Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αμφιταλαντευόμουνα και γω προπερσυ μεταξύ μοριακής βιολογίας και βιολογικού και αφού είδα προγραμμα σπουδών ήρθα Αλεξανδρούπολη είδα τις εγκαταστασεις (ολοκαίνουργιες) αποφάσισα ότι αυτό ήθελα.Στην τρίτη λυκείου επειδή άρχισα να έχω αμφιβολίες ρώτησα τον GNR για περισσότερες πληροφορίες.Ένα από τα πολλά που μου πρότεινε ήταν να απευθυνθώ σε κάποιον καθηγητή του τμήματος και να ρωτήσω.Μου σύστησε μάλιστα τον κύριο Νικόλαο Γλυκό αναπληρωτής καθηγητής υπολογιστικής βιολογίας- δομικής βιολογίας.Αφού τον ρώτησα να μου δώσει σαν καθηγητής ένα κίνητρο να έρθω στην σχολή που διδάσκει μου είπε κατά γράμμα(όποιος μου ζητήσει έχω και το mail του να δείξω):
"Επιστημη και ερευνα κανουμε -ή θα επρεπε να κανουμε- απο ερωτα, οχι απο
αναγκη. Θα πρεπει να διαλεξεις εκεινη τη σχολη της οποιας το γνωστικο
αντικειμενο σε γοητευει (και οχι εκεινη με τα καλυτερα ντουβαρια ή τα
μικροτερα ποσοστα ανεργιας των αποφοιτων της). Εαν καταφερεις να βρεις τι σε γοητευει, το τι νομιζουν ολοι οι υπολοιποι καθισταται περιττο"
Μετά απο αυτή την παράθεση δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω βγάλτε τα συμπεράσματα μόνοι σας. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGE5

Νεοφερμένος

Ο GEORGE5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ελεγα να μην σχολιάσω αλλα δεν μπορώ.Είμαι απόφοιτος του τμήματος Μοριακής Βιολογίας.Ασ σταματήσοyν όλοι οι πανάσχετοι να μιλάνε για το επίπεδο σπουδων της σχολής λέγοντας πως δεν είναι καλό. ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ!!!!!...Θα σας το τεκμηριώσω. Αυτή τη στιγμή κάνω μεταπτυχιακό στην Ιατρική Γενετική στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης. Σας πληροφορώ ,ειλικρινέστατα μιλώντας (ειμαστε 2 ατομα από αυτό το μικρό τμήμα για κάποιους,φέτος στο μεταπτυχιακό) και είμαστε στους 5 καλύτερους φοιτητές του μεταπτυχιακου με βάση τις επιδόσεισ μεχρι τώρα Distinction- Merit level για όσουσ γνωρίζοθν το σύστημα βαθμολόγησης των μεταπτυχιακών στο Ηνωμένο Βασίλειο (35 συνολικά φοιτητες φέτος).Καθημερινά βλέπω πως οι γνώσεις που πήρα στην Αλεξανδρούπολη όχι απλά ειναί τέλειες αλλά πολύ καλύτερες από αυτές αντίστοιχων τμημάτων της Αγγλίας βλέποντας το επίπεδο συμφοιτητών μου στο μεταπτυχιακο άλλων εθνικοτήτων πολλοί από αυτούς από Αγγλία,Καναδα,Κίνα κτλ. Μπορεί το τμήμα να μην έχει τιs μεγαλοπρεπείς εγκαταστασεις αλλά έχει ψυχή. Οι καθηγητές του είναι οι περισσότεροι τέλειοι, νέοι άνθρωποι με όρεξη για δουλειά και όχι καρεκλοκένταυροι. Επίσης δεν υπάρχει το θέμα δοσοληψίας βαθμών που παρατηρείται σε μεγάλα τμήματα Αθηνών -Θεσσάλονικής που όλοι έχοθμε ακούσε πρώτον γιατι οι καθηγητέ είναι ακέραιοι και δεύτετρον είναι πολύ κλειστή η κοινωνια του τμήματος που αυτό θα γίνόταν γνωστό την αμέσως επόμενη μέρα. Κλείνοντας θα ηθελα να τονίσω πως έκανα 5 αιτήσεις για μεταπτυχιακα στο Ηνωμένο Βασίλειο (Newcastle,UCL,Aberdeen,Metropolitan,Glasgow) έγιαν δεκτόσ σε όλα παρόλο που ήμουν (από αυτό το άθλιο όπωσ λένε οι άσχετοι τμήμα). Διάλεξα το Glasgow γιατι μου αρεσε περισσότερο το πρόγραμμα σπουδων. Σημασία έχει και η προσωπική προσπάθεια.Και στη ΝΑΣΑ να πας αν τα ξυνεις όλη μέρα στο τέλος θα πεις εντάξει μωρε δεν ειναι καλό το τμήμα. Γενικά στην Ελλάδα έχουμε την συνήθει κάθε τι καινουριο να το βαφτίζουμε χάλι και άχρηστο. Παντού επικρατεί ο νόμος της παλαιότητας...ότι πιο παλιο έιναι και κα πιό καλο...Αυτό το αναφέρω γιατι διάβασα καποια ποστ που αναφέρανε τις χρονίες ίδρυσης των Βιολόγικών επειδή εέινα παλαιότερα άρα και καλύτερα. Σε αυτούς απαντάω να πανε να γινουν μόνιμοι στο στρατό να τα ξύνουν καλύτερα γιατι μονο εκεί ισχύει ο νομος της παλαιότητας. Οι πολιτικοι μας ειναι όλοι ερείπια,οι κατεχοντεσ σημαντικές θέσεισ γενικότερα επίσης. Ε τουλαχιστον στο θέμα των επιστημών ας ακολουθήσουμε κάτι καινοτόμο. Τέλος να ξέρετε πως πρόβλημα στην αγορά εργασίας υπάρχει παντού όχι μόνο στην ΜΒ. Στην Ελλάδα υπάρχει σε μεγαλύτερο βαθμό λόγω αυτού που ανέφερα παραπα΄νω ότι δεν δινουν ευκαιρίες οι καρεκλοκένταθροι σε νέους επιστήμονες-επιστήμες.

