Απορίες σχετικά με το σπίτι

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο ιδιοκτήτης δεν επιτρέπεται να κρατάει κανένα κλειδί. Συνήθως κρατάνε για ευνόητους λόγους αντικλείδι (και δεν ενημερώνουν καν τον ενοικιαστή) όταν η πόρτα όταν είναι θωρακισμένη γιατί ο μοναδικός τρόπος για να ανοιχθεί μετά είναι με καταστραοφή της. Προφανώς κάποιος προηγούμενος ενοικιαστής έχασε τα κλειδιά του την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να την ξαναπάθει.

Δεν χρειάζεται να φοβόσαστε τον ιδιοκτήτη μήπως μπει στο σπίτι "δεν πρόκειται να το κάνει" αλλά τους προηγούμενους ενοικιαστές. Δεν ξέρετε πόσους και ποιους ενοικιαστές έχει αλλάξει το σπίτι που πρόκειται να νοικιάσετε και φυσικά ο ιδιοκτήτης δεν είναι υποχρεωμένος να αλλάζει κλειδαριές με κάθε νέο ενοικιαστή. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να αλλάξετε κλειδαριά και να δώσετε το κλειδί σας σε ένα συγγενικό σας πρόσωπο.

Το να ζητάτε όλα τα κλειδιά από τον ιδιοκτήτη είναι ανούσιο α) Δεν σας εγγυάται κανένας ότι δεν έχει άλλο κλειδί "τις περισσότερες φορές έχει κι ας σας λέει το αντίθετο όπως μου έχει πει ένα μεσίτης που ρώτησα" β) Αντικλείδι μπορεί να έχουν όλοι οι προηγούμενοι ενοικιαστές.

Mπορεί να άλλαξε κλειδαριά και να έδωσε αντικλείδι της νέας κλειδαριάς. ;)
Αν θέλει κάποιος να σου κάνει κακό, όπως να σου κλέψει κάτι, θα το κάνει είτε έχει κλειδί είτε όχι. ;)

Όταν πήγαινα 2ο έτος διέρρηξαν την πολυκατοικία όπου έμεναν. Εγώ έμενα πρώτο όροφο και ο ιδιοκτήτης είχε βάλει θωρακισμένη πόρτα. Μπήκαν σε 2 διαμερίσματα του πρώτου ορόφου και σε 1 του δεύτερου. Όλα τα διαμερίσματα που διέρηξαν είχαν παλιές κλειδαριές και βούτηξαν και 2 αυτοκίνητα. Αν ο επίδοξος διαρρήκτης δει ότι έχει δύσκολη πόρτα θα πάει στο γείτονα...

Για να είσαι ασφαλής σε διαμέρισμα σε σημαντικό βαθμό 2 πράγματα χρειάζονται. Θωρακισμένη πόρτα και συναγερμό (που να είναι ορατή η σειρήνα του από το μπαλκόνι). Δεν είναι χαζός ο διαρρήκτης. Δεν θα ρισκάρει να πάει σε σένα θα πάει στο εύκολο θύμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
και για να αλλαξεις κλειδαρια δεν θα πρεπει να ρωτησεις τον ιδιοκτητη?
παντως θα ηταν πιο σωστο να αλλαζε κλειδαρια ο ιδιοκτητης καθε φορα που εμπαινε αλλος ενοικιαστης :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
και για να αλλαξεις κλειδαρια δεν θα πρεπει να ρωτησεις τον ιδιοκτητη?
παντως θα ηταν πιο σωστο να αλλαζε κλειδαρια ο ιδιοκτητης καθε φορα που εμπαινε αλλος ενοικιαστης :/:

