Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Τι να σου πω! Εγω ξαναδινω και σκεφτομαι να δηλωσω τη σχολη απλα (αν και δεν ειναι στις πρωτες επιλογες μου). Δεν την εχω ψαξει και πολυ, αν και απο γνωστους μου βιολογους (και ξερω αρκετους :P) δεν ακουω και τα καλυτερα (για την ποιοτητα των σπουδων)... Τωρα για επαγγελματικα δικαιωματα δεν εχω ιδεα!

Το είχα ψάξει αρκετά όταν σκεφτόμουν να τη δηλώσω...Συγκεκριμένα κατέληξα στα εξής:

- Αν σ ενδιαφέρει η μοριακή βιολογία, προς το παρόν τουλάχιστον θα ήταν προτιμότερο να επιλέξεις το απλό βιολογικό και μετά είτε ν ακολουθήσεις την κατεύθυνση "γενετική" είτε να εξειδικευθείς κάνοντας κάποιο μεταπτυχιακό στον τομέα αυτό.

- Κατά γενική ομολογία, η οργάνωση της σχολής δεν είναι τόσο καλή και το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά χαμηλό προς το παρον

- Παρ όλο που θεωρείσαι "μοριακός βιολόγος" δεν έχεις δικαιωμα να μπεις στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, πράγμα που περιορίζει αρκετά τις εναλλακτικές επιλογές σου (σε περίπτωση που δε σου κάτσει η "έρευνα":P)

- Άκομα και στα εργαστήρια/ιατρεία γενετικής (που ασχολουνταί με εξωσωματικές κλπ) υπάρχει τρομερός κορεσμός, καθώς πολλοί βιολόγοι επιθυμούν να εργαστούν σ αυτά,οι προσφερόμενες θέσεις είναι λίγες, ενώ οι "αρμόδιοι" προτιμούν τους αποφοίτους βιολογικών ακριβώς λόγω της κακής φήμης που έχει η σχολή

Παρ όλο που το αντικείμενο είναι πολύ ενδιαφέρον και πολλοί τη δηλώνουν γι αυτό το λόγο, στην πορεία τα πράγματα είναι δύσκολα..

Συγκεκριμένα, γιατρός με ιατρεια γενετικής σε Ελλάδα και εξωτερικό μου είπε πως το αντικείμενο έχει μέλλον, όχι στην Ελλάδα όμως. Η κόρη του θα ακολουθήσει ακριβώς αυτό τον κλάδο, όχι σ αυτή τη σχολή αλλά εξω...

Βέβαια υπάρχει και η πιο αισιόδοξη άποψη:

- Το τμήμα είναι αρκετά νέο και έχει πολλές προοπτικές βελτίωσης

- Αναμένεται να ιδρυθούν αντίστοιχες σχολές σε άλλες πόλεις της Ελλάδας οπότε θα υπάρξει κάποια απορρόφηση των αποφοίτων του, όσοι ενδιαφέρονται δλδ για πανεπιστημιακή καριέρα

- Το αντικείμενο θα "κερδίσει έδαφος" τα επόμενα χρόνια, η Ελλάδα δεν είναι ακόμα "έτοιμη" γι αυτά...

Όλα αυτά βέβαια είναι απλώς κάποια από αυτά που έχω ακούσει (ό,τι δε θεωρούσα αρκετά αξιόπιστο δεν το παρέθεσα) ... Ας μας πει όμως και κάποιος φοιτητής του τμήματος τη γνώμη του για το κατά πόσο ισχύουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ε μη τον φας κιόλας! Νομίζω πως στόχος της σχολής είναι να εξειδικεύσει περισσότερο τους εργαζομένους, για καλύτερα αποτελέσματα, αλλά νομίζω πως αυτό γίνεται και στα βιολογικά, αφού παίρνεις νομίζω και κατεύθυνση.
Παιδιά, τα βιολογικά και η μοριακή βιολογία δεν έχουν επαφή. Και είναι αλήθεια πως ο κύκλος των βιολογων είναι μεγαλύτερος απο αυτόν των μοριακών και είναι αλήθεια πως τους συνέφερε να δίνουμε ΑΣΕΠ μαζί τους γιατί ο κύκλος τους έχει κορεστεί και ψαχνουν για νεες θεσεις εργασιας και είναι αλήθεια ότι υπάρχει κλίμα κατά της μοριακής από βιολόγους (γιατι είναι πιο εξειδικευενη σχολή τη δική τους και οταν επιτελους παρει εξελιξη στην Ελλάδα θα είναι αυτή που θα ακούγεται) και από τους γιατρους (γιατι θεωρούν οτι για να μπεις στο ΜΒκΓ σημαινει πως δεν περασες ιατρική, σα να θελουν ολοι να γινουν γιατροι δλδ). Αυτό το κλίμα υπάρχει και σας το λέω από τα ετός της σχολής και αυτά που βιωνει κανεις οταν είναι μεσα σε αυτην.

Chris_A να σε ρωτησω ξερεις αν ισχυει πως οι μοριακοι βιολογοι μπορουν να ανοιξουν εργαστηριο που να κανουν εξετασεις πχ αιματολογικες? εχει καλες προοπτικες η σχολη συμφωνα με την νεα κατωχυρωση των επαγγελματικων δικαιωματων των μοριακων βιολογων? ευχαριστω! σκεφτομαι για κατατακτηριες γι αυτο ενδιαφερομαι.
-----------------------------------------
Chris_90 ηθελα να γραψω
Υπάρχουν ήδη άτομα που έχουν τελειώσει μορικαή βιολογία κ γενετική που έχουν ανοίξει στην Ελλάδα εργαστήριο με π.χ. αναλυσεις DNA και έχουν πολύ καλές αμοιβές (τους γνωρίζω προσωπικα).
Με κατακτήριες νομίζω μπαίνεις στο 2ο έτος της σχολής εκτός αν η σχολή από την οποία είσαι δεν έχει "κοινή πορεία πλεύσης" με τη μοριακή. Αν μιλήσεις με τη γραμματεία πιστεύω πως θα σε εξυπηρετήσουν. Πάντως ένα παιδί που ξέρω που έχει τελειώσει Ιατρική και έκανε κατατσκτηριες μπήκε στο 2ο έτος. Απλά, σε όποιο έτος και να μπεις θα πρέπει να δώσεις όλα τα μαθήματα πλην όσων έδωσες για τις κατατακτήριες...αυτό συμβαίνει σε όλες τις σχολές..;)

- Αν σ ενδιαφέρει η μοριακή βιολογία, προς το παρόν τουλάχιστον θα ήταν προτιμότερο να επιλέξεις το απλό βιολογικό και μετά είτε ν ακολουθήσεις την κατεύθυνση "γενετική" είτε να εξειδικευθείς κάνοντας κάποιο μεταπτυχιακό στον τομέα αυτό.

- Κατά γενική ομολογία, η οργάνωση της σχολής δεν είναι τόσο καλή και το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά χαμηλό προς το παρον

- Παρ όλο που θεωρείσαι "μοριακός βιολόγος" δεν έχεις δικαιωμα να μπεις στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, πράγμα που περιορίζει αρκετά τις εναλλακτικές επιλογές σου (σε περίπτωση που δε σου κάτσει η "έρευνα":P)

- Άκομα και στα εργαστήρια/ιατρεία γενετικής (που ασχολουνταί με εξωσωματικές κλπ) υπάρχει τρομερός κορεσμός, καθώς πολλοί βιολόγοι επιθυμούν να εργαστούν σ αυτά,οι προσφερόμενες θέσεις είναι λίγες, ενώ οι "αρμόδιοι" προτιμούν τους αποφοίτους βιολογικών ακριβώς λόγω της κακής φήμης που έχει η σχολή

Παρ όλο που το αντικείμενο είναι πολύ ενδιαφέρον και πολλοί τη δηλώνουν γι αυτό το λόγο, στην πορεία τα πράγματα είναι δύσκολα..

Συγκεκριμένα, γιατρός με ιατρεια γενετικής σε Ελλάδα και εξωτερικό μου είπε πως το αντικείμενο έχει μέλλον, όχι στην Ελλάδα όμως. Η κόρη του θα ακολουθήσει ακριβώς αυτό τον κλάδο, όχι σ αυτή τη σχολή αλλά εξω...

