Σε ποια κατεύθυνση με συμβουλεύετε να πάω;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Θεωρητική

  • Υγείας

  • Οικονομικά (Unlikely, αλλά το βάζω γιατί μου το πρότειναν)

  • Θετική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

thesupreme

Νεοφερμένος

Ο thesupreme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Hello, είμαι ο Γιώργος, είμαι 15 ετών και φέτος έχω το θέμα του επαγγελματικού προσανατολισμού όσον αφορά την κατεύθηνση (Θετική η θεωρητική όπως λογικά γνωρίζετε).Ξέρω ακριβώς τι θα πείτε είμαι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ. ΑΛΛΑ, σαν παιδί έχω δώσει/και θέλω να συνεχίσω να δίνω βάση στη μόρφωση μου, θα μπορούσα να ήμουν πόλυ πιο χαλαρός για αυτήν την "υπόθεση" αλλά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος. Έχω σχεδόν έναν χρόνο που παλεύω με την συγκεκριμένη απόφαση, ενώ δε θα έπρεπε. (Α ΚΑΤΙ ΆΛΛΟ ΠΟΥ ΞΈΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ,ΕΧΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΊ ΜΕ ΔΙΑΒΉΤΗ ΕΤΣΙ ΠΕΡΝΆΩ ΜΕ ΤΟ 5%, ΑΠΟΛΥΤΉΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ, ANYWAYS KEEP READING) Μέρος μου ΑΠΑΙΤΕΙ να ακολουθήσει θεωρητική κατεύθηνση εφόσον είμαι πάρα πολύ καλός στα μαθήματα της και ειλικρινά δε θα με πείραζε να περνούσα νομική στην Τρίτη (Έχει ο Θεός πρώτα). 'ΟΜΩΣ, έχει έναν χρονο που μου ήρθε ξαφνικα η θέληση να περάσω ιατρική, ναι καλώς αλλά ελά μου ντέ που δεν ξέρω την τύφλα μου σε φυσική και γενικά πρέπει να δώσω πολύ μάχη για να κατανοήσω τα μαθήματα θετικής/υγείας. Οπότε ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει να επιλέξω, το βάσσανο της θετικής/υγείας η (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ) την ευκολία της θεωρητικής?

Υ.Σ. Ξέρω οτί θα μπορούσα κάθεστα να πάω θεωρητική για την Β και αμεσα στην Τρίτη Υγειας για να αποφύγω το δράμα των μαθηματικών αλλα...μου φαίνεται κάπως ηλίθιο? idk
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
ελεος με αυτο τον φοβο με τα μαθηματικα.δηλαδη τοσο τραγικο ειναι να στρωθειτε να διαβασετε?τα υπολοιπα μαθηματα πως τα διαβαζετε?
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Για μένα έχεις ήδη δώσει την απάντηση σου. Πήγαινε θεωρητική μιας και είσαι καλός. Τα μαθηματικά, η φυσική και η χημεία έχουν μπόλικες ασκήσεις κι αν δεν τις γουστάρεις δυσκολα θα τα βγάλεις πέρα
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Hello, είμαι ο Γιώργος, είμαι 15 ετών και φέτος έχω το θέμα του επαγγελματικού προσανατολισμού όσον αφορά την κατεύθηνση (Θετική η θεωρητική όπως λογικά γνωρίζετε).Ξέρω ακριβώς τι θα πείτε είμαι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ. ΑΛΛΑ, σαν παιδί έχω δώσει/και θέλω να συνεχίσω να δίνω βάση στη μόρφωση μου, θα μπορούσα να ήμουν πόλυ πιο χαλαρός για αυτήν την "υπόθεση" αλλά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος. Έχω σχεδόν έναν χρόνο που παλεύω με την συγκεκριμένη απόφαση, ενώ δε θα έπρεπε. (Α ΚΑΤΙ ΆΛΛΟ ΠΟΥ ΞΈΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ,ΕΧΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΊ ΜΕ ΔΙΑΒΉΤΗ ΕΤΣΙ ΠΕΡΝΆΩ ΜΕ ΤΟ 5%, ΑΠΟΛΥΤΉΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ, ANYWAYS KEEP READING) Μέρος μου ΑΠΑΙΤΕΙ να ακολουθήσει θεωρητική κατεύθηνση εφόσον είμαι πάρα πολύ καλός στα μαθήματα της και ειλικρινά δε θα με πείραζε να περνούσα νομική στην Τρίτη (Έχει ο Θεός πρώτα). 'ΟΜΩΣ, έχει έναν χρονο που μου ήρθε ξαφνικα η θέληση να περάσω ιατρική, ναι καλώς αλλά ελά μου ντέ που δεν ξέρω την τύφλα μου σε φυσική και γενικά πρέπει να δώσω πολύ μάχη για να κατανοήσω τα μαθήματα θετικής/υγείας. Οπότε ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει να επιλέξω, το βάσσανο της θετικής/υγείας η (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ) την ευκολία της θεωρητικής?

