Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

Μαρια Π

Νεοφερμένος

Η Μαρια Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγω τεινω να συμφωνησω με τον Κωστα αν και δεν εχω τελειωσει Μοριακη Βιολογια.
Σπουδασα στην Λαρισα στο τμημα Βιοχημειας και Βιοτεχνολογιας. Οι σπουδες μου δεν ηταν ασχημες αν και δεν μπορω να τις συγκρινω με κατι αλλο.
1) Ολες οι σχολες βιολογιας ειτε ονομαζεται μοριακη, γενετικη, βιοχημεια ειναι 90% το ιδιο. Οι πιθανοτητες για εργασια ειναι οι ιδιες ειτε για ερευνα ειτε για διαγνωστικα κεντρα ειτε για φαρμακευτικες.
2) Ερευνα στην ελλαδα αν και υπαρχει ειναι μονο 4-5 ινστιτουτα οπως ανεφερε Κωστας. Ειναι σχετικα "ευκολα" να βρεις μια θεση που ομως με συμβαση εργου και συνολικες αποδοχες 1200-1300 ευρω μεικτα. Δηλαδη, στο χερι 870-900 ευρω και το διδακτορικο ειναι απαραιτητο. Σαν τεχνικος που πηγα (με απλο πτυχιο) μου εδιναν 720 ευρω.
3)Αλλαζοντας δουλεια και θελωντας να δουλεψω σε διαγνωστικο κεντρο ( εκανα αιτηση σε καμια 10αρια) δουλεψα στην αθηνα και επαιρνα γυρω στα 900 ευρω...μισα ενσημα κτλ..κτλ..κλασσικος ιδιωτικος τομεας.

Τελος θελησα να ρωτησω αν μπορω να εχω δικο μου εργαστηριο η τελος παντων να μαθω τι παιζει.Στο υπουργειο παιδειας , μου ειπαν να παω στο υπουργειο αναπτυξης και απο εκει στην νομαρχια.Εκει με ενημερωσαν οτι ΔΕΝ μπορω να ανοιξω εργαστηριο παρα μονο αν εχω διδακτορικο και αυτο για παροχη υπηρεσιων προς τριτους.Οταν τους ρωτησα τι ενοοουν μετα απο 3 βδομαδες μου ειπαν οτι να δινω τα αποτελεσματα σε μικροβιολογους η σε βιοπαθολογους ωστε αυτοι ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ αρα "εμεις" ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ δικαιωμα υπογραφης.

Ετσι εδωσα κατατακτηριες και σπουδαζω ιατρικη τωρα αντι να κανω καποιο μεταπτυχιακο η διδακτορικο που για μενα θα ηταν αχρηστο αφου θελω να εχω δικαιωμα υπογραφης σε εξετασεις.

Αποκλειστικα απο πρωσοπικη εμπειρια θα ελεγα στα παιδια να προσεχουν ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ πρωτου διαλεξουν την σχολη.Προσωπικα αν ηταν να γινω ιατρικος επισκεπτης λανσαροντας φαρμακα η καθηγητης (που και εκει μολις προσφατα ο ΑΣΕΠ αρχεισε να αποδεχεται τα τμημαμα μας) δεν θα διαλεγα αποκλειστικα αυτες τις σχολες οπως και επραξα.

Φυσικα ο καθενας μπορει να διαλεξει οτι θελει, απλως εδω γραφω την προσωπικη μου εμπειρια που ισως να ειναι διαφορετικη για αλλα ατομα.

Ευχαριστω

Μαρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anathema

Νεοφερμένος

Η anathema αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά

Είμαι κι εγώ απόφοιτος του τμήματος ΜΒΓ, πραγματικά αγαπώ τη σχολή αυτή και γενικότερα το χωρο της βιολογίας και της έρευνας και στεναχωριέμαι με τη γενικότερη κατάσταση που επικρατεί...Θέλω όμως να σας πω κι εγώ την άποψη μου, χωρίς καμιά πρόθεση να απογοητεύσω ή να παρουσιάσω τα πάντα τέλεια!

Κατά βάση δυστυχώς συμφωνώ με αυτό που είπε η Μαρία Π και ο κώστας1 ουσιαστικά, ότι δεν έχει τελικά σημασία ο τίτλος της σχολής από την οποία αποφοίτησες (τουλάχιστον σε αυτόν τον κλάδο!). Αυτό το συνηδειτοποίησα αφού τελείωσα, αλλά είτε βιολογία, είτε μοριακή είτε βιοτεχνολογία κλπ, τελικά σου ανοίγουν τους ίδιους δρόμους, άσχετα με το γεγονός ότι το πρόγραμμα σπουδών τους είναι διαφορετικο...Οπότε το σε ποια σχολή από τις παραπάνω θα σπουδάσεις δεν έχει και τόση σημασία (αν κ προσωπικά πάλι τη Μοριακή θα επέλεγα λόγω της εξειδίκευσης των μαθημάτων σε σχέση με του βιολογικού...και της φοιτητικής ζωής στην Αλεξ/πολη :) ).

Σε όλους όσους στρέφεστε προς αυτόν τον κλάδο γενικότερα, απλά να σας πω ότι το πρόβλημα δεν είναι η σχολή, αλλά όλο το υπόλοιπο κομμάτι που ακολουθεί! Και πάλι, χωρίς να έχω καμιά πρόθεση να αποθαρρύνω κανέναν!
Απλά πρέπει να σκεφτείτε καλά κάποια πράγματα πριν πάρετε την αποφασή να επιλέξετε αυτόν τον κλάδο...

1. Άλλο γιατρός, άλλο βιολόγος και άλλο τεχνικός/παρασκευαστής. Σαφώς και υπάρχει σχέση αλληλοεξάρτησης, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα ο ρόλος του βιολόγου (ακόμα και μετά το περιβόητο μεταπτυχιακό) πολλές φορές συγχέεται με αυτόν του τεχνικού, αλλά ποτέ με αυτόν του γιατρού που ασχολείται με εργαστήριο ή έρευνα!
Ένας βιολόγος με δυνατότητα λειτουργίας ιδιωτικού διαγνωστικού εργαστηρίου, θα έχει πάντα ανάγκη τη συνεργασία με τον αντίστοιχο γιατρό, πέρα από την υπογραφή της διάγνωσης και για πολλούς άλλους λόγους...Αντίθετα, οι μικροβιολόγοι-βιοπαθολόγοι, παθολογοανατόμοι κλπ χρειάζονται κυρίως τεχνικούς στα εργαστήρια τους κ άντε 1 βιολόγο (που τελικά εκτελεί και χρέη τεχνικού)!!