(...)
Όλα αυτά βέβαια είναι απλώς κάποια από αυτά που έχω ακούσει (ό,τι δε θεωρούσα αρκετά αξιόπιστο δεν το παρέθεσα) ... Ας μας πει όμως και κάποιος φοιτητής του τμήματος τη γνώμη του για το κατά πόσο ισχύουν...
Να σας περιγραψω τα πραγματα πως εχουν απο μεσα απο τη σχολή (αλίκη δεν αντιμαχώ με εσένα, απλά ενημερώνω "εκ των εσω").
Αρχικά να σας πω οτι είμαι καλή φοιτητρια, δε χρωστάω πολλά μαθήματα. Η σχολή είναι δύσκολη. Ακόμα και οι άριστοι φοιτητές το ίδιο δηλώνουν. Το επίπεδο της, που βλέπω να ακουγεται οτι ειναι πολυ χαμηλο, δε συγκρίνεται με το βιολογικο. Είναι , απλά, άλλο να μαθαίνεις για έναν οργανισμό και αλλο να αποθηκεύεις πληροφοριες για τις πρωτεϊνες του και τα γονίδιά του και όλες εκέινες τις λεπτομέρειες, όπως άλλο είναι να μαθαίνεις ανατομία (Νοσηλευτική) και άλλο να χρησιμοποιείς τις γνώσεις αυτές χειρουργικά (Ιατρική). Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Και σκεφτείτε το αντικειμενικά, οι γνωσεις που λαμβανεις για ενα αντικειμενο επι 4 χρονια είναι περισσότερες από αυτες που λαμβανεις σε 2. Το προγραμμα σπουδων ειναι δύσκολο. Πραγματικά δύσκολο. Δίπλα μας είναι η ιατρική που τα 2 πρώτα χρόνια εν μεσω εξεταστικης βγαίνει εξω για καφεδες, ενώ εμείς είμαστε κλεισμένοι μεσα κ διαβαζουμε για να καταφέρουμε να περάσουμε οσα περισσότερα γίνεται. Και δεν είναι υπερβολή. Οταν πας για το 5 (τη βαση) και έχεις δίπλα σου μια Ιατρική που καθεται (μιλάω για τα 2 πρώτα χρόνια) εκνευρίζεσαι να τα ακούς κι από πανω για το επιπεδο της σχολής σου. Τα μαθηματα που διδασκονται στη ΜΒκΓ μπορείτε να τα βρείτε στην ιστοσελίδα της σχολής. Το πρόγραμμα σπουδών είναι δύσκολο και θα σας αναφερω μονο 2 λόγους και όχι το διάβασμα: πολλά εργαστηρια και εργασιες.
Επίσης, έχω μιλήσει αναλυτικά με άτομο που έχει τελειώσει Γενετική στο εξωτερικό (3 χρόνια μόνο γενετική) και όταν του ανεφερα τι εργαστηρια είχαμε κανει εμεις ως τοτε (2ο ετος) είχε μείνει έκθαμβος.
Όσο για το ΑΣΕΠ: Θεωρείσαι και είσαι μοριακός βιολόγος και γενετιστής και έχεις δικαίωμα να δώσεις ΑΣΕΠ (δηλαδή να διδάξεις στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση) ως τέτοιος και όχι ως βιολόγος. Είναι κατοχυρωμένο.
Η σχολή έχει μεταφερθεί και σε καινούργια κτίρια και πιστεύω πως δε λείπει κάτι. Υποβαθμισμένη κτιριακά ήταν γεγονός που επηρέαζε και τη σχολή γιατί ένα κτίριο σε εργαστηριακή σχολή πρέπει να είναι τετοιο, ωστε να σε αφήνει να αναπτύξεις την επιστήμη. Τώρα είναι πλήρης. Το μόνο που λείπει από τη σχολή είναι να αποκτήσει και άλλα μέλη ΔΕΠ για να γίνει αυτοδύναμο τμήμα.
Το μειονέκτημα είναι πως είναι στην άκρη της Ελλάδας, αλλά πιστευω και έτσι πίστευα και όταν τη δήλωσα πως μπροστά στο οτι θα κάνεις αυτό που θέλεις στη ζωή σου, το ποσο μακρια θα πας δεν πρεπει να είναι εμποδιο. Βασικά, τη συγκεκριμένη άκρη της Ελλαδας είχα την ευκαιρία να την επισκεφτώ με εκδρομή στη 2α λυκείου και είχα ενθουσιαστεί. Πού να ξερα ότι θα κατέληγα να σπουδάζω εδώ..:xixi:

*Για να μην παρεξηγηθώ, προσωπικά δεν έχω τιποτα με την Ιατρική γιατί εγώ δεν είχα ποτέ πρόθεση να γίνω γιατρός. Πληροφοριακά, υπάρχουν πολλές κατηγορίες φοιτητών στην ιατρική και μια μεγάλη μερίδα είναι να μη σου τύχουν να βρεθείς στο δρόμο τους όταν τελειώσουν. Αυτή η μερίδα ελπίζω να σοβαρευτεί από κάποιο έτος και μετά. Αυτά ειναι πράγματα που έχω δει αφού ήρθα σε πολη που έχει Ιατρική και αφού γνώρισα άτομα από πολλές μερίδες. Τουλάχιστον, από εδώ θα ξέρω ποιον να εμπιστευτώ για γιατρό μελλοντικά!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Να σας περιγραψω τα πραγματα πως εχουν απο μεσα απο τη σχολή (αλίκη δεν αντιμαχώ με εσένα, απλά ενημερώνω "εκ των εσω").

Δεν παίρνω τίποτα προσωπικά απεναντίας και εγώ θα ήθελα ν ακούσω τι επικρατεί στην πραγματικότητα στη σχολή γιατί όσο το ψαξα ήταν αρκετά απογοητευτικά αυτά που άκουσα....

Αρχικά να σας πω οτι είμαι καλή φοιτητρια, δε χρωστάω πολλά μαθήματα. Η σχολή είναι δύσκολη. Ακόμα και οι άριστοι φοιτητές το ίδιο δηλώνουν. Το επίπεδο της, που βλέπω να ακουγεται οτι ειναι πολυ χαμηλο, δε συγκρίνεται με το βιολογικο. Είναι , απλά, άλλο να μαθαίνεις για έναν οργανισμό και αλλο να αποθηκεύεις πληροφοριες για τις πρωτεϊνες του και τα γονίδιά του και όλες εκέινες τις λεπτομέρειες, όπως άλλο είναι να μαθαίνεις ανατομία (Νοσηλευτική) και άλλο να χρησιμοποιείς τις γνώσεις αυτές χειρουργικά (Ιατρική). Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Και σκεφτείτε το αντικειμενικά, οι γνωσεις που λαμβανεις για ενα αντικειμενο επι 4 χρονια είναι περισσότερες από αυτες που λαμβανεις σε 2. Το προγραμμα σπουδων ειναι δύσκολο. Πραγματικά δύσκολο. Δίπλα μας είναι η ιατρική που τα 2 πρώτα χρόνια εν μεσω εξεταστικης βγαίνει εξω για καφεδες, ενώ εμείς είμαστε κλεισμένοι μεσα κ διαβαζουμε για να καταφέρουμε να περάσουμε οσα περισσότερα γίνεται. Και δεν είναι υπερβολή. Οταν πας για το 5 (τη βαση) και έχεις δίπλα σου μια Ιατρική που καθεται (μιλάω για τα 2 πρώτα χρόνια) εκνευρίζεσαι να τα ακούς κι από πανω για το επιπεδο της σχολής σου. Τα μαθηματα που διδασκονται στη ΜΒκΓ μπορείτε να τα βρείτε στην ιστοσελίδα της σχολής. Το πρόγραμμα σπουδών είναι δύσκολο και θα σας αναφερω μονο 2 λόγους και όχι το διάβασμα: πολλά εργαστηρια και εργασιες.

E νταξ, τα δύο πρώτα χρόνια στην ιατρική είναι επιεικώς άσχετα με την ίδια την ιατρική.Γεμάτα βιολογίες, χημείες ορ ουατρέβερ, λογικό οι καθηγητές να μην έχουν τρελές απαιτήσεις. Όπως επίσης λογικό είναι και οι ίδιοι οι φοιτητες να μη δίνουν σημασία. Αφ ετέρου, δεν είναι ενδεικτικό της δυσκολίας της σχολής σου γιατί σε κάθε σχολή υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί φοιτητές. (Και τελικά, ποιός είπε ότι η ιατρική είναι δύσκολη ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ; Όταν βγεις έξω αρχίζει το δυσκολο-να καταφέρεις να γίνεις επιστήμονας δλδ, τα 6 χρόνια θέλουν απλώς σύστημα, όπως η πλειονότητα των σχολών εξάλλου;))

Επίσης, έχω μιλήσει αναλυτικά με άτομο που έχει τελειώσει Γενετική στο εξωτερικό (3 χρόνια μόνο γενετική) και όταν του ανεφερα τι εργαστηρια είχαμε κανει εμεις ως τοτε (2ο ετος) είχε μείνει έκθαμβος.

Ε καλά, εξωτερικό είναι και το Ουζμπεκιστάν και η Γερμανια...
Εξαρτάται και που τελείωσε...:)

Όσο για το ΑΣΕΠ: Θεωρείσαι και είσαι μοριακός βιολόγος και γενετιστής και έχεις δικαίωμα να δώσεις ΑΣΕΠ (δηλαδή να διδάξεις στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση) ως τέτοιος και όχι ως βιολόγος. Είναι κατοχυρωμένο.
Η σχολή έχει μεταφερθεί και σε καινούργια κτίρια και πιστεύω πως δε λείπει κάτι. Υποβαθμισμένη κτιριακά ήταν γεγονός που επηρέαζε και τη σχολή γιατί ένα κτίριο σε εργαστηριακή σχολή πρέπει να είναι τετοιο, ωστε να σε αφήνει να αναπτύξεις την επιστήμη. Τώρα είναι πλήρης. Το μόνο που λείπει από τη σχολή είναι να αποκτήσει και άλλα μέλη ΔΕΠ για να γίνει αυτοδύναμο τμήμα.

Αυτά ειλικρινά πρώτη φορά τα ακούω... Όμορφα!
Εγώ είμαι κτηνιατρική κ έχουμε τομέα για τη γενετική βελτίωση και σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με κάτι σχετικό (αυτός ήταν και το κίνητρο εξάλλου να δηλώσω τη σχολή μου) τι πιστεύεις? Θα βοηθούσαν κατατακτήριες στη ΜΒκΓ? Κάνετε κ εσείς κάτι σχετικό?

Το μειονέκτημα είναι πως είναι στην άκρη της Ελλάδας, αλλά πιστευω και έτσι πίστευα και όταν τη δήλωσα πως μπροστά στο οτι θα κάνεις αυτό που θέλεις στη ζωή σου, το ποσο μακρια θα πας δεν πρεπει να είναι εμποδιο. Βασικά, τη συγκεκριμένη άκρη της Ελλαδας είχα την ευκαιρία να την επισκεφτώ με εκδρομή στη 2α λυκείου και είχα ενθουσιαστεί. Πού να ξερα ότι θα κατέληγα να σπουδάζω εδώ..:xixi:

Κοίτα, αυτό είναι πρόβλημα για τον Αθηναίο ξερω γω που έχει 100 σχολές στην πόλη του και δε θα θέλει να ξενιτευτεί για τη μια σχολή που δεν έχει στην Αθήνα. Για μένα πχ που έτσι κι αλλιώς θα φευγα απ το νησί μου τι Αθήνα τι Αλεξανδρούπολη...αεροπλάνο και στη μία, αεροπλάνο και στην άλλη περίπτωση. (btw έχει πολλούς ροδίτες εκεί πάνω...:P)

*Για να μην παρεξηγηθώ, προσωπικά δεν έχω τιποτα με την Ιατρική γιατί εγώ δεν είχα ποτέ πρόθεση να γίνω γιατρός. Πληροφοριακά, υπάρχουν πολλές κατηγορίες φοιτητών στην ιατρική και μια μεγάλη μερίδα είναι να μη σου τύχουν να βρεθείς στο δρόμο τους όταν τελειώσουν.