Υ.Σ. Ξέρω οτί θα μπορούσα κάθεστα να πάω θεωρητική για την Β και αμεσα στην Τρίτη Υγειας για να αποφύγω το δράμα των μαθηματικών αλλα...μου φαίνεται κάπως ηλίθιο? idk
Η φυσική και η χημεία χρειάζονται ορισμένα πράγματα από τα μαθηματικά αλλα γενικά κ αργότερα στις σχολές που θα ακολουθήσεις θα χρειαστείς σε μικρό ή σε μεγάλο βαθμό τα μαθηματικά. Πάντως να ξέρεις πως με το 5% επειδή το κάνω κ εγώ φέτος λόγω διαβήτη μπορείς να δηλώσεις οποια σχολή θες ανεξάρτητα από το τι κατεύθυνση ήσουν στο σχολείο. Ωστόσο όπως καταλαβαίνεις καλό είναι να διαλέξεις σχολές με βάση την κατεύθυνση σου ώστε να έχεις τις βάσεις για να συνεχίσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η φυσική και η χημεία χρειάζονται ορισμένα πράγματα από τα μαθηματικά αλλα γενικά κ αργότερα στις σχολές που θα ακολουθήσεις θα χρειαστείς σε μικρό ή σε μεγάλο βαθμό τα μαθηματικά. Πάντως να ξέρεις πως με το 5% επειδή το κάνω κ εγώ φέτος λόγω διαβήτη μπορείς να δηλώσεις οποια σχολή θες ανεξάρτητα από το τι κατεύθυνση ήσουν στο σχολείο. Ωστόσο όπως καταλαβαίνεις καλό είναι να διαλέξεις σχολές με βάση την κατεύθυνση σου ώστε να έχεις τις βάσεις για να συνεχίσεις. Θα σε συμβούλευα να μην πας στη β θεωρητική και στη γ υγείας γιατί θα χεις κενά και θα ζοριστείς να μάθεις και μαθήματα θεωρητικής και μαθήματα υγείας στην γ και δεν υπάρχει λόγος. Πάντως σκέψου το καλά όσον αφορά την ιατρική γιατί κι εγώ για ιατρική πήγαινα αλλα μετά το ζόρι των πανελληνίων άρχισα να αλλάζω γνώμη επειδή επηρεάστηκε αρνητικά η υγεία μου από το υπερβολικό στρες. Και δυστυχώς είναι μια σχολή αρκετά κουραστική (πιστεύω τουλάχιστον)
 

thesupreme

Νεοφερμένος

Ο thesupreme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ελεος με αυτο τον φοβο με τα μαθηματικα.δηλαδη τοσο τραγικο ειναι να στρωθειτε να διαβασετε?τα υπολοιπα μαθηματα πως τα διαβαζετε?
Με τη φυσική και τη χημεία έχω πιο πολύ θέμα και εξάλλου, δεν είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΤΙΣ ΚΆΝΩ απλά θα δυσκολευτώ αρκετά
 

