Απορίες για την αίτηση UCAS

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλησπερα. Μια ερωτηση θελω να κανω. και εγω ετοιμαζω την αιτηση ucas μονος μου γιατι (αν ξερετε) στοιχιζει καπου στα 1.400 ευρω για να στην ετοιμασει ο ειδικος απο το british counsil. θελω να ρωτησω, οσοι δηλωσουν για foundation year ή για bachelor, το personal statement ειναι αναγκαστικο; Η υπευθυνη απο το british counsil μου ειχε πει οτι ειναι μονο για master και postgraduate σπουδες.. εχω μπερδευτει.. -.-

Δε θέλω να φανώ κακός, αλλά θα δώσεις τόσα λεφτά να πας Αγγλία (δίδακτρα και διαμονή), και δεν έχεις 1400 ευρώ για κάτι που είναι πολύ σημαντικό; Καλύτερα πήγαινε σε κάποιον ειδικό. Αυτοί πέρα απο τις γνώσεις που έχουν, ορισμένες φορές έχουν και διασυνδέσεις (τα γνωστά κονέ ) και μπορεί να σε βοηθήσουν περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Καλησπερα. Μια ερωτηση θελω να κανω. και εγω ετοιμαζω την αιτηση ucas μονος μου γιατι (αν ξερετε) στοιχιζει καπου στα 1.400 ευρω για να στην ετοιμασει ο ειδικος απο το british counsil. θελω να ρωτησω, οσοι δηλωσουν για foundation year ή για bachelor, το personal statement ειναι αναγκαστικο; Η υπευθυνη απο το british counsil μου ειχε πει οτι ειναι μονο για master και postgraduate σπουδες.. εχω μπερδευτει.. -.-
Προφανώς ετοιμάζεις αίτηση για την επόμενη χρονιά 2013-14.
Για bachelor, νομίζω ότι το personal statement είναι αναγκαστικό.
Τουλάχιστον, όταν ετοιμάζαμε την αίτηση στο Ucas εγώ και κάποια άλλα παιδιά από το σχολείο, η υπεύθυνη δε μας είπε ποτέ ότι μπορούμε και να μην το κάνουμε. Όλοι το θεωρούσαμε αυτονόητο.
Για το foundation year δε γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
είχα κάνει "φέτος" αίτηση UCAS μόνος μου
είναι αναγκαστηκό, σου έχει ειδική φορμα για να αντιγράψεις το PS σου από το αρχειο word στο οποίο την ετοίμασες
μην πας να το γράψεις αμέσως εκεί, υπάρχει χρονική διαρκεια, επειτα απο την οποία δεν μπορείς να συνεχήσεις η κατι τετοιο, οπότε καλύτερα με word και μετα επικόληση.. προσοχή στό οριο των λέξεων, και στην εμφάνηση του κειμένου γενικά.. στην γλώσσα (δε το θες too wordy) να είναι κυριλέ σε βαθμό που μπορείς να μιλήσεις και προφορικά, αφου πχ στο καμπριτζ που έχει και κατα 99% συνέντευξη, δεν θες να γίνεις ρεζίλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα δε θεωρω τοσο σημαντικο να πας σε εναν "ειδικο". Τα γνωστα "κονε" που λες, οδηγησαν αρκετους Ελληνες που γνωρισα εκει σε κακα Πανεπιστημια. Απαξ και μπλεξεις δε ξεμπλεκεις γιατι την αιτηση στην κανει ειδικος και αντε να κανεις μεταγραφη μετα για αλλου, ΑΝ σε παρουν.

Θεωρω πως ειναι καλο να κανεις μονος σου την αιτηση. Γιατι να το θεσω και αλλιως... δεν εισαι πιο αξιος που δινεις 1400 ευρω και περνας με κονε απο εναν που εχει τις ιδιες δυνατοτητες και βαθμους αλλα μενει εκτος απλως και μονο επειδη δεν ειχε κονε να του φτιαξει τις αιτησεις και να κανει τηλεφωνηματα.

