Απουσιολόγιο

Guest 483433

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σε όλους.

Είμαι στην Α’ Λυκείου. Είμαι απουσιολόγος. Πρόσφατα, πήραμε βαθμούς τετραμήνου. Στο άλλο τμήμα, απουσιολόγος αρχικά ήταν αυτός που είχε το μεγαλύτερο βαθμό στο απολυτήριο του Γυμνασίου. Καλά ως εδώ. Ωστόσο, είχε τον 4ο καλύτερο βαθμό στην τάξη του στο Α’ τετράμηνο. Παρ’όλα αυτά, δεν θέλει να παραδώσει το απουσιολόγιο σε αυτόν που έβγαλε τον καλύτερο βαθμό και μάλιστα με διαφορά πάνω από μια μονάδα. Ο διευθυντής που τυγχάνει να έχει κάποια συγγένεια με τον απουσιολόγο λέει πως δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει χέρια το απουσιολόγιο σε αυτό το τετράμηνο. Ξέρετε αν υπάρχει κάποια νομοθεσία που καθορίζει αν ο απουσιολόγος καθορίζεται ανά τετράμηνο ή ανά σχολικό έτος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό.

Πάντως, απουσιολόγιο είναι, όχι το Άγιο Δισκοπότηρο, ψυχραιμία, παιδιά!
 

Guest 483433

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό.

Πάντως, απουσιολόγιο είναι, όχι το Άγιο Δισκοπότηρο, ψυχραιμία, παιδιά!

Δεν με οδηγεί σε κάποια σελίδα το συγκεκριμένο link. Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος;

Επίσης, καταλαβαίνω πως είναι απλώς ένα απουσιολόγιο, αλλά γιατί να μην δίνεται πραγματικά σε αυτόν που το αξίζει;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σε όλους.

Είμαι στην Α’ Λυκείου. Είμαι απουσιολόγος. Πρόσφατα, πήραμε βαθμούς τετραμήνου. Στο άλλο τμήμα, απουσιολόγος αρχικά ήταν αυτός που είχε το μεγαλύτερο βαθμό στο απολυτήριο του Γυμνασίου. Καλά ως εδώ. Ωστόσο, είχε τον 4ο καλύτερο βαθμό στην τάξη του στο Α’ τετράμηνο. Παρ’όλα αυτά, δεν θέλει να παραδώσει το απουσιολόγιο σε αυτόν που έβγαλε τον καλύτερο βαθμό και μάλιστα με διαφορά πάνω από μια μονάδα. Ο διευθυντής που τυγχάνει να έχει κάποια συγγένεια με τον απουσιολόγο λέει πως δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει χέρια το απουσιολόγιο σε αυτό το τετράμηνο. Ξέρετε αν υπάρχει κάποια νομοθεσία που καθορίζει αν ο απουσιολόγος καθορίζεται ανά τετράμηνο ή ανά σχολικό έτος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Ως απουσιολόγος σε κάθε τμήμα ορίζεται ο μαθητής που συγκέντρωσε κατά το προηγούμενο σχολικό έτος, τη μεγαλύτερη βαθμολογία.
Από το παραπάνω γίνεται κατανοητό ότι ο απουσιολόγος ορίζεται ανά σχολικό έτος.
Αν οριζόταν ανά τετράμηνο θα αναφερόταν τόσο στα Προεδρικά Διατάγματα όσο και στις σχετικές εγκυκλίους που έχουν εκδοθεί κατά το παρελθόν.΄Ομως δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο.
 

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ενδεχομένως αυτό να καθορίζεται από το σχολείο και τον διευθυντή ή τον υπεύθυνο του τμήματος. Για παράδειγμα σε εμάς, τουλάχιστον όταν φοιτούσα εγώ, όντως το απουσιολόγιο άλλαζε ανά τρίμηνο-τετράμηνο. Και πιστεύω πως αυτό είναι πιθανό να συνηθίζεται και σε άλλα σχολεία. Αλλά δεν νομίζω να υπάρχει σχετική νομοθεσία που να αναφέρει ανά πότε ορίζεται.

