μου αρέσει περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Απ'όσο ξέρω η φιλοσοφία του παρκούρ είναι ότι ο καθένας μπορεί να ξεπεράσει όλα τα εμπόδια .. Φυσικά τα εμπόδια στην ζωή δν είναι ούτε πολυόροφες οικοδομές ούτε μαντρότοιχοι.. Άμα υπήρχε κάνα τέτοιο άθλημα με το οποίο μπορεί κάποιος να "πηδήξει" τις πανελλήνιες , ευχαρίστως να το μάθαινα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
απο το καλοκαιρι αυτο αρχισα να ασχολουμαι με παρκουρ...οχι free running..ειμαι σε αρχικα σταδια ακομη..ειναι εξαιρετικα επικινδυνο..αυτο που σου προσφερει πιστευω ειναι το αισθημα της απολυτης ελευθεριας εκεινη τη στιγμη..ασχετα αν δεν υπαρχει στη ζωη ..ειναι πραγματι εντυπωσιακο..εχω χτυπησει το καλοκαιρι απο αυτο, οταν πηδηξα εναν τοιχο..γενικα θελει προσοχη και καταλληλα παπουτσια...τωρα τον χειμωνα δεν ασχολουμαι τοσο..λογω μαθηματων.αλλα εννοειται το επομενο καλοκαιρι θα ασχοληθω..απαιτει παντως δυναμη σε ποδια και χερια..και νευρικοτητα στις κινησεις εκεινη την ωρα...ωστοσο δεν απαιτειται μονο θαρρος..αλλα και θρασος σε ορισμενα εμποδια..παντα καλη ειναι παντως η λογικη σκεψη για να αποφευχθουν πολυ ασχημες καταστασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exxxdy

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Τώρα ειμαι με διάστρεμα στο ποδι εξαιτίας αυτου του ''αθλήματος''.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GATE 7

Νεοφερμένος

Ο GATE 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
σορρυ φαινεται πως ξυνω πληγες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puyol

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει το parkour.Ένας συμμαθητής μου κάνει και μου μαθένει και εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TH3 D3@TH!

Νεοφερμένος

Ο Άγης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
εγω κανω εδω και καιρο parkour και μου αρεσει ειναι ενα πολυ ωραιο αθλημα γιατι γυμναζεσαι αρκει να μην φτανεις στην υπερβολη.......:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
εγώ κάνω παρκούρ εδώ και λίγο καιρό... με μαθαίνουν κάτι φίλοι μου όλη την ώρα βρίσκονται στο θέατρο και κάνουν *****.... βασικά, όταν περιφανεύονται μου σπάει τα νεύρα αφάνταστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
ωραιο ειναι...αλλα μονο να βλέπεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ να το παρακολουθώ.Τώρα για να δοκίμαζα να έκανα εγώ μάλλον στο Κ.Α.Τ θα κατέληγα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει και θέλω να ασχοληθώ πολύ. Κάνω καράτε 8 χρόνια και είμαι αρκετά γυμνασμένη. Σε σκαρφαλώματα και τέτοια προσπερνάω τα περισσότερα αγόρια της τάξης. Θεωρώ ότι μπορώ να αρχίσω να ασχολούμαι έστω και λίγο με το παρκούρ. Μήπως μπορεί να δώσε κανείς καμιά βοήθεια. Για αρχή θεωρητική από δω και βλέπουμε μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
το παρκούρ βγαίνει από τα γαλλικά. "Parcours" στα γαλλικά σημαίνει διαδρομή. Προφανώς γιατί δεν σταματήνε σε ένα ''saut" αλλά συνεχίζουν. Υπάρχει και παρκούρ εξτρέμ που είναι πιο επικύνδυνο....:(

[ame]https://www.metacafe.com/watch/611809/parcours/[/ame]



https://freeplone2.openia.com/e-ataktoi/athlitika/genika-***-to-parkoyr

Το Παρκούρ είναι μια γαλλικής καταγωγής αγωνιστική, σωματική και πνευματική, που στόχο της έχει την ταχύτητα και τη βέλτιστη δυνατή μετακίνηση από το ένα σημείο στο άλλο, χρησιμοποιώντας μόνο τις ανθρώπινες ικανότητες. Οι μαθητές του Parkour ονομάζονται Traceurs (τρασέρ) ενώ οι μαθήτριες Traceuses. (τρασέζ)
Στόχος του είναι η υπερπήδηση εμποδίων, είτε αυτά είναι τεχνητά, είτε φυσικά, όπως: βράχια, ποτάμια, κλαδιά, τοίχοι, πεζούλια, κ.ά..
Ένας Traceur πρέπει να καλλιεργεί την ικανότητά του να εντοπίζει εναλλακτικούς τρόπους κίνησης, τους οποίους ενδέχεται να χρησιμοποιήσει στην καθημερινή του ζωή και σε περιστάσεις εκτάκτων αναγκών. Για το λόγο αυτό η κατηγοριοποίηση του ως δραστηριότητα είναι πολύ δύσκολη, γιατί κάποιοι το θεωρούν άθλημα, κάποιοι άλλοι πολεμική τέχνη, ενώ άλλοι λένε ότι ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top