Σημείωση: Σε καμία περιπτωση δεν λέω πως το τμήμα της ΜΒ έιναι καλύτερο από τα Βιολογικά ή το ανάποδο. Εξαρτάται τι θέλει να κάνει κανείς. Βέβαιωσ και ένας Βιoλόγος μπορεί να ασχοληθεί με την μοριακή Βιολογία(οι περισσότεροι καθηγητές του τμήματος είναι βιολογοι με μεταπτυχιακα και διδακτορικα στην μοριακή Βιολογια στο εξωτερικό).Απλά τότε δεν υπήρχε το τμήμα. Το τμήμα σου δίνει πολύ ισχυρότερες και συγκεκριμένες βάσεισ στην μοριακη και τη Γενετική από ότι ένα Βιολογικό. Συγκρίνετε τα προγράμματα σπουδων και θα καταλάβετε...Υπάρχουν βέβαια και κοινα μαθηματα μιας και οι 2 σχολές ασχολούνται με τις Βιοεπιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ελεγα να μην σχολιάσω αλλα δεν μπορώ.Είμαι απόφοιτος του τμήματος Μοριακής Βιολογίας.Ασ σταματήσοyν όλοι οι πανάσχετοι να μιλάνε για το επίπεδο σπουδων της σχολής λέγοντας πως δεν είναι καλό. ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ!!!!!...Θα σας το τεκμηριώσω. Αυτή τη στιγμή κάνω μεταπτυχιακό στην Ιατρική Γενετική στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης. Σας πληροφορώ ,ειλικρινέστατα μιλώντας (ειμαστε 2 ατομα από αυτό το μικρό τμήμα για κάποιους,φέτος στο μεταπτυχιακό) και είμαστε στους 5 καλύτερους φοιτητές του μεταπτυχιακου με βάση τις επιδόσεισ μεχρι τώρα Distinction- Merit level για όσουσ γνωρίζοθν το σύστημα βαθμολόγησης των μεταπτυχιακών στο Ηνωμένο Βασίλειο (35 συνολικά φοιτητες φέτος).Καθημερινά βλέπω πως οι γνώσεις που πήρα στην Αλεξανδρούπολη όχι απλά ειναί τέλειες αλλά πολύ καλύτερες από αυτές αντίστοιχων τμημάτων της Αγγλίας βλέποντας το επίπεδο συμφοιτητών μου στο μεταπτυχιακο άλλων εθνικοτήτων πολλοί από αυτούς από Αγγλία,Καναδα,Κίνα κτλ. Μπορεί το τμήμα να μην έχει τιs μεγαλοπρεπείς εγκαταστασεις αλλά έχει ψυχή. Οι καθηγητές του είναι οι περισσότεροι τέλειοι, νέοι άνθρωποι με όρεξη για δουλειά και όχι καρεκλοκένταυροι. Επίσης δεν υπάρχει το θέμα δοσοληψίας βαθμών που παρατηρείται σε μεγάλα τμήματα Αθηνών -Θεσσάλονικής που όλοι έχοθμε ακούσε πρώτον γιατι οι καθηγητέ είναι ακέραιοι και δεύτετρον είναι πολύ κλειστή η κοινωνια του τμήματος που αυτό θα γίνόταν γνωστό την αμέσως επόμενη μέρα. Κλείνοντας θα ηθελα να τονίσω πως έκανα 5 αιτήσεις για μεταπτυχιακα στο Ηνωμένο Βασίλειο (Newcastle,UCL,Aberdeen,Metropolitan,Glasgow) έγιαν δεκτόσ σε όλα παρόλο που ήμουν (από αυτό το άθλιο όπωσ λένε οι άσχετοι τμήμα). Διάλεξα το Glasgow γιατι μου αρεσε περισσότερο το πρόγραμμα σπουδων. Σημασία έχει και η προσωπική προσπάθεια.Και στη ΝΑΣΑ να πας αν τα ξυνεις όλη μέρα στο τέλος θα πεις εντάξει μωρε δεν ειναι καλό το τμήμα. Γενικά στην Ελλάδα έχουμε την συνήθει κάθε τι καινουριο να το βαφτίζουμε χάλι και άχρηστο. Παντού επικρατεί ο νόμος της παλαιότητας...ότι πιο παλιο έιναι και κα πιό καλο...Αυτό το αναφέρω γιατι διάβασα καποια ποστ που αναφέρανε τις χρονίες ίδρυσης των Βιολόγικών επειδή εέινα παλαιότερα άρα και καλύτερα. Σε αυτούς απαντάω να πανε να γινουν μόνιμοι στο στρατό να τα ξύνουν καλύτερα γιατι μονο εκεί ισχύει ο νομος της παλαιότητας. Οι πολιτικοι μας ειναι όλοι ερείπια,οι κατεχοντεσ σημαντικές θέσεισ γενικότερα επίσης. Ε τουλαχιστον στο θέμα των επιστημών ας ακολουθήσουμε κάτι καινοτόμο. Τέλος να ξέρετε πως πρόβλημα στην αγορά εργασίας υπάρχει παντού όχι μόνο στην ΜΒ. Στην Ελλάδα υπάρχει σε μεγαλύτερο βαθμό λόγω αυτού που ανέφερα παραπα΄νω ότι δεν δινουν ευκαιρίες οι καρεκλοκένταθροι σε νέους επιστήμονες-επιστήμες.