Επίσης, σχετικά με αυτό που ειπώθηκε για το αν ένας γιατρός μπορεί να έχει αντίστοιχες γνώσεις, κατά την άποψη μου σαφώς και μπορεί εφόσον ακολουθήσει αυτήν την κατεύθυνση μέσω εξειδίκευσης ή κάποιου διδακτορικού (ιδιαίτερα όσοι ασχολούνται με εργαστηριακή ειδικότητα...προσωπικά την πτυχιακή μου σε γιατρό την έκανα) Το θέμα είναι, ότι δεν είναι πολλοί αυτοί που ενδιαφέρονται να στραφούν αμιγώς στην έρευνα!!

2. Αποκτώντας απλά το πτυχίο, χωρίς περαιτέρω σπουδές, οι επιλογές που έχει κάποιος θεωρώ ότι είναι μονόδρομος...Για όποιον τον ενδιαφέρει υπάρχει (ευτυχώς!) πλέον η εκπαίδευση-ΑΣΕΠ και από κει και πέρα στο τεχνικό κομμάτι κάποιου διαγνωστικού εργαστηρίου (δε λέω...είναι αρκετά πλέον και αυξάνονται, αλλά ο μισθός στην καλύτερη περίπτωση θα είναι ο βασικός...)
Οι προκυρήξεις για άλλες θέσεις στο δημόσιο τομέα, προς το παρόν τουλάχιστον, είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού...

3. Και για να πιάσουμε και το όνειρο των περισσοτέρων φαντάζομαι που αποφάσισαν ή θα αποφασίσουν να σπουδάσουν στη ΜΒΓ...Έρευνα...
Κρίνοντας και από τη "φουρνιά" μου, τα υψηλά ιδανικά και τα μεγάλα όνειρα επικρατούν σε σχέση με την ανασφάλεια και την αβεβαιότητα για το μετά...Αυτό είναι καλό εν μέρει, έτσι ίσως μόνο υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η κατάσταση που δυστυχώς καλούμαστε όλοι να αντιμετωπίσουμε μετά το πτυχίο...
Μεταπτυχιακό, διδακτορικό κλπ...Αν βρεις έμμισθο διδακτορικό έχει καλώς (όχι ότι τα λεφτά είναι καλά όμως στην Ελλάδα), υπάρχουν και οι διάφορες υποτροφίες (όπως είπε και ο κωστας1 τα λεφτά παίζουν κάπου στα 400-600), διαφορετικά περνάς μερικά ακόμα χρόνια "φοιτητικά" κ εξαρτάται από την περίπτωση καθηγητή κι εργαστηρίου που θα πέσεις το αν θα είναι και καλά από άποψη γνώσεων (αλλά και προσωπικής ζωής)! :) Αυτά στην περίπτωση που μείνεις Ελλάδα...
Στο εξωτερικό, υπάρχουν καλύτερες πιθανότητες να βρεις έμμισθο διδακτορικό, με έναν αξιοπρεπή βαθμό πτυχίου χωρίς όμως και αυτό να είναι απόλυτο και μια καλή συστατική επιστολή...

Το πρόβλημα είναι μετά κ από τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά τι γίνεται...
Αν αποφασίσεις να ζήσεις στο εξωτερικό, νομίζω ότι τα προβλήματα λύνονται ευκολότερα...Για το εξωτερικό είναι λίγο πολύ γνωστά, καλύτεροι μισθοί, ανώτερο επίπεδο έρευνας και στις περισσότερες περιπτώσεις, αν είσαι καλός κι εργατικός θα εκτιμηθείς...
Το πρόβλημα είναι για όσους δε θέλουν να αποχωριστούν τη μαμά Ελλάδα, ο καθένας για τους λόγους του...Θέσεις εργασίας θα βρεθούν αργά ή γρήγορα, συμφωνώ κι εγώ με το όποιος ψάχνει βρίσκει...
Αλλά το πιο πιθανόν πλέον σε μια ηλικία των 28-30, όπου οι προτεραιότητες σου αρχίζουν και αλλάζουν, η πλειοψηφία ενδιαφέρεται για ένα αξιοπρεπές εισόδημα και μια σχετική επαγγελματική σταθερότητα, που δυστυχώς τα ελάχιστα ερευνητικά κέντρα στην Ελλάδα δεν προσφέρουν...Εκτός κι αν έχεις καταφέρει να δικτυωθείς και μπεις στην ακαδημαϊκή εκπαίδευση, όπου και πάλι οι απολαβές δεν είναι super αλλά τουλάχιστον υπάρχει μια σχετική ασφάλεια και παράλληλα ασχολείσαι και με έρευνα στο πεδίο που σε ενδιαφέρει!

Για καλύτερες απολαβές, απομακρυνόμαστε από τον ερευνητικό χώρο και υπάρχει πάντα ο ιδιωτικός τομέας...Αλλά και εδώ ο ανταγωνισμός δυστυχώς είναι μεγάλος αφού υπάρχει μεγαλύτερη ανάγκη για τεχνικούς (και για οικονομικούς λόγους) παρά για βιολόγους...
Και με τα τελευταία δεδομένα, αν υπάρχει το κεφάλαιο και ο αντίστοιχος κύκλος, η λειτουργία ιδιωτικού εργαστηριού ακούγεται επίσης καλή δυνατότητα, αν κ εξαρτάσαι από γιατρούς και προγράμματα!

Μέχρι σήμερα τουλάχιστον έτσι νομίζω ότι είναι τα πράγματα...Προσπαθώ να τα δω όσο πιο αντικειμενικά γίνεται, αν και ο καθένας κρίνει σύμφωνα πάντα με τα δικά του βιώματα...
Να κάνεις μεν αυτό που αγαπάς και σε ενδιαφέρει, το οποίο όμως απαιτεί πολλά χρόνια από τη ζωή σου για να μαζέψεις όλες τις περγαμηνές! :) και πολλές ώρες από την καθημερινότητα σου, αλλά πρέπει να είσαι και προετοιμασμένος ότι πολλές φορές ο μισθός δεν ανταποκρίνεται! Αλλά η επιστήμη θέλει θυσίες! :P

Χαίρομαι που βλέπω ότι επιτέλους γίνονται τέτοια σημαντικά βήματα στην κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων (άσχετο αν αυτό έπρεπε να έχει γίνει από τη μέρα που πρωτολειτούργησε αυτή η σχολή!), αλλά είναι πολλάαα που πρέπει να αλλάξουν ακόμα...