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
σκέφτεσαι μηπως και τα οικονομικα; γιατι εκεινα θα σου πρότεινα έχοντας δωσει πανελληνιες και απο θεωρητική και απο οικονομικα
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Με τη φυσική και τη χημεία έχω πιο πολύ θέμα και εξάλλου, δεν είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΤΙΣ ΚΆΝΩ απλά θα δυσκολευτώ αρκετά
Σου αρέσουν σαν μαθήματα;; Να ξέρεις πως η χημεία της Β είναι όλη στην ύλη της Γ οποτε πρέπει να την ξέρεις παααρα πολύ καλά γιατί στη Γ επειδή η χημεία έχει πολύ μεγαλύτερη ύλη την οργανική της Β την περνάνε λίγο πιο γρήγορα. Βέβαια η χημεία στη Β είναι γενικής παιδείας οποτε θα τη διδαχθείς σε οποια κατεύθυνση κι αν πας. Από φυσική χρειάζονται μερικά κομμάτια από τη γενικής της β. Από την κατεύθυνση κάποια χρειάζονται ενώ αλλα όχι (πχ θερμοδυναμική). Η άλγεβρα επίσης είναι χρήσιμη. Τώρα τα μαθηματικά κατεύθυνσης της β αν πας υγείας δεν θα σου χρησιμεύσουν ιδιαίτερα
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εγώ ένα θα πω, μην βρεθείς στην θεωρητική από σπόντα, εάν δεν τρέφεις κάποιο ενδιαφέρον/αγάπη για τα θεωρητικά μαθήματα, δεν θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Εγώ ένα θα πω, μην βρεθείς στην θεωρητική από σπόντα, εάν δεν τρέφεις κάποιο ενδιαφέρον/αγάπη για τα θεωρητικά μαθήματα, δεν θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις
Το ίδιο ισχύει κ στη θετική/υγείας. Τα μαθήματα αυτά δεν είναι εύκολα κ για να διαβάσεις πρέπει να σου αρέσουν ποσο μάλλον αν θες μια σχολή όπως η ιατρική που απαιτεί να γράψεις παρα πολύ υψηλούς βαθμούς και στα 4 μαθήματα (αναφέρω την ιατρική γιατί είπε ο θεματοθετης ότι τον ενδιαφέρει)
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το ίδιο ισχύει κ στη θετική/υγείας. Τα μαθήματα αυτά δεν είναι εύκολα κ για να διαβάσεις πρέπει να σου αρέσουν ποσο μάλλον αν θες μια σχολή όπως η ιατρική που απαιτεί να γράψεις παρα πολύ υψηλούς βαθμούς και στα 4 μαθήματα (αναφέρω την ιατρική γιατί είπε ο θεματοθετης ότι τον ενδιαφέρει)
Το παιδί αναφέρει πως έχει τη δυνατότητα εισαγωγής με το 5%, οπότε φαντάζομαι πως δεν θα μπει στην διαδικασία των πανελληνίων. Πότε δεν ισχυρίστηκα πώς το ίδιο δεν ισχύει για τα θετικοκεντρικά μαθήματα, απλά υπάρχει μια παγιωμένη αντίληψη, ότι δηλαδή, μετά τα οικονομικά, η θεωρητική είναι μια από τις πιο βατές/εύκολες κατευθύνσεις, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Λοιπον καλε μου μικρε, για τις σχολες που θελεις εχεις βεβαια το φρι πας αλλα για την ουσια θα πρεπει να εχεις μαθηματικη παιδία. Η νομικη , η ιατρικη θελουν και αυτες μαθηματικη σκεψη. Χωρις αυτη δεν κανεις πολλα. Στις σχολες αυτες δεν υπαρχει ουτε μυρωδια μαθηματικων στο προγγραμμα τους ( κακως).
Τα μαθηματικα θα σε μαθουν να σκεφτεσαι και η φυσικη ποσο λιγος και μικρος εισαι και οτι δεν υπαρχει μονο η αληθεια που εσυ βλεπεις αλλα και πολλες αλλες.Οτι κανεις στο λυκειο με αυτα.
Για αυτο και η μπουτσερ σωστα εβαλε κοντρα μαθημα τα μαθηματικα στην θεωρητικη.
Τα μαθηματα της θεωρητικης απ την άλλη, θα σε κανουν καλυτερο ανθρωπο θα σε ημερεψουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Hello, είμαι ο Γιώργος, είμαι 15 ετών και φέτος έχω το θέμα του επαγγελματικού προσανατολισμού όσον αφορά την κατεύθηνση (Θετική η θεωρητική όπως λογικά γνωρίζετε).Ξέρω ακριβώς τι θα πείτε είμαι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ. ΑΛΛΑ, σαν παιδί έχω δώσει/και θέλω να συνεχίσω να δίνω βάση στη μόρφωση μου, θα μπορούσα να ήμουν πόλυ πιο χαλαρός για αυτήν την "υπόθεση" αλλά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος. Έχω σχεδόν έναν χρόνο που παλεύω με την συγκεκριμένη απόφαση, ενώ δε θα έπρεπε. (Α ΚΑΤΙ ΆΛΛΟ ΠΟΥ ΞΈΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ,ΕΧΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΊ ΜΕ ΔΙΑΒΉΤΗ ΕΤΣΙ ΠΕΡΝΆΩ ΜΕ ΤΟ 5%, ΑΠΟΛΥΤΉΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ, ANYWAYS KEEP READING) Μέρος μου ΑΠΑΙΤΕΙ να ακολουθήσει θεωρητική κατεύθηνση εφόσον είμαι πάρα πολύ καλός στα μαθήματα της και ειλικρινά δε θα με πείραζε να περνούσα νομική στην Τρίτη (Έχει ο Θεός πρώτα). 'ΟΜΩΣ, έχει έναν χρονο που μου ήρθε ξαφνικα η θέληση να περάσω ιατρική, ναι καλώς αλλά ελά μου ντέ που δεν ξέρω την τύφλα μου σε φυσική και γενικά πρέπει να δώσω πολύ μάχη για να κατανοήσω τα μαθήματα θετικής/υγείας. Οπότε ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει να επιλέξω, το βάσσανο της θετικής/υγείας η (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ) την ευκολία της θεωρητικής?