Σημείωση: Σε καμία περιπτωση δεν λέω πως το τμήμα της ΜΒ έιναι καλύτερο από τα Βιολογικά ή το ανάποδο. Εξαρτάται τι θέλει να κάνει κανείς. Βέβαιωσ και ένας Βιoλόγος μπορεί να ασχοληθεί με την μοριακή Βιολογία(οι περισσότεροι καθηγητές του τμήματος είναι βιολογοι με μεταπτυχιακα και διδακτορικα στην μοριακή Βιολογια στο εξωτερικό).Απλά τότε δεν υπήρχε το τμήμα. Το τμήμα σου δίνει πολύ ισχυρότερες και συγκεκριμένες βάσεισ στην μοριακη και τη Γενετική από ότι ένα Βιολογικό. Συγκρίνετε τα προγράμματα σπουδων και θα καταλάβετε...Υπάρχουν βέβαια και κοινα μαθηματα μιας και οι 2 σχολές ασχολούνται με τις Βιοεπιστήμες.

Eπιτελους, να και ενα ατομο που μιλαει τεκμηριωμενα και δεν προσπαθει να προπαγανδισει τη θεση του!! Οσοι λοιπον θελουν να ακολουθησουν το συγκεκριμενο κλαδο και δισταζουν, ας διαβασουν προσεχτικα τα παραπανω και αναλογα με το τι θελουν, ας κανουν μια ωριμη επιλογη... Το μονο σημειο που ωφειλω να επισημανω, ειναι ο,τι το κτηριο εχει πλεον μεταφερθει στο Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο και οι εγκαταστασεις του ειναι απλως αριστες (για τα ελληνικα δεδομενα παντα:P:P)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Amethyst

