Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

foula

Νεοφερμένος

Η foula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ για αυτή τη σχολή ενδιαφέρομαι..
Η άποψή μου είναι ότι αν επιλέξεις ένα επάγγελμα επιστημονικής έρευνας, καλά είναι μετά το πτυχίο να πας στο εξωτερικό. Έξω είναι η ποιότητα και υπάρχει και τελείως διαφορετική νοοτροπία από αυτή της Ελλάδας. Εξάλλου, προσωπικά πιστεύω ότι, όταν κάποιος επιλέγει τέτοιο επάγγελμα θέλει να ασχοληθεί με την έρευνα πραγματικά. Δε λέει να τελειώσεις Μοριακή Βιολογία και να γίνεις εκπαιδευτικός! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaR

Νεοφερμένος

Η MariaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πραγματι η σχολη της μοριακης ειναι πιο εξειδικευμενη σε σχεση με τα βιολογικα

η επαγγελματικη αποκατασταση στην οποια αναφερεστε (και οι 2) οι βιολογοι εχουν καλυτερη αποκατασταση ως εκπαιδευτικοι (λογω γενικοτερων γνωσεων) οι μοριακοι ομως μπορουν να εργαστουν και σε διαγνωστικα κεντρα, νοσοκομεια, και πιστευω (χωρις να στο λεω σιγουρα αυτο) οτι στις φαρμακοβιομηχανιες εχουν καλυτερη αποκατασταση οι μοριακοι (λογω εξειδικευσης)

πληροφοριακα θα ηθελα να αναφερω πως τοσο οι βιολογοι οσο και οι μοριακοι εχουν ιδιες πιθανοτητες αποκαταστασης σε νοσοκομεια, διαγνωστικα κεντρα κτλ γιατι το μεγαλυτερο ποσοστο μαθηματων και πρακτικης εξασκησης στη βιολογια ειναι τα μοριακα. σιγουρα οι βιολογοι υπερτερουν στον εκπαιδευτικο τομεα αλλα οπως ειπε και η foula παραπανω το να πας σε σχολη που υποστηριζει την ερευνα δεν αξιζει αργοτερα να γινεις εκπαιδευτικος. αλλα η ερευνα στην ελλαδα δεν ειναι ευκολα χρηματοδοτουμενη, εκτος και αν καποιος εχει κοτσια για καμια 10ρια χρονια στο εξωτερικο. επισης το να βρεις δουλεια στον τομεα αυτο ισως ειναι αρκετα δυσκολο μιας και οι παντες ζητουν προϋπηρεσιες κτλ (για ελλαδα μιλαμε παντα). για αυτο ισως ειναι καλυτερα να κοιταξετε κατι πιο γενικο που να μπορεσετε να το εξειδικευσετε με επιπλεον τιτλους σπουδων αλλα παραλληλα να μπορειτε να ασχοληθειτε και με κατι γενικοτερο της επιστημης. αν και για να πουμε την αληθεια η επαγγελματικη αποκατασταση ερχεται με γνωριμιες και οχι με γνωσεις και πτυχια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagosatz

Νεοφερμένος

Ο vagosatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πληροφοριακα θα ηθελα να αναφερω πως τοσο οι βιολογοι οσο και οι μοριακοι εχουν ιδιες πιθανοτητες αποκαταστασης σε νοσοκομεια, διαγνωστικα κεντρα κτλ γιατι το μεγαλυτερο ποσοστο μαθηματων και πρακτικης εξασκησης στη βιολογια ειναι τα μοριακα. σιγουρα οι βιολογοι υπερτερουν στον εκπαιδευτικο τομεα αλλα οπως ειπε και η foula παραπανω το να πας σε σχολη που υποστηριζει την ερευνα δεν αξιζει αργοτερα να γινεις εκπαιδευτικος. αλλα η ερευνα στην ελλαδα δεν ειναι ευκολα χρηματοδοτουμενη, εκτος και αν καποιος εχει κοτσια για καμια 10ρια χρονια στο εξωτερικο. επισης το να βρεις δουλεια στον τομεα αυτο ισως ειναι αρκετα δυσκολο μιας και οι παντες ζητουν προϋπηρεσιες κτλ (για ελλαδα μιλαμε παντα). για αυτο ισως ειναι καλυτερα να κοιταξετε κατι πιο γενικο που να μπορεσετε να το εξειδικευσετε με επιπλεον τιτλους σπουδων αλλα παραλληλα να μπορειτε να ασχοληθειτε και με κατι γενικοτερο της επιστημης. αν και για να πουμε την αληθεια η επαγγελματικη αποκατασταση ερχεται με γνωριμιες και οχι με γνωσεις και πτυχια.....


Στον δημοσιο τομεα η επαγγελματικη αποκατασταση ναι ερχεται με γνωριμιες στον ιδιωτικο λιγοτερο (δεν λεω οτι δεν υπαρχει).

Η ερευνα ειναι ιδιωτικη και δεν λεω να εχεις δικη σου ομαδα ερευνας αλλα απλα να εισαι μελος.... και οτι υπαρχουν ερευνητικες ομαδες υπαρχουν...
Οσο για τα νοσοκομεια και τα διαγνωστικα κεντρα οι βιολογοι απο οτι ξερω χρειαζονται μεταπτυχιακο στη μοριακη βιολογια και γενετικη... που ειναι 2 επιπλεον χρονακια οταν ο αλλος της ΜΒΓ μπορει να κανει ενα μεταπτυχιακο υπερεξειδικευσης...
Επειδη μιλησες και για ισοπιθανη αποκατασταση σε διαγνωστικα και νοσοκομεια χωρις το μεταπτυχιακο τουλαχιστον αυτο ειναι λαθος....
Ενας αποφοιτος της ΜΒΓ μπορει να δουλεψει σε νοσοκομεια που εχουν εργαστηρια μοριακης βιολογιας (και ειναι περισσοτερα αυτα απ οτι ολοι νομιζουμε) λογω της αναπτυξης που υπαρχει στον τομεα με τον οποιο ασχολειται η σχολη (πχ μοριακη απεικονηση)
Για μενα η μοριακη βιολογια αν θες να ασχοληθεις με τον ανθρωπο ειναι προτιμοτερη απο τη βιολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikgen

Νεοφερμένος

Ο nikgen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια μην τρελαθουμε εντελως!Η μ.β.γ ειναι ανωτερη της βιολογιας και της ιατρικης!Η κλασσικη ιατρικη εχει πεθανει,το μελλον βρισκεται στην μοριακη ιατρικη!Οι βιολογοι πρακτικα,απασχολουνται μονο στην εκπαιδευση.Η επιστημη αυτη εχει πολυ ψωμι και στην Ελλαδα.Ολα ειναι θεμα προπαγανδας.Το λομπι των βιολογων που ειναι παλιο κ δυνατο πολεμαει τους μοριακους κ την σχολη.Σκεφτειτε τι βαση θα ειχε η σχολη αν βρσκονταν στην αθηνα η στην θεσ/νικη.Η σχολη εχει υπερσυγχρονα κτιρια κ εξαιρετια δικαιωματα.Τελος κανενας βιολογος του 60,του 70 και του 80 δεν μπορει να μιλησει για μια συγχρονη και δυναμικως αναπτυσσομενη επιστημη.Το μελλον των επιστημων υγειας ειναι η μοριακη βιολογια,κλωνοποιηση,γονιδιακη θεραπεια,ατομικα φαρμακα,βλαστοκυτταρα,γονιδιακες αναλυσεις,βιοτεχνολογια κ πολλα αλλα...Δειτε ποιοι κερδιζουν τα νομπελ ιατρικης κ ποσο κοστιζουν στην ελλαδα οι παροχες υπηρεσιων μοριακης βιολογιας κ γενετικης!!Μην πεφτετε στην παγιδα των βιολογων,εκτος κ αν θελετε να γινετε καθηγητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Παιδια μην τρελαθουμε εντελως!Η μ.β.γ ειναι ανωτερη της βιολογιας και της ιατρικης!Η κλασσικη ιατρικη εχει πεθανει,το μελλον βρισκεται στην μοριακη ιατρικη!Οι βιολογοι πρακτικα,απασχολουνται μονο στην εκπαιδευση.Η επιστημη αυτη εχει πολυ ψωμι και στην Ελλαδα.Ολα ειναι θεμα προπαγανδας.Το λομπι των βιολογων που ειναι παλιο κ δυνατο πολεμαει τους μοριακους κ την σχολη.Σκεφτειτε τι βαση θα ειχε η σχολη αν βρσκονταν στην αθηνα η στην θεσ/νικη.Η σχολη εχει υπερσυγχρονα κτιρια κ εξαιρετια δικαιωματα.Τελος κανενας βιολογος του 60,του 70 και του 80 δεν μπορει να μιλησει για μια συγχρονη και δυναμικως αναπτυσσομενη επιστημη.Το μελλον των επιστημων υγειας ειναι η μοριακη βιολογια,κλωνοποιηση,γονιδιακη θεραπεια,ατομικα φαρμακα,βλαστοκυτταρα,γονιδιακες αναλυσεις,βιοτεχνολογια κ πολλα αλλα...Δειτε ποιοι κερδιζουν τα νομπελ ιατρικης κ ποσο κοστιζουν στην ελλαδα οι παροχες υπηρεσιων μοριακης βιολογιας κ γενετικης!!Μην πεφτετε στην παγιδα των βιολογων,εκτος κ αν θελετε να γινετε καθηγητες...
Η πολη στην οποια βρισκεται η σχολη ομως ειναι μεγαλο μειον. Για μενα που ειμαι στην Αθηνα πχ, ειναι παρα πολυ δυσκολο να μετακομισω ξαφνικα στην πινεζα του χαρτη... Μ' αυτα που λες δεν μπορει να ασχοληθει κι ενας αποφοιτος βιολογικου κανοντας ενα αντιστοιχο μεταπτυχιακο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagosatz

Νεοφερμένος

Ο vagosatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η πολη στην οποια βρισκεται η σχολη ομως ειναι μεγαλο μειον. Για μενα που ειμαι στην Αθηνα πχ, ειναι παρα πολυ δυσκολο να μετακομισω ξαφνικα στην πινεζα του χαρτη...