Καλή συνέχεια σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αυτό με τις υπογραφές σε διαγνώσεις πως το βλέπεις θα το πετύχουμε ποτέ η για πάντα στην Ελλαδίτσα θα είναι οι γιατροί οι δικηγόροι και οι δάσκαλοι και όλοι άλλοι στα ανάθεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anathema

Νεοφερμένος

Η anathema αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μιλώντας πάντα εκ προσωπικού, νομίζω ότι αυτό θα αργήσει πολύυυυυυ να γίνει αν γίνει!
Ακόμα κι αν η Ελλάδα αναγκαστεί κάποια στιγμή να ακολουθήσει τα πρότυπα της ΕΕ, αυτά που θα αλλάξουν θα πρέπει να γίνουν διαδοχικά και με τα γνωστά μικρά βηματάκια...Το μπάχαλο που υπάρχει στο σύστημα υγείας δεν είναι δυνατόν να αλλάξει από τη μια μέρα στην άλλη...

Και πάλι προσωπική άποψη, πρώτα πρέπει να λυθεί το θέμα της ειδικότητας κλινικής και ιατρικής γενετικής που θα απευθύνεται και σε γιατρούς και σε βιοεπιστήμονες (μέχρι σήμερα δεν υπάρχει αυτό στην Ελλάδα, οποτε όσοι υπάρχουν εχουν εκπαιδευτεί στο εξωτερικό), που προσπαθούν να το περάσουν πολλάααα χρόνια τώρα...
Σε ότι έχει να κάνει με βιοπαθολόγους-μικροβιολόγους κλπ...Εκεί πιστεύω ότι το πεδίο θα αργήσει πολύ να ξεκαθαρίσει!!! Γιατί, με το δίκιο τους και οι γιατροί, μετά το λούκι των τόσων χρόνων σπουδών, αναμονής και ειδικότητας που περνάνε, καθώς και με την πληθώρα των γιατρών σήμερα και τον ανταγωνισμό που υπάρχει, προσπαθούν να συμπεριλάβουν όσα περισσότερα μπορούν στα εργαστήρια τους...

Από την άλλη, ακόμα και το δικαίωμα υπογραφής και αιμοληψίας να εξασφαλιστεί όμως, ποιός θα σου στείλει τα δείγματα ή θα σου παραπέμψει κάποιον??

Απλά, επειδή στα επόμενα χρόνια η ανεργία και στους γιατρούς θα είναι μεγάλη (ήδη είναι πού δύσκολα κι εκεί) και δεδομένου ότι τα μηχανήματα για να στήσεις μαγαζάκι-εργαστήριο κοστίζουν και απαιτούν καφάλαιο, άποψη μου ότι πολλές συνεργασίες θα αρχίσουν να αναπτύσσονται...

Είμαι πολύ περίεργη κι εγώ να δω πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση...ΑΠλά πολύ φοβάμαι, ότι όπως έχουν τα πράγματα και με τη νομοθεσία που ισχύει, τελικά ο κοσμάκης θα τρέχει για ένα κάρο εξετάσεις και λοιπές "υπηρεσίες" που δε θα χρειάζονται και πιθανότατα θα είναι και αναξιόπιστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myriam-snowwhite

Νεοφερμένος

Η μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εχω μαθει πωσ το πανεπιστημιο μοριακησ βιολογιασ και γενετικησ στην αλεξανδρουπολη δεν ειναι καθολου καλο!!!
ναι οντωσ ειναι πολυ δυσκολη σχολη αλλα εδω στην ελλαδα δεν εχει μελλον τουλαχιστον με τα τωρινα δεδομενα!!οι θεσεισ ειναι απ' οτι εμαθα 3-4 σε ολοκληρη την ελλαδα...
οταν μιλησα με την καθηγητρια μου παντωσ μου ειπε πωσ ενω ειναι πολυ καλη σχολη δεν συμφερει τουσ σπουδαστεσ ''γιατι οι βιολογοι τουσ κλεβουν τισ δουλειεσ'' και μου ειπε επισησ πωσ αν θελω αυτην την σχολη καλυτερα πρωτα να τελειωσω την σχολη τησ βιολογιασ και μετα σαν μεταπτυχιακο να διαλεξω αυτον τον κλαδο τησ γενετικησ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
εχω μαθει πωσ το πανεπιστημιο μοριακησ βιολογιασ και γενετικησ στην αλεξανδρουπολη δεν ειναι καθολου καλο!!!
ναι οντωσ ειναι πολυ δυσκολη σχολη αλλα εδω στην ελλαδα δεν εχει μελλον τουλαχιστον με τα τωρινα δεδομενα!!οι θεσεισ ειναι απ' οτι εμαθα 3-4 σε ολοκληρη την ελλαδα...
οταν μιλησα με την καθηγητρια μου παντωσ μου ειπε πωσ ενω ειναι πολυ καλη σχολη δεν συμφερει τουσ σπουδαστεσ ''γιατι οι βιολογοι τουσ κλεβουν τισ δουλειεσ'' και μου ειπε επισησ πωσ αν θελω αυτην την σχολη καλυτερα πρωτα να τελειωσω την σχολη τησ βιολογιασ και μετα σαν μεταπτυχιακο να διαλεξω αυτον τον κλαδο τησ γενετικησ!!
Εγώ φίλε μου επέλεξα αυτή την σχολή απο τα άλλα βιολογικά.Καταρχάς έχω πάει στο κτίριο και οι υποδομές που έχουν δημιουργηθεί είναι εκπληκτικές πολλές ιατρικές και φαρμακευτικές θα θέλαν να χουν τέτοια σχολή.Το περιβάλλον είναι εξαιρετικό και η πόλη υπέροχη. Το τμήμα είναι δίπλα στην ιατρική και στο πανεπιστημειακό νοσοκομείο. Εμένα πάλι οι βιολόγοι μου μου λένε ότι από τα βιολογικά δεν βγαίνεις τίποτα αλλά τα ξέρεις όλα.Κάνεις λίγο βιολογία λίγο χημεία λίγο ιατρική κλπ κλπ.Για να μπεις σε ένα τομέα θέλει παραπάνω ειδίκευση το βιολογικό φτάνει μόνο αν θες να γίνεις καθηγητής δημοσίου. Ενώ στο τμήμα της Αλεξανδρούπολης μπαίνεις σε έναν τομέα της Βιολογίας στοχευμένα από την αρχή χωρίς να χαραμίσεις περαιτέρο χρόνια. Οι βιολόγοι όπως και οι γιατροί(που δεν δίνουν δικαίωμα υπογραφής για εξετάσεις βλέπε παραπάνω) δεν θέλουν την καινούργια ειδικότητα καθώς τους τρώει πολλές θέσεις εργασίας για αυτό και ακούς από πολλούς άσχημα λόγια για αυτή την σχολή.Φυσικά για να ασχοληθείς σοβαρά με το αντικείμενο πρεπει να βγείς εξωτερικό γιατί στην κακόμοιρη την Ελλαδίτσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofakiss

Νεοφερμένος

Η sofakiss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα παρακαλούσα να σταματήσετε να μιλάτε για τη Σχολή Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής σαν να την γνωρίζετε!!!!
Είμαι απόφοιτος του Τμήματος και πραγματοποιώ τη Διδακτορική μου Διατριβή στο ίδιο Τμήμα οπότε μπορώ να πω με σχετικά μεγάλη σιγουριά πως όσα έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο forum όχι μόνο είναι ανακρίβειες αλλά και μερικά από αυτά δεν έχουν καμία υπόσταση.
Σταματήστε το ράδιο αρβύλα για το τι συμβαίνει στο Σχολή, στην Ελληνική αγορά εργασίας και στο εξωτερικό. Αν σας ενδιαφέρει πραγματικά ψάξτε σοβαρά και ρωτήστε πραγματικά υπεύθυνους και αρμόδιους για να ενημερωθείτε.