Νεοφερμένος

Ο Amethyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καταρχας να σας δωσω συγχαρητηρια για το εξαιρετο υφος σας:)!! Εγω μπορει να ειμαι ενας αμυαλος 18αρης (ειμαι σιγουρος πως εσεις στα 27 ειστε πολυ πιο ωριμη:P), αλλα πρωτον φροντιζω να μιλαω κοσμια και σε καμια περιπτωση επιθετικα στον αλλο, και δευτερον διαβαζω καλα τα λεγομενα του, πριν κατεβασω ενα λογιδριο χωρις βαση... Αν λοιπον διαβασετε καλυτερα τι λεω παραπανω, θα δειτε πως λεω χαρακτηριστικα αυτο "τονιζω πως δεν ειμαι σιγουρος"!! Αυτο ομως δε σας εμποδισε να μου απαντησετε με το αντιστοιχο ειρωνικο υφος "για πες μας αφου ξερεις, ποια ακριβως ειναι τα λιγοτερα δικαιωματα?"... Οποτε, λοιπον, ειναι καλο να βουταμε τη γλωσσα μας στο μυαλο και να προσεχουμε τα λεγομενα του αλλου, πριν ξεστομισουμε ο,τι μας κατεβει!! Και οσο για το αν μπορει ο Μοριακος Βιολογος να γινει καθηγητης, πλεον ναι, μπορει:)... Τα δικαιωματα υπογραφηκαν μετα τον τελαυταιο διαγωνισμο του Ασεπ, γι αυτο προφανως δε μπορουσατε να λαβετε μερος!! Απλως καντε λιγο υπομονη και θα δειτε πως εχουμε δικιο... Α, και κατι τελευταιο, εκ των πραγματων δε μπορουν ολοι οι ανθρωποι να γινουν καθηγητες!! Και δεν αναφερομαι μονο στις περιορισμενες θεσεις:P:P...



Πες τα foreverfreak.

Είναι απαράδεκτο επιστήμονες να μην ξέρουν να μιλήσουν με μετριοπάθεια, αλλά να μιλάνε σαν ιεροκήρυκες.

Λίγος σεβασμός δε βλάπτει Μαρία Π., εξάλλου αυτός δεν αποκτιέται όπως τα μόρια στο Δημόσιο, δηλδή με την ηλικία, αλλά με την αξία και την πολιτισμένη παρουσία καθενός. Με τέτοια δείγματα γραφής δηλαδή εσείς και 80 ετών να φτάσετε, δύσκολα θα κερδίσετε το σεβασμό του συνομιλητή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TSAMIS

Νεοφερμένος

Ο TSAMIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πολλά ζητήματα έχουν συζητηθεί αλλά αυτό που λείπει κυρίως είναι η γνώση και εμπειρία για :
α) Τι σημαίνει ΠΔ για επαγ δικαιώματα
β) Ποια είναι η κατάσταση στην αγορά εργασίας
γ) Τη δραστ/τα των επαγγελματικών φορέων

Γνωρίζω καλά τα Προγράμματα Σπουδών των τμημάτων ΜΒΓ, ΒΒ, ΒΕΤ και Βιολογικού και οι κριτικές κακώς εστιάζονται σε αυτά γιατί δεν είναι το κύριο πρόβλημα (θα συμφωνίσω οτι είναι καλό το επίπεδο με σημαντικές όμως ελλείψεις στα εργαστήρια ΟΛΩΝ των τμημάτων ιδιαίτερα των "νέων").

Τα κύρια προβλήματα (και αν χρειαστεί θα το αναλύσω) είναι:
α) Το ΔΕΠ των τμημάτων (παλιών και νεών) δεν έχει εργαστεί ΠΟΤΕ στα αντικείμενα που προσβλέπουν οι απόφοιτοι των τμημάτων!!! Έχει δηλαδή πλήρη απειρία απο τους όρους, προυποθέσεις και απαιτήσεις Λειτουργίας και Ϊδρυσης τέτοιων αντικειμένων, εργαστηρίων, δραστηριοτήτων. Πρόσθετα δεν φροντίζουν να διαμορφώσουν το status της επιστημονικής και επαγγελματικής οντότητας των αποφοίτων (σαν συνέπεια ίσως και της έλλειψης εμπειρίας τους)
β) Οι σύλλογοι, οι παρατάξεις και οι πολ φορείς δεν έχουν θέση για την κοινωνική διάσταση του ρόλου αυτών των αποφοίτων. Ουδέποτε όπως ξέρετε δεν καταγγέλθηκε το ότι οι τράπεζες βλαστοκυττάρων και τα εργαστήρια γενετικής λειτουργούν χωρίς άδεια!!! Οι μονάδες εξωσωματικής λειτουργούν ανεξέλεγκτα! Η 5 θεματική ειδικότητα Βιοπαθολογίας δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο. Η απαγόρευση ειδικότητας σε βιοεπιστήμονες δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο,....................................
γ) Η πολιτεία εδώ και 35 χρόνια και αντίστοιχα χρόνια για τα νέα τμήματα δεν έχει ετοιμάσει θεσμικό πλαίσιο αξιοποίησης αυτών των αποφοίτων, γιατί όλα τα κόμματα θα έρθουν σε ρήξη με τα εσωτερικά τους κατεστημένα.
Πρότασή μου: να είστε σε επικοινωνία με τους επαγγελματικούς/επιστημονικούς φορείς ("γενικούς" όπως η ΠΕΒ pev.gr , "ειδικούς" όπως ο ΣΙΓΕ sige.gr) και ας ενώσουμε τις δυνάμεις μας απέναντι σε ένα θεόρατο και αναχρονιστικό κατεστημένο που εξαιρετικά δύσκολα αλλάζει!
Πες τα foreverfreak.

