Απουσιολόγοι

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Chronis25,δεν αναφέρθηκα στη φασαρία που παρεμποδίζει το μάθημα.Αλλά και σ' αυτή την περίπτωση,αν θέλεις,υπάρχουν άλλοι τρόποι επαναφοράς της ησυχίας.Δεν πιστεύω ότι η απουσία είναι λύση.

Είναι η έσχατη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geomed

Νεοφερμένος

Ο geo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
πραγματικά εγώ ένιωθα περίεργα όταν ήμουν απουσιολόγος, να βάζεις απουσίες στους φίλους σου μου φαινόταν κάπως! πάντα προσπαθου΄σα να τους γλιτώνω. και οι άλλοι σε βλέπουν πολύ περίεργα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό.

Μας λένε ότι είσαι ο καλύτερος, είσαι υπόδειγμα συμπεριφοράς, καλός μαθητής και το απουσιολόγιο αυτό είναι η επιβράβευση των κόπων σου. Κουραφέξελα. Πραγματικά οι καθηγητές και τ' άτομα που πιστεύουν ότι το να είσαι απουσιολόγος είναι ηθική επιβράβευση, να το πάρουν αυτοί και να το βάλουν εκεί που ξέρουν. Εγώ δεν έχω καμία υποχρέωση να κάθομαι να μετράω τα κεφάλια μέσα στην τάξη, να καταγράφω αυτούς που λείπουν και να τρέχω κάθε πρωί στο διευθυντή να δώσω αναφορά. ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ, όχι υπάλληλοι. Αναλαμβάνουμε μια ευθύνη μόνο και μόνο για να τα ξύνει ο εκάστοτε διευθυντής και οι καθηγητές και να μην έχουν την ευθύνη να εποπτεύουν τα παιδιά. Sorry που θα το πω, αλλά αυτός που σκέφτηκε να βάλει ένα παιδί να εποπτεύει ένα άλλο είναι και πολύ μεγάλος μα****ς


Οι περισσότεροι το αντιμετωπίζουν ως αγγαρεία, γι'αυτό δεν είναι και τόσο επιθυμητό. Πράγματι, τι ηθική αξία ΄μπορεί να υπάρχει και τι επιβράβευση μπορεί να ΄δίνεται στο μαθητή, τη στιγμή που είναι υποχρεωμένος να βάζει τις απουσίες, και να αντιμετωπίζει την γκρίνια του καθηγητή, αν αυτές δε μπουν σωστά, αν μουτζουρωθεί λίγο το απουσιολόγιο, αν αν αν...

Γκρίνια και από τις δύο πλευρές... Και τους μαθητές που φεύγουν και σου ζητάνε τα ρέστα αν τους βάλεις απουσία, γκρίνια από τους καθηγητές για τους λόγους που ανέφερα...

Ας αναλάβει ο κάθενας τις ευθύνες του. Δεν είναι σωστό να αναλαμβάνει ο φερόμενος ως ηθικός μαθητής, το ρόλο του επόπτη, αλλά αφού θα το κάνει κάποιος μαθητής, τότε ας γίνει σωστά η δουλειά.
Και ας κοπούν αυτές οι βλακείες με τα "προσήλθε" κλπ... Τι σημασία έχει? Είναι περισσότερο μπέρδεμα, κατά τη γνώμη μου, και το φταίξιμο ρίχνεται στους καθηγητές που θέλουν να το παίξουν επιεικείς.

Το ότι οι καθηγητές τα ξύνουν, αφού απαλλάσσονται από αυτή την αγγαρεία, είναι προφανές. Αλλά, αφού έχουν ερθει έτσι τα πράγματα, ας αναλάβει ο κάθενας τις ευθύνες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
οι απουσιολογοι υπαρχουν για δυο λογους , 1ο οι καθηγητες βαριουνται να κανουν μαθημα ,σιγα μην ασχοληθουν με απουσιες , 2ο είναι ένας τρόπος επιβράβευσης για τους καλους μαθητες και ενας λογος να ξεσπα αθεμιτος ανταγωνισμος μεταξύ τους..... τωρα κάποιοι προσπαθούν να καλύπτουν απουσιες για να ειναι αρεστοί στους συμμαθητές τους και οι άλλοι που δεν καλύπτουν προσπαθούν να είναι αρεστοί στους καθηγητές....οι πρώτοι σπανίζουν και οι δεύτεροι είναι η πλειοψηφία και γιαυτό τελικά γίνονται κατα κάποιο τρόπο αντιπαθητικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
To να είσαι απουσιολόγος δεν είναι κάτι δύσκολο. Είναι απλώς μια αγγαρεία που σου επέβαλλε το γραφείο λόγω της πρωτιάς σου ανάμεσα στους συμμαθητές σου που απαιτεί πολλή συνέπεια και υπευθυνότητα.
Υπήρξα απουσιολόγος και τα 3 μου χρόνια στο Γυμνάσιο. Τώρα στο Λύκειο που το ξεφορτώθηκα νιώθω πολύ καλύτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Είμαι απουσιολόγος εδώ και 4 χρόνια (αν εξαιρέσουμε το 3μηνο της κλήρωσης) και σβήνω σχεδόν πάντα τις απουσίες που μου ζητάνε. Μόνο μια φορά με έχει καταλάβει καθηγητής, αλλά ευτυχώς έπεσα σε καλό. Γλύτωσα έναν συμμαθητή μου από το να μείνει στην ίδια τάξη, θα είχε φύγει από τον Φεβρουάριο lol. Πάντως γενικά δεν έχουμε προβλήματα σε θέματα απουσιολογίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Ημουν(και ειμαι)και εγω απουσιολογος.....βασικα σιγα τα λαχανα...τπτ απολυτως δεν ειναι...επιπλεον προσωπικα με τπτ δεν ειμαι σπασικλακι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Έτσι λες εσύ. Οι άλλοι όμως τί λένε; Κι εγώ υπήρξα για λίγο απουσιολόγος (κυρίως στο γυμνάσιο και στην κατεύθυνση της τρίτης λυκείου). Και ήμουν σπασικλάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Έτσι λες εσύ. Οι άλλοι όμως τί λένε; Κι εγώ υπήρξα για λίγο απουσιολόγος (κυρίως στο γυμνάσιο και στην κατεύθυνση της τρίτης λυκείου). Και ήμουν σπασικλάκι.
ε αυτα π μ λενε οι αλλοι λεω κιεγω...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Προς τι 4 απουσιολόγια φέτος;:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Μα να σας ρωτήσω ρε παιδιά.
Ο απουσιολόγος είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ εκτός από τη δουλειά που του έχουν αναθέσει (για τις απουσίες μιλάω) να κάνει περαιτέρω αγγαρίες?
Ποιος να φέρει το βιβλίο από το γραφείο?
Η απουσιολόγος.
Ποιος να φτιάξει πλάνο τάξης?
Η απουσιολόγος.
Ποιος να φέρει τις μπάλες από το γυμναστήριο?
Η απουσιολόγος.
Ποιος να σκουπίσει την τάξη στο τέλος της μέρας?
Ποιος άλλος?
Η απουσιολόγος.

