Απουσίες Γ' Λυκείου

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Δεν ξερω αγχωθει γτ δεν ειχα σχεδον καθολου απουσιες μεχρι λιγο πριν το πασχα και ειχα φτιαξει προγραμμα και δεν θελω να πηγαινω μετα το πασχα.Ειχα υπολογισει να παω κανα δυο μερες αντε και μερικες μονοωρες ωρες κατευθυνση.Δεν ξερω τι να κανω .Για Αυτο με τις παραπανω απουσιες αν εχεις βγαλει πανω απο 15 τι ισχυει;;;Πρεπει να εχω καποιο ειδικο χαρτι απο γιατρο που να λεει κατι συγκεκριμενο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αυτό για τους μαθητές με ΜΟ 15+ μας έχουν πει πως το δίνει το συμβούλιο γονέων (όπως λέγονται τεσπα), και δεν το έχεις αυτόματα με το 15 ΜΟ. Αν και μπορεί να μας τα λένε έτσι για να ψαρώνουμε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Να ξέρετε ότι ο διευθυντής μπορεί να δικαιολογήσει 3 μέρες απουσιών επιπλέον, οπότε αν ξεφύγετε για λίγες απουσίες και δεν είστε τίποτα τσογλάνια, θα σας τις δικαιολογήσει.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να ξέρετε ότι ο διευθυντής μπορεί να δικαιολογήσει 3 μέρες απουσιών επιπλέον, οπότε αν ξεφύγετε για λίγες απουσίες και δεν είστε τίποτα τσογλάνια, θα σας τις δικαιολογήσει.:whistle:
Δεν το ξέρουμε, λέει τίποτα τέτοιο σε καμιά εγκύκλιο?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δεν το ξέρουμε, λέει τίποτα τέτοιο σε καμιά εγκύκλιο?:confused:

Φυσικά και δε το ξέρετε.Το έμαθα από καθηγητή δημόσιου σχολείου, αλλά μπορεί να σου λέω και ψέμματα, οπότε διάβασε την 120σελιδη εγκύκλιο και γράψε μου μια περίληψη με αυτά που λέει.:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φυσικά και δε το ξέρετε.Το έμαθα από καθηγητή δημόσιου σχολείου, αλλά μπορεί να σου λέω και ψέμματα, οπότε διάβασε την 120σελιδη εγκύκλιο και γράψε μου μια περίληψη με αυτά που λέει.:fss:

Και εγώ πρώτη φορά το ακούω, οπότε μάλλον δεν ισχύει. Και εμείς με καθηγητές δημόσιου σχολείου κάνουμε στο σχολείο μας :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και εγώ πρώτη φορά το ακούω, οπότε μάλλον δεν ισχύει.
- Δεν αναφέρεται σε καμία απολύτως εγκύκλιο ότι ο διευθυντής μπορεί να δικαιολογήσει συγκεκριμένες μέρες απουσιών. Όταν πριν από αιώνες (δηλαδή πέρυσι) ήμουν Γ λυκείου, είχαμε μελετήσει καλά όλους τους νόμους, τις εγκυκλίους και τα προεδρικά διατάγματα. Όμως να τι γίνεται: Αν κάποιος ξεπεράσει για λίγο τα όρια των απουσιών και είναι <<"καλό παιδί">> , ο διευθυντής μπορεί να θάψει τις παραπάνω απουσίες, γράφοντας ότι απασχολήθηκε για δουλειά του σχολείου. :whistle:
- Κατά τα άλλα, δεν συμφωνώ (για πολλούς λόγους) με τη μανία σας να κάνετε όσο πιο πολλές απουσίες μπορέσετε. Τον τελευταίο καιρό της Γ λυκείου δεν έλειψα ούτε μία μέρα, δεν το μετανοιώνω, πέρασα υπέροχα και έχω από τις μέρες αυτές τις καλύτερες αναμνήσεις. Σας ζηλεύω που είσαστε ακόμα μαθητές. ;)
- Καλή μελέτη για καλή επιτυχία σε όλους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Πιθανότατα αυτό που λες είναι μωρέ Dias.Τι δικαιολόγησε, τι έθαψε, το ίδιο είναι.

Το πιο σωστό είναι να κάνετε όλες τις απουσίες, μη γελιέστε.

Και εγώ πρώτη φορά το ακούω, οπότε μάλλον δεν ισχύει. Και εμείς με καθηγητές δημόσιου σχολείου κάνουμε στο σχολείο μας :worry:

Ναι, έξυπνο αγόρι, ούτε αυτό που έγραψε ο Διας το έχεις ακούσει, οπότε για να σιγουρευτείς τράβα διάβασε την εγκύκλιο σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Να ξέρετε ότι ο διευθυντής μπορεί να δικαιολογήσει 3 μέρες απουσιών επιπλέον, οπότε αν ξεφύγετε για λίγες απουσίες και δεν είστε τίποτα τσογλάνια, θα σας τις δικαιολογήσει.:whistle:

Ισχύει! Βασική προϋπόθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ισχύει! Βασική προϋπόθεση!

Μη με ειρωνεύεσαι αρχηγέ, και μη μου γράφεις με κόκκινα γραμματάκια, γιατί αρχίδια ήξερες πριν το γράψω, σύμφωνοι?Και ναι, είναι βασική προϋπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο παντογνώστης αλχημιστής ήξερε αυτό που ξέρει όλη η Ελλάδα, ότι τα σχολεία "θάβουν" απουσίες. Εγώ μιλάω να νόμιμα πράγματα, γιατί από παρανομία... σκίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μη με ειρωνεύεσαι αρχηγέ, και μη μου γράφεις με κόκκινα γραμματάκια, γιατί αρχίδια ήξερες πριν το γράψω, σύμφωνοι?Και ναι, είναι βασική προϋπόθεση.