Σε ένα πολύ παλιό προεδρικό διάταγμα που βρήκα έλεγε πως ανατίθεται από τον διευθυντή, με κριτήριο το ήθος και την επίδοση.
Σε ένα πρόσφατο ΦΕΚ 120/Β/23-1-2018 (ΚΥΑ 10645/ΓΔ4/2018) στο άρθρο 27 (Έλεγχος και καταχώρηση απουσιών) αναφέρει:
1. Η απουσία μαθητή/τριας από το σχολείο καταγράφεται στο Ημερήσιο Δελτίο Φοίτησης κάθε διδακτική ώρα.
2. Το Ημερήσιο Δελτίο Φοίτησης υπογράφεται στην αρχή κάθε διδακτικής ώρας από τον/τη διδάσκοντα/ουσα, ο/η οποίος/α έχει και την αποκλειστική ευθύνη του ελέγχου του. Η συμπλήρωση και η φύλαξη του ανατίθεται από τον/την Υπεύθυνο/η καθηγητή/τρια του τμήματος σε μαθητή/τρια ή μαθητές/τριες, σύμφωνα με κριτήρια που για παιδαγωγικούς λόγους ορίζει ο Σύλλογος Διδασκόντων/ουσών.
3. Για τον έλεγχο των απουσιών των μαθητών/τριών τηρείται Βιβλίο Φοίτησης (απουσιολόγιο), στο οποίο καταχωρίζεται αριθμητικά το άθροισμα των απουσιών της ημέρας κάθε μαθητή/τριας που απουσίασε, όπως αυτές έχουν καταγραφεί στο Ημερήσιο Δελτίο Φοίτησης. Η τήρηση του Βιβλίου Φοίτησης (απουσιολογίου) ανατίθεται σε καθηγητή/τρια που ορίζεται από τον Σύλλογο Διδασκόντων/ουσών, ο/η οποίος/α το τηρεί ηλεκτρονικά, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 5 της παρούσας.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν με οδηγεί σε κάποια σελίδα το συγκεκριμένο link. Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος;

Επίσης, καταλαβαίνω πως είναι απλώς ένα απουσιολόγιο, αλλά γιατί να μην δίνεται πραγματικά σε αυτόν που το αξίζει;

Το λινκ έλεγε αυτά που είπε και η Λένω, οπότε δεν πειράζει.

Όσο για το ποιος το «αξίζει», παιδιά, δεν είναι θέμα «αξίας» το απουσιολόγιο, αλλά απλά διευθέτηση μίας δουλειάς. Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί κανείς να το βλέπει σαν στάτους - είμαι/είναι η/ο απουσιολόγος - αλλά πρέπει, σιγά-σιγά, να το αποσυνδέσουμε από την έννοια της «αξίας». Θα μπορούσε, ας πούμε, να δίνεται με κλήρωση πλέον.

Υ.Γ.: Έχω κι εγώ την εντύπωση ότι είναι πλέον στη διακριτική ευχέρεια του ΣΔ, όπως ανέφερε και ο Νίκος και φαίνεται κι εδώ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο άλλο τμήμα, απουσιολόγος αρχικά ήταν αυτός που είχε το μεγαλύτερο βαθμό στο απολυτήριο του Γυμνασίου. Καλά ως εδώ. Ωστόσο, είχε τον 4ο καλύτερο βαθμό στην τάξη του στο Α’ τετράμηνο. Παρ’όλα αυτά, δεν θέλει να παραδώσει το απουσιολόγιο σε αυτόν που έβγαλε τον καλύτερο βαθμό και μάλιστα με διαφορά πάνω από μια μονάδα.

Αν ο μαθητής που θέλει να πάρει το απουσιολόγιο, συγκεντρώσει στο τέλος της τάξης τη μεγαλύτερη βαθμολογία, θα το πάρει στην αρχή της Β΄Λυκείου.
Πολλή φασαρία για το τίποτα!
Δεν μπορεί να κάνει υπομονή 3 μήνες;
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Το απουσιολόγιο, μιλώντας και από προσωπική εμπειρία, είναι μπελάς. Τόση ευθύνη για το τίποτα. Και τι αν γράφεις εσύ σε αυτό κάθε πρωί, τι κάποιος άλλος;
Καταλαβαίνω ότι προσπαθείς (εσύ και ο κάθε εσύ) καθημερινά για να βγάλεις καλούς βαθμούς και θες κάπως να ανταμειφθείς, αλλά το απουσιολόγιο δε σου προσφέρει κάτι. Και μόνο που διαβάζεις τόσο και δεν πετάς χαρταετό, αλλά αξιοποιείς το μάθημα στο σχολείο προς όφελός σου, είναι πολύ σημαντικό. Μη σου πω ότι είναι το σημαντικότερο.
 

Guest 483433

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Ήταν αρκετά χρήσιμες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top