Έχεις απόλυτο δίκιο...δυστυχώς όμως,αυτό δεν περνάει εύκολα στη νοοτροπία του Ελληνα... ;)

Αυτή η μερίδα ελπίζω να σοβαρευτεί από κάποιο έτος και μετά. Αυτά ειναι πράγματα που έχω δει αφού ήρθα σε πολη που έχει Ιατρική και αφού γνώρισα άτομα από πολλές μερίδες. Τουλάχιστον, από εδώ θα ξέρω ποιον να εμπιστευτώ για γιατρό μελλοντικά!!:D:D

:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ε καλά, εξωτερικό είναι και το Ουζμπεκιστάν και η Γερμανια...
Εξαρτάται και που τελείωσε...:)
Ιρλανδία τελείωσε. Και ήταν 10 Έλληνες, οι οποίοι επειδή δεν υπήρχε σχολή στην Ελλάδα (τόοοτε) βγήκαν στο εξωτερικό. Οι 7 γύρισαν στην Ελλάδα και οι 3 από αυτούς δουλεύουν στο ερευνητικό Κρήτης.

Εγώ είμαι κτηνιατρική κ έχουμε τομέα για τη γενετική βελτίωση και σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με κάτι σχετικό (αυτός ήταν και το κίνητρο εξάλλου να δηλώσω τη σχολή μου) τι πιστεύεις? Θα βοηθούσαν κατατακτήριες στη ΜΒκΓ? Κάνετε κ εσείς κάτι σχετικό?
Α, όμορφα!! Εγώ 1η επιλογή είχα κτηνιατρική και τώρα σκέφτομαι όταν τελειώσω τη σχολή να κάνω μεταπτυχιακό σε κάτι σχετικό με μοριακή βιολογία/γενετική και τα ζώα.. αντί να κάνω κατατακτηριες στην κτηνιατρικη.
Όταν λες γενετική βελτίωση στα ζώα εννοείς να βοηθήσεις τα ζώα ή να τα "αντιγράψεις" για να βοηθήσεις το υπέρτατο ζώο:D, τον άνθρωπο; Εγώ πάντως σκεφτομαι κατι με εμβρυολογία μπας και σώσω κανα είδος και το δουν και τα παιδιά μου..;)


(btw έχει πολλούς ροδίτες εκεί πάνω...:P)
Εχει, έχει...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Παιδιά, τα βιολογικά και η μοριακή βιολογία δεν έχουν επαφή. Και είναι αλήθεια πως ο κύκλος των βιολογων είναι μεγαλύτερος απο αυτόν των μοριακών και είναι αλήθεια πως τους συνέφερε να δίνουμε ΑΣΕΠ μαζί τους γιατί ο κύκλος τους έχει κορεστεί και ψαχνουν για νεες θεσεις εργασιας και είναι αλήθεια ότι υπάρχει κλίμα κατά της μοριακής από βιολόγους (γιατι είναι πιο εξειδικευενη σχολή τη δική τους και οταν επιτελους παρει εξελιξη στην Ελλάδα θα είναι αυτή που θα ακούγεται) και από τους γιατρους (γιατι θεωρούν οτι για να μπεις στο ΜΒκΓ σημαινει πως δεν περασες ιατρική, σα να θελουν ολοι να γινουν γιατροι δλδ). Αυτό το κλίμα υπάρχει και σας το λέω από τα ετός της σχολής και αυτά που βιωνει κανεις οταν είναι μεσα σε αυτην.

Βασικά, εγώ επιμένω πως έχουν. Έχω συγκρίνει τα μαθήματα κάποιων βιολογικών και της ΜΒκΓ, και πολλά είναι τα ίδια.
Αυτό κατά την ταπεινή μου κρίση, δεν είμαι δα και ειδικός που ασχολείται και με τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Προτείνω να μην πνίγεστε σε μία κουταλιά νερό: Φυσικά και η Μοριακή Βιολογία & Γενετική σχετίζεται ακαδημαϊκά και επαγγελματικά με οποιoδήποτε τμήμα Βιολογίας! Για την ακρίβεια, η μοριακή βιολογία & γενετική είναι κλάδος/τομέας/ειδίκευση (όπως θέλετε πείτε το) της Βιολογίας και τα τελευταία χρόνια έχει μεγάλη δυναμική και διαρκώς διευρύνεται και εξελίσσεται ερευνητικά! Όπως και το Τμήμα Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας στη Λάρισα, όπως και το Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών στα Ιωάννινα σχετίζονται, όπως πριν, με οποιδήποτε τμήμα Βιολογίας.

Για παράδειγμα, στο Τμήμα Βιολογίας Αθήνας υπάρχουν οι Τομείς Βιοχημείας & Μοριακής Βιολογίας, καθώς και Γεντικής & Βιοτεχνολογίας, των οποίων τα μέλη ΔΕΠ διδάσκουν στους προπτυχιακούς φοιτητές Βιολογίας τα αντίστοιχα μαθήματα.

Τώρα, αν κάποιος φοιτητής της Μοριακής Βιολογίας & Γενετική ή Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας θέλει να ασχοληθεί ουσιαστικά στο δεδομένο επιστημονικό του αντικείμενο (ήτοι έρευνα, εξού και η υπογράμμιση παραπάνω της σχετικής λέξης) θα πρέπει να προχωρήσει σε μεταπτυχιακές σπουδές, τουλάχιστον σε επίπεδο διδακτορικού! Γιατί για να προσληφθείς οπουδήποτε σχετίζεται με έρευνα, το ελάχιστο προσόν είναι το Διδακτορικό. Ειδάλλως, θα αναζητήσεις εργασία σε σχολεία ως Καθηγητής Μέσης Εκπαίδευσης, αναλύσεις σε διαγνωστικά εργαστήρια, Νοσοκομεία κ.τ.λ. κ.τ.λ. Στους ίδιους επαγγελματικούς χώρους κινείται και ο πτυχιούχος Βιολογίας...

Αν κάποιος θέλει να σπουδάσει Βιολογία (καλύπτει σε μαθήματα όλο το εύρος της επιστήμης) ή ένα συκγεκριμένο κομμάτι αυτής της επιστήμης (π. χ.Μοριακή Βιολογία ή Βιοτεχνολογία κ.λ.π.) είναι προσωπική απόφαση του καθενός. Προσωπικά πιστεύω ότι στο πτυχίο θα έπρεπε να είναι Βιολογία (σκέτο) και σε Μεταπτυχιακό επίπεδο (ήτοι εμβάθυνση) π.χ. Μοριακή Βιολογία & Βιοτεχνολογία. Πάντως, γιατί το Τμήμα στα Ιωάννινα έχει 5ετή προπτυχιακό οδηγό σπουδών, ενώ τα υπόλοιπα "Βιολογικά" τμήματα της Ελλάδας 4, ακόμα το ψάχνω...

Ενημερωτικά, το Τμήμα Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας άπτεται ακαδημαϊκά των ανωτέρω τμημάτων, αλλά ως Τμήμα ανήκει στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Αυτό έχει σημασία «εργασιακά», γιατί αποκτάται πτυχίο «Γεωπόνου» (ειδικότητας Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας) και όχι «Βιολόγου».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βασικά, εγώ επιμένω πως έχουν. Έχω συγκρίνει τα μαθήματα κάποιων βιολογικών και της ΜΒκΓ, και πολλά είναι τα ίδια.
Αυτό κατά την ταπεινή μου κρίση, δεν είμαι δα και ειδικός που ασχολείται και με τα δύο.
Η Μ.ΒκΓ. έχει κοινά μαθήματα και με την Ιατρική. Μέχρι και ίδια βιβλία και ίδια ύλη. Μόνο που εξετάζουν διαφορετικά το ίδιο θέμα. Την Ιατρική την ενδιαφέρει ο οργανισμός και πώς λειτουργεί, ενώ τη Μοριακή γιατί λειτουργεί έτσι και τις λεπτομέρειες. Αντίστοιχα, όπως σωστά λέει ο/η VouDou η Μοριακή είναι εξειδίκευση της Βιολογίας. Αυτό σημαίνει ότι ΔΕ δίνουν βαρύτητα στα ίδια πράγματα. Αλλιώς θα ήταν οι ίδιες σχολές. Η Βιολογία αντιμετωπίζει τον οργανισμό και η Μοριακή την πρωτεϊνη και το DNA, το μικροκοσμο...το νανόκοσμο και πιο κάτω.

Προτείνω να μην πνίγεστε σε μία κουταλιά νερό: Φυσικά και η Μοριακή Βιολογία & Γενετική σχετίζεται ακαδημαϊκά και επαγγελματικά με οποιoδήποτε τμήμα Βιολογίας! Για την ακρίβεια, η μοριακή βιολογία & γενετική είναι κλάδος/τομέας/ειδίκευση (όπως θέλετε πείτε το) της Βιολογίας και τα τελευταία χρόνια έχει μεγάλη δυναμική και διαρκώς διευρύνεται και εξελίσσεται ερευνητικά! Όπως και το Τμήμα Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας στη Λάρισα, όπως και το Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών στα Ιωάννινα σχετίζονται, όπως πριν, με οποιδήποτε τμήμα Βιολογίας.

Για παράδειγμα, στο Τμήμα Βιολογίας Αθήνας υπάρχουν οι Τομείς Βιοχημείας & Μοριακής Βιολογίας, καθώς και Γεντικής & Βιοτεχνολογίας, των οποίων τα μέλη ΔΕΠ διδάσκουν στους προπτυχιακούς φοιτητές Βιολογίας τα αντίστοιχα μαθήματα.

Τώρα, αν κάποιος φοιτητής της Μοριακής Βιολογίας & Γενετική ή Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας θέλει να ασχοληθεί ουσιαστικά στο δεδομένο επιστημονικό του αντικείμενο (ήτοι έρευνα, εξού και η υπογράμμιση παραπάνω της σχετικής λέξης) θα πρέπει να προχωρήσει σε μεταπτυχιακές σπουδές, τουλάχιστον σε επίπεδο διδακτορικού! Γιατί για να προσληφθείς οπουδήποτε σχετίζεται με έρευνα, το ελάχιστο προσόν είναι το Διδακτορικό. Ειδάλλως, θα αναζητήσεις εργασία σε σχολεία ως Καθηγητής Μέσης Εκπαίδευσης, αναλύσεις σε διαγνωστικά εργαστήρια, Νοσοκομεία κ.τ.λ. κ.τ.λ. Στους ίδιους επαγγελματικούς χώρους κινείται και ο πτυχιούχος Βιολογίας...

