Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
τι εννοείς σφαιρικά;

Εννοώ ότι πιστεύω (επηρεασμένος από συνεντεύξεις ερευνητών που έχω διαβάσει) ότι για να ασχοληθείς ερευνητικά με μία επιστήμη θα πρέπει να εξετάζεις την κάθε περίπτωση που ερευνάς σφαιρικά - δηλ. όχι μόνο σε μοριακό επίπεδο αλλά και σε επίπεδο κυττάρου, οργανισμού, οικοσυστημάτων και πάει λέγοντας, έτσι ώστε να μπορείς όχι μόνο να ανάγεις την επαλήθευση των συμπερασμάτων που βγάζεις και σε άλλα επίπεδα αλλά και ώστε να μπορείς να σκέφτεσαι πρακτικά, αναλογιζόμενος την επίδραση ενός παράγοντα σε κάθε επίπεδο.

όλα κινούνται με τη μορφή λαδώματος στο Βιολογικό...

Μόνο στο Βιολογικό;

Εδώ στην Ελλάδα το λάδωμα και το μέσον είναι συνήθης πρακτική ακόμα και για να προσληφθείς ως οδοκαθαριστής. Εξάλλου καλλιεργούμε και πολλές ελιές :P

Η αδερφή μου την τελείωσε τη σχολή αυτή οπότε κάτι παραπάνω δε θα ξέρω;;)

Μάλλον, ναι, αλλά πάντως η αδελφή σου την τελείωσε, όχι εσύ.

Χωρίς παρεξήγηση (και δε διαφωνώ μαζί σου μόνο και μόνο για να διαφωνήσω -αμαρτία στην οποία πολλές φορές υποπίπτω-, αλλά επειδή πρόκειται και για το δικό μου δρόμο), νομίζω πως δε μπορούμε να έχουμε ξεκάθαρη γνώμη παρά μόνο αν αντιπαραθέσουμε όσα λένε δύο άτομα που έχουν τελειώσει βιολογικό και μοριακής βιολογίας και γενετικής.

Όσον αφορά τον κορεσμό του επαγγέλματος, έχω μονάχα να πω ότι άμα δε με θέλουν εδώ θα πάρω τα κουβαδάκια μου και σ' άλλη παραλία, αυτοί χάνουν :P. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις με τον ΑΣΕΠ.

Οντως και η Βιολογος που μου εκανε μαθημα μου εχει πει οτι το Βιολογικο εχει κατι μαθηματα οπως η φυτολογια που ειναι ζορι για τους περισσοτερους φοιτητες.

Θέλουν φαίνεται να τους κάνουν ακόμα περισσότερο φυτά...

Και νομιζω (προσωπικη αποψη) οτι θα προτιμησουν καποιον που εχει γενικες γνωσεις Βιολογιας και ειναι ειδικευμενος στη Μοριακη Βιολογια.

και φυσικά θα προτιμήσουνε έναν Μοριακό Βιολόγο παρά ένα άτομο που βγήκε από Βιολογικό ;)

Νομίζω πως εξαρτάται από την επαγγελματική θέση για την οποία γίνεται λόγος.

Όσο για τη δυσκολία της απόκτησης ενός μεταπτυχιακού, νομίζω πως εδώ τουλάχιστον στην Ελλάδα χρειάζεται να έχεις πτυχίο Proficiency, ή, σε εξαιρετικές περιπτώσεις, ισάξιο πτυχίο άλλης γλώσσας, και επίσης να έχεις πάρει με καλό βαθμό το πρώτο πτυχίο σου.

Αν και θα ήθελα πάρα πολύ να κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Το ζήτημα είναι τα αναθεματισμένα τα $$$$$$...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εννοώ ότι πιστεύω (επηρεασμένος από συνεντεύξεις ερευνητών που έχω διαβάσει) ότι για να ασχοληθείς ερευνητικά με μία επιστήμη θα πρέπει να εξετάζεις την κάθε περίπτωση που ερευνάς σφαιρικά - δηλ. όχι μόνο σε μοριακό επίπεδο αλλά και σε επίπεδο κυττάρου, οργανισμού, οικοσυστημάτων και πάει λέγοντας, έτσι ώστε να μπορείς όχι μόνο να ανάγεις την επαλήθευση των συμπερασμάτων που βγάζεις και σε άλλα επίπεδα αλλά και ώστε να μπορείς να σκέφτεσαι πρακτικά, αναλογιζόμενος την επίδραση ενός παράγοντα σε κάθε επίπεδο.

κοίτα μη νομίζεις...και στη μοριακή έχουν μαθήματα όπως πχ. ζωολογία. Απλά δε γίνονται σε τόσο αναλυτικό επίπεδο όπως στο Βιολογικό :) στα υπόλοιπα συμφωνούμε!ελπίζω να περάσεις εκεί που θες!καλά αποτελέσματα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Καλα αυτο με τον μεγαλο βαθμο πτυχιου το πιστευα κι εγω, αλλα δεν τον κοιτανε τοσο στο μεταπτυχιακο. Βεβαια αν εχεις πτυχιο με 5, μην περιμενεις να γινεις δεκτος σε καποιο μεταπτυχιακο προγραμμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
κοίτα μη νομίζεις...και στη μοριακή έχουν μαθήματα όπως πχ. ζωολογία. Απλά δε γίνονται σε τόσο αναλυτικό επίπεδο όπως στο Βιολογικό :) στα υπόλοιπα συμφωνούμε!ελπίζω να περάσεις εκεί που θες!καλά αποτελέσματα :D

Τhnx! Εσύ πού θες να περάσεις;

Καλα αυτο με τον μεγαλο βαθμο πτυχιου το πιστευα κι εγω, αλλα δεν τον κοιτανε τοσο στο μεταπτυχιακο. Βεβαια αν εχεις πτυχιο με 5, μην περιμενεις να γινεις δεκτος σε καποιο μεταπτυχιακο προγραμμα!

Δε τον κοιτάνε;
Χμ... Νομίζω εξαρτάται από τη σχολή. Και σίγουρα δε σκοπεύω να πάρω το πτυχίο μου με βαθμό χαμηλότερο του 9 :P

Μακάρι να πάρω και υποτροφία για κανένα μεγάλο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, πολύ ωραία θα ήταν...