Προσωπικα εκανα μονη μου την αιτηση και περασα σε ενα απο τα καλυτερα Πανεπιστημια για IT, με το σπαθι και την αξια μου.

Αν φυσικα καποιος φοβαται τοσο πολυ ας παει σε εναν "ειδικο"...

Οπως και κατι αλλο Chaos, το αν καποιος εχει τα χρηματα για διαμονη/διατροφη ειναι δικο του θεμα.Ειναι ασχημο αφενος να το χτυπας, και αφετερου να επιλεγουμε παλι την ευκολη λυση (δηλαδη οποιος εχει χρημα ας το ριξει για να κανει αυτο που θελει αντι να προσπαθησει και να αξιοποιησει τις ικανοτητες του).

Καλησπερα. Μια ερωτηση θελω να κανω. και εγω ετοιμαζω την αιτηση ucas μονος μου γιατι (αν ξερετε) στοιχιζει καπου στα 1.400 ευρω για να στην ετοιμασει ο ειδικος απο το british counsil. θελω να ρωτησω, οσοι δηλωσουν για foundation year ή για bachelor, το personal statement ειναι αναγκαστικο; Η υπευθυνη απο το british counsil μου ειχε πει οτι ειναι μονο για master και postgraduate σπουδες.. εχω μπερδευτει.. -.-

Το personal statement ειναι αναγκαστικο και για Bachelor. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Η αίτηση UCAS είναι πολύ πιο εύκολη απ' όσο φαίνεται.
Κι εγώ όταν ήταν να την κάνω, τα χα χάσει λίγο, δεν ήξερα από πού να αρχίσω και σκεφτόμουνα και γω να πάω σε ειδικό αλλά δεν είχα 1000 ευρώ για πέταμα...
Απλά ξεκίνησέ τη, κι όπου κολλήσεις επικοινώνησε με την υπηρεσία είτε στο facebook τους, στο twitter ή με email. Ενδιαφέρονται πραγματικά και θα σε βοηθήσουν.
Όσο για το personal statement, γράψε από καρδιάς! ;) Γιατί θες να σπουδάσεις το αντικείμενο? Τι σε ώθησε σε αυτό? Γιατί σου αρέσει?
Μην ξεχάσεις να ανφερθείς στο γιατί θες να σπουδάσεις εκεί και τι περιμένεις να αποκομίσεις.
https://www.ucas.ac.uk/students/applying/howtoapply/personalstatement/whattoinclude
Πχ. Να γνωρίσεις μια άλλη κουλτούρα, να γίνεις πιο υπεύθυνος κλπ κλπ

Πρίν αρχίσεις να γράφεις καλό είναι να ρίξεις μια ματιά εδώ
https://www.thestudentroom.co.uk/wiki/Category:Personal_Statements_by_Subject

Επίσης πρόσεξε τα αγγλικά σου. Αν νιώθεις ότι μπορεί κάπου να έχεις κάνει λάθος δώσε το σε κάποιον να το διορθώσει! Αν θέλεις, μπορείς να το στείλεις και σ'εμένα. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζόνι

Νεοφερμένος

Ο Τζόνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω κατι; Οσοι ειναι για foundation year χρειαζεται στην αιτηση του ucas να προσθεσουν το personal statement και το reference? Κατι τελευταιο... Ως γνωστον υπαρχει η δανειοδοτηση που μπορεις να παρεις για να σου καλυψουν τα διδακτρα του πανεπιστημιου. Αυτο ειναι η επιλογη που λεει Student support? Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω κατι; Οσοι ειναι για foundation year χρειαζεται στην αιτηση του ucas να προσθεσουν το personal statement και το reference? Κατι τελευταιο... Ως γνωστον υπαρχει η δανειοδοτηση που μπορεις να παρεις για να σου καλυψουν τα διδακτρα του πανεπιστημιου. Αυτο ειναι η επιλογη που λεει Student support? Ευχαριστω.