Αν κάποιος θέλει να σπουδάσει Βιολογία (καλύπτει σε μαθήματα όλο το εύρος της επιστήμης) ή ένα συκγεκριμένο κομμάτι αυτής της επιστήμης (π. χ.Μοριακή Βιολογία ή Βιοτεχνολογία κ.λ.π.) είναι προσωπική απόφαση του καθενός. Προσωπικά πιστεύω ότι στο πτυχίο θα έπρεπε να είναι Βιολογία (σκέτο) και σε Μεταπτυχιακό επίπεδο (ήτοι εμβάθυνση) π.χ. Μοριακή Βιολογία & Βιοτεχνολογία. Πάντως, γιατί το Τμήμα στα Ιωάννινα έχει 5ετή προπτυχιακό οδηγό σπουδών, ενώ τα υπόλοιπα "Βιολογικά" τμήματα της Ελλάδας 4, ακόμα το ψάχνω...
Προσωπικά, ν μου δινόταν η ευκαιρία να επιλέξω να κάνω αυτο που θέλω αναλυτικά για 4 χρόνια απευθείας ή να κάνω 2-3 χρόνια γενικές γνώσεις και άλλα τόσα ειδικές, θα επελεγα το 1ο. Είναι σα να επιλέγεις να κάνεις κατατακτήριες σε παρεμφερή, πιο εξειδικευμένη σχολή. Γιατί αν ο στόχος σου είναι η μελέτη κ η ασχολία με τα μακρομόρια να ασχολείσαι επι 2-3 με γενικούρες που δε θα τις χρησιμοποιήσεις;! Αυτή είναι η λογική μου. Και ξαναεπισημαίνω, πολλές σχολές έχουν κοινά μαθήματα, όμως, εξετάζουν το ίδιο αντικείμενο απο διαφορετική σκοπιά. Μπορεί η Βιολογία και η Μοριακή να εξετάζουν τη Βιοχημεία με την ίδια σκοπιά -μπορεί. Η Βιοτεχνολογία όμως, θα το εξετάσει πολύ πιο διεξοδικα-αναλυτικά-εν βάθυ.
Τέλος, ο κόσμος της εργασίας δεν είναι τόσο τρομακτικός. Εκτός του ότι όταν τελειώνεις Μοριακή μπορείς να πάρεις κατευθείαν Διδακτορικό, δε χρειάζεται να πάρεις απαραίτητα Διδακτορικό για να βρεις δουλειά. Το Διδακτορικό θα το πάρεις ή επειδή το θέμα που σε ενδιαφέρει δίνεται σε Διδακτορικό ή επειδή έχεις στόχους Πανεπιστημιακού καθηγητή ή επειδή απλά θες ή επειδή σου ζητήται από το συγκεκριμένο χώρο που σκοπεύεις να εργαστείς. Η σχολή αυτή είναι ήδη εξειδικευμένη. Ο Βιολόγος και ο Μοριακός θα κινηθούν εργαστηριακά στον ίδιο χώρο, η διαφορά είναι ότι σε διαγνωστικά εργαστήρια και σε έρευνα, σε εργαστήριο γενικά, ο Μοριακός έχει το πλεονέκτημα των γνώσεων των τεχνικών και των εργαλείων της έρευνας. Χωρίς μεταπτυχιακό;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ας το αναλύσουμε διεξοδικότερα...

Προσωπικά, ν μου δινόταν η ευκαιρία να επιλέξω να κάνω αυτο που θέλω αναλυτικά για 4 χρόνια απευθείας ή να κάνω 2-3 χρόνια γενικές γνώσεις και άλλα τόσα ειδικές, θα επελεγα το 1ο. Είναι σα να επιλέγεις να κάνεις κατατακτήριες σε παρεμφερή, πιο εξειδικευμένη σχολή. Γιατί αν ο στόχος σου είναι η μελέτη κ η ασχολία με τα μακρομόρια να ασχολείσαι επι 2-3 με γενικούρες που δε θα τις χρησιμοποιήσεις;! Αυτή είναι η λογική μου.

Στα δύο πρώτα έτη σπουδών και στις δύο σχολές (Βιολογικό-ΜΒ&Γ) υπάρχουν (σχεδόν) τα ίδια μαθήματα. Στο πρώτο Φυσική, Βιοστατιστική, Ανόγρανη/Οργανική Χημεία, Εισαγωγή στη Βιολογία, Βιοχημεία κ.λ.π. και στο δεύτερο Φυσιολογία, Μοριακή Βιολογία, Μικροβιολογία κ.τ.λ. Στο μεν Βιολογικό θα κάνεις και μία Βοτανική ή Ζωολογία, ενώ στο ΜΒ&Γ θα το πεις Βιολογία Οργανισμών.... Στα δύο τελευταία έτη, όμως, στο Βιολογικό έχεις να επιλέξεις μαθήματα από Οικολογία, Ωκεανογραφία, Παλαιοντολογία, μέχρι και Ανοσολογία, Βιοτεχνολογία και Γενετική Ανθρώπου. Αντίθετα, στο ΜΒ&Γ παρακολουθείς μαθήματα μόνο ΜΒ&Γ, ήτοι Ανοσολογία, Βιοτεχνολογία, Γενετική Ανθρώπου κ.τ.λ. Άρα αν κάποιος στο Βιολογικό επιλέξει συνειδητά μαθήματα ΜΒ&Γ θα έχει την αναλυτική μαθημάτων (σχεδόν) ίδια με τον απόφοιτο ΜΒ&Γ!

Και ξαναεπισημαίνω, πολλές σχολές έχουν κοινά μαθήματα, όμως, εξετάζουν το ίδιο αντικείμενο απο διαφορετική σκοπιά. Μπορεί η Βιολογία και η Μοριακή να εξετάζουν τη Βιοχημεία με την ίδια σκοπιά -μπορεί. Η Βιοτεχνολογία όμως, θα το εξετάσει πολύ πιο διεξοδικα-αναλυτικά-εν βάθυ.
Δεν πολυκατάλαβα ακριβώς εδώ τι θες να πεις (μάλλον φάσκεις και αντιφάσκεις), αλλά μάλλον εννοείς ότι στο ΜΒ&Γ τα πράγματα αναλύονται περισσότερο από ό,τι στο Βιολογικό. Το γνωρίζεις αυτό από κάπου? Έχεις σχετικό παράδειγμα να αναφέρεις? Γιατί γνωρίζω ότι άμα κάνεις π.χ. μάθημα ή έρευνα στη Βιοτεχνολογία, κάνεις έρευνα. Δεν έχει επίπεδα τύπου "ρηχά" και "βαθειά"! Μήπως εδώ έχουμε την κουταλιά με το νερό που ανέφερα στην προηγούμενη δημοσίευσή μου?
Τέλος, ο κόσμος της εργασίας δεν είναι τόσο τρομακτικός. Εκτός του ότι όταν τελειώνεις Μοριακή μπορείς να πάρεις κατευθείαν Διδακτορικό, δε χρειάζεται να πάρεις απαραίτητα Διδακτορικό για να βρεις δουλειά. Το Διδακτορικό θα το πάρεις ή επειδή το θέμα που σε ενδιαφέρει δίνεται σε Διδακτορικό ή επειδή έχεις στόχους Πανεπιστημιακού καθηγητή ή επειδή απλά θες ή επειδή σου ζητήται από το συγκεκριμένο χώρο που σκοπεύεις να εργαστείς. Η σχολή αυτή είναι ήδη εξειδικευμένη.
Φυσικά και δεν είναι τρομακτικός ο κόσμος της εργασίας. Δεν... δαγκώνουν! Πίστη στις δυνάμεις σου χρειάζεται.
Για να αναφέρεις ότι στο ΜΒ&Γ πας κατευθείαν για PhD προφανώς δεν υπάρχει οργανωμένο ΠΜΣ (Πρόγραμμα Μεταπτυχιακό). Ωστόσο, αυτό το απαγορεύει ο νέος νόμος του ΥΠΕΠΘ. Μήπως πρέπει να πας αλλού για να κάνεις το master και μετά να συνεχίσεις για PhD στο ΜΒ&Γ?
Φυσικά και δεν είναι απαραίτητο το PhD για να εργαστείς. Αλλά για να ασχοληθείς ουσιαστικά με τη ΜΒ&Γ (επιστημονικοί τομείς έρευνας) θα πρέπει να εργαστείς σε Ερευνητικό Ινστιτούτο ή Πανεπιστήμιο. Άρα ένα PhD θα στο ζητήσουν.
Ο Βιολόγος και ο Μοριακός θα κινηθούν εργαστηριακά στον ίδιο χώρο, η διαφορά είναι ότι σε διαγνωστικά εργαστήρια και σε έρευνα, σε εργαστήριο γενικά, ο Μοριακός έχει το πλεονέκτημα των γνώσεων των τεχνικών και των εργαλείων της έρευνας. Χωρίς μεταπτυχιακό;) .

Περί "τεχνικών" γνώσεων και "εργαλείων" που αναφέρεις, διαφωνώ. Δες και παραπάνω περί μαθημάτων. Περί έρευνας, είπαμε: PhD. Κανένας δεν θα σε προσλάβει εκεί με το πτυχίο μόνο. Ακόμα και για Βιομηχανική Εφαρμογή, ένα μεταπτυχιακούλι θα το θες...
Τώρα για εργασία σε Βιοαναλυτικά εργαστήρια και διαγνωστικά κέντρα (ιδιωτικός τομέας, Νοσοκομείο, ελευθ. επαγγελματίας) μπορεί ο ΜΒ&Γ και ο Βιολόγος ή ακόμα και ο ΑΤΕΙ Ιατρικών Εργαστηρίων με πτυχίο να εργαστεί.
Ο Βιολόγος, όμως, ίσως να υπερτερεί, γιατί μπορεί να εργαστεί και σε θέσεις σχετικές με οικολογία, θαλάσσιο περιβάλλο κ.λ.π. γιατί έκανε και "γενικούρες"... Αλλά, αφού ο ΜΒ&Γ έχει ενταχθεί στο φάσμα τον βιοεπιστημών, θα μπορεί ο απόφοιτος να υποβάλλει αίτηση σε θέσεις με π. χ. αποκατάσης και διαχείρισης περιβάλλοντος, μουσεία φυσική ιστορίας, βοτανικούς κήπους (λέμε τώρα) κ.τ.λ. παρόλο που δεν παρακολούθησε τα σχετικά μαθήματα. Γιατί? Γιατί μπορεί ο ΠΕ-Βιολόγος...:)
-----------------------------------------
Ώχου, παράθεση στην παράθεση έγινε. Πώς κάνω τμηματικές παραθέσεις ρε παιδιά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ερωτηση γενικα για τα βιολογικα.. θα εχω κενα αν παω βιολογικο απο τεχνολογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
λογικα θα τα καλυψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
ερωτηση γενικα για τα βιολογικα.. θα εχω κενα αν παω βιολογικο απο τεχνολογικη?