Chris, θες να περάσεις Βιολογία και να ασχοληθείς μετά με έρευνα ή κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πτυχιο με 9;; Και μαλιστα απο το Βιολογικο; Τι αλλο θ' ακουσω θεε μου! :!: (δεν το λεω ειρωνικα)
Καλα κι εγω στην ηλικια σου πιστευα οτι με παρα πολυ διαβασμα το 9 ειναι εφικτο, αλλα απο τοτε που αρχισα να συναναστρεφομαι με Βιολογους προσγειωθηκα στην πραγματικοτητα. Οι πολυ καλοι φοιτητες στο τμημα αυτο (και σε ολες τις θετικες επιστημες) εχουν βαθμο πτυχιου μεταξυ 7 και 8. Και σε εξαιρετικες περιπτωσεις υπαρχουν ατομα με βαθμο 8 και κατι. Παντως οσους βιολογους κι αν ρωτησα δεν ξερουν ατομο με πτυχιο Βιολογιας ανω του 8,5! Εγω θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με ενα πτυχιο γυρω στο 7,5. Καλα σιγουρα τον κοιτανε το βαθμο, αλλα δεν ειναι το βασικο κριτηριο!
Κοιτα... αν περασω τελικα Βιολογια του χρονου, θα ηθελα να ασχοληθω με ερευνα. Ομως δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο κατι τετοιο στην Ελλαδα. Και το να φυγω εξωτερικο δεν θα ειναι και τοσο ευκολο. Μπορει να το σκεφτω αργοτερα... Παντως σιγουρα θα ηθελα να κανω ενα μεταπτυχιακο. Προς το παρον προτεραιοτητα εχουν οι πανελληνιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Τhnx! Εσύ πού θες να περάσεις;

Εγώ θέλω Πληροφορική ΑΠΘ αν πέσει αρκετά η βάση, αλλιώς Πληροφορική Ιωαννίνων :D

@chris_90: το να ασχοληθείς στην Ελλάδα με έρευνα είναι εφικτό, αλλά δύσκολο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πτυχιο με 9;; Και μαλιστα απο το Βιολογικο; Τι αλλο θ' ακουσω θεε μου! :!: (δεν το λεω ειρωνικα)

Kαι πού θες να το ξέρω;

Πάντως εγώ θα προσπαθήσω όσο μπορώ. Τώρα, να μη θέλουμε και 10... Αλήθεια, τόσο δύσκολη είναι η Βιολογία και πρέπει να σου βγει το ζουμί για να βγάλεις καλό βαθμό;

Οι εξαιρετικές περιπτώσεις ποιες είναι;

Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι να πας στο εξωτερικό, πάντως σε μερικές περιπτώσεις είναι ευκολότερο από το να κάτσεις εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν ησουν υποχρεωμενος να το ξερεις. Κι εγω αυτα στα 17 μου τα εμαθα. Και μονο που ψαχνεσαι για τη σχολη απο τα 15 ειναι υπεραρκετο και μπραβο σου! Οσους ξερω τους βγηκε το ζουμι για να την τελειωσουν παντως... αλλα την τελειωσαν στα 5 χρονια και με πτυχιο 7 και κατι. Μιλαω για τη σχολη της Αθηνας. Σε αλλες πολεις μπορει να ειναι διαφορετικα. Αυτο δεν το ξερω, μιλησα μονο για το πανεπιστημιο της Αθηνας καθως γνωριζω καλα αρκετους αποφοιτους του (και απο αλλα τμηματα). Οι ειδικες περιπτωσεις ειναι κατι ατομα που διαβαζουν συνεχεια και δεν εχουν προσωπικη ζωη. Η ζωη τους ειναι μονο το διαβασμα. Εγω προσωπικα δεν μπορω να το κανω αυτο οσο και να αγαπαω αυτο που σπουδαζω. Σιγουρα θα υπαρχουν περιοδοι που θα διαβαζω πολυ, αλλα δεν γινεται να κανω μονο αυτο. Εχω και μια ζωη να ζησω.
Η δυσκολια για να παω εξωτερικο (για μενα), ειναι η προσαρμογη σε εναν καινουργιο τοπο. Με αλλη γλωσσα, αλλες συνηθειες, αλλους ανθρωπους. Πρεπει να αρχισεις τη ζωη σου απο το μηδεν. Με τρομαζει λιγο αυτο. Μπορει οταν μεγαλωσω και αν δω οτι δεν "τραβαει" το πραγμα στην Ελλαδα, να αναθεωρησω τις αποψεις μου και να σηκωθω να φυγω. Εχω καιρο ως τοτε ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μμμμ... Ωχ και μάλλον στο Ηράκλειο θα είναι ακόμα πιο δύσκολο...

Μπορεί να χρειαστεί να αρχίσεις τη ζωή σου από το μηδέν, αλλά σκέψου τί έχεις να χάσεις και τί να κερδίσεις... Πάντως ο τρόπος ζωής είναι όντως διαφορετικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
1) Ησχολη μοριακής βιολογίας και γενετικής έχει βάση 17.536 το 2007 και όχι 17.0002)Δν νομίζω να ανεβεί πολύ αν και οι περισσότεροι που στόχευαν ιατρική και δεν τα πήγαν τόσο καλά θα προτειμήσουν δεόντος αυτο το τμήμα αφου είναι σχετικο με ιατρική.3)ομως μη ξεχνας οτι η θετική δεν τα πολυ πήγε καλά αρα και δεν θα την έχουν επιλέξει στο μηχανογραφικο4)Μην αγχώνεσαι θα μάθεις σύντομα τις βάσεις(ακουσα μάλλον βγαίνουν στις25 Αυγουστου)οποτε θα μάθεις αν περνάς.5)Καλα αποτελέσματα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Μπορεί να χρειαστεί να αρχίσεις τη ζωή σου από το μηδέν, αλλά σκέψου τί έχεις να χάσεις και τί να κερδίσεις... Πάντως ο τρόπος ζωής είναι όντως διαφορετικός.