Αυτο που λες για την πολη ειναι λαθος.... Ο πρωτος θα σαι η ο τελευταιος??? Υπαρχουν αρκετοι αθηναιοι στην σχολη, πανω απο δεκα νομιζω μονο στο πρωτο ετος... Δεν ειναι και τοσο δυσκολη η προσαρμογη στην πολη μην νομιζεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αυτο που λες για την πολη ειναι λαθος.... Ο πρωτος θα σαι η ο τελευταιος??? Υπαρχουν αρκετοι αθηναιοι στην σχολη, πανω απο δεκα νομιζω μονο στο πρωτο ετος... Δεν ειναι και τοσο δυσκολη η προσαρμογη στην πολη μην νομιζεις....
Εξαρταται τι ατομο εισαι... Νομιζω οτι ειναι πολυ μακρια απο την Αθηνα για να προσαρμοστεις. Καποιος αλλος ενδεχομενως και να μπορει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
σωστα αυτα π λεει ο χρηστος για την πολη... αμα οι σχολες της λαρισσας και της αλεξανδρουπολης ηταν θεσσαλονικη για παραδειγμα θα χαν πανω απο 18,000...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εξαρταται τι ατομο εισαι... Νομιζω οτι ειναι πολυ μακρια απο την Αθηνα για να προσαρμοστεις. Καποιος αλλος ενδεχομενως και να μπορει.
Βασικά, είναι πολύ πιο κοντά στην Αθήνα απ'ότι είναι η Θεσ/νίκη. Είναι μόνο 1 ώρα με το αεροπλάνο (2 άμα σκεφτείς κ τη 1 ώρα που πρέπει να είσαι εκεί πριν αναχωρήσεις). Είμαι και γω από Αττική. Είναι μεγάλη αλλαγή γιατί η πόλη είναι μικρή. Όμως είναι πολύ πιο όμορφη. Και οι αθηναίοι στη σχολή είναι τουλάχιστον πλειοψηφία σε σχέση με τις υπόλοιπες πόλεις της Ελλάδας. Οι Θεσαλονικοίς πρέπει να είναι λιγότεροι για παράδειγμα. Και ενώ εσύ είσαι ένα αεροπλάνο μακριά, είναι άλλοι που είναι απο Πελλοπόνησο, Πτολεμαίδα, Αιτολοακαρνανία..περιοχές με πολύ περισσότερο δρόμο για να φτάσεις. Δεν είναι θέμα τι άτομο είσαι. Από τη στιγμή που θα αλλάξεις πόλη, πίστεψέ με, είτε περάσεις Πάτρα είτε Αλεξανδρούπολη το θέμα της προσαρμογής είναι ακριβώς το ίδιο: δε θα σε πολυνοιάζει η απόσταση, έχεις άλλα θέματα προσαρμογής..είσαι μόνος πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaR

Νεοφερμένος

Η MariaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
μη το βλεπεις ετσι. φανταζομαι για να κλεισεις φθηνο αεροπορικο εισητηριο για τα χριστουγεννα για παραδειγμα πρεπει να το κλεισεις απο το καλοκαιρι. το ιδιο ισχυει και για ηρακλειο - αθηνα. παντα τα εισητηρια που τα κλεινεις τελευταια και ειναι πτησεις εσωτερικου ειναι αρκετα ακριβα. αλλα πραγματικα η αποσταση δε νοιαζει κανενα οταν παει να σπουδασει σε μια αλλη πολη και ιδιαιτερα μακρια απο τους γονεις... το να εισαι μονος ειναι ενα θετικο στοιχειο γιατι ανεξαρτητοποιησαι (εν μερει γιατι σου πληρωνουν τα παντα, εκτος και αν δουλευεις) απο τους γονεις, παιρνεις μονος σου αποφασεις και μαθαινεις να εισαι υπευθυνος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Παιδια μην τρελαθουμε εντελως!Η μ.β.γ ειναι ανωτερη της βιολογιας και της ιατρικης!Η κλασσικη ιατρικη εχει πεθανει,το μελλον βρισκεται στην μοριακη ιατρικη!Οι βιολογοι πρακτικα,απασχολουνται μονο στην εκπαιδευση.Η επιστημη αυτη εχει πολυ ψωμι και στην Ελλαδα.Ολα ειναι θεμα προπαγανδας.Το λομπι των βιολογων που ειναι παλιο κ δυνατο πολεμαει τους μοριακους κ την σχολη.Σκεφτειτε τι βαση θα ειχε η σχολη αν βρσκονταν στην αθηνα η στην θεσ/νικη.Η σχολη εχει υπερσυγχρονα κτιρια κ εξαιρετια δικαιωματα.Τελος κανενας βιολογος του 60,του 70 και του 80 δεν μπορει να μιλησει για μια συγχρονη και δυναμικως αναπτυσσομενη επιστημη.Το μελλον των επιστημων υγειας ειναι η μοριακη βιολογια,κλωνοποιηση,γονιδιακη θεραπεια,ατομικα φαρμακα,βλαστοκυτταρα,γονιδιακες αναλυσεις,βιοτεχνολογια κ πολλα αλλα...Δειτε ποιοι κερδιζουν τα νομπελ ιατρικης κ ποσο κοστιζουν στην ελλαδα οι παροχες υπηρεσιων μοριακης βιολογιας κ γενετικης!!Μην πεφτετε στην παγιδα των βιολογων,εκτος κ αν θελετε να γινετε καθηγητες...