Δυστυχως για αυτο δεν γνωριζω..Μπορεις να εικοινωνησεις με το Πανεπιστημιο ή να ριξεις μια ματια στο TSR (The Student Form). :)

Οσο για το δανειο για τα διδακτρα μπορεις να κανεις αιτηση στο Student Finance. Εαν μπεις υπαρχει η φορμα σε PDF, την συμπληρωνεις και την στελνεις. :) Λογικα ομως, μπορεις να ζητησεις να στο στειλουν και με γραμμα ως ετοιμο εντυπο (σαν λεπτο βιβλιαρακι σκεψου).. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Λογικα ομως, μπορεις να ζητησεις να στο στειλουν και με γραμμα ως ετοιμο εντυπο (σαν λεπτο βιβλιαρακι σκεψου).. :)

εμένα μου την είχανε στείλει από τη UCAS ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ilias952

Νεοφερμένος

Ο Ilias952 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Σκοπεύω να κάνω κι εγώ αίτηση μέσω UCAS για φοίτηση σε Βρετανικά πανεπιστήμια και έχω κάποιες συγκεκριμένες απορίες. Διευκρινίζω ότι φέτος θα πάω 3η Λυκείου και άρα δεν έχω στα χέρια μου αποτελέσματα τετραμήνων/πανελληνίων.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Το όνομα του σχολείου μου προφανώς δεν περιέχεται στην λίστα που υπάρχει. Έστω ότι πηγαίνω στο 5ο ΓΕΛ Δράμας. Τι θα συμπληρώσω σαν school name; 5o Geniko Lykeio Dramas;

2. Το σκορ του απολυτηρίου θα το αφήσω κενό; Επίσης τα modules πρέπει να τα συμπληρώσω και να τα αφήσω pending ή για τώρα δεν χρειάζεται να συμπληρώσω τίποτα και θα χρειαστεί να τα συμπληρώσω όταν θα βγουν τα τελικά αποτελέσματα;

3. Ποιον ακριβώς μήνα θα βάλω σαν "Qualification date" (the date on which you expect the results to be certificated) για το Απολυτήριο Λυκείου;

4. Το IELTS σκοπεύω να το δώσω μόλις τελειώσω με τις πανελλήνιες. Θα συμπληρώσω μόνο το Qualification date και τα υπόλοιπα (overall band, units κτλ) θα τα αφήσω κενά;

5. Το απολυτήριο γυμνασίου έχει ή δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το συμπεριλάβω; Και αν τελικά το κάνω, πέρα απ' το Result πρέπει να συμπληρώσω και ένα, ένα όλα τα modules;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Σκοπεύω να κάνω κι εγώ αίτηση μέσω UCAS για φοίτηση σε Βρετανικά πανεπιστήμια και έχω κάποιες συγκεκριμένες απορίες. Διευκρινίζω ότι φέτος θα πάω 3η Λυκείου και άρα δεν έχω στα χέρια μου αποτελέσματα τετραμήνων/πανελληνίων.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Το όνομα του σχολείου μου προφανώς δεν περιέχεται στην λίστα που υπάρχει. Έστω ότι πηγαίνω στο 5ο ΓΕΛ Δράμας. Τι θα συμπληρώσω σαν school name; 5o Geniko Lykeio Dramas;

2. Το σκορ του απολυτηρίου θα το αφήσω κενό; Επίσης τα modules πρέπει να τα συμπληρώσω και να τα αφήσω pending ή για τώρα δεν χρειάζεται να συμπληρώσω τίποτα και θα χρειαστεί να τα συμπληρώσω όταν θα βγουν τα τελικά αποτελέσματα;

3. Ποιον ακριβώς μήνα θα βάλω σαν "Qualification date" (the date on which you expect the results to be certificated) για το Απολυτήριο Λυκείου;