καλά μη το λες...εξαρτάται φυσικά από το άτομο το πόσο γρήγορα θα προσαρμοστεί ή όχι (πχ εγώ στην αμερική δεν είχα κανένα πρόβλημα...ούτε που κατάλαβα ότι ήμουνα στην άλλη άκρη της γης) αλλά για τους περισσότερους θέμα εβδομάδων είναι!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_xatzidakis

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω κανέναν, πιστεύω ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν μπορεί να προσφέρει συγκεκριμένες επαγγελματικές διεξόδους στην σημερινή αγορά εργασίας όπως αυτή έχει διαμορφωθεί.Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι απόφοιτοι της συγκεκριμένης σχολής δεν έχουν δικαίωμα πρόσληψης στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Επιπλέον, οι θέσεις που μπορούν να απορροφήσουν απόφοιτους αυτών των σχολών στην Ελλάδα είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και στις περισσότερες δεν αρκεί το πτυχίο αλλά απαιτούνται ένα ή και περισσότερα μεταπτυχιακά με εξειδίκευση σε συγκεκριμένα-πιο προσιτά αντικείμενα.Τέλος, είναι γνωστό ότι η συγκεκριμένη σχολή αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα που ίσως να την οδηγήσουν και στο κλείσιμο εντός τριετίας. Όπως αναφέρουν οι ίδιοι οι φοιτητές, το επίπεδο της σχολής είναι εξαιρετικά χαμηλό και σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στο βάρος που εμπνέει ο τίτλος και το αντικείμενο της σχολής. Πολύ φοβάμαι (και από αυτά που έχω ακούσει) ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν μπορεί να προσφέρει σπουδές όχι μόνο μοριακής αλλά ούτε και της κοινής βιολογίας. Αν δε συνυπολογίσουμε τον αριθμό των μορίων που απαιτούνται για την συγκεκριμένη σχολή, τότε θεωρώ κρίμα ένας μαθητής με φάσμα μορίων περί τα 17500 να αναλωθεί σε μια σχολή φαινομενικά εντυπωσιακή αλλά ουσιαστικά περιορισμένων δυνατοτήτων τόσο εκπαιδευτικά όσο και επαγγελματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω κανέναν, πιστεύω ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν μπορεί να προσφέρει συγκεκριμένες επαγγελματικές διεξόδους στην σημερινή αγορά εργασίας όπως αυτή έχει διαμορφωθεί.Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι απόφοιτοι της συγκεκριμένης σχολής δεν έχουν δικαίωμα πρόσληψης στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Επιπλέον, οι θέσεις που μπορούν να απορροφήσουν απόφοιτους αυτών των σχολών στην Ελλάδα είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και στις περισσότερες δεν αρκεί το πτυχίο αλλά απαιτούνται ένα ή και περισσότερα μεταπτυχιακά με εξειδίκευση σε συγκεκριμένα-πιο προσιτά αντικείμενα.Τέλος, είναι γνωστό ότι η συγκεκριμένη σχολή αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα που ίσως να την οδηγήσουν και στο κλείσιμο εντός τριετίας. Όπως αναφέρουν οι ίδιοι οι φοιτητές, το επίπεδο της σχολής είναι εξαιρετικά χαμηλό και σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στο βάρος που εμπνέει ο τίτλος και το αντικείμενο της σχολής. Πολύ φοβάμαι (και από αυτά που έχω ακούσει) ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν μπορεί να προσφέρει σπουδές όχι μόνο μοριακής αλλά ούτε και της κοινής βιολογίας. Αν δε συνυπολογίσουμε τον αριθμό των μορίων που απαιτούνται για την συγκεκριμένη σχολή, τότε θεωρώ κρίμα ένας μαθητής με φάσμα μορίων περί τα 17500 να αναλωθεί σε μια σχολή φαινομενικά εντυπωσιακή αλλά ουσιαστικά περιορισμένων δυνατοτήτων τόσο εκπαιδευτικά όσο και επαγγελματικά.

σε τέτοιου είδους σχολές φυσικά και δε μαθαίνεις τίποτα όσο σπουδάζεις...όλα τα μαθαίνεις όταν κάνεις τη πτυχιακή, το μεταπτυχιακό κτλπ...και φυσικά εννοείται ότι χρειάζεσαι μεγαλύτερη εξειδίκευση με μεταπτυχιακά. Και όπως είπα και σε άλλα ποστς μου, πιο εύκολα θα βρεις δουλειά στο εξωτερικό παρά εδώ, όχι όμως ότι εδώ δεν υπάρχουν θέσεις...απλά να ξέρετε όσοι ασχοληθείτε με έρευνα θα χρειαστεί κάποια στιγμή να κάνετε πειράματα σε ποντίκια, αρουραίους, ψάρια, σκουλήκια, σκυλιά, μαϊμούδες κτλπ. κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολη δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τέλος, είναι γνωστό ότι η συγκεκριμένη σχολή αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα που ίσως να την οδηγήσουν και στο κλείσιμο εντός τριετίας. Όπως αναφέρουν οι ίδιοι οι φοιτητές, το επίπεδο της σχολής είναι εξαιρετικά χαμηλό και σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στο βάρος που εμπνέει ο τίτλος και το αντικείμενο της σχολής.

Κι αυτό αντικατοπτρίζει την απουσία μέριμνας από την Πολιτεία και τελικά και από την κοινωνία για τον εκσυγχρονισμό της εκπαίδευσης και την κατάστασή της ως ανταγωνιστική στη διεθνή αγορά.

σε τέτοιου είδους σχολές φυσικά και δε μαθαίνεις τίποτα όσο σπουδάζεις...όλα τα μαθαίνεις όταν κάνεις τη πτυχιακή, το μεταπτυχιακό κτλπ...και φυσικά εννοείται ότι χρειάζεσαι μεγαλύτερη εξειδίκευση με μεταπτυχιακά. Και όπως είπα και σε άλλα ποστς μου, πιο εύκολα θα βρεις δουλειά στο εξωτερικό παρά εδώ, όχι όμως ότι εδώ δεν υπάρχουν θέσεις...απλά να ξέρετε όσοι ασχοληθείτε με έρευνα θα χρειαστεί κάποια στιγμή να κάνετε πειράματα σε ποντίκια, αρουραίους, ψάρια, σκουλήκια, σκυλιά, μαϊμούδες κτλπ. κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολη δουλειά

