Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ναι, νομίζω ότι τελικά αναγνωρίστηκαν τα δικαιώματα των πτυχιούχων της σχολής στον ΑΣΕΠ. Αλλά για να έχω περισσότερες δυνατές προοπτικές επαγγελματικής απασχόλησης (επειδή ποτέ δεν ξέρεις, κάναμε και ένα σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού της προάλλες και μας είπαν ότι πρέπει να προσέχουμε ώστε να έχουμε εναλλακτικές και να μη στηριζόμαστε μόνο σε ένα πεδίο εργασίας), μάλλον θα προτιμήσω να πάω πρώτα βιολογία.


Xμ..επειδή και εγώ σε αυτή την σχολή θέλω να περάσω είχα αμφιβολίες σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει.
Και Αλέξανδρε συμφωνώ μαζί σου, μετά από πολύ σκέψη...και εγώ μάλλον αυτό θα κάνω... Βιολογία θα δηλώσω πρώτα..

Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα.. θέλω να ενημερωθώ για τις σχολές που με ενδιαφέρουν και δεν βρίσκω κάποιον... Αυτός που μας έκανε πέρσυ Σ.Ε.Π δεν ήταν πολύ καλός και έλεγε τα χειρότερα για όλες τις σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αχ, αυτό το πρόβλημα είναι πανελλαδικό! Οι καλοί σύμβουλοι επαγγελματικού προσ/μού ανοίγουν συνήθως δικά τους γραφεία! Οπότε τί περιμένεις από το δημόσιο σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μήπως ξέρεις κάτι πιο συγκεκριμένο; εσύ ή κάποιος άλλος. Να απευθυνθώ σε έναν σωστό άνθρωπο και να με ενημερώσει κατάλληλα θέλω...ζητάω πολλά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μήπως ξέρεις κάτι πιο συγκεκριμένο; εσύ ή κάποιος άλλος. Να απευθυνθώ σε έναν σωστό άνθρωπο και να με ενημερώσει κατάλληλα θέλω...ζητάω πολλά;;

Δέσποινα αν κάτι έχω καταλάβει είναι πως πρέπει να ψάξεις μόνος για να βρεις αυτά που σε ενδιαφέρουν. Μη περιμένεις από δήθεν καθοδηγητές/καθηγητές να σε βοηθήσουν. Τον ειδικό μπορεί πράγματι να τον βρεις αλλά μέχρι τότε ψάξε και μόνη σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δέσποινα αν κάτι έχω καταλάβει είναι πως πρέπει να ψάξεις μόνος για να βρεις αυτά που σε ενδιαφέρουν. Μη περιμένεις από δήθεν καθοδηγητές/καθηγητές να σε βοηθήσουν. Τον ειδικό μπορεί πράγματι να τον βρεις αλλά μέχρι τότε ψάξε και μόνη σου. ;)


Από β' γυμνασίου που έχω καταλάβει αυτό που αγαπώ πολύ και θα ήθελα να ασχοληθώ, δεν κάνω και κάτι άλλο...όσα ξέρω μόνη μου τα βρήκα. Είδα και από εδώ πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες αλλά και πάλι αν κάποιος δεν με καθοδηγήσει δεν είναι πολύ εύκολο να ψάχνω στα τυφλά για ένα αρκετά σημαντικό θέμα σαν και αυτό.Για αυτό ρωτάω αν κάποιος γνωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Από β' γυμνασίου που έχω καταλάβει αυτό που αγαπώ πολύ και θα ήθελα να ασχοληθώ, δεν κάνω και κάτι άλλο...όσα ξέρω μόνη μου τα βρήκα. Είδα και από εδώ πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες αλλά και πάλι αν κάποιος δεν με καθοδηγήσει δεν είναι πολύ εύκολο να ψάχνω στα τυφλά για ένα αρκετά σημαντικό θέμα σαν και αυτό.Για αυτό ρωτάω αν κάποιος γνωρίζει.

Πες και ίσως μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Επειδή και οι δικές μου έρευνες είχαν παρεμφερές αντικείμενο, ίσως μπορώ να σε βοηθήσω. :)

Απ' ό,τι βλέπω, στην πρώτη σελίδα κάποιος χρήστης παρέθεσε πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πες και ίσως μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Επειδή και οι δικές μου έρευνες είχαν παρεμφερές αντικείμενο, ίσως μπορώ να σε βοηθήσω. :)

Aπλά θα ήθελα μια πλήρη ενημέρωση γύρω από αυτή την σχολή και την σχολή της Βιολογίας. Τα μαθήματα... την επαγγελματική αποκατάσταση, τις σχολές γενικά που υπάρχουν σαν ''παρακλάδια'' αυτών των δύο σχολών...Ξέρω ότι είναι πολύ γενικό αυτό που λέω και δεν βοηθάω έτσι..αλλά δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μπορεί να προκρύψει...

Ευχαριστώ πολύ που προσφέρθηκες να βοηθήσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Aπλά θα ήθελα μια πλήρη ενημέρωση γύρω από αυτή την σχολή και την σχολή της Βιολογίας. Τα μαθήματα... την επαγγελματική αποκατάσταση, τις σχολές γενικά που υπάρχουν σαν ''παρακλάδια'' αυτών των δύο σχολών...Ξέρω ότι είναι πολύ γενικό αυτό που λέω και δεν βοηθάω έτσι..αλλά δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μπορεί να προκρύψει...

Ευχαριστώ πολύ που προσφέρθηκες να βοηθήσεις:)

No problem. Αυτός είναι και ο σκοπός του site. Λοιπόν, παραθέτω ένα site με τις σχολές που σε παραπέμπει απευεθείας στα websites αυτών.

https://www.mixanografiko.gr/

Τώρα μέσα στο site της σχολής, μπορείς να βρεις τα μαθήματα, υποχρεωτικά και μη. Πιό συγκεκριμένα για τη σχολή της μοριακής Βιολογίας στην Αλεξανδρούπολη:

https://www.mbg.duth.gr/index.php?rm=1&pm=75&sm=70

και για το τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθήνας (είναι όμως τα ίδια για όλα τα υπόλοιπα τμήματα των άλλων Πανεπιστημίων):

https://www.biol.uoa.gr/gr/undergrad.html (πάνω δεξιά ''ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ'' και πατάς το εξάμηνο που θες)


Τώρα, γενικές πληροφορίες όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση και σχετικά:

(Βιολογία) : https://195.251.20.34/

Στην παραπάνω ιστοσελίδα, πάτα το link: περιγραφές επαγγελμάτων. Μετά εκεί που λέει ''αλφαβητικά'' επέλεξε ''Β'' και μετά search. Έπειτα πατάς ''Βιολόγος'' και μετά διαβάζεις :P:P


Λοιπόν ελπίζω να σε βοηθήσουν τα Links. Αν θες οτιδήποτε άλλο, απλά πες το. Εδώ είμαστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Χίλια ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!!:)

(και για την ακριβή περιγραφή στο που να πάω:P)

Για ό,τι άλλο ξέρω που να απευθυνθώ.Τώρα που σε βρήκα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χίλια ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!!:)

(και για την ακριβή περιγραφή στο που να πάω:P)

Για ό,τι άλλο ξέρω που να απευθυνθώ.Τώρα που σε βρήκα:P

Good :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Παιδιά τώρα που το είδα, ας διορθώσει κάποιος το ''γενετικής''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
παιδιά,η βιολογία με τη ΜΟΡΙΑΚΗ βιολογία έχουν μεγάλη διαφορά..αν θέλετε να ασχοληθείτε ΜΟΝΟ με άνθρωπο ,πηγαίνετε μοριακή..αλλιώς η συμβατική βιολογία,στο μεγαλύτερο μέρος της,πραγματεύεται φυτά,ζωή και λίιιγο άνθρωπο ;)
-----------------------------------------
αναρτήθηκε στη σελίδα της σχολής σήμερα,το νέο προεδρικό διάταγμα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων της σχολής..

https://www.mbg.duth.gr/index.php?rm=1&cid=120

ενδεικτικά αναφέρω :

Α) Στην Εκπαίδευση, σε δημόσια και ιδιωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα όλων των βαθμίδων, με αντικείμενο διδασκαλίας την βιολογία και γενετική, καθώς και κάθε άλλο γνωστικό αντικείμενο που σχετίζεται με τις βιοεπιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Είμαι δευτεροετής φοιτητής του τμήματος μοριακής βιολογίας κ γενετικής. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να συζητήσουμε για τη σχολή, αυτό είναι το msn μου:
bozgnr@windowslive.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Είμαι δευτεροετής φοιτητής του τμήματος μοριακής βιολογίας κ γενετικής. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να συζητήσουμε για τη σχολή, αυτό είναι το msn μου:
bozgnr@windowslive.com

Πήρα το θάρρος και σε εκανα add για να μιλήσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
και εγώ το ίδιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagosatz

Νεοφερμένος

Ο vagosatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
α ρε μποζ με τα mail σου....

Τελος παντων παιδια η σχολη ειναι μια χαρα.... η πολη μια χαρα και δεν βλεπω προσωπικα τον λογο να μην την επιλεξει καποιος αμα την θελει.....

Και επειδη πολλα ακουστηκαν εμεις και το βιολογικο δεν εχουμε καμια σχεση (τουλαχιστον με το βιολογικο αθηνων που ξερω) στα μαθηματα αλλα ουτε και στον επαγγελματικο προσανατολισμο (και αυτο ισχυει για ολα τα βιολογικα)

Επειδη λεγατε για μεταπτυχιακα στην μοριακη βιολογια ή στην γενετικη, για να αποκτησει ενας βιολογος περισοτερα επαγγελματικα δικαιωματα απο την ΜΒΓ θελει 2 μεταπτχιακα αρα σαν να λεμε 4 επιπλεον χρονακια....
και η ΜΒΓ εχει την δυνατοτητα μεγαλυτερης εξειδικευσης....και αυτα τα λεω γιατι τα εψαχνα αρκετο καιρο!!!

Βεβαια η επιλογη ειναι δικη σας.... εμενα παντως, αν και δεν εχω καιρο στην σχολη αφου ειμαι πρωτοετης, μου φαινεται μια χαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaR

Νεοφερμένος

Η MariaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
καταρχας η βιολογια ειναι ενιαια απλα χωριζεται σε τομεις που συνδεονται και αλληλοεξαρτωνται. ολα τα βιολογικα τμηματα μεταξυ τους εχουν τα ιδια μαθηματα και διαφερουν σε ελαχιστα. τουλαχιστον το βιολογικο κρητης που ημουν εγω εχει πολλα απο τα μαθηματα που κανεις εσυ στη μοριακη βιολογια απλα δεν ειμαστε τοσο εξειδικευμενοι. εχουμε τη δυνατοτητα να ασχοληθουμε και με αλλους τομεις εκτος μοριων, κυτταρων και γενετικης. απλα γενετικη μαθαιναμε στο σχολειο και δεν επεκτεινομασταν ιδιαιτερα σε αλλους τομεις οπως η εξελιξη ή ζωολογια. ως προς τον επαγγελματικο προσανατολισμο τοσο οι μοριακοι βιολογοι οσο και οι βιολογοι εχουν τις ιδιες ευκαιριες στην αγορα εργασιας οπως φαρμακοβιομηχανιες, εκπαιδευση και αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
παιδιά,απο επαγγελματική αποκατάσταση τι παίζει; όχι θεωρητικά τι γίνεται..πρακτικά αν ξέρει κάποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaR

Νεοφερμένος

Η MariaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
απο τη σχολη μοριακης? λιγο πολυ τα ιδια με ολους τους υπολοιπους βιολογους. δλδ εκπαιδευτικοι, εταιρειες φαρμακων, ερευνα σε ερευνητικα κεντρα και ακαδημαϊκη καριερα. πρακτικα ομως η ελλαδα ειναι αρκετα πισω σε τετοια θεματα σε σχεση με αλλες χωρες. αυτο σημαινει οτι ή εκπαιδευτικος θα γινεις ή ακαδημαικος που θελει κοτσια και γερα νευρα ή αν εισαι τυχερος-η καποια εταιρεια καλλυντικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagosatz

Νεοφερμένος

Ο vagosatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πραγματι η σχολη της μοριακης ειναι πιο εξειδικευμενη σε σχεση με τα βιολογικα

η επαγγελματικη αποκατασταση στην οποια αναφερεστε (και οι 2) οι βιολογοι εχουν καλυτερη αποκατασταση ως εκπαιδευτικοι (λογω γενικοτερων γνωσεων) οι μοριακοι ομως μπορουν να εργαστουν και σε διαγνωστικα κεντρα, νοσοκομεια, και πιστευω (χωρις να στο λεω σιγουρα αυτο) οτι στις φαρμακοβιομηχανιες εχουν καλυτερη αποκατασταση οι μοριακοι (λογω εξειδικευσης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top