Λυπάμαι, "φίλε" αλλά το κάνω σπανιότατα έως ποτέ (ειρωνεία) και για τις απουσίες το ήξερα από όταν έδινε η αδελφή μου Πανελλήνιες 3 χρόνια πριν δηλαδή.

Johnny15 : γιατί είναι παράνομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν έχεις κάτσει να διαβάσεις σπίτι σου, και ο διευθυντής σε καλύπτει γράφοντας ότι έκανες δουλειά για το σχολείο, τότε δεν έχει μεγάλη διαφορά από τις παρανομίες των βουλευτών... Οι κανονικές απουσίες είναι 114 συνολικά, έτσι είναι η ζωή. Κανονικά διαφωνώ με αυτό το όριο και με τις "απουσίες" γενικότερα, αλλά αυτός είναι ο κανόνας. Δηλαδή εγώ είμαι βλάκας αν δεν κάνω απουσίες ενώ η άλλη από την τάξη μου κάνει 150 και την περάσουν? Έχουμε τέτοια περιστατικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Παιδιά μην παίζετε με τη φωτιά. Τίποτα δε θα προσφέρουν στην προετοιμασία 2,3,4 μέρες παραπάνω που θα λείψετε από το σχολείο, και οι οποίες μπορεί να σας βάλουν σε κίνδυνο.
Εγώ έκανα ότι και ο Δίας. Στην Γ' Λυκείου είχα συνολικά 20 περίπου απουσίες (ώρες). Τις τελευταίες μέρες έκανα στο σχολείο ιδιαίτερα μαθήματα με τους καθηγητές (πηγαίναμε 2-3 μαθητές).
Το πιο σημαντικό τώρα, στην τελική ευθεία, είναι να κρατήσετε το σώμα και το πνεύμα σε καλή κατάσταση.
Μου έλεγε κάποιος που έτρεχε μαραθώνιο, ότι οι αθλητές πίνουν ζαχαρούχα ποτά στη διάρκεια του μαραθωνίου για να αναπληρώσουν την καύσιμη ύλη του οργανισμού. Αν δεν το κάνουν, αισθάνονται σα να έχουν μπροστά τους ένα τοίχο. Θέλουν να τρέξουν, αλλά δε μπορούν.
Πιο είναι το αντίστοιχο καύσιμο στις πανελλήνιες; Ο ύπνος. Μην τον υποτιμάτε. Έχω δει ικανά και διαβασμένα παιδιά να καταρρέουν στις εξετάσεις. Προσοχή λοιπόν, και καλό διάβασμα:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
στο μεταξυ εδω μεσα που καθεστε και τα αναλυετε ολα αυτα.....χανεται πολυτιμο χρονο απο το διαβασμα σας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Τζον τζον, αυτό που είπα δεν είναι αυτό που νόμιζες ρε νιόνιο, τράβα πιες λίγο νερό και συγκεντρώσου λίγο.

Όσον αφορά τις απουσίες, θεωρώ ότι πρέπει να εξαντλούνται.Όχι για να λύσεις άσκηση μαθηματικών, αλλά για τη θεωρία.Τζον τζον, λυπάμαι που στο λέω, όμως τη θεωρία του ΑΟΔΕ θα τη διαβάζεις μέχρι και το τελευταίο βράδυ.Αν θέλεις, άσε ανεκμετάλλευτες τις απουσίες και πάνε κάνε αγγλικά,θρησκευτικά,γυμναστική,φυσική γπ,κοινωνιολογία κτλ.Ο καθένας ξέρει τις σωματικές και πνευματικές του αντοχές και πράττει ανάλογα.Η 1 ώρα σοβαρού διαβάσματος ΑΟΔΕ είναι πιο εποικοδομητική(το σκότωσα?) και λιγότερο εξουθενωτική από το 7ωρο του σχολείου, οπότε να συμπληρώσω στα περί μαραθωνίων ότι οι καλοί αθλητές κάνουν οικονόμια δυνάμεων στα πρώτα 25χλμ. και μετά είναι που τα δίνουν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
οταν εδινα εγω πριν 3 χρονια.....ειχα κανει και καποιες απουσιες βεβαια.....αλλα διαβαζα μεχρι τις 21.00 το Μ.ΣΑΒΒΑΤΟ....και ολο το πασχα 8 το πρωι με 2 το βραδυ με 2 ωρες διαλλειμμα.....ουτε ιντερνετ...ουτε τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimZ12345

Νεοφερμένος

Ο DimZ12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Να κανω μια ερωτηση σχετικα με τη δικαιολογηση απουσιων?
Εγω εχω τωρα 26 αδικαιολογητες απουσιες και θελω να λειψω τουλαχιστον δυο εβδομαδες απο το σχολειο
Μπορω να δικαιολογω τις απουσιες στο τελος της εβδομαδας η πρεπει να πηγαινει ο πατερας μου καθε δυο μερες οπως διαβασα καπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ναι καθε δυο μερες πρεπει να τις δικαιολογεις. Και εγω εχω 27 αδικαιολογητες ενω εχω δικαιολογησει 10.. θα με καψει η υπευθυνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι καθε δυο μερες πρεπει να τις δικαιολογεις. Και εγω εχω 27 αδικαιολογητες ενω εχω δικαιολογησει 10.. θα με καψει η υπευθυνη!

Κάθε δυο μέρες? Εγώ ξέρω ότι μπορείς να φέρεις δικαιολογητικό μέχρι δέκα μέρες αφού επιστρέψεις από την "ασθένεια" σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top