Παγίδα βιολόγων; Έχω ρωτήσει πολλούς, τόσο βιολόγους όσο και έναν εργαζόμενο σε νοσοκομειακό εργαστήριο, και όλοι λένε καλύτερα να πάω στο Βιολογίας Κρήτης, που άλλωστε έχει το ΙΤΕ πίσω του.

Η πολη στην οποια βρισκεται η σχολη ομως ειναι μεγαλο μειον. Για μενα που ειμαι στην Αθηνα πχ, ειναι παρα πολυ δυσκολο να μετακομισω ξαφνικα στην πινεζα του χαρτη... Μ' αυτα που λες δεν μπορει να ασχοληθει κι ενας αποφοιτος βιολογικου κανοντας ενα αντιστοιχο μεταπτυχιακο;

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagosatz

Νεοφερμένος

Ο vagosatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παγίδα βιολόγων; Έχω ρωτήσει πολλούς, τόσο βιολόγους όσο και έναν εργαζόμενο σε νοσοκομειακό εργαστήριο, και όλοι λένε καλύτερα να πάω στο Βιολογίας Κρήτης, που άλλωστε έχει το ΙΤΕ πίσω του.


Μονο που οπως λες ρωτησες βιολογους!!! Τι περιμενες να σου πουν? Αλλα δεν ειναι το ιδιο οι δυο σχολες.... Και οπως εχω ξαναπει μεσω μοριακης μπορεις να κανεις ενα μεταπτυχιακο και να ακολουθησεις οτι θες (εμβρυολογια, φαρμακολογια, κτλ...) που απο βιολογικο θα φας πολυ περισσοτερα χρονια.... Δικη σου επιλογη βεβαια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaR

Νεοφερμένος

Η MariaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Συγνώμη vagosatz αλλά έτσι όπως το λες είναι σαν οι μοριακοί βιολόγοι της αλεξανδρούπολης να μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές ενώ οι βιολόγοι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Όταν λες ότι από το βιολογικό θα κάνεις περισσότερα χρόνια μεταπτυχιακές σπουδές τί εννοείς ακριβώς? Απλά προς δική σου ενημέρωση το ΙΤΕ είναι πιο βαρύ χαρτί από ότι ο τίτλος "Σχολή Μοριακής Βιολογίας". Τα ίδια πράγματα με τους μοριακούς μπορούν να κάνουν οι βιολόγοι σε επίπεδο σπουδών και έρευνας. Δεν βλέπω πουθενά το πρόβλημα. Μήπως πρόβλημα θεωρείς την ευρύτερη γνώση των βιολόγων????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis A.

Νεοφερμένος

Ο Giannis A. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα ειμαι πτυχιουχος ιατρικων εργαστηριων. ενδιαφερομαι για κατατακτηριες στη μοριακη βιολογια και γενετικη. μηπως γνωριζει καποιος πληροφοριες για κατατακτηριες? πχ σε ποιο ετος θα μπω, θα μου αναγνωριστουν καποια κοινα μαθηματα, ποτε δινουμε εξετασεις, ποια υλη, βιβλια? επισης θα ηθελα την προσωπικη σας αποψη για κατατακτηριες εχοντας υποψιν οτι ειμαι 25 χρονων και εχω τελειωσει ηδη μια σχολη. ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συγνώμη vagosatz αλλά έτσι όπως το λες είναι σαν οι μοριακοί βιολόγοι της αλεξανδρούπολης να μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές ενώ οι βιολόγοι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Όταν λες ότι από το βιολογικό θα κάνεις περισσότερα χρόνια μεταπτυχιακές σπουδές τί εννοείς ακριβώς? Απλά προς δική σου ενημέρωση το ΙΤΕ είναι πιο βαρύ χαρτί από ότι ο τίτλος "Σχολή Μοριακής Βιολογίας". Τα ίδια πράγματα με τους μοριακούς μπορούν να κάνουν οι βιολόγοι σε επίπεδο σπουδών και έρευνας. Δεν βλέπω πουθενά το πρόβλημα. Μήπως πρόβλημα θεωρείς την ευρύτερη γνώση των βιολόγων????