Όχι, γιατί να τον ρωτήσεις; Τι τον νοιάζει; Αυτός θα μένει εκεί;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγω οταν εκλεισα το σπιτι μου ειπε η ιδια η ιδοκτητρια οτι θα την αλλαζε την κλειδαρια(οπως και εγινε) και μου εδωσε ολα τα αντικλειδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
και για να αλλαξεις κλειδαρια δεν θα πρεπει να ρωτησεις τον ιδιοκτητη?
παντως θα ηταν πιο σωστο να αλλαζε κλειδαρια ο ιδιοκτητης καθε φορα που εμπαινε αλλος ενοικιαστης :/:

Συνήθως έτσι γίνεται. Ποτέ δεν ξέρεις αν ο ενοικιαστής σου επέστρεψε όλα τα κλειδιά ή ποιος άλλος μπορεί να έχει κλειδιά. Εμείς τουλάχιστον έτσι κάνουμε και ελπίζω οι περισσότεροι. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Και αν είναι ήδη θωρακισμένη τι κάνουμε;Απλά ελπίζουμε να μην γίνει καμιά στραβή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Και αν είναι ήδη θωρακισμένη τι κάνουμε;Απλά ελπίζουμε να μην γίνει καμιά στραβή;

υποθετω.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_90

Νεοφερμένος

Ο ilias_90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οικονομικά τι συμφέρει περισσότερο: Σπίτι με ηλεκτρικό καλοριφέρ που το καλοκαίρι θα λειτουργεί και ως κλιματιστικό ή με πετρέλαιο και αυτονόμη θέρμανση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
και για να αλλαξεις κλειδαρια δεν θα πρεπει να ρωτησεις τον ιδιοκτητη?
παντως θα ηταν πιο σωστο να αλλαζε κλειδαρια ο ιδιοκτητης καθε φορα που εμπαινε αλλος ενοικιαστης :/:

Όχι βέβαια. Την αλλάζεις, και πριν φύγεις του βάζεις την παλιά. Απλά πράγματα.;)

Οικονομικά τι συμφέρει περισσότερο: Σπίτι με ηλεκτρικό καλοριφέρ που το καλοκαίρι θα λειτουργεί και ως κλιματιστικό ή με πετρέλαιο και αυτονόμη θέρμανση???

Εξαρτάται. Το καλοριφέρ τι απόδοση έχει ως ψυκτικό; Και αν έχεις αυτόνομη θέρμανση το καλοκαίρι τι κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_90

Νεοφερμένος

Ο ilias_90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εξαρτάται. Το καλοριφέρ τι απόδοση έχει ως ψυκτικό; Και αν έχεις αυτόνομη θέρμανση το καλοκαίρι τι κάνεις;

Έστω οτι το καλοριφέρ έχει την μέση απόδοση.Το καλοκαίρι τι κάνω αν δεν έχω κλιματιστικό εννοείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Για το χειμώνα θα έχεις πχ αυτόνομη θέρμανση. Το καλοκαίρι τι θα κάνεις;

Νομίζω πάντως πως το ηλεκτρικό καλοριφέρ καίει πιο πολύ από την αυτόνομη θέρμανση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
εμένα το διαμέρισμα μου είναι καινούργιο... πρώτος εγώ μπαίνω... αντικλείδι έχει ο μεσίτης που μας βοήθησε, αλλα και συγγενικά πρόσωπα... τί προτείνετε να κάνω...????? :worry::worry::worry::worry::worry: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγω οταν εκλεισα το σπιτι μου ειπε η ιδια η ιδοκτητρια οτι θα την αλλαζε την κλειδαρια(οπως και εγινε) και μου εδωσε ολα τα αντικλειδια
καλύτερα μόνος (εννοώ να έπαιρνες εσύ τον κλειδαρά)..είπε ότι τα έδωσε όλα ή το είδες μόνος σου ; αν το 2ο οκ..αλλά για το 1ο έχω κάποιες επιφυλάξεις..ίσως φαίνεται πολύ ακραίο αλλά ποτέ δεν ξέρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Έστω οτι το καλοριφέρ έχει την μέση απόδοση.Το καλοκαίρι τι κάνω αν δεν έχω κλιματιστικό εννοείς?

