Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπορείς κι απο κεί! Αλλά στο ηράκλειο είναι καλυτερα γιατί υπάρχουν χρηματοδοτούμενα προγράμματα απο τη nasa. Και στην πατρα αν θες υπάρχουν προγράμματα απο το nato!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Από τη nasa;Εγώ για το ΙΤΕ ξέρω.:PΒασικά θέλω να αποφύγω το Ηράκλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αν η σχολή δεν ανέβει 800 μόρια θα μπορέσω να σας από του χρόνου και τις δικές μου εμπειρίες.Για αυτό μην τυχόν την δηλώση κανείς τον έφαγα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λογικά δεν θα ανέβει;
Eσύ θα τη βάλεις πρώτη επιλογή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Λογικά δεν θα ανέβει;
Eσύ θα τη βάλεις πρώτη επιλογή;
Εννοείτε πρώτη επιλογή αν και πιάνω και όλα τα υπόλοιπα βιολογικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Θες έρευνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Θες έρευνα;
Ναι και γενικά αυτό είναι ο κλάδος που προς το παρόν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ μαζί με την φυσική.Δεν θα ήθελα να πάω σε βιολογικό και να κάνω ζωολογίες και δεν ξέρω γω τι.Και συ για εδώ θες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγώ έρευνα θέλω αρχικά όμως αυτήν τη σχολή την είχα απορρίψει.Αλλά τώρα έχω αλλάξει γνώμη.
-----------------------------------------
έδιτ:του χρόνου δίνω εγώ αλλά έχω αλλάξει την ιδιότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εγώ έρευνα θέλω αρχικά όμως αυτήν τη σχολή την είχα απορρίψει.Αλλά τώρα έχω αλλάξει γνώμη.
-----------------------------------------
έδιτ:του χρόνου δίνω εγώ αλλά έχω αλλάξει την ιδιότητα
Μακάρι του χρόνου να ξαναρωτήσεις πληροφορίες και να μπορέσω και γω να σου μεταφέρω την άποψη μου ιδίοις όμασι(πως το καλό γράφεται:P)Καλή σου επιτυχία:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Από το να πάω σε κανένα βιολογικό απθ καλύτερα δεν θα είναι;Aπλά με φοβίζει λίγο η πόλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Από το να πάω σε κανένα βιολογικό απθ καλύτερα δεν θα είναι;Aπλά με φοβίζει λίγο η πόλη...
Επειδή την πόλη την έχω επισκεφτεί 5-6 φορές σου λέω ότι είναι καταπληκτική για τα γούστα μου.Έχει θάλασσα και ησυχία είναι καθαρή και γενικά είναι μια από τις αγαπημένες μου.Φοβερό κλίμα και αρκετούς φοιτητές(ιατρική μοριακή παιδαγωγικό και ένα άλλο νομίζω προσχολικής εκπαίδευσης δεν θα είναι καμιά 3000-4000?)Έχω ακούσει τα καλύτερα επίσης από φοιτητές εκεί.Δεν έχει την βαβούρα των μεγάλων πόλεων είναι σαν ένα μεγάλο χωριό.Δεν ξέρω αν είναι για τα γούστα σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδιά συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα σήμερα!! Ελπίζω να απέδωσαν οι προσπάθειες σας.. Τα καλά τώρα ξεκινάνε, Γ λυκείου δεν θα ξανάρθει!!

Οι βάσεις υποθέτω ότι δεν θα αυξηθούν σημαντικά. Δώστε το στίγμα σας όσοι δώσατε πανελλαδικές φέτος! Τι σκέφτεστε για το μηχανογραφικό? Με ποια κριτήρια θα επιλέξετε σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asmodeus

Νεοφερμένος

Ο asmodeus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά συγχαρητήρια και από εμένα !

Είμαι φοιτητής του τμήματος Μβγ και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το περιέχομενο των σπουδών και την υποδομή του τμήματος .