ΕΕΕΕΕΕ έλεος δηλαδή. Μου τα χουνε πρήξει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όχι. Γράψ' τους στ' αυτιά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ τους βρίσκω συμπαθητικούς τους απουσιολόγους.Από τι στιγμή που δεν κάνω απουσίες χωρίς λόγο,δεν έχω να φοβάμαι τίποτα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DEMI 1789

Νεοφερμένος

Η DEMI 1789 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πάντως, οι δικοί μου συμμαθητές δεν πρέπει να έχουν παράπονο. Ήμουν απουσιολόγος επί 6 χρόνια, τους είχα σβήσει αμέτρητες απουσίες και τους είχα καλύψει άπειρες φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Πάντως, οι δικοί μου συμμαθητές δεν πρέπει να έχουν παράπονο. Ήμουν απουσιολόγος επί 6 χρόνια, τους είχα σβήσει αμέτρητες απουσίες και τους είχα καλύψει άπειρες φορές...
αυτο ομως ηταν σωστο?μπορει να καλυψες τους συμμαθητες σου αλλα τον ρολο σου δε το σεβαστηκες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
χριστινα τι ειναι τουτα που λεσ βρε

να σε βαλουμε σε κανα υπουργειο

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ

παντωσ εγω οταν το ειχα ηταν το ποιο κακογραμενο ατιμελητο απουσιολογιο

δηλαδει αν ειχε στομα θα ελεγε

καλα ρε βλακακο γιατι με πειρεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ίσως γιατί ο ρόλος του παιδονόμου και του τρομονόμου δε θα έπρεπε να δίνεται σε κάποιον μαθητή? Από που κι ως που ο καλύτερος μαθητής να ελέγχει τους συμμαθητές του. Ας κάτσει ο καθηγητής και ας μετρήσει στην αρχή της ώρας. Έχω κάνει κι εγώ πολλές φορές απουσιολόγος και το θεωρώ μια βλακεία και μισή. Όλοι σε πρήζουν να μη βάζεις απουσίες, οι "άτακτοι" σε κοιτάνε με κακό μάτι, και έχεις και το φόβο του να μην ανακαλύψει ο καθηγητής κάποια παρατυπία.
My 5 cents, το σχολείο δε θα έπρεπε να καλλιεργεί καρφιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Ίσως γιατί ο ρόλος του παιδονόμου και του τρομονόμου δε θα έπρεπε να δίνεται σε κάποιον μαθητή? Από που κι ως που ο καλύτερος μαθητής να ελέγχει τους συμμαθητές του. Ας κάτσει ο καθηγητής και ας μετρήσει στην αρχή της ώρας. Έχω κάνει κι εγώ πολλές φορές απουσιολόγος και το θεωρώ μια βλακεία και μισή. Όλοι σε πρήζουν να μη βάζεις απουσίες, οι "άτακτοι" σε κοιτάνε με κακό μάτι, και έχεις και το φόβο του να μην ανακαλύψει ο καθηγητής κάποια παρατυπία.
My 5 cents, το σχολείο δε θα έπρεπε να καλλιεργεί καρφιά
Συμφωνω απολυτα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πώς γίνεται να συμφωνεις όταν λες ότι δεν κάλυψε τον ρόλο του απουσιολόγου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Πώς γίνεται να συμφωνεις όταν λες ότι δεν κάλυψε τον ρόλο του απουσιολόγου?
Ο ρολος του ηταν να κανει αυτο...εφοσον ειναι καθιερωμενο ο καλυτερος μαθητης να παιρνει το απουσιολογιο επρεπε να κανει αυτο που του ανεθεσαν...δε συμφωνω με αυτο που εκανε αλλα εν γενει δε συμφωνω με το να παραχωρειται το απουσιολογιο στν καλυτερο μαθητη...Απο τη στιγμη ομως που ειχε να κανει αυτο ομως επρεπε να το σεβαστει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top