  1. Το κλιματιστικό είναι ανθυγιεινό για να το έχεις ως θέρμανση για τον χειμώνα. Προτιμάς την πολυτέλεια ή την υγεία σου? Σκεψου!
  2. Έχετε μάθει σε πολλές πολυτέλειες, άκου κλιματιστικό απαραίτητο για φοιτητή... Βεντάλια φίλε μου και πολλά υγρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καλημέρα. Ηθελα να ρωτήσω τους πιό παλιούς άν ξέρουν

Εχω περάσει θεσσαλονίκη και θα πάω να νοικιάσω σπίτι. Εστω το συμβόλαιο είναι για 2 χρόνια.
Ας πούμε ότι σε 1 χρόνο θέλω να φύγω και ενημερώνω τον ιδιοκτήτη και φεύγω.

Πως καλυπτόμαστε έναντι κάποιου κακόβουλου ιδιοκτήτη που πχ. σε 3-4 μήνες αφού έχουμε φύγει μας κάνει κάποια αγωγή ότι χρωστάμε αυτά τα νοίκια των 3-4 μηνών?

Σε λογιστή που ρωτήσαμε μας είπε ότι στο ηλεκτρονικό συμβόλαιο ενοικίασης γίνεται μόνο η αρχική μίσθωση.

Μήπως τον βάζουμε τον ιδιοκτήτη να μας υπογραψει κάποιο χαρτί?
Μήπως στο αρχικό συμβόλαιο βάζουμε όρο ότι μπορεί να φύγουμε πιό νωρίς από την λήξη,άν τον ειδοποιήσουμε εγγράφως πχ. 2 μήνες πρίν?

Εχει τύχει σε κανέναν σας παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία,αυτό που ξέρω είναι ότι αυτά τα συμβόλαια είναι για να προστατεύουν τον ενοικιαστή.Οπότε δε φαντάζομαι να έχεις θέμα αν θελήσεις να φύγεις νωρίτερα,αρκεί βέβαια να ενημερώσεις. (Οι περισσότεροι δέχονται συμβόλαια και για ένα χρόνο πάντως,και είναι πιο ασφαλές κατά τη γνώμη μου,γιατί θα είσαι καινούρια,μπορεί να μη σ' αρέσει η περιοχή ή κάτι άλλο και να θελήσεις ν' αλλάξεις σ' ένα χρόνο..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή έχω ακούσει πολλές εξωφρενικές περιπτώσεις που ζητούν να τους πληρώσεις τα ενοίκια μέχρι τη λήξη του συμβολαίου και αρκετοί προχωρούν δικαστικά και επειδή όλοι καλοί φαίνονται στην αρχή αλλά όταν τους λες ότι θα φύγεις αλλάζουν πρόσωπο, καλό θα είναι να μπει σαν όρος στο συμβόλαιο για να είσαι ήσυχος. Βέβαια από ο,τι ξέρω αν φύγεις πριν τη λήξη του συμβολαίου, δεν σου επιστρέφεται η εγγύηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Επειδή έχω ακούσει πολλές εξωφρενικές περιπτώσεις που ζητούν να τους πληρώσεις τα ενοίκια μέχρι τη λήξη του συμβολαίου και αρκετοί προχωρούν δικαστικά και επειδή όλοι καλοί φαίνονται στην αρχή αλλά όταν τους λες ότι θα φύγεις αλλάζουν πρόσωπο, καλό θα είναι να μπει σαν όρος στο συμβόλαιο για να είσαι ήσυχος. Βέβαια από ο,τι ξέρω αν φύγεις πριν τη λήξη του συμβολαίου, δεν σου επιστρέφεται η εγγύηση.

Η εγγύηση δεν σου επιστρέφεται απλά με αυτήν πληρώνεις τον τελευταίο μήνα πχ. αν φύγεις 30/6 πληρώνεις τον Μαιο και ο Ιούνιος πληρώνεται με την εγγύηση.
Οσο για το ότι αλλάζουν πρόσωπο συμφωνώ.