Θα ήθελα να αναφερθώ σε πρότερα απαισιόδοξα σχόλια : Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα . Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με έρευνα και να πάρει βασικό πτυχίο σε ελληνικό πανεπιστήμιο , συστήνω ανεπιφύλακτα το τμήμα μας . Βέβαια αν έχει κάποιος τη δυνατότητα να πάει στην Οξφόρδη , πρέπει να το εκμεταλλευτεί , αλλά αν μείνει Ελλάδα , το τμήμα της Αλεξ/πολης είναι 1ης τάξεως λύση .

Ο φίλος Κώστας προσπαθεί να φέρει το τμήμα σε σύγκριση με αντίστοιχα ευρωπαϊκά . Ας μη γελιόμαστε . Κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο δεν μπορεί να συγκριθεί με αντίστοιχα μεγάλα και γνωστά πανεπιστήμια Ευρώπης ή Αμερικής . Το ζήτημα είναι , ότι κατά τη γνώμη μου , το τμήμα μας ξεχωρίζει ανάμεσα σε ελληνικές σχολές παρά τα 8 μόνο χρόνια λειτουργίας του . Πρόσφατα δε , έλαβε νέες χρηματοδοτήσεις . Από το παρόν έτος είμαστε σε νέες εγκαταστάσεις όπου αξιοποιείται στο μέγιστο ο εργαστηριακός εξοπλισμός . Τα πρώτα χρόνια λειτουργίας , όταν και ο αγαπητός Κώστας σπούδασε στην Αλεξ/πολη , κάνανε μάθημα σε "αποθήκες" με ελλειπέστατο εξοπλισμό και ανεπαρκές προσωπικό . Αυτές οι παιδικές ασθένειες , έχουν πλέον ξεπεραστεί . Η απογοήτευση του Κώστα είναι δικαιολογημένη λοιπόν , παρά τη διάχυτη πικρία του .

Όσον αφορά τα θέματα επαγγελματικών δικαιωμάτων ,θα ήθελα να το πάω λίγο παραπέρα . Το θέμα δεν είναι και τόσο απλό , υπό την έννοια ότι σε περίοδο οικονομικής κρίσης θέτονται υπό αμφισβήτηση τα πάντα , είτε είναι νομοθετημένα είτε όχι . Οικονομική ασφάλεια ( και όχι επάρκεια ) βρίσκεται μόνο στο δημόσιο σε ορισμένες θέσεις εργασίας . Παραδοσιακοί κλάδοι της οικονομίας καταρρέουν , βιομηχανίες κλείνουν , το εμπόριο έχει πληγεί . Κατά τη γνώμη μου , θα αναγκαστεί μια μεταβιομηχανική κοινωνία να στηρίξει την έρευνα και την παραγωγή γνώσης . Δείτε τη σχολή ΜΒΓ και όσες σχολές ασχολούνται με έρευνα σαν ένα πρώτο βήμα αυτης της μετάβασης .

Οι θέσεις εργασίας δημιουργούνται όχι αποκλειστικά με νομοθετήματα αλλά από τις ανάγκες της κοινωνίας . Θα μου πείτε μιλάς για το απώτερο μέλλον , αλλά αν σκεφτούμε ότι το πιο πιθανό να χρειαστείς 5 χρόνια για να τελειώσεις τη σχολή , και άλλα επιπλέον για μεταπτυχιακή ειδίκευση , ε τότε τα δεδομένα θα είναι διαφορετικά σε σχέση με σήμερα . Αυτό που ευελπιστώ , είναι ότι με την πάροδο του χρόνου , μπορούν ν αυξάνονται μόνο οι θέσεις εργασίας για γενετιστές , μοριακούς , βιοχημικούς κοκ και όχι να μειώνονται ή να παραμένουν σταθερές .