Τα βιολογικά τμήματα δεν είναι μόνο στο τρίτο πεδίο; Ή κάνω λάθος; Γιατί αν είναι, δεν θα είναι τόσο εύκολο να μπεις από τεχνολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
κατσε ειναι και στο 2 πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
:no1: στο φανη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Στα δύο πρώτα έτη σπουδών και στις δύο σχολές (Βιολογικό-ΜΒ&Γ) υπάρχουν (σχεδόν) τα ίδια μαθήματα. Στο πρώτο Φυσική, Βιοστατιστική, Ανόγρανη/Οργανική Χημεία, Εισαγωγή στη Βιολογία, Βιοχημεία κ.λ.π. και στο δεύτερο Φυσιολογία, Μοριακή Βιολογία, Μικροβιολογία κ.τ.λ.
Α' έτος βιολογικού(αθηνών): Εισαγωγή στη βιολογία, Ανόργανη, Οργανική, Εισαγωγή στη Βοτανική, Ζωολογία Ι // Βιοχημεία Ι, Ζωολογία ΙΙ, Φυσική, Αναλυτική χημεία, Ταξινόμηση φυτών και βιοσυστηματική
Α΄έτος μοριακής: Εισαγωγή στη βιολογία, Ανόργανη, Βιοστατιστική, Εισαγωγή στην Υπολογιστική Βιολογία, Φυσική, Αγγλικά Ι // Εισαγωγή στη βιολογία οργανισμών, Οργανική, Φυσικοχημεία-Βιοφυσική, Βιοχημεία Ι, Γενετική Ι
-> Ήδη υπάρχουν μικροδιαφορές (φυτά, ζωολογίες)
Β' έτος βιολογικού: Βιοχημεία ΙΙ, Παλαιοντολογία, Κυτταρική βιολογία, Φυσιολογία φυτών, Γεν. Μαθηματικά, Ανατομία φυτών, Φυσική Ανθρωπολογία // Γενετική, Μοριακή βιολογία, Γενική Οικολογία, Φυσιολογία ζώων, Παιδαγωγικά, Ζωική ποικιλότητα, Μεταβολισμό φυτών
Β' έτος μοριακής: Βιολογία κυττάρου, Φυσιολογία Ι, Βιοχημεία ΙΙ, Εισαγωγή στην τεχνολογία μοριακής βιολογίας, Μοριακή Βιολογία Ι // Γενετική ΙΙ, Φυσιολογία ΙΙ, Μοριακή Δομή και λειτουργία, Μοριακή Βιολογία ΙΙ, Μοριακή Μικροβιολογία, Γονιδιακή έκφραση και σηματοδότηση Ι
->Εδώ πιστεύω πως οι διαφορές είναι αρκετά εμφανείς. Το βιολογικό τείνει προς τους οργανισμούς μελετώντας τα φυτά και τα ζώα, ενώ η μοριακή τείνει προς το εσωτερικό του κυττάρου (και τον άνθρωπο: η φυσιολογία είναι φυσιολογία ανθρώπου). Για να κατανοήσεις την ήδη υπάρχουσα διαφορά, εστίασε στο μάθημα της μοριακής (που έχει Ι&ΙΙ) στη μοριακή δομή και λειτουργία που μαθαίνουμε για τεχνικές για "λύσιμο" δομών (πρωτεϊνες, νουκλεϊκά οξέα) και τη χρήση προγραμμάτων για τη μελέτη τους στον Η/Υ, στις γενετικές (που είναι 2 και στα επόμενα έτη υπάρχουν κι άλλες) και στη γονιδιακή έκφραση και σηματοδότηση που μαθαίνουμε μονοπάτια έκφρασης γονιδίων και πρωτεϊνων. Πιστεύω η διαφορά να έχει αρχίσει να γίνεται αισθητή.
Γ' έτος βιολογίας(επιλέγονται οι κατευθύνσεις, εδώ είναι το σύνολο των μαθημάτων): Οικολογία Πληθυσμών, Γενική Μικροβιολογία, Υδρόβιοι φυτικοί οργανισμοί, Ανοσολογία, Ειδικά θέματα γενετικής, Γενετική ανθρώπου, Βιολογία φυτικού κυττάρου, Χερσαία φυτά και μύκητες // Ειδικά θέματα μοριακής και εφαρμοσμένης μικροβιολογίας, Υδατοκαλλιέργειες, Βιοφυσική , Κλινική χημεία, Βιοστατιστική, Συγκριτική φυσιολογία ζώων, Ειδικά κεφάλαια κυτταρικής βιολογίας, Βιοπληροφορική
Γ' έτος μοριακής: Μοριακή δομή και λειτουργία ΙΙ, Μοριακή ανοσοβιολογία Ι, Τεχνολογία μοριακής βιολογίας, Βιοπληροφορική, Εμβρυολογία και μοριακή βιολογία ανάπτυξης, Γενετική πληθυσμών και εξέλιξης // Εφαρμοσμένη βιοτεχνολογία, Μοριακή ανοσοβιολογία ΙΙ, Μοριακή κυτταρική βιολογία, Γονιδιακή έκφραση και σηματοδότηση ΙΙ & 4 minimum μαθήματα επιλογής απ'τα: Ιολογία, Μοριακή οικολογία, Ραδιοβιολογία, Διδακτική των βιοεπιστημών, Χημικές ενώσεις καθημερινής ζωής, Προγραματισμός Η/Υ, Μοριακή βιολογία Φυτών
->Οι διαφορές είναι ότι το βιολογικό έχει μαθήματα για οργανισμούς, φτάνει μέχρι το κύτταρο και στις γενετικές μαθαίνεις και για τα χρωμοσώματα, ενώ η μοριακή έχει μαθήματα για τα γονίδια, τις πρωτεϊνες και φτάνει μέχρι το κύτταρο και σε λίγα μαθήματα μαθαίνεις και τους οργανισμούς. *Στην εμβρυολογία δε μαθαίνουμε απλά τα στάδια ανάπτυξης ενός εμβρύου, αλλά το πως αρχίζει η έκφραση γονιδίων και πρωτεϊνών για να διαφοροποιηθεί κάθε κύτταρο ώστε να σχηματιστούν όργανα/ιστοί και να δημιουργηθεί ο οργανισμός.
Δε θα συνεχίσω με το 4ο έτος. Και στις 2 σχολές συνεχίζουν οι διαφορές σε μαθήματα (και επιλογής) και υπάρχει και η διπλωματική εργασία.
Στο μεν Βιολογικό θα κάνεις και μία Βοτανική ή Ζωολογία, ενώ στο ΜΒ&Γ θα το πεις Βιολογία Οργανισμών.... Στα δύο τελευταία έτη, όμως, στο Βιολογικό έχεις να επιλέξεις μαθήματα από Οικολογία, Ωκεανογραφία, Παλαιοντολογία, μέχρι και Ανοσολογία, Βιοτεχνολογία και Γενετική Ανθρώπου. Αντίθετα, στο ΜΒ&Γ παρακολουθείς μαθήματα μόνο ΜΒ&Γ, ήτοι Ανοσολογία, Βιοτεχνολογία, Γενετική Ανθρώπου κ.τ.λ. Άρα αν κάποιος στο Βιολογικό επιλέξει συνειδητά μαθήματα ΜΒ&Γ θα έχει την αναλυτική μαθημάτων (σχεδόν) ίδια με τον απόφοιτο ΜΒ&Γ!
Η επιλογή σχολής δεν είναι "θα κάνει και μία βοτανική" (δε θα συγκρίνω εδώ τον τρόπο διδασκαλίας ζωολογίας στα βιολογικά και στη μοριακή γιατί είνει προφανές ότι πιο αναλυτικά γίνονται στα βιολογικά), ούτε αν παρακολουθείς κάποια κοινά μαθήματα. Στην επιλογή σχολής πρέπει να κάνεις τη σωστή επιλογή, δηλαδή να επιλέξεις αυτό που πραγματικά θες να κάνεις και όχι αυτό που θα κάνεις σε κάποια μαθήματα και που πραγματικά θέλεις.
Σε αυτό το θέμα δεν ήρθα να συγκρίνω της 2 σχολές στο αν και ποια είναι καλύτερη από την άλλη. Δε γίνεται να το κάνεις αυτό γιατί δε διδάσκουν τα ίδια. Δε συγκρίνεις 2 βιολογικά, ούτε 2 μοριακές. Συγκρίνω και δείχνω τις διαφορές. Φυσικά και έχουν κοινά μεταξύ τους, όμως ειναι -προφανώς- 2 διαφορετικές σχολές. Και εδώ δε μιλάω τόσο υποκειμενικά(όταν το κάνω το δηλώνω ότι είναι προσωπική μου εκτίμηση), όσο αντικειμενικά. Αυτό το θέμα υπάρχει για να βοηθήσει άτομα να επιλέξουν τι προτιμούν και να καταλάβουν τις διαφορές των 2 σχολών. Τώρα, το αν και ποια είναι καλύτερη ή χειρότερη είναι η προσωπική εκτίμηση αυτών που επιλέγουν κάποια από τις 2. Για μένα (υποκειμενικό) που έχω επιλέξει εν γνώση μου να φοιτήσω στη μοριακή, την κάνει καλύτερη από το βιολογικό. Αλλά καλύτερη για μένα, όχι γενικώς.