Ενδεικτικά αναφέρω κάποια στοιχεία για να διορθωθούν κάποιες πολύ χαρακτηριστικές ανακρίβειες:

1. Υπάρχει Σύλλογος Μοριακών Βιολόγων και Γενετιστών και υπάρχουν ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ πλέον, κάτι το οποίο δε μπορούμε να πούμε για τα διάφορα τμήματα Βιολογίας που μετρούν πολυετή χρόνια ίδρυσης. Τα δικαιώματα αυτά μας εξασφαλίζουν θέσεις τόσο στην εκπαίδευση όσο και στην ελεύθερη αγορά εργασίας. Μάλιστα την έρευνα και διάγνωση που μπορούμε να πραγματοποιήσουμε εμείς δεν είναι αρμόδιοι ούτε οι γιατροί (όσα και μεταπτυχιακά να κάνουν) αλλά ούτε και οι απλοί βιολόγοι.
2. Σταματήστε να συγχέετε τις ειδικότητες. Άλλη η ειδικότητα του γιατρού, άλλη του Μοριακού Βιολόγου και άλλη του Βιολόγου. Εκπαιδεύεσαι και προορίζεσαι να κάνεις διαφορετικά πράγματα. Σταματήστε να τα συγκρίνεται γιατί απλά είναι διαφορετικά.
3. Η έρευνα στην Ελλάδα είναι σε νηπιακό στάδιο αλλά μην αυταπατάστε ότι στο εξωτερικό είναι όλα ρόδινα και ιδανικά ή ότι θα βγάλετε πολλά λεφτά. Κάθε περίπτωση έχει τα υπέρ και τα κατά. Καθένας τα ζυγιάζει και αποφασίζει τι θέλει να κάνει.

P.S. αν κάποιος έχει κάποια "σοβαρή" ερώτηση και ενδιαφέρεται πραγματικά για τη Σχολή, θα χαρώ να τον κατατοπίσω.
-----------------------------------------
Αν νομίζεις ότι η σχολή αυτή είναι βγαλμένη από το μέλλον, μάλλον εσύ έχεις μείνει λίγο πίσω και δεν παρακολουθείς τι συμβαίνει στον κόσμο.....

Γειά σας και απο εμενα!!εγω καθησα και διαβασα ολες τις σελιδες σχετικα με την μοριακη βιολογια!με ενδιαφερει παρα ππολυ αυτη η επιστημη γιατι αυτο ειναι το ονειρο μου!μπορω να πω πως ειμαι ερωτευμενη με αυτα που προσφερει αυτη η σχολη!ομως ολοι μου κοβουν τα φτερα αφου μου λενε πως μετα απο αυτη τη σχολη δεν εχω μελλον και οπως χαρακτηριστικα μου λενε θα πεινασω...και θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε..εχω καποια ερωτηματα:
1)ειναι καλυτερο να φοιτησω κανονικα στην ΜΒΓ στ Αλεξαν ή να παω καπου στο εξωτερικο?
2)οταν με τ καλο τελειωσω τη σχολη τι μετεπτυχιακα μπορω να κανω?
3)ξερετε μηπως ποιο ειναι το καλυτερο πανεπιστημιο που να σχετιζεται με την ΜΒΓ στο εξωτερικο?και οταν λεω εξωτερικο εννοω ΠΑΝΤΟΥ..
4)πρωτα κανεις μεταπτυχιακο και μετα διδακτωρικο ή μπορεις κατευθειαν να κανεις διδακτωρικο?και το διδακτωρικο πανω σε τι σχετιζεται?


Υ.Γ σασ κουρασα πολυ αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω παραπανω για αυτη τη σχολη γιατι ειναι το ονειρο μου!κατο που πραγματικα αγαπωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
εφοσον διαβασες τις σελιδες οπως λες προφανως γνωριζεις και τις αποψεις μου και ειμαι τελειοφοιτος στην αλεξανδρουπολη και τελειωνω τωρα το διδακτορικο μου στην ολλανδια.

Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι θα πεινασεις στην ελλαδα και θα ζεις συνεχεια με συμβασεις εργου (οταν βρισκεις δουλεια στην ερευνα).Σε διαγνωστικο κεντρο εχω κανει ποστ τις συλλογικες συμβασεις. αρχιζεις με 880 ευρω.
δες σελ 13-17 τους διαλογους.

μια παρατηρηση.αν προτιμησεις να πας εξω να υπολογιζεις 1-2 χρονια καθυστερηση στο ΔΟΑΤΑΠ. τα πτυχια πολυ δυσκολα αναγνωριζονται ως αντιστοιχα και θα δωσεις μαθηματα.

επομενως ειναι πολυ καλυτερα για σενα να κανεις προπτυχιακο στην ελλαδα και μετα να φυγεις εξω.
3 σχεδον ολα τα πανεπιστημια στο εξωτερικο (δυτικες χωρες) σε καθε πολη θα υπαρχει και ενα τμημα μοριακης βιολογιας και απεφυγε τα 3χρονα.αυτα δεν αναγωριζονται καθολου.

καλη τυχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofakiss

Νεοφερμένος

Η sofakiss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ρε παιδια απο ολα αυτα που εχω διαβασει δεν ξερω τι να κανω...:(:( να δηλωσω πρωτα ΜΒκΓ ή Βιολογια ή (αν πιασω τα μορια) Ιατρική..??εχω μπευρδευτει...εμενα προσωπικα μου αρεσει εξ ολοκληρου η ερευνα!οτι εχει σχεση με Dna,γονιδια.κυτταρακια κτλ. απλα εχω μπευρδευτει διοτι ολοι με αποτρεπουν για την ΜΒκΓ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αριάδνη, μην το σκέφτεσαι κ πολύ. Έλα μοριακή αν θες έρευνα!!