Πολύ λυπάμαι που ακούω ότι δε μαθαίνεις τίποτα έτσι... Πάντως έχω ακούσει πως οι Έλληνες φοιτητές που πάνε και κάνουν μεταπτυχιακό π.χ. στο εξωτερικό ή και προπτυχιακό ξαφνιάζονται από τον φόρτο της μελέτης που τους ανατίθεται. Εδώ τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν καταντήσει να είναι απλά ένα παράρτημα του Δημοσίου που υπάρχει μονάχα γιατί υπάρχει η απαίτηση να υπάρχει, χωρίς ιδιαίτερη μέριμνα. Και η ερώτηση: Γιατί δεν υπάρχει μέριμνα; Είναι ακριβός ο εκσυγχρονισμός της παιδείας; Αν ναι, τότε να βρούνε τους πόρους που πετάνε στα σκουπίδια με το να τυπώνουν βιβλία που μοιράζονται και δεν επιστρέφονται ποτέ, και το 15% των οποίων καίγονται στο τέλος της χρονιάς από βάνδαλους. Τους πόρους που στη χωματερή μαζί με υπολογιστές που αγοράστηκαν μόνο για τους Ολυμπιακούς και μετά δεν έγιναν τίποτα. Τους πόρους που σπαταλούν οι υπάλληλοι με τις "ανακαινίσεις γραφείων", με ένα σωρό άλλα σκάνδαλα (στα οποία εγώ δεν δίνω ιδιαίτερη βάση, αφού θεωρώ πως γίνονται υπερβολές και κάνουν το λόφο Έβερεστ). Τους πόρους, που εξαντλούν με την αγορά οπλικών συστημάτων από ΗΠΑ-Ρωσία-Γαλλία και με την χορήγηση εργασίας σε τεμπέλες που κάθονται στο γραφείο τους ούτε 4 ώρες τις καθημερινές και παίρνουν ένα φουσκωμένο μισθό, και σε κάποιους υπαλλήλους των νοσοκομείων που παίζουν πασιέντζα στον υπολογιστή και κάνουν μανικιούρ την ώρα που περιμένει κόσμος απ' έξω. Στους υπαλλήλους που χωρίζουν τα πλαστικό από το γυαλί, το χαρτί, το αλουμίνιο και τα οργανικά συστατικά από όσα ρίχνονται στην ανακύκλωση, ενώ μπορούμε κάλλιστα να αφιερώσουμε ο καθένας (όποιος ανακυκλώνει δηλαδή και σε όποιον του δίνεται η δυνατότητα) να τα χωρίσει. Ναι, μα δημιουργούνται θέσεις εργασίας! Θέσεις εργασίας δημιουργούμενες από ανάγκες που θα μπορούσαν να αντικατασταθούν από αυτές τις χιλιάδες διδακτικές ώρες που χάνουν οι μαθητές της περιφέρειας επειδή καθυστερούν οι διορισμοί των καθηγητών, από την έλλειψη ελέγχου στους υπαλλήλους του Δημοσίου.

Όσον αφορά τις σχολές, θέλω να πω πως σε όλες υπάρχουν ελλείψεις (σε πολλά τμήματα θα δείτε ότι το τάδε μάθημα ακυρώνεται για το επόμενο διδακτικό έτος λόγω έλλειψης προσωπικού!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μια φίλη μου σπουδάζει εδώ που μένω Αλεξανδρούπολη λέει ότι είναι τέλεια σχολή...Σύμφωνα με εκτιμήσεις θα πάει κάπου 17650..Κι εγώ εκεί ήθελα να περάσω αλλά είμαι θεωρητική και δυστυχώς..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ακουγεται πολυ ενδιαφερον παντως.αλλα δυμφωνω με dem,ψωμι εχει στο εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας δώσω αρκετές πληροφορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη, καθώς φοιτώ σε αυτήν.

Καταρχήν, θέλω να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι η βιολογία και η μοριακή βιολογία και η γενετική δε σχετίζονται μεταξύ τους όσο φαίνεται από την ονομασία. Η βιολογία ασχολείται με τη ζωολογία, τη φυσιολογία φυτών και ζώων. Η γενετική ασχολείται με τα γονίδια, που βρίσκονται, πως εκφράζονται, γιατί εκφραζονται όπως εκφραζονται. Η μοριακή βιολογία ασχολείται με τις πρωτεϊνες που παράγονται απο τα γονίδια, ποιες είναι, από ποιο γονίδιο εκφραζονται, γιατί, τι κάνουν, ποια διαδρομή ακολουθούν και τι προκαλούν.

Επίσης, θέλω να ξεκαθαρίσω πως οι φοιτητες μοριακής βιολογίας και γενετικής δεν είναι "αποτυχόντες ιατρικής". Φυσικά και υπάρχει ενα ποσοστο που είναι, αλλα η πλειοψηφία είναι ατομα που εχουν επιλέξει εν γνωση τους τη σχολή αυτη. Και για να μην ακουω μειονεκτήματα μονο για τη σχολη απο οσους δεν εχουν καμια επαφη με αυτη, σας ενημερωνω πως υπάρχουν παιδια που περνούσαν ιατρικη αθηνων με τα μορια τους και επιλεγουν τη μοριακη βιολογια και γενετικη. Η σχολή αυτή δηλωνεται απο λιγοτερους μαθητες απο αυτους που πραγματικά θα ήθελαν να φοιτησουν εκει συνηθως γιατι είναι μακρια. Αν υπήρχε στην Αθηνα, η βαση της σχολής θα ήταν κατά πολύ υψηλότερη.

Οι προοπτικές αποφοιτώντας από τη σχολή είχα ακούσει κι εγώ πως είναι λίγες. Ομως, καθώς περνούν τα έτη βλέπω να ανοιγονται νέοι δρόμοι. "Δουλειά υπάρχει αρκεί να ψάξεις και να θέλεις", όπως μου έλεγε ο παπππούς μου. Φαρμακονιομηχανίες, ερευνητικά κέντρα, νοσοκομεία υπάρχουν στην Ελλάδα. Η μοριακή βιολογία και η γενετική είναι μια αναπτυσσόμενη επιστήμη. Είναι το μέλλον. Οπως ήταν και η πληροφορική πριν κάποια χρόνια, που και πάλι η Ελλάδα άργησε να μπει στο κλίμα πριν μερικά χρόνια, αλλά μπηκε. Στο εξωτερικό υπάρχουν περισσότερες επιλογες, αλλα το οτι η Ελλάδα δεν έχεις δουλειά μετά από τη σχολή είναι αναληθές. Γνωστή μου κοπέλα που μόλις τελείωσε τη σχολή της, δουλέυει στο χωριό της (μάλιστα!) που εχει ερευνητικό κέντρο..

