Απορίες και πληροφορίες για τα ΙΕΚ

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Α αυτο ειναι καινουργιο , τωρα εκανε τον νομο.
Προφανως το υπουργειο θα ειναι υπεύθυνο να παρει τα λευτα απο το εσπα και να τα δωσει στα παιδια.
Κατι αναλογο που κανουν τα πανεπιστημια και στα δινουν μετα απο 8 μηνες.
Οποτε αυτο ειναι αρμοδιο να τα βρει με το εσπα
Ναι ναι! Από τον Αύγουστο του 21 είναι. Συνεπώς από την στιγμή που κάποιος ξεκινάει την πρακτική του από τον Αύγουστο του 21 και έπειτα είναι δικαιούχος αμειβόμενης πρακτικής, έτσι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Ναι ναι! Από τον Αύγουστο του 21 είναι. Συνεπώς από την στιγμή που κάποιος ξεκινάει την πρακτική του από τον Αύγουστο του 21 και έπειτα είναι δικαιούχος αμειβόμενης πρακτικής, έτσι;
Καπως ετσι, η εναρξη της πρακτικης εχει φασαρια, εκδοση μητρωου ασφαλισης εφκα , υπογραφη συμβασης μεταξυ ιεκ και εργοδοτου , οποτε θα ξερεις ποτε ακριβως ξεκινα και απο ποτε μετρουν τα χρηματα.
Το ποτε θα τα παρεις ειναι αγνωστο, εκτος και το κανουν οπως τις ΑΕΝ , στα δινει ο εργοδοτης και τα παιρνει μετα απο το υπουργειο μετα, αλλα χλωμο.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Καπως ετσι, η εναρξη της πρακτικης εχει φασαρια, εκδοση μητρωου ασφαλισης εφκα , υπογραφη συμβασης μεταξυ ιεκ και εργοδοτου , οποτε θα ξερεις ποτε ακριβως ξεκινα και απο ποτε μετρουν τα χρηματα.
Το ποτε θα τα παρεις ειναι αγνωστο, εκτος και το κανουν οπως τις ΑΕΝ , στα δινει ο εργοδοτης και τα παιρνει μετα απο το υπουργειο μετα, αλλα χλωμο.
Έχει ξεκινήσει η πρακτική του ήδη από τον Δεκέμβριο. Δεν παίζει να τα δίνει ο εργοδότης με τιποτα
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Παιδιά μια γνωστή μου σκέφτεται να πάει για βοηθός σε βρεφονηπιακό βαθμό...γιατί της αρέσει να ασχολείται με τα παιδιά και λέει ότι έχει τρελή απορρόφηση πια... ισχύει;;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Παιδιά μια γνωστή μου σκέφτεται να πάει για βοηθός σε βρεφονηπιακό βαθμό...γιατί της αρέσει να ασχολείται με τα παιδιά και λέει ότι έχει τρελή απορρόφηση πια... ισχύει;;
Εννοείς να εργαστεί ή να πάει σε ΙΕΚ σε αυτήν την ειδικότητα ??
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το αν έχει τρελή απορρόφηση πλέον δεν το ξέρω. Διότι τα τελευταία χρόνια ειδικά ακούω πολλούς να πηγαίνουν σε ΙΕΚ για βοηθοί βρεφονηπιοκόμου. Ίσως βρουν εύκολα να κάνουν την πρακτική τους, αλλά κατά τα άλλα για μόνιμη δουλειά κάπου, χλωμό. Πάντως αν τελικά το αποφασίσει εγώ προτείνω ιδιωτικό, ως έναν βαθμό είναι πιο οργανωμένα και σε βοηθάνε σε θέμα πρακτικής κτλ.

Πάντως θα μπορούσε να δώσει και Πανελλήνιες, δεν χάνει κάτι. Θα έχει πιο σίγουρη αποκατάσταση τουλάχιστον.
 