Η σχολή δεν παίζεται.. Γίνεται έρευνα και παράγεται έργο.
Θα χτυπάς το κεφάλι σου μετά από λίγα χρόνια, αν νιώσεις ότι μερικοί σε αποπροσανατόλισαν από βλακεία ;) Κάνε το δικό σου κ πάρε το ρίσκο:no1:

Η βολεμένη επιλογή εξασφαλίζει μελλοντικά μόνο τη μετριότητα:xixi:

Δευτεροετής ΜΒΓ


Κ όποιος αμφιβάλλει για την έρευνα που γίνεται στο τμήμα να κ μια φωτό! Ελπίζω να ενθουσιάσει τους μελλοντικούς φοιτητές της σχολής που ενδιαφέρονται πραγματικά. Είναι απομόνωση πλασμιδιακού DNA σε εργαστήριο της σχολής. Ναι αυτό στον πάτο!!

https://lh5.ggpht.com/_PQaExiGcuGw/Si5dQKWepII/AAAAAAAAAF4/b-71DDHmm98/DSC04218.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1

Νεοφερμένος

Ο κωστας1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
για τον GNR:

αν και δευτεροετης εισαι ενας ΑΣΧΕΤΟΣ και ΑΝΙΔΕΟΣ. ερευνα ειναι η απομονωση πλασμιδιου???????? δηλαδη το να μαθαινω να μετραω 1...2....3... παει να πει ειμαι ο Αινσταιν! ΗΜΑΡΤΟΝ. οχι μονο το παιζεται ειδικοι αλλα ειστε και ΑΣΧΕΤΟΙ.

ερευνα ειναι αυτo:https://www.humangenetics.nl/moleculairegenetica/en/mg_publications_en.php

30 πρωτοτυπες δημοσιευσεις εκ των οποιων 3 ειναι στο nature genetics... ξερεις ΑΣΧΕΤΕ τι να πει impact factor πανω απο 18???ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑΝ απο τους ¨"καθηγηταραδες" σας που εχει δημοσιευση πανω απο 6...
P.s φανταζομαι ξερεις τι ειναι ο βαθμος απηχησης σωστα???
ακου ερευνα η απομονωση πλασμιδιου...ΣΤΗΝ ΟΥΖΟΥΜΠΟΥΡΟΥ ΝΑ ΠΑΣ με αλατονερο μπορεις να απομονωσεις πλασμιδια.
και το λεω σπουδασα στην αλεξανδρουπολη αλλα οταν ημουν δευτερο ετος ΗΞΕΡΑ τι παει να πει ερευνα...βλεπω το επιπεδο "ΑΝΕΒΗΚΕ" τρελα με τουσ καινουργιους..αντε ρε και παραμυθιαζεται τα παιδακια του λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Φιλαράκι Κώστα δεν πας καλά! Ο κομπλεξισμός σου χτυπάει κόκκινο κ αναρωτιέμαι τι πέρασες για να αντιδράς έτσι.

Αυτό το πλασμίδιο περιέχει το γονίδιο DMRTA1 το οποίο υπόκειται σε μεταγραφικό έλεγχο από τον παράγοντα Lhx6 & Lhx8. Ο καθηγητής που έχει αναλάβει αυτό το project μελετά καμιά δεκαριά από τέτοια γονίδια, τα οποία είναι ελάχιστα έως καθόλου χαρακτηρισμένα. Θα γίνουν in situ κ άλλα βιοχημικά πειράματα για να καταγραφεί η λειτουργία τους το ιστοειδικό πρότυπο έκφρασης τους.

Γίνεται έρευνα πάνω στον μεταγραφικό παράγοντα Lhx6 & 8...

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ

Δεν ξέρω τι έκανες εσύ εδώ. Αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει. Οι χρηματοδοτήσεις είναι μεγαλύτερες κ στην τελική το επίπεδο για την Ελλάδίτσα είναι πολύ ανεβασμένο αν το συγκρίνεις με πανεπιστήμια του εξωτερικού. Κ άντε πάρε δρόμο από αυτό το forum γιατί μας τα έχεις πρήξει καταβαραθρώνοντας τη σχολή. Πέρασες το 2000 όταν η σχολή στεγαζόταν στο ερείπιο κ δεν είχατε σχεδόν φυγοκέντρους. Με ιπτάμενους καθηγητές τη βγάζατε κ το πρόγραμμα σπουδών ήταν πιο εύκολο. Με διαφάνειες δίνατε εξετάσεις.. τι να λέμε

Κ τι σου την έχει δώσει πια τόσο με τη μοριακή? Ότι κάτι προχωρημένο πηγαίνει μπροστά κ στην χώρα μας με δειλά βήματα??

Δλδ εσύ τι ήθελες? Καμιά 20 paper o καθένας να έχει γ να θεωρείται καλός ερευνητής? Δεν ξέρω πόσο έχεις προχωρήσει εσύ αλλα πολύ αφ υψηλού τα βλέπεις κ αν θέλεις η γνώμη σου να έχει βάρος, έλα ξανά στην σχολή να δεις τους καθηγητές, το πρόγραμμα σπουδών, τα εργαστήρια κ την υποδομή γενικά. Θα καταλάβεις ότι πολλά έχουν αλλάξει.

Η ζωή εσένα μπορεί να μη σου τα έφερε καθόλου εύκολα κ να έχεις αρνητισμό. Αλλά το ότι μπαίνεις σε ένα forum κ γκρεμίζεις τα όνειρα των παιδιών κ κατευθύνεις βάσει του υποκειμενισμού σου την κρίση τους σε καθιστά βολεμένο κ αστόχαστο.

Αν ήσουν λιγότερο προκατειλημμένος δε θα θόλωνες έτσι εύκολα κ θα ρώταγες τι πλασμίδιο είναι αυτό.. ΑΛΛΑ από ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ θα προτιμούσα να ήμουν ένας ΑΝΙΔΕΟΣ, με ερευνητικό πνεύμα.

ΚΩΣΤΑ ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ. ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΟ DNA TΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ PROJECT, που τι περίεργο διεξάγεται στη ΜΒΓ!!

ΑΝΙΔΕΕ πάρε πίσω τους χαρακτηρισμούς σου και γενικά ότι γράφεις γιατι μοιαζεις μάλλον να είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ με τη σύγχρονη εικόνα της ΜΒΓ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
GNR τον εβαλες στη θεση του τον Κωστη....δεν εχω συναντησει μεγαλυτερο πεσιμιστη!δυστυχως ενα ατομο με τοσες γνωσεις στη μοριακη ειναι συναμα και τοσο απαισιοδοξος...κριμα και παλι κριμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια Π

Νεοφερμένος

Η Μαρια Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βλεπω η αντιπαραθεση εχει φουντωσει και αυτο δεν χρειαζεται. Οντως ο κωστας ειναι πολυ απογοητευμενος και απο την αλλη πιστευω φοιτητες του τμηματος λιγο παραπανω αισιοδοξοι?