Περί "τεχνικών" γνώσεων και "εργαλείων" που αναφέρεις, διαφωνώ. Δες και παραπάνω περί μαθημάτων.
Τεχνολογία μοριακής βιολογίας για 2 εξάμηνα. Δες και παραπάνω περί μαθημάτων. Αυτό σημαίνει ότι μαθαίνουμε πάρα μα πάρα πολλές τεχνικές. Παλιά, καινούργια πρωτόκολλα. Γιατί χρησιμοποιούνται οι εκάστοτε ουσίες και τεχνικές για την εκάστοτε έρευνα. Και μην κοιτάς μόνο τα "περί μαθημάτων" γιατί υπάρχουν και οι διδακτικές ώρες εργαστηρίων. Και, βασικό, τι εργαστήρια πραγματοποιούνται και με τι αυτονομία.

Περί έρευνας, είπαμε: PhD. Κανένας δεν θα σε προσλάβει εκεί με το πτυχίο μόνο. Ακόμα και για Βιομηχανική Εφαρμογή, ένα μεταπτυχιακούλι θα το θες...
Έχεις παραδείγματα και όλοι αυτοί που γνωρίζεις έκαναν διδακτορικό ή μεταπτυχιακό επειδή έψαξαν για δουλειά σε έρευνα και δε βρήκαν αν δεν το είχαν; Γιατί εγώ γνωρίζω άτομα που είναι πτυχιούχοι μοριακής και έχουν δουλέψει απευθείας. Παράδειγμα μιας κοπέλας από τη σχολή μου που έκανε τη διπλωματική της στη Θεσ/νικη και ο υπεύθυνος επικοινώνησε, αμέσως μόλις τελείωσε, με την υπεύθυνη καθηγήτρια γιατί ήθελε την κοπέλα στο εργαστήριό του. Όταν η καθηγήτρια του είπε ότι έχει βαθμό απολυτηρίου 6,κάτι αυτός της απάντησε ότι δεν τον ένοιαζε καθόλου γιατί ήταν εξαιρετική στο εργαστήριο. Το εργαστήριό του -υπόψην- ήταν ερευνητικό βιολογικό. Και η κοπέλα όχι μεταπτυχιακό δε χρειαζόταν να κάνει, ούτε να ψάξει καν για δουλειά, ούτε να ήταν αριστούχος.
Δε χρειάζονται αυτές οι τρομοκρατίες, λοιπόν. PhD θα κάνει κάποιος που το θέλει, που φοβάται ότι δε θα βρει δουλειά, που στη συγκεκριένη που θέλει να πάει θα τον προσλάβουν μόνο αν έχει PhD ή για προσωπική ικανοποίηση.

Τώρα για εργασία σε Βιοαναλυτικά εργαστήρια και διαγνωστικά κέντρα (ιδιωτικός τομέας, Νοσοκομείο, ελευθ. επαγγελματίας) μπορεί ο ΜΒ&Γ και ο Βιολόγος ή ακόμα και ο ΑΤΕΙ Ιατρικών Εργαστηρίων με πτυχίο να εργαστεί.
Ο Βιολόγος, όμως, ίσως να υπερτερεί, γιατί μπορεί να εργαστεί και σε θέσεις σχετικές με οικολογία, θαλάσσιο περιβάλλο κ.λ.π. γιατί έκανε και "γενικούρες"...
Είναι το ίδιο που εξηγούσα πριν. Δεν υπερτερεί γιατί πολύ απλά, ο μοριακός έχει επιλέξει να εργαστεί σε διαφορετικό φάσμα. Ο καθένας έχει διαφορετικά προσόντα. Δεν έχει ο ένας παραπάνω κι ο άλλος λιγότερα. Είναι -κατεπιλογήν- διαφορετικά.
Αλλά, αφού ο ΜΒ&Γ έχει ενταχθεί στο φάσμα τον βιοεπιστημών, θα μπορεί ο απόφοιτος να υποβάλλει αίτηση σε θέσεις με π. χ. αποκατάσης και διαχείρισης περιβάλλοντος, μουσεία φυσική ιστορίας, βοτανικούς κήπους (λέμε τώρα) κ.τ.λ. παρόλο που δεν παρακολούθησε τα σχετικά μαθήματα.
Αυτό πάλι πρώτη φορά το "ακούω". Ο μοριακός θα πιάσει δουλειά σε βοτανικό κήπο; Πιστεύω ότι αν ήθελε να ασχοληθεί με τη βοτανική και τη χλωρίδα θα σπούδαζε στο βιολογικό, δε θα έκανε 4 χρόνια σε μια σχολή που δε θα είχε να κάνει τίποτα με τα ενδιαφέροντά του και που βαθμολογικά είναι δίπλα σε αυτή που τον ενδιαφέρει (στη χρονιά που έδινα εγώ ήταν και χαμηλότερα). Όταν επιλέγεις τη Μ.Β&Γ. δεν την επιλέγεις για να εργαστείς στο μουσείο φυσικής ιστορίας φαντάζομαι. Είναι καθαρά ερευνητική σχολή. Αλλά και να θέλει φαντάζομαι πάλι πως θα χρειάζεται κάποιο μεταπτυχιακό στη ζωολογία;..λίγο ανάποδο μου φαίνεται. Δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο που περιγράφεις είναι εφικτό έτσι κι αλλιώς. Το ότι είναι απόφοιτος βιοεπιστημών δε σημαίνει πως κατέχει το σύνολό τους. Και η ιατρική στις βιοεπιστήμες εντάσσεται. Τι σημαίνει αυτό, ότι θα τελειώσεις κάποιος ιατρική και θα υποβάλλει αίτηση στο μουσείο φυσικής ιστορίας;:D
Βασικά, δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί το αναφέρεις αυτό. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν άνοιγε κάποια θέση εργασίας σε βοτανικό κήπο για έρευνα για γονίδια/πρωτεϊνες/ξενιστές φυτών.

-----------------------------------
Για να κάνεις παραθεσεις, επίλεξε κάθε παράγραφο που θες να σχολιάσεις και πάτα την παράθεση πάνω, στα εργαλεία (για κάθε μία ξεχωριστά). Για να φαίνεται σε ποιον απαντας, στην πρώτη παράθεση, όταν κάνεις την παράθεση σβήσε μετά το QUOTE με τα κεφαλαία που έβαλες και άσε το αρχικό (που έχει και το όνομα μέσα). Ελπίζω να βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
@stefiTh

Στα μαθήματα των 2 πρώτων ετών συμπεριέλαβες και τα επιλογής. Ακόμα πιο λεπτομερές... Κοίτα μία πιθανή λίστα όλων των μαθημάτων ενός Βιολόγου (π. χ. Αθήνα) και ενός ΜΒ&Γ (ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα), όπως υπάρχουν στο διαδίκτυο (υπογραμμισμένα τα μαθήματα επιλογής):

ΜΒ&Γ: 1. Εισαγωγή στη Βιολογία, 2. Φυσική, 3. Ανόργανη/Οργανική Χημεία, 4. Βιοστατιστική, 5. Η/Υ Βιολογία, 6. Βιολογία Οργανισμών, 7. Φυσικοχημεία-Βιοφυσική, 8. Βιολογία Κυττάρου, 9. Βιοχημεία Ι & ΙΙ, 10. Γενετική Ι & ΙΙ, 11. Φυσιολογία Ι & ΙΙ, 12. Μοριακή Βιολογία Ι & ΙΙ, 13. Εισαγωγή & Τεχνολογία Μοριακής Βιολογίας, 14. Μοριακή Δομή & Λειτουργία Ι & ΙΙ, 15. Μοριακή Μικροβιολογία, 16. Γονιδιακή Έκφραση & Σηματοδότηση Ι & ΙΙ, 17. Μοριακή Ανοσοβιολογία Ι & ΙΙ, 18. Βιοπληροφορική, 19. Εμβρυολογία & Μοριακή Βιολογία Ανάπτυξης, 20. Γενετική Πληθυσμών & Εξέλιξη, 21. Εφαρμοσμένη Βιοτεχνολογία, 22. Μοριακή Κυτταρική Βιολογία, 23. Γενετική Ανθρώπου, 24. Μοριακή Νευροβιολογία, 25. Εφαρμογές Μοριακής Βιολογίας στις Επιστήμες Υγείας, 26. Μοριακή Οικολογία, 27. Ιολογία, 28. Διδακτική των Βιοεπιστημών, 29. Μοριακή Βιολογία Φυτών, 30. Ιστολογία, 31. Σύγχρονες Τεχνικές & Εφαρμογές στη Βιολογία Κυττάρου, 32. Ειδικά Θέματα Βιολογίας Ανάπτυξης, 33. Ειδικά Θέματα Βιοπληροφορικής.

Βιολογία (Αθήνα): 1. Εισαγωγή στη Βιολογία, 2. Φυσική, 3. Ανόργανη/Οργανική Χημεία, 4. Βιοστατιστική, 5. Ζωολογία Ι & ΙΙ, 6. Αναλυτική Χημεία, 7. Βιοφυσική, 8. Κυτταρική Βιολογία, 9. Βιοχημεία Ι & ΙΙ, 10. Γενετική, 11. Φυσιολογία Φυτών, 12. Μοριακή Βιολογία, 13. Ειδικά Κεφάλαια Μοριακής Βιολογίας, 14. Φυσιολογία Ζώων, 15. Ειδικά Θέματα Μοριακής & Εφηρμοσμένης Μικροβιολογίας, 16. Ταξινομική Φυτών & Βιοσυστηματική, 17. Ανοσολογία, 18. Βιοπληροφορική, 19. Αναπτυξιακή Βιολογία & Ιστολογία, 20. Εξελικτική Βιολογία, 21. Βιοτεχνολογία, 22. Ειδικά Θέματα Κυτταρικής Βιολογίας, 23. Γενετική Ανθρώπου, 24. Εισαγωγή στη Βοτανική, 25. Οικολογία Πληθυσμών, 26. Γενική Οικολογία, 27. Γενική Μικροβιολογία, 28. Παιδαγωγικά, 29. Αναπτυξιακή & Μοριακή Βιολογία Φυτών, 30. Ταξινομική Φυτών & Βιοσυστηματική, 31. Ειδικά Κεφάλαια Βιοχημείας, 32. Μοριακή Βιολογία Ανάπτυξης, 33. Ειδικά Θέματα Γενετικής, 34. Αναλυτική Χημεία, 35. Γενικά Μαθηματικά.