Υ.Σ. Ξέρω οτί θα μπορούσα κάθεστα να πάω θεωρητική για την Β και αμεσα στην Τρίτη Υγειας για να αποφύγω το δράμα των μαθηματικών αλλα...μου φαίνεται κάπως ηλίθιο? idk
Μπαίνουν οι διαβητικοί με 5%;

Αα άκυρο είναι του τύπου 1 νόμιζα εννοούσε και του τύπου 2
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Λοιπον καλε μου μικρε, για τις σχολες που θελεις εχεις βεβαια το φρι πας αλλα για την ουσια θα πρεπει να εχεις μαθηματικη παιδία. Η νομικη , η ιατρικη θελουν και αυτες μαθηματικη σκεψη. Χωρις αυτη δεν κανεις πολλα. Στις σχολες αυτες δεν υπαρχει ουτε μυρωδια μαθηματικων στο προγγραμμα τους ( κακως).
Τα μαθηματικα θα σε μαθουν να σκεφτεσαι και η φυσικη ποσο λιγος και μικρος εισαι και οτι δεν υπαρχει μονο η αληθεια που εσυ βλεπεις αλλα και πολλες αλλες.Οτι κανεις στο λυκειο με αυτα.
Για αυτο και η μπουτσερ σωστα εβαλε κοντρα μαθημα τα μαθηματικα στην θεωρητικη.
Τα μαθηματα της θεωρητικης απ την άλλη, θα σε κανουν καλυτερο ανθρωπο θα σε ημερεψουν.
το καλυτερος ανθρωπος πως προκυπτει αν μαθεις αρχαια ή λατινικα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
το καλυτερος ανθρωπος πως προκυπτει αν μαθεις αρχαια ή λατινικα?
Απο λατινικα δεν ξερω , κατι απο αστεριξ αμα θελεις?
Τα αρχαια εχουν δυνατες εννοιες αλλα δεν αναδεικνύονται , επικεντρωνουν στην μηχανικη κυριως της γλωσσας.
Η ιστορια ομως, η κοινωνιολογια ειναι , δεν ειναι? Σμιλεύει ψυχες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thesupreme

Νεοφερμένος

Ο thesupreme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σκέφτεσαι μηπως και τα οικονομικα; γιατι εκεινα θα σου πρότεινα έχοντας δωσει πανελληνιες και απο θεωρητική και απο οικονομικα
χμμμ και άλλοι μου το έχουν προτείνει αλλά ποτέ δεν με ενθουσίασαν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ ένα θα πω, μην βρεθείς στην θεωρητική από σπόντα, εάν δεν τρέφεις κάποιο ενδιαφέρον/αγάπη για τα θεωρητικά μαθήματα, δεν θα μπορέσεις να