Είναι απαράδεκτο επιστήμονες να μην ξέρουν να μιλήσουν με μετριοπάθεια, αλλά να μιλάνε σαν ιεροκήρυκες.

Λίγος σεβασμός δε βλάπτει Μαρία Π., εξάλλου αυτός δεν αποκτιέται όπως τα μόρια στο Δημόσιο, δηλδή με την ηλικία, αλλά με την αξία και την πολιτισμένη παρουσία καθενός. Με τέτοια δείγματα γραφής δηλαδή εσείς και 80 ετών να φτάσετε, δύσκολα θα κερδίσετε το σεβασμό του συνομιλητή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
πληγές ξύνεις..η αγάπη μου είναι αυτή η σχολή..είμαι θεωρητική..ΤΥΠΙΚΑ, μπορώ να περάσω..πρακτικά δε ξέρω κατά πόσο..αν δε τα καταφέρω να περάσω,θα πάω Αγγλία..
απο τις πιο όμορφες σχολές είναι :)

πιστεύω οτι θα έχει ανάπτυξη αρκετά μεγάλη ;)

γινεται να περασεις σε αυτην την σχολη απο θεωρητικη?????? :worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
γινεται να περασεις σε αυτην την σχολη απο θεωρητικη?????? :worry::hmm:

Νομίζω ότι μία κοπέλα είχε περάσει από θεωρητική. Δε γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με μόρια κλπ.. αλλά μπορώ να μάθω αν θες! Απαραίτητη είναι η γνώση καλής χημείας και φυσικά το ενδιαφέρον για θετικές επιστήμες.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
αρα αφου κανενας δεν αμφισβητει το επιπεδο σπουδων, μπορεις να μας πεις που μπορουμε να βρουμε δουλεια?
εχω διδακτορικο, με 6 δημοσιευσεις και υποτροφος Marie Curie, αφου εκανα το διδακτορικο μου στην ολλανδια.
στην ελλαδα 1) ευκαιρια να δουλεψεις σαν καθηγητης μεσω ασεπ ( που δεν χρειαζεται να κανεις ΜΒΓ διδακτορικα κτλ)
2) φαρμακευτικη εταιρεια, να λανασαρεις φαρμακα ( που δεν χρειαζεται να κανεις ΜΒΓ διδακτορικα κτλ)
3) ερευνητικα κεντρα χωρας (μεταδιδακτορικα) 20 θεσεις καθε χρονο με συμβασεις εργου, 980-1200 ευρω καθαρα (μετα το τελος συμβασης ανεργος) χρειαζεται διδακτορικο αλλα οχι απαραιτητα ΜΒΓ, στις ιδιες θεσεις υπαρχουν βιολογοι μεχρι και ΓΕΩΠΟΝΟΙ.
4) τεχνικοι σε εργαστηρια μικροβιολογων. (προτιμουνται ΤΕΙ, και δεν χρειαζεται ΜΒΓ)
αυτα ειναι ολα οσα εχω βρει 1 χρονο που ψαχνω να βρω για να γυρισω πισω...
μπορειτε σας παρακαλω να μου δειξετε εκτος απο το τελειο επιπεδο σπυδων που μπορω να δουλεψω τωρα και οχι σε 20 χρονια τελειωνοντας αυτη τη σχολη? ευχαριστω