Δείχνει να υπάρχουν αρκετές ομοιότητες μεταξύ του πακέτου μαθημάτων. Αν στο Βιολογικό Αθήνας δεν υπάρχει μάθημα με τίτλο π. χ. «Γονιδιακή Έκφραση & Σηματοδότηση» ή (κάπου θα υπάρχουν ως κεφάλαια σε άλλα μαθήματα) ή «Μοριακή Νευρολογία» και υπάρχουν «Ζωολογίες» ή Φυσιολογία Ζώων (και όχι ανθρώπου, ένα από τα «ζώα») δεν κάνει τρομακτική διαφορά κατά τη γνώμη μου. Εξάλλου και μεταξύ των Βιολογικών Τμημάτων της χώρας θα παρατηρήσεις τέτοιου μεγέθους διαφορές στο πακέτο μαθημάτων.

Η έκφραση που ανέφερα «δεν θα κάνει και μία βοτανική» διατυπώθηκε ελαφράν την καρδίαν, όπως ίσως αφουγκράστηκες. Φυσικά και δεν προσπαθούμε να πούμε πια σχολή είναι η καλύτερη μεταξύ των δύο. Η διαφορά τους είναι ότι η ΜΒ&Γ είναι τομέας της Βιολογίας. Ωστόσο, με δεδομένη επιλογή μαθημάτων καταλήγει να είναι σχεδόν ίδιες. Επιπροσθέτως περί μαθημάτων, στο ΜΒ&Γ υπάρχουν μερικά μαθήματα ως Ι & ΙΙ (6 στον αριθμό αν δεν κάνω λάθος). Επέλεξα αυτό της Μοριακής Βιολογίας Στα αντίστοιχα links παρατηρούμε:

ΜΒ&Γ
Μοριακή Βιολογία Ι: Γονιδίωμα και γονίδια. DNA, RNA και πρωτεΐνες. Μετάδοση της γενετικής πληροφορίας. Η μεταγραφή στους προκαρυωτικούς οργανισμούς. Τα οπερόνια. Ρυθμιστικά κυκλώματα στους προκαρυωτικούς οργανισμούς. Στρατηγικές φάγων. Τα νουκλεοσώματα. Τα χρωμοσώματα. Η μεταγραφή στους ευκαρυωτικούς οργανισμούς. Η ρύθμιση της μεταγραφής στους ευκαρυωτικούς οργανισμούς. Μηχανισμοί ρύθμισης της δομής της χρωματίνης.
Μοριακή Βιολογία ΙΙ: Η επεξεργασία του RNA. Το καταλυτικό RNA. Το αγγελιαφόρο RNA. Η μεταγραφή του RNA. Ο γενετικός κώδικας. Ο εντοπισμός των πρωτεϊνών. Το ρεπλικόνιο. Η αντιγραφή του DNA. Μηχανισμοί επιδιόρθωσης του DNA. Αναδιατάξεις του DNA. Διακίνηση των πρωτεϊνών.


Βιολογία Αθήνας
Μοριακή Βιολογία:Δομή και ιδιότητες DNA και RNA: Αποδιάταξη, αναδιάταξη και ανασύνδεση DNA. Υβριδοποίηση νουκλεϊκών οξέων. Υπερελίκωση DNA, τοποϊσομεράσες. Βακτηριακό και ευκαρυωτικό χρωμόσωμα. Νουκλεοσώματα, ενεργός χρωματίνη. Σχέση μεγέθους γονιδιώματος και πολυπλοκότητας οργανισμών. Επαναλαμβανόμενο DNA. Το γενετικό υλικό των ιών και των βακτηριοφάγων. Τεχνολογία του ανασυνδυασμένου DNA: Ενδονουκλεάσες περιορισμού. Τεχνητή σύνδεση τμημάτων DNA. Χαρτογράφηση DNA με ενδονουκλεάσες περιορισμού. Κλωνοποίηση, φορείς κλωνοποίησης. Εντοπισμός και χαρακτηρισμός συγκεκριμένων αλληλουχιών DNA, ανιχνευτές, υβριδοποιήσεις τύπου Southern, Northern, κτλ Μέθοδοι προσδιορισμού της πρωτοδιάταξης DNA. Μέθοδος PCR, εφαρμογές. Ερευνητικά προγράμματα προσδιορισμού της πρωτοδιάταξης ολόκληρων γονιδιωμάτων. Αντιγραφή του DNA: Πρωτεϊνικοί παράγοντες και ένζυμα της αντιγραφής. Μηχανισμοί της αντιγραφής DNA στους προκαρυωτικούς και στους ευκαρυωτικούς οργανισμούς. Ο μηχανισμός αντιγραφής σε DNA βακτηριοφάγους και DNA ιούς. Μεταγραφή: Ένζυμα της μεταγραφής. Αλληλουχίες υποκινητών. Μηχανισμός της μεταγραφής στους προκαρυωτικούς οργανισμούς. Μεταγραφική ωρίμανση. Ρυθμιστικοί μηχανισμοί. Μεταγραφή στους ευκαρυωτικούς οργανισμούς: Ιδιαιτερότητες. Γενικά για τους παράγοντες της μεταγραφής. Μετα-μεταγραφική ωρίμανση. Γενικά για τη ρύθμιση της μεταγραφής. Βιοσύνθεση πρωτεϊνών (μετάφραση): Γενετικός κώδικας, φαινόμενο της αστάθειας, καταστολή, προέλευση mRNA και εξέλιξη του γενετικού κώδικα. Μηχανισμός της πρωτεϊνοσύνθεσης. Δομή και λειτουργικότητα των tRNA. Δομή και λειτουργικότητα των ριβοσωμάτων. Ρόλος του ριβοσωμικού RNA στην πρωτεϊνοσύνθεση.

Μήπως κάποια κεφάλαια τα διδάσκονται οι φοιτητές στο ΜΒ&Γ σε μάθημα με άλλο τίτλο? Αυτό που θέλω να δείξω είναι πιθανό, ότι αν μελετηθεί διεξοδικά η ύλη που υπάρχει σε κάθε μάθημα σχετικό με ΜΒ&Γ στο σύνολο δεν θα υπάρχουν διαφορές. Αλλά και στα εργαστηριακά μαθήματα που ανέφερες, στο ΜΒ&Γ υπάρχουν συνολικά 30 (μονόωρα, δύωρα, τρίωρα), ενώ στο Βιολογικό είναι 31-32 (εξαρτάται από το ποια μαθήματα έχουν επιλεχθεί), όλα 3ωρα. Στην ερώτησή σου «τί εργαστήρια και με τί αυτονομία» δεν γνωρίζω, καθώς δεν έχω φοιτήσει σε καμία από τις δύο σχολές. Ωστόσο, τα μέλη ΔΕΠ/Τεχνικό Προσωπικό είναι περισσότερα στο Βιολογικό από το ΜΒ&Γ...

Περί έρευνας, φυσικά και έχω παραδείγματα. Αλλά ας πάμε στο π. χ. με την κοπέλα. Ως τί εργάζεται και με ποια σχέση εργασίας? Γνωρίζεις αν «παράγει έρευνα»? Και ο παρασκευαστής/τεχνικό προσωπικό εργάζεται σε εργαστήριο, αλλά δεν ερευνά. Η κοπέλα προφανώς και δεν κατέχει οργανική θέση στο συγκεκριμένο εργαστήριο. Υπήρχαν αυξημένες υποχρεώσεις σε δουλειές ρουτίνας και αναζητούσε κάποιο άτομο ο Καθηγητής με βασικές εργαστηριακές γνώσεις. Η κοπέλα-πτυχιούχος λοιπόν με σύμβαση έργου (μισθός ποικίλλει άναλογα με το ύψος του προγράμματος) θα εργαστεί για κάποιο χρονικό διάστημα. Αυτό είναι απόλυτα θεμιτό, θα αποκτήσει εμπειρία και προϋπηρεσία. Αν αυτό καλύπτει και τις δικές σου ανάγκες, πάσο! Και ο υποφαινόμενος έτσι ξεκίνησε να «εργάζεται» σε εργαστήριο. Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την παραγωγή έρευνας, αναλαμβάνεις projects, δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά κτλ κτλ. Για τη διεξαγωγή έρευνας σε οποιοδήποτε πόστο απαιτείται PhD. Και δεν το λέω εγώ από το μυαλό μου, οι νόμοι το ορίζουν. Δεν πρόκειται για «τρομοκρατίες», αλλά για την περιγραφή της πραγματικότητας. Όπως και εσύ ανέφερες ότι η σχολή σου είναι καθαρά επιστημονική, για να ενταχθείς ως μέλος σε οποιαδήποτε ερευνητική ομάδα ή να ασχοληθείς με αξιώσεις στην έρευνα και να μελετάς οτιδήποτε σχετικό με ΜΒ&Γ θα πρέπει να έχεις PhD. Ειδάλλως με το πτυχίο μόν θα κινηθείς στην αγορά εργασίας διαφορετικά.