Ε μη τον φας κιόλας! Νομίζω πως στόχος της σχολής είναι να εξειδικεύσει περισσότερο τους εργαζομένους, για καλύτερα αποτελέσματα, αλλά νομίζω πως αυτό γίνεται και στα βιολογικά, αφού παίρνεις νομίζω και κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
καλησπερα ειμαι πτυχιουχος ιατρικων εργαστηριων. ενδιαφερομαι για κατατακτηριες στη μοριακη βιολογια και γενετικη. μηπως γνωριζει καποιος πληροφοριες για κατατακτηριες? πχ σε ποιο ετος θα μπω, θα μου αναγνωριστουν καποια κοινα μαθηματα, ποτε δινουμε εξετασεις, ποια υλη, βιβλια? ευχαριστω!

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρεις ο ίδιος τηλ στη γραμματεία του τμήματος...Η σελίδα δεν φαίνεται ν αναφέρει τίποτα σχετικά με το θέμα αυτο..

https://www.mbg.duth.gr/index.php?rm=24
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis A.

Νεοφερμένος

Ο Giannis A. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ναι θα παρω απο δευτερα απλα θελω να μαθω αν γνωριζεις καποιον που να ειναι στη σχολη απο κατατακτηριες για να μαθω τι γινεται? η γραμματεια θα μου πει τα γνωστα πραγματα.εχω κανει φοιτητης και ξερω πως αλλα λεει η γραμματεια και αλλα ισχυουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Καλά δε γίνεται σε όλες τις σχολές αυτο..Τεσπα, δεν γνωρίζω κάποιον που να μπήκε από κατατακτήριες..μόνο από πανελλήνιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis A.

Νεοφερμένος

Ο Giannis A. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Chris_A να σε ρωτησω ξερεις αν ισχυει πως οι μοριακοι βιολογοι μπορουν να ανοιξουν εργαστηριο που να κανουν εξετασεις πχ αιματολογικες? εχει καλες προοπτικες η σχολη συμφωνα με την νεα κατωχυρωση των επαγγελματικων δικαιωματων των μοριακων βιολογων? ευχαριστω! σκεφτομαι για κατατακτηριες γι αυτο ενδιαφερομαι.
-----------------------------------------
Chris_90 ηθελα να γραψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Chris_A να σε ρωτησω ξερεις αν ισχυει πως οι μοριακοι βιολογοι μπορουν να ανοιξουν εργαστηριο που να κανουν εξετασεις πχ αιματολογικες? εχει καλες προοπτικες η σχολη συμφωνα με την νεα κατωχυρωση των επαγγελματικων δικαιωματων των μοριακων βιολογων? ευχαριστω! σκεφτομαι για κατατακτηριες γι αυτο ενδιαφερομαι.
-----------------------------------------
Chris_90 ηθελα να γραψω
Τι να σου πω! Εγω ξαναδινω και σκεφτομαι να δηλωσω τη σχολη απλα (αν και δεν ειναι στις πρωτες επιλογες μου). Δεν την εχω ψαξει και πολυ, αν και απο γνωστους μου βιολογους (και ξερω αρκετους :P) δεν ακουω και τα καλυτερα (για την ποιοτητα των σπουδων)... Τωρα για επαγγελματικα δικαιωματα δεν εχω ιδεα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top