εγω δεν τελειωσα ΜΒΓ αλλα βιοχημεια στην λαρισα. Η αληθεια ειναι οτι οντως το επιπεδο ανεβαινει, και τα τμηματα στελεχωθηκαν και τα projects τρεχουν επομενως η ΜΒΓ η οποιαδηποτε αλλο τμημα ειναι τελειο εφοσον αρεσει σε αυτον που πηγαινει εκει.

Καποτε ελεγαν οτι οι αποτυχημενοι γιατροι γινονται βιολογοι και φυσικα αυτο εριχνε και το επιπεδο λιγακι.

Τωρα, αν αφησουμε το επιπεδο σπουδων και παμε στο πεδιο επαγγελματικη αποκατασταση (στο οποιο βρισκομαι) ισως δεν θα χρησιμοποιησω το ενοχλητικο στυλακι του κωστα αλλα στην ουσια εχει καποιο δικιο.

Δεν θα πω οτι δεν υπαρχει τιποτα, αλλα ειναι γεγονος οτι στο αντικειμενο σπουδων μας υπαρχουν πολυ περιορισμενες και κακοπληρωμενες θεσεις. Στον δημοκριτο ατομο με μαστερ δουλευε τεχνικος με συμβαση εργου για 670 ευρω τον μηνα και εχω δει και ακουσει δεκαδες ομοιες ιστοριες ακομα ατομων και με διδακτορικα.

Μπορει καποιος να γινει καθηγητης σε σχολειο η να δουλεψει σαν φαρμακευτικος αντιπροσωπος ωστοσο αυτο μας απομακρυνει απο το αντικειμενο σπουδων και φυσικα δεν χρειαζεται απαραιτητα να σπουδασεις ΜΒΓ η βιοχημεια η οτιδηποτε εξειδικευμενο και να εχεις και την δυσκολια της σχολης. Εχω δει μεχρι και ατομα που τελειωσαν φυσικο τελειος ασχετοι να γινονται φαρμακευτικοι αντιπροσωποι.

Ισως καποτε ανοιξουν θεσεις αλλα κατα την γνωμη μου θα αργισει παρα πολυ. Βεβαια θα μου πειτε σε ποια σχολη δεν υπαρχει ανεργια σημερα?

Νηφαλιοτητα σε ολους παιδια. Εξαλλου δεν ειμαστε εδω να μαλωνουμε αλλα να ανταλλασουμε εμπειριες. Ενα φορουμ ειναι μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά κριτήρια. Τη ΜΒΓ πρέπει να την κρίνουμε απ' όλες τις σκοπιές. Αλλά όχι μόνο από μία..αυτή των οικονομικών απολαβών

Γυρνάτε και λέτε ότι ο πρώτος μισθός είναι γύρω στα 600-800 ευρώ κλπ. Εντάξει δεν είναι μια περιουσία, αλλά δεν έχω καμία απαίτηση από την πρώτη μου δουλειά να πληρώνομαι σαν διευθυντικό στέλεχος φαρμακευτικής..

Και επιτέλους αν αξίζει κανείς κάτι παραπάνω, θα κοπιάσει πολύ, θα το προσπαθήσει και θα ανοίξουν οι πόρτες. Σίγουρα. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία.

Τώρα αν θέλεις να σου ανοίξουν οι πόρτες μόνο στην Ελλάδα, με ένα απλό πτυχίο και γυρεύοντας μισθό πάνω από 1500 με την πρώτη.. τότε ναι, αυτό είναι αλαζονεία και υπεραισιοδοξία.

Να σας προτείνω μία εύκολη λύση? Εάν ο μισθός και η καλοπέραση είναι τα μόνα ζητούμενα ας γίνει κανείς παπάς.. 1200 ευρώ παίρνει το μήνα. Αν κάποιος θα ήταν ευχαριστημένος μεγειά και χαρά του.

Αλλά κάποιος που ενδιαφέρεται για τη ΜΒΓ θα πρέπει να έχει στο μυαλό του έρευνα και επαγγελματική αποκατάσταση σχετική με αυτό που έχει σπουδάσει.

Εάν τα όνειρα σου ξεφεύγουν, τότε βάλε κάτω τον εαυτό σου, πάτα τον και θα τα καταφέρεις.. αλλά τίποτα δεν σου δίνεται έτσι εύκολα. Οπότε παιδιά πιστεύω ότι πρέπει να το έχεις ψώνιο, να το αγαπάς το εργαστήριο, τη μεθοδολογία και την αναζήτηση..

Τώρα εάν θίξουμε το θέμα της ανεργίας, της καταπάτησης των εργασιακών δικαιωμάτων, των πενιχρών μισθών κλπ... θα πρέπει να μιλήσουμε για το mechano του σύγχρονου κόσμου. Θα πρέπει να παλέψεις για να εξανθρωπιστεί αυτό το σύστημα και να το φέρεις πιο κοντά στα μέτρα σου και στα όνειρα σου.

Οι εύκολες επιλογές, το βόλεμα και το κυνήγι των τρελών μισθών και των σίγουρων θέσεων είναι αυτά που μας έχουν κάνει να χάσουμε ακόμη και τα κεκτημένα.. γι αυτό low και προσπάθησε για το καλύτερο.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη ΜΒΓ το λέει ήδη η καρδούλα του.. γι αυτό παιδιά μη σας παραπλανούν με γνωματεύσεις οι τρελά έμπειροι. Κυνηγήστε αυτό που ονειρεύεστε.. όλα τ άλλα είναι ΒΟΛΕΜΑ.

Εγώ όταν ήμουν λυκειόπαιδο έψαχνα πρώτα για τη γενετική κ μετά ανακάλυψα τη σχολή. Μακάρι να είχα αυτό το forum διαθέσιμο για ανάγνωση..

Αλλά τελικά προτιμώ το γεγονός ότι παρέμεινα ανεπηρέαστος από σειρήνες καθηγητών και άλλων ξερόλων. Ήρθα εδώ με ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΘΕ ΡΙΣΚΟ και αν θα δικαιωθώ είναι δική μου υπόθεση και όχι θέμα στατιστικών αποκατάστασης. Αυτά είναι φόρτε των αναλυτικών gpo κλπ

Γουστάρω αυτό που σπουδάζω και θα υπερασπιστώ τη ΜΒΓ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια Π

Νεοφερμένος

Η Μαρια Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κοιτα GNR δεν μπορεις να λες οτι με 1200 ευρω ψαχνεις την καλοπεραση. Εγω τελειωσα βιοχημεια, οντως οι μισθοι δεν με ικανοποιησαν και συνεχισα με κατακτηριες στην Ιατρικη.
Ωστοσο ειμαι 27 χρονο και μου ετυχε να μεινω εγκυος. Οι γονεις μου δεν ειναι πλουσιοι, και μπορουν να με υποστηριξουν αλλα μεχρι ενος σημειου.