Όσον αφορά σχόλια του Κώστα για την ποιότητα καθηγητών του τμήματος , τι σας νοιάζει περισσότερο : Η σύγκριση με τους καθηγητές του Μον Πελιέ και της Χαιδελβέργης ή μήπως η σύγκριση με τον μέσο όρο των καθηγητών σε ελληνικά πανεπιστήμια ; Αν είναι το 2ο , τότε δεν έχουμε καθηγητάρες που δεν πατάνε στο μάθημα και στέλνουν έναν ανίδεο μεταπτυχιακό να διδάξει , δεν έχουμε καθηγητάρες που πάνε να κόψουν τα εργαστήρια των προπτυχιακών για να μην παρακουράζονται . Αντίθετα προσπαθούν να αυξήσουν τις εργαστηριακές ώρες . Δεν έχουμε τμήματα 200 ατόμων να παρακολουθούν και να γίνεται χαμός μεσα στην αίθουσα , αλλά μικρά και ευέλικτα τμήματα . Τώρα βέβαια , δε μας διδάσκουν διάννοιες με 30 δημοσιεύσεις το χρόνο , αλλά αξιόλογοι επιστήμονες , που παράγουν αξιόλογο επιστημονικό έργο .

Γενικά θεωρώ ότι το τμήμα παρέχει αξιόλογη για τα μέτρα της χώρας εκπαίδευση και να ξανατονίσω ότι οι θέσεις εργασίας δεν είναι απόφαση ενός υπουργού ή μιας κυβέρνησης αλλά επιταγή της οικονομίας . Το μέλλον θα δείξει αν σφάλλουμε εμείς οι φοιτητές της ΜΒΓ για την επιλογή μας ή όχι .


edit: Χαρείτε το καλοκαίρι μετά τις πανελλαδικές . . . είναι το καλύτερο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikgen

Νεοφερμένος

Ο nikgen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όπως πάντα ο Νίκος έδωσε το στίγμα του και περιέγραψε σε λίγες γραμμές, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, την πραγματικότητα για την ΜΒΓ σαν σχολή και γενικότερα σαν επιστήμη(ες)!Νομίζω πως βοήθησε και δεν επηρέασε όπως κάποιοι κακοπροαίρετοι, τους μελλοντικούς φοιτητές της ΜΒΓ και μη!Η επιλογή είνα δική σας και μην ακούτε τίποτα!Συγχαρητήρια σε όλους για τα αποτελέσματα! Καλό καλοκαίρι και καλή ξεκούραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι το κράτος μας αναγκάζει να αποφύγουμε να κάνουμε αυτό που μας αρέσει πάρα πολύ (ΜΒΓ) λόγω όχι τόσο της δυσκολίας εύρεσης εργασίας όσο των χαμηλότατων αμοιβών.Λυπάμαι αλλά αν όντως ισχύουν όσα έχουν γραφεί εδώ μέσα περί 900-1000 Ε δεν πρόκειται να αποφοιτήσω απο την σχολή μόνο και μόνο για να με εκμεταλλεύονται.Δεν ζητάω υπέρογκες αμοιβές απλά θέλω έναν αξιοπρεπή μισθό για να μπορώ να ζήσω αργότερα και απο ότι φαίνεται η ΜΒΓ δεν μπορεί να το προσφερει αυτο...Ετσι μαλλον θα αναγκαστω να στραφω αλλου...Για να μην αναφερω οτι πηγαν κα έβαλαν την σχολη στην ακρη του κοσμου στην Αλεξανδρουπολη, αυτο και αν ειναι αποτρεπτικος παραγοντας και πιθανοτατα για αυτο και την εβαλαν τοσο μακρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι το κράτος μας αναγκάζει να αποφύγουμε να κάνουμε αυτό που μας αρέσει πάρα πολύ (ΜΒΓ) λόγω όχι τόσο της δυσκολίας εύρεσης εργασίας όσο των χαμηλότατων αμοιβών.Λυπάμαι αλλά αν όντως ισχύουν όσα έχουν γραφεί εδώ μέσα περί 900-1000 Ε δεν πρόκειται να αποφοιτήσω απο την σχολή μόνο και μόνο για να με εκμεταλλεύονται.Δεν ζητάω υπέρογκες αμοιβές απλά θέλω έναν αξιοπρεπή μισθό για να μπορώ να ζήσω αργότερα και απο ότι φαίνεται η ΜΒΓ δεν μπορεί να το προσφερει αυτο...Ετσι μαλλον θα αναγκαστω να στραφω αλλου...Για να μην αναφερω οτι πηγαν κα έβαλαν την σχολη στην ακρη του κοσμου στην Αλεξανδρουπολη, αυτο και αν ειναι αποτρεπτικος παραγοντας και πιθανοτατα για αυτο και την εβαλαν τοσο μακρια.
Δεν υπάρχει μόνο η Ελλάδα όμως.;)
Αλλά και στην Ελλάδα οι βιολόγοι που δουλεύουν στα εργαστήρια παίρνουν όσα και οι ειδικευμένοι γιατροί που δουλεύουν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μόνο η Ελλάδα όμως.;)
Αλλ΄λα και στην Ελλάδα οι βιολόγοι που δουλεύουν στα εργαστήρια παίρνουν όσα και οι ειδικευμένοι γιατροί που δουλεύουν εκεί.