Τώρα, όσον αφορα το προγραμμα σπουδών της σχολής..Τα μαθήματα καλύπτουν όλο το φάσμα της μοριακής βιολογίας και της γενετικής. Η σχολή δεν ειναι ευκολη, αλλα μη σας φοβηζει αυτο. Λίγες ειναι οι σχολες που ειναι ευκολες. Έχει αρκετο διάβασμα, όπως είναι λογικό. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στη σχολή (που απέκτησε και νέο κτίριο) στην ιστοσελίδα της σχολής: https://www.mbg.duth.gr/
Τα μαθήματα μπορείτε να τα δείτε πηγαίνοντας στα "νέα" και κατεβάζοντας το "πρόγραμμα σπουδών".
Μπορείτε να δείτε όλα τα μαθήματα για ολες τις σχολές μεσω internet. Καλύτερα να ψαχνετε και εσείς οι ίδιοι/ες και να κρίνετε αν σας αρέσουν περισσότερο/λιγότερο ή καθόλου κάποιες σχολές.

Η σχολή δεν προκειται να κλείσει. Αυτοί οι τραμπουκισμοί να απουσιαζουν. Αυτές είναι ανακρίβειες και μάλιστα κακοβουλες. Μόλις κατοχυρώθηκαν τα επαγγελματικά μας δικαιώματα. Μόλις φτιάχτηκε το καινούργιο κτίριο δίπλα στην ιατρική και το πανεπιστημιακό νοσοκομεία, εκεί όπου θα μεταφερθούν όλες οι σχολες της πολης σιγα-σιγα για να γίνει η Πανεπιστημιούπολη της Αλεξανδρούπολης. Το πρόγραμμα σπουδων δεν εχει σταθεροποιηθεί ακόμα γιατι εισαγονται και νέα μαθήματα, γεγονος πολυ θετικό. Σκεφτείτε πόσο οπισθοδρομικό θα ηταν να υπήρχε "κλειστό" πρόγραμμα σπουδων για μια επιστημη που εξελίσσεται. Μπορείτε να επικοινωνήσετε και με τη γραμματεία της σχολής να ενημερωθείτε και πιο αντικείμενικα απ' ότι από τρίτους.

Υπάρχουν πολλά να ανκαλυφθουν ακόμα. Παρα πολλά. Και μέχρι να σταματησουν να γινονται ανακαλύψεις (δεν ξερω αν ο ανθρωπος θα φτάσει ποτε σε αυτο το επιπεδο), η μοριακή και η γενετική θα εξελίσσονται. Η ιατρική ειναι πεπερασμένη πλέον. Τα όργανα από τα βλαστοκύτταρα που ακούτε ότι γίνεται ερευνα για να φτιαχτουν γίνονται απο ερευνητες. Οι γιατροι απλα κάνουν την εγχειρηση, η οποια ειναι η ίδια. Γι'αυτό, μη σνομπάρετε νέες σχολές απλά και μόνο επειδή άλλες έχουν υψηλότερη βάση. Αν σας ενδιαφέρει η ιατρική προσπαθήστε για ιατρική, αν σας ενδιαφερει η έρευνα και η μοριακή βιολογία και η γενετική προσπαθήστε για εκεί, αν σας ενδιαφέρει ο σχεδιασμός προίόντων και συστημάτων και όχι η αρχιτεκτονική προσπαθηστε για τη συρο και όχι για την αρχιτεκτονικη επειδή εχει μεγαλυτερη βαση. Σκεφτείτε οτι αυτο που θα κάνετε, θα είναι η δουλειά σας για μια ζωή.

Ελπίζω να σας βοήθησα..

Υ.Γ. Προσωπικά, είμαι κατενθουσιασμένη με τη σχολή. Πιστεύω ότι ο ανθρωπισμός μέσω της έρευνας είναι αυτό που μου ταιριάζει περισσότερο απ'όλα.

(...)Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι απόφοιτοι της συγκεκριμένης σχολής δεν έχουν δικαίωμα πρόσληψης στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Επιπλέον, οι θέσεις που μπορούν να απορροφήσουν απόφοιτους αυτών των σχολών στην Ελλάδα είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και στις περισσότερες δεν αρκεί το πτυχίο αλλά απαιτούνται ένα ή και περισσότερα μεταπτυχιακά με εξειδίκευση σε συγκεκριμένα-πιο προσιτά αντικείμενα.(...)Πολύ φοβάμαι (και από αυτά που έχω ακούσει) ότι η συγκεκριμένη σχολή δεν μπορεί να προσφέρει σπουδές όχι μόνο μοριακής αλλά ούτε και της κοινής βιολογίας.

Πιστεύω ότι αν θέλεις να γίνεις καθηγητής δε θα σπουδάσεις μοριακή βιολογία και γενετική. Μπορείς να μπεις απλά σε ένα βιολογικό. Αλλά όπως και να έχει, σε λίγο καιρό θα μπορούν ακόμα και οι μοριακοί βιολογοι και γενετιστες να δίνουν ΑΣΕΠ.

Οι θέσεις για τους απόφοιτους είναι περισσότερες απ'όσες λες και μάλλον και απ'όσες φαντάζεσαι. Παράδειγμα: κοπέλα που έκανε την πτυχιακή της σε ερευνητικό της θεσ/νικης προσλήφθηκε αμέσως μετά την αποφοιτηση της εκεί αν και είχε βαθμό πτυχίου κοντα στο 6. Οταν ο εργοδοτης της ενημερωθηκε για αυτο απο την καθηγητρια της, είπε πως δεν τον ενδιαφερει γιατι λόγω της σχολής εχει εξαιρετικες γνωσεις στο εργαστηριο. Θα σε παρακαλούσα να μη δινεις αναληθείς πληροφορίες γιατι κάποιος που μπορεί να ενδιαφερεται να απογοητευτει με αυτα τα ψεμματα και να αποφυγει ενα επαγγελμα που θα τον εκανε να χαμογελάει. Για να δεις οτι λες ανακρίβειες, δες οτι λες "και στις περισσότερες δεν αρκεί το πτυχίο αλλά απαιτούνται ένα ή και περισσότερα μεταπτυχιακά με εξειδίκευση σε συγκεκριμένα-πιο προσιτά αντικείμενα". Η σχολή είναι ήδη εξειδικευμένη. Μπορείς να μπεις στο βιολογικό και να κάνεις μεταπτυχιακό στη μοριακή βιολογία ή στη γενετική. Το μεταπτυχιακό είναι περαιτερω εξειδίκευση, δε σε οδηγει σε "προσιτα αντικείμενα".Απο τη ΜΒ&Γ μπορείς να κανεις και απ'ευθειας διδακτορικό. Και μάλιστα, μεταπτυχιακά και διδακτορικά της μοριακής βιολογίας και γενετικής αναφέρονται σε πολύ εξειδικευμενα πράγματα, όπως μια συγκεκριμένη πρωτεϊνη ή ένα συγκεκριμένο γονίδιο.