Ελεγα να μην σχολιάσω αλλα δεν μπορώ.Είμαι απόφοιτος του τμήματος Μοριακής Βιολογίας.Ασ σταματήσοyν όλοι οι πανάσχετοι να μιλάνε για το επίπεδο σπουδων της σχολής λέγοντας πως δεν είναι καλό. ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ!!!!!...Θα σας το τεκμηριώσω. Αυτή τη στιγμή κάνω μεταπτυχιακό στην Ιατρική Γενετική στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης. Σας πληροφορώ ,ειλικρινέστατα μιλώντας (ειμαστε 2 ατομα από αυτό το μικρό τμήμα για κάποιους,φέτος στο μεταπτυχιακό) και είμαστε στους 5 καλύτερους φοιτητές του μεταπτυχιακου με βάση τις επιδόσεισ μεχρι τώρα Distinction- Merit level για όσουσ γνωρίζοθν το σύστημα βαθμολόγησης των μεταπτυχιακών στο Ηνωμένο Βασίλειο (35 συνολικά φοιτητες φέτος).Καθημερινά βλέπω πως οι γνώσεις που πήρα στην Αλεξανδρούπολη όχι απλά ειναί τέλειες αλλά πολύ καλύτερες από αυτές αντίστοιχων τμημάτων της Αγγλίας βλέποντας το επίπεδο συμφοιτητών μου στο μεταπτυχιακο άλλων εθνικοτήτων πολλοί από αυτούς από Αγγλία,Καναδα,Κίνα κτλ. Μπορεί το τμήμα να μην έχει τιs μεγαλοπρεπείς εγκαταστασεις αλλά έχει ψυχή. Οι καθηγητές του είναι οι περισσότεροι τέλειοι, νέοι άνθρωποι με όρεξη για δουλειά και όχι καρεκλοκένταυροι. Επίσης δεν υπάρχει το θέμα δοσοληψίας βαθμών που παρατηρείται σε μεγάλα τμήματα Αθηνών -Θεσσάλονικής που όλοι έχοθμε ακούσε πρώτον γιατι οι καθηγητέ είναι ακέραιοι και δεύτετρον είναι πολύ κλειστή η κοινωνια του τμήματος που αυτό θα γίνόταν γνωστό την αμέσως επόμενη μέρα. Κλείνοντας θα ηθελα να τονίσω πως έκανα 5 αιτήσεις για μεταπτυχιακα στο Ηνωμένο Βασίλειο (Newcastle,UCL,Aberdeen,Metropolitan,Glasgow) έγιαν δεκτόσ σε όλα παρόλο που ήμουν (από αυτό το άθλιο όπωσ λένε οι άσχετοι τμήμα). Διάλεξα το Glasgow γιατι μου αρεσε περισσότερο το πρόγραμμα σπουδων. Σημασία έχει και η προσωπική προσπάθεια.Και στη ΝΑΣΑ να πας αν τα ξυνεις όλη μέρα στο τέλος θα πεις εντάξει μωρε δεν ειναι καλό το τμήμα. Γενικά στην Ελλάδα έχουμε την συνήθει κάθε τι καινουριο να το βαφτίζουμε χάλι και άχρηστο. Παντού επικρατεί ο νόμος της παλαιότητας...ότι πιο παλιο έιναι και κα πιό καλο...Αυτό το αναφέρω γιατι διάβασα καποια ποστ που αναφέρανε τις χρονίες ίδρυσης των Βιολόγικών επειδή εέινα παλαιότερα άρα και καλύτερα. Σε αυτούς απαντάω να πανε να γινουν μόνιμοι στο στρατό να τα ξύνουν καλύτερα γιατι μονο εκεί ισχύει ο νομος της παλαιότητας. Οι πολιτικοι μας ειναι όλοι ερείπια,οι κατεχοντεσ σημαντικές θέσεισ γενικότερα επίσης. Ε τουλαχιστον στο θέμα των επιστημών ας ακολουθήσουμε κάτι καινοτόμο. Τέλος να ξέρετε πως πρόβλημα στην αγορά εργασίας υπάρχει παντού όχι μόνο στην ΜΒ. Στην Ελλάδα υπάρχει σε μεγαλύτερο βαθμό λόγω αυτού που ανέφερα παραπα΄νω ότι δεν δινουν ευκαιρίες οι καρεκλοκένταθροι σε νέους επιστήμονες-επιστήμες.