Εχεις δικιο για το εξωτερικο αλλα δυστυχως λογω οικογενειακων υποχρεωσεων ειναι αδυνατον να φυγω εξωτερικο.Σε καθε αλλη περιπτωση θα πηγαινα ΜΒΓ και θα εφευγα εξωτερικο με τα 1000 για να αναγνωριστουν οι κοποι μου και πιθανον η αξια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asmodeus

Νεοφερμένος

Ο asmodeus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το ζήτημα φίλε sakoulias είναι ότι πρακτικά δεν υπάρχουν απόφοιτοι του τμήματος ΜΒΓ στην αγορά εργασίας . Δε μιλώ για απλά πτυχία ,αλλά για άτομα με μεταπτυχιακές σπουδές . Επομένως , δεν έχουμε ακόμα σαφή εικόνα .

Έχω ομως την εντύπωση , ότι αν ξεκινήσεις από το 0 , σε οποιοδήποτε τομέα , με την παρούσα κρίση , οι αμοιβές στην Ελλάδα αυτές θα είναι . Εκτός αν έχει στήριξη από τους δικούς σου του στυλ , είναι φαρμακοποιός ο πατέρας σου / ή λογιστής και παίρνεις τη δουλειά του . Δουλειά με σταθερό μισθό είναι οι δάσκαλοι .Με τον ρυθμό όμως που εισάγονται στις ακαδημίες , νομίζω ότι σε 4 χρόνια , θα έχουν κορεστεί κι εκεί οι θέσεις εργασίας . Στον ιδιωτικό τομέα , εκεί είναι οι ευκαιρίες για παχυλούς μισθούς , αλλά θα ξεκινήσεις από χαμηλά , ειδικά αν έχεις ένα απλό πτυχίο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni91

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
και εγώ σκέφτομαι είτε βιολογία είτε μοριακή βιολογία.δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ασχοληθω με τη εκπαίδευση. αλλά επειδή λογικά περνάω βιολογία θεσ/νίκης, διστάζω να σκεφτώ για αλεξανδρούπολη(σκέφτομαι να τη δηλώσω δεύτερη επιλογή). αν περάσω,λοιπόν, θεσσαλονίκη δεν θα μπορώ να ασχοληθώ εξίσου με την μοριακή βιολογία και γενετική???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
και εγώ σκέφτομαι είτε βιολογία είτε μοριακή βιολογία.δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ασχοληθω με τη εκπαίδευση. αλλά επειδή λογικά περνάω βιολογία θεσ/νίκης, διστάζω να σκεφτώ για αλεξανδρούπολη(σκέφτομαι να τη δηλώσω δεύτερη επιλογή). αν περάσω,λοιπόν, θεσσαλονίκη δεν θα μπορώ να ασχοληθώ εξίσου με την μοριακή βιολογία και γενετική???
Και βέβαια μπορείς με μεταπτυχιακά κλπ:no1:Πάντως μόνο εγώ από το φόρουμ θα πάω μοριακή;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top