Η σχολή προσφερει γνωσεις μοριακής βιολογίας, δομικής βιολογιας, ανοσοβιολογιας, βιοπληροφορικής, ιολογίας, γενετικής και πολλών άλλων. Υπάρχουν ακομα και μαθηματα γενικης βιολογιας και φυσιολογιας, ζωολογίας, μικροβιολογιας για αποκτηση γενικων γνωσεων αν και τα αντικειμενα ειναι ασχετα μεταξυ τους.

*Με συγχωρείτε για τον έντονο τόνο, αλλά μόλις είχα μπει στη σχολή, παιδιά συγκεκριμένων παρατάξεων μου είχαν πει ότι δε χρειαζόταν να βρω σπίτι γιατι η σχολή θα έκλεινε. Είχα τρομάξει. Το φαντάζεστε; Αυτό ποτέ δεν έγινε φυσικά. Αυτή η σχολή, από το 2001 που ιδρύθηκε μέχρι σημερα, το μόνο που έχει κάνει είναι να βελτιώνεται. Γι'αυτό, δεν μπορώ να ζω τα πράγματα από μέσα τους και να ακούω διάφορους κακόβουλους ή/και άσχετους με το αντικείμενο να εκφοβίζουν κόσμο και να λένε αναλήθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας δώσω αρκετές πληροφορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη, καθώς φοιτώ σε αυτήν.

Καταρχήν, θέλω να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι η βιολογία και η μοριακή βιολογία και η γενετική δε σχετίζονται μεταξύ τους όσο φαίνεται από την ονομασία. Η βιολογία ασχολείται με τη ζωολογία, τη φυσιολογία φυτών και ζώων. Η γενετική ασχολείται με τα γονίδια, που βρίσκονται, πως εκφράζονται, γιατί εκφραζονται όπως εκφραζονται. Η μοριακή βιολογία ασχολείται με τις πρωτεϊνες που παράγονται απο τα γονίδια, ποιες είναι, από ποιο γονίδιο εκφραζονται, γιατί, τι κάνουν, ποια διαδρομή ακολουθούν και τι προκαλούν.

Επίσης, θέλω να ξεκαθαρίσω πως οι φοιτητες μοριακής βιολογίας και γενετικής δεν είναι "αποτυχόντες ιατρικής". Φυσικά και υπάρχει ενα ποσοστο που είναι, αλλα η πλειοψηφία είναι ατομα που εχουν επιλέξει εν γνωση τους τη σχολή αυτη. Και για να μην ακουω μειονεκτήματα μονο για τη σχολη απο οσους δεν εχουν καμια επαφη με αυτη, σας ενημερωνω πως υπάρχουν παιδια που περνούσαν ιατρικη αθηνων με τα μορια τους και επιλεγουν τη μοριακη βιολογια και γενετικη. Η σχολή αυτή δηλωνεται απο λιγοτερους μαθητες απο αυτους που πραγματικά θα ήθελαν να φοιτησουν εκει συνηθως γιατι είναι μακρια. Αν υπήρχε στην Αθηνα, η βαση της σχολής θα ήταν κατά πολύ υψηλότερη.

Οι προοπτικές αποφοιτώντας από τη σχολή είχα ακούσει κι εγώ πως είναι λίγες. Ομως, καθώς περνούν τα έτη βλέπω να ανοιγονται νέοι δρόμοι. "Δουλειά υπάρχει αρκεί να ψάξεις και να θέλεις", όπως μου έλεγε ο παπππούς μου. Φαρμακονιομηχανίες, ερευνητικά κέντρα, νοσοκομεία υπάρχουν στην Ελλάδα. Η μοριακή βιολογία και η γενετική είναι μια αναπτυσσόμενη επιστήμη. Είναι το μέλλον. Οπως ήταν και η πληροφορική πριν κάποια χρόνια, που και πάλι η Ελλάδα άργησε να μπει στο κλίμα πριν μερικά χρόνια, αλλά μπηκε. Στο εξωτερικό υπάρχουν περισσότερες επιλογες, αλλα το οτι η Ελλάδα δεν έχεις δουλειά μετά από τη σχολή είναι αναληθές. Γνωστή μου κοπέλα που μόλις τελείωσε τη σχολή της, δουλέυει στο χωριό της (μάλιστα!) που εχει ερευνητικό κέντρο..

Τώρα, όσον αφορα το προγραμμα σπουδών της σχολής..Τα μαθήματα καλύπτουν όλο το φάσμα της μοριακής βιολογίας και της γενετικής. Η σχολή δεν ειναι ευκολη, αλλα μη σας φοβηζει αυτο. Λίγες ειναι οι σχολες που ειναι ευκολες. Έχει αρκετο διάβασμα, όπως είναι λογικό. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στη σχολή (που απέκτησε και νέο κτίριο) στην ιστοσελίδα της σχολής: https://www.mbg.duth.gr/
Τα μαθήματα μπορείτε να τα δείτε πηγαίνοντας στα "νέα" και κατεβάζοντας το "πρόγραμμα σπουδών".
Μπορείτε να δείτε όλα τα μαθήματα για ολες τις σχολές μεσω internet. Καλύτερα να ψαχνετε και εσείς οι ίδιοι/ες και να κρίνετε αν σας αρέσουν περισσότερο/λιγότερο ή καθόλου κάποιες σχολές.

Η σχολή δεν προκειται να κλείσει. Αυτοί οι τραμπουκισμοί να απουσιαζουν. Αυτές είναι ανακρίβειες και μάλιστα κακοβουλες. Μόλις κατοχυρώθηκαν τα επαγγελματικά μας δικαιώματα. Μόλις φτιάχτηκε το καινούργιο κτίριο δίπλα στην ιατρική και το πανεπιστημιακό νοσοκομεία, εκεί όπου θα μεταφερθούν όλες οι σχολες της πολης σιγα-σιγα για να γίνει η Πανεπιστημιούπολη της Αλεξανδρούπολης. Το πρόγραμμα σπουδων δεν εχει σταθεροποιηθεί ακόμα γιατι εισαγονται και νέα μαθήματα, γεγονος πολυ θετικό. Σκεφτείτε πόσο οπισθοδρομικό θα ηταν να υπήρχε "κλειστό" πρόγραμμα σπουδων για μια επιστημη που εξελίσσεται. Μπορείτε να επικοινωνήσετε και με τη γραμματεία της σχολής να ενημερωθείτε και πιο αντικείμενικα απ' ότι από τρίτους.