Σημείωση: Σε καμία περιπτωση δεν λέω πως το τμήμα της ΜΒ έιναι καλύτερο από τα Βιολογικά ή το ανάποδο. Εξαρτάται τι θέλει να κάνει κανείς. Βέβαιωσ και ένας Βιoλόγος μπορεί να ασχοληθεί με την μοριακή Βιολογία(οι περισσότεροι καθηγητές του τμήματος είναι βιολογοι με μεταπτυχιακα και διδακτορικα στην μοριακή Βιολογια στο εξωτερικό).Απλά τότε δεν υπήρχε το τμήμα. Το τμήμα σου δίνει πολύ ισχυρότερες και συγκεκριμένες βάσεισ στην μοριακη και τη Γενετική από ότι ένα Βιολογικό. Συγκρίνετε τα προγράμματα σπουδων και θα καταλάβετε...Υπάρχουν βέβαια και κοινα μαθηματα μιας και οι 2 σχολές ασχολούνται με τις Βιοεπιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
...όταν κάποιοι (έστω και από άλλες επιστήμες) εδώ στο φόρουμ, κάνουμε κάποια καλοπροαίρετα σχόλια ή εκφράζουμε απόψεις προκειμένου να βοηθήσουμε και άλλους που «βράζουν» στο ίδιο καζάνι με μας ή παρουσιάζουμε ανιδιοτελώς την ωμή πραγματικότητα, σε πολλά πράγματα που τυγχάνει να γνωρίζουμε, «φωνάζοντας» ότι το «ονειροπόλημα» και οι μεγάλες ιδέες (κυγήγι χαμένου θυσαυρού) δεν φέρνουν λεφτά για τον επιούσιο (το έτσι και αλλιώς διαταύτα της υπόθεσης των πολυετών σπουδών), δεχόμαστε αρνητικές κριτικές, μειωτικά σχόλια και αδικαιολόγητη ειρωνεία... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Νομίζω ότι μία κοπέλα είχε περάσει από θεωρητική. Δε γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με μόρια κλπ.. αλλά μπορώ να μάθω αν θες! Απαραίτητη είναι η γνώση καλής χημείας και φυσικά το ενδιαφέρον για θετικές επιστήμες.. :whistle:
αχ, αν μπορεις μαθε και πες μου....Θα το εκτιμουσα πολυ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πώς γίνεται να περάσει από Θεωρητική? Δε χανει κάμποσα μόρια? Νόμιζα πως για αυτούς το άριστα είναι γύρω στο 18000 και κατεβαίνει :/
https://www.educationplace.gr/news_panelladikes11.php Όσο έδινα αυτό ισχυε. 18600 αν έχεις γράψει σε όλα 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ε ναι. Η βαθμολογία σίγουρα πρέπει να είναι υψηλή γιατί χάνει μόρια από αυτή τη μετάβαση. Αλλά δεν είναι ανέφικτο..

ΜΒΓ 2009: 17577
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πάνω από 19000 δεν το λες και λίγο :P Νόμιζα πως ήταν πιο υψηλόβαθμη η σχολή γι'αυτό θεώρησα πως δε γίνεται. Και άντε και περνάει, τι θα κάνει μετά? Την περιμένει διπλό διάβασμα για να καλύψει κενά και να μπει στο κλίμα αυτών των μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Συμφωνώ κ γω Αλεξάνδρα. Η χημεία κ η βιολογία κατεύθυνσης είναι πολύ απαραίτητα. Πρέπει με κάποιο τρόπο να έχει εξοικειωθεί με πολλές από τις μεθοδολογίες και τις έννοιες, που διδάσκονται στη θετική του λυκείου. Αν έχει διάθεση όμως θα τα καταφέρει, χωρίς να υστερεί καθόλου σε προοπτικές από τους συμφοιτητές του. Πρέπει όμως να το βάλει πείσμα.. θα μάθω κ γι αυτή την περίπτωση που ανέφερα, ώστε να έχουμε ένα χειροπιαστό παράδειγμα..
------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν πήρα ένα τηλ κ έμαθα γι αυτή την κοπέλα. Τώρα είναι 4ο έτος. Λέει ότι δυσκολεύτηκε πολύ στην αρχή και ακόμη συναντά κάποιες δυσκολίες. Το πρώτο έτος ήταν μεγάλο ζόρι, γιατί τα μαθήματα, που είναι κατά βάση εισαγωγικά, αποτελούν συνέχεια αυτών της θετικής λυκείου.. Αυτά τα γενικά, αλλά ενδεικτικά. Ίσως να υπάρχει κ ένα άτομο από το δεύτερο έτος. Θα το ψάξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
σ'ευχαριστω πολυ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Μην απογοητεύεσαι.. είναι μια πολύ όμορφη σχολή και αξίζει να το ψάξεις. Αν σου αρέσει πραγματικά ήδη θα βρίσκεσαι σε διαρκή αναζήτηση. Θα διαβάζεις νέα σχετικά με τις εξελίξεις και όλα όσα θα φέρει το μέλλον, διαμορφώνοντας έτσι μία άποψη. Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Και αξίζει να σημειωθεί ότι η συντριπτική πλειονότητα των νεοεισαχθέντων φοιτητών, ελάχιστη μόνο σχέση έχει με αυτά που πρόκειται να μάθει.. // βλέπεις στην πορεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
χαχαχαχααα....σε ευχαριστω πραγματικα μου ανεβαζεις το ηθικο!!!! η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πολυ αυτη η σχολη και η βιολογια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

native_swimmer

Νεοφερμένος

Ο native_swimmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κώστα,
Θυσία μιας στιγμής μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή. Θυσίασε λίγη διασκέδαση, και όσο χρόνο έχεις αφοσίωσέ τον να επιτύχεις το στόχο σου. Αξίζει...