Εγώ ένα θα πω, μην βρεθείς στην θεωρητική από σπόντα, εάν δεν τρέφεις κάποιο ενδιαφέρον/αγάπη για τα θεωρητικά μαθήματα, δεν θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις
Πίστεψε με έχω μεγαλη αγάπη για αρχαία κτλπ από το γυμνάσιο
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Πανελλήνιες χρειάζεται να δώσεις τελικά ή όχι;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ελεος με αυτο τον φοβο με τα μαθηματικα.δηλαδη τοσο τραγικο ειναι να στρωθειτε να διαβασετε?τα υπολοιπα μαθηματα πως τα διαβαζετε?
πες τους τη συνταγη εσυ, με δυο πτυχια στα 31, ενα μεταπτυχιακο και καθολου χακι
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Hello, είμαι ο Γιώργος, είμαι 15 ετών και φέτος έχω το θέμα του επαγγελματικού προσανατολισμού όσον αφορά την κατεύθηνση (Θετική η θεωρητική όπως λογικά γνωρίζετε).Ξέρω ακριβώς τι θα πείτε είμαι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ. ΑΛΛΑ, σαν παιδί έχω δώσει/και θέλω να συνεχίσω να δίνω βάση στη μόρφωση μου, θα μπορούσα να ήμουν πόλυ πιο χαλαρός για αυτήν την "υπόθεση" αλλά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος. Έχω σχεδόν έναν χρόνο που παλεύω με την συγκεκριμένη απόφαση, ενώ δε θα έπρεπε. (Α ΚΑΤΙ ΆΛΛΟ ΠΟΥ ΞΈΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ,ΕΧΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΊ ΜΕ ΔΙΑΒΉΤΗ ΕΤΣΙ ΠΕΡΝΆΩ ΜΕ ΤΟ 5%, ΑΠΟΛΥΤΉΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ, ANYWAYS KEEP READING) Μέρος μου ΑΠΑΙΤΕΙ να ακολουθήσει θεωρητική κατεύθηνση εφόσον είμαι πάρα πολύ καλός στα μαθήματα της και ειλικρινά δε θα με πείραζε να περνούσα νομική στην Τρίτη (Έχει ο Θεός πρώτα). 'ΟΜΩΣ, έχει έναν χρονο που μου ήρθε ξαφνικα η θέληση να περάσω ιατρική, ναι καλώς αλλά ελά μου ντέ που δεν ξέρω την τύφλα μου σε φυσική και γενικά πρέπει να δώσω πολύ μάχη για να κατανοήσω τα μαθήματα θετικής/υγείας. Οπότε ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει να επιλέξω, το βάσσανο της θετικής/υγείας η (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ) την ευκολία της θεωρητικής?

Υ.Σ. Ξέρω οτί θα μπορούσα κάθεστα να πάω θεωρητική για την Β και αμεσα στην Τρίτη Υγειας για να αποφύγω το δράμα των μαθηματικών αλλα...μου φαίνεται κάπως ηλίθιο? idk

Πήγαινε οικονομικά.
Η θεωρητική δεν έχει κανένα μέλλον στην Ελλάδα πλην συγκεκριμένων επαγγελμάτων και για συγκεκριμένα παιδιά(που ξέρουν τι τους γίνεται και που στοχεύουν στην ζωή τους ήδη). Δεν ξέρω πως σου ήρθε αυτό με την ιατρική αλλά για να λες ξαφνικά, σημαίνει οτι θα είναι η χειρότερη επιλογή που θα κάνεις, πόσο μάλλον δεδομένου οτι δεν ξέρεις φυσική, άρα δεν καταλαβαίνεις χημεία και επομένως αντιλαμβάνεσαι ακόμα λιγότερα απο βιολογία.

ΥΓ. Δεν γίνεται να αφήσεις τα μαθηματικά κατεύθυνσης της Β λυκείου. Η εξοικείωση με τα μαθηματικά του τρισδιάστατου χώρου είναι η βάση για μια βαθύτερη και ουσιαστικότερη κατανόηση της φυσικής της Γ λυκείου αλλά και της βιοφυσικής που θα έχεις στο πανεπιστήμιο, ακόμα και εάν πέρναγες ιατρική. Γενικά θα είναι ισχυρό έλλειμα για την παιδεία σου στο μέλλον εαν καταφέρεις να γίνεις όντως γιατρός.