MART

Νεοφερμένος

Η MART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχω τελειώσει την ειδικότητα Δ.Ο.Σ.Ε. το 2008, έχω κάνει πρακτική, έχω πάρει το ΒΕΚ αλλά δεν πήγα να δώσω τις εξετάσεις πιστοποίησης όσο τα είχα "φρέσκα" . Μετά από τόσα χρόνια αποφάσισα να δώσω για την πιστοποίηση, που μπορώ να βρω τις ερωτήσεις; (.....ίσως και τις απαντήσεις;;;). Ευχαριστώ!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Έχω τελειώσει την ειδικότητα Δ.Ο.Σ.Ε. το 2008, έχω κάνει πρακτική, έχω πάρει το ΒΕΚ αλλά δεν πήγα να δώσω τις εξετάσεις πιστοποίησης όσο τα είχα "φρέσκα" . Μετά από τόσα χρόνια αποφάσισα να δώσω για την πιστοποίηση, που μπορώ να βρω τις ερωτήσεις; (.....ίσως και τις απαντήσεις;;;). Ευχαριστώ!
Καλημέρα !
Υπάρχουν αντίστοιχα βιβλία .
Τι ειδικότητα είναι αυτή γραψτην ολόκληρη
 

MART

Νεοφερμένος

Η MART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα !
Υπάρχουν αντίστοιχα βιβλία .
Τι ειδικότητα είναι αυτή γραψτην ολόκληρη
καλημέρα, Διοικητικό και Οικονομικό Στέλεχος Επιχειρήσεων, είναι με το παλιό "καθεστώς" ειδικοτήτων
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

MART

Νεοφερμένος

Η MART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
https://www.politeianet.gr/books/97...nou-stelechos-dioikisis-kai-oikonomias-323086


Ορίστε ένα . Υπάρχουν και άλλα .
Μπορείτε να το παραγγείλετε από ένα βιβλιοπωλείο στη περιοχή σας ή να το αγοράσετε απευθείας από την πολιτεία
Σας ευχαριστώ πολύ , θα το παραγγείλω άμεσα
θα ήθελα να σας ρωτήσω ακόμη, αν δώσω εξετάσεις, δίνω την ειδικότητα που είχα κάνει ή σε αυτή που έχει αλλάξει; και μετά από τόσα χρόνια χωρίς επαφή με το αντικείμενο, στο πρακτικό μέρος τι γίνεται; μπορώ να κάνω κάποια μαθήματα κάπου; πχ στο διεκ που πήγαινα;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ , θα το παραγγείλω άμεσα
θα ήθελα να σας ρωτήσω ακόμη, αν δώσω εξετάσεις, δίνω την ειδικότητα που είχα κάνει ή σε αυτή που έχει αλλάξει; και μετά από τόσα χρόνια χωρίς επαφή με το αντικείμενο, στο πρακτικό μέρος τι γίνεται; μπορώ να κάνω κάποια μαθήματα κάπου; πχ στο διεκ που πήγαινα;
Δε γνωρίζω πάραπανω δυστυχώς!!! Τηλεφωνήστε στο διεκ που πηγαίνατε κ θα σας πουν !
 

MART

Νεοφερμένος

Η MART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν βιβλία για τις εξετάσεις της πιστοποίησης...γνωρίζετε κάτι γι' αυτό;
Ναι εννοείται πως αλλιώς μαθαίνουν 300-400 ερωτήσεις ?

Η κάθε ειδικότητα έχει το δικό της .
Απλά πατάς την ειδικότητα στο google κ δίπλα γράφεις" απαντήσεις ΕΟΠΠΕΠ"
Και το παραγγέλνεις από το ίντερνετ ή από το βιβλιοπωλείο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Ναι εννοείται πως αλλιώς μαθαίνουν 300-400 ερωτήσεις ?

Η κάθε ειδικότητα έχει το δικό της .
Απλά πατάς την ειδικότητα στο google κ δίπλα γράφεις" απαντήσεις ΕΟΠΠΕΠ"
Και το παραγγέλνεις από το ίντερνετ ή από το βιβλιοπωλείο.
Για πες σε παρακαλω εσυ που γνωριζεις το θεμα στην εξης απορια μου:
Πως γινεται να δινεις σε γνωστα, σταθερα και δημοσιευμένα θεματα και να περνα μονο το 30-35%
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Για πες σε παρακαλω εσυ που γνωριζεις το θεμα στην εξης απορια μου:
Πως γινεται να δινεις σε γνωστα, σταθερα και δημοσιευμένα θεματα και να περνα μονο το 30-35%
Δεν είχα ιδέα ότι το ποσοστό επιτυχίας ήταν αυτό ..
Μπορείς να μου στείλεις το σύνδεσμο που το διαβάσες;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top