Αυτό που «ακούστηκε για πρώτη φορά» το αναφερουν τα επαγγελματικά δικαιώματα απόφοιτου ΜΒ&Γ. Κατάφερα και τα βρήκα (θυμόμουν ότι κάπου τα είχε πάρει το μάτι μου τελευταία)! Μπορείς αν θες να ρίξεις μια ματιά σε αυτό το link για του λόγου το αληθές: https://www.mbg.duth.gr/index.php?rm=1&cid=120, το οποίο μάλιστα είναι από την ιστοσελίδα του ΜΒ&Γ του ΔΠΘ! Στο άρθρο 1 αναφέρει ρητά ότι ατομικά ή σε συνεργασία δύναται ο ΜΒ&Γ να εργαστεί σε όλο το φάσμα του γνωστικού αντικειμένου των βιοεπιστημών. Στο άρθρο 3, παράγραφος Γ, υποπαράγραφος 4 αναφέρει μουσεία, βοτανικοί κήποι κτλ!!! Στις υποπαραγράφους 6-9 αναφέρεται ότι ο ΜΒ&Γ έχει το δικαίωμα για αναλύσεις-βιομελέτες-παροχή συμβουλών σε κάθε τομέα βιοεπιστημών. Μέχρι και αναλύσεις για την ποιότητα σε τρόφιμα, υβροβιότοπους κτλ κτλ. Εύλογα αναρωτήθηκες ότι αυτά στη ΜΒ&Γ δεν τα διδάχθηκες, αλλά έχεις το εργασιακό δικαίωμα αν θες να εργαστείς. Η «αγορά εργασίας» δεν ακολουθεί πολλές φορές τα στεγανά των Πανεπιστημίων και των ειδικοτήτων και συχνά στις προκηρύξεις οι Βιολόγος/Βιοχημικός/ΜΒ&Γ κτλ πάνε πακέτο... Και φυσικά ενός απόφοιτου ΜΒ&Γ δεν θα είναι προτεραιότητα να εργαστεί σε βοτανικό κήπο (όχι ότι στην Ελλάδα υπάρχουν και πολλοί, λέμε τώρα), αλλά πολλές φορές το ενδεχόμενο φάσμα της ανεργίας (στην Ελλάδα θερίζει αν κάποιος δεν το γνωρίζει, ειδικά τους νέους) αναγκάσει αρκετούς να στραφούν πολλές φορές σε παρεμφερές τομέα, άσχετα με το τί ακριβώς διδάχτηκε ο οποιοσδήποτε στην όποια σχολή. Και αυτό το γνωρίζουν όσοι ασχολούνται με τα «επαγγελματκά δικαιώματα», τα οποία στην Ελλάδα καλώς ή κακώς είναι στο πτυχίο... Αυτό λοιπόν που ανέφερα και σε προηγούμενη δημοσίευσή μου περί πτυχίου Βιολογία (σκέτο) και αν θες MSc/PhD ΜΒ&Γ αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου. Πτυχίο με ευρύ επιστημονικό αντικείμενο για να έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στην αγορά εργασίας.

Τέλος, φυσικά και μαθαίνεις πολλές μα πάρα πολλές τεχνικές, όχι μόνο στο μάθημα Τεχνολογία Μοριακής Βιολογίας που ανέφερες, αλλά και σε άλλα μαθήματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν τις μαθαίνουν και με λιγότερα/περισσότερα εξαμηνιαία μαθήματα περισσότερου/λιγότερου φόρτου εργασίας ανά εξάμηνο. Και εγώ ως Γεωπόνος γνωρίζω πέψεις, πλασμιδιακούς χειρισμούς, mini-prebs, ηλεκτροφόρηση, μετασχηματισμούς/cloning, ligation, απομόνωση & καθαρισμός RNA-DNA, Μοριακούς υβριδισμούς RAPDs, RFLPs, SSR, AFLP κλπ κλπ., όπως και πολλές άλλες ειδικότητες. Πρόκειται για τεχνικές και εργαλεία που δεν αποτελούν πανάκεια και δεν συγκροτούν από μόνα τους «επιστήμη». Αν τα εφαρμόζεις όλα αυτά στον άνθρωπο, φυτά, ζώα, μύκητες, βακτήρια, ιούς κλπ κλπ χωρίς να ξέρεις πώς όλα αυτά είναι, όντως μου φαίνεται κάπως ανάποδο... Για αυτό και θεωρώ το ΜΒ&Γ σε μεταπτυχιακό επίπεδο...

Ελπίζω να έγιναν αντιληπτές οι απόψεις μου επί του θέματος. Ένας με PhD που εργάζεται στην έρευνα...

Υ.Γ. Ναι, βοήθησες. Πρέπει να σβήνω το quote στο τέλος... Ευχαριστώ για τη συμβουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psiras

Νεοφερμένος

Ο Psiras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ηθελα σε παρακαλω να μου απαντησεις εαν μπορεις σε μια ερωτηση.εχω περασει Μοριακη Βιολογια αλλα το ονειρο μου ειναι η κτηνιατρικη.μηπως ξερεις εαν μπορω να περασω με κατατακτηριες κτηνιατρικη? και αν ναι θα πρεπει πρωτα να τελειωσω την Μοριακη?Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
lλογικα δν μπορεις να ξανακανεις μηχανογραφικο με τους ιδιους βαθμους αφου περασες μοριακη... τωρα πρεπει να τελειωσεις τη μοριακη και μετα κατατακτηριες για την κτηνιατρικη π ειναι πλ δυσκολο κατα την αποψη μ... καλυτερα να δωσεις πανελλαδικες του χρονου μιας και φετος δν προλαβαινεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Θα ηθελα σε παρακαλω να μου απαντησεις εαν μπορεις σε μια ερωτηση.εχω περασει Μοριακη Βιολογια αλλα το ονειρο μου ειναι η κτηνιατρικη.μηπως ξερεις εαν μπορω να περασω με κατατακτηριες κτηνιατρικη? και αν ναι θα πρεπει πρωτα να τελειωσω την Μοριακη?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αν ρωτάς εμένα, η απάντησή μου είναι για όλα τα ερωτήματά σου είναι: ΝΑΙ! Δηλαδή, μπορείς να περάσεις στην Κτηνιατρική με κατατακτήριες εξετάσεις, αφού πρώτα αποκτήσεις το πτυχίο Μοριακής Βιολογίας.

Αυτό που έγραψε ο Iliaso ακριβώς από πάνω περί δυσκολίας εισαγωγής μέσω των κατακτηρίων στην Κτηνιατρική, ίσως έχει ένα δίκιο (λίγες οι προσφερόμενες θέσεις, πολλοί (?) οι υποψήφιοι), αλλά πιθανότατα για την Κτηνιατρική Θεσσαλονίκης. Μην ξεχνάς ότι τμήμα Κτηνιατρικής υπάρχει και στην Καρδίτσα και εκεί ο ανταγωνισμός μεταξύ των υποψηφίων ίσως να μην είναι τόσο υψηλός (επαρχία γαρ).

Περί κατακτηρίων, μερικές σχολές διενεργούν εξετάσεις σε 2-3 μαθήματα, ενώ άλλες έχουν ως κριτήριο το βαθμό πτυχίου της 1ης σχολής (για σένα της ΜΒ&Γ). Ψάξε τί ακριβώς συμβαίνει σε κάθε ένα τμήμα από αυτά τα δύο της Κτηνιατρικής και αναλόγως πράττεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psiras

Νεοφερμένος

Ο Psiras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν ρωτάς εμένα, η απάντησή μου είναι για όλα τα ερωτήματά σου είναι: ΝΑΙ! Δηλαδή, μπορείς να περάσεις στην Κτηνιατρική με κατατακτήριες εξετάσεις, αφού πρώτα αποκτήσεις το πτυχίο Μοριακής Βιολογίας.

Αυτό που έγραψε ο Iliaso ακριβώς από πάνω περί δυσκολίας εισαγωγής μέσω των κατακτηρίων στην Κτηνιατρική, ίσως έχει ένα δίκιο (λίγες οι προσφερόμενες θέσεις, πολλοί (?) οι υποψήφιοι), αλλά πιθανότατα για την Κτηνιατρική Θεσσαλονίκης. Μην ξεχνάς ότι τμήμα Κτηνιατρικής υπάρχει και στην Καρδίτσα και εκεί ο ανταγωνισμός μεταξύ των υποψηφίων ίσως να μην είναι τόσο υψηλός (επαρχία γαρ).

Περί κατακτηρίων, μερικές σχολές διενεργούν εξετάσεις σε 2-3 μαθήματα, ενώ άλλες έχουν ως κριτήριο το βαθμό πτυχίου της 1ης σχολής (για σένα της ΜΒ&Γ). Ψάξε τί ακριβώς συμβαίνει σε κάθε ένα τμήμα από αυτά τα δύο της Κτηνιατρικής και αναλόγως πράττεις...


Ναι αλλα τα χρονια ειναι πολλα και η σχολη καθε αλλο παρα ευκολη ειναι.Απ'οτι ξερω τελειωνοντας την μοριακη και περνωντας με κατατακτηριες στην κτηνιατρικη αρχιζω απο το πρωτο εξαμηνο και οχι απο το τριτο οπως λενε καποιοι.διορθωσε με αν κανω λαθος.και κατι ακομα.Γνωριζεις εαν οι κατατακτηριες ειναι δυσκολες?σε σχεση με τις πανελλαδικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι αλλα τα χρονια ειναι πολλα και η σχολη καθε αλλο παρα ευκολη ειναι.Απ'οτι ξερω τελειωνοντας την μοριακη και περνωντας με κατατακτηριες στην κτηνιατρικη αρχιζω απο το πρωτο εξαμηνο και οχι απο το τριτο οπως λενε καποιοι.διορθωσε με αν κανω λαθος.και κατι ακομα.Γνωριζεις εαν οι κατατακτηριες ειναι δυσκολες?σε σχεση με τις πανελλαδικες?

Τα χρόνια, σύνολον 8 στην καλύτερη! Και αυτό γιατί μάλλον μπαίνεις στο τρίτο εξάμηνο χρωστώντας τα μαθήματα του πρώτου έτους (αυτό γίνεται τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις). Αυτό με ένα τηλεφωνάκι θα το σιγουρέψεις. Μπορείς, επίσης, να διασταυρώσεις αν και πόσα μαθήματα είναι κοινά μεταξύ ΜΒ&Γ με Κτηνιατρική (ιδίως στα πρώτα εξάμηνα) ελπίζοντας ότι θα στα αναγνωρίσουν στην Κτηνιατρική και έτσι να μην τα ξαναπαρακολουθήσεις. Και ναι, η Κτηνιατρική είναι δύσκολή σχολή με την έννοια 5 έτη, πολλά εργαστήρια, δύσκολα παίρνεις μεγάλους βαθμούς (τουλάχιστον για τη Θεσσαλονίκη).

Αν οι κατατακτήριες είναι δύσκολες όπως οι Πανελλήνιες, άτοπο ερώτημα! Καμία σχέση. Θα είσαι ήδη πτυχιούχος και θα γνωρίζεις αρκετά πράγματα ήδη. Μετά από 2-3 χρόνια θα καταλάβεις τι εννοώ, τώρα είσαι "μικρός" Πανεπιστημιακά. Η δυσκολία δεν είναι τόσο στο "να περάσεις τη βάση", αλλά να είσαι μέσα στα πρώτα 2-4 άτομα που θα είναι να "περάσουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top