Υπάρχουν πολλά να ανκαλυφθουν ακόμα. Παρα πολλά. Και μέχρι να σταματησουν να γινονται ανακαλύψεις (δεν ξερω αν ο ανθρωπος θα φτάσει ποτε σε αυτο το επιπεδο), η μοριακή και η γενετική θα εξελίσσονται. Η ιατρική ειναι πεπερασμένη πλέον. Τα όργανα από τα βλαστοκύτταρα που ακούτε ότι γίνεται ερευνα για να φτιαχτουν γίνονται απο ερευνητες. Οι γιατροι απλα κάνουν την εγχειρηση, η οποια ειναι η ίδια. Γι'αυτό, μη σνομπάρετε νέες σχολές απλά και μόνο επειδή άλλες έχουν υψηλότερη βάση. Αν σας ενδιαφέρει η ιατρική προσπαθήστε για ιατρική, αν σας ενδιαφερει η έρευνα και η μοριακή βιολογία και η γενετική προσπαθήστε για εκεί, αν σας ενδιαφέρει ο σχεδιασμός προίόντων και συστημάτων και όχι η αρχιτεκτονική προσπαθηστε για τη συρο και όχι για την αρχιτεκτονικη επειδή εχει μεγαλυτερη βαση. Σκεφτείτε οτι αυτο που θα κάνετε, θα είναι η δουλειά σας για μια ζωή.

Ελπίζω να σας βοήθησα..

Υ.Γ. Προσωπικά, είμαι κατενθουσιασμένη με τη σχολή. Πιστεύω ότι ο ανθρωπισμός μέσω της έρευνας είναι αυτό που μου ταιριάζει περισσότερο απ'όλα.

Πιστεύω ότι αν θέλεις να γίνεις καθηγητής δε θα σπουδάσεις μοριακή βιολογία και γενετική. Μπορείς να μπεις απλά σε ένα βιολογικό. Αλλά όπως και να έχει, σε λίγο καιρό θα μπορούν ακόμα και οι μοριακοί βιολογοι και γενετιστες να δίνουν ΑΣΕΠ.

Οι θέσεις για τους απόφοιτους είναι περισσότερες απ'όσες λες και μάλλον και απ'όσες φαντάζεσαι. Παράδειγμα: κοπέλα που έκανε την πτυχιακή της σε ερευνητικό της θεσ/νικης προσλήφθηκε αμέσως μετά την αποφοιτηση της εκεί αν και είχε βαθμό πτυχίου κοντα στο 6. Οταν ο εργοδοτης της ενημερωθηκε για αυτο απο την καθηγητρια της, είπε πως δεν τον ενδιαφερει γιατι λόγω της σχολής εχει εξαιρετικες γνωσεις στο εργαστηριο. Θα σε παρακαλούσα να μη δινεις αναληθείς πληροφορίες γιατι κάποιος που μπορεί να ενδιαφερεται να απογοητευτει με αυτα τα ψεμματα και να αποφυγει ενα επαγγελμα που θα τον εκανε να χαμογελάει. Για να δεις οτι λες ανακρίβειες, δες οτι λες "και στις περισσότερες δεν αρκεί το πτυχίο αλλά απαιτούνται ένα ή και περισσότερα μεταπτυχιακά με εξειδίκευση σε συγκεκριμένα-πιο προσιτά αντικείμενα". Η σχολή είναι ήδη εξειδικευμένη. Μπορείς να μπεις στο βιολογικό και να κάνεις μεταπτυχιακό στη μοριακή βιολογία ή στη γενετική. Το μεταπτυχιακό είναι περαιτερω εξειδίκευση, δε σε οδηγει σε "προσιτα αντικείμενα".Απο τη ΜΒ&Γ μπορείς να κανεις και απ'ευθειας διδακτορικό. Και μάλιστα, μεταπτυχιακά και διδακτορικά της μοριακής βιολογίας και γενετικής αναφέρονται σε πολύ εξειδικευμενα πράγματα, όπως μια συγκεκριμένη πρωτεϊνη ή ένα συγκεκριμένο γονίδιο.

Η σχολή προσφερει γνωσεις μοριακής βιολογίας, δομικής βιολογιας, ανοσοβιολογιας, βιοπληροφορικής, ιολογίας, γενετικής και πολλών άλλων. Υπάρχουν ακομα και μαθηματα γενικης βιολογιας και φυσιολογιας, ζωολογίας, μικροβιολογιας για αποκτηση γενικων γνωσεων αν και τα αντικειμενα ειναι ασχετα μεταξυ τους.

*Με συγχωρείτε για τον έντονο τόνο, αλλά μόλις είχα μπει στη σχολή, παιδιά συγκεκριμένων παρατάξεων μου είχαν πει ότι δε χρειαζόταν να βρω σπίτι γιατι η σχολή θα έκλεινε. Είχα τρομάξει. Το φαντάζεστε; Αυτό ποτέ δεν έγινε φυσικά. Αυτή η σχολή, από το 2001 που ιδρύθηκε μέχρι σημερα, το μόνο που έχει κάνει είναι να βελτιώνεται. Γι'αυτό, δεν μπορώ να ζω τα πράγματα από μέσα τους και να ακούω διάφορους κακόβουλους ή/και άσχετους με το αντικείμενο να εκφοβίζουν κόσμο και να λένε αναλήθειες.

Κατ' αρχάς να σ' ευχαριστήσω θερμά για την έκθεση της γνώμης σου εδώ στο τόπικ. Μήπως θα μπορούσες να μου απαντήσεις ορισμένα ερωτήματα:
1) Η σχολή είναι πλήρης από εξοπλισμό κλπ;
και 2) Έχοντας μεταπτυχιακή εξειδίκευση στη Μοριακή Βιολογία με προπτυχιακό πτυχίο Βιολογίας, έχεις, κατά τη γνώμη σου, τις ίδιες περίπου γνώσεις και επαγγελματικές προοπτικές; Με προβληματίζει πολύ το ζήτημα...