Η σχολή μας (ΜΒΓ) προσφέρει πολλές εμπειρίες. Και οι καθηγητές δεν έχουν σχέση σε επίπεδο επικοινωνίας με καθηγητές άλλων σχολών, είναι πολύ κοντά σου. Μπορεί να επαναλαμβάνομαι, αλλά είμαι πρωτοετής και το να επιβεβαιώνω ορισμένα θέματα είναι θετικό. Είναι και πολύ νέοι που αισθάνεσαι πως μπορείς να τους ζητήσεις να πάτε για καφέ.:):P Μπορεί να έχουν τις ιδιοτροπίες τους. Αλλά και αυτοί πανεπιστημιακοί είναι, αλίμονο, θέλουν να εκμεταλλευτούν λιγάκι τον τίτλο. Θες δε θες, μετά από κάποια χρόνια ο τίτλος σου διαμορφώνει και τη συμπεριφορά σου.;)

Ευτυχώς δεν έχουμε παρατράγουδα εδώ πάνω. Πολλά ακούγονται κατά καιρούς, αλλά προφανώς όλα αυτά προέρχονται από άτομα που είναι απογοητευμένα με τον εαυτό τους, από τις λάθος επιλογές τους, και προσπαθούν να τα ρίξουν σε κάποιον.
Και μην ξεχνάτε και τον ανταγωνισμό... (σοβαρός λόγως δυσφήμισης...)

Το 90% των πρωτοετών, φέτος, έχουν αυτογνωσία. Ξέρουν την κατάσταση που επικρατεί στον εργασιακό χώρο. Πολλοί απόφοιτοι, που αναρτούν τις απόψεις τους και εδώ πάνω, αναφέρουν επανειλημμένα ότι δεν υπάρχει δουλειά στην Ελλάδα κλπ. Σίγουρα το γνωρίζουμε αυτό, και σίγουρα δεν είναι ο μόνος τομέας. Όμως η ελπίδα δε βλάπτει. Θα μπορούσαμε να είμαστε μια γενιά που θα ωθήσει την επιστήμη ώστε να πάρει άλλη διάσταση στην Ελλάδα. Εξάλλου σαφώς και ξέρουμε ότι το εξωτερικό είναι μη αναστρέψιμο. Μια επίσκεψη όλοι θα την κάνουμε, δε γίνεται διαφορετικά.

cy' around fellows..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulath

Νεοφερμένος

Η voulath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:confused:
διάβάζοντας αυτές τις 33 σελίδες (και αναμένεται και συνέχεια) κάποιος που ενδιαφέρετε για το τμήμα αποπροσανατολίζεται τελείως. οι μισοί μιλάνε για τη σχολή λες και είναι η χειρότερη στον κόσμο και κάποιοι άλλοι ισχυρίζονται ότι είναι μια αρκετά καλή σχολή.πολλά άτομα από την θετική κατευθυνση- κυρίως όσοι δεν θέλουν ιατρική- θέλουν να μάθουν για την σχολή καθώς είναι μια ενδιαφέρουσα επιλογή. διαβάζοντας όμως τις απόψεις μερικών το ενδιαφέρον για τη σχολή έχει σβήσει σε λίγα δευτερόλεπτα. είναι κρίμα να παραπληροφορούνται κάποιοι που θα μπορούσαν να περάσουν στη σχολή από κάποιους που δυσφημίζουν τη σχολή και από κάποιους που δεν ξέρουν τίποτα για το τμήμα και όχι μόνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου. Στην Ελλάδα έχουμε το κακό να υπερασπιζόμαστε την ημιμάθεια μας με δογματισμό και αλαζονεία. Βγάλε άκρη μετά. Αν κάποιος θέλει να περάσει μοριακή, ας δει το πρόγραμμα σπουδών και ας διαβάσει δυο-τρεις εφημερίδες να δει τι γίνεται στον κόσμο. Αυτά έχω να πω.. καλή επιτυχία σε όσους τη δηλώσουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top