Οπότε...πήγαινε οικονομικά, το μόνο μάθημα το οποίο θα πρέπει να δουλέψεις είναι τα μαθηματικά στην ουσία και απλά να διαβάζεις τακτικά τα άλλα.Μην κάτσεις να σπάσεις το κεφάλι σου με τα της θεωρητικής που οδηγούν σε αδιέξοδο, ούτε με τα της θετικής που απαιτούν τόση πολύ δουλειά και δεν θα ξέρεις στο τέλος εαν θα τα απολαμβάνεις. Είσαι "ερωτευμένος" με το επάγγελμα. Είναι κατανοητό, αλλά δεν χρειάζεται να το παντρευτείς :P .
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Πανελλήνιες χρειάζεται να δώσεις τελικά ή όχι;
Μπορεί να δώσει αν θέλει. Το 5% είτε το χρησιμοποιήσει είτε όχι δεν τον αποκλείει από τη διαδικασία των πανελληνίων. Ωστόσο με το 5% για να περάσεις χρειάζεσαι πααααρα πολύ καλό απολυτήριο. Σε κάποιες σχολές χρειάζεται το απόλυτο 20, καθώς παίρνουν ελάχιστα άτομα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το παιδί αναφέρει πως έχει τη δυνατότητα εισαγωγής με το 5%, οπότε φαντάζομαι πως δεν θα μπει στην διαδικασία των πανελληνίων. Πότε δεν ισχυρίστηκα πώς το ίδιο δεν ισχύει για τα θετικοκεντρικά μαθήματα, απλά υπάρχει μια παγιωμένη αντίληψη, ότι δηλαδή, μετά τα οικονομικά, η θεωρητική είναι μια από τις πιο βατές/εύκολες κατευθύνσεις, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει.
Συμφωνώ. Ωστόσο θεωρώ πως αν μπορεί καλό είναι να δώσει πανελλήνιες κι ας είναι μόνο για την εμπειρία κ να έχει το 5% σαν εναλλακτική αν κάτι δεν πάει καλά γιατί μπορεί αργότερα να θέλει να σπουδάσει και κάτι άλλο. Με το 5% αν δεν κάνω λάθος μπορείς να πάρεις μόνο ένα πτυχίο μετά δεν μπορείς να το ξαναχρησιμοποιησεις. Επίσης πιστεύω πως η προετοιμασία πρέπει να γίνει δώσει δεν δώσει πανελλήνιες για να έχει τις βάσεις να συνεχίσει τη σχολή που θα επιλέξει
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Αυτή η ιδεά για την Ιατρική είναι όντως κάτι που θα ήθελες να κάνεις ή απλά σου φαίνεται ωραίο μέσα στο μυαλό σου;
Εάν όντως αντιμετωπίζεις δυσκολία στο να διαβάζεις μαθήματα σχετικά με το πεδίο της υγείας (χημεία, βιολογία, φυσική), τότε θα είναι πολύ σκούρα τα πράγματα για εσένα, αφού και εμείς που τα γουστάρουμε μας δυσκολευόυν αρκετά στο πανεπιστήμιο. Βασικά, σου αρέσει κανένα μάθημα από αυτά ή το μόνο που σου αρέσει είναι κατευθείαν το επάγγελμα του ιατρού; Δώσεις δεν δώσεις πανελλήνιες, χημεία και φυσική θα την φας στην μούρη μετά.

Παρόμοια κατάσταση είχα και εγώ Β Λυκείου. Ήμουν υγείας και ξαφνικά με έπιασε μια φαγούρα για Νομική. Ήμουν εξίσου καλή στα θεωρητικά όσο στα θετικά μαθήματα, με μια παραπάνω δυσκολία στα αρχαία που θα την ισοστάθμιζα με καλό βαθμό ιστοριά και κοινωνιολογία. Φανταζόμουν τον εαυτό μου σε δικαστήρια και βιβλιοθήκες να διαβάζω αστικό δίκαιο. Ώσπου μια μέρα παρακολούθησα μια διάλεξη ποινικού δικαίου (που μου άρεσε θεωρητικά) και τότε ήταν που συνειδητοποίησα ότι δεν πρόκειται να κάτσω 4 χρόνια σε μια σχολή που εν τέλει δεν με ενδιαφέρει, εκτός από 5 πράγματα, για να βγω έξω 'άνεργη', μέχρι να κάνω αυτό που επιθυμώ. Ήταν το wake up call που χρειαζόμουν.

Οπότε, αφού έχεις αγάπη για τα αρχαία, και εάν έχεις και άλλες εναλλακτικές στο θεωρητικό πεδίο, ακολούθησε αυτό. Σε περίπτωση που η ιατρική σε καίει ακόμη, παρακολούθησε μια διάλεξη όταν με το καλό ανοίξουμε, δες δυο βιντεάκια, καμια σημείωση κτλπ για να δεις πως είναι. Η Ιατρική εάν δεν κάνω λάθος είναι 4 χρόνια + 2 η ειδίκευση; Οπότε μιλάμε για 6 χρόνια συνεχής προσπάθειας, μετά άλλα 2-3 χρόνια σε νοσοκομεία για να κάνεις ''όνομα'', πριν καταλήξεις να κάνεις αυτό που πραγματικά θες. Βάλε βγάλε 10 χρόνια.

Σου εύχομαι ό,τι και εάν επιλέξεις να είναι αυτό που πραγματικά θες. Πιστεύω δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτή την ζωή. Ξέρω αυτή τη στιγμή αμφιταλαντεύεσαι αλλά δεν είσαι ο μόνος!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top