Πρέπει επίσης να πω ότι στην ιστοσελίδα https://career.duth.gr/cms/, αν παρατηρήσει κανείς τις εξαγγελίες για θέσεις εργασίας, βλέπει τόσο να ζητούνται πτυχία βιολογίας όσο και πτυχία βιοτεχνολογίας ή κάποιας επιστήμης σχετικής με τη βιοϊατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefiTh

Νεοφερμένος

Η stefiTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κατ' αρχάς να σ' ευχαριστήσω θερμά για την έκθεση της γνώμης σου εδώ στο τόπικ. Μήπως θα μπορούσες να μου απαντήσεις ορισμένα ερωτήματα:
1) Η σχολή είναι πλήρης από εξοπλισμό κλπ;
και 2) Έχοντας μεταπτυχιακή εξειδίκευση στη Μοριακή Βιολογία με προπτυχιακό πτυχίο Βιολογίας, έχεις, κατά τη γνώμη σου, τις ίδιες περίπου γνώσεις και επαγγελματικές προοπτικές; Με προβληματίζει πολύ το ζήτημα...

Πρέπει επίσης να πω ότι στην ιστοσελίδα https://career.duth.gr/cms/, αν παρατηρήσει κανείς τις εξαγγελίες για θέσεις εργασίας, βλέπει τόσο να ζητούνται πτυχία βιολογίας όσο και πτυχία βιοτεχνολογίας ή κάποιας επιστήμης σχετικής με τη βιοϊατρική.

1) Φέτος που μεταφέρθηκε η σχολή στο καινούργιο κτίριο, αγοράστηκε και νέος εργαστηριακός εξοπλισμός. Αν βλέπατε τις εγκαταστασεις που είμασταν πριν και δείτε και τις φωτογραφίες από τα εργαστήρια από φέτος...θα καταλάβετε εξέλιξη. Πλέον, καταλαβαίνεις ότι είσαι σε -κατά βάση- εργαστηριακή σχολή. Εξοπλισμός υπήρχε και πριν για τα εργαστήρια, αλλά δεν ήταν σωστά τοποθετημένος λόγω έλλειψης χώρου. Δεν ξέρω αν η σχολή μπορεί να χαρακτηριστεί ως πλήρης όσον αφορά τον εξοπλισμό, γιατί σίγουρα κάτι παραπάνω θα μπορούσε να έχει. (Νομίζω ότι οι μονες πλήρεις σχολές της Ελλάδας αυτη τη στιγμή είναι του Πανεπιστημίου Κρήτης) Αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως τα εργαστήρια είναι πολύ καλού επιπέδου. Μαθαίνεις να χρησιμοποιείς όργανα που σίγουρα θα χρειαστούν στην ερευνα και, το κυριότερο, μαθαίνεις να κινεισαι μεσα σε ενα εργαστηριο.
Προσωπικά, εχω απογοητευτει με το πως οι Έλληνες θέλουν να παρουσιαζουν τις ελληνικες σχολες. Οι σχολές της Ελλάδας είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Πριν λίγο καιρό είχα μιλήσει με έναν Έλληνα που τελείωσε Γενετική στο εξωτερικό (Γενετική μόνο-3 χρόνια) και μόνο στο 3ο έτος σε ένα εργαστηριο έκαναν PCR. Στη μοριακή βιολογία και γενετική της Ελλάδας, αυτό μέχρι το τελος του 2ου έτους το έχεις ψιλοβαρεθεί. Και όταν του είπα πότε είχαμε κάνει εμείς PCR είχε μείνει έκπληκτος.

2) Αν κάνεις μεταπτυχιακό στη μοριακή μετά απο πτυχίο βιολογίας, καταρχήν, θα σου πάρει περισσότερα χρόνια για να κάνεις αυτό που θες, ενώ αν τελειωσεις μοριακή βιολογία και γενετική θα έχεις και γνώσεις γενετικής (όχι όμως τόσες βιολογίας). Σίγουρα σε ένα επάγγελμα που έχει "χρόνια στο κουρμπετι" έχεις περισσότερες και πιο ευκολες-να-τις-βρεις προοπτικές. Από την άλλη, αν έκανες 4 χρόνια και όχι 6 για να δουλέψεις τελικά στο ίδιο αντικείμενο, ίσως πετύχεις περισσότερες κενες θέσεις εργασίας. Ισως πάλι μετα απο τα +2 χρόνια να έχει αναπτυχθει περισσότερο αυτη η επιστημη.
Κατά τη γνώμη μου, επειδή θα δουλεύεις στον ίδιο τομέα στο τέλος, καλύτερα να τελειώσεις κατευθείαν τη μοριακή. Εκτός αν δεν πιάσεις τα μόρια, οπότε θα έχεις την επιλογή της βιολογίας, εκτός αν δεν έχεις αποφασίσει αν θες μοριακή βιολογία ή γενετικη (οποτε θα έχεις περισσότερες επιλογες) κι εκτός αν θες να παρατείνεις τη φοιτητική σου ζωή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά επειδή μένω κοντά στο Ηράκλειο με βολεύει να σπουδάσω εκεί. Εξάλλου λέγεται πως έχει το καλύτερο τμήμα Βιολογίας στην Κρήτη. Αλλά επειδή σκοπεύω να ασχοληθώ με την έρευνα έχω ακούσει ότι γι' αυτό είναι καλύτερα στο Δημοκρίτειο.
Αλλά η σχολή πάνω κάτω τα ίδια μόρια έχει με τις άλλες σχολές βιολογίας.
Μα η μοριακή βιολογία με τη γενετική έχουν μεγάλη διαφορά; Και ποιο από τα δύο είναι πιο κοντά στην αναγεννητική ιατρική;
Αφού είπες:
εκτός αν δεν έχεις αποφασίσει αν θες μοριακή βιολογία ή γενετικη
σημαίνει πως πρέπει να πάρεις κατεύθυνση στη σχολή για μοριακή βιολογία ή γενετική (γιατί δε θυμάμαι να γράφει κάτι τέτοιο στην ιστοσελίδα της σχολής);
Την φοιτητική μου ζωή ούτως ή άλλως σκοπεύω να τη διευρύνω γιατί ένα μεταπτυχιακούλι στο εξωτερικό ανοίγει ορίζοντες...
Μάλλον θα δω αν θα αναγνωριστεί το δικαίωμα συμμετοχής στον ΑΣΕΠ των πτυχιούχων Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής και αναλόγως θα δω... Θα πρέπει βέβαια να υπολογίσω και τον παράγοντα της απόστασης... Να πάω δηλ. στην ολότελα άλλη μεριά της χώρας...
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ όπως και να 'χει!

Συμπλήρωση:
BIOΛOΓIAΣ ΑΘΗΝΑΣ 18331
BIOΛOΓIAΣ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) 17640
BIOΛOΓIAΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 18139
ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ & ΓΕΝΕTΙΚΗΣ ΘΡΑΚΗΣ (ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ) 17429
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top