Τι λέτε,θα δεχτουν να μπεί όρος ότι μπορώ να φύγω πρίν την λήξη άν ειδοποιήσω εγγράφως 2 μήνες πρίν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η εγγύηση δεν σου επιστρέφεται απλά με αυτήν πληρώνεις τον τελευταίο μήνα πχ. αν φύγεις 30/6 πληρώνεις τον Μαιο και ο Ιούνιος πληρώνεται με την εγγύηση.
Οσο για το ότι αλλάζουν πρόσωπο συμφωνώ.

Τι λέτε,θα δεχτουν να μπεί όρος ότι μπορώ να φύγω πρίν την λήξη άν ειδοποιήσω εγγράφως 2 μήνες πρίν?

΄Εχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα της κρίσης δεν θα σου αρνηθούν αυτόν τον όρο στο συμβόλαιο. Για το θέμα της εγγύησης υπάρχει δυστυχώς λανθασμένη εντύπωση για το τι ισχύει. Η εγγύηση καταβάλλεται υπό μορφή ασφάλισης στον ιδιοκτήτη για την περίπτωση που ο ενοικιαστής δεν τηρήσει τους όρους του συμφωνητικού. Κατά την αποχώρηση του ενοικιαστή του επιστρέφεται μόνο αν το ακίνητο παραδοθεί στην κατάσταση που το παρέλαβε και όταν εκκαθαριστούν όλες οι εκκρεμείς οικονομικές εκκρεμότητες. Αν υπάρχουν ζημιές στο σπίτι, σου αφαιρείται το ποσό της αποκατάστασής τους όπως επίσης τα κοινόχρηστα, οι λογαριασμοί, μπορεί να μην έχουν έρθει την ημέρα που θα φύγεις οπότε παρακρατείται η εγγύηση και γίνεται εκκαθάριση αυτών που πρέπει να πάρεις όταν πληρωθούν όλα. Η πληρωμή του τελευταίου μήνα με την εγγύηση είναι λάθος σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν, άσχετα αν πολλοί το κάνουν και ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να το αρνηθεί (ειδικά αν πέσεις σε περίπτωση ιδιοκτήτη που έχει πικρά πείρα από ενοικιαστές που του άφησαν το σπίτι μπάχαλο και τους λογαριασμούς απλήρωτους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η εγγύηση δεν σου επιστρέφεται απλά με αυτήν πληρώνεις τον τελευταίο μήνα πχ. αν φύγεις 30/6 πληρώνεις τον Μαιο και ο Ιούνιος πληρώνεται με την εγγύηση.
Οσο για το ότι αλλάζουν πρόσωπο συμφωνώ.

Τι λέτε,θα δεχτουν να μπεί όρος ότι μπορώ να φύγω πρίν την λήξη άν ειδοποιήσω εγγράφως 2 μήνες πρίν?

Κοιτα να δεις, εξαρταται στον ιδιοκτητη που θα πεσεις. Εμεις για παραδειγμα που εχουμε ενα μικρο σπιτι, αν καποιος ειναι ειλικρινης απο την αρχη και ειδοποιησει εγκαιρως, δεν θα τον κρεμασουμε ουτε θα τον κυνηγησουμε δικαστικα. Δυστυχως ο νομος προστατευει κυριως τον ενοικιαστη και οχι τον ιδιοκτητη. Αν θες να εισαι ευελικτος με το ποτε θα φυγεις, φροντισε να εχεις καλες σχεσεις με τον ιδιοκτητη. Οσο για αυτο που λες για την εγγυηση, γινεται οταν ο ιδιοκτητης την επιστρεφει, οποτε απο το να ανταλλασουν τα λεφτα, τα κλεινουν στο νοικι. Ο ιδιοκτητης ομως εχει καθε δικαιωμα να μη το δεχτει αυτο και να σου ζητησει να πληρωσεις κανονικα το νοικι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top