Ετσι αναγκαζομαι προς το παρον να αφησω τις σπουδες ιατρικης και να βρω δουλεια ωστε να υποστηριξω την οικογενεια μου σαν βιοχημικος.
1) Σε ολους λεω οτι ειμαι ανυπανδρη και χωρις παιδι (ιδιωτικο τομεα) για να βρω κατι ΟΤΑΝ ΒΡΩ με 650 ευρω και αν ειμαι τυχερη με ενσημα. Φυσικα στο 90% ειναι ΑΣΧΕΤΟ με το αντικειμενο σπουδων.
2)Για 650 ευρω αναγκαζεσαι να δουλευεις τρελα ωραρια ιδιως οταν εχεις παιδι, επομενως πως μου λες εμενα οτι ειμαι τυχερη και βολεμενη? Μπορεις να ζησεις εσυ με αυτα τα χρηματα?

3)Κανεις δεν μιλησε για το επιπεδο σπουδων το οποιο οντως μπορει να ειναι υψηλο και απο κτιριακης υποδομης και απο ερευνα. Εδω εγω μιλαω για επαγγελματικη αποκαταστη που ειναι κοντα στο 0 πανω στο αντικειμενο σπουδων.

4)Οταν εχεις οικογενεια, και οταν πρεπει να δωσεις στο παιδι σου μια στεγη και φαγητο, δεν μιλαω για τιποτα παραπανω τοτε δεν ειναι θεμα ρισκου. Και εγω, δεν ηξερα, πηρα το ρισκο αλλα κοιταω τωρα πως ζω.
Επομενως με θεωρεις τρελα εμπειρη και βολεμενη?

Αυτο που εχω να πω και δεν θα ξαναενοχλησω το φορουμ (κατα τυχη το βρηκα ) ψαχνοντας ιστοσελιδες για εργασια, ειναι οτι οσο ξινος ειναι ο κωστας εχει αρκετα σωστα σημεια, οπως καταλαβαινω και την δικια σου αγαπη για το αντικειμενο σπουδων αλλα ειναι δυστυχια που ζουμε στην ελλαδα. Επομενως να μαθεις να δεχεσαι καποιες παραπανω εμπειριες χωρις να το παρουσιαζεις το παντογνωστη.

Η ζωη δεν ειναι χομπυ ειδικα οταν δεν εχεις τακτοποιημενους γονεις και γνωριμιες.



Υπάρχουν πολλά κριτήρια. Τη ΜΒΓ πρέπει να την κρίνουμε απ' όλες τις σκοπιές. Αλλά όχι μόνο από μία..αυτή των οικονομικών απολαβών

Γυρνάτε και λέτε ότι ο πρώτος μισθός είναι γύρω στα 600-800 ευρώ κλπ. Εντάξει δεν είναι μια περιουσία, αλλά δεν έχω καμία απαίτηση από την πρώτη μου δουλειά να πληρώνομαι σαν διευθυντικό στέλεχος φαρμακευτικής..

Και επιτέλους αν αξίζει κανείς κάτι παραπάνω, θα κοπιάσει πολύ, θα το προσπαθήσει και θα ανοίξουν οι πόρτες. Σίγουρα. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία.

Τώρα αν θέλεις να σου ανοίξουν οι πόρτες μόνο στην Ελλάδα, με ένα απλό πτυχίο και γυρεύοντας μισθό πάνω από 1500 με την πρώτη.. τότε ναι, αυτό είναι αλαζονεία και υπεραισιοδοξία.

Να σας προτείνω μία εύκολη λύση? Εάν ο μισθός και η καλοπέραση είναι τα μόνα ζητούμενα ας γίνει κανείς παπάς.. 1200 ευρώ παίρνει το μήνα. Αν κάποιος θα ήταν ευχαριστημένος μεγειά και χαρά του.

Αλλά κάποιος που ενδιαφέρεται για τη ΜΒΓ θα πρέπει να έχει στο μυαλό του έρευνα και επαγγελματική αποκατάσταση σχετική με αυτό που έχει σπουδάσει.

Εάν τα όνειρα σου ξεφεύγουν, τότε βάλε κάτω τον εαυτό σου, πάτα τον και θα τα καταφέρεις.. αλλά τίποτα δεν σου δίνεται έτσι εύκολα. Οπότε παιδιά πιστεύω ότι πρέπει να το έχεις ψώνιο, να το αγαπάς το εργαστήριο, τη μεθοδολογία και την αναζήτηση..

Τώρα εάν θίξουμε το θέμα της ανεργίας, της καταπάτησης των εργασιακών δικαιωμάτων, των πενιχρών μισθών κλπ... θα πρέπει να μιλήσουμε για το mechano του σύγχρονου κόσμου. Θα πρέπει να παλέψεις για να εξανθρωπιστεί αυτό το σύστημα και να το φέρεις πιο κοντά στα μέτρα σου και στα όνειρα σου.

Οι εύκολες επιλογές, το βόλεμα και το κυνήγι των τρελών μισθών και των σίγουρων θέσεων είναι αυτά που μας έχουν κάνει να χάσουμε ακόμη και τα κεκτημένα.. γι αυτό low και προσπάθησε για το καλύτερο.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη ΜΒΓ το λέει ήδη η καρδούλα του.. γι αυτό παιδιά μη σας παραπλανούν με γνωματεύσεις οι τρελά έμπειροι. Κυνηγήστε αυτό που ονειρεύεστε.. όλα τ άλλα είναι ΒΟΛΕΜΑ.

Εγώ όταν ήμουν λυκειόπαιδο έψαχνα πρώτα για τη γενετική κ μετά ανακάλυψα τη σχολή. Μακάρι να είχα αυτό το forum διαθέσιμο για ανάγνωση..

Αλλά τελικά προτιμώ το γεγονός ότι παρέμεινα ανεπηρέαστος από σειρήνες καθηγητών και άλλων ξερόλων. Ήρθα εδώ με ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΘΕ ΡΙΣΚΟ και αν θα δικαιωθώ είναι δική μου υπόθεση και όχι θέμα στατιστικών αποκατάστασης. Αυτά είναι φόρτε των αναλυτικών gpo κλπ

Γουστάρω αυτό που σπουδάζω και θα υπερασπιστώ τη ΜΒΓ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κοιτα GNR δεν μπορεις να λες οτι με 1200 ευρω ψαχνεις την καλοπεραση. Εγω τελειωσα βιοχημεια, οντως οι μισθοι δεν με ικανοποιησαν και συνεχισα με κατακτηριες στην Ιατρικη.
Ωστοσο ειμαι 27 χρονο και μου ετυχε να μεινω εγκυος. Οι γονεις μου δεν ειναι πλουσιοι, και μπορουν να με υποστηριξουν αλλα μεχρι ενος σημειου.

Ετσι αναγκαζομαι προς το παρον να αφησω τις σπουδες ιατρικης και να βρω δουλεια ωστε να υποστηριξω την οικογενεια μου σαν βιοχημικος.
1) Σε ολους λεω οτι ειμαι ανυπανδρη και χωρις παιδι (ιδιωτικο τομεα) για να βρω κατι ΟΤΑΝ ΒΡΩ με 650 ευρω και αν ειμαι τυχερη με ενσημα. Φυσικα στο 90% ειναι ΑΣΧΕΤΟ με το αντικειμενο σπουδων.
2)Για 650 ευρω αναγκαζεσαι να δουλευεις τρελα ωραρια ιδιως οταν εχεις παιδι, επομενως πως μου λες εμενα οτι ειμαι τυχερη και βολεμενη? Μπορεις να ζησεις εσυ με αυτα τα χρηματα?

3)Κανεις δεν μιλησε για το επιπεδο σπουδων το οποιο οντως μπορει να ειναι υψηλο και απο κτιριακης υποδομης και απο ερευνα. Εδω εγω μιλαω για επαγγελματικη αποκαταστη που ειναι κοντα στο 0 πανω στο αντικειμενο σπουδων.

4)Οταν εχεις οικογενεια, και οταν πρεπει να δωσεις στο παιδι σου μια στεγη και φαγητο, δεν μιλαω για τιποτα παραπανω τοτε δεν ειναι θεμα ρισκου. Και εγω, δεν ηξερα, πηρα το ρισκο αλλα κοιταω τωρα πως ζω.
Επομενως με θεωρεις τρελα εμπειρη και βολεμενη?

Αυτο που εχω να πω και δεν θα ξαναενοχλησω το φορουμ (κατα τυχη το βρηκα ) ψαχνοντας ιστοσελιδες για εργασια, ειναι οτι οσο ξινος ειναι ο κωστας εχει αρκετα σωστα σημεια, οπως καταλαβαινω και την δικια σου αγαπη για το αντικειμενο σπουδων αλλα ειναι δυστυχια που ζουμε στην ελλαδα. Επομενως να μαθεις να δεχεσαι καποιες παραπανω εμπειριες χωρις να το παρουσιαζεις το παντογνωστη.

Η ζωη δεν ειναι χομπυ ειδικα οταν δεν εχεις τακτοποιημενους γονεις και γνωριμιες.

Όχι Μαρία. Να σου διευκρινίσω ότι βόλεμα θεωρώ κάποιος να ακολουθεί τη σίγουρη συνταγή, χωρίς να ψάχνεται. Αυτά τα άτομα θίγω.. οπότε καμία σχέση με εσένα:xixi:


Η περίπτωση σου είναι ιδιαίτερη, αλλά ανθρώπινη. Ο καθένας συναντά εμπόδια κ δυσκολίες. Αν ήσουν καθηγήτρια σε λύκειο? Τι θα έκανες? Όλη μέρα ιδιαίτερα για να βγάλεις έναν επαρκή μισθό κ δε θα προλάβαινες πάλι να δεις το παιδί σου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα εργασιακά είναι γενικώς δύσκολα στην εποχή μας και όχι μόνο στη ΜΒΓ. Βολεμένοι είναι αυτοί που κάνουν την σίγουρη επιλογή και δηλώνουν νηπιαγωγών, πληροφορική, ακόμη και ιατρική.. υπό την πίεση του περιβάλλοντος τους και εγκαταλείπουν αυτό που θέλουν πραγματικά. Έτσι βολεύονται σε μία θέση του συστήματος και δεν κάνουν κάτι για να διεκδικήσουν αλλαγές στο μηχανισμό που ορίζει τις ευκαιρίες, τις συνθήκες και τους όρους εργασίας. Όλα αυτά σχετίζονται με κοινωνικό-πολιτικές απόψεις και θέσεις.. κ αν ανοίξει μία τέτοια κουβέντα δεν κλείνει εύκολα.

Πάντως θέλω να σχολιάσω ότι προβάλετε το σκηνικό όπως έχει τώρα στην Ελλάδα. Τα παιδιά που θα περάσουν το 2009-2010, θα πάρουν το πτυχίο τους το λιγότερο μετά από 4 χρόνια. Η ζήτηση ακολουθήσει αυξητικές τάσεις, οπότε τα πράγματα αλλάζουν κ μάλιστα πολύ γρήγορα..

Επειδή όμως πολλά γράφουμε κάτι πιο μαθηματικό θα ήταν και πιο ακριβές. Θα προσπαθήσουμε να συλλέξουμε στοιχεία σε συνεργασία με τη γραμματεία της σχολής και αν τα καταφέρουμε, θα τα επεξεργαστούμε και θα τα παραθέσουμε σε αυτό το forum.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikgen

Νεοφερμένος

Ο nikgen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ρε κωστακη τι απωθημενα εχεις αγορι μου???πρεπει να περασες "καλα" στην αλεξανδρουπολη!!!μας εχεις ζαλισει ρε φιλε!!!δεν θελω να σε προσβαλλω και να σε βρισω,αλλα αυτο που κανεις ειναι προβοκατσια!!!δεν σεβεσαι ουτε τον εαυτο σου βριζοντας την σχολη που αποφοιτησες!!!ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ????????ΠΕΣ ΜΑΣ ΕΞΑΡΧΗΣ,ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ....ΗΜΑΡΤΟΝ!!!οσο για τον συναδελφο gnr,επειδη τον γνωριζω καλα και ξερω το πως δουλευει και ποσο ασχολειται με το αντικειμενο,μονο ασχετο δεν θα τον χαρακτηριζα!!!λυπαμαι για το επιπεδο σου και τους χαρακτηρισμους σου!!!θα την κλεισουμε την ρημαδα την σχολη,μπας και ηρεμησεις,γιατι αποτι βλεπω γυναικα δεν προκειται να βρεις...χαλαρωσε λιγο και μην αποθαρρυνεις τα παιδια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πες τα ρε Νικ συνάδελφε, μας τα έχει :jumpy::jumpy: αυτός ο Κώστας!! Ανταποδίδω τις φιλοφρονήσεις :D

Πραγματικά είναι τόσο τραγική η κατάσταση, που πρέπει να κάνουμε καμιά κατάληψη, να βάλουμε και καμιά φωτιά στο κτήριο.. μπας και πάρουμε καμιά χρηματοδότηση της προκοπής, να τα ρίξουμε στην έρευνα οι κακόμοιροι..:P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγώ δηλαδή που θέλω να ασχοληθώ με την έρευνα να πάω σ' αυτήν τη σχολή παρά βιολογικό Ηρακλείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top