4. Το IELTS σκοπεύω να το δώσω μόλις τελειώσω με τις πανελλήνιες. Θα συμπληρώσω μόνο το Qualification date και τα υπόλοιπα (overall band, units κτλ) θα τα αφήσω κενά;

5. Το απολυτήριο γυμνασίου έχει ή δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το συμπεριλάβω; Και αν τελικά το κάνω, πέρα απ' το Result πρέπει να συμπληρώσω και ένα, ένα όλα τα modules;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

1) Ναι

2)Το αφηνεις κενο τον βαθμο και ο referee(συνηθως ειναι ο λυκιαρχης) σου θα βαλει αργοτερα τους predicted grade για το απολυτηριο. Στα modules βαζεις τα μαθηματα που θα υπαρχουν στο απολυτηριο σου ενα ενα και αφηνεις το βαθμο κενο.

3)Βάλε ιούνιο η ιούλιο τοτε συνήθως βγαίνουν τα απολυτήρια.(Υπαρχει ευελιξια μην αγχωνεσαι).

4)Ετσι το εκανα και εγω περσυ. Ναι τα αφησεις ολα χωρις βαθμο(και τα 4 modules) και βαζεις ημερομηνια οταν σκοπευεις να το δωσεις.

5)Αν και δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο στην αξιολογηση(εκτος απο τοπ πανεπιστημια που κοιτανε τα παντα) εισαι υποχρεωμενος να το βαλεις. Οταν κανεις την αιτηση ucas σου λεει καπου οτι εισαι υποχρεωμενος να δηλώσεις ολα τα επισημα qualifications και οτι αν κρυψεις κατι ειναι σαν να κοροιδευεις το πανεπιστημιο (συνεπως το πανεπιστημιο αν θελει μπορει να στηριχτει σε αυτο και σε ακραιες περιπτωσεις να σου παρει πισω πχ το offer). Βαζεις τα μαθηματα του απολ. γυμν. ενα ενα σε καθε module (καθε μαθημα=ενα module)

Σε ποια πανεπιστημια κανεις αιτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ilias952

Νεοφερμένος

Ο Ilias952 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ για την απάντηση!

2)Στα modules βαζεις τα μαθηματα που θα υπαρχουν στο απολυτηριο σου ενα ενα και αφηνεις το βαθμο κενο.
5)Βαζεις τα μαθηματα του απολ. γυμν. ενα ενα σε καθε module (καθε μαθημα=ενα module)
Επειδή δεν είμαι σίγουρος πως ακριβώς πρέπει να μεταφραστούν και να περαστούν τα ονόματα των μαθημάτων, είναι εντάξει να κάνω εγώ την μετάφραση ή πρέπει να βασιστώ σε κάτι άλλο;

Σε ποια πανεπιστημια κανεις αιτηση?
Στα Edinburgh, Bristol, Newcastle, Manchester για Computer Science. Το 5ο δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο θα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ζητα απο το british council να σου μεταφρασει το απολυτηριο γυμνασιου και ζητα του και για το απολυτηριο λυκειου να σου δωσει τα ονομοτα των μαθηματων.

Αντε καλη επιτυχια! ( Κανε καλο personal statements)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lyon

Νεοφερμένος

Ο Lyon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σκέφτομαι να κατσω να διαβασω μονος μου και να δωσω εξετασεις για a-level mathematics.
Έχει ασχοληθεί κανείς άλλος με το θέμα?Φαντάζομαι δεν είναι τόσο δύσκολα λίγο που κοίταξα την ύλη είναι
σαν τα μαθηματικά της 3ης λυκείου απλά είναι στα αγγλικά οι ερωτήσεις.
Από την άλλη δεν αποκλείω και να πάω σε κάποιο φροντιστήριο αλλά δεν ξέρω κανένα που να ασχολειτε με a-levels.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ilias952

Νεοφερμένος

Ο Ilias952 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ζητα απο το british council να σου μεταφρασει το απολυτηριο γυμνασιου και ζητα του και για το απολυτηριο λυκειου να σου δωσει τα ονομοτα των μαθηματων.

