Απορίες και πληροφορίες για τα ΙΕΚ

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Από το ΙΕΚ μετά από 2 έτη σπουδών με μαθήματα (15 εβδομάδες/εξάμηνο) και 6 μήνες πρακτική (ή, εναλλακτικά, μαθητεία) αποκτάς ΒΕΚ (2,5 έτη μαζί με την πρακτική). Αυτό δεν μετράει (ούτε βαθμούς φέρει).

Αυτό που μετράει στο όλον (και ο βαθμός του) είναι η επιτυχία στην Πιστοποποίηση (εξετάσεις πανελλαδικού χαρακτήρα θεωρητικού και πρακτικού τύπου, που περιμένεις πότε θα εκδοθεί η διενέργειά του από τον ΕΟΠΠΕΠ και στο μεσοδιάστημα διαβάζεις/προετοιμάζεσαι για αυτές) και τότε καθίστασαι Διπλωματούχος ΙΕΚ.

Σε "δύσκολη" θέση έχει περιέλθει ο εν λόγω θεσμός μιας και τελευταία ο πτυχιούχος ΕΠΑΛ με 9μηνη μαθητεία & πιστοποίηση ανεβαίνει στο επίπεδο 5 (και έξτρα 150 μόρια στο δημόσιο για θέσεις ΔΕ), ενώ για αυτά (150άρι και 5 ΕΠΠ) ο διπλωματούχος ΙΕΚ τα αποκτά μετά από 3έτη σπουδές (προφανώς δεν είναι ίδια μεταξύ τους και υπάρχει αδικία, το επίπεδο δυσκολίας εξετάσεων πιστοποίησης δεν είναι το ίδιο μεταξύ τους, επίσης).
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
τι εννοεις μ αυτο;

Ότι οι εξετάσεις για την πιστοποίηση από ένα ΙΕΚ και οι εξετάσεις κατά το 4ο έτος μαθητείας των ΕΠΑΛ δεν είναι ισοδύναμες, αλλά παρέχουν τις ίδιες (σχεδόν) δυνατότητες.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Ότι οι εξετάσεις για την πιστοποίηση από ένα ΙΕΚ και οι εξετάσεις κατά το 4ο έτος μαθητείας των ΕΠΑΛ δεν είναι ισοδύναμες, αλλά παρέχουν τις ίδιες (σχεδόν) δυνατότητες.
ναι αυτο με μπερδεψε και στην προηγουμενη απαντηση σου.. ειχα την εντυπωση οτι οι εξετασεις για την πιστοποιηση ειναι ιδιες για ολους.. εκτος κι αν εννοεις διαφορετικου ειδους πιστοποιηση κι οχι την κρατικη;
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
τι εννοεις μ αυτο;

Οι εξετάσεις πιστοποίησης για τον πτυχιούχο ΕΠΑΛ+μαθητεία δεν είναι στον ίδιο βαθμό δυσκολίας με τις εξετάσεις πιστοποίησης κατόχου ΒΕΚ+πρακτική/μαθητεία από ΙΕΚ, παρόλο που αμφότεροι θα θεωρούνται επίπεδο 5.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Οι εξετάσεις πιστοποίησης για τον πτυχιούχο ΕΠΑΛ+μαθητεία δεν είναι στον ίδιο βαθμό δυσκολίας με τις εξετάσεις πιστοποίησης κατόχου ΒΕΚ+πρακτική/μαθητεία από ΙΕΚ, παρόλο που αμφότεροι θα θεωρούνται επίπεδο 5.
α μαλιστα~ ευχαριστω για την διευκρινιση ^^
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Η πρακτική άσκηση των ΙΕΚ είναι έμμισθη;
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Η πρακτική άσκηση των ΙΕΚ είναι έμμισθη;
Εξαρτάται το αντικείμενο των σπουδών/μαθητείας. Τυπικά η πρακτική γίνεται χωρίς μισθό . Για παράδειγμα αρκετά γυμναστήρια συνηθίζουν να προσλαμβάνου πρακτικάριους αμισθί και δουλεύουν έτσι τις επιχειρήσεις τους. Στον τουρισμό ας πούμε δίνουν περίπου το ήμισυ του κανονικού μισθού. (Συνηθως)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Η πρακτική άσκηση των ΙΕΚ είναι έμμισθη;
Αμοιβομενη πρακτικη εχουν τα Πανεπιστημια ( 500+€ οι 2 μηνες) τα πληρωνει το πανεπιστημιο.
Τα ταξιδια των ΑΕΝ οπου τα πληρωνει ο εφοπλιστης και τα παιρνει πισω απο το Υπουργειο ναυτηλιας ( 800 € το μηνα x 6 μηνες)
Και η μαθητεια των Επαλ που δεν ξερω ποιος πληρωνει.
Η πρακτικη των ΙΕΚ μοιαζει με την μαθητεία Επαλ αλλα των Επαλ ειναι ελεγχομενη , περνα ο δασκαλος απο την επιχειρηση και ελεγχει.
Των ΙΕΚ ειναι φρι και απληρωτη απο το δημοσιο , οτι δωσει ο εργοδοτης αν δωσει.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Άλλο το πλαίσιο πρακτικής άσκησης, άλλο το αντίστοιχο της μαθητείας.
 

Gorgina_srk

Νεοφερμένος

Η Gorgina_srk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω όσοι φοιτούν σε ΙΕΚ δεν δικαιούνται εκπτώσεις ως φοιτητές
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω όσοι φοιτούν σε ΙΕΚ δεν δικαιούνται εκπτώσεις ως φοιτητές
Δεν πάω σε ΙΕΚ αλλά επειδή έχω μια φίλη που σπουδάζει σε Δ.ΙΕΚ στην ειδικότητα Βρεφονηπιοκομίας από ο,τι ξέρω θεωρείται σπουδάστρια και όχι φοιτήτρια.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω όσοι φοιτούν σε ΙΕΚ δεν δικαιούνται εκπτώσεις ως φοιτητές
Δυστυχώς όχι,όσο καιρό ήμουν σε ΔΙΕΚ δεν πήραμε τίποτα. Εκτός από το επίδομα ανεργίας που μπορούσαμε να πάρουμε (γιατί θεωρείται κατάρτιση).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Μισο εισιτήριο δεν εχουν?
 

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
καλα εγω μεχρι περσυ που ημουν σε διεκ στη Θεσσαλονίκη μονο που δεν μας εβριζαν στον οασθ οταν τους ζητουσαμε τη μειωμένη μηνιαία καρτα. Εννοείται δεν μας εδιναν και τα παιδια αναγκαζοντουσαν να παρουν την ολοκληρη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
καλα εγω μεχρι περσυ που ημουν σε διεκ στη Θεσσαλονίκη μονο που δεν μας εβριζαν στον οασθ οταν τους ζητουσαμε τη μειωμένη μηνιαία καρτα. Εννοείται δεν μας εδιναν και τα παιδια αναγκαζοντουσαν να παρουν την ολοκληρη
Καλλιοπη επειδη υπαρχει καπου γραμμενο δεν σημαίνει οτι το εστερνιζονται κιολας.
Ελπιζω τωρα με την φορα που εχει παρει η κυρια για τα ΙΕΚ να τα βαλει και στο συστημα ταυτοτητων ΑΕΙ να ανασανουν τα παιδια.
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
καλα εγω μεχρι περσυ που ημουν σε διεκ στη Θεσσαλονίκη μονο που δεν μας εβριζαν στον οασθ οταν τους ζητουσαμε τη μειωμένη μηνιαία καρτα. Εννοείται δεν μας εδιναν και τα παιδια αναγκαζοντουσαν να παρουν την ολοκληρη
Λυπάμαι πολύ για αυτό. Όμως αφού είδατε πως καταπατούνται τα δικαιώματα σας μήπως έπρεπε να κάνετε κάτι; Να πάτε όλοι μαζί να το καταγγείλετε; Αν αφήνουμε τους άλλους ελεύθερους να μας εκμεταλλεύονται θα το κάνουν.
 

Gorgina_srk

Νεοφερμένος

Η Gorgina_srk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Υπάρχουν που το έχω ψάξει λίγο κάτι σαν πάσο που μπορούν να βγάλουν κι όσοι φοιτούν σε Δ.ιεκ ή σε ιδιωτικό η μια είναι η κάρτα isic αλλά χρειάζεται βεβαίωση σπουδών και λέει ότι ισχύει ουσιαστικά απο σήμερα κουλό μεν γιατί την βεβαίωση σπουδών δεν την βγάζουν τόσο νωρίς και η άλλη που βρήκα ήταν η ευρωπαϊκή κάρτα των νέων του υπουργείου παιδείας
 

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Υπάρχουν που το έχω ψάξει λίγο κάτι σαν πάσο που μπορούν να βγάλουν κι όσοι φοιτούν σε Δ.ιεκ ή σε ιδιωτικό η μια είναι η κάρτα isic αλλά χρειάζεται βεβαίωση σπουδών και λέει ότι ισχύει ουσιαστικά απο σήμερα κουλό μεν γιατί την βεβαίωση σπουδών δεν την βγάζουν τόσο νωρίς και η άλλη που βρήκα ήταν η ευρωπαϊκή κάρτα των νέων του υπουργείου παιδείας
αυτο το πασο το βγαζαμε τελη μαρτη και ισχυε μεχρι ιουνη οποτε δεν λεει και πολλα..
Ηταν ολόιδιο με το πασο που βγαζουν τα παιδια λυκειου για το λεωφορειο που παιρνουν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top