Αντε καλη επιτυχια! ( Κανε καλο personal statements)
Η μετάφραση του απολυτηρίου γυμνασίου είναι ανάγκη να γίνει τώρα; Δεν θα αποσταλεί μαζί με το απολυτήριο Λυκείου στο τέλος; Επίσης σχετικά με τα ονόματα των μαθημάτων η διαδικασία μπορεί να γίνει από απόσταση ή πρέπει να πάω ο ίδιος στα γραφεία; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ μόνη μου τους είχα μεταφράσει το απολυτήριο Γυμνασίου και το απολυτήριο Λυκείου. Αλλά ήταν πιο χαλαρό πανεπιστήμιο.
Τώρα για Edinburgh κλπ καλό θα ταν το απολ. Λυκείο να το πας στο Βρετανικό συμβούλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το εγγραφο Απολυτηριου πρεπει να ειναι μεταφρασμενο σε επισημο φορεα οπως British Council ή το Μεταφραστικο στο Μοναστηρακι. Η σφραγιδα της Χαγης δεν χρειαζεται.

Τα Πανεπιστημια που εχουν υψηλα rankings συνηθως το θελουν και επικυρωμενο απο Αστυνομια.

Οσο για computer science και το Leeds ειναι παρα πολυ καλο και ανηκει και στο Russel Group. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ilias952

Νεοφερμένος

Ο Ilias952 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν μίλησα για το απολυτήριο σαν έγγραφο, αναφέρθηκα στα μαθήματα του απολυτηρίου τα οποία πρέπει να συμπληρωθούν μεταφρασμένα στην αίτηση UCAS. Τελικά βρήκα τις μεταφράσεις και τις συμπλήρωσα. Η μετάφραση του απολυτηρίου πρέπει να γίνει από επίσημο φορέα, αλλά αργότερα και αφού θα έχει βγει το απολυτήριο προφανώς.

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
ντα3, οι μεταφράσεις για τα μαθηματα δεν θέλουν τίποτε το ιδιαίτερο, φτάνει να ξερεις αγγλικά, και το κάνεις μόνος σου

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως!
Για να μεταφράσει κανείς "σχολικά έγγραφα" στην μεταφραστική υπηρεσία του υπ.εξωτερικών στο μοναστηράκι (ψυρρή για την ακρίβεια), πρέπει να έχουν πάνω τους την σφραγίδα Χάγης (Apostille) από την δευτεροβάθμια στην οποία ανήκει το Λύκειό του (πχ εγω επρεπε να παω Σύρο απο Κυθνο και μετά Αθήνα). Υπάρχει σχετική ανακοίνωση μεσα στο κτήριο και το ξέρω σίγουρα γιατι είχα ρωτήσει και μέσα υπάλληλο. Βέβαια δεν χάνετε τπτ να πάρετε και ενα τηλεφωνο πρώτα.. σας τα γραφω για να μην τρεχετε τσαμπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Η σφραγιδα της Χαγης δεν ειναι παντα απαραιτητη. Καλο ειναι να επικοινωνησεις με το Πανεπιστημιο πρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζόνι

Νεοφερμένος

Ο Τζόνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας ! Εχω μια απορια. Προετοιμαζομαι μονος μου για το IELTS αφου ως γνωστον η οικονομικη κριση δεν μου το επιτρεπει και εχω δυσκολευτει μονο στο σημειο της εκθεσης. Πιο συγκεκριμενα στο writing task 1 που πρεπει να αναλυσουμε το γραφημα. Μου ειπαν οτι υπαρχει μια τεχνικη, το θεμα ειναι οτι κανενας απο αυτους που το εχουν δωσει δεν θυμουνται. Μηπως υπαρχει καποιος απο δω μεσα που να το εχει δωσει και να θυμαται